No. 9950. Eerste Blad Je Wielt moori in Se Ene Morpe. 53*<e laargang. Zondag 4 en Maandag 5 Juni 1899. Gemeentelijke Zwemplaats. Maaiuïag-. 5 J uni es,.»., MUNTGASMETERS. EDGAR ALLAN POL. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.23. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, brengen ter kennis, dat de Genui entelij Jee Zwemplaats op geopend zal zijn. Abonnementskaarten, het recht gevende om gedurende het seizoen op gereserveerde wen van die Zwemplaats en de dam bij be- hoorende kleedkamertjes gebruik te maken, zijn, tegen betaling van f 2.5S», vetkrijgbaar ten kantote van deu Gemeente-Ontvangei. Schiedam, den 3den Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris VE11NÈDE. Het treft wel toevallig, dat nu hier ter stede in de laatste dagen zoo dikwijls over muntgasmeters wordt gehandeld en vrij deze week den directeur der gasfabriek zelfs met proeven het nut dezer meters in openbare bijeenkomst zagen aantoonen, d'at een En- gelsch tijdschrift, „The Royal Magazine" van 1 Juni, een uitvoerig geïllustreerd artikel heeft over de „prepayment" gasmeter. Een en ander staat er in, hetwelk ons interes sant genoeg schijnt om hier onzen lezers mede te dcelen. De uitvinder van de eerste automaat, aldus het begin van het artikel zal nau welijks gedroomd hebben, dat zijn vernuftig idee binnen niet al te lang tijdsverloop ook op gasmeters zou toegepast worden en dat hij dus de indirecte oorzaak zoude zijn niet al leen van hot brengen van gemak in de wo ningen van duizenden, maar ook van de mogelijkheid voor een aantal gasfabriaken om zich staande te kunnen houden tegen over bet „licht der toekomst", gelijk het elec- trisch licht wel eens genoemd wordt. Het was in het jaar 1888 dat de eerst „penny-in-the-slot"gasmeter een uitvin ding van den heer Brownliill te Walsall werd vertoond, maar het duurde nog vijf of zes jaren eer allerlei proeven en verbeterin gen in deze nieuwe wijze van gaslevering ook de autoriteiten en de gaswereld tot het nieu we idee hadden bekeerd. Dat he<t nieuwe toestel, de „prepaymenl"- meter (rembours-gasmeter zouden w ij kun nen zeggen) werkelijk in een „langgevoelde 'behoefte" voorziet bij een breede klasse van het publiek, blijkt wel uit het feit, dat in Londen alleen thans meer dan 200,000 van deze meters in gebruik zijn, waardoor dus DOOR Welk lied de Sirenen zongen, of welken naam Achilles voerde toen hij zich onder vrouwen verborg, zijn zeker netelige vragen maar zij liggen niet geheel buiten het bei eik der gissingen. Sir Thomas Brownh. 1) Gedurende mijn verblijf te Parijs in liet voorjaar en den zomer van 18... leerde ik daar zékeren Chevalier Auguste Dupin. ken nen, een jongmensdi, die tot een goede, ja Kei' beroemde familie zelfs behoorde. Door allerlei ongelukkige omstandigheden was hij «fcter zoo arm geworden dat hij alle energie alle eerzucht verloren had. De toegevendheid zijner scliuldeiscthers liet hem nog een klein overschot van zijn erfdeel, on zijn buitenge wone spaarzaamheid veroorloofde hem van de interest te .leven. Zijn eenige weelde be stond in boeken, en die zijn te Parijs waar lijk gemakkelijk en goedkoop genoeg te krij gen. Wij ontmoetten elkaar voor het eerst in een obscure leesbibliotheek in de ruo Mont- niartre, waar het toeval dat ons beiden naai* ®®n en hetzelfde zeldzaam, kostbaar boek deed vragen, ons samenbracht. Sinds dien ®g ik hem dikwijls. Ik stelde warm belang in zijn familie-ge- sdhiedenis die hij mij met de openhartigheid van een Franschman verhaalde. Zijn huiten- gewone belezenheid1 bracht mij in verbazing, en wat de hoofdzaak was, ik voelde hoe zijn levende frisckheid, hoe de wilde gloed van zijn verbeeldingsvermogen mijn eigen ziel ook de coiiLurrentie van het gas enorm is toegenomen, daar het nu betrokken wordt door een groot aantal derzulken die daarvan anders geen gebruik zouden maken. Een ingenieur, verbonden aan, een dor groote Londenseke fabrieken deelt, de vol gende bijzonderheden mede uit zijn ervaring met muntgasmeters m zijn district: „De invoering van meters naar dit sy steem heeft een resultaat gehad, dat aan het ongelooflijke grenst en meer dan tien ton (10,000 K.G.) aan kopergeld wordt in één leeging soms opgehaald, hetwelk men kan he grijpen indien men weet, dab ieder gebrui ker ongeveer voor f 36 per jaar consumeert. Vóór de invoering der gasmeters was do Zondag gewoonlijk een erg stille dag aan de fabriek, maar nu is de vraag tusschen 12 en 2, wanneer duizende huisvrouwen bezig zijn eten te kcoken op de gaskomforen zoo enorm, dat het van tijd tot tijd groote moeite kost om voldoende gas te produceeren ten einde aan de behoeften der huismoeders te kunnen voldoen. Daarbij is er soms een volstrekte afwezig heid in Zuid-Londeii van kopergeld, hierdoor verklaarbaar dat in de muntmeters soms tot een bedrag van meer dan f 100,000 aan pen ny-stukken zit." liet is onze bedoeling niet hier een essay te geven van liet algemeen vraagstuk der muntmeters, maar 0111 enkele bijzonderhe den te geven omtrent de stad, waar de schrij ver van het bewuste artikel woont. Daar werden de muntmeters in 1894 in gevoerd en werden zeer spoedig populair, ja zoo sterk was dit dat gedurende liet eerste jaar de directie en het personeel met in staat waren aan alle aanvragen te voldoen. Thans zijn cr 1000 meters geplaatst, dat wil zeg gen elke week, gediu-ende vijf jaren zijn er vier nieuwe in werking gesteld, een succes, JO O - 41 dat in een betrekkelijk kleine stad wij hebben hier aan een gemeente van de grootte van Schiedam te denken alleszins bevre digend is en boeken spreekt voor het prac- tische nut dezer uitvinding. Hij, die zich heeft opgegeven voor een muntmeter, heeft in de allereerste plaats een contract te teellenen, hom vanwege de gas fabriek voorgelegd, waarna hem de nieter te huis wordt gebracht en de aansluiting be werkstelligd; hiernevens worden hem ver s-trekt een gasarm voor gang of portaal, een eenvoudig gasomament in den vorm van een L en een gascomfoor. Al deze zaken blij ven het eigendom der fabriek en de gasge bruiker behoeft dus geen onlede uitgaaf te doen voor hij zijn eerste 21 centstuk in, de sleuf werpt. Daar echter in deze wereld nu eenmaal alleen datgene op waard© geschat wordt waarvoor men iets moet betalen, wordt hem die over den muntgasmeter gas ge bruikt, voor het gebruik der toestellen een extra belasting opgelegd. In de plaats waar over de schrijver liet heeft bedraagt deze 20 cents per 1000 kubieke voet gas, dat is onge veer J cent per stère (gelijk men weet be taalt men te Schiedam over den muntmeter 8 cent per stère voor alle gas. terwijl de gewone gebruiker voor lcookgas 6 cents be taalt; dat is dus een oenigszms andere wijze van berekenen; de onze is doelmatiger), ter wijl in vele andere gemeenten die verhoo ging van 15- -60 cents bedraagt per 1000 deed opvlammen ...ilc voelde dat het gezel schap van zulk een man voor mij een schat von onberekenbare waarde zou zijn en ver heelde. hem dit ook niet. Ten slotte werden wij het eens dat wij, zoolang ik nog te Pa rijs verblijf hield, samen zouden wonen, en daar mijn financiën in ordelijker toestand verkeerden dan de zijne, huurde ik ceai oud, vervallen huis, in een afgelegen gedeelte van den faubourg St. Germain en meubileerde hot overeenkomstig onze phantastiscli-sombe- ren gemoedsstemming. Had de wereld geweten hoe daar onze le venswijze was, zij zou ons voor een paar, zij het ook onschuldige, geleken hebben gehou den. Maar wij leefden in strenge afzondering. Niemand kwam ons bezoeken. Zelfs mijn keimissen bleef onze woonplaats ver-borgen en, wat Dupin aangaat, sinds jaren was hij voor de Parijsche wereld verdwenen. Kort om, wij leefden volkomen op ons zelf. Tot de plrantastische grillen want hoe moet ik ze anders noemend van mijn vriend behoorde ook zijn dweepen met den nacht, en ik, die mij in alle opzichten over gaf aan al zijn zonderlinge luimen, deelde spoedig zijn dweeperij. Wilde de donkere go din niet uit eigen beweging altijd bij ons zijn, wij konden haar toch op kunstmatige wijze tot ons roepen. Zoodra. de morgen grauwde sloten wij al de zware vensterluiken van het oude gebouw, staken een paar gepar fumeerde kaarsen aan die slechts een mat, spookachtig licht verspreidden, en verzon ken in. onze droonten, lazen, schreven of praatten tot de klok ons meldde dat de wer kelijke nacht was aangebroken. Dan slenter den wij arm in arm door de straten, waar ■wij de gesprekken van overdag voortzotten en urenlang overal rondzwierven om in de Trijs der Ad verten tiQn: Van 17 regels (1. 0.90; iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dins d ag- cn Z a t e r d a g a v o n d verschijnen, worden zoogenaamde lilt'ine ndrertentiiin opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inierc. Telefoon ]VTo. 123. kubieke voet of van j tot 1 cent per kub. M Voor teder 2 h centstuk heeft men zoowel m Engeland als hier ongeveer 5 uur licht. Eeus m de zes weken wordt m de plaats- waar over wij hier handelen de „kopermijn" ge dolven. Twee beambten der fabriek gum er op uitde ceiie liceft een ledereu tasoh tot ont vangst der 2i centstukken, de ander herft een boek, waarin hij het verschuldigd en liet ontvangen bediag noteert, dat behalve door het nog met gebruikt zijn van alle betaalde gas, ook uit andere oorzaken do schrijver duift het slechts fluisterend te zeggen niet altijd klopthij wijt dit aan den ongelijk matige» druk in de leidingen. Hierdoor ont slaat voordurend een „tekort" of een „sur plus". Dit „surplus" wordt steeds aan den gebruiker terugbetaald en met een vriende lijk lachje aanvaard; met de „tekorten" heeft het meer bezwaar, en gewoonlijk werpt men do schuld op den meter. Meestal echter wordt ten slotte betaald, vooral ook omdat overeengekomen is tus=dhen gebiuiker en fa briek, dat in hoogste instantie de gebraiks- aanwijzer van de cijferplaat zal beslissen. Soms komt het voor, hoewol zeer zeldzaam, dat er een belangrijk tekort is of zelfs dat er hoelemnal niets in het geldkastje zit. Een onderzoek van den beambte schenkt dan ge woonlijk weinig licht, men. weet er natuur lijk niets van lieve deugd neendan kan hij niet anders dan aannemen, dat er een ge heimzinnige uittocht vail hot kopergeld heeft plaats gehad sinds het laatste bezoek. Een ernstige waarschuwing voorkomt, dan zonder uitzondering verdere uittochten van de 21 centstukken. Een geldophnlerid beambte, die goed zijn plicht doet kan ongeveer S0 meters per dag nazien en van hun inhoud verlossen. Per dag haalt hij dan gewoonlijk van f 120 tot f 300 op. In een heel jaar werd aldus ongeveer f 18,000 opgehaald, een gewicht van meer dan 3000 Iv G. Legde men alle 21 centstuk ken naast elkaar, dan zou het een lengte zijn van liier naar Rotterdam, en stapelde men ze op elkaar clan kreeg men een kolom van 15 keer de toren van de Groote Kerk op de Markt. Ifet geld wordt verzameld in doozen van f 3 ieder; twee maal per dag brengt de be ambte deze doozen naar het kantoor, waar ze weer in kistjes van f 60 worden overgepaikb en weggesloten. Van liicr worden ze per wa gen naar de Bank gebracht, waar de circu latie weer begint. Do geldophaJer doet dikwijls eigenaardige ervaringen op; de zonderlingste vondsten doet hij in de meter-s; meestal begrijpen do bewoners van een huis zelf niet hoe dit of dat in de meters komt. Dikwijls worden de muntmeters als „spaar bank" gebruikt door menschcn die zicih zelf gold, dat. ze niet oogcnblikkelijk noodig heb ben, niet durven toevertrouwen. Onlangs nog vond een beambte niet minder dan on geveer f 20 aldus „gespaard". Het „kapitaal" werd gevormd door een pond sterling, een half pond, 60 centssfukken, 30 centsstukk'en enz., munten, die hoewel kleiner dan een lialve stuiver, door het slot gingen en in de vergaarbak vielen, zonder het raderwerk in beweging te brengen. Deposito's voor huishuur, doktersrekening, spookachtige schaduwen en schijnsels der ïeuzenstad den onmetelijke» overvloed van inspiratie te zoeken die kalme waarneming vermag te geven. Op dergelijke tochten 1 >d ik herhaaldelijk de gelegenheid Dupin's buitengewone gave voor annlvsceren te bewonderen. Hij scheen er groot vermaak m tc scheppen, wanneer hij zijn talent kon oefenen, en dat genoegen hield hij geenszins verborgen. Terwijl hij stil lachte, beroemde hij er zich op dat hij als door een venster in het binnenste der meeste menschen kon zien, en placht dan al spoedig op verrassende wijze hot bewijs te leveren door de geheimen van mijn eigen liart te onthullen. Op zulke oogenblikken scheen hij in diep gepeins verloren zijn blik was als het ware in zich zelf gekeerd, zijn anders zoo volle tenorstem werd schel cn scherp en zou aan spotternij hebben doen denken, als zijn woorden niet zoo bedachtzaam, klaar en ver standig werden geuit. Als ik hem in die stemming gadesloeg, dan kwam mij dikwijls de oude theorie van de tweezijdige ziel in de gedachte, en dan stelde ik mij een dubbelen Dupin voor een wenkenden en een analy seerenden. Een voorbeeld moge den aard van zijn uitlatingen op zulke oogenbhkken duide lijk maken. Op zekeren nacht wandelden wij door een smerig straatje in den omtrek van het Pa lais Royal, en daar wij beiden in onze eigen gedachten verzonken waren, had geen van ons beiden gedurende een kwartier een enkel woord gesproken. Plotseling kwam Dupin voor den dbg met deze woorden „Het is waar; de man heeft een veel te nietige gestalte. Hij zou beter in de Variétés op zijn plaats zijn." „Zeer zeker," antwoordde, ik onwillekeurig, vakveraemgmg enz. worden op d'eze wijze dikwijls aangetroffen. Wij bevelen natuurlijk deze wijze van spa ren met aan en twijfelen er trouwens aan of zij hiel* wel getolereerd en de beambte met kalm de spaarduitjes zou eonfisqueereu ten bate van hot „algemeen belang'. "O Dat de muntmeteis wel eens kunnen ge bruikt worden voor een ander doel dan hun eigenlijke bestemming, blijkt wel uit liet vol gende typische verhaal. De eigenaar van een hotel in die er con billardzaal op na houdt, besloot, den muntmeter te gebruiken als middel om wat verlaging van zijn gasrekening te krijsmi, die door de gebruikers van. queues en ballen met weinig werd opgedreven. Hij hing toen in de billardzaal een mededeeiing op, waarin werd te kennen gegeven, dat zij, die des avonds van liet billard gebiuik maakten hun eigen gas moesten betalen en daartoe als het noo dig was den meter van het noodige koperen voedsel moesten voorzien. Door deze vernuf tige vinding werd niet alleen de gasrokening van den hotelier aanzienlijk mind'er, maar waren ook de gasten verschoond van klach ten over liet dure gas, terwijl er zelfs nog een overschot was van 20 dat de hoteleige naar m zijn zak kon steken. Of wij te Schiedam weldra navolgers van dezen Engelsdien caféhouder zullon krijgen <4Sgi*i;mcen overnacht,. SCHIEDAM, 3 Juni '99. De arrestatie van Du Paty de Clarn heeft weinig opzien gebaard. Te midden der Mar- chand-drukte Donderdagavond had men tijd' noch lust er bijzondere aandacht aan te schenken. Trouwens, men wist dat het cr van komen moest. Het is heel gewoon toegegaan met deze ar restatie. Een kapitein der Republikeinsahe Garde begaf zich. naar Du Paty's woning in do rue Bouquet, maar trof hem tot tweemaal tos niet thuis. Du Paty vroeg waarom hij werd gevangen genomen. De kapitein ver klaarde het niet te weten en ook mets te mo gen zeggen. Du Paty is naar do Ckerche-Midi-gevan- genis overgebracht en zit in dezelfde cel waar ook Dreyfus en Pieqnnrt hebben verblijf ge houden. De instructie zal nu te beslissen 'hebben of de markies zich voor een krijgs raad of voor een raad van onderzoek zal te verantwoorden hebben. De beschuldiging luidt, zooals men reeds weet, op valschheid in geschrifte en gebrnikmahing daarvan. Men dacht eerst dat deze vervolging, dloor den minister van oorlog ingeleid na ge pleegd overleg met den minister-president, het gevolg was van een schrijven van Du Paty aan don minister. Daarin zegt Du Pa ty „Sedert twee jaar ben ik het voorwerp van ongebreidelde aanvallen in een deel der peis. Een officier, majoor Cuignct, heeft che aanvallen en beleeiigmgen nog veisobeipi en in zijn geh&im veriioor aantijgingen tegen mij uitgesproken, die ik eeist uit de „Figa- 10" heb loeren kennen. Op die aantijgingen steunen Ballot-Beaupré, Manau en Momard om mij de ergste beschuldigingen naar het hoofd te slingeren. Ik hob herhaaldelijk uw in gB want in mijn verstrooidheid was mij aanvan kelijk volstrekt niet opgevallen hoe eigenaar dig zijn opmerking aansloot bij mijn geducli- tengang. Des te grooter was mijn verbazing, toen ill eon oogenblik later mijn gedachten weer verzameld had. „Dupin," zei ik zeer ernstig, „dat gaat mijn begrip te boven. Ik beken dat ik stom van verbazing ben en mijn ooren niet durf gelooven. Hoe ter wereld kou je weten, dat mijn gedachten juist op dit oogenblik bij Hier hield ik op, om buiten kijf te eonsta- teeren of hij werkelijk wist aan wien ik ge dacht had. „Bij Oliantilly waren," zei liij. „Waarom ga je niet voort? Je zei zooeven bij je zelf dat zijn kleine gestalte hem onbnikbaar maakt voor het drama." Dat was precies mijn gedachte geweest. Oliantilly was een gewezen schoenlapper uit de rue St. Denis, die aan het tooneel was gegaan en in een dramatische rol was op getreden, waarom hij nu in 't openbaar werd uitgelachen. „Verklaar mij om 'shemels wil," riep ik uit, „welke methode je gebruikt om zoo in mijn binnenste te kunnen zien." „Het was de fruithandelaar," antwoordde mijn vriend, „die je er toe bracht te eonclu- deeren dat do gewezen schoenlapper niet krachtig genoeg gebouwd was voor een dra matische rol." „De fruithandelaar Ik begrijp je niet; ik ken geen fruithandelaar „Do man die je tegen 't lijf liep toen wij deze straat inkwamenhet kan ongeveer een kwartier geleden zijn." Nu herinnerde ilc me inderdaad dat ik, toen wij den lioek der straat omsloegen, bij na omver was geloopea dloor een fruithande- voorgangers machtiging gevraagd mijn be- lasloiuar» tc mogen vervolgen, of de gunst door cenigeu rechter te worden geoordeeld. Wat ik tot nu toe als een gunst verzocht, is nu eon recht geworden. Ik eisdi recht." Het is achteraf gebleken d'at deze brief mini-ter Kranlz eerst na Du Paty's arresta tie heeft bereiki, omdat hij den hierarchi- schen weg moest volgen. Ongegrond is ook gebleken liet gerucht dal generaal Meicier eveneens zou worden gevangen genomen. Dat de oud-minister door Du Paty niet gespaard zal worden, is zeker. Reeds 26 April schreef hij aan Mer rier dat deze toch een verklaring zou geven van zijn, Du Patty's, rol in de zaak-Dreyfus. Geen antwoord. Toen schreef Du Paty hem nog tweemaal aangeteekend. Evenmin ant woord. Du Paty hoeft zich daaiop in ver binding gesteld met zijn advocaat Ménard' die hem nu ook zal bijstaan. Wat Mcrcier's aanhouding betreft, teredht merkt de „IncL Beige" op„Wat Donder dagavond onjuist is, kan hot vandaag niet rijm" Dat de bladen der nationalisten en anti semieten woedend zijn over Du Paty's arres tatie behoeft geen betoog. Vermelding verdient nog, ~dat"Öe „Liber té" van een van Du Paty's vrienden, wil we ten dat bloedverwanten van den markies in Belgie er reeds vroeger over hebben gedacht Du Pat}' over te halen naar België do wijk te nemen. Daar deze echter steeds beweerde niets niet Esterhazy gemeen te hebben en diens voorbeeld niet te willen volgen, had meiwand hem durven voorstellen naar België over te komen. Op gezag van een Belgisch blad hebben wij reeds vroeger die plannen gememoreerd. Men denkt dat bet Hof van Cassatie van daag nog uitspraak zal doen. Het zal echter wel te laat zijn om nog in dit nummer te worden gemeld. Men spreekt van 5 uur he denmiddag. Gisteren hoeft het Hof den geiheclen dag beraadslaagd. Ieder der raadsheeren zou naai den ouderdom zijn meening te kennen geven de zaak; daarop zou de stemming volgen en vervolgens de tekst van het vonnis worden vastgesteld. Hierbij zij er aan herinnerd dat de rapporteur Ballot-Beaupré een verzegeld ontwerp-vonnis heeft gedeponeerd ter miffie. Dit zou mede gisteren worden geopend, het nof behoeft er zich evenwel niet aan to hou den. Do beraadslagingen zijn natuurlijk strikt geheim. Maar toch weet men te vertellen dat de discussie vaak zeer geanimeerd is geweest. Niet over de afwijzing van liet revisie-ver zoek is getwist. De tegenstanders der herzie ning zouden maar zwakjes van hun gevoelen hebben doen blijken. Daarentegen zou er een levendig debat zijn gevoerd over de vraag of het Hof alleen het vonnis van den krijgsraad zal vernietigen of Dreyfus naar een nieuwen krijgsraad verwij zen In dat geval moet zij ook den krijgsraad aanwijzengenoemd worden die te Reims, te Nantes of te Toure; de eerste schijnt wel dc meeste kans te hebben. Dreyfus moet dan naar Frankrijk terug worden gebracht en is niet meer veroordeel- iaar dio een gioote mand met appelen op zijn hoofd droeg. Maar wat dit met Chaniil- Iv te maken had, ken ik niet begrijpen. Dupin hield niet van kwakzalverij „Ik zal het je verklaren." zei hij dadelijk, „en om je alles ten duidelijkste te doen begrijpen, zullen wij eerst m je gedachtengang van het oogenblik waarop ik je toesprak tot aan de ontmoeting met den fruithandelaar terug gaan. Do voornaamste stations zijn dan de volgendeOliantilly Orion dr. Nichols Epicurus de stereolomie de straat- steenen de fruithandelaar." Er zijn zeker niet veel menschen die zich nooit het genoegen hébben gegund een be paalde gedaditenreeks geleidelijk terug te gaan. Dit is vaak zeer beiangwekfer nd en wie het voor het eerst doet, staat verbaasd over den schijnbaar onmetelijken afstand tus schen het punt van uitgang en het eindpunt en over hun onvereeuigbaarheid. Mijn ver wondering was dan ook -buitengewoon groot, toen ik mijn vriend bovenstaande woorden hoorde spreken cn toch moest erkennen dat hij de waarheid had gezegd. Hij ging voort „Toen wij de straat inkwamen, duwde een fruithandelaar met een groote mand op lic-t hoofd, die ons haastig voorbij wilde, je tegen een hoop straatsteemen die daar was neerge gooid omdat op die plaats de bestrating wordt gerepareerd. Je trapte op een der losse steencn, gleed uit, verstuikte je voet ©enigs zins, zette een boos gezicht, prevelde iets, keek om naar den hoop en ging toen zwij gend verder. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1