DE HUISVRIEND fer l& I If If Lv If l"6 gr *lh £*- Uit de Staatscourant. Ingezonden Mededeelingen. DE HEDENDAAGSCHE ZIEKTE. Het «ADRESBOEK VAN SCHIEDAM", dat heden verscheen en ten Bureele van de «Schiedam- sche Courant" tegen den prijs van f 1.25 is te ver krijgen bevat in 40 hoofd stukken alles wat men in het dagelijksch leven, in kantoor en huis, omtrent staat en stad, onmiddellijk moet kunnen naslaan. De Alphabetische lijst van ingezetenen van Schiedam met hun ambt of beroep daarbij vermeld is tot op dit oogenblik bijgehouden. Kunst en Wetenschap. K e c t z a k e 11. Kerk en School. ft. 9 It I 7 Is/, S* SPV i po Al spoedig stuitte de heer G. wat hij verder mededeelt op den. weerstand van den eersten adsistent, en als zoodanig waar nemend directeur. Deze scheen een gevaar te zien in de samenwerking van directeur en heelmeester, zoodat na eenigen tijd al het door den heer Guldenarm aan den di recteur voorgestelde eerst aan het oordeel van hem en de overige adsistent-geneeshee- ren werd onderworpen. Toen de heer G. op het weinig wenschelijke wees om de leiding van het Ziekenhuis uit handen te geven, betoogde de directeur, dat met den len ad sistent wel alles overlegd moest worden, daar deze waarnemend directeur was. De directeur miste dan ook al spoedig den moed met den heer G. mede te gaan en gaf zich weder geheel over aan aen sleur zijrer adsistenten. De verbeteringen die desniette min verkregen zijn, acht de heer G. uitslui tend te danken aan den krachtigen steun van den voo zitter der commissie van admi nistratie, al was diens invloed helaas dan ook niet altijd bij machte om den lijdelijkeii tegenstand to overwinnen, dio vaak heeft belet, dat menige voorgedragen verbetering tot uitvoering kwam. Na dit te hebben vooropgesteld, deelt de heer Guldenarm mede, hoe hij m 896 den toestand vond. Een geneesheer-directeur overstelpt met administratieve bezigheden, zoodat de zorg voor de patiënten grootendeels berustte bij de adsistenten. Onder hem een huismeester en zijn vrouw, belast met de geheele huis houding en tevens hoofd van het uit wakers en waaksters bestaande verplegmgsperso- neel, zelfs ook chefs van de" hoofdverpleeg sters, waarvan trouwens de meesten toen nog onvoldoende tot haar taak waren voor bereid. Kort voor de komst van den heer G. wa ren, dank zij het initiatief van den voor zitter, eenige pleegzusters gekomen, aan welker hoofd een directrice die „mij bij mijn intrede zeer stroef ontving, daar ik blijkbaar niet haar candidaat was geweest". Intusschen kwam de heer G. met haar la ter op vrij goeden voet, doch slechts voor korten tijd, daar haar naijver scheen opge wekt omdat hem de gewenschte verbeterin gen misschien zouden gelukken, zij is ha ter ontslagen, doch na haar vertrek werd de tegenstand door de pleegzusters voortgezet. De aansteling van het met de verpleging belaste personeel was en is nog gedeeltelijk in handen van den huismeester, die dit weer grootendeels aan den portier overlaat, wat tot allerlei minder wenschelijke toe standen aanleiding geeft Het gehalte nu deze wakers en waaksters was allertreuiigst, meestal personen zonder werk of door ar moede gedreven, zooals bootwerkers enz die na enkele dagen weer plaats maakten voor en nieuw stel, hetzij omdat zij wegens dronkenschap of eenig ander wangedrag door de hoofdverpleegsters worden wegge zonden, hetzij omdat ze ander werk hadden gevonden. Een tweetal voorbeelden die allerschan delijkst zijn, worden door den heer G om trent die dronkenschap genoemd. De zorg voor het verplegend personeel, ook voor de hoofdverpleegsters, was vroeger geheel toe vertrouwd aan den huismeester. Later kreeg de directrice die zorg voor de verpleegzus ters. Het gezag van die directrice niet be last met het toezicht op de verpleging, doch enkel de persoonlijke belangen der zusteis behartigende, strekt zich niet uit tot de hoofd-verpleegsters, die ouder geenerlei con trole staan, zoodat de jonger© zusters ge heel aan haar willekeur zijn overgelaten. "Verder onderhandelt elke hoofdverpleeg ster met den huismeester, die „als zuinig administrateur", dikwijls het allemoodigste voor de verpleging weigerde, waaruit hoog- loopenöe twisten volgden niet alleen, doch de zieken soms aan het allemoodigste ge brek hadden. Het badpersoneel staat ge heel buiten de overige verpleging. Zoodra een patiënt door een der adsistent-genees- heeren is opgenomen en voorloopig m de wachtkamer is gezien, wordt hij overgege ven aan het badpersoneel dat geheel naar eigen goeddunken met hem handelt. De eer ste badmeester (thans ontslagen) verkeerde vaak in een toestand van verregaande dron kenschap. "VVat aangaat de medische richting is nog ^altijd heerschende het oude systeem van al machtig alles weten, terwijl toch bij de reusachtige uitbreiding der medische weten schap het geen vernedering geacht kan wor den te erkennen, dat wij slechts een deel daarvan kunnen omvatten en verschillende onderdeelen over te laten aan speciaal op geleide deskundigen, met wie voortdurend voeling houden boven alles gewenscht blijft De adsistent-geneesheeren, veelal jonge lui, pas de Hoogeschool verlaten hebbende, tdegerust met meer theoretische kennis dan met ervaring, komen aan het hoofd te staan van afdeelingen bevattende pl. m. 80 zie ken. Zij treden, doordien de geneesheer-di recteur opgaat m administratieve bezighe den, bijna geheel zelfstandig op, waardoor zij spoedig een zoodanige zelfoverschatting krijgen, dat zij leering en leidng onnoodig achten en verontwaardigd elke terechtwij zing van meer ervarenen afwijzen. Bij zijn optreden werd den heer G. voor gespiegeld dat hij als chef der heelkundige afdeehng niet onder maar naast den genees heer-directeur zou staan. Desniettemin wer den toch de belangen der heelkundige af- deeling bij de commissie door den directeur vertegenwoordigd, die zelf erkende van dien belangrijken tak niet op de hoogte te zijn. De opname van alle zieken was dan ook in handen van den geneesheer-directeur, die daarmede weer de adsistenten der genees kundige afdeeling belastte, zoodat de ge neeskundigen beoordeelden wie op de heel kundige afdeeling behoorden en dus die ge vallen, gelegen op het grensgebied tusschen genees- en heelkunde, het meest dankbare gebied der heelkunde, daaraan werden ont houden. Vele zieken moesten daardoor de heelkundige hulp missen welke, tijdig ver leend, misschien hun leven zou hebben ge red. Zelfs ging de willekeur zoo ver dat pa tiënten, door geneeskundigen uit de stad na onderzoek naar de heelkundge afdeeling verwezen, toch werden geplaatst op de ge neeskundige afdeeling, aangezien de genees- heer-diieeteur beweerde dat alleen zijn oor deel hierin had te beslissen. Het swondverloop" op de heelkundige af deeling was allesbehalve zoo gunstig als men dit tegenwoordig in eeD goed ingericht zieken huis mag verwachten en hoe meer zich het aantal belangrijke operatién uitbreidde, des te meer gevallen deden zich voor waar de treurigste gevolgen niet uitbleven, waarvoor men den heelmeester verantwoordelijk stelde. Terwijl echter de geneeskundige alleen over de opname der patièoten besliste en dus ook beoordeelde of een geval van dien aard was dat het naar de barakken voor besmettelijke ziekten moest worden verwezen meestal gevallen van wondroos kwam het dikwijls voor dat op de heelkundige afdeeling, te midden van pas geopereerden, door den heer G. patiënten werden aangetroffen met wond roos of met etterende wonden, waarop dan meermalen een ernstige infeclr van naast liggende patiënten gevolgd is. Toen de pogingen van den heer G. om de heelkundige afdeeling in de opname der patiënten te betrekken en de plaatsing van de patiënten met etterende wonden, afstuitten op den heiligen tegenstand van den directeur en zijn adsistenten, wendde hij zich tot den voorzitter der commissie met de mededeeling dat, zoo geen verandering in dezen toestand werd gebracht, hij, als kunnende niet verder de verantwoordelijkheid dragen, zijn ontslag zou nemen. In een onderhoud bleef de ge neesheer-directeur voor deze levensvoor waarde onverschillig, zoodat de voorzitter als niet-deskundige voor een moeilijk vraagstuk stond. Hij raadpleegde twee chirurgen van naamprof. Korteweg te Amsterdam en prof. Von Eiselsberg, die hij te Berlijn ont moette. Beiden gaven den raad de heelkundige afdeeling volkomeu te scheiden van de ge neeskundige, wat in de meeste groote zieken huizen reeds lang is geschied. De voorzitter wist na dit advies bij den directeur door te zetten dat aan de eischen van den heer G. zou wordeu tegemoetgeko men na veel tegenkanting werd hem een barak afgestaan, en sinds drie maanden is de opname der patiënten nu ook verdeeld tus schen de adsistenten der beide afdeelingen. Voorstellen tot aigeheele scheiding der ge nees- en heelkundige afdeeling bleven echter vruchteloos. Ook de inrichting der baden was een bron van voortdurenden vruchteloozen strijd, zoodat ook thans nog een te opereeren patiënt moet worden gebaad in dezelfde bad kuip die even te voren voor patiënten der geneeskundige afdeeling, lijdende aan typhus, loos enz., is gebruikt. Nog slechts een maand geleden kwam de heer G. in het binnen het ziekenhuis gelegen bacteriologisch laboratorium, en zag daar konijnen, die door inenting met roosgift wond- roos hadden gekregen. Den leidenden assistent Van Houtum wijzende op het gevaar voor invoering van roos in I.et ziekenhuis, kreeg de heer G. ten antwoord ^theoretische be zwaren". De heer G. behandelt vervolgens verschil lende gevallen waarin de adsistenten zich hardnekkig verzetten tegen het raadplegen van specialiteiten buiten het ziekenhuis. Hoe wel de geneesheer-directeur bij voortduring hem in het gelijk stelde als hij deze gevallen met hem besprak, bleef alles bij het oude. De adsistenten bleven handelen op eigen verantwoording en eischte van hem dat hij hun oordeel zou volgen in zaken waarvan zij vaak toonden geen flauw begrip te hebben". Het onderwijs aan de zusters werd hier in tegenstelling met andeie ziekenhuizen dooi de adsistenten gegeven, die ook het examen afnamen in tegenwoordigheid der chefs en der commissie, en de zusters slaagden altijd. Toen dit plaats had in tegenwoordigheid van den heer G., bleken twee zoo tc-n eenenmale onvoldoende onderlegd, dat hij zich ernstig tegen het uitreiken van het diphma verzette. Dit werd dan ook met gedaan. Dit is ook een aanleiding tot ongepast optreden der adsistenten geworden, evenais de door den heer G. gemaakte opmerkingen over de gebruikelijke wijze van feestvieren in het Ziekenhuis. Wat de beschuldiging van minder moreele handelingen betreft, deze blijken betrekking te hebben op het toestaan van contact tus schen waardinnen uit bordeeien en patiënten uit die inrichtingen afkomstig, die tevens relaties trachten aan te knoopen met andere patiënten, meest dienstmeisjes. Verder behandelt de heer G. nog enkele medische quaesties om ten slotte te conclu- deeren, dat het eenige wat aan den orde- loozen toestand een einde kan maken, is een krachtige en in niets weifelende centrale macht. Hem is verweten, dat hij te veel op eens wilde doorzetten, doch z. zou elk dralen gewetenloos zijn geweest. In hun bijgevoegd schrijven verklaren B. en W. dat de ontslagaanvrage van dr. Hes- selink als geneesheer-directeur buiten alle verband staat met het rapport der commis sie, doch eenig en alleen zijn grond vindt in zijn gezondheidstoestand, zijnde hij lij dende aan een zoodanige degeneratie van het hart, dat op verklaring van dr. De Monchy en den hoogleeraar dr. Nolen te Leiden van verdere waarneming zijner be trekking moest worden afgezien. Wat verder de beschuldigingen van dr. Guldenarm betreft, komt het B. en W. voor dat de als mokerslagen klinkende conclu sies in zonderlinge wanverhouding staan tot de aangevoerde feiten en dat, wanneer men van de grieven schrapt die waaraan reeds te gemoet gekomen is of zal worden en die welke betrekking hebben op gestraf te op zich zelf staande feiten, een ieder die overtuiging zal deeien. Verder berusten de klachten op verschil van inzicht op medisch gebied tusschen den heelmeester en den geneesheer-directeur en den drang naar een krachtiger centraal ge zag, lietf en echter na de ontslag-aanvrage van dr. - esselink zijn practisch belang ver loren heeft. Erkend wordt wat dr Guldenarm zegt, dat het ziekenhuis thans ai 'emiaal m een moeilijken toestand van overgang verkeert, doch en W. meenen, dat een bezadigd man tevreden had mogen zijn met hetgeen tot oplossing der bezwaren en tot verwe zenlijking van nieuwere inzichten geduren de de twee laatste jaren bereikt is. Verzekerd van den steun van het gemeen tebestuur had de heer Guldenarm, met een weinig geduld en telkens rekening houdend met het bereikuaro, binnen betrekkelijk korten tijd kunnen verwezenlijkt zien wat hij als juist beschouwt, doch hij heeft dat geduld niet gehad. De organisatie der directie kan bij de vervulling der vacature-Hesselink nader worden geregeld, doch overigens zijn B en W het met de commissie eens dat voor het oogenblik tot eenig ingrijpen geen reden bestaat. In zake de ontslagaanvrage van dr Hes- selmk adviseeren B en W. dat ontslag eer vol te verleenen met ingang van 1 Septem ber a s of zooveel vroeger als de dienst zulks zal toelaten, onder dankbetuiging voor de vele diensten door dr. Hesselmk aan het ziekenhuis bewezen N. O. P. C. De Nederlandsche Onderwijzers Propa- gandaclub (voor drankbestrijding) zal Maan dag 22 Mei te Amsterdam haar 3e algomce- ne vergadering houden. Daar zullen o. a behandeld worden voorstellen tot het uit geven van een eigen orgaantot het toe laten van predikanten, en aan andere tak ken van onderwijs verbonden personen als ledenom voortaan alleen geheel-onthou ders als leden aan te nemen; om een onder zoek in te stellen naar de werkzaamheden en het succes van de zoogenaamde wandel- lecraren. m Engeland; tot samenstelling van een boekje over gezondheidsleer, waar in een groote plaats aan het alcohol-vraag stuk ingeruimd wordt; tot aanvraag van een rijkssubsidie om aan elke lagere school een of meer platen op liet gebied van den drankstrijd te verschaffen; om van dc af deelingen, correspondenten en algemeene le den een opgave te vragen, door wien en hoe liet onderwijs in het alcoholisme aan rijks kweekscholen en rijksnormaallessen gegeven wordt en deze opgaven te publiceerenom een brochure uit te gei n, waarin de vra gen beantwoord worden Waarom drankbe strijding in de school 1 enHoe drankbe strijding in de school Naar men verzekert, worden de Koninginnen Donderdag 25 dezer op het Loo verwacht. Burgemeester en Wethouders van Rotter dam hebben benoemd tot adjunct-directeur der gemeentewerken aldaar den heer A. C Buigdoi fier, le luitenant der genie te Utrecht. Door den heer P. H. Themmen de Lang, notaris te Oldeboorn is ontslag uit die be trekking aangevraagd. Prof. Gunning te Leiden, van wiens onge steldheid en aanvankelijke beterschap wij onlangs melding maakten, viert heden zijn 70sten verjaardag. Naar de sNijm. Ct." van particuliei e zijde uit Koningsberg verneemt, is de toestand van den Leidschen hoogleeraar Van Iterson, die zich aldaar aan eene operatie door den vroegeren Utrechtschen hoogleeraar Von Eiselsberg heeft onderworpen, alleszins gun stig te noemen. Met de wond staat het goed, de draden zijn reeds verwijderd en de patiënt begint reeds flink voedsel te gebruiken, zoo dat men het succes der operatie verzekerd acht en prof. Van Iterson waarschijnlijk binnen een paar weken naar Leiden zal kunnen terugkeeren. De patiënt is zeer opgewekt. De jaarvergadering der Maatschappij tot zekerheidstelling voor ambtenaren keurde de balans goed en stelde na verschillende af schrijvingen het dividend vast op 7'/s pCt. De heer C. Fleddern, Den Haag, werd tot commissaris hei kozen. tot ons van radicale genezingen verkregen door de beroemd gewordene Pink Pillen van Dr. Williams. Ziehier wat Mej. Jans Klem, Woolthuis. te Deventer, ons schrijft: Vau mijn i4e jaar af, en thans ben ik 24 jaar oud, heb ik op vreeselijke wijze aan bloedarmoede geleden, ik kon noch gaan, noch staan van de pijn en de ver moeidheid. Reeds na slechts eenige dagen de Pink Pillen ge^ bruikt te hebben wist ik niet hoe ge lukkig ik mij ge voelde, zij behoeien geene Pink Pillen, maar wel Wonderpillen genoemd te wordeo. Ik blijf U duizendmaal daikbaar voor Uw geneesmiddel, want het zijn de Pink Pitlen die mij levenslust en kracht teruggegeven hebben. Maakt van mijne verklaring naar goedvin den gebruik. Prijs f'1,75 per doos; f9.perödoozen Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doe! dezer geneeswijze is de her nieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, reumatiek, heup jicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergs- ziekte. St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuw achtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene weikdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. HAKDIIO<mi«.;ilEI». Een rijke dame welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en oorsuizeo is genezen, heeft aan zijn Instituut eeu ge schenk van 20 000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en haidhoorige per«o nen, die geen middelen bezitten zich liet kunst-trommelvlies aan te schaffen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseerer Ri chardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. C. Inhoud van no, 29Een hooge gast in Den Haag. Novellistisch-historische schets van 1780, door A. J. Servants van Rooyen. Het instructie-bataljon te Kampen, door J. Moiks, 1ste luitenant bij het instructie- bataljon. Met illustratiën. Deelbaar en toch één, door Thérèse van Arendsberg. Uit onzen tijdMax Regis. Met portret. Gravure: Zomerlandschap in Holland. AdvertentiebladVan Week tot Week. Adverlontiën. Bij Kon. besluit is benoemd tot reehter- plaatsvervanger in de rechtbank te Gronin gen mr. H Schaap, advocaat en procureur aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg, thans ambtenaar van het O. M. voor de kantonge rechten voor de kantons Oss, Heusden, Waalwijk en Oorschot, ter standplaats 's-Her togenb osch Bij Kon. besluit is met 1 JuLa. aan den opzichter over 's Rijks kustverlichting te Sclieveningen P. van der Harst Mz. op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig ver leend b. de opzichter over 's Rijks kustver lichting op Noord-Schouwen W. Pieterse in gelijke betrekking overgeplaatst naar s Rijks kustverlichting te Scheveningen; c. benoemd tot opzichter over 's Rijks kust verlichting op Noord-Schouwen X. A. J. Mage, thans lichtwachter bij 's Rijks kust verlichting te Scheveningen. 30 cent per regel. Zeer zeker hoorde men vroeger niet zoo veel spreken als tegenwoordig van eene alge meene verzwakking van het menschdom. Zulks komt voort uit het gebrek aan frissche lucht door de overbevolking in de groote steden, en den te zwaren arbeid die er tegen woordig geëischt wordt om in het levens onderhoud te voorzien. Het bloed, de hoofd factor van de menscbel'fjke machine, bevindt zich iri slechten toestand en het gevolg er ran is eene langdurige kwijning, welke men bloedarmoede noemt. Alles wordt door den lijder of de lijderes be proefd, maar tot nog toe was de genezing slechts gedeeltelijk. Thans komen alle dagen mededeelingen Graaf Leopold von Schlitz, genaamd von Görtz und Wrisberg, kapitein bjj den grooten generalen staf van het Duitsche leger, te Berlijn, heeft, ten behoeve van 's rijks museum van schilderijen te Amsterdam, ten geschenke aangeboden eene schilderij, volgens den schen kel voorstellende bet portret van den erf stadhouder prins Willem IV van Oranje, dat de prins zelf aan den toenmaligen gezant van Pruisen bij H. H. M., graaf J. E. von Schlitz genaamd von Görtz, schonk. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. (sStct.") Op hoogen ouderdom is te Rotterdam over leden de heer H. C. Westerbach, die ruim 45 jaar aan de stafmuziek verbonden was en sedert de oprichting in 1869 van het corps Kon, Scherpschuttets kapelmeester van het muziekcorps was en sedert 31 Aug. 1898 honorair kapelmeester. Hij maakte deel uit van de stafmuziek onder Preuss, Strieder en Kindier en was bijzonder bekend als bekwaam paukenist. De concerten welke in Juli a.s. door nDe Nieuwe, Muziekhandel" zullen worden onder nomen met de kapel van het huzaren-regi ment Kroonprins van Zweden, uit M^lmö, onder leiding van den luitenant N. G. Ström- berg, zgn aldus vastgesteld 9 Juli Kuilenburg en Tiel, 10 Amsterdam, 11 Amsterdam, 12 Zutfen, 13 Zwolle, 14 Leeuwarden, 15 Groningen, 16 Amsterdam, 17 's-Gravenhage, 18 Maastricht, 19Sittard, en Venloo, 20 Roermond, 21 Arnhem, 22 Nijmegen, 23 Deventer, 24Baarn,25 Haarlem, 26 Bussum, 27 Middelburg, 28 Delft, 29 Rotterdam, 30 Tilburg en 's-Hertogenbosch. Te Freiburg is overleden de heer Petrus Esseiva, de bekende Latijnsche dichter, die bij den wedstrijd in Latijnsche poëzie (legaat- Hoe". rt) jaarlijks uitgeschreven door deNe- der's.i.'.sche Koninklijke Academie van Weten- se apfin, meermalen de gouden medaille verwierf. Donderdag was het 100 jaar geleden, dat Beaumarchais stierf. De Comédie-Franpaise heeft ter eere zijner nagedachtenis »Le Mariage de Figaro" en »Le Neveu deBeau- maicbaib". het laatste een gelegenheidsstukje van Henry Jouin, opgevoerd. Er is reeds een voorstel ingediend bij den Raad ran Parijs, om een der straten naar Sarcey te noemen. Van 79 Juni zal te Londen het Deide Intern. Uitgevers-Congres gehouden worden. De uitgeversfirma Hachette te Parijs, welke sedert het keizerrijk het recht had aan de meeste spoorwegstations in Frankrijk boeken te verkoopen, moet met 1 October bij den Wester-spoorweg het veld ruimen voor de firma Fasquelle (die Zola's werken uitgeeft). De pacht van Hachette, die slechts 60.000 frs. betaalde, is dan om en de hoogste inschrij ving 220,000 frs.) voor het nieuwe tijdperk was die van Fasquelle. De firma Hachette wordt echter nog altijd voor de grootste in Frankrijk gehouden; zij heeft eenige duizen den personen in dienst en geeft de meeste school- en leerboeken uit. Gisteren nam de adv.-generaal Gregory in de onlangs voor den Hoogen raad bepleite zaak tusschen een ontbieder van een partij gedistilleerd, die weigerachtig was gebleven len accijns te voldoen en de Delltsche distil leerderij Gist en Spirilusfabriek conclusie. De advocaat-generaal was van oordeel, dat de ontbieder volgens de wet van 1862 aceijns- piiclitig is en concludeerde tot bevestiging vau het arrest a quo. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. Bij de opening der zittiug der Algemeene Synod de Commi'-Me heidacht Donderdag de president met eenige woorden de opening der Vredesconferentie en uitte den wenseii voor haar goeden uitslag Aan de oide van behandeling kwam een vei zoek van den predikant van Tolbeit, namen» keikvoogden aldaar, orn een ver hoogd verdiag der toegekende subsidie voor den bouw der pastorie aldaar. Op verschil lende gronden werd het verzoek afgewezen. Daarna werd voortgegaan met het uitbrengen van het rapport der finaneieele commissie over den toestand der fondsen. Uit de naamlijst van de leden der Colleges van Bestuur in de Ned. Ilerv. kerk op 1 Jan. 1899 bleek, dat door sommige classicale ver gaderingen tot classicale quaestoien zijn be noemd predikanten, die met leden zijn van het classicaal bestuur en dat mitsdien is ehandeld in strijd met liet uitdrukkelijk voorschrift vaw ast.40. 3o. van het Algemeen Reglement. De vergadering besloot die classi cale besturen aan te schrijven, dat zij zorg hebben te dragen, dat voortaan genoemd wetsartikel worde nageleefd. In de gisteren gehouden ritting werden benoemd tot leden der commissie voor spoed- vorderende zaken, de heeren J. G. Buseh Kei zer en mr. W. J. L. Umbgrove; secundi de heeren A. A. van Meurs en mr. F. Pleyte. Tot leden der quaesiorale commissie werden be noemd, de heeren jhr. A. C. Roëll en mr. F. Pleytesecundi de heeren mr. W. J. L. Umbgrove en A. A. van Meurs. Daarna werd een aanvraag om cassatie van een besluit in hooger beroep vastgesteld. Enkele wetsvoor stellen werden ingediend en zullen overge bracht worden bjj de Synode. Daarna werd door den president een woord van dank ge bracht aan de verschillende commission en van afscheid aan de aftredende leden der Syn. Commissie, de heeren jhr. Roëll en Groene- meijer. Na resumtie der notulen werd deze voorjaaisvergadering der Synodale Oommissie door den president met dankgebed gesloten. Beroepen: Te Jaarsveld en Mijnshee- enland, A. van der Sluis te Monster. Te Horsen, T. J. Jansen Schoonhoven, cand. te Utrecht. Te Buurmalsen, P. van Dam, cand. te Utrecht. Te Nieuw-Amsterdam, D. Stegeman, cand. te Dedemsvaart. Te Waveiveen. J. W. Blankert, ennd. Te Sluipwijk, T. Jansen, Schoonhoven, cand. B e d a n ktvoor Oudeschild, door P. H. Kapteijn Jz., te Olerleek. Voor Zegveld, door S. D. Dijkstra, te Hilversum. voor Marssum, door H. Huizinga, te Eext. voor Lienden, door J. F. Klomp, te Lunteren. Geref. Kerken. Be roepen: Te Munnikeziji, C. Oussoren, cand. Bedankt: Voor Zuidwolde, door F. H. Boersma, cand. te Kampen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de echtswetenschap op stellingen de lieer C. H. Guépin, geboren te Amsterdam. Leiden. Bevorderd tot arts de heer P. A. Moerman. Voor het eerste gedeelte van het artsexamen slaagden de heeren R. Schol ten en P. W. Methuizen. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten de heer J. F. de Ruyter de "Wildtvoor het candidaats examen in de Nederl. letteren de heer A. J. Fehr. Utrecht. Voorber. kerkel. ex. de heer J.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6