|i< IfY ■•&L igi' is l!v 112 \%- L? Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. S. No. fl. 3769 80 50000 1416 20 1500 715 40 1000 V isscherij. Scheepvaart. Handel, F i n antië e 1. SI#-" ■©J i.^f aJ/ 11/ lA I fit If. c. het steunen en bevorderen van het her- halingsonderwijs d. in't algemeen het toezien op de -wer king der wet van IS89 en het nemen, of steunen van alle maatregelen, die in het belang van deugdelijk openbaar onderwijs worden gevorderd en door particuliere krachten kunnen genomen worden. Met het einde van het jaar waren mr. J. A. van Gils© te Arnhem, en prof. mr. H. L. Drucker te Leiden aan de beurt van af treding en niet dadelijk herkiesbaar. Bei den zijn gedurende een tijdvak van zes jaar met grootc belangstelling en met veel lust als leden der commissie werkzaam geweest. In. de vacatures werd voorzien door de benoeming van mr. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam en mr. L. A. Bijbau te Delft. Eerstgenoemde werd door *t hoofdbestuur van ,,'tNut", laatstgenoemde door 't hoofdbestuur van „Volksonderwijs" be noemd. Onze ijverige vice-voorzitter, mr. H. Goe man Borgesius, verzocht, toen de benoeming van. voorzitter aan de orde werd gesteld, wegens drukke ambtsbezigheden niet in aanmerking te komen voor do waarneming ven het presidium de commissie verkoos nn den heer Mouthaan, den eersten voor zitter der commissie, weder tot die functie. De rekening bedroegin ontvangst ƒ2692 waarbij 974 batig saldo over 1898, in uit gaaf 2482, batig saldo 1 Jan. 1899 209. Daarvan is besteed: aan subsidiën her halingscursussen 1848, aan tegemoetko ming in betaling van. schoolgeld 183, aan 't drukken van 't verslag, honorarium etc. ƒ310, aan reis- en verblijfkosten der leden 120, aan onvoorziene uitgaven f 20. Door bovengenoemd hoofdbestuur werd voor 1899 toegestaan behalve het batig sal do der rekening, uit het schoolfonds een crediet van 3250, waarvan voor subsidiën aan herhalingscursussen een bedrag is ge raamd van 2450 aan tegemoetkoming in de betaling van schoolgelden 450. Het verslag bevat verder tal van bijzon derheden betreffende de gesubsidieerde her halingscursussen, de tegemoetkomingen in betaling van schoolgeld, enz. Jaap Eden begint nu tocli in conditie te komen. Hij traineert eiken dag op de Amster- damsche baan en doet daar de toeschouwers j verbaasd staan over zijn strakken pace. Twin- j tig ronden in 10 minuten rijdt hij metplei- zier en dan houdt hij nog kracht over voor n flinke spurt. Zoodat we hem weldra weder als »sier" kunnen gaan beschouwen, ook K. Vrouwes moet zeer goed zijn op de 50K.M. Wij ver namen dat hij nu reeds gaarne 50 K.M. in het uur rijdt. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. Aan de Vredesconferentie is het te dan ken dat de telegraafdienst gisteren wel een weinig in de war is geloopen. Daardoor heeft ons ook het slot der Kamerzitting te laat bereikt om in ons vorig nummer te kunnen worden opgenomen. Bij het voortgezet debat over de Indische Mijnwet antwoordde de Minister van Kolo niën den heer Godin de Beaufort dat er waarborgen m de wet zijn. opgenomen voor geval de inlandsche bevolking wel mijn bouw drijft. Spr. begrijpt niet hoe uit het recht van den inlander voorkeur zou voort vloeien de belangen van den eigenaar van den bovengrond zijn evenwel op den voor grond gesteld. De minister verdedigt de voorgestelde regeling. Terwijl de heer Vlielander Hein zijn mee- nmg handhaaft, meent de heer Fransen v. d. Putte dat door deze regeling groote on tevredenheid is gewekt onder de inlandsche bevolking, waartegenover de Minister van Koloniën gelooft dat de bevolking vertrou wen zal stellen in de zoo dikwijls gebleken rechtvaardigheid van het Nederlandsch be stuur. Nadat de heer Van Weideren Rengers zijn stem vóór hot ontwerp had gemoti veerd, werd dit aangenome met 26 tegen 18 stemmen. Zonder beraadslaging worden daarop goedgekeurd eenige kleinere wetsontwer pen. Heden te 11 uur voortzetting der werk zaamheden. moorden, ook wanneer het in den oorlog op bevel geschiedt, slecht en verkeerd is, en slechts luistert naar liet gebod van naasten hefde, dan zal het vredeswoord „Vrede op aarde" in vervulling komen. Wanneer de regeeringen niet zonder geweld kunnen be staan dan moeten ze maar ten gronde gaan Automobielen voor de poit. Vandaag hebben we kenni3 kunnen ma ken met een der automobielen, die gedu rende eenige maanden ter beschikking zul len. gesteld worden van de posterijen tot het vervoer van pakketten en brieven. De vorm komt vrijwel overeen met do wagens waar mee do postpakketten hier ter stede worden vervoerd alleen iets lager. De koetsier - pardonchauffeur zit beschut. De drijfkracht wordt verkregen door een ben- ziue-motor van ongeveer 6 paardenkracht, Trilling van den wagen, terwijl de machine werkte, was met merkbaar. De heete lucht vindt een uitgang aan het achtereind van den wagen, zonder stank to veroorzaken. Do houten schotten kunnen, zoo noodig, vervangen worden door glas, zoodat de con ducteur zijn werkzaamheden in den wagen kan verrichten. In ongeveer 4 uur wordt de reis van Amsterdam naar Den Haag ge maakt. Leverancier is de firma Remmers Co. te Amsterdam, die agent is van Daimler. West-Indische tentoonstelling. De in het eind der volgende maand te Haarlem te openen West-Indische tentoon stelling zal de volgende groepen bevatten I. De rmtuur van Suriname, en welgeografie, meteorologie, topografie, geologie en mine ralogie, de plantenwereld, de dierenwereld en de anthropologic. In groep II, exploitafie en cultures, zal men vindenexploitatie van goud en andere mineralen, phosphaten, petro leum enz., plantaardige producten, Balata- industrie, suiker, cacao, koffie. Groep III eindelijk bevatjacht, visscberij. handel en industrie, statistieken, handelsbeweging. PinJcstereerlof. Ter gelegenheid van het Pinksteifeest wordt aan de militairen die daartoe in de termen vallen een vierdaagsch verlof verleend. Haringvisscherij 1899. Deze zal worden uitgeoefend door 313 kiel- sehepen, 305 bommen, totaal door 618 schepen, het vorige jaar was het totaal 615, xynde 295 kielschepen en 320 bommen. Het aandeel van Scheveningen alleen bediaagt meer dan 50 pCt., te weten 219 bommen en 99 kielschepen, zijnde loggers, kotters en sloepen, dus 318 schepen van de 618 schepen, In 1898 namen van Scheveningen 228 bom men en 82 kielschepen aan de haringvisschery deel, dus 310 schepen. Het aantal is dus met 8 schepen toegenomen. PerronJcaarlen. Het voornemen schijnt te bestaan aan het station D. P. te Rotterdam het perronkaar- tenstelsel in te voeren. Met het oog op de drukte van het verkeer zullen de perrons tijdens de Pinksterdagen niet zonder perron kaartje te bereiken zijn. Tegen de Conferentie. De meeting, gisteren te 's-Gravenhage in „Concordia" gehouden, alwaar in verband met de Vredesconferentie, werd gesproken door de heeren Domeia Nieuwenhuis, van Amsterdam, ds. Sehermerhorn, predikant te N. Niedorp, en T. Luitjes, van Arnhem, was zeer druk bezocht Langs de wanden had men opschriften aangebracht: oorlog aan den oorlog. De leider der vergadering zette uiteen, dat socialisten en anarchisten, lettende op de handelingen van den Czaar, die zijn le ger en vloot versterkt; de Finnen noopt hun leger te vervijfvoudigen enz., niet 't minst te verwachten is. Wil er vrede heer- schen, dan moeten allereerst de levensvoor waarden van het volk veranderen. De drie sprekers toonden dit nader aan. Er was geen vertrouwen in de conferentie te stellen. Zij noemden de bijeenkomst slechts komedie, huichelarij en een spotten met de heilige ernst van den vrede. Want de regeeringen konden geen ernst bij deze zaak hebben, omdat haar macht steunt op het geweldhet leger. Vrede moest komen niet van boven af, maar van onder af, van het volk, door soli dariteit. Dienstweigering, hoewel geen der sprekers er toe aanspoorde, was een der voornaamste middelen om het militarisme in zijn hartader aan te tasten, en hulde brachten zij aan de twee weigerachtige mili ciens, die h. i. meer waard waren dan hon derd conferenties. Slechts wanneer het volk breekt met zijn slaafsheid, en beseft dat De misdaad te Koewacht. Te Antwerpen is door de Belgische poli tie in hechtenis genomen zekere A. M., ge- pensionneerd Nederlandsch militair, als ver dacht de vrouw vermoord te hebben, wier romp in een zak gevonden is. Genoemde persoon, die alleen in een huis je te Koewacht woonde, had intieme ken nis met de vermoorde en toen de "vrouw 13 April 11. de echtelijke woning verliet, ia A M„ die reeds vroeger zijn goederen, in het openbaar had laten verkoopen, ook ver trokken. Woensdag is hij zwaar geboeid on der geleide van Belgische en Nederlandsche politie met de justitie van Gent naar de plaats der misdaad gevoerd en bij het lijk gebracht. De verdachte toonde echter niet de minste ontroering, toen men hem bij het vreeselijk verminkte lijk bracht, dat reeds gedeeltelijk tot ontbinding was overgegaan. Hij ontkende alle schuld c-n verklaarde zelfs den rok niet te kennen, waarin de romp gewikkeld was. Deze rok, het eenige kleedingstuk, dat bij het lijk was, is door den echtgenoot, de kinderen en den persoon, die hem geleverd heeft, herkend en ofschoon beklaagde toe- af, dat hij met de vermoorde bijzondere kennis had, verklaarde hij toch het klee dingstuk niet te kennen. Ook op andere plaatsen waren zijn verklaringen tegenstrij dig. Nadat het lijk door de doctoren onder zocht was, werd het ter aarde besteld en werd de verdachte voor echtgenoot en kin deren der vermoorde vrouw gebracht. Twee kinderen vlogen den verdachte te lijf en moesten met geweld verwijderd wor den. Ook het volk was woedend en de poli tie had alle werk om den verdachte, vooral bij het vertrek, te beschermen. Bij de huiszoeking in de woning van den verdachte vond men dezelfde soort steenen als die in den zak waren. Ook een bijl werd in beslag genomen. Vrijdag komt het par ket terug en zal de put door een duiker on derzocht worden, daar men vermoedt, dat er nog een zak met lichaamsdeelen. en klee deren in ligt. Een tweede Nijlpaard in Artis. Het is den leden en bezoekers van Artis to Amsterdam bekend, dat in Maart 1898 de verzamelingen van het Genootschap wer den verrijkt met een paar jonge Nijlpaar den een. kostbaar geschenk van het be stuurslid, den heer J. H. van Eeghen. Hi-t Genootschap was echter met dit jonge paar niet gelukkig-want in Januari 1899 stierf het mannetje. Hoe gevoelig dit verlies voor het Genootschap ook was, het bestuur liet zich niet ontmoedigen, doch deed onmiddel lijk de daartoe noodige stappen om een an der mannelijk Nijlpaard te bemachtigen. Deze pogingen zijn thans geslaagd. Gisteravond kwam het dier voor zijn driejarigen leeftijd inderdaad een. reus via Hamburg te Amsterdam aan en werd in de diergaarde van het Genootsch gearriveerd dadelijk na veel moeite en met de grootste omzichtigheid in den Nijl- paardenstal gebracht, waar liet zich onmid dellijk in het groote bassin te water begaf Do stal is voor een groot gedeelte ver nieuwd, terwijl een tweede waterbassin is gebouwd, om zoo noodig het manne tje van het wijfje tijdelijk te kunnen schei den. Het is thans te hopen, dat beide dieren zullen liarmoniecren. Het samenbrengen der dieren vereischt echter groote voorzoiys- maatrcgelen, kalm beleid en veel geduld zoodat waarschijnlijk nog eenige tijd zal verloopen, vóór do toekomstige eclitgenoo- ten een en hetzelfde waterbassin zullen dee- len Voorloopig zijn zij dus nog gescheiden. Het mannetje drie jaar oud en zeer donker gekleurd is 2.40 M. lang en 1.15 M. hooghet tweejarige wijfje is 2.05 M. lang en 1.04 M. hoog. Zij moeten dus nog heel wat groeien voor zij volwassen zijn. Een geheel volwassen Nijlpaard bereikt een lengte van 4 a 4.50 M. en een gewicht van 2000 a 3000 K.G.(„H.") Een oplichter. By de weduwe S. Achter den Dom te Utrecht, vervoegde zich enkele dagen geleden een net gekleed jongmensch om gemeubi leerde kamers te huren, Zooals hy opgaf heette hij Van Engelen en was aangesteld tot inspecteur eener levensverzekeringmaat- schappy alhier. Daar hij evenwel over eenig fortuin had, te beschikken, had hy die be- ikking maar aangenomen om toch iets te doen te hebben, het liefst zou hij zich echter associëeren met iemand die met den tabaks- handel op de hoogte was. Hij wist het vertrouwen van de juffrouw te winnen en ook haar zoon, die in tabak en sigaren reist, vertrouwde den persoon. Er werd reeds aan de oprichting eener sigaren fabriek onder de firma S. en Co. gedacht. Wel vond men het vreemd, dat de notaris, hoewel daartoe dringend door v. E. Range- schreven, maar geen geld stuurde, zoomede dat diens bagage nog allyd op zich liet wnch- ten, doch de redenen die hy daarvoor opgal stelden de juffrouw gerust. Gisteren besloot de zoon echter eens op informatie uit te gaanhij begaf zich daartoe in de eerste plaats naar de genoemde levens verzekering-maatschappij, waar hij echter vernam, dat men den heer v. E, in het geheel niet kende. De heer S. begreep nu, dat hy met een slim men bedrieger te doen had en stelde de politie met het geval in kennis. Na onderzoek door de politie werd de oplichter gearresteerd. Voor de weduwe is het intus- schen een geducht schadepostje, daar mijn heer van lekker eten hield en altijd een ledige beurs had. (»U. D.") lap Brutale inbraak. Bij den heer As. Oerlemans, handelaar te Labbegat, gem. Vryhoeven-Kappel, is gister nacht, woarschynlijk tusschen 1 en 2 uur, inbraak gepleegd, terwyl de bewoners des huizes rustig sliepen. De dieven hebben een raam opengeschoven in de benedenkamer aan den grooten weg van Den Bosch naar Geertruidenberg, en van daar uit is het geheele benedenhuis met onge hoorde brutaliteit doorzocht, ook de slaap kamer. Al wat aan gouden en zilveren voor werpen, papieren- en ander geld voorhanden was, is meegenomen wat van nikkel, koper of ander onedel metaal i<, bleek niet van de gading der inbrekers te zijn. De zaak is in handen der justitie. De luchtreizigers. Omtrent den tocht, per luchtballon door de heeren graaf Henri de la Vaulx en Mau- rits Mallet van Parys naar Walchereo ge maakt, vernamen wij nog, dat zy Zondagavond te half acht uit Frankryks hoofdstad waren opgestegen. Zy hadden den tocht dus gemaakt in negen uren. Genoemde heeren waren leden van een luehtschippersbond en maakten de reis huis- waai ts over Terneuzen. (ïM. C,") Een Ilollandsch goudzoeker. Naar gemeld wordt bevindt zich zekere G. Hartgers uit Nieuw-Buinen te Klondyke ten einde zijn geluk m het goudzoeken te beproeven. Volgens zijn schrijven kon er nog in geen maand gewerkt worden wegens de sneeuw. Met 700, overgehouden uit rijn dienst bij het Amerikaansche leger, vertrokken, schrijft hij thans weinig meer te bezitten, doch hij heeft hiervoor alles aangekocht wat voor een verblijf van vier maanden noodig is. De voorraad voedsel had hij met een hondekar aangevoerd. Hij bewaart dit in een tent, doch gaat er voor liggen slapen in een speciaal gemaakten zak, natuurlijk altijd gewapend. What is a name? Bij het onderwijzers-examen te 's-Hertogen- bosch deed verleden Vrydag een der com missieleden aan een examinandus de gewone viaag: sHoe is uw naam?' Z*er verbaasd keek hij, toen hy' ten antwoord ontving: Verrek, mijnheer!" Toch kon de aangesprokene moeilijk iets anders zeggenhij heette inderdaad J. G. Verrek. Men vindt dien naam dan ook onder de opgaaf van geslaagden. (nB. C.") De Paus en Koningin Victoria. De Paus, die een groot vereerder van Ko ningin Victoria is, heeft bevolen dat den. 24sten Mei op 's Koningin's tachtigsten ver jaardag, bijzondere diensten gehouden, zui len worden in verschillende kerken te Ro me. De paus moet tegen kardinaal Rampol- la gezegd hebben„Koningin Victoria is de grootste weldoenster der menschheid, want aan haar is te danken, dat de vrede bewaard bleef in verschillende gebeurtenis sen van den jongsten tijd." Graaf ven Strafford. Te Londen is men onder den indruk van den onverwachten en gewelddadigen dood van den graaf van Strafford, earl van En- field, oud-kamerheer van de Koningin. De graaf bevond zich aan het station van Po thers Bar, bij Hatfield, toen hij, op het oogenblik dat de sneltrein van de Great- Northern Railway voorbijstoof, door een duizeling bevangen werd en voor de locomo tief stortte. De ongelukkige werd tot een vormelooze massa verpletterd. De graaf van Strafford was reeds op hoo- j gen leeftijd. Vroeger was hij gehuwd ge weest met een gravin Darmeskiold, en een half jaar geleden hertrouwd met een schat rijke Amerikaansche, mevrouw Samuel Col gate, weduwe van een zeepfabrikant, die haar een vermogen van 25 millioen gulden had nagelaten. Andrée. Aan de noordkust van IJsland is een flesch gevonden aan kapitein Andrée, broeder van den verdwenen luchtreiziger, geadresseerd. De fiesch bevatte een mededeeling van Nathorst Noordpool-expeditie, dat alles wei aan boord %vas en dat verdere tijdingen tegen Juli of Augustus konden verwacht worden. De flesch en het adres hadden de hoop doen ontstaan, dat er bericht van den lucht reiziger was gevonden. Een driftig heer. In de Brusselsche voorstad St. Gilles is een kantoorbediende, Sonnet genaamd, zeer bedenkelijk gewond door zijn buurman, den heer H„ oud-kapitein van het Ned.-Indisch leger. De heer Sonnet vond thuiskomende, den heer II. aan zijn deur staan en rustig toe zien hoe zijn zoontje een meisje met vuis ten op het hoofd sloeg. Toen hij den heer H. in beleefde bewoordingen vroeg hoe deze zoo iets kon toelaten, vloog de drifti ge oud-officier op hem toe en bracht hem met den zwaren knop van zijn stok een he- vigen slag op het hoofd tce, zoodat hij be wusteloos neerviel en in bedenkelijken toe stand werd weggedragen. De heer H. werd onmiddellijk, onder hel gejouw eener verontwaardigde menigte, in verzekerde bewaring gebracht. Juweclen diefstal. Gisteren, is te Antwerpen een individu, Max S„ aangehouden, onder verdenking de dader te zijn van den diefstal der juweelen van den graaf van Vlaanderen, die voor eenige jaren groot opzien baarde en in de millioenen liep. Gevaar. Een botsing van een spoortrein met een luchtballon behoort zeker tot de nog niet voorgekomen gebeurtenissen. Bijna was er deze week een te melden geweest. Drie offi cieren waren te Bellijn opgestegen, en wil den bij Wismar in Mecklenburg landen, toen de ballon, naar de spoorbaan werd ge- dreven waarop juist een trein in aantocht ■was. Ijlings werd ballast uitgeworpen, zoo dat heb gevaarte nog in tijds boven den trein kwam en eenige kilometers verder vel- Rechter-comm. mr. R. Melvii baron van Lyrs- den. Cuialor mr. U. Trip. 12 Mei. C Hoendervangers, koopman cn ar- beider te Steenbergen. Rwhter-comm. jhr. mr A. J. J. van Sasse van Ysselt. Curator mr. H. J. van Mens. 15 Mei. G. J. Kamphuis, broodbakker te Am- steid-im. Rechter-corom. mr. J. J. Ermerinn Cur. mr. B. Spier. A. Verdonk, bakkersknecht, te Anuter- dam. Rechter comm. mr. J. J. Ermerins. Cura- tor mr. B. Spier. IC Mei. K. Buys Gzn., mattenschipper en koopman, aan boord van zijn schip, genaamd Maria Elisabeth, te 's-Gravenbage. Rech ter-corom. mr. A. E. Croockewit. Curator mi*. H. J. D. van Lier, te 's-Gravenhage. J. M. Cieremans en A. J. Cieremans, win keliersters in suikerwerken te Delft, handelende onder den naam of firma Gezusters Cieremans, Rechter-corom. tnr. A. E. Croockewit. Cur. mr' P. IJssel de Schepper. D. Tol, uitdrager, te Amsterdam. Rech- ter-comm. mr. J. J. Ermerins. Car. mr. C. P. v. d. Schalk. A, de Zwart, handelaar in goud en zilver te Oegstgeest. Rechter comm. mr. C. Krabbe. Cur. mr. C. Obreen, te Leiden. Opgeheven: A Maassen, koopman in parapluies en wan delstokken te Tie!A. de Wit, voorheen tapper thans zonder beroep te Amsteidum; J. H. Mol' landbouwer aan de Hoornhorst, gemeente Ball- sen G. A. Spenner, te ScheveningenH. C. Veenendaal, te Rotterdam. S. 1888 1262 Uttlotingen. LOTEN OOSTENR. ALGEM. BODEN CREDIT- AN3TALT, 3 pCt. a fl. 100 van 1880. Trekking 15 Mei. Betaalbaar 1 December No. fl. S. No. fl 21 45000 220 9 1000 41 2000 3902 56 1000 Ter amortisatie 16 serieén 259 691 936 2133 2652 3705 3915 3925 399 821 1174 2471 2939 3798 3918 3973 De in deze serieén begrepen 1600 loten worden met fl. 100 uitbetaald, LqTEN HONGAARSCUE HYPOTHEEKBANK 4 pCt a fl 100 van 1884. Trekking 15 Me». Betaaib. 15 Aug. s. 1510 2124 No. 77 53 fl. 1000 1000 lig den grond bereikte. Een drama. In het plaatsje Sartène op Corsica, heeft een burger, Tramoni, uit wraak den onder burgemeester met een geweerschot gedood en den burgemeester doodelijk gewond. De j moordenaar werd zelf door de gendarmen neergeschoten, toen hij zich tegen zijn aan houding verzette. Fietsongeluk. Een 23-jarig luitenant is bij Göttingen op treurige wijze om het leven gekomen. Hij kwam met een anderen officier van een fietstocht terug, maar viel bij een helling tegen een mijlpaal zoodat zijn borstkas werd ingedrukt en hij na eenige oogenblikken den geest gaf. Door elect) iciteit godood. Een werkman, die vroeger in dienst was bij de Electrische Trammaatsch. te Parijs, was onlangs ontslagen en had gezworen zich te wreken. Zondagnacht trachtte hij den dienst op de lijn Madeleine Levallois te ver storen door de bovengrondsche draden te vernielen. Doch een der draden kwam op hem terecht en op de plaats zelve werd de werkman gedood. Het breken van den draad deed heb electrische licht op de Quai Miche- let te Levallois uitgaan, en hec was bij het zoeken naar de oorzaak van deze storing in de geleiding, dab men het verkoolde lichaam van den dader vond. SCHEVENINGEN, 18 Mei. Heden werd alhier van IJmuiden aangevoerd 300 mand versche viscb. Aan het stiand kwam een bomschuit. Kleine taibot gold fl tot f3 50, tongen 50 tot 65 c., tongscharren 8 a 15 c., groote zeehanen 30 tot 90 c, griet 75 c. tot f1.25 per stuk; kleinschol f6 tot f8.80 en zeehanen f2 tot 2.75 per mand. Hoogwater te Hchtcdani. Mei 20: v.m, 12.nam. 12.15 i 21 s 12.40 1141 Hoogte van liet wafer op de Rivieren. Berichten van 18 Mei. 12 uur'smnld. 1.73 Gev. 0.05 M. 6 uur 's morg. 2.72 Gev. 0,04 51. 12uur'smid. 1,21 Gev. 0.19 5f. 2 uur 's nam. 11,76 Gev. 0.08 M. Zon en Maan. Zonsopg. Mei 20: 3 58 v.m. ondeig. 7.56 n.m. 21 3.56 i> 7.57 Volle Maan 25 Mei. MAINZ, COBLENZ, TRIER, LOBITH, Laatste kwartier 31 Mei, Dat zal helpen. Te Bonn hebben onlangs twee kellners met pistolen geduelleerd. Geen van beiden bekwam ernstig letsel. De „Nation" meent, dat zulk een voor beeld meer zal uitwerken tegen het duel dan cenig zedelijk argument of wettelijk verbod. Een nieuw goudland. Bij Kaap Nome in. Alaska heeft men goud gevonden, zooveel zelfs, dat reeds be weerd wordt, dat Klondyke in de schaduw zal worden gesteld. Zes mannen moeten in negen dagen voor 60,000 doll, goud uit de Anoil- en Snow Creek gehaald hebben. Er is reeds een groote rush uit Tacoma en Puget Sound naar het nieuwe eldorado. De bemanningen van enkele schepen te St. Michaels deserteerden zelfs om op de jacht j naar het goud te trekken. Een inschrijving voor admiraal Dewey. Een bekend blad te New-York, „Eagle", heeft een. inschrijving geopend, teneinde voor admiraal Dewey een huis te koopen. Het blad vraagt aan de andere bladen van New-York om steun, doch de meeste ne men een loopje met het plan. "Vóór vijf-en- twintig jaar was het geen zeldzaamheid, dat de dankbare republiek aan haar groote mannen landerijen, bezittingen, huizen, en soortgelijke onroerende goederen ten ge schenke bood, doch met de tijden zijn de zeden veranderd en algemeen wordt het denkbeeld van de „Eagle" nu schouderop halend begroet. Zoodat Dewey zijn eigen huis zal moeten betalen. HET WESTLAND, 18 Mei, Op do veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed: witte a«peiges 23 a 40 ct., blauwe 16 a 20 ct., peen 5 a 7 et. per bos spinazie 30 a 35 ct. per km zuring 15 a 20 ct. per 1/-2 postelein 20 a 35 ct. per aardbeien f0.60 a 10.80 per ktlo, sla l'/s a 3 ct. per kiop. MASTENBROEK, 18 Mei. Hooi. Prima Karoperetlands- f 11.a 13. Bmnenvelds uit Maslonbioek, Genemuiden en Grafhorst f 8 a 10.idem 2e qual. f 6.a f 8.stroo f8.u 10.alles per 1000 halve kilo, vrij spoor of sclnp. Handel tamelijk. LONDEN, 18 Mei. Op de veemaikt werden aangevoeld: milderen, 2000 schapen en lammeren, 115 kalve- len en varkens. Prijzen beste rundei en I a schapen en lammeren 3/4 a 5/9, kalveren 4/0 a 5/6, varkens a p. steen. CüREGÜEM-ANDEKLECHT, 14 Mei. Heden wat en aangevoerd 1688 stuks runderen, waarvan 722 ossen, 259 stieren, 707 koeien. Men betaalde voor ossen ft, 0.70 a 0.84, stieren fr. 0.55 a 0,"70, koeien Ir. 0.55 a 0.70 per kilo. BUDAPEST, 18 Mei. Tarwe flauw. HAMBURG, 18 Mei. Petroleum loco 6.05 brief, dito -.geld- Spilitus per Mei 19%, Juni/Juh 18%. Stemming kalm NEW-YORK, 18 Mei. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Oct M&is 40 38% 39% Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Dec. Tarwe. 8178%77 '/a 78% Aanbestedingen. PERNIS, 18 Mei. liet bestuur van het water schap do Westdijken van Usselroonde heeft alhier aanbesteed hst verhoogen en verzwaren van de dijken van het watetschap in drie perceelen. Het laagst wei d ingeschreven voor perceel I en II door W. Visser te Zuid-Beierland voor f19,974 en f26,514, en voor perceel III J. Monshouwer te De Werken voor f25,590. Vaillliic wi enten. Uitgesproken: 8 Mei. J. de Rijk, handelsagent, te Utrecht. A 6 E N A. 21 Mei. Gr. Schouwb., Rotterdam, Vriend Fritz, 8 uur, 21 Tivoli, Rotterdam, ICaat Mossel, 8 uur. 22 Gr. Schouwb., Rotterdam, De Con troleur der Wagons-Lits, 8 uur. 22 i Tivoli, Rotterdam, Kaat Mossel, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr DameakapeJ, Korte Hoogstr., 8 uur. Gedeukt teb Drckkeeu v. d. Sohtedamsohe Courant, )*2 Ör

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6