No. 9945 53s,e Jaargang Dinsdag 30 Mei 1899. De familie Hilbers. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDA 1SCHI COURAIIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen tl. 1 05,p,^nc,j per post fi. 1 -65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aaa het bureau bezorgd zijn. D Bureau: Boterstrnat «g. Prijs der Advertentiën: van '17 regels 90 cents; iedere regel meer 12'ij cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine talver tetitiëopgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 29 AM '99 De groote dag. Vandaag komt het Hof van Cassatie in openbare siting bijeen om het revisio-ver- aoek van mevrouw Dreyfus to behandelen. Voordat de wereld een week ouder is, zal zij weten of deze eeuw afsluit met een zegepraal der Waarheid of een overwinning van Wille keur en Geweld. Men mag goeden moed hebben. Ballot- Beaupré, de rapporteur, beveelt de herzie ning van het vonnis aan met verwijzing der zaak-Drcyfus naar een nieuwen krijgsraad. En de revisionistische bladen gelooven zoo wel dat èn de procureur-generaal Alanau ën de advocaat mr. Alornard een gelijke conclu sie zullen nemen als dat het Hof ten gunste der herziening zal beslissen. De tegenstanders der revisie zelfs durven nu niet meer beweren dat de meerderheid van het Hof anti-revisionist is; op zijn hoogst wagen zij het de uitspraak „twijfel achtig" te noemen. Het is nu nutteloos op de laatste publica ties der „Figaro"in te gaan, ofschoon de aandoenlijke uitingen van zielsangst dien ka pitein Dreyfus in 1894, getuige zijn aantee- keningen moet ondervonden hebben, een treffenden indruk maken. De „Figaro" geeft ook nog de aanteekeningen van mr. Decman- ge en diens secretaris over het proces van 1S94 en liet beruchte rapport van den gehei men agent Guénée over Dreyfus' moraliteit. De „Siècle" bespreekt nog eens den zgn. brief van keizer Wilhelm, dia naar het blad zogt, vervalscht is naar een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm aan generaal De Boisdeffre na de manoeuvres in Rusland, waar de Keizer den chef van don Fransclien generalen staf had ontmoet. Op De Boisdef- fre's rol in de zaak-Dreyfus werpt dit weer een eigenaardig licht. Zullen er te Parijs deze week nog standjes worden uitgelokt door de tegenstanders der revisie? Wie zal het zeggen. Zeker is het, dat de anti-semieten en nationalisten vergaderd hebben om hun houding vast te stellen gedu rende deze dagen, nu de processen Dreyfus en Déroulcde aan de orde komen en de „na tionale held" Marchand in het vaderland te rug wordt verwacht. „Wij zullen ons allen om het Paleis van Justitie bevinden om de invrijheidstelling van Dérouiède te eischen," heeft Alaurice Barros daar verklaard, en Alillevoye gaf aan alle dreyfusairis rendez-vous in de straten op den dag van Alarchand's aankomst, terwijl de anti-semiet Jules Guérin oordeelde dat „de tijd der ijdele redevoeringen voorbij is". Maar niettemin is het bij „ijdele redevoerin gen" gebleven, en is er geen program van actie vastgesteld. Natuurlijk volgde op de meeting een kloppartijtje. Generaal Galheni, Marchand, Paul Dérou iède, bij die namen zweren op dit oogenbhk de nationalisten en anti-semieten. De eerste is Zaterdag door president Loribet in ge hoor ontvangen en geniet de eer heden op het Elysée te aineeren met de bureau's van Kamer en Senaat. Zelfs Loubet doet op die wijze eenigszins mede aan do verheerlijking van het leger. Noch Doumer, de gouverneur- generaal van Tonkin, nocli Laroclie, Gallie- ni's voorganger, die toch op Madagascar reeds zeer veel gedaan had, noch een der gou- DOOE E. V E L Y. 37) „Och, ze kreeg alleen maai* een brief, eigenhandig Jolian ken ik immers al lang. Jonge meisjes kunnen toch wel eens een af spraakje hebben dat hebben wij ook ge daan, niet waar? waar zouden wij anders onzen vrijer en onzen man vandaan hebben gehaald?"" Mevrouw Hilbers weert de ver trouwelijkheid der vrouw af en ziet haar man angstig aan. „Alijn hoed en mijn stok. Waar moest Fransje vandaag wezen?" „Maar man „Krijg ik antwoord?" „Bij mevrouw Wieland." Hij noemt zelf de straat en het huisnum mer; want hij let altijd streng op de naai- huizen van zijn dochter. „Ik ga er heenMijn stok1 In mijn huis ml niemand" achter mijn rug brieven ontvan gen.-" „Anton 1" Hij luistert al niet meer, maai' stormt de trap af. „Neen, maar," grijnst vrouw Nottebokm. »U is een boosaardige vrouw," zegt Hansje en de tranen van toom staan haar in de oogen. „Dat zijn ook zeker stadsmanieren;" zegt verueurs van Algerie of Tunis is die eer waardig gekeurd. Alaar dat waren ook maar burgerlijke ambtenaren. De „Matin lieeft Dérouiède geïnterviewd. Natuurlijk hield deze moderne Don Quichot vol dat hij werkelijk een revolutie op touw had gezet; met minder doet hij het nu een maal met. Zijn plan was aanvankelijk op den dag van Loubet's verkiezing deu stuiter aan het rollen te brengen, maar hij dacht toen aan Faure. Diens lijk, dat nog op het doodsbed op liet Elysée rustte, had de Re- pubhek gered! Wien moet men meer beklagen, Dérouiède of bet land waar een Dérouiède zulk een rol vermag te spelen? Niet alleen in Frankrijk uit de liefde voor liet leger zich op overdreven en ziekelijke wijze. Ook de Italiaansche regeering be schouwt hot leger als iets bijzonder hoogs en heiligs. In de Kamerzitting van Zaterdag sprak generaal Pelloux ei- zijn leedwezen over uit dat de zitting den vongen dag had. moeten worden opgeheven ten govolge der ruwe be- leediging door den afgevaardigde Ferri van het leger, „het dierbaarste en heiligste wat het land bezit". Door gejuich onderstreepte de Kamer die woorden, maar verschillende afgevaardigden der Imkerzijde mterrompoerden op heftige wijze, wat weder protesten van de meerder heid uitlokte. Hot tumult werd zoo groot, dat de zitting voor oen kwartiertje moest ge schorst worden. Na d'e vermaning om de sprekers te laten uitspreken, waarmede <k> voorzitter de zit ting heropende, betreurde de minister-presi dent het dat hij den vorigen dag niet de be wondering en de dankbaarheid van het va derland jegens het leger had kunnen uitspre ken, wat hij dan nu deed. Pelloux' woorden werden met groot gejuich en „Leve het leger!" begroet en de premier noodigde den minister van oorlog uit onmiddellijk aan het leger kennis te geven van deze uiting der Ka mer. Nadat Ungaro met Pelloux' woorden had ingestemd, kreeg de zondebok Ferri het woord om te verklaren dat hij er met aan gedacht had het leger te beleedigen. Hij had alleen, evenals Cnspi, het gedrag van een generaal (Baratieri) afgekoiu'd, maar hulde gebracht aan soldaten en officieren, aan dat deel van het leger dat hulde verdiend had- De voorzitter aanvaardde die woorden als een verbetering van Ferri's uitlating van den vorigen dag (ofschoon hij toon feitelijk precies hetzelfde had gezegd)het incident werd gesloten verklaard, en de Kamer her vatte de discussie over de ministerieele crisis en haar oplossing. Ferri, Pinchia en Venturi vielen het Ka binet aanChiappero noodigde heb uit af te zien van alle bezetting in China. Heb debat werd gesloten; vijftien moties werden voorgelezen, waarover nu gehandeld moet warden. Maar de Kamer besloot op voorstel van den minister-president toch reeds Donderdag met de behandeling der po litieke wetsontwerpen te beginnen, ook ai zou dan de algemeene discussie over de ver klaring der regeering niet afgeloopen zijn. Ocmcngde Itledcdeellngen. Men beweert in welingelichte Londensche klingen dat de Koningin lord Salisbuiy op Sophie, die al jaren bij mevrouw de weduwe Wieland dient. „Eerst komt zoo'n juffer laat en dan.gaat zo nog wandelen ook. Alevrouw is veel te goed; dat heb ik altijd gezegd." De oud© vrouw glimlacht. „Niet moppe ren, Sophie Er wordt gescheld." Brommend gaat het dienstmeisje de deur uit om even daarna terug te komen. „Daar is nu al een heer ook om de juf frouw te spreken." „Wacht Alevrouw Wieland gaat naai de vestibule. „Ik ben Anton Hilbers;-ik wilde mijn dochter even spreken." „Wil n dan even binnenkomenjuffrouw Hilbers moest, een boodschap doen." Hilbers is een en al waardigheid als hij de kamer binnenkomt. „Voor u, mevrouw?' „Neen, voor eigen zaken.' „Die heeft mijn dochter niet. Ik ben een nauwlettend vader. Onze tegenwoordige toe stand is om zoo te zeggen maar een inter mezzo; ik ben l.eereboer; ik heb het fami lie-landgoed Hilbershausen bezeten de te genwoordige malaise in den landbouw ik behoef u dat niet uiteen te zetten." „Neen," zegt de vriendelijke dame. „Juf frouw Fransje heeft me een en ander ver teld; zij is een lief meisje." „Én niet bier," zegt Hilbers verwon- werd, terwijl hij zijn baard streelt en een zeer ernstig gezicht zet. „Al Weer!" bromt de vrouwelijke cerberus als weer de bel klinkt. En dan treedt Fransje haastig binnen. haar 80»ten verjaardag tot hei tog heeft, ver- hever. Op Póro-Laciiaise is liet gisteien, den gedenkdag der Commune, ordelijk toegegaan. Maar bij liet uiteengaan eener ariaichistische meeting, door Sebastian Faure in de ine Mé- nïlmontant beleed, kwam liet tol een botsing met de politie. Vei scheiden betoogets en vjjf agenten weiden gewond, en een vijftal per sonen gearresteerd. Castelar wordt heden begraven. Het lijk is 111 het gebouw der Kamer iri da als schambre aidente" ingerichte vestibule op gesteld. Do ministers zullen allen het lijk volgen. Heftige verwijten worden, ook door regee- ringsbladeu, tegen de regeet ing gei iclit omdat zij geen ïmhltme eer bij de begrafenis heeft toegestaan. Vooral generaal Polavieja moet hel ontgelden. Veisclniden maarschalken eu generaals willen in uniform de begrafenis bijwonen ter eere van den ovetledcne die »het meest ei toe heeft bijgedragen de dis cipline in ii't leger te hei stellen" De familie beeft nu de begrafenis op staats kosten van de band gewezen. Naar aan de aDaily Mail" uit Shanghai wordt bericht hebben een aamal Cliineestlie onderkoningen bevel geleiegen hun troepen op voet van oorlog te brengen. ilavas meldt uil Pretoria, dut mfeer dan 25 000 Uitiauders de petitie aan de regeering hebben geteekend, waai in vvoidt verklaard, dat geen vreemde interventie gewensclu wordt en dat men vertrouwen beeft in president Kruger, die oprecht hun belangen beschermt. De Brit'cbe agent beeft, naar uit Johannes burg wordt gehemd, den voorzitter van den Zuid-Afiikaansclien Bond het antwoord op de petitie der 20 000 medegedeeld. Het verzoekschrift is dooi IJarer Majesteiis regeering in ernstige overweging genomen. Vei der mei k te de agent op dat algemeen sym pathie wordt betuigd met liet streven dei onderteekennais en Harer Majesteits Regee ring ernstig vvcnsclit dat spoedig een afdoende verandering zal komen in de positie van de Uiüaudeis. De toestemming van president Kiuger in de voorgestelde samenkomst met den Hoogen Commissaris sir Alfied Milner vvoidt opgevat ais een aanwijzing dat Trans vaal ernstig wenscht tot een oplossing te komen die aan de billijke vei waciitingen van de niel-kiesgerechügde bevolking voldoet. Het autwooid van den agent werd met groote voldoening vei nomen. De nMissions Catholiques" hebben van 10 Mei bericht ontvangen uit Grand-Bassam aan ■Ie Ivooikust, dat de pateis Vigna enTeyssier en zoster üamien dood (gedood zijn en liet zenditigsiiuis vei brand is. Uit Washington wordt gemeldt dat de laatste berichten Vau de Phi lippijnen ouge- rustheid wekken in officieele kringen. Het schijnt ind.-idaad onmogelijk tezijndeAme- nkaansche heeischappjj te vestigen zondei medewerking van nieuwe troepen. Men ge looft dat de ltegeering gedwongen zal zijn opnieuw vrijwilligers onder de wapens te roepen. Zaterdag hield de Ainerikaanscbe betaal meester te Havanna zitting om aan eiken Cubaansehen soldaat die zijn wapens kwam inleveien, een som van 75 dollar uit te be talen. Er is echter niemand voor hem ver- „Het was toch goed dat ik even gegaan ben, mevrouw; ik dank n wel Zij ziet haar vader en vraagt met veranderde stem verbaasd: „U hier? Waarom?" „Om je te vragen waarom je je werk ver waarloost en om te weten waar je heen bent geweest," klinkt haar vol waardigheid tegen. Zelfs haar lippen worden bleek. „Dat kan en dat wil ik u niet zeggen." „Fransje, ik beveel het je!" „Bc gehoorzaam u niet." Haar verachtelijken blik begrijpt hij heel goed, en zijn woede stijgt. Zijn houding wordt dreigend. „Alijn gezin is mijn heiligdom. Je hebt een brief gekregen?" „Ja," „En dientengevolge ben je uitgegaan? Waarheen 1" „Dat zal n niet van me hooren." „MeisjeHij schermt met zijn hand door de lucht. „Als je ooit als een van jullie ooit zou vergeten wat je aan mij, aan onzen naam en onzen stand schuldig zijt ik zou geen erbarmen kennen." Fransje heeft zich, zonder hem verder een blik te gunnen, naar haar werktafel gewend, en de vrouw des huizes zegt: „Alijnheer Hil bers, voor uw dochter durf ik instaan." „Heel vriendelijk, mevrouw. Ik heb ook tot nu toe maar een vader lean nooit waak zaam genoeg zijn. U moet mij vergeven dat bezorgdheid me hierheen dreef." Alet een bui ging van zijn hoofd in de richting waar Fransje zit: „Tol vanavond kan je je be schenen. Blijkbaar wil liet Cubuansche leger niet afm'dankt worden. Vredesconferentie. O I f i c i e e i e ni e d e d e e 1 i n sr. Ia de afgeloopen week heelt de ConGientie, na hare jongste algemeene vergadering, in de commissies gearbeid. De eerste commissie, voorgezeten dooi den lieer Beeinaert en baie ondeiufdeeling.\oor- gezeteu door den lieer Van Karnebeuk, heb ben zich bezig gehouden met de qiutMiëu der vuurwapenen en oiilploffiriaMii ddclen zoowel bij 't leger als ter zee. De tweede commissie, voorgezeten dooi den heer De Maitens en bare omlerafdeeling, voorgezeten door den lieer Asser, hebben zich bezig gebonden met de quaesties dei toepassing van de conventie van Geuève op den zeeoorlog en van de tieiziening der Bru.s- selsche conferentie betreffende liet ooilogs- recht. In de derde Commissie, voorgezeten door den heer Bourgeois is een voor-ontwerp be treffende bemiddeling en arbitrage door Rusland ter tafel gebracht; vooistellen ter zaks van dezelfde onderwerpen zijn door de vertegenwoordigers van Groot-Brittamë, Italië en de Vereenigde Stalen van Amerika aan liet oordeel der Commissie onderworpen. Eene bijzondei e subcommissie is belast met het onderzoek en de vergelijking van die velschillende ontwei pen. Deze subcommissie is saaingesteld uit de hneren Asser, Descamps, Baron d' Estour- nelles. Hol Is, Lammasch, de Martens, Odier en Z01 n. In de sectie arbitrage der vreile«conleienlie, zijn zoowel door Engeland als door Rusland vooistellen gedaan omtrent seheidsrechtei Ijjke beslissing van geschillen tiisschen Staten, terwijl door de Vereenigde Staten een dei ge lijk voorstel is aangekondigd. De commissie aan welke is opgedragen de ingediende en nog in te dieneu vooistellen omtient intern, aibitrage te onderzoeken en bet ontwerp saam te stellen van een alge meen tractaat, beeft tot baren rapporteur benoemd ridder Descamps, lid van den Bel gischen Senaat. Men verneemt dat zoowel in de voorstellen van Engeland als van Rusland opgenomen is de instelling van een permanent llof voor arbitrage. Zaterdagavond bad het officieele concert, vanwege de gemeente 's Gravenhage den gedelegeerden en andere genoodigden aange boden, plaats. De zaal bood een schitterenden aanblik, De minister De Beaufoit, met de Alexander Newski 01 de op de bor.-t, bleef den gelieelen avond bij baron Staal, die het grootkruis van den Ned. Leeuw droeg. 't Was kwart voor negenen toen de uit voering aanving en ciica lialflvvaalf toen ze eindigde, met een twintig minuten pauze, waarin verveischingen werden londgediend in den foyer en de bijzalen, terwijl de gasten zich ondeiling onderhielden. Voor de goede orde weid door commissarissen, uit gemeente ambtenaren gekozen, zorg gedragen. Ontvangers der belastingen. Tot het bestuur der Brooderschap /an ont vangers der dir. belastingen enz. in Neder- denken. Je vader is je vriend en beschermer. Dat zijn heilige plichten. Er mag tusschen ons geen geheim zijn. Ik heb mijn Idnderen boven alles lief, mevrouw, maar als zij op ver keerde wegen verdwaalden, zou ilc ze on barmhartig uit mijn huis jagen. Wij Hilber- sen zijn van oudsher een rechtschapen ge slacht." Hij maakt een buiging; de predikantswe duwe laat de handen in de plooien van haar japon vallen, als hij zich naar d© deur wendt. „Goeden avond, mijnbeer Hilbers," zegt zij koel. En als de deur zich achter hem ge sloten heeft, gaat zij naar Fransje toe die aan haar naaitafel zit, met de handen voor het gezicht geslagen. Zij trekt die zacht weg. „Wat scheelt er aan?" „Ik walg ik walg van liet leven, van die afschuwelijke komedie," zegt het jonge meisje op hartverscheurenden toon. Anton Hilbers kijkt op zijn horloge. Het is nog te vroeg om Lauretrte af te halen. Waar is vanavond afgesproken? Zij zal het wel precies weten, maar intusschen moet de tijd zoo goed mogelijk gedood worden. Alaar waarmee? Hier 'binten rondslenteren in dit akelig vervelende stadsgedeelte? Hij neemt een rijtuig en rijdt naar Josty; hij moet menscheu zien en leven om zich heen hebben. 's Avonds rijden huurrijtuigen en equipa ges bij nummer 50 Unter den Linden voor. Alleen et ,a groepjes wendlt men zich naar de glazen deur die door den. portier zonder ge- ruisch wordt geopend; verwarmde lucht, laud hebben een aantal leden van die ver- eungirg liet verzoek gericht om zoo spoedig mogelijk een buitengewone vergadering te beleggen. De ontevredenheid onder die ambtenaren (zoo schrijft men ons) schijnt het toppunt bereikt te hebben door do vele benoemingen van inspecteurs voor ontvangsten van de hoogste klassen, waardoor 'liun promotie zoo goed als stil staat. Van andere zijde meldt men ons, dat do Brocdeisehap van rijks-ontvangers zich reeds tot II. Al. do Koningin heeft gewend mot bet verzoek, do bestaande bepalingen om tient vervulling van kantoren zoodanig to wijzigen, dat nispeotcurs al leen op gelijken voet als do ontvangers mogen mededingen. („N. R. Ct.") liet ziekenhuis te Rotterdam. In druk is verschenen het advies der com missie over het Ziekenhuis omtrent de vraag of er bij het openkamen der thans door den heer dl'. Ilesselmk bekleed© betrekking wijzi gingen in do organisatie van het beheer der inlichting zullen behooren te worden ge bracht. Geheel in overeenstemming met het ad vies der commissie stellen B. en W. thans voor lo. hen te machtigen sollicitanten naar do betrekking van geneesheer-directeur op te roepen op de bestaande wedde van f 6500 en met toezegging van vrij© woning of vergoe ding van huur; 2o .111 beginsel te besluiten tot hot aan stellen van een tweedon geneeskundige als dooi do commissie wordt bedoeld op een jaar wedde van ƒ4000 tot ƒ6000; 3o. alle wijziging van de verordening te la ten lusten tot de eerstbedoelde nieuwe titu laris zijn betrekking zal hebben aanvaard. Het beginsel, dat hierbij op den voorgrond staat, is de handhaving van oen éénhoofdig bestuur, doch tevens aan te stellen als ad junct van den directeur een modieus van rij pere ervaring, wien evenals aan d!en heel meester alleen de uitoefening van consulta tieve praktijk in de stad zal worden toege staan. Verder zullen den geneesheer-directeur op mime schaal personen van ontwikkeling cn ervaring ter zijde gesteld moeten word'en, doch B. en W. zoowel als de commissie zijn van oordeel, dat ten aanzien der veranderin gen die ra dit opzicht wellicht noodig zullen blijken, het advies van liet nieuwe hoofd moet worden afgewacht. De internuntius te 's-G raven It age, mgr. Tainnssi, is te Rome aangekomen en zou gis tel en door den Paus ten gelioore worden ont- \arigen. Men wil weten, dat mgr. Tarnassi tot nuntius te Brussel zal wot den benoemd. Nu een korte ongesteldheid is te 's-Gra- venliage overleden mr. A. M. Maas Geeste- ranus, oud-burgemeester van Uillegersberg, vooimalig hoofdredacteur van j>Het Vader land" en diiecteur van de sNederl. Staats courant". Het eindexamen bij de Koninklijke Mili taire Academie zal aanvangen op 12 Juni a.s. *0 VEBSCHIE, 29 Mei, Voor den bouw eeuer nteuwe kerk met toren der Ned. Herv. Gemeente, waarvoor 180,000 noodig was, is tot nog toe aan vrijwillige bijdragen toege zegd de som van 130,660.40. "OVERSCHIË, 29 Alei. In de Zaterdag- aangename verlichting komen den binnen tredende tegemoet. Het gedruisch van de straat sterft dof weg. Afgezonderd staande tafeltjes, waaraan de electrische lampjea in het midden zekere behagelijkheid geven, mollige tapijten, zaclit heen en weer loopen- de kellners er is niet veel hier wat aan het ka raider van een restaurant doet deu ken; men kan zich werkelijk verbeelden in een gezellige boekje thuis te zitten. Verschei den stamgasten kennen en begroeten elkaar getrouwde paren, clubjes vrienden, hier en daar ook nieuwe kennismakingen. Bijke en elegante damestoilettenaristocratie en geld- wereld en letterkundigen altijd zijn hier beroemdheden die de stil rondloopendie gé rant van dit meest beroemde café van Ber lijn gaarne aan zijn gasten wijst. Men vraagt hem. ook wel in alle stilte wie deze of gene is; de algemeene nieuwsgierigheid blijft be staan ook onder het boste glas wijn of de 'best gefrappeerde champagne of bij de heer lijkste gerechten. Aan een der laatste tafeltjes in de achter ste afdeeling, die «enigszins hooger is gele gen, zitten Laurette, Anton Hilbers en Willy Lokmann. Het mooie meisje luistert gretig naar het gebabbel van haar buurmannu en dan wendt zij ook wel het hoofd af, wanneer ergens nieuwe gasten gaan zitten; telkens weer is er iets te bewonderenoveral, waar heen zij ook gebracht wordt, vindt zij het mooi; maar de deftige stilte hier weet zij niet te waardeeren. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1