DEHUISVRIEND TIEN JAREN LIJDENS. Ingezonden Mededeellngen. (Jit de Staatscourant. Rechtzaken. Kerk en Sc li ooi. eenige bepalingen nopens het reserve-kader bij de infant., de artill., de eav. en de genie. Die wijzigingen zijn opgenomen in de „St.- Ct." no. 122. Drankwet-statistiek. Als bijvoegsel tot de »St.-Ct." van 26 Mei is opgenomen eene statistiek der drankwet over het tijdvak van 1 Januari—31 December 1897. In Noord-Brabant bedroeg het totaal der voor aile vergunningen betaalde prijzen 1118.170,37Vs en het totaal van de inrich- tingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in het klein werd verkocht, op 31 Dec. 1897, 4107. In Gelderland f128.866,25 en 2807. In Zuid-Holland f 231.440,22Vs en 4131. In Noord-Holland f 202.182,66'tó en 3673. In Zeeland 133.307,00 en 1163. In Utrecht f 47.715,31 en 1109. Ih Friesland 154.191.03 en 1796. Jn Overijsel f53.055,3lVa en 1527. In Groningen f 58.112,62% en 2015. In Drente f21.274,31 en 778. In Limburg f 40.958,12'/s en 1447. In Zuid-Holland zijn dus de meeste ver gunningen en in Drente de minste. Nederlundschc Boeren hond. Donderdag had te Utrecht de 8c jaarlijk se lie algcnioene vergadering plaats vaar den Nedeiiajidsoken Boerenbond, onder voorzit terschap van den heer L. de Bidder v. d. Scbueren. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Spr. wees op hetgeen in do drie jaron, dat de bond be stond, tot stand was gebracht voor den land bouw. Met trots kon de bond. terugdenken het oogenblik, waarop uit allo oorden van het kind! mannen van elko richting aaneen gesloten stonden, om de grondslagen to ves tigen van don Nederlandschen Boerenbond. Nu was editor de" tijd gekomen, waarop vol gons art. 26 van het alg. reglement do sta tuten gowijzigd moesten worden, hetgeen ze iter wel wenschelijik zal zijn na een bestaan van clrio jaren. Spr. zei vorder Wij staan nu op een keerpunt. Er zullen misschien door ons verscheidene offers moeten worden ge bracht. Hot zal mogelijk zijn, dat deze of gene iets van zijn meeningen moet laten val len en de besluiten van deze vergadering zal moeten aannomen. Spr. deed echter een be roep op de bereidwilligheid van dezen, daar toch de christelijke liefde de grondslag moet zijn ook van den Boerenbond, zonder die wordt niets verkrogen en spr. hoopte, dat Gods zegen mocht nisten op het werk van deze vergadering. Ingekomen was een schrijven het Neder- latidsche landibouw-eomité, om den bond op te wekken tot coöperatieven aankoop van veevoeder en hulp-meststoffen. Besloten werd aan dit schrijven adhaesie te betuigen. Hierna leest de secretaris, de lieer nuls hof, hot "erslag voor over 1898, waaruit blijkt, dat ini het a.fgeloopen jaar weer veel tot stand: gekomen is, om tot verbetering van den boerenbond te geraken. Boeren-leen- banken - werden opgericht en paarden en rundvee-verzekeringen. Uit liet verslag blijkt verder, dat in 't geheel coöperatief is aange- Jcoclit aan hnlpmeststoffeii en veevoeder 25,662.930 ICG. of 10,813,054 KG. meer dan in liet vorige jaar. De bond telt tlians 40 boeren-leenbanken en ongeveer 60 assurantiën togen brandscha de, en paarden- en rundvee-verzekeringen. Cambridge werd in hartelijke woorden dank ten te laten gaan. Aan ééne werkster te As- betuigd aan den heer Van Dam (afgevaardigde sen werd een rijwiel verschaft op advies van voor Nederland) voor de bewonderenswaardige den geneesheer; pa een tijd van veel ont- verzameling van wandplaten, enz., bijeenge- spanningen lichaamsbeweging is zij nu weer bracht door onze vrienden in Holland. Op in staat haar betrekking waar te nemen, verzoek van het Ders-comité van de tentoon- 1 De presidente wee.-, op de noodzakelijk heid van overeenstemming van informaties door de verschillende bureaux; hoe langer hoe meer moeten deze voeling onderling hou den. Zoo wordt het mogelijk het doel der vereenigng steeds meer nabij te komen. De groote jaarlijksche bazar zal dit jaar in October te Leiden gehouden worden en al-, plaats Van bijeenkomst voor aanstaande jaar is wederom Utrecht gekozen. 30 cent per regel. verzoek van het pers-comité van de tentoon stelling van kunstwerken te Cambridge wendde de heer Van Dam zich tot eenige vrienden, nl. de lieeren G. Meijer, directeur van de Gemeente-kweekschool te Amster dam, G. B. Lalleman, directeur van het N'ederl. Schoolmuseum en Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, die hem na eenige weken eene prachtige verzameling zonden, verkregen door medewerking van verschil lende uitgevers in Nederland. Het Koloniaal Museum te Haarlem zond een fraaie verzameling platen betreffende de Indische voortbrengselen. Verder verkregen zij vele aarririjks- en geschiedkundige platen eenige gezichten uit Duitschland, prachtig bewerkt. Andere platen geven een denkbeeld Wanneer men betrekkelijk jong is ziet men gewoonlijk zonder zorgen bet leven te gemoet. Men is vol levenslust, het rijke bloed stroomt met kracht door de aderen en geven eene frissche kleur aan het aangezicht en de lippen van het jonge meisje. Eensklaps voelt men dit alles verdwijnen, allerlei soorten van ongemakken doen zich voor en plotseling is de schijnbaar onwankelbare gezondheid zoo danig geschokt dat Uwe vroolijke en opge- Reuter seint uit Berlijn, dat gisteren vóór I ruimde gedachten plaats gemaakt hebben de sluiting van het Congres tegen de tuber culose een telegram werd voorgelezen van H. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden aan den hertog Von Ratibor, waarin zij zegt Met oprechten dank voor den door Uwe Door voor sombere; eene menigte van ongemakken vervolgt U. Slapeloosheid, gebrek aan eetlust, lusteloosheid, hoofdpijn, duizeligheid, oorsui zingen, lendenpijn, steken in de zijde, zijn de gevolgen van het kwaad dat U ondermijnt van wat Holland kan toonen met betrekking luchtigheid mij toegezonden groet van het er)Ju.lk® is de bloedarmoede. I 11It I lilninftrni)tar \T IJonfbo «nhn tot waterwerken en dijken, teiwijl niet ver geten mag worden een pas verschenen serie photographieën, betreffende de gemeente kweekschool te Amsterdam. Nog dient ver meld eene rijke verzameling van 150 opeen volgende platen voor 't teeken-onderwijs, uit gegeven door dei heer D. Mijs te Ttel. De j worde bereikt, titels van deze platen kunnen gemakkelijk worden veranderd, indien ze in 't buitenland besteld wordeo De Engeischeonderwijzers zijn onzen vrien- den in Holland dank schuldig voor hunne bereidwilligheid. Het denkbeeld is nieusv, maar met alle kans voor uitbreiding en succes. Geen terrein is zoo uitgestrekt als dat van de illustratie en de ten toon gestelde platen te Cambridge toonen", hoe gelukkig dit terrein door onze Ilollacdsche collega's betreden is". De heeren G. Meijer, G. B. Lalleman en Th. M. Ketelaar, wien wij het bovenstaande danken, verzoeken ons tevens, allen, die hunne medewerking tot het welslagen van dezen eersten stap op dit gebied verleenden, bar telijk dank te zeggen. congres, welks streven mij persoonlijk zoozeer I Mejuffrouw M. Pantke geboren Hoffmann ter harte gaat en welks arbeid mij ten 1(i Laan van Roos en Doorn, te 's Graven hoogste belang inboezemt, spreek ik de hoop bage, deelt ons mede: en het vertrouwen uit, dat met Gods hulp en die der wetenschap het beoogde doel ten zegen voor de menschheid zoodra mogelijk In de gisteren gehouden raadszitting der meente Apeldoorn werden der gemeente door de raadsleden aangeboden de levens- groote portretten van wijlen Z. M. Willem 111 en van H. M. Koningin Emma gevat in eikenhouten lijsten. Deze portretten, crayon-teekeninwen van den heer W. Mali, leeraar aan de "Konirikl. II. B. S. aldaar, zullen een plaats erlangen in dc raadszaal tegenover het portret van 11 M. Koningin Wilhelmina. sSinds een tien tal jaren leed ik aan overgroote zwakte en bloed armoede, terwijl zware diarbee mijn gestel zoo zeer vei zwakte eu afnam, dat, niettegenstaande alle mogelijk taadgevingen en middelen, ik aan mijn herstel be- gon te wanhop n Toem'liger vvijzi kwam mij een boekje met de talrijke ge nezingon vei kregen door de Pink Pillen van Dr. Williams in handen en besloot ik ooi een doosje te probeeren Docli welk eene gezegende uitkom»), de zwakte en duizeligheid verdwenen, lei wij! de Tesselschade. j Na een langdurig lijden is le Tie! over- I diarhees ophielden en ik een heei nuclei De algemeen» jaarlijksche vergadering dei- leden mr. W. A. van Lindt de Jeude, sinds mensch werd, en mijne gewone Bezigheden vcrecnigujg „Tesselschade" is te Uticcht ge-1 '1892 kantonrechter aldaar. De minister van koloniën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende maatregelen om aan den omloop van duiten op Java en Madura een einde te maken. houden. Over het daar verhandelde schrijft een on- z< r correspondenten „Een opgewekte, druk bezochte vergade- n ng. waarheen alle afdeelingen, op Gorkum en Zierikzee na, haar afgevaardigden zonden. Door de presidente, jonkvrouwe Do Bosch Kemper werd medegedeeld1, dat het II. M. Koningin Wilhelmina behaagd heeft Be schermvrouwe van Tesselschade te worden, un dat Hare Majesteit de Koningin even als Hare Majesteit de Koningin-Moeder door groote bestellingen en inkoopen op den Bazar blijken van belangstelling gaven in de veieeniging. Het ledental is aanzienlijk toe genomen, tenvijl er een nieuwe afdeeling te VHertogenbosch en twee nieuwe correspon dentschappen to Schagen en, Hunsingoo wer den opgericht. Hoe langer meer is het 't Burgerlijke Stand van Oversclile. Getrouwd: 25. D. Kok jm. 25 j. en L. van der Gang jd. 22 j. A. Boekhout jn\ 24 j. en H. Zeelenberg jd 24 j. H. W. Dronk- horst jm. 35 j. en A. van Tiel jd. 22 jd. 24. A. van Vliet jm. 24 j. en C. van Vulpen jd. 25 j. Ondertrouwd: 24. J. VY. van Weei I jm. 30 j A. R. Beun jd. 31 j. Geboren: 49. Barnardus, z. van B. Tilly en C. de Knecht. Overleden: 19. A. F. van de Dunk, 5 m. Bij Kon. besluit is jhr. mr. E. W. F. Wtte- treven, der vereeniging, döor haar bemidde- waal van Stoetwegen, op zijn verzoek, eervol lings- en voorlielïtingsbureaux, onbemiddel de, beschaafde vrouwen aan een betrekking te helpen, of den weg tot goede opleiding te wijzen. Niet minder dan 293 personen wer den er dit, jaar geplaatst, terwijl er 57 perso nen voor het een of andere vak werden op geleid, en hiervoor f 4470 werd besteed. Enkele betrekkingen, zooals die van kin- en gesteld ter beschikking buiten teruggeroepen a,ls Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te St. Fe- t ersburg bezwaar van 's Rijks schatkist. Bij Kon. besluit is aan mr. I. de Grevo, lid en voorzitter van het college van regen ten over het huis van bewaring, voorloopig tevens lralpstrafgevangonis te Zwolle, op zijn Van eon der Z.-ITolIandsche afdeelingen I derjuffi ouw, werden door veel te veel perso- I daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver was een lid vertegenwoordigd, d'oor wieiii ge wezen weid op don desolatcn toestand, waar in de prof. afdeeling Zuid-ITolland verkeerde, zoo ze* dat niet eens de contributie geïnd werd. Het hoofdbestuur besloot zoo spoedig mo gelijk een onderzoek in te stellem en met de afdeelingen in Zuid-Holland een vergadering te beleggen, waarin een voorzitter en zoo uoodig een nieuw bestuur zou word'en ge Ito Hollandschc Leermiddelen op een Engeische Tentoonstelling. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd gemeld, is door toedoen van de hoofdbestu ren van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, den Bond van Nederl. Onderwijzers en de directie van het Nederlandse!) Schoolmuseum eene verzameling leermiddelen voor de lagere .school naar eene tentoonstelling op dit ge bied te Cambiidge gezonden. Belangstellenden zullen zeker gaarne ver nemen hoe de Engeische pers over deze verzameting oordeelde. We meenen daartoe niet beter te kannen doen dan een bericht over te nemen uit »The Schoolmaster", het orgaan van de 40.000 man sterke sNational Union of Teachers." Het luidt als volgt jiOp den laatsten dag van het congres te Syphax riep met zijn hovende stem, en een gemoedelijke negerin van middelbaren leeftijd kwam uit het pomphuis, zotte haar emmer water neer en liep vlug met een broe den glimlach op bot gezicht naar den dakter. Deze gaf bun zijn bevolen. Den volgenden dag om twintig minuten voor twaalven moest Syphax de varkens in de bloementuin: laten. „In den tuin, dokterstotterde- de oude man verbaasd. „In oen tuin," herhaalde de dokter. „De Judge zal ze zien, en liij zal je roepen. Maar ga niet, en antwoord hem niet." Syphax' grijze liaren schenen rechtop te gaan staan. „Den Judge niet antwoorden 1" zeide hij verward. „Ga niet, en antwoord niet," zeide de dok ter op strengen toon. „Als jij het doet, 'blijft je. meester ziek, en sterft hij misscJiion. En jij, Minta," zeide de dokter tot haar, „jij sluipt naar binnen, terwijl de Judge in den tuin gaat, (hier begon de dokter ondanks zichzelf te lachen) en verzet de wijzers van de klok, zoodat het een uur later is; begrijp je dat?" Minta moest even ophouden met glim lachen, om al haar aandacht hierop te ves- nen begeerd, die er niet de bekwaamheden voor bezitten. Alle moeite wordt in 'b werk stcld goed onderlegde meisjes hiervoor te krijgen, en om aan do werkelijk bekwamen een welverdienden voorsprong to gevon, wordt ei- in principe besloten, voortaan een examen voor kinderjuffrouwen tc lioudon, omvattende I gezondheidsleer en lichamelij ke verzorging van het kind, II Fröbel-onder- wijs, III keunis van naaien, mazen, breien on eenvoudig knippen, IY zingen en beginse len van slöjd. De commissie hiermee belast, onder voorzitterschap van mevr. Van dei- Laande Joode, zal voorbereidende maatre gelen nemen en aan meisje®, die zulks wen- schen, den weg tot liet verkrijgen der noo- dige kennis wijzen. Aan stenografisten en haar, die met de schrijfmachine bekend zijn, is nog steeds ge brek, terwijl ook herhaaldelijk zonder suc ces om een zwenionderwijzeres gevraagd Ieend uit die betrekking, onder dankbetui ging voor de daarin bewezen diensten, en is benoemd tot lid van hot college van regen ten over het huis van bewaring, voorloopig tevens lmlpstrafgevangenis, te Zwolle, mr. L. II. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, offi cier van justitie bij do aiTond,-rcchtbauk al daar. Bi] Kon. besluit zijn benoemd tot burge meester der gemeente Steenwijk J. Meesters, tot idem van Eysden R. J. M. M. A. graaf dc Geloes en tot idem van Rozenburg J. \V. Boers, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is, op hun verzoek', eervol ontslag verleend aan T. J. van Buuren als burgemeester der gemeente Meeuwen, Hill en Babvloniënbroek, en aan A. A. van Pelt Loehuer als burgemeester der gemeente Ze venhuizen. Bij Kon. besluit is lo. de kapitein G. A. Pitlo, van het 8ste kon ik weder waarnemen. Na nog eenige doosjes gebruikt te hebben gevoelde ik mij volkomen gezond. Met warmte kunt U het den menscheii aanbevelen, zoo schrijft HEd, aan deGubis Rlokpoel, apothekers te 's-Gravonhage, alwaar /ij zich de Pillen verschaft had, en vi ij el ijl, ran mijn naam gebruik maken" Het is door de hernieuwing van het blued dat men er toe zal geraken die ziekten legen te gaan die voortkomen uit de verzwakking van liet bloed en door de zenuwen te sterken De Pink Pillen van Dr. Williams zijn zeer weikdadig in gevallen van bleekzucht, iheu maliek, zenuwziekten en uitputting door lichamelijke en geestelijke overspanning. Prijs f 1,75 p-r doos; f9.perödoozo». Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwiss-1. UAHBIIOOItllJIIEItt. Een rijke dame welke door dr. Nicholson's kunst-tromnn vlies van hardhoorigheid en oorsiiizen is genezen, beeft aan zijn Instituut een ge, schenk van 20 000 Maik aangeboden, ten einde daarvoor doove en liardhooi ige perso nen, die geen middelen bezitten zieli liet kunst tiommelvlies aan te schaffen, dit gratis te veischaffen. Brieven te adresseeren Ri clinrilson Bros. 9, Great Russell Street London, W. C. werd; het Centraal Bureau Leeglrwater- leg. inf. op zijn aanvrage op pensioen gesteld straat 14 te Haarlem geeft inliobtingen over vereisehten voor deze en allerlei andere be trekkingen. Voor oude werksters van Tesselschade en zoo mogelijk andere oude onvermogende vrouwen werd door het Zecgors-Veeckens- fonas gezorgd, en f 650 werd aan zulke werk sters besteedAmsterdam gebruikte buiten dien f 250 om haar zieke werksters naai- bui- tiigen. Eindelijk was alles bepaald tot tevre denheid van den dokter. Den volgenden dag zat de Judge te lezen, terwijl hij telkens naar de Mok keök en wachtte'op het oogenblik vani dc rilling, die hij niet uit zijn gedachten liet gaan. Plotse ling hoorde hij een zonderling geraas,, liiji keek op en zag iets, dat hem zoo woedend maakte, als een roode lap een stier maakt. De tuindeur stond open, en de geheele bevol king van hot varkenshok, groot en klein, rende den tuin in mot zulke levendige be tuigingen van vreugde als him ongevoelige trage naturen hen toe liet te gevoelen' of te- uiten. Wat zij dachten, toen de toegang hun werd verleend tot het heilige gebied!, waaruit zij gedurende hun heele leven verdreven wa ren geworden, kan slechts vermoed worden. De Judge stond onwillekeurig op, em riep luid en dringen „Syphax Geen antwoord. „Syphax," schreeuwde de Judge, „jij schurk1 De varkens zijn in den tuin Maar hij hoorde niets dan do echo, en het geknor en gesnuffel van d'e verrukte varkens. „Syphaxbulderde de Judge, „daar gaan mijn herfstrozenSyphax, jij negerSy phax! Syphax!" De Judge was opgestaan en stond nu bo en liet bedrag van het pensioen bepaald op 1236 'sjaars; 2o. aan dien kapitein, de rang verleend van majoor. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van liet postkantoor te Rozendaal W. E. Carp, thans commies der posterijen van de lste ld. Inhoud van de Huisvriend no. 30Een Iioogo gast in Den Haag. Novel listisch-lris- torische schets van 1780, door A. J. Ser- vaas van Rooyen (vervolg). Het instructie- bataljon te Kampen, door J. Morks, lste lui tenant bij het Instructie-bataljon. Met illus- tratiëu (slot). Deelbaar en toch één, door Thérèse van Arendsberg (slot). Uit on zen tijd: Het Nassau-Huis in Neurenberg, mot illustratie. - Gravure: Heerengracht te Amsterdam. AdvertentiebladVan Weck tot Week. - Adverfcentiën. De arrondissements-rechtbank te Leeu warden heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van. aanbeve ling: mr. N. van Hasselt, rechter in de ar- roud .-rechtbank te Heeren veen; mr. E. J. ven aam de stoep, leunend op zijn dikken wandelstok. Zijn gezicht werd hoe langer hoe rooder, en zijn boek en zijn bril waren op den grond gevallen. De varkens snuffelden uu tusschen de mooiste verbena's van den Jud'ge. Juist ter wijl liij keek, woelde een begeerige, ronde snuit in do aarde rond, cn d© schoonste spruit van de verbena-familie viel op den grond, zijn trot-sche klem-en latende zakken voor den lieftigen aanval van den vijand. De Judge kon liet niet langer aanzien. Hij hief zijn stok dreigend op em liep d'e "trappen af; en de verbaasde Syphax, die ah ter de omheining van dem tuin stond te boven, zag zijn zieken meester achter de varkens aan vliegen met alle vlugheid van jeugd of woe de. De Judge holde lamgs het westelijke pad, de panden van zijn linnen jas wapperden, zijn stok was wraakgierig opgeheven, en zijn gezicht vuurrood van opwinding', terwijl en kele van de varkens op het oostelijke pad lie pen, andere op het bed met phloxen; overal waar zij kwamen, verwoesting achterlatend. De kleinere varkens liepen zelfs tussdhen d'e boenen van den Judge döor, trapten bijna op zijn teenen, en ontlokten hem verscheide ne uitdrukkingen, die niet geschikt waren voor beschaafde ooren. „Daar gaan mijn petunia'®," gilde de Jud ge, toen een regiment varken-infamiterie in woeste vaart over de teedere 'bloesems rende. De dikke stok werd opgetild en kwam neer, maar raakte niets d'an lucht en, de, kiezel- steenen. Het zweet liep in stralen lamgs het aangezicht .van, den Judge. Zijn gewrichten werden losser en leniger, en hoe meer de dui- velsclie varkens hein ontweken, d'es te 'harder liep de Judge, en des te rooder werd zijn ge zicht. Daar vielen de anjelieren ook, en de ca- lendula's waren nog slechts een verpletterde herinnering aan, haar vroegere pracht. Kort om, de hoeven der nieedoogenlooze varkens vernielden de schoonheid van dén tuin en de trots van den Judge, die tevergeefs steenen en stokken naar de verwoesters wierp en op hen schold. Toen de jacht op 'het hoogste punt was gekomen, en de Judge een warme, lichamelijke vermoeidheid begon te voelen, die hem sinds lang volkomen vreemd' was, kon Syphax het niet langer uithouden; hij snelde den tuin in met zijn notenhouten stok en eenige haastig verzamelde steenen,, var- dreef vrij spoedig de indringers en sloot de •tuindeur. Zoodra Sypliax op het tooneel verscheen, was de Judge naar zijn stoel teruggegaan, en Dorhout Mees, subst.-griffier bij de arrond.- lechtbank te Leeuwarden; mr. A. Potma, rechter in de arrond.-rechtbank te "Winscho ten. („St.-Ct Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te 's Heerenhuek, J. H. L. Dijkman, cand. te Rotterdam. Gerei". Kerken. Bedankt: voor Delft, door G. Wielin«a te Katwijk a/d. Rijn voor Jutrijp-Uom- merts, door H. M. Detlirners, te Paesens c. a. R.-K. Kerk. De aartsbisschop te Utrecht heeft benoemd tot artsbisschoppelijke inspecteurs van de R.-K. bjjz. scholenvoor de dekenaten Ai n- hein en Zutphen de heer A. Yisser, pastoor te Gorsel, en voor de dekenaten Ameisfoort en Naarden den heer D. A. YV. A. Sloet, pastoor te Harderwijk. Verder benoemde Z D. H. tot adsisient te Terborg. M. J. II. Wri ters tot adsisient te IJselstein, L Tolboom en tot kapelaan te Vasse en Mander J. K. JanseD. Hooger Onderwijs. Amsterdam. De heer Paul Scholten, die gisteren is bevorderd tot doctor in de rech ten, verkreeg daaibij het praedicaatc»/» lande. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de lieer J. L. Steenlack, geb. te 's-Heerenberg, op stellingen. Voor het eerste gedeelte van het arts examen slaagden de heeren G. 11. Kaiser en M. van der Hoeve. Middelbaar Onderwijs, Mej. W. A. W. Deenik te Haarlem heeft eervol ontslag gevraagd uit de betrekking van leerares in de HoogOuitsche taal en let terkunde aan de H. B. 8, voor mei-jes aldaar. Ter benoeming van een directeur der 2e Uoogere Burgerschool met 5-jarigen cutsus voor jongens te Amsterdam worden door B. en YV. aanbevolen de heeren A. L. J. Bouten, leeraar in de wis- en werktuigkunde en recht lijnig teekenrn aari de 2e Hoogere Burger school met 5-jaiigen cursus voor jongens aldaar; dr. If. W. C. E. Biickmarm, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Gymna sium aldaar en YV. 11. L. Janssen van Raay, onderdirecteur der Hoogere Burgerschool te Haarlem. Lager Onderwijs. De commissie uit het hoofdbestuur van liet Ned. O. Genootschap (de heeren G. Meijer, directeur der Amsterd. Kweekschool, c. s.), is teruggekeerd van haar reis naar Zwitser land. Ztj begaf zich derwaarts, om studie te maken van onderwijszaken daar te. lande, en is in haar zending wel geslaagd. Do Minister van 'Binnen laadscho Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid tot het geven van la ger onderwijs in do Fransche taal en iagcr eu middelbaar onderwijs in de Hoogduitsclio em Engeische taal, zullen worden afgenomen o v» ra de maand Augustus, zoo noodig ook m liet laatst van. Juli; dio tot het graven van ou derwijs in de gymnastiek, zoowol voor do akte lager onderwijs (vak S, bedoeld in art. 65 der wet op liet Lager ondorwijs) als voor liet middelbaar onderwijs, zullen worden ge houden in de maand Augustus, zoo noodig ook in September; die tct hot gevon van la ger en middelbaar onderwijs in do land- on in de tuinbouwkunde en voor middelbaar on dorwijs in de houtteelt in d'e maand'en Juli en Augustus, zoo noodig ook in September; dio tot het geven van lager onderwijs in het ha ndteckenen. eu van middelbaar onderwijs in hand- cn rechtlijnig teekenen cn da pers pectief on dio voor het boctsecren zullen wor den gehouden in de maanden Augustus en September, dos noodig ook in October. Zij die zicli aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni e.k. bij het Departement van Binnonland- sch.cs Zaken aanmelden bijl sohrijven op onge zegeld papier, met nauwkeurige en duidelij ke opgave van naam, voornamen (voluit ge schreven), woonplaats, adres en van de be geerde akte, en, voor zooveel noodig', mot overlegging van de reed's verkregen akten van bekwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid om liet examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstel ling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aan wagen, op 21 Juni e.k. het Departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, tkunnon niet tot de exa mens worden toegelaten. („SteCt.") Op de aanstaande algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap zal de heer H. C. van der Hoyde, te leunde nu achterover, terwijl hij zijn voor hoofd afveegde. En toen, alsof Mj het zich plotseling herinnerde; keek ihij op de Mok. Het was één uur! Het noodlottige uur van de rilling was gekomen en voorbijgegaan en hij had er niets van bemerkt. Integen deel, een warme, heerlijke gloed doorstraalde zijn lichaam au hij voelde zich tien jaar jon ger. Alles scheen hem. vroolijk en prettig toe. De Judge strekte zijn beenen uit, vol trots over zijn heldendaad, hij hief zijn arm op on boog dien eenige malen, om. de spieren te zien bewegen. Hij was geheel verdiept in zijn jeugdigheid, en zelfs de be treuren 3 waardi ge toestand van zijn tuin kon hem niet uit zijn vroolijke stemming brengen. En nu voelde hij ook weer den judo» dorst met alle voormalige kracht terugkeeren. „Syphax," zeide de Judge, „terwijl hij zich ©makkelijk in zijn stoel uitstrekte, „breng de pepermunt-likeur,"

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6