535,e Jaargang Zondag 28 en Maandag ,29 Mei 1899. No. 9944. Eerste Blad De familie Hiibers. t Ken nisgcv i n g. Openbare Aanbesteding. Openbare Aanbesteding. ROSA BONHEUlt. BUITENLAND. BINNENLAND. De Vredesconferentie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaur dingen 11. -1.25. Franco per post 11J .05. Prijs per weekVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een" uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoteretraat GS. Prijs der Advertentiën: van 1 7 regels 90 cents; iedere regel meer 1212 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon lïo. 133. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29ster< Juni 1S51 (Staatsblad no. 85). regelende de samenstelling, inrichting en bevoegd- beid der geineente-bestuien Gelet op de bepalingen der wet van den 8=ten November 1815 (Staatsblad no. 51); Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente, bet dienstjaar 1898 betreffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn inge diend, daar zij, die vnor dien dag niet zijn ïn- g'itnmen, zullen gehouden trorden voor verjaard. Wordende verder, vrien zulks mocht aangaan, bij deze dringend utlgmiondtgdter bevotdering eener gesegeide administratie, ali6 vorderingen zoo spoedig mogelijk, en dus niet op liet einde van den vorenstaande» termijn in te leveren, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27stcn Mei 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd ERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Op Donderdag Juni a.s., 's namid dags ten 2 uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam openbaar wor den aanbesteed Het optrekken van den noordwestelijken vleugel van de openbare Meisjesschool aan de Tuinlaan. Bestek met teekening ligt ter inzage op het kantoor der gemeentewerken en is tegen betaling van O.SO verkrijgbaar ter Secretarie. De aanwijzing ter plaatse geschiedt Maan dag 5 Juni 's middags ten ïwaall uur. Op Bondcrdag 8 Juni a.s., 'snamid dags 2 uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam openbaar w den aanbesteed -■ Het maken van een nieuwe Stal en liet wijzigen van liet bestaande gebouw aau de aschtaal. Bestek met teekening ligt van af 30 Mei a.s. ter inzage op het kantoor der gemeente werken en is na dien dag tegen betaling vau /O.SO verkrijgbaar ter Secretarie. De aanwijzing ter plaatse geschiedt Maan dag 3 Juni 's vooruiiddags elf uur, De beroemde Fransche dierscliilderes Rosa Bonheur is op hoogen leeftijd, 77 jaar oud, aan een longontsteking overleden. DOOR E.VELY. 26) Hij staat op en gaat liaar een paar schre den togemoet. „Juffrouw Fransje!" „Ja," zegt zij, en zij staat daar nog altijd alsof zij aan haar plaats is vastgegroeid. „Ik moe .->t bij u komen het is niet om mijzelf." Hij denkt aan haar vader. „U weet dat u altijd Zij wil hem niet verder laten spreken; zij wil moed hebben. Zij reikt hem den brief over. „Het geldt uw broeder. Dat briefje» is geiieht aan een nichtje dat bi ons logeert.. Hij neoint bet papier en geleidt haar naar oen stoel; dan gaat hij zitten en leest. „Toevallig," zegt zij als hij opkijkt; zijn gelaat wordt zeer ernstig. „Ik ben u zeer dankbaar, juffrouw Hii bers misschien kan door uw besluit om naar mij toe te komen, een groot onheil wor den voorkomen." -Zij-is erg bleek. „Ik zag geen anderen uit leg haar vinger wijst do plaats aan die op Anton Hiibers betrekking heeft en zegt uiet moeite „Rechtstreeks kon ik niets doen hij „Ik weet dat u den steun van een vader mist, juffrouw Hilhers, ofschoon u in. naam een vader heeft." En dan haalt hij zijn hand door zijn haar, „Wij behoeven elkaar in dat opzicht niets te verwijten; ook bij ons woont licht, zuinigheid." Zij staat op. „U zal nu wel weten wat er gedaan moet worden. Onlangs toen ik het Rosa Bonheur was nog jong, 19 jaar pas, toen twee kleine diers tukjes m haar vader stad Bordeaux de aandacht op liaar vestig den als een artiste van beteekenis. De „Drift runderen" die zij m 1848 te Parijs in bet Sa lon exposeerde, deed den goeden dunk dien jnen reeds van de jonge schilderes had, stij gen, schoon haar „Ploegende ossen" die zij het volgende» jaar exposeerde, van grooter waarde waren. Dit werk hangt thans op het Luxembourg Eenige jaren later, in 1853, kon liaar „Paardenmarkt" (thans in do Na tional-Gallery te Londen^ aangemerkt wor den als het beste doek van het Salon van dat jaar. In de „Hooioogst" (Luxembourg), die zij in 1855 voltooide, naderde Bonheur meer tot het landscliap, cu vn haar latere werken blijft een plaats daaraan ingeruimd. Toch ligt daar allerminst haar kracht in; veelaL was liaar landschap niet doorwerkt genoeg; het lijkt wel of sommige van liaar groote stukken aan diepte verloren hebben wat ze aan lengte en breedte wonnen. Haar kracht blijft het dierlijk lijf. Be kend is het, hoe zij in haar jeugd lange stu dies maakte in de slachthuizen om liet dier lijk lichaam in den grond te leeren kennen. In die richting is dan ook haar talent het krachtigst ontwikkeld'; zij bereikt vaak rea listische volmaking, waar het de uitbeelding van het animale lichaam geldt. Troyon was haar, wat koloriet betreft, de- baas; in breede, grootsche conceptie behoeft Rosa Bonheur echter niet bij hem achter tc staan. Rosa Bonheur nam een eigenaardige plaats in de Fransclie kunstwereld in. Zij was algemeen geacht en bemind, zoodat do dood dezer 77-jarige een groote leegte laat. Niemand had gedacht dat de krasse vrouw zoo spoedig zou worden weggenomen. 't Is nog niet lang geleden dat zij een eer- bel oon, dat baars inziens niet verdiend was, van de hand wees. Sinds 'ang exposeert Ro sa Bonheur niet meer; haar doeken zijn reeds, veelal over do zee, verkocht, voordat ze gereed zijn. Maar dit jaar hing in liet Sa lon weer eens een werk, en, de jury wilde» van die gelegenheid gebruik maken om haar ae eere-niedaille te verleenen. Maar de oude dame (die van liaar jeugd af zich. het meest en bij voorliefde in mannénkleeren be weegt) sclireef der jury dat het door liaar ge- exposeerde doek in haar oogen geen derge lijke belooning verdiende, waarvoor wel an dereu in aanmerking kwamen. Roaa Bonheur is &o eerste vrouw geweest aan wie, op verzoek van keizerin Eugenie in 1850, het Legioen van Eer werd geschonken. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Mei '99. „Geen enkel blad durft meer beweren dat Ballot-Beaupré tegen de revisie is." Ziedaar de aangename conclusie van een beschouwing in do „Figaro" over het rap port van den raadsheer-rapporteur,, waarvan in hoofdzaak Dreyfus' wel en wee afhangt. En zoo is het ook. De anti-revisionisten doen er het zwijgen toe en maken zich door de dwaas-partijdige publicatie m de „Gaulois", valt baar zwaar „uit do Piiilliarnionie thuis kwam, ontdekte ik de relatie die er be stond tusschen uw broeder en Laurette, die uit een klein provincie-stadje bij ons is ge komen hij werpt zich op ais haar bescher mer. Zij wil operette-zangeree worden Ik schaam me zoo." „Fransje." „Zonder deze aanleiding Hij vat plotseling liaar beide handen en riet haar met stralende blikken in de oogen. „Niet meer zeggen. Ik zou u toch hébben weergezien." Zij antwoordt er niets opzacht maakt zij zich los, richt zich op en gaat naar de deur. „Noen, mijnheer spreek zoo niet. Geen voornemens en geen plirasenDie passen geen van beide bij mij. Dag, mijnheel-." En zij is weg voordat hij haar tegen kan houden; zij groet den chef-de-bureau, trekt liaar voile neer als moest zij zich verweren tegen onbescheiden blikken en gaat de deur uit. De frissclie lucht doet haar goed. Alleen zou zij ozo graag niet meer terug willen naar baar werkkamers maat dat moet toch. Vrouw Nottebohm heeft intusschen An ton Hiibers fluitend de itrap op kooren gaan en bij ziah zelf gezegd„Hij komt thuis kof- fie-drinken. Nu, dan as zijn portemonnaie ze ker weer leeg; anders was hij wel weggeble ven. Een uurtje heeft zij» gewacht, en dan heeft zij haar omslagdoek om haar magere schouders geslagen, een mand aan haar arm gekaakt en is naar boven gegaan, naar de dorde verdieping. Zij schelt heel zacht en be scheiden. Hansje doet open. „O, is u het." „Papa slaapt zeker V' „Ja, dat geloof ik weL" waarvan wij reeds gewaagden, allen maar be lachelijk. Over Ballot-Beaupré's conclusie is men het oneens; velen achten liet waarschijnlijk dat liet de vernietiging van het vonnis van den krijgsraad is, zonder meer. Het schijnt dat daarmede de eiselieresse, mevrouw Dreyfus, niet tevreden is. „Aurore", „Siècle" en an dere bladen beweren dat nr. Momard ver wijzing naar een nieuwen krijgsraad zal eischen, om Dreyfus eindelijk de gelegenheid te geven zelf te spreken. En volgens een telegram van lieden (Z i e hierraehter. Red.) is dat verlangen door den rapporteur bevredigd. Intusschen toont de „Figaro" op tal van gronden aan, dat Esterhazy de verrader is. De strijd dien het boulevard-blad in do laat ste weken voert in dienst van Waarheid en Gerechtigheid, is in één woord1 bewonderens waardig. Wio onbevooroordeeld do „Figaro" heeft gelezen van liet begin barer laatste, be slissende campagne af, kan niet meer twij felen. Beweringen als van een a»bonnent der „Siècle", die aan liet blad schrijft dat Von Maiséhall, vroeger minister van buitenland- scho zaken, thans gezant van Duitschland te Konstan tinopel, in een gezelschap aldaar, waaronder ook Franschen waren, verzekerd lieeft dat Dreyfus nooit in betrekking heeft gestaan tot de Duitsche regeering, zulke beweringen zijn na het betoog van do „Fi garo" waarlijk nutteloos geworden. Strenge maatregelen van orde zijn intus schen genomen voor liet revisie-proces on liet proces-Deroulede. Zondor pardon zullen alle pogingen tot rustverstoring worden be let de» poïitie-agenten worden met dadelijk ontslag bedreigd indien ze niet actief genae°- optreden. 6 5 F imker nog is de maatregel van den minis ter van oorlog die alle officieren belet, hetzij in uniform of in politiek, in of om het Pa leis van Justitie tegenwoordig te zijn; uitge nomen natuurlijk do getuigen. De Italikaansclie Kamer begon gisteren de discussie over de verklaring en het pro gram van liet nieuwe Kabinet. Nadat verschillende sprekers de \v(jze, waarop de crisis opgelost was, hadden afge keurd, voerde de oud-premier Crispi het woord over een persoonlijk feit. Dij wees nl. de verantwoordelijkheid van zich voor de nootlottige campagne in Afrika. Aan het échec bij Assowah stond generaal Baralieri schuldig, die niet had gewacht op de ver sterkingen die men hem zond, waarop hem een nederlaag overkwam. Daar de spieker herhaaldelijk heftig in de rede werd gevallen en door gesehreeuw werd belet voort te gaan, moest de voorzitter de vergadering schorsen. Na de hervatting der zitting verklaarde Crispi nog dat zijn regeering niet verant woordelijk gesteld kan worden voor het ge drag van generaal Baratieri. De socialist Ferri zeide, dat de Italiaansche soldaten bewijzen van moed gaven, maar een generaal sloeg op de vlucht. De president verzocht hem deze woorden in te trekken, maar de spreker weigerde, ,,'tKomt er ook niet op aan. Mama is er zeker wel. Mama is altijd zoo voorkomend1 als ze vrouw Nottebohm een pleizier kan doen, dat weet ik." „Kan ik niet „Och, land, wat weet nu iemand die pas komt kijken, van 't leven. Neen, roep mama maar eens, Hansje Het meisje, dat juist bazig is met vaten wasschen en haar keukenboezelaar nog voor hoeft, droogt haar banden daaraan af. Zij laat een wantrouwenden blik over d'o magere vrouw voor liaar glijden, wier liefde voor voorkomendheid zij al kent. „O, is u 't, vrouw Nottebohm," zegt Mina Hiibers, wel wat stijf. „Komt u even in de keuken; mijn man „Doet zijn middagdutje zeker ja, dat begrijp ik wcL Waar zoon man m huis is, daar moet alles zich naar hem schikken. U heeft niet een handjevol rijst voor me? Die je hier in de buurt krijgt, is altijd zoo slecht." „Toevallig" Mma Hiibers geeft Hansje een wenk „is de onze nog niet op." „Nu u toch bij de kast is, juffertje, behoef ik misschien, voor een beetje suiker ook niet uit." „Daar hebben we zelf niet veel meer van," zegt het meisje wrevelig. „Maar voor een paar kopjes. He kan. zon der suiker geen koffie drinken en bij u, li bent toch deftige menschen, al woont u ook op de derde verdieping in 't achterhuis. Piekfijn altijd, mijnheer Hilibers. En als er dan zulke mooie dochters zijn." Zij grijnst, zoodat liaar dunne lip over dén eenigen tand glijdt die nog uit haar bovenkaak steekt. „Ze rijn zeer vlijtig," zegt mevrouw Hii bers. waarop de zitting onder groote opgewonden heid werd opgeheven. Ia het begin van de zitting was de staats secretaris van operibaie werken geïnterpel leerd door Marescalchi die de vraag stelde of de regeering zich rekenschap geelt tan het gevaar, dat de mail voor Iridië niet meer over Italië, maar over Maiseille zal gaan. De staatssecretaris antw oordde dat het con tract betreffende de post eerst in 1902 af loopt, en dat er alle reden is om aan te nemen dat het vernieuwd zal worden. Wat het rei zigersverkeer betreft, ook dat hoopt de regee ring voor Italië te behouden dooi faciliteiten toe te staan voor het traject ModenaBrin - disi en door verbetering der haven van Bi indisi. Gemengde Mcdedeellngcn. Te Parijs is Gallieni ana het station ont vangen door Tesster en majoor Drouet namens den minister van koloniën, door Lemaltre en Coppée die hem namens den Bond van het Ftansche Vaderland een medaille aanboden, en namens het Geografisch Genootschap. Aan hel diner, hem door den minister van koloniën gisteren aangeboden, overhandigde deze generaal Gallieni uit naam der regee ring een gouden medaille, met het opschrift «Aan generaal Gallieni, die Madagascar tot rust bracht, 1896—4899." Marcliand wordt Dinsdag te Toulon ver wacht, waar de maritieme autoriteiten hem in het arsenaal zullen begroeten. Woensdag avond vertrekt hij naar Parijs, waar hij door vertegenwoordigers van Marine ontvangen en naar het ministerie geleid zal worden. Daar biedt Lockroy hem een dejeuner aan. Aan vijf officieren te Lyon is door den minister van oorlog vergund een spotblad aldaar, de nComédie Politique", te vervolgen volgens belecdiging van den generalen staf om haar houding in de zaak-Dreyfus. De socialist Rouanet werd gisteren te Parijs op straat beleedigd door een Alge- rijnsch anti-semiet Masson, den secretaris van Morinaud, omdat Rouanet dezen Woensdag in de Kaïner zoo geducht den mantel had uitgeveegd. Drumout trok gisteren in de Kamer heftig te velde tegen Laferrière, den gouverneur van Algerië, diens voorganger Lépirie en den prefect I.udaud, en nam liet op voorAIgieis en de anti-semieten aldaar. Laferrière verzekerde Algerië achter zich te hebben, wat Millevoye een miskenning van het algemeen slemrecht noemde. Firmin Faure eischte hervorming van het kiesrecht en de terugroeping van Ludaud Castelar, de overleden Spaansche staatsman, schijnt lang tegen deu dood te hebben ge worsteld. In zijn koortsijien riep hij uit; Breng m(j naar de Republiek Ik moet in de Cortez spreken. Ge zult zien welk een rede ik nog heb bewaard 1" Men weet dat de oude republikein ge reed was om zich nogmaals in den strijd te storten voor de vrijzinnige beginselen. Castelar heeft steeds zorgvuldig bewaard een verhaal van een zeer belangrijk onder houd dat hij met den Paus heelt gehad, en „Zeker, zeker! En dan zulke voorname kennissendan kan het met maukeeren. Juffrouw Hansje, doet u ei- nog ecu paar eieren bij Dan breng ik alles bij elkaar weer terug. Buren moeten elkaar helpen. He spreek er immers ook nooit over als papa wol eens wat laat en wat schuin thuis komt in den laatsteu tijd dikwijls genoeg met dat vroo- lijke nichtje „Wij storen ons aan niemand," zegt Hansje nogal uit de hoogte. „Dat lioeft u ook niet, dat hoeft u ook niet u is immers veel voornamer. Heeft u misschien geen ei?" „Toch wel," valt mevrouw Hiibers in, die liaar fatsoenlijke armoede steeds tracht te verbergen. „Maar teruggeven!" zegt Hansje. „Wat denkt u dan „Ja, maar 't zou wel eens vergeten kun nen worde*!" merkt het jonge meisje scherp op. „Hansje!" Vrouw Nottebohm grijnst. „Laat haar maar. Een grapje mag wel. Met juffrouw Fransje mag je niet schertsen»; die heeft al tijd zoo iets bijzonders. Nu, vanmorgen die brief met den kruier „Hansje!""brult Anton Hiibers. „Warm water „Mijnheer Hiibers is uitgeslapen „Er is geen warm water meer," zegt Hans je, terwijl zij naar liet petroleumstel loopt, „en petroleum hebben we ook niet meer." „Hansje!" „Ja, papa." „Een kruier?" vraagt mei-rouw Hiibers. „Mijn dochter zal toch niet afgezegd! rijn? Maar dan zou ze 't wel gezegd hebben." „Moet het dan juist een afzegging zijn?'' fiat hij voornemens was eerst na den dood van Leo NIH te publiceeren. Nu is hij den Kerkvorst in den dood voorgegaan. Een paar dagen vóór zijn dood sprak hij nog met zijn geneesheer over het onderhoud met den Paus. De bladen te Lissabon zeggen dat Enge land, in geval van verwikkelingen met Transvaal, voornemens is krijgsvoorraad door Poi'tugeesch Zuid-Afrika te vervoeren. Reeds zou zich aan den ingaDg der baal van Lorenco Marquez, te Inaca, een Engelsch oorlog-'depöt bevinden. De bladen noemen Transvaal een vriend van Portugal, De Zwitsersche Bondsraad denkt over een tabak-monopolie ,om in de kosten van de ziekte- en ongevallenverzekering te kannen voorzie». De priester Albertario, die wegens de Ita liaansche broodoproeren nog te Milaan ge vangen zat, is in vrijheid gesteld. Te Napels is een bende van dieven, woe- Ueraais en oplichters gevangen genomen die tot de beste kringen behooren. Er is o a. een hertog van Pozziiro, prins van Presicce, bij en andere getitelde menschen. De Britsche, Fransche, Russische en Ita- tiaansche troepen vertrekken nog deze maand van Kreta. Het Noorsche Storthing heeft de door de regeering aangevraagde 111/2 millioen kronen als buitengewone uitgave voor leger en vloot toegestaan. Men voorziet in Zuid-Rusland dit jaar een slechten graanoogst. De Amerikaansche admiraal Kautz vertrekt van Samoa naar het vaderland. Het eerste gevolg van den arbeid der internationale commissie Naar de «Standard" uit Peking verneemt heeft China besloten de Russische eischen ten opzichte van de spoorlijn Mandschourije- Peking in te willigen. De minister van buitenlantfeche zaken, de heer De Beaufort, heeft zich gistermiddag begeven naar baron De Staal, om dezen namens 11. M. de Koningin #oan te bieden het Grootkruis van de orde van den Neder- landschen Leeuw. Aan allo leden cler Vredesconferentie en tovens aan de Koninginnen, aan 'L. Exc. De Berends en aan andere» invloedrijke per sonen is door mevr. WaszklöwickVan Scliiifgaarde toegezonden een exemplaar oener brochure van Henri Dunaiit„Ha pro position de Sa Majesté l'Empereur Nico las II". In een begeleidend schrijven aan do conferentie wordt de aandacht gevestigd op een voorstel in die brochure om de conferen tie diligent te verklaren en omtescheppen in een Beniiddelingscomité. Do eerste commissie van de Vredesconfe rentie (voor de onderwerpen betreffende le- laclit vrouw Nottebohm. „Het kan ook wel een heel ander bericht rijn jonge meis jes „Wat blieft u roept Hansje uit. „Nu, ccn mark goveu voor de boodschap dat doen toch geen gewone menschen. Johan beeft liet, me zelf gezegd dien ken ik nog van mijn vroegere woning een piek fijne mijnheer Nu, 't zou me pleirier doen» als ik u kon feliciteeren. En trouwen hoeft toch ook niet meteen, als ze er voorloopig maar goed bij vaart, juffrouw Fransje." Hansje's gelaat wordt vuurrood. „Komt u soms hier bij ons borgen om ons te beleedi- gen?" vraagt zij „Daar danken we u voor..." Maar zij verstomt opeens, want haar vader staat in de deur. „Ja wel, als er gekletst wordt, dan kan ik wel mijn keel keerscli schreeuwen „Ha, mijnheer Hiibers," begroet vrouw Nottebohm hem. „Goed geslapen, mijnbeer Hiibers? Wij u maakt maar een grapje, mijnheer Hiibers; een mensch wil wel eens een praatje maken. En mijn dochters rijn uit het huis't gaat ze heel goed'. En ik heb al leen gezegd dat bet me pleirier deed' dat juf frouw Fransje ook een kennis had. Johan heeft een mark gekregen om een brief over le brengen. Dat is zéker een tmallionair „Wat wat?" schreeuwt Hiibers en hij grijpt de vrouw bij den aim. „Papa, dat is immers niets dan geklets Hansje schuift de vrouw terug. „Neem die eiereu maarhet zijn de laatste die we» heb ber» en ga nu heen." „Spreek op, vrouw, als het over mijn doch ter gaat." ('Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1