No. 9957. De üMe moord io de Ree Morgue. 53"* Jaargang. Dinsdag 13 Juni 1899. KENNISGEVING. BUITENLAND. BINNENLAND. COURi INT. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer '12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advententiëtt opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon IVo. 133. s:ii üdïv ïchie Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Periodieke verkiezingen voor den 6 enieenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kermis dat de periodieke verkiezingen voor den ge meenteraad zullen gehouden worden op Dinsdag den '27s!en Juni a. s. dat voor district II drie en voor de districten 1 en III twee leden van den gemeenteraad moeten worden gekozen waartoe op den dag der ver kiezing (27 Juni a.s.) van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur opgaven van candidaten bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd dat de formulieren, bestemd voor de boven bedoelde opgave, ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van heden tot en roet 27 Juni a.s. op de uren, waarop de secretarie voor het publiek geopend is. Schiedam, 12 Juni 1S99. Do Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Juni '99. 't Was gisteren bijna of Parijs in staat van beleg verkeerde. En dat niet om een of andere politieke gebeurtenis, mao- alten, wegens de bekendo wedrennen te Long- champs, waar de Grand Prix verreden wordt, en die d'oor den President der Republiek ple gen bijgewoond te worden. President Loubet nu is geen groot bemin naar van paardensport, en persoonlijk zou hij gaarne den Grand Prix met hebben zien verrijden. Maar 't gold hier de vraag of do eerste ambtenaar dor Republiek, de man dien de natie door haar afgevaardigden bekleed heeft met het hoogste gezag in den Staat, zich vertoonen kan waar hij wil zonder go- vaar van beloeidiging of mishandeling of er ger nog. Aan de bewerkers der opstootjes te Anteuil moest getoond worden daib die regee- ring niet met zich laat spelen. Vandaar do uitgebreide voorzorgsmaatregelen die in veler oogen wel wat overdreven waren, en weidter- om het bewijs leveren dat Dupuy zijn geweer graag van den eenen schouder op den ando ren, overbrengt. Terwijl Zondag II. bijna geen voorzorgen waren genomen, was gisteren de wag van het Elysée naar de renbaan bezet door 6000 agenten, 20 escadroms cavalerie en een. bri gade infanterie, die bovendien dbor 1200 be reden republikeinsche garden en 100 dito gendarmen ondersteund werden. Elke kreet (ook die van .(Leve d© Repu bliek"??) was verboden, evenals het over schrijden. der renbaan die door een paar bar taljons infanterie w<erd beschermd. Er ston den twaalf celwagens gereed om de arrestan ten over te brengen. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat de officieele tribune (indertijd volgens de plannen van den hertog van Momy ge bouwd voor Napoleon III) veel beter ge schermd kan worden dan dio te Auteuil, don was liet te voorzien dat president Loubet ta melijk gerust de wedrennen zou kunnen vol gen, wat dan ook liet geval is geweest. Eindelijk waren, met het oog op onlusten* in de stad, da troepen in do kazernes gecon signeerd. Misschien wel in verband mot vago geruchten d'at de nationalisten zich zouden trachten meester te maken van het Elysée. Zooals wij reeds zeiden: alles is goed ge gaan. Of er werkelijk 250,000 Lmubotiston, met roode bloemen in het knoopsgat, to Longchamps waren, weten wij niet. Zeker is het, d!at de President overal warm is toege juicht, en dat er geen tegenbütoogmgen plaats vonden. Men hoorde alleen „Leve de Republiek! Leve Loubet!" Ook: „Leve Pic- quart!" em „Leve Zola!" Alleen na de wedrennen vonden er een paar opstootjes plaats, vóór het bureau van den „Intransigeant" en het paviljoen van Amenonville. De politie sloeg er hardhandig op in, zoodtit eenige personen gewond1 wer den. Ook hadden er een paar arrestaties plaats. De bijzonder© rechtbank die op de ren baan zetelde, heeft dus blijkbaar een geonak- kelijken dag gehad. Wellicht is het de redding van het ministo- rie-Dupuy dat gisteren de* orde bewaard is gebleven. Want liet leven van het Kabinet hangt als aan een zijden draadlje, en waren er gisteren weder tooneeten voorgevallen als de vorige week te Auteuil, dan. zon er voor Dupuy geen pardon zijn geweest. Want de linkergroopen van Kanier en Se naat zijn docr Dupuy's laatste veakkringen maar tan deelo tevreden gesteld. Dat gene raal Roget (die met een opdracht zal worden belast die hem tot het vertrek zijner brigade uit J?arijs verwijdert), generaal De Peülieux noch een der andere in de zaak-Dreyfus ge compromitteerde officieren aan do groote re vue van 14 Juli zal deelnemen, wordt goed gekeurd. Maar men had liever gezien dat ook Maroliand en diens officieren thuis bleven. Dupuy evenwel verklaart daarin geen veran dering meer te kunnen brengen. Terwijl Dupuy aldus niet zonder reden ge wantrouwd wordt, neemt Loubet's populari teit nog steeds toe*. De gemeenteraad van Rouen, liet studentencorps tei Lyon en de al gemeen e raad van Tulle zonden heem adres sen van sympathie-betuiging. Ini den gemeen teraad van Romilly-sur-Some stelde een so cialist voor een gelijk adres te zenden, maai de maire weigerde* het voorstel m stemming te hrengen. Toen de minister van landbouw Viger Zaterdag te Poitiers aankwam, werd hij begroet met „Leve LoubetLeve de Re publiek!" Er werd ook een tegenbetooginkje gehouden, die vechtpartijen uitlokte. Dat men zich gereed houdt voor alle ge beurlijkheden, blijkt wel uit de wijze waarop de hertog van Orleans in 't oog word't ge houden. Niet tevreden met de nauwlettende bewaking door de Itahaanscha politie, heeft de Pretendent ook voortdurend) Fransche ge heime agenten achter zijn hielen. Intusschen heeft zich uit de linkergi-oepen van Kamer en Senaat het comité gevormd, dat do Republiek wil verdedigen. Do sem.v toren Guyot, Panier, Bernard en Mollis cn de afgevaardigden Millerand, Poincaró, Rou- vier, Samen en De la Porte vormen het co mité dat reeds een vergadering heoft geliou- o o o den. President Kruger smaakt de voldoening den geheeleu Eersten "Volksraad aam zijn zij de te zien. Wij deelden reeds mede dat do Raad de door hem te Bloemfontein gedane voorstellen luid goedgekeurd, en 't blijkt thans dlat d'ie goedkeuring mot aligeoneeno stommen werd genomen. De Raad deed dit in den vornr ecner motie vani dooi volgenden inhoud „De Eerste Volksraad, „gelet op d'e boodschap der regcerimg van 9 Juni 1S99 en op de voorstellen, uitgewis seld tusschen den President en den Commis saris te Bloemfontein (welke in den vorm van memoranda daarbij war eau gevoegd), „kennis genomen hebbend van die voor stellen on het betreurend dat de Commissa ris het voorstel van dten President niet heeft kunnen aannemen, dat zeer voldoende moet worden geacht, „overwegende dat het wenschelijk is om bij deze gelegenheid andere maatregelen te treffen ten emde het kiesrecht beter te ro geion, „besluit „le. de onderhandelingen van deai Presi dent en de delegatie good te keuren, „2e. zich aan te sluiten bij de voorstellen va.n den President omtrent het kiesrecht on de arbitrage, en So. den Uitvoerenden Raad op te dragen., het voorstel van den President omtrent het kiesrecht in een ter dego vollödigen vorm te gieten ten einde liet dan 2»o spoedig moge lijk aan de beraadslagingen van den Raad! te onderwerpen'." Afgezien van do vraag of er alsnog over eenstemming kan verkregen worden op het punt van het kiesrecht voor do Uitlanders, zaxllon toch ook andere hervormingen noodig moeten zijn. Te Bloemfontein verwacht men die ook. In Vrijistaatscha regeeringskringün loopt bijv. het gerucht d'at presidtenit Kruger aan den Volksraad zal voorstellen het dyna- miet-monopolio af te schaffen. Trouwens, d!o regeering van Oranje-Vrijstaat zal zijn in vloed aanwenden bi] den Volksraad, to Pre toria opdat hervoriiiiiige.il plaats hebben. Te Johannesburg hebben Uillanders Za terdag een meeting gehouden, waarbij het, dank zij de genomen maatregelen, rustig schijnt te zijn toegegaan, De staatssecretaris had dan ook verschillende dagbladredacteurs •telegrafisch verzocht speciale edities uit te geven waarin het volk werd aangemaand om d*e orde te bewaren, en waarin den aanhan gers van de rogeering werd aangeraden om niet naai- de meeting te gaan. Bovendien was d©n Icommandknt van Jo hannesburg van lioogar hand gelast, de deel nemers aan de meeting te beschermen, ter wijl de regeering in een proclamatie den wensch had uitgesproken dat de kiesgerech tigde burgers zouden zorgen dat do meeting ongestoord' kon plaats vimden. Dit is dan ook geschied. Vijf duizend Uit- landors waren aanwezig en bespraken de voorstellen van president Kruger die natuur lijk ten eenen male onvoldoende werden ge- heeten. Een motie werd aangenomen, waarin sir Alfred Milner dank werd gezegd voor d'ions pogingen tot verbetering van do positie der Uitianders. Het zal moeilijk zijn, overeenstemming to krijgen; tusschen de voorstellen van Kruger en Milner is nogal cenig verschil. Wellicht kan do bemiddeling eener vreemde mogend heid in deze nuttig zijn, en volgens de ..West minster Gazette" is daarvan ook sprake. De Vereemgde Staten zouden, niet als scheids rechter optreden Engeland wil geen ar bitrage maar toch bemiddelend tussehea- beide komen. Bevestigd is dit bericht nog niet. Gemengde Mcdcdecllngcn. Zaterdng is te Southampton een compag nie genie-troepen scheep gegaan naar Natal. Gerville Réache zal in de Fransche Kamer de urgentie vragen voor zijn voorstel om een amnestie uit te vaardigen voor alle met de zaak Dreyfus samenhangende misdrijven en overtredingen. Hij zondert alleen de zaak- Dreyfus zelve uit >omdat het hem (Dreyfus) te laste gelegde misdrijf zoo afschuwelijk is, dat deze officier óf volkomen in zijn eer her steld, gerehalibiteerd en voor zijn lijden schadeloos gesteld óf voor eeuwig door ziju geljjken gebrandmerkt dient te worden." Frédéric Passy eischt in de mlnd. Beige" in welsprekende taal de opheldering van deze viaag: sWelk is het geheim der solida riteit die den generale» staf aan Esterhazy bond Welke afschuwelijke medeplichtigheid heeft op genade of ongenade aan dezen ban diet kunnen overleveren niet alleen lageren- in-rang als Henry ol Du Paty, maar de groote chefs zelve, de De Boisdeffre's, de Gonse's en de De Pellieux' Hoe zat dat samenspel in elkaar, dat te zamen gewon nen of verloren moest worden, en waarvan het bestaan is gebleken in de zittingen van den raad van onderzoek Passy bezweert de generaals om hun zelfs wil dit mysterie op te lossen. Kapitein Dreyfus draagt aan boord van de Sfax, die thans naar Frankrijk op weg is, burgerkleederen. Hij bewoont een officiershut, waarvoor een schildwacht op post staat. Toen Dreyfus aan boord giog waien alleen de officieren en de soldaten van de wacht op dek. De senator en oud-minister Trarieux gaf Zaterdag een dirier ter eere \an Picquait 'sAvouds kwamen Picquart's vrienden hem geluk wenschen, 0. a. de prins en de prinses van Monaco, Adolphe Carnot,Anatole Fiance, Paul Hervieu, Marcel Próvost, de Rodays, Cornély, de heer en mevrouw Mathieu Drey fus, Yves Guyot, Ary Renan, Paul Reclus, Charles Monod enz. Aan Julien Viaud (Pierre Loti) is, naar men zegt, door minister Delcassé een reis naar Perzië en Afghanistan opgedragen. Loti DOOR EDGAR ALLAN POE. (Slot). 8) „Neem. plaats, vriend," zei Dupin. „U komt vermoedelijk om uw oram-oetamg. Op mijn woord, ik benijld er u bijna om. Het is een buitengewoon mooi en ongetwijfeld: zeer kost baar exemplaar. Voor hoe oud houdt u hem Be matroos haalde diep adteim als iemand die zich plotseling ze*ea- verlicht voelt, en ant woordde toen met vaste stem: „Ik weet het niet zeker; maar hij lean moeilijk ouder dan vier rif vijf jaar zijn. Heeft u ham hier?" „O neen; ik kon hem hier niet onderdak brengen. Hij is in een stal in de rue Dh- bourg, hier dicht in de buurt. U kan hetm morgen vroeg krijgen. U is toch int staat uw eigendom te bewijzen?" „Zeker, mijnheer." „Het kost me moeite van hem te schei den „Ik verlang ook niet dat u al uw moeite voor niets zal gedaan hebben," zei de man. „Ik ben gaarne bereid een behoorlijke beloo- ring voor heit vinden van het dier te beta len." „Heel best," antwoordde mijn vriend „Maar wat bomt mij daar eigenlijk voor too Wacht eens kijk, ik zal het u zeggen wat voor belooning ik verlang: u moet mij alles vertellen wat u van dien dfubbelen moord m de rue Morgue weet." Dupin had de laatst© woorden zeer zacht kalm gesproken. Even kalm liep hij naar de deur, sloot die en stak den sleutel in zijn mh Toen haalde hij zijn pistool voor den dag sn, led het uit voorzorg voor zich. neer. De matroos werd donkerrood in zijn ge richt, sprong op en greep naar zijn stexk, maar reeds het volgend oogenbük viel hij weer be vend en doodsbleek neer in zijn stoel. Hij sprak geen woord. „Vreemd," ging Dupin op goedigen toon voort, „ge maakt u zonder eenige reden ang stig. Ik geef u mijn eerewoord. dat wij niets tegen u in het schild voeren. Ik weet zeer wel dat ge onschuldig rijt aan den in de rue Morgue gepleegden moord. Maar evenmin kunt ge ontkennen dat ge er in zekere mato in betrokken rijt. Ge hebt eenerrijds niets misdaanzelfs hebt ge u niet schuldig ge maakt aan diefstal, terwij L ge ongestraft hadt kunnen stelen. Ge behoeft dus niets te verhelen. Maar aan. den anderen kant rijt ge als eerlijk man verplicht alles te beken nen wat ge van de zaak weetwant er is een onschuldige gevangen genomen wegens dezelfde misdaad waarvan ge den dader kent." Terwijl Dupin zoo sprak, had de matroos zijn bedaardheid teruggekregen. Maar zijn aanvankelijke flinkheid was verdwenen. „Zoo waar God mij moge helpen," begon hij na korte stilte, „ik wil u alles zeggen wat ik van die geschiedenis weet, ofschoon u ze ker dé helft er van niet zal willen gelooven. Maf.r ik ben immers onschuldig, en dus wil' ik mijn hort ontlasten." Nu vertelde luj in hoofdzaak het volgen de Op rijm laatste reis naar Oost-Indië had hij bij een tochtje op Borneo met een kame raad den oran-oelamg gevangen, die dooi den dood van rijn kameraad zijn uitsluitend eigendom was geworden Het dier had hem onderwe0- door zijn ontembare woestheid reeds veel last veroorzaakt, en hier te Parijs aangekomen, had hij hem goed opgesloten om hem, zoodra hij genezen zou rijn van een wond die hot dier op het schip had opgedaan, aan den man te brengen. In den nacht van den vreeselijfcen moord laar. thuiskomend van een drinkpartij, vond hij den aap losgebroken uit zijn gevangenis in zijn °igen slaapkamer. Hij had zich het •gaheele gelaat ingezeept en zat met een scheermes in de hand voor den spiegelhet dier wilde zich scheren zooals hij rijn mees ter dikwijls had zien doen. Hevig verschrikt, omdat hij een zoo gevaarlijk wapen in han den van het ontembare dier vond, had de matroos eenige oogenblikken lang niet gewe ten wat hij moest beginnen, maar had ten slotte zijn karwats gegrepen. Toen was de oi-an-oetang plotseling de deur uitgesneld en door een ongelukkigerwijze openstaand raam de straat op gevlucht. Do man achtervolgde hem en zag dat de aap die nog altijd het scheermes in zijn hand hield, dikwijls bleef staan en naar hem om keek om zijn vlucht eerst voort te zetten wanneer zijn meester hem bijna had inge haald. Zoo duurde de jacht een geruimen tijd voort. Daar het tegen drie uur in den mor gen liep, kwam hij niemand tegen. Toen zij door een achter de rue Morgue langs loopend straatje kwamen, moet het licht dht uit het open staand raam van mevrouw L'Espamaye naar buiten drong, de aandacht van, den vluchteling hebben getrokken. Hij snelde er heen, bemerkte den bliksemafleider, kleuter de met onbegrijpelijke vlugheid er tegen op, greep het tegen den muur leunend luik, zwaaide daarmee rond zoodat hij terecht kwam op het kooge hoofdeneind van het le dekant en duwde toen het vensterluik door een trap met rijn* aahterpooton weer terug. Dit alles gebeurde in minder don een mi nuut. Eenerzijdls was da matroos blij dat heit beest zelf in den val was geloopem, waaruit hij alleen langs den bliksemafleider weer zou kunnon ontsnappen, zood'at hij onderweg ge makkelijk zou kunnen gapakt worden. Maar aan den anderen kant was hij ook zeer be vreesd, omd'at hij niet wist wat de aap ia h< t huis zou uitvoeren. En dit bewoog hem 'h ver volging v-oort te zetten. Tegen den bliksem afleider op te klimmen viel ham als matroos niet moeilijk; maar toen hij ter hoogte van het venster was gekomen, kon hij met ver der, en hij slaagde er alleen in, zóóver over te buigein, dat hij een gedeelte der kamer kon overzien. Bijna was hij toen van ontzet ting naar beneden gevallen. Mevrouw L'Es- panaye en haar dochter waren oogensdhijn- lijk bezig geweest met het nakijken van pa- pieren die zich in het vroeger reeds vermelde ijzeren kistje bevonden, dat open midlden. in de kamer stond; d© inhoud lag in het rond verstrooid'. De beide vrouwen hadden zeker met haar rug naar het raam gezeten en mis schien het aanslaan van het luik aan den wind toegeschrevenalthans er verliepen eenige oogenblikken voordat rij de vreeselij- ke angstkreten heten hooren die de bewoners der rue Morgue uit him slaap hadden gewelkt. Toen de matroos nu in de kamer keek, had de oram-oetang de oude vrouw bij dte haren ■gegrepen en zwaaide, cle bewegingen van een barbier nabootsend, het scheermes om liaar hoofd heen. De dochter was in zwijm geval len. Het schreeuwen en tegenstreven der moedeir wekte de woede van den aap op die tot mi toe zeer vredelievende bedoelingen scheen gehad te hebben. Hij wierp haar met een haftiigen ruk om en scheidde met één enkele snede het hoofd van den romt. De aanblik van het bloed maakte hem nog woes ter. Knarsetandend en met fonkelende oogen sprong hij op het meisje toe en hield haar hals zóó lang omklemd, totdat rij dood was. Daar viel rijn blik op heb hoofd riims mees- verlangde er siods lang naar Centrant-Azië le bezoeken. Volgens da Temps" is in bet achterland van Gambia een Fransch officier door inboor lingen vermoord. Het Voorloopig Vergelijk tusschen Oosten rijk en Hongarije, loopende tot 1907, is nog niet gpteekend schoon men heter thans over eens is geworden. Het zal in Oostenrijk vooishands op grond van art, 14 der grond wet, buiten medeweiking van hetparlemeut worden ingevoerd. Portugal gaat zijn leger leorganiseeren. In de Italiaansche kamer voeren de socia listen door middel van amendementen en urenlange redevoeringen een hardnekkige obstructie om de behandeling der politieke wetten te belemmeren. Voorloopig hebben zij veel succes van hun arbeid, 't Schijnt dat 's Pausen gezondheid weer te wenschen overlaat. De gencesheeren willen dat de Kerkvorst zich zoo min mogelijk ver moeit en staan hem daarom slechts een zeer korte wandeling in de tuinen van het Vaticaan toe. Vandaag gaat de Noordpool-expeditie van den hertog der Abruzzen van Christiania op weg. De Kroonprins van Italië en -zijn vrouw vergezellen hun neef tot Spitsbergen. Te Pretoria is het proces begonnen tegen de deelnemers aan het Johannesburger com plot. Tegen Tremlett, Agar Eilis en Mitchell wordt geen vervolging ingesteld, maar zij treden op als getuigen. Ellis verklaarde in dienst te zijn genomen door Nicholls, een der beklaagden, voor een militairen opstand die ten doel had de over rompeling van liet fort. Een ander getuige bevestigde dit. De detective Beathy deelde mede dat hij het bestaan der samenzwering sinds lang kende hij had echter gewacht met de arres taties om te gelijk de lijst in handen te krijgen van de 2000 man die aangeworven waren. De meeste inlichtingen had hij van Tremlett; dat deze met de samenzweerders was gevangengenomen, was om hein de rol van spion verder te laten spelen. President Mc Kinley heeft de commissie benoemd die de plannen voor een Panama- of een Nicaragua-kanaal zal te onderzoeken hebben. De »New-York Ilerald" h«eft uit goede brou vernomen dat eeri groote opstand op Cuba wordt voorbereid, indien de Amerikanen niet spoedig de begeerde onafhankelijkheid schenken. Atjeh. Blijkens van den Gouverneur-Generaal van Nederlaiidsch-Indië ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mede- deeling dienaangaande, in de »Nederlandsche Staatscourant" van 17 Mei jl. bij de krijgs verrichtingen in Atjeh gesneuveldde set ters buiten heit venster; oogenblikkelijk scheen hij zich de zoozeer gevreesd© zweep te herinneren en zijn woede verkeerde in angst. Alsof hij zich bewust was dat hij een kastij ding verdiend had, sprong hij rond docr do kamer, gooide de meubels om en brak ze stuk cn trek het bed van het ledekant naar be neden. Ton slotte greep hij, als wilde hij do sporen van zijn bloedige daad' verbergen, eerst het lijk der dochter en duwde.dat in den schoorsteen, en toen dat der oude tlarne, hetwelk hij hals over kop het venster uit wierp. Toen het dier met rijn afgrijselijk ver minkten last het venster naderde, drukte de matroos zich, vervuld van ontzetting, tegen dteu bliksemafleider aan, lieit rich, haastig naar beneden glijden en snelde, de gevolgen van de moorddaad duchtend' em zich in rijn angst niet het minst bekommerend om het verdere lot van den oran-oetang, rechtstreeks naar huis. Wat de binnendringende buren op de trap hadden gehoord, waren, de kreten van den Franschman, vermengd mot het helsehe geschreeuw van het woeste dier. Er rest mij nu nog weinig te vertellen. De oran-oetang moet even voordat de d'eiur open gebroken werd, ontkomen zijn langs denzelf- deu weg waarlangs hij binnengedrongen was en bij het wegvlucht© tegen het venster ge trapt hebben, zoodat dit dichtviel. Hij werd later door den eigenaar zelf gevangen, die heen tegen een flinken prijs verkocht aan den Javdin des Plantes. Zoodra wij op het bureau van dten prefect van politie de zaak uiteen hadden gezet, werd de bamkiersbediende Le Bon in vrijheid be steld.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1