I f' Woensdag 24 Mei 1899. No. 9940. Gasfabriek üer pceite SÉMai. 53s" Jaargang. De familie Hilbers M il Gemeente-Drinkwaterleiding. mmsci afgesloten zijn. BUITENLAND. BINNENLAND. i i I? fff p fel Av fab SCHIEDAMSCI IE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitsondering tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen 11. 4 .25. Franco per post fi. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botcrstraat 68. ipiiïVhi nkHMfl Prijs der Advertentiën: van 1 7 regels 90 cents; iedere regel meer 12'3 cents. Reclames 30 cents per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op \oordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan hel Bureau te bekomen. In de nummers, die D i n s d a g- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advert ent iEu opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Int ere. Telefoon No. 123. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 19 dezer door den Gemeenteraad zijn vastgesteld de voorwaarden, waarop «looi de gasfabriek «Ier gemeente gas ovei munt meters zai geleverd wonlen. Schiedam, 23 Mei 4899. Burgemeester en Wethouders van Schiedam VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Wegens noodzakelijke reparatie der hoofdbnisleidifig zal de toevoer van water op Donderdag deri 25sten Mei vanaf des avonds ten 7 ute eenige uien De Directeur, DE BATS. Algemeen overdelit. SCHIEDAM, 23 Moi '99. President Loubet is Zondag te Dijon ge weest om het standbeeld te helpen, onthul len van zijn voorganger Carnot. De Presi dent, die vergezeld werd door de ministers Dupuy, Krantz, Leygues en Delombre, werd met groote geestdrift ontvangen. Opmerkelijk zijn de woorden waarmede Loubet op de prefectuur do toespraak der militaire autoriteiten beantwoordde. De President zeide dat het hart van het leger klopt gelijk met dat der natie. Het leger komt voort uit het volk, en keert in het volk terughet deelt zijn edelste gevoelens en somtijds, helaasook zijn hartstochten maar het heeft het innigsto bewustzijn van zijn plichten, en bezit een volkomen toewij ding aan de Republiek. De regeering zal nooit het leger aan zijn lot overlaten; het is er innig aan verbonden. Generaal Darras werd tot groot-officier van. het Legioen van Eer en do oversten Laeombo en Roclie tot officier dier orde be noemd. Aan liet gastmaal door de stad aangebo den, verheerlijkte Loubet do nagedachtenis van Carnot en herinnerde aan de moedige houding der Dijonneezen in 1871. De Presi dent deelde mede dat hij de stad Dijon ge machtigd had liet kruis van het Legioen van Eer in haar wapen te voeren. Bij de onthulling van het standbeeld prees do minister-president Dupuy Carnot als den grondlegger van het verbond met Rusland. De familie Carnot woonde de plechtig heid bij. Zaterdag hebben de raadslieeren van het Hof van Cassatie de oproeping ontvangen om op 29 dezer in het Paleis van Justitie te DOOR E. VELY. 22) Het slanke meisje loopt in het vertrek op en neer. Zij denkt niet meer aan kaar moeheid, niet meer aan liaar eigen weder waardigheden. „Laurette, je bent zoo jong en onervaren je moet ons geloovc-n fen naar ons luiste ren; wij kennen immers het leven beter dan jij," zegt zij en blijft staan bij Laurette die het medaillon tegen haar blooten arm houdt. „Een gedistingeerde - smaak, hè zoo eenvoudig." En dan draait zij haar kopje over den schouder naar Fransje toe. „Ik wil immers juist het leven leeren kennen." „Zelfs als hij je ernstige beloften heeft gedaan hij is een lichtzinnige jongen, Laurette." „Lichtzinnigheid hoort bij kunst en hij is ook kunstenaar. En hij zal nog heel wat doorzetten," babbelt het meisje. „Zijn ouders zullen ook nog verbaasd staan." Fransje zucht. „En weet je oom van alles?" „O die mag hem heel graag. En die leent geld van hem dikwijls genoeg, hoor." Zij slaat haar arm om Fransje's midden. - «Zeg, wees jij nu ook eens aardig en ga met ,ons uit. Dan hebben- we oom niet noodig." verschijnen ter behandeling van' de revisie zaak. Waarschijnlijk wordt Donderdag door Ballot-Beaupré zijn rapport ingezonden, dat volgens velen concludeert tot herziening van hot vonnis van 1894 en waarvan de voorlezing wel anderhalven dag zal vorde ren. Hoe het vonnis van 1894 tot stand kwam, wordt middelerwijl stukje voor beetje uit eengezet m de „Figaro". Er zijn wel inte ressante momenten 111 deze onthullingen, die het vermelden waard zijn. Zoo heeft Du Paly de Clam voor den krijgsraad van 1894 het volgende ver klaard „Toen ik Dreyfus in zijn gevange nis ondervroeg, wachtte ik totdat Dreyfus zijn bcenen over elkaar sloeg. Ik hield toen nauwkeurig de punt van zijn afhangenden voet m het oog, die onbeweeglijk bleef; toen ik evenwel plotseling de voornaamste vraag deed, die den sckudige moest doen ontroeren, kon ik duidelijk zien, dat de punt van zijn voet bewoog dus was zijn hartwerking lieviger gewordenDreyfus ontroerde en dit verried zijn schuld." Een handige rechter van instructie, niet waar? Treffend is ook hetgeen de „Figaro" aan haalt uit de verklaring, die de oud-prefect van politic Lépine voor het verecnigde Hof aflegde over den indruk dien Henry's ge tuigenis in 1894 op hem maakte. „Henry's verklaring was betrekkelijk kort," zegt Lépine, „zij duurde kwalijk een paar minuten. „Na te hebben gesproken over de vermoe dens van den getieralen staf bij dc ontdek king van het borderel, drukte hij zich in enkele besliste, duidelijke, pakkende zinnen uit, op een toon dien ik dramatisch zou noemen. Ik zie nog het gebaar, do houding. Toen ik van zijn zelfmoord hoorde, zag ik in den geest Henry staan, den rechterarm plechtig uitstrekkende naar het Christus beeld, zwerende de waarheid te zullen zeg gen. Hij stond daar als rechter, sprekende voor zich en voor het leger. En toen iii| treffende verzekeringen over het bestaan van een verrader had beëindigd, riep hij zich omwendende en Dreyfus met den vin ger aanwijzende, uit: „Daar zit hij, ik weet het, ik zweer het!" Lépine zoowel als Freystatter verzekeren dat na Henry's verklaring Dreyfus' veroor deeling zeker werd geacht. De Parijsche „Petit Bleu" deelt een en ander mede over het gebeurde in raadka mer. Kolonel Maurcl, resumeerde de zaak, waarop aan de rechters drie geheime stuk ken werden overgelegd. Het telegram-Paniz- zardi was er niet bij, maar Maurel deelde mede dat de minister van oorlog de copie bezat van het telegram aan een buitenland- scho regeering (N.B.dat geen twijfel aan Dreyfus' schuld overliet. (•euiengde ^cdcdecllngcn. De „Liberal" gelooft dat er nog vóór het bijeenkomen der Cortez een wijziging zal plaats vinden in het Spaansclie kabinet, daar de minister-president Silvela en de mi nister van oorlog Polavieja het met elkan der oneens zijn. Te Weenen beweert men dat de Czaar met het oog op de Vredesconferentie de ko zakken-manoeuvres hoeft afgelast. „Laat ons vóór alles nu gaan slapen," zegt Fransje bijna verplet door de gebeur tenissen van dezen dag. Laurette legt haar vinger op haar mond. „Mondje toe, hoor Fransje treedt de aangrenzende kamer binnen. Haar zusters slapen reeds. Zij be gint zich uit te kleeden. De ontmoeting met den advocaat en la ter met zijn vader het was een kostelijk half uurtje waarin zij alles vergeten heeft en zich op haar plaats voelde te midden dier vroolijke menschen. Maar toen zijn moeder Het was als een verstooting uit het pa radijs geweest. Zij had nauwelijks nog het gevoel gehad van zijn bijzijn op de rit huis waarts zij moest huilen als een klein kind dat een tik op zijn vingers heeft gekregen en wat was het waarnaar zij de hand had uitgestrekt? Naar recht op geluk, zoo als andere menschen ook doen. En nu Lau rette. Haar kleine voetjes stonden aan den rand van een afgrond; nog maar één stap. En die haar lokte, was de broeder van ge nen man, en die haar naar hem toeschoof, haar eigen vader. O wolk een schande, welk een schande! En niet uit die schande te kunnen, er aan vastgeketend te zijn als met ijzeren schakels. Daar was haar zuster, wie nog één hoop bleef nadat zooveel andere verwachtingen in duigen waren gevallen als zij uit het huis ging, zou zij het geluk van haar zuster vernietigen. En daar was Hansje, zoo jong en lief en onervaren. In dien die geen steun had, wie stond er dan voor in. dat haar eigen vader haar niet op Generaal Gallieni, de gouverneur van Ma dagascar, wordt heden te Marseille ver wacht. In sommige kringen verzekert men, dat dc regeering. vreezende voor nationalis tische betoogingen, hem vor?""lit heeft eerst over esn dag of veertien te Parijs te komen. Mai cliand is gisteren te Suez aangeko men. De Italiaansche zaakgelastigde wordt de zer dagen te Peking verwacht. Hel statio- neerend eskader bestaat nu uit zes schepen. Men denkt dat Italië zijn ciscli betref fende de Samnun-baai wel niet zal her nieuwen, en dat, zoo dit wel geschiedt, de Chmeesclie regeering er zich krachtig tegen zal verzetten. Volgens do „Daily Chronicle" onderhan delt het Vaticaan met het Tsung-li-Yamen over het vestigen van een pauselijke nuntia tuur te Peking. De „Times" vernam uit Tokio dat Duitsehland het eilandje Ku-Lang-Su te genover Amoi trachtte te verwerven. Van officieele Duitsclie zijde wordt dit tegenge sproken. President Mc Kinley moet met den mi nisterraad een proclamatie hebben ontwor pen, waarin een constitutie aan de Philip- pijneu wordt beloofd onder Amerikaanscb protectoraat. De Koninginnen. Hare Majesteiten verlieten Zaterdag 20 Mei Hau.-baden en vei trokken per exlia-lrein om 9.30 «les voorrniiidags uit Mülilheim. Te Ktulsruhe namen de giootherlog en gioot- liertogin van Baden afscheid van Ha ie Majes teiten. Van Nieileiiahnstein gingen Hare Majesteiten nart klem gevolg naar Balduin- stein, ten einde den vorst en de vorstin van Waldeck op het kasteel Schaumburg te be zoeken de vorst van Waldeck bevond zich aari het station. Te 10 uur V avonds arri veerden Hare Majesteiten te Königswinter, Zondagochtend gingen Hare Majesteiten naai de kerk en legden daatna een bezoek af bij H. M. de koningin van Zweden, tante van H. M. de Koningin-Moeder. De koninklijke trein wordt hedenavond te 5 n. 35 m. (plaatselijke tijd) aan het Staals- spoorstation te 's-Gravenhage verwacht. De Vredesconferentie. Nader vernemen wij dat in de Zaterdag gehouden algemeene vergadering der Vredes conferentie, waarin de heer Staal een niet- uitvoerige toespraak hield over de beleekenis der samenkomst van de mogendheden, het voorstel is goedgekeurd om de vergadering te verdeeleri in 3 commissiëu, in wier midden behandeld worden een of meer punten ver meld in de circulaire van 30 Dec. jl. van graaf Muiavielï aan de diplomatieke ver tegenwoordigers te Petersburg. De eerste commissie zal beraadslagen over de 4 eerste punten: 4e beperking der oorlogs uitgaven 2e verbod van nieuwe vuurwapenen 3e bppeiking van liet gebruik van explosie- mi'ldeien4e verbod van onderzeesche torpedo- booten. De tweede commissie de drie daaropvol gende punten5o. toepassing der confentie van Genève op zee-ooi logen 6o. neutraal verklaring van reddingsbooten van schip- slechte wegen zou brengen? En haar moe der die zwakke vrouw? Honderden malen had Fransje een lok stem in haar binnenste gehoord„Maak je vrij leef rustig en mensehwaardig en, los van de huiselijke ellende, van de opbrengst van huiselijke ellende, van de opbrengst bezit niet do zelfzucht van Laurette, die van haar eenigen broeder diens spaarpen ningen mee heeft gekregen op haar weg, en die nu zegt: „Verwantschap is toeval." Voor haar betcekent het belmoren tot één familie plicht, onzelfzuchtigheid, opoffe ring. En eerst tegen, den morgen komt de slaap haar voor een paar uur wegvoeren uit het leven van ellende; zij droomt van muziek, van schoone vrouwen in lichte gewaden, van schitterende brill anten en Frits Loh- mann komt naar haar toe en houdt haar een donkerroode roos voor „Fransje, lie ve Fransje!" Zij richt zich dommelig op uit de kussens en wrijft zich de oogen. „Fransje, Fransje!" Dat is de angstige, in tranen gesmoorde stem harer moeder. „Word dan toch eens wakker!" „Ja ja." „De deurwaarder is er." „Alweer 1" zegt Fransje apathisch en pakt met beide handen haar glanzend haar b.j elkaar om het in een wrong te draaien. Haar moeder buigt zich over haar heen. „Drieënvijftig mark! En de beste stuk ken zijn verleden al verzegeld. Als die ons ook ontnomen worden, dat overleef ik niet. breukelingen; 7o. hernieuwing van deoorlogs- gebruiken. De derde commissie zal alleen onderzoeken punt 8de arbitrage m baar gehoeie» om vang. liet kunstfeest, dat de regeering den47n Juni aan de vredesconferentie zal aanbieden, wordt gegeven in hel Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Voor «Ie genoodigden zullen o.a. verschillende lableaux \ivams vertoond worden. Naar nHet Vadeiland" verneemt, zal een door de internationale voorstandeis vim den vrede te 's-Gravenhage te beleggen meeting, gehouden worden op Vrijdjg a.s. Daarin zal het woord gevoerd worden door barones Von Suttner (Weenen), mevr. Se- ietika (München), mevr. Van Wtiszklewicz Van Schillgaarde (Den Haag) en den beer Stead (Londen). Typografenbond. Te Amsterdam is ojr de beide Pinkster dagen de 33ste algemeene vergadering ge houden van den Algerneenen Nederland- schen Typografenbond onder voorzitter schap van den heer G. Snijdelaar, die in ziju openingswoord herinnerde aan liet mis lukken der pogingen tot het tot stand bren gen van een federatief verband der vereeni- gingen in de grafische vakken. Hierdoor is de loonregeling tegengehouden, doch deze Bond ka'n het initiatief nemen en vertrou wen op de medewerking der vakgenooten. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond thans telt 1786 leden in 31 afdeelingen en 3 correspondentschappen. De agenda vermeldde, behalve eenige huishoudelijke werkzaamheden, allereerst de „Tactiek", waaronder verstaan werd het oordeel van den Bond over de Ongevallen wet en die op Arbeids- en rusttijden door Rotterdam en Amsterdam, Leerplicht door Amsterdam en liet beginsel der -aatspen- sionncering door Den Haag aan de orde ge steld, terwijl de afdeeling Haarlem een be paalde agitatie op touw wilde zetten voor het ontwerp Arbeids- en rusttijden. Rotterdam en Amsterdam achtten liet wcnschelijk dat de Bond zich over dc ver schillende wetsontwerpen zou uitspreken; Dordrecht verklaarde er zich tegen als on- noodig en onnuttig. Besloten werd, dat het hoofdbestuur een adres aan de Kamer zal samenstellen, waarin de wenschen van den Bond omtrent de verschillende wetsontwer pen zullen worden uitgesproken. Over het voorstel van 's-Gravenliage om zich aan te sluiten bij liet Landelijk Comi té voor Staatspensiouneoring ontstond we der langdurige discussie, evenals liet vorige jaar toen besloten was met aan dc agitatie deel te nemen. Nu werd liet voorstel-Dcn. Haag met 24 tegen 22 stemmen en 1 blanco aangenomen. Een voorstel-Delft om, nu men toch Staatspensionncering vroeg, te verlangen pensionnecring met het volle loon, in plaats van de door het Comité geeisclite f 6, werd verworpen. De voorzitter deelde mede, dat de on vruchtbaarheid van liet werk der pensioen- commissie is te wijten aan de nalatigheid der afdeelingen, die gedraald hebben met liet inzenden van de gegevens. Besloten werd, dat de Boud zich zal aan sluiten bij de beweging voor Leerplicht. Vader is achter aan het razen die wordt nog slaags met den man." Fransje ziet haar moeder aan wat heeft ze heerlijk gedroomd, tè heerlijk. „Advocaat Lohmann treedt op voor den schuldeischer natuurlijk „Lag ik toch maar in mijn graf!" steunt liaar moeder. Else die heur haar opmaakt, zegt op har den toon: „Moeder als u hem maar eens wou zeggen dat hij maar in 't geheel met weer terugkwam. Het zou beter voor ons allen zijn." „Kind, kind!" Zij pakt Fransje bij den arm. „Wij moeten raad schaffen. Hij brengt maar vijftien mark bij elkaar. Hansje heeft al uit haar spaarpot twee en een halve mark gegeven. Als jij en Else jullie zult toch wel wat hebben. Ik zal ook aan Laurette vragen." „Dat niet," zegt Fransje. Zij gaat naar baar lade; daar liggen in een klein ja- pansch doosje haar spaarpenningen; on langs wilde zij het geld al naar de spaar bank brengen. Maar de advocaat Lohmann mag niet bemerken dat zij de vijftig mark niet hadden. „Daar!" roept zij uit en zij zet het doosje op tafel. „Om de eer der fa milie Hilbers te redden." En zij slaat de handen voor het gelaat. „Fransje, jij bent de beste van allen," zegt haar moeder met vochtige oogen. „Hij zou in wanhoop wel eens de hand aan zich zelf kunnen slaan en dat zou ik niet overleven. Hij is mijn man, en ik heb hem lief ik heb hem altijd nog lief." Aan de orde kwam het voorstel-Rotter- dam, om een commissie te benoemen, die zal onderzoeken of het mogelijk is binnen ecu bepaalden tijd het vakblad wekelijks te doen verschijnen, terwijl Amsterdam voor stelde f 25 te geven als vergoeding voor het afgeloopen jaar aan den strijdredacteur en voor den vervolge f 2.50 per nummer. liet voorstel-Rotterdam werd met 38 stemmen tegen 8 en 1 in blanco aangeno men. De vergoeding aan den redacteur werd goedgekeurd met 37 tegen 1 stem, 8 in blan co; de uitkcering per nummer werd aange nomen met 21 tegen 18 en 8 blanco, even eens liet voorstel-Amsterdam, dat alle af deelingen een getal exemplaren ontvangen van „Ons Vakbelang", gelijk zijnde aan liet getal hunner leden en dat deze verplicht zijn allo nummers, ook die van werklooze of zieke leden te voldoen. Aan de orde kwam hierna het voorstel van het hoofdbestuur, om de contributie tot 25 ets. per week te verhoogen en daaruit alle fondsen te bestrijden zooals gewoon maar daaraan toe te voegen tien cent voor een door het II. B. te vormen weerstands- kas cn vijf cent voor een fonds, waaruit aan de aanvragen om ondersteuning voor ver schillende bewegingen zal worden voldaan. Zeer buitengewone gevallen uitgesloten, zul len do lijsten, die nu en dan circuleeren, vervallen. Hierover ontstonden langdurige bespre kingen. Rotterdam waarschuwde voor te sterke verhooging opeensDen Haag wilde progressicvo heffing; JJelft stelde voor de contributie percentsgewijze naar het loon vast te stellen. De kleinere afdeelingen klaagden dat haar leden geen lioogore con tributie konden betalen, Amersfoort en Groningen vreesden te niet te zullen gaan, tegen welke vrees de voorzitter waarschuw de met verwijzing naar Duitscliland. Met 29 tegen 19 stemmen verwierp de vergadering, vooral door toedoen der groo te afdeelingen, percentsgewijze heffing. De door het hoofdbestuur voorgestelde verhoo ging werd verworpen met de stemmen van Amsterdam tegen. Met 31 tegen 15 stem men werd de contributie ten slotte tot 15 cent per week verhoogd. Den tweeden dag werd allereerst een voor stel—Arnhem aangenomen om militiepüchtige leden vrij te stelien van contributie, waarna enkele huishoudelijke bepalingen omtrent het ziekenfonds werden vastgesteld. Naar aanleiding van het door de gemeenten en andere bestuurslichamen uitbesteden van diukwerk op werkplaatsen waar hongeilootten bestaan werd eene motie-Amsterdam aange nomen zDe Bondsvergadering gehèord de houding van verschillende gemeentelijke en andere openbare besturen bij de uitbesteding van drukwerk, dringt er bij de typografische ar beiders op aan, bij de eventuëele verkiezing van leden voor de gemeenteraden en andere openbare lichamen, niemand te steunen, die niet de loontarieven door den Bond van de federatie «an graphische vakken overgenomen, onderschrijft." In verband met een voorstel van ïViaar- dingen", om aan het H. B. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid aan den Bond een begrafenisfonds of levensverzekering toe te voegen, en van de resultaten van dat ondeizoek verslag uit 'e brengen op de eerstvolgende bondsver gadering, werd besloten, dat hel hoofdbe- Fransje antwooult niet. „Mevrouw Hilbers streelt haar mooi haar. „Je houdt het vierde gebod, kind ja, dat doe je." Zij blijft zwijgenzij neemt nog de han den niet weg van haar gelaat; een sidde ring vaart haar door de leden. Mevrouw Hilbers verlaat de kamer; eeni ge oogenblikken later gaat Else naar kaar zuster toe. „Waarom ben je zoo dom. Dat „hij" geen ongeluk aan zich zelf begaat, weten we im mers allemaal. En als hij door ons niet was geholpen, dan zou hij er zelf wel weg op hebben weten te vinden Er ligt een har de uitdrukking op haar gelaat, ,,'t Is al erg genoeg dat moeder zich zoo laat foppen; maar jij moest langzamerhand verstandiger worden. Ik kan en ik wil niets meer geven ...ik moet aan mijn uitzet denken." Fransje geeft ook haar geen antwoord zij hoort Laurette in de aangrenzende ka mer zingen. Ja Anton Hilbers zou misschien weer geld hebben geleend van Willy Lohmann altijd maai- meer schande nog steeds dieper zinkenmaterieel en moreel. Neen, zij lieeft zich genoeg geschaamd voor die Lohmann's; daar moet een eind aan komen. Wordt vervolgd.) ft rilt

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1