Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Finantiëel. Y i s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. Leiden, bet onderwerp in leiden Zedelijk- M achterlijke kindpien met betrekking tot den leerpHclit, naar aanleiding van de volgende stellingen a Kinderen, bij wie gebrekkige zedelijke aanie" of ierwaatloozïng van zedelijke vorming z;cti openbaart in verschijnselen, waarvan eevaar is te duchten voor het welslagen der ■;c,„te-nschappelijke schoolopvoeding, moeten °ebracht worden in een omgeving, waar rekening >s te houden met hun bijzondere eigenschappen en behoeften. De invoering van de leerplichtwet zal aan de lagere school, waarschijnlijk een zeker aantal zeddyk-achterlijke kindei en toevoegen, die afzondei lijke leiding noodig hebben. c Wanneer blijkt, dat de middelen, welke de latere school kan aanwenden, ontoereikend zijn, om een redelijk-achterlijk kind geschikt Ie maken voor de gemeenschappelijke oplei ding moet er een weg zijn, langs welken zij die taak kan overdragen aan een daartoe beter geschikte instelling. d. Mits zoodanig ingericht, dat het opvoe dend karakter geheel op den voorgrond treedt en het begrip van stiafinstelhng afwezig blijfb kunnen tuchtschool en rijksopvoedings gesticht, overeenkomstig de wetsontwerpen der regeering, voor de verheffing van zedelijk- achterlijke kinderen belangrijke diensten be wijzen. De lieer J. van Ravenhorst te Apeldoorn zal de bespreking inleiden over: het her haiings-onderwijs in het gewijzigd ontwerp op den leet plicht. Te Utrecht werd Donderdag do 40ste alg. ver", gehouden van Cluïst. Volksonderwijs, onder presidium van den heer prof. dr. J. Woltjcr, clio haar opende met een rede over dc vraag: ..Wat is de taak der overheid in de nationale opvoeding?" Deze rede, waar in het onderwijs als de taak der ouders en de Staat alleen als helpend wordt geteckend, vond algemeen veel instemming. Het jaarverslag, reed's in druk verschenen, werd vastgesteld. Bij de besprekingen over diu aibeid der districtsraden bracht dc voor zitter een woord van liuldo aan de nagedach tenis van wijlen de heeren ds. Creutzberg te 1 Arnhem en J. den Boer te Ahnkerk. Van de aftredende heeren bestuurders weid do. K. Scharten, die zich weer herkies baar stelde, herkozen. Gekozen werden, in plaats van ds P. van Son, do heer G. C. Har- renstein van Amsterdam in plaats van mr. Heemskerk do heer H. Waller; in plaats van ds. J. W. Kautzman de heer T. A. J. van Asch van Wijck, In de middagvergadering werden een tweetal onderwerpen besproken. Door prof. Wolljer het herhalingsonderwijs, in ver band met zijn ochtendrede, en dooi' den heer H. Bijleveld liet onderwijs in de Bijibelscli© geschiedenis op de scholen der Vereeniging. Beide onderwerpen lokten eenige bespre king uit. Te Honselersdijk heeft de aangekondigde vergadering van het hoofdbestuur dei- ver eeniging „Westlaud" met de kooplieden in aardappelen, groenten en fruit plaats gehad. Uit de breedvoerige bespreking bleek dat hoofdbestuur en kooplui het volkomen eens waren om allen oneerlijken handel een onge- nadigen oorlog aan te doen, verschillende be- palingen werden daarvoor vastgesteld. De goederen, verzonden onder hot merk der vereeniging „Westlaud", moeten toch niet enkel uitmunten door goede qnaliteit maar ook door nette, zorgvuldige verpak king en goede maat of gewicht. Het merk moet op de buiten!andsclie markten zooveel vertrouwen inboezemen, dab men, overtuigd zijnde van de onder alle opzichten degelijk heid der producten, daarvoor gaarn© den hoogsten prijs betaalt. In het belang van den aardappelen- en vruchlenhandel zullen de nagenoemde kanto ren, voor het tijdvak van 15 Juni tot en met 15 Augustus a.s. op werkdagen open zijn al? volgt (spoortyd): het post- en telegi aufkantoor te 's-Graven- zande van 6.30 u. vtn. tot 8.30 u. nam.; het Rijksteiegraafkantoor met telephoon- dienst te Loosduinen van 7.30 tot 10 u. vm., van 12 30 tot 4 en 5.30 tot 7 u. nam.; dat te Poeldijk, van 6,30 tot 9.30 en 10.30 tot 11.30 u. vm., van 1.30 tot 4.30 en 6.30 tot 7.30 namiddags. De diensiuren op Zon- en feestdagen blij ven onveranderd. Eerewacht-oefeningen. De eerewacht en de politie te paard, die bij het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam op 9 Juni a. s. dienst zullen doen, bielden gisteren eene oefening. Te 3 uur verzamelde men zich aan het Maas- siation en, nadat eenige tamboers en pijpers van het garnizoen mariniers rnet slaande trom langs de in linie opgestelde troep waren voorbij getrokken om de schichtige paarden aan het rumoer te gewennen, werd de eerste der drie rijtoeren door de stad gemaakt. Voorop ging de bereden politie, daarna de hoofdcommissaris van politie, de heer W, "»'oormo!en, met den inspecteur, de heer Alberda, in een open rijtuigdaarna een open rijtuig waarnaast reed de commandant van de eerewacht, de heer Oh. Moens, waar achter de vaandel wacht en daarna de volle dige eerewacht, gesloten door eene afdeeling bereden politie. Halt werd gehouden voor het Raadhuis en voor de school voor haveloozen aan den Boezemsingel, Het was een zware rit voor de ruiters. Het ging in vliegende vaart door de binnenstad en door Oud-Kralingen waar de cavalcade overal veel bekijks had. Est betrekken van een kamp door jtngelieden. P gelijken voet als ten vorigen jare zal, by voldoende deelname, ook dit jaar en wel op 27 Juli a.s. voor jongelieden de ge legenheid worden opengesteld, om gedurende een 24-tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een olficier van gezondheid is belast met den geneeskundigen en den liygienischen dienst, kunnen deel nemen: s' Vrijwilligers van het reservekader, die niet. bij hun korps onder de wapenen zijn b. Zij, die voldaan hebben aan liet toela tingsexamen tot het reservekader c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, die hebben verwor ven het diploma vau eind-examen eener Hoogere Burgerschool met 3-jaiigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het onder b. bedoelde toela tingsexamen. Zij, die aan dit kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe uiterlijk op Vrijdag 21 Juli a.s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den hoofdofficier van het Reservekader, te 's-Gravenbage, Para- maribostrnat 11, die tevens bereid is ter zake nadere inlichtingen te verstrekken. De jongelieden, onder C bedoeld, moeten bij nieuwe aanmelding aan den hoofdofficier van het reservekader overleggen een bewijs, afgegeven door het betrokken hoofd van onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deelname gestelden eisch voldoen. De vrijwilligers van het reservekader reizen naar en van het kamp voor rekening van het rijk. Alle deelnemer» storten bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosten o. a. voor de voeding, ligging eu alle andere uitgaven f 21. Daarvan wordt bovendien aan ieder deelne mer per dag f0,10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor de deelnemers, onder b en c genoemd, geen vereischte. Door deel te nemen aan dit kamp en dit verdient de bijzondere aandacht van lien, die in Januari e.k. voor de militie wordende ingeschreven nog voor den len dier maand tot het reservekader zouden wenschen toe te treden vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel o. a. gelegenheid het getuigschrift model F te verwerven, dat gevorderd wordt om tot eene vei bintenis voor het reservekader te kunnen worden toegelaten. Spoorweg-ongeluk. Donderdag is te Maastricht de personen trein 410, komende van Aken, bij hef bin- nenstoomen van het station gestooten op een aantal rangeerende wagens. Zeven reizigers werden daarbij gewond, waaronder een twee tal nog al ernstig; zij zijn naar het gasthuis overgebracht. De materieel© schade is vrij aanzienlijk. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld door de „Limburger Koerier": De trein, die te 9.20 uur van Aken te Maastricht aankomt en gewoonlijk veel pas sagiers vervoert, jvas in volle vaart op den rangeertrein gereden. De trein van Aken be stond, behalve locomotief, tender en pakwa- gen, uit circa veertien andere wagens. De rangeertrein telde buiten de locomotief vijf waggons. Het signaal stond veilig om den trein van Aken binnen te laten, de wissel stond gere geld en vast, om genoemden trein op hot goede spoor te voeren en aldus werd, niet liet minste onheil vermoedend, met do gewone vaart station waarts gereden. De rangeer trein, die gereed stond om na aankomst van den trein van Aken met de locomotief voor op achteruit te manoeuvreeren en hiermee niet mocht beginnen dan op eon zeker sig naal, heeft noordwaarts achteruitgezet, den vaststaanden en goed gestelden wissel uit zijn stand brengend en is op de lijn gereden van den Aker trein, toen deze aankwam en met vollen stoom op den gelukkig ledigen rangeertrein reed. Als door een wonder zijn de machinist en de stoker van den personentrein er heelhuids afgekomen en heeft hetzelfde personeel van den rangeertrein evenmin letsel bekomen. De locomotief van den rangeertrein heeft niet veel letsel gekregen, de vijf wagens zijn ech ter allen zeer beschadigd, een, de voorste, bijna geheel verbrijzeld en die, waar de lo comotief van den anderen trein is terecht gekomen en van deze machine onder het puin van den tot splinters gobotsten wagen haast niets te onderkennen is. De machine zelf met tender schijnt op liet oog niet veel te hebben geleden; hoe het er echter met de ingewanden uitziet, dat is iets anders, de pakwagen schijnt ook niet erg beschadigd, de eerste waggon is verbrijzeld'; gelukkig was deze echter leeg, de tweede waggon is in den eersten gedrongen en bijna geheel versplinterd aan de voorzijde. De an dere waggons schijnen onbeschadigd en de passagiers in den laatsten wagen moeten maar een lichten schok ondervonden hebben. Bij do groote rnaterieele schade zijn geluk kig geen mensehenlervens te betreuren. Omtrent de gekwetsten werd nog verno men Bij de treinbeambten werden geen onge lukken geconstateerd. De reizigers echter werden door het in elkander rijden der wa gens erg verwond. Onder de verwonden wa ren één werkman, die van Aken terugkeer de en een breuk aan het dijbeen en aan den vinger een wond bekwam, hij werd naar het hospitaal Calvariëüberg vervoerd. De tweede, een reiziger uit Aken, had een.' wond aan den voet, en werd insgelijks naar het gasthuis gebracht, nadat een voorloopig ver band was aangelegd. De derde had slechts eenige ontvellingen aan het rechterbeen en kon ook zijn woning te voet bereiken, een vierde, werkende te Aken, klaagde over pijn in den rug en werd naar lmis gereden. Een vijfde, eveneens wer kende te Aken, had een kleine hoofdwonde en kleine huidafschavingen en een zesde, uit dezelfde arbeidersklasse, een huidwonde aan de voorvlakte van liet been. Beide laatsten werden in een brancard naar huis gebracht. Op het eerste bericht waren de beide ge- neeslieeren van het spoor, d'e heeren Ruland. en Sehols, aanwezig, terwijl eenige minuten later de heeren geneesheeren Nyst, Inde mans, Schrernemacher, Vrijens en Roebroex aanwezig waren, tevens zond het gesticht Calvariënberg op het eerste vernemen twee draagbaren met personeel De heer officier van justitie en zijn substituut waren ook spoedig ter plaatse. Later seinde men nog dat de toestand van alle verwonden gistermiddag bevredigend was. Zonsverduistering. In 1901 gaat er waarschijnlijk een expe ditie van enkele Nederlandsclie geleerden naar Sumatra om daar de zonsverduistering waar te nemen. Er is, vooral door de mildheid van een paar Amsterdammers, al een flink bedrag voor dat doel bijeen, maar nog niet genoeg. Plattclandsverkieeingen. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek Dank zij de nieuwe kieswet heeft men het in verschillende gemeenten noodig geacht, voor meeidere stembureaux te moeten zorg dragen. Gaat men toch na dat in vele dorpen de kom, waarin het Raadhuis gelegen is, slechts een klein deel der bevolking bevat, en het gros der kiezers daarentegen op de buurtschappen woont, die soms een uur en meer van hel Raadhuis verwijderd zijn, dan is het gemakkelijk te begrijpen waarom de buurtbewoners er zoo op gesteld zij.1 dat in hun midden een stembuieau gevestigd wordt. Zooals gezegd, hebben vele gemeente besturen aan dien wenseh gehoor gegeven. Anderen daarentegen, te zeer aan het oude gehecht, blijven bij hun meening dat één stembureau, zooals in den tijd toen slechts een beperkt aantal kiezers op de lijsten stond, voldoende is. In sommige gemeenten vindt men alzoo 4 a 5 stembuieaux, io andere van even groote uitgestrektheid of bevolking be helpt men er zich met éen. Natuurlijk zijn er wel veiklaarbare redenen, die van het vermeerderen der stembureaus afhouden. Allereerst geschikte gelegenheden. In den regel bezigt men buiten het Raad huis de openbare schoollokalen voor dit doel. Waar nu de wet een bepaalden dag voor de verkiezingen vaststelt, hetzij half Juni of Juli, heeft dit ten gevolge dal men de kin deren, die toch al zoo dikwyls vacantie heb ben, nog weer enkele dagen vrijaf moet geven. Voor dergelijke gemeenten ware hetzeker aan te bevelen de zomervacantie van medio Juni tot half Juli te houden en tusschentijd- sehe verkiezingen voor den gemeenteraad te houden op tijden dat de kinderen toch niet ter schooi zijn, zooals in Paasch- en Kerstvacantie. Wei heeft men gedacht dit bezwaar te ontgaan door bij particulieren zitting te hquden, maar dit heeft ook al zijne eigenaardige moeilijkheden. Het bezwaar dat men geen personen genoeg kan vinden, komt bijna niet in aanmerking. In een dorp zijn er onder de burgerij nog genoeg te vinden, die zich vereerd zouden gevoelen een langen dag voor de groene tafel te mogen zitten, teneinde met hun waardig heid te pronken. De kosten, die de stembureaux veroorzaken, mogen wel liet grootste bezwaar genoemd worden waarop de vermeerdering er van vaak afstuit. De heeren toch, die voor de stembus zitten, worden op den stemdag voor rekeuing van de gemeente onderhouden. En daarbij gaat liet als wel meer voorkomt, wanneer men niet op eigen zak uit is, nogal ruim toe. Het mag tot eer van de gemeentebesturen gezegd worden dat ze de stemopnemers geen honger laten lijden en dezen niet, zooals in zekere kiezerstad, een oud cadetje van thuis behoeven mee te brengen om den honger te stillen. Integendeel, velen hunner gaan er dien dag eens recht voor zitten, omdat ze het thuis lang niet zoo goed gewoon zijn. Het is dan ook niet te verwonderen dat aan zeker stembureau, dat voltallig was, de plaatsver vanger om het heerlijk maai niet van de groene tafel weg was te krijgen. Nu, we gunnen het den heeren van harte en hebben, waar ze een heelen dag tusschen 4 muren zijn ingesloten, daar niets tegen, als de gemeentebesturen maar zorgen dat het den buurtbewoners wat gemakkelijker gemaakt wordt dan thans vaak 't geval is. (sArnh. Ct.") De afgesneden iehnhoon. Te Haarlemmermeer zijnde intercommunale telefoonlijnen thans geheel hersteldhet oorspronkelijke aantal draden (tien) is weder aangebracht. liet drama te Koewacht. Het onderzoek omtrent den moord te Koe wacht heeft aan het licht gebracht, dat de misdaad op Nederlandsch grondgebied, in het huis van den verdachte, heeft plaats gehad. De justitie van Gent en van Middelburg zijn het daaromtrent eens en thans is men bezig de noodige formaliteiten te vervullen tot uitlevering van de verdachte, die nog altijd te Gent gevangen zit. Dynamietvervoer, Aan W. F. d'Hanant, expediteur te Lobith is vergunning verleend tot het vervoeren van Herwen en Aerdt naar Rozenburg met het schip Geertruida van eene partij van netto 28.575 KG dynamiet weike party aldaar met bestemming naar Engeland zal overge laden worden in liet zeeschip A n g I i a en van Herwen en Aerdt naar Rilland— Bath met het schip Kehr wieder van eene partij van bruto 22.500 KG. met be stemming naar Antwerpen. Geen groote trek. Toen Woensdag een paartje naar de sec retarie van Clinge reed, om zich te laten trouwen, werd den jongen man door zijn aanstaanden verweten dat zijn plunje niet in overeenstemming was met de plechtigheid. Hij verdedigde zich evenwel met een beroep op de omstandigheid, dat het nu slechts de wet betrof en het bij de groote gebeurtenis het kerkelijk huwelijk dat in die streken gewoonlijk eenige dagen later plaats heeft wel anders zou zijn. Het bruidje bleef er nochtans bij, dat de zaak gewichtig genoeg was voor een schoon pak kleeren en gaf alras te verstaan dat ze maar stilletjes thuis zou gebleven zijn, indien ze geweten had dat hij dat zaakje zoo licht opnam. De man was eerlijk genoeg om er haar attent op te maken dat het nog tijd was terug te keeren. Zooveel belangeloosheid was haar een wei nig te verdacht om nog een stap verder te doen naar den huwelijks-tempel. Zij stapte uit en ons cynisch boertje reed toen alleen seeretariewaarts, om den wachtende ambte naar kennis te geven van de nog tijdig tot stand gekomen scheiding. Als een nog merkwaardiger staalije van 's mans ongevoeligheid in deze zaak, diene dat hij een Belg den ambtenaar kennis gaf nu maar regelrecht de Schreef over te zullen trekken. Want als hij denzelfden weg terugkeerde was er alle kaus vreesde hij dat hij zijn oud liefje nog ontmoette en deze spijt zou hebben over 't geval. Hij zou er dan nog moeilijk van tusschen kunnen. (»M. C.") Cholera. Volgens de »Pelit Bleu" zou de cholera in het Britsch-Indische district Kuraciiee Woens dag 208 slachtoffers hebben gemaakt op 232 zieken en Donderdag 1094 op 1197 lijders. Ook een statistiek. Liefhebbers vnn rekenen hebben uitge cijferd, dat de onlangs overleden Fransche feudletonist Francisque Sarcey in zijn leven, op zijn minst genomen, 5.984.000 regels druk heeft genomen, d. i ongeveer 600 octavo- deelen, die, opgestapeld, 15 meter hoog zou den zijn. Een doctores. Do oudste Russische doctores Barbara. Rudnewa is do vorige week overleden. Ruim 30 jaar geleden kreeg rij, na. lang aanhou den, verlof do lessen aan de school voor mi litaire geneeskundigen bij to wonen en wol ter wille der vrouwen aan den Ural, die allo mannelijke geneeskundige hulp afwezen. In 1868 legde zij een schitterend eind-examien af, behaalde den doctorstitel en heeft sedert niet goed gevolg de praktijk uitgeoefend. Haar voorbeeld is in Rusland door vele vrou wen gevolgd. Levend verbrand. Te Spring Place ik Georgia is des nachts brand ontstaan in het huis van een genees heer Bagwell, die met zijn v\jf kinderen en eene oude dienstbode in de vlammen omkwa men vóór men hen redden kon. De lieer Bagwell werd nog met twee kinderen in zijne armen voor een bovenvenster gezien. Een oplichtersbende. Te Napels is een afzettersbende ontdekt, waartoe personen uit de groote wereld be hoorden. De raddraaier achijnt een advocaat Susio te zijn. Woeker, oplichterij, afdreiging was het bedrijf dezer lieden die zoo een 350,000 iira's waren machtig geworden. Als medeplichtige is aangehouden Edoardo di Liguori, hertog van Pozztiro, prins van Presiccia. 78,000 Mark verdwenen. Eon jongmensch, Rat als volontair bij den houtopziehter te Rastenbcrgen in Saiksen- Weimar werkzaam was, trok uit de loterij den hoofdprijs. Hij deed eenige inlcoopen en zond het overblijvende, 78,000 mark, per aangeteekenden brief naar een bank te Dres den. Doch bij opening van den brief aldaar, vond men krantenpapier in plaats van <waar- destuldkon. De politie wist uit te vinden, dat ter plaatse van afzending do verwisseling moest hebben plaats gehad. De gelukkige winner beweert, dat hij het geld in den brief sloot in tegenwoordigheid van een herbergier en van den houtopridhtor en dat d'ezen kans hebben gezien, het bedrug te plegen. Het tweetal, doch ook de bestolene, is door de po litie voorloopig in verzekerde bewaring ge bracht. Een meteoor. De groote meteoor, die voor eenige maanden in de Bjurbölebocht in Finland isneeigevallen, is eindelijk na landurige, moeilijke boringen geheel te voorschijn gebracht. Het grootste van de losse deelen heeft een lengte van een halven meter en weegt tot 70 kilo. Bij het indringen in den grond is de meteoor in duizenden stukken gesprongen en daar de kanten afgerond zijn, schijnt het onmogelijk den steen in zijn oorspronkelijken vorm terug te brengen. Te zamen bedraagt het gewicht 320 kilo, zoodat deze steen grooter is dan de tot heden bekende meteoor, die in Hongarije neerviel en 294 kilogram woog. Een dief die zich zelf besteelt. Eene modiste te Parijé, pas uit een omni bus gestapt, wilde eene courant koopen, maar merkte met schrik, dat hare beurs met 92 fres. uit haar zak verdwenen was. Zij vond echter iets in de plaatseen bijzonder fraaien ring met diamant, dien zij zich terstond herinnerde in den omnibus aau den vinger van een keurig gekleed joogmensch naast haar te hebben bewonderd. Blijkbaar had deze heer hare beurs ngerold", maar was hem tevens de ring ontgleden. Zij bracht het kleiuood, dat 1500 fres. waard bleek, naar de politic en gaf er een beschrijving van het voorkomen haars reisgenoots. Een veranderde robijn. Een buitengewoon verschijnsel, dat men uit het onderstaand verhaal zal leeren ken nen, is door het provinciale blaadje „Frater- nité", dat te Auch verschijnt, wereldkundig gemaakt. Het is gebeurd te VioFézensac in Gascogne. Verleden Zondag liet mevrouw P... een barer oorbellen naast haar schoothondje op den grond vallen. 'De hond hapte het sieraad op. Om het kleinood terug te krijgen, werd de hond zorgvuldig in observatie gehouden. Vier d'agen daarna krwam de oorbel langs dén natuurlijken weg weer in het bezit van me vrouw P. Doch de oorbel, die een robijn was geweest toen lüj door het keelgat van den hond verdween, kwam als een topaas aan den anderen kant te voorschijn. Om een verklaring te vinden voor dit bui tengewone chemische verschijnsel^ heeft me vrouw P. nu besloten, haar tweede oorbel een zelfde reis te laten maken als de eerste, opdat haar oorsieraden beide dezelfde kleur zoudeu behouden. Faillissementen. Uitgesproken: 18 Mei. D. Overtoom, winkelier te Alkmaar, Rechter-comm. mr. W. II. van Nes van Meef- lieik, Curator mr. N. H. dn Lange. 20 Mei. J. Philip, distillateur te Rotterdam. Rechter-comm, mr. Van der Lek de Clercq. Curator mr. B. Limburg. 24 Mei. J, Warries, winkelier in boter, kaas eu vleeschwaren te Amsterdam. Rechter-comm. mr. 15. Simons, Curator mr. J. J. Rasiff. Opgeheven: C. Th. van Buuren en W. Verkerke, beiden te Rutteidam; P. Gorter, schoenmaker te IJ mui- den J. van Bommel, schilder te Haarlem. SC11EVENINGEN, 2G Mei. Van IJmuiden en Nieuwedtep werd heden alhier aangevoerd 400 mand veische visch. Aan het strand kwam één bomschuit. Kleine tarbot en griet gold fl.50 tot f2, tongen f 0.30 tot f 0.70, groote zeehanen f0.60 tot 10.70 per stuk; groote schol f8 tot f 10, kleine schol 12 tot 13, scharien f2.50 tot f4, kleine schelvisch 12 tot 12 25 en zeehanen f2 tot f 4 per mand. IJMUIDEN, 20 Mei. Heden waren aan de maikt 3 kotters en een Engelsche stoomtrawler Cambri SN 85 met partijen jtnidd. schol, kleine schol, tarbot, tong, schar en schelvisch de kotters met 160250 tongen, enkele tarbot griet, 47 manden midd. 'schol, 2535 mand jes kl. schol, 510 manden schar en 40 manden poontjes. Er werd betaald voor groote tong f 0.60 a f 0.80, middel 10.40 a 0.55, kleine f0.20 a 0.25. talbot f0 75 ft 9.50, kleine tarbot griet f2.75 a 0.50, middel schol f 5 25 a 7.50, kleine f2 50 a 3.50, schar f 1.25 a 2, poontjes f 1,50 a 1.80. PASSAGIERSLIJST v/h ss. Koningin VV i I h e 1 m i n a, bestemd te vertrekken van Amsteidam naar Batavia 27 Mei: jhr. K. L. A. I'. van der Maesen de Sombrolf, echtg. en kind, J. R. L. Jans, J. M. Langlois van den Bergh', A. Roose, C. J. B, Jacobs, R. Feith*, dr. C. Stellens en echtg.*, M. J. Bruining*, B. G, J. Wijnberg Jr.", A. HulsboIT Pol Wzn.*, W. Bogaardt, echtg., 2 kinderen en mej. C. Hoi*, li. G. Scholten*, P. J. Oldenburger, echtgenoote en dochter,, mevrouw A. LudolphBrocx en 2 kind., J. II L. Andriesse*, 11. W. Scheuer, echtgenoote en 2 kind.*, mevr. M. O. Morrees en kind, M. F. Braukman, echtg. en 3 kind.*, J. F. A. Apon, A. E. Kamerman, echtg. en kind*, mevr. Joh. Di Gazar geb. Van Zijp*, dr. C. F. E. Praetorius, dames L. en P. Geerling, dr. C. J. P. van Zadelhof! en echtg.*, mej. M. Falkman, mej. N. Wennekendonk, W. Obbes*, E. B.' Mulder en echtg.*, II. Idzardi', mevr. II. HooitLabonchère mei 3 kind. en kinderjuffr.", E. VV, de Jonh en echtg.**, D. Knijpers en echtg,", J. A. Scliiotlmg, echtg. en 3 kind.", J. W. Bloijs van Treslong", Johs. Kop en echtg.*, A. de Koek, Lagemann, echtg. en kind', J. W. Wielick, mej. J, E. Schmand, J. J. Vermeulen, Zimmerbeutel, echigenonto en 2 kinderen*, Wilh. Barth', C. Zuiver, II. E. Buis, S. J. C. Greuve, L. P. J. Grenier, A. P. J. Triebling, J. van Eijzeren, 11. van Beekum, S. Bloembol, W. R. Rijeders, F. Nije, II. Aulike, benevens een deta chement militairen. Inscheping Genua Naar Southampton. Passagiers. Vertrokken van Vlissingen, om te Londen te oinbaikeeien aan boord van het ss. N o i' h a m Castle, dat 26 dezer naar Zuid- Afrika vel tink: Mevr. L. H. van Berk, de heeren J. Balder en B. Knipliorst. Hoogwater te Schiedam. Mei 28v.m. 6 06 nam. 6.36 29: 6 54 7.26 307.49 8.15 Hoogte vnn het water op de Rivieren. Berichten van 20 Mei. MAINZ, 12uur'smidd. 2.13 Gevr. 0.09 M. COBLENZ, 6 nur 's morg. 3.11 Gew. 0.29 iM. TRIER, 12 uur'smid. 1.05 Gev. 0.25 M. LOBITH, 2uur'snam. 11.35 Gev. 0.10 M. Zon en Maan. Zonsopg. Mei 27 3.47 v.m. onderg. 8.06 n.m. 283.46 i 8.07 d 243.46 8.08 Laatste kwartier 31 Mei. Nieuwe Maan 8 Juni. HET VVESTLAND, 26 Mei. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteedwitte asperges 22 a 34 ct., blauwe 14 a 48 ct., peen 5i/s a 7 ct. per bosspinazie 25 a 30 ct. per kin zuring 10 a 17 ct. per i/2 postelein 15 a 20 ct. per i/4; aardbeien f0.56 a f0.75 per kilo, sla 1 a 3 ct. per krop. BUDAPEST, 26 Mei. Tarwe vast. HAMBURG, 26 Mei.* Petroleum loco 6.30 brief, dito -.geld. Spiritus per Mei 19%, Juni/Juli 18bj8, Stemming kalm. NEW-YORK, 26 Mei. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Oct. Mais. 39%38% 38% Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Dec. Tarwe. 81%80%79Vs 79% A K M D A. 28 Mei. Offic. Ver. Schiedam, Maiinée, 1 '/s u. 28 Groote Schouwb. Rotterdam, Mevr. de Lavalette, 8 uur. B 28 Tivoli, Rotterdam, Zaza, 8 uur. 30 Gemeenteraad, Schiedam, 2 uur. 1 Juni. Zaal Nut, Rotterdam, Voordracht van "Willem Rooyaards, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Pschorr Dameskapel, Korte üoogstr., 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 7