BBTNENLAND. Jaar a f? 3 3 STADSNIEUWS^ YL AAllPiy GEN. Rechtzaken. Kerk en School. Statcn-Gencraal. Pretendent aan geld te helpen vooi zijn staatkundige plannen. In de spionage-zaak-Decrion zijn thans de oud-inspecteur van politie Deerion, Le Rendu en de korporaal der vesting-artillerie Groult naar de conectioneele rechtbank verwezen. Men heelt de aanklacht wegens hoogver raad laten vallen. Bladen te Helsingfors deelen mede dat czaar Nicolaas tet oore is gekomen dat 34 pet. der boeren in Finland geen land bezitten. De czaar beeft nu bevolen jaarlijks uit de saldo's der begrooting ruim een inil- lioen af te zondaren voor een fonds waai uit allengs voor de koeien grond zal worden gekocht. De Fins-che Senaat zal worden uitge- noodigd daaitoe een commissie te vormen. Terwijl de Tsechen tevreden zijn os er het tot stand komen van iet vergelijk, zijn de Slowenen er niet ge«ticnt over. De üuiisclieis zijn zeer verslagen, omdat het wapen tegen de taalverordeningen hun nu ontnomen is. De Hoiigaaisehe mmistei» zijn weer na.tr Pest vertrokken. In den Spnansehen Senaat heeft graaf Almenas zijn campagne van de vorige zitting tegen de generaals voortgezet. Maarschalk Primo de Riveras noemde den graaf een schoft, en deze wist niet beter te antwoorden dan deze straatjongensrepliek: 5>Uien naam verdien je zelf". In de Kamer is Maandag na hervatting dor geschorste zitting een motie van afkeu ring tegen het bureau wegens de wijze waarop het de quaestie van Maroyta's verkiezing had opgeworpen, niet groote meerderheid afge wezen. Generaal Pelioux heeft gisteren iu de Ita- liaansche Kamer kiachtig geprotesteerd tegen de obstructie der linkerzijde, en met maat regelen daartegen gedreigd. Op zijn aandringen zal de Kamer heden het voorloopig budget voor zes maanden be handelen. De Marokkijnsche grootvizier Ro Ilamed schijnt weer eens op sterven te liggen. Zijn dood zou tot ernstige onlusten aanleiding geven. De onderstaatssecretaris Brodrick heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Engeische regeenng betwijfelt of Rusland wel ooit een spoorweg-verbinding met Peking heeft ge- Cïseht. Volgens een bericht aan de uTitnes" uit Peking heeft dit aldaar een slechten indruk gemaakt, daar alle gezanten en alle manda rijnen van dien eisch kennis dragen. De Chineezen geven toe dat Engeland altijd erg mild is met raadgevirigeu, maar China blijtt geen keus dan aan de eischan van Rusland toe te geven. Te Manilla weid gisteien vernomen dat de oppei bevelhebber van het Philippijnsehe leger generaal Luna en dieus adjudant luite nant I'aseo Roman den 8«>teu Juni j.l. in Aguinajdo's hoofdkwartier doodgestoken zijn door soldaten met wie zij twist kregen. Generaal Luna was naar het hoofdkwartier gegaan om met Aguinaldo te eonfereeren. Verkiezing Tweede Kamer. In het kiesdistrict Eist is de heer Van Basten Batenburg, als eenig gestelde candi- daat, tot lid van de Tweede Kamer verkozen verklaard. Te Veghel is gekozen verklaard als lid van de Tweede Kamer de beer Van Vlijmen. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over Mei 1899, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde yjdvak van 1898, door het departement van financiën openbaargemaakt 3899 1898 Directe belast.f 3.973.827,66 f 3.189.372,95 Rechten op d.inv. - 705.141,80= - 671.795.38s Accijnzen....... - 4.031.050,32 - 3.762.857,90 Waarb. en bel. d. goud. en zilv. w. - 27.447,65 - 2 4,571,23' Indir. belast.... - 2.146.532,93 - 3.608.314,30= Domeinen- 200.054,53= - 284.199,10* Posterijen- 801.974,20 - 750.386,74 Rïjkstelegrafen- 169.834,99 - 136.415,51 Staatsloterij- 20,954,97 - 264,09 Akt. jacht en viss. - 588,00 - 656,00 Loodsgelden- 166.101,59 - 154.004,08 Totaalf 12.263,528.65 f 10.582.867,30 5'12 der raming is f52,082.122,60. Op- bienmst over de vijf eerste maanden van 1899 f49.314.357,'13= tegen 147.006.892,47 in 1898. Yissclierslinven te IJmuiden, In de Staats Ct." no. 137 is opgenomen het bij ministerieel besluit vastgesteld regle ment voor den verkoop van de vPcli en voor liet gebruik van de vischhal en de visschers- haven te IJmuiden. Art. 2 tan het regiement luidt: De sehippeis tan binnenkomende vaartui gen, die hunne visch wenschen te verknopen, zijn verplicht onmiddellijk na aankom.» t aan den aMager-haldiel of diens plaat-vervanger aangifte te doen met opgave van soort en hoeveelheid. Het is verboden zonder vergunning van den directeur, zich na die aangifte aan den afslag te onttrekken, liet zij geheel of gedeel telijk. De afslag wordt gehouden in volgorde var de aangifien. Wie aan de beurt voor den afslag zijnde, niet gereed is wordt voorbijgegaan. Door den afslager-halchef wordt dan zijne beurt, bepaald, maar deze is bevoegd, bij gebleken onwil van den schipper tot lossen, te weigeren diens visch daarna af te slaan. Hiervan is beroep by den directeur. Liberale Unie. In de vergadering van 1 Juli zal nog plaats hebben de verkiezing van vier bestuursleden, in plaats van de mrs. jhr. L. Michiels van Kessenieh, E. Fokker, W. L. P. A. Molen graaf en H. J. Smidt, die periodiek aftreden en niet herkiesbaar zqn, en van een bestuurs lid in de plaats van rar. II. Krubb die in de vergadeiirig op 6 November '1897 als zoodanig werd gekozen, maar vooi die benoe ming bedankt heeft. Meel fabricage. In verband met den uitslag der stpmming in de Tweede Kamer, bestaat bij enkele meelfabrikanten het plan, hun labneken nu in te richten tot het malen van mammeel voor fout age. (rBakkersr.") Landverhuizers. Overzicht van de landverhuizers uit Neder- landsclie havens vei trokken in 18881898. 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 1896 1897 1898 Nationaliteit. T3 O S3 4628 9111 3526 4975 6290 4820 1146 1314 1387 792 851 .5 O Cl >-3 13,509 13,223 13,610 28,034 22,037 34,440 13,992 11,605 11, WO 8,244 13,268 Land v.bcstemining. O ^2 17,726 17,849 16,097 31,718 28,037 39,260 15,128 15,819 12,611 8,729 13,478 Totaal. Sfl s 411 18.137 4414 41 22,331 699 340 17,136 391 32,109 290 28,327 39,260 10 15,138 100 15,919 51 125 12,787 183 124 9,036 568 73 14,119 De koninklijke vereeniging nllet Kereteeken voor belangrijke krijgsveri ichtingen" heeft aan generaal Vetter niet het beschermheei- schap maar het eere-voorzitterschap aange boden. Te Breda is overleden de heer 13. Lamberts gep. kol. der art. O. I. legei. Hij bereikte den ouderdom van 54 jaien. Gemeenteraad. De ofiicieele uitslag van de gisteren ge houden stemming voor een lid van den ge meenteraad (vacature-Noiet) i«, zooals wij hier ter stede reeds per bulletin hebben medegedeeld al« volgt Aantal '-iezers 879. Uitgebracht586 stemmen. Van onwaarde 27 Geldig559 Volstrekte meerderheid 280 Hiervan werden uitgebracht op de heeren M. L. Honnerlage Grete (kath.) 239 stemmen, dr. D. N. Janssen (chr.-hist.) 320 stemmen, zoodat gekozeu is de heer «Ir. N. Janssen. Terwijl hedenmiddag zitting werd gehouden in den Doele ter inenting meldde zich nog een kiezer aan om van zijn kiesrecht gebruik te maken. De man kon zicli maar moeielijk voorstellen dat hij 24 uren te laat was. Hedenmorgen te 10 uur heeft de 15-jarige Stephan Derksen, werkzaam bij de fu ma van dor Eist en Comp. alhier, het ongeluk gehad met de hand ui de boormachine te geraken, waardoor die ernstig gekwetst werd. Genees kundige hulp is dadelijk ingeroepen, terwijl hij naar de ouderlijke woning in de Bakker straat werd geleid. BURG E RL IJ K E S T A N D. Gehuwd 14 Juni. F. Kok, 21 jaar, en A. Kerssen, 24 jaar. C. A. van Sehijndel, 25 jaar, en J. M. Zoutendijk, 22 jaar. A. J. Kruining, 40 jaar, en P. J. Blom, 29 jaar. Geboren t 12 Juni. Maria Antonia, dochter van H. Vlakveld en A. Jlemeijer, Tijgensteeg. 13 Juni. Cathaiina Adriana Jacoba, doch ter van J. J. D. van der Moezel en M. Sclioen- makeis, Rolterd, dijk. Gerarda Antonia Hermina, dochter van W. 3. van Oon-chot en L. G. J. Biinte, Achter de Teersttoof. Frederik, zoon van F. van Leeuwen en M. Ti iel, NieumiicJit Z Z. 14 Juni. IJsbrand Gijsbert, zoon van G. Plooi} TV. van der Velden, Sroersvest. Overleilen 13 Juni. Cornelia Maria Heezen, oud 4 maanden, Broersveld, Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Viijdag 16 Juni a.s. 's av. 7 uur. De aan de orde gestelde onderwerpen zijn Voorstel van B. en TV. tot geven of ver anderen van namen van straten. Kohier van den hoofdei, omslag, dienst 1899. Voorstel van B. en W. betreffende de middelen van verkeer tussehen de Oost- en Westliavenkade. Rapport van de Raadscommissie ad hoe op de reclames tegen het vastgestelde vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van f275.86 op de bcgrooting van uitgaven van den gemeentedienst 1898. Rapport van de Raadscommissie ad hoe omtrent liet onderzoek der rekening van de gemeente-gasfabriek dienst 1898. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van 4 voordrachten van den Gemeente-ont vanger tot oninbaar verklaring van posten voor den hoofdeljjUen omslag dienst 1898. Met genoegen hebben wij hedenmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid ons welwillend door het bestuur aangeboden om liet gebouw in oogenschouw te nemen, waar voortaan de afd, VJaardingen van den Alg. Ned. Volksbond zyn penaten zal plaatsen. Door den heer A. Knottenbelt werden wij in het gebouw rondgeleid, die ons daarbij do meest uitgebreide toelichting verschafte. Alvorens tot de wandeling door het gebouw over te gaan wees de beer Knottenbelt er op hoe de afdeeling Viaardingen was gevormd, nadat door cis. van der Meulen een lezing was gehouden over doel en inrichting van den Volksbond. De afdeeling had toen reeds dadelyk be grepen dat zij iets goeds moest tot stand brengen in liet belang van den werkmans stand en voor de hand lag daai bij de oprich ting van een vo!k«koffiehui«. Steeds verkeerende in een weinig bloeienden financieelen toestand heeft de afdeeling toch het beoogde doel weten te bereikenaan vankelijk op zeer bescheiden voet in een huis op de Westhavenplaats, later in het huis tegenover de kiaan. Toen echter dit gebouw door den concierge zelf was gehuurd en het bestuur daardooi afhankelijk weid van hem die feitelijk zijn instructie had te ontvangen van dat bestuur, werd besloten maar weder te verhuizen en weid de Volksbond overgebracht naar eeri pand in de Kmmastraat. Imichting en stand waren daar echter niet voor het doel ge schikt en daarom werd gaarne \au de ge legenheid gebiuik gemaakt toeri het tegen woordige pand te koop kwam. Een lastige kwestie was ook daarbij die der financiën. Doch de steeds tot steun be reide heer P. W. Jansen te Amsterdam gaf ook hiei weder een bijdrage, en wel van f 2000 onder conditie dat uil Viaardingen eeri bedrag van f3000 weid samengebracht. Met medewerking van de leden en van eeuige gegoeden was dit geld en nog meer weldra bij elkander en loen ook de «paarbank haar medewerking veileende door het nemen van een hypotheek van f 9000 onder de noodige waarborg tegen een rente van slechts 3V» pCt. toen was iiet gebouw weldra het eigen dom der afdeeling en kon worden aange vangen met de inrichting die thans tot stand is gekomen. Bij die inrichting is liet doet dat de af deeling zich voor oogen stelde stiikt gevolgd zoodra men het gebouw, dal aan de haven op een der drukste punten is gelegen, is binneo- getieden heeft men ter rechtei zijde een ka mer die beschikbaar wordt gesteld voor ploe gen, vveikvolk om af te lekeneo. Ook reeds in de vorige gebouwen was zulk een gelegen heid en liet gevolg is geweest dat, waar vroeger afrekening Iri herbergen regel vva«, dit thans uitzondering is. In deze kamer is geen buffet, terwijl de kamer gratis ter beschikking woidt gesteld zonder verplichte vertering. Links van dmi ingang is de gelagkamer, een zaal die een lengte heeft van 14 meter in een breedte van 5'/s meter. Het ameublement is keurig, terwijl een sierlijk biljart in liet vertrek is geplaatst. Ook het buffet is zeer net ingelicht en bevat een keur van dranken, echter geen sterken drank. Dit artikel is vei boden. Aan de achterzijde van de gelagkamer komt men met een trap in een goed door hoog gioen atgesloten tuin die vriendelijk is aangelegd en in den zomer zeer zeker een gezellige rustplaats voor de bezoekers zal zijn. Boven zijn logeerkamers ingericht voor werklieden die van elders komende, in Viaar dingen moeten overnachten, terwijl daar tevens nog een zaal met ruim balkon is be stemd voor vergaderzaal. Ten «lotte is voor den concierge een netteen doelmatige woning gereserveerd. Het gaat natuurlijk niet aan om de ge- heele inrichting in bijzonderheden te be schrijven wij geven siechts een korte omschrijving van het geheel die naar wij meenen voldoende zal zijn om de belang stelling op te wekken onzer iezers, die daar zeker gaarne een kijkje zullon gaan nemen wanneer het gebouw morgenavond te Buur voor het publiek zal worden opengesteld. 'Door den kerkeraad der Vrije Geref. gemeente alhier is voor de derde maal be roepen ds. Van der Heijden te Enldiuizen. "In de kuiperij van den heer A. Iloogen- d'yk Jz. aan de Wilhelminahaven had de kuipersknecht Ruigrok het ongeluk met het kloven van duigen een gedeelte van een zijner duimen de punt af te hakken. Maandag werd bij enkele inschrijving alhier aanbesteed liet afbreken van een woon huis en het opbouwen vau een winkelhuis, voor rekening van den heer D. Mauritz, te Delft Er werd als volgt ingeschreven II. Stalilie f3200. 13. v. d. Hoeven 2912,50, J. Brouwer Az. 2882,R. Maarleveld f 2857,De gunning is aangehouden. BURGER L IJ K E STAND. Geliuwd 14 Juni. Jacob van Halten en Johanna Post, Johannes Stans en Pietertje Meeldijk. Geboren 11 Juni. Johanna, dochter van II. v. d. Wijk en W. de Bruijn, Maasstraat. 13 Juni. Jacob Pieter, zoon van P. van Dijk en M. T. van Krimpen, Nicuwelaan. 14 Juni. Arm», dochter van J. Mus en L. M. Unkei, Oed. Bier:,loot. Anton, zoon van P. M. Vestiens en C. Hollenberg, Kuiper straat. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 14 Juni '1899. Wegens strooperij 3. J. P., tot f4 boete subs. 2 dogen hech tenis G. V., tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenisbeiden te Schiedam. Wegens straatschenderij Th. P. R. te Schiedam, tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: A. B. te Schiedam en II. v. d, G. te Overschie, ieder tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (le herh.) R. H. te Schiedam, tot 3 dagen hechtenis. Wegens visscheiijovertreding: C. A. v, V, te Schiedam tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den in beslag genomen strik. Wegens overtreding der arbeidswet F. J. v. d. K. te Schiedam, tot f3 boete subs, 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der boterwet: P. G. te Schiedam, tot f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. Wegen« |ioli tic-overtreding A. B., G. B., J. J. 0„ F. v. d. B., TV. G., P. P. v. d. H., J. J. W„ W. P. en H. J. J., ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis W. P., tot f3 boete subs. 1 dag; H. N.. M. G. V., J. T., H. V. O., M. II., E. O. en A. H., ieder tot f 3 boete subs. 2 dagen f J. M., tot f5 boete sub«. 2 dagen en J. J. G., tot f 15 boete sub.s. 3 dagen hechtenis. Zaak Haasmr. Van Hall. Men seint ons uit Amsterdam De behandeling dezer zaak wordt voort gezet met liet verhoor van getuige W.iaren- doiff, directeur van liet Bible-liot'd, die».er- klaart dat Haa« op verschillende tijdstippen in zijn hotel heelt gelogeerd. Ook de geheim zinnige Engeisehm.in vau wten Haas de stukken Chalons Orleans ontving, overnachtte meermalen in zijn Iiotel. Get. zegt dat Jacobs den geheelen dag uit en in liep als Haas er was. Gries wa« er nooit of zelden zonder Haa«. De portier van genoemd hotel bevestigt deze vei klaringen. Gries en Haas waren steeds bij elkander en gingen tegen den avond uit. Een« dat Haas zou vertrekken bleef hij om op Beijer te wachten. Ook kreeg getuige last van Haas niet te vei tellen dat Dupara v: Lier er was geweest. Beklaagde Haas ontkent den portier gela«t te hebben aan Beijer unlets le zeggen over de bezoeken van v. Lier aan Haas." Ook ont ving hij geen bezoeken in het hotel. Grier vond bekl. een zeer vervelende kei el, daarom verzocht hij den portier hem een kamer le geven ver van de zijne verwijderd. Op een vraag vau den voorz. zegt-bekl. v. Hall niet goed te weten aan Haas gezegd te hebben bij hem te zuilen komen in het bible- hotel. 't Kan zijn dat zijn boekhouder dit zeide. Met zulk oud vuil houdt bekl. zich z.i.o weinig mogelijk op. Op deze woorden vat bekl. Haas vuur, en zegt aan zijn rnedebe- klaagde dat wanneer hij herhaaldelijk hij Irern (Haas) in 't bible-hotel kwam diner»ren, hij destijds dan toch zoo vuil niet was. Bekl. v. Hall zegt het niet zoo kwaad be doeld en zich voorbij gepraat te hebben. Hij meende te zeggenjong tegenover oud. De portier van het Amste! hotel deelt mede dat Gries Sander in den nacht van 9 op 10 Mei in het Amstel-liotel gelogeeid heeft. De courier van het Amstel-hotel zegt bekl. Haas meermalen in het Amstel-hotel gezien te hebben. Van den per-oon Gries weet hij met zekerheid niets te zeggen. De Kok, hotelhouder, Café des Pays-Bas te Utrecht, verklaart dat als logo's gedurende den nacht van 4 Oct. waren inge.-chleven Haas en Dupaic van Lier en dat de naam van den laatste met potlood op de nacht- lijst was doorgehaald. Üe logé's heeft hij echter niet gezien. Beklaagde Haas zegt dat Duparc v. Lier zelf zijn naam op de nachtlijst doorschrapte omdat hij niet weten wilde dal hij in Utiecht geweest was. Op desbetieffende vragen ant woordt get. dat v. Hall in Utrecht zijnde president van «le tafel was iu zijn hotel Jacobs bezocht van Hall in zijn hotel doch altijd zeer kort. Van Hall wilde blijkbaai met Jacobs niet veel van doen hebben. Get. Jansse in 189S ober-kellner in bet hotel des Pays-Bas bevestigt in alle deelen de verklaringen van zijn chef, en voegt daar aan toe dat Jacobs herhaaldelijk kwam om van Hall te spreken. Voorts deed hij van Jacobs de ervaring op dat hij zeer onbetrouw baar is. Een vei haal van een hotel, in den Haag, dat gesloten zou zijn, bleek gelogen van a tot z. Getuige Duparc van Lier bin nen geroepen wordt door de beide laatsten iieikeiid. Duparc zegt ook hen te kennen. Get. Muller, ten vorige jare fungeerende als cand.-notaris bij den heer van Houten, deelt de komst van Jacobs ten kantore van zijn principaal mede en de aanbieding ter beleening voor graaf Zu Spaur van stukken ChJlons - Oileans, die hij van Haas had ont vangen. Ook deelde Jacobs mede dat de graaf nog 30 dergelijke stukken bezat. Dit ver wekte wanti ouwen. Getuige is bijna onver- taanbaar, zoodat de voorz. hem meermalen verzoekt duidelijk te spreken. Uit zijn verder verhoor blijkt dat Jacobs een zeker bedrag ontving in onderpand der 6 stukken. Aan zijn patroon deelde getuige de zaak mede, nl, dat er iets haperde aan die stukken, doch dat zij waardeloos waren. ■Jaaraan weid niet gedacht. Bij onderzoek naar de waarde kwam alles aan 't licht. liet verdere getuigenverhoor was onbe langrijk. Naar de »Amst. Ct.", heeft getuige L. S. Jacobs, by een officier van justitie een aan klacht wegens meineed ingediend tegen mr. H. J, Biedcilack, en tegen de reportera" eveneens een, wegens het geven van valsche verslagen. Evang. Luth. Keux. Ds. Ilissink, te Heusden, is door de Synode voor onbepaalden tijd in zqne bediening ge schorst. Hooger Onderwijs. Prof. Gunning heeft gisteren onder groote belangstelling van leerlingen en oud-leerlingen zijn laatste nollege gehoudeneen huldeblijk werd hem bij die gelegenheid aangeboden. Meerdere toespraken werden gehouden. Curatoren van het gymnasium te Assen dragen voor ter benoeming van qen leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en aardrijkskunde de heeren dr. K. Pol, te Vis vliet; dr. B. P. B. Plomp, te Zuilen a/d. Vecht, en dr. E. Wiersum, te Uithuizen. Middelbaar Onderwijs. Man meldt ons uit DelftAls opvolger van prof. A. Huet aan de Polytechnische School te Delft wordt genoemd de heer J. C. Dyxhoorn, werktuigkundig ingenieur te Rot terdam. Voor de betrekking van leeraar aan het gymnasium en de II. B. S. te Delft wordt voorgedragen de heer U. H.E. Iluber Noodt, leeraar aan de H. B. S. te Zieriksee. TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag '14 Juni. (Per Telegraaf.) Bij het voortgezet debat over het w. o. toe afschaffing van de Rijkstollen, lichtte de lieer Van Dedem het door heui en den heer Schepel op art. 1 ingediend amendement toe. strekkende om thans alleen de njks-landtol- len at te schaffen en dus niet de rijks-water- toLien, om zoodoende de Regeering aan to «pozen gcle.dtlijk laatstgenoemde tollen en ook de overige watertollen af to schaffen. De heer Vau Giloe, hoewel instemmende met het doel van liet amendement, zal zijn stem geven .tan liet ontwerp, omdat luj do daarbij voorgestelde afschaflmg van de njks- Wc.fcenollen acht in 't belang van den klei nen man. De heer Fokker bestrijdt liet amendement, omdat bij aanneming daarvan do stel&eüeozo hefi'ing van do kanaaigeiden zou bestendigd blijven. Vandaar dat luj hot ontwerp toe juicht dat aan dien oniioudbaren toestand een einde maakt. De Minister van Financiën kwam ook na- diukkelijk op tegen liet afschaffen alléén van de Rijks-land tollen, zooals liet amende ment wil, ook wegens de onrechtvaardigheid tegenover den kiemen man, die bijv. shus- geld zou moeten betalen terwijl do meergo- goede overal zonder tol te betalen kan roud- rijdon. De heer Mutsaers ontraadt namens de C. v. R, liet amendement. De heer Van Alphen, die uit 's Minister's woorden opmaakt dat er van zijn zijdo voor de toekomst pogingen zijn te verwaenten om tot opruiming van alle watertollen te ko men, zal tegen liet amendement en voor het ontwerp stemmen Desniettemin handhaaft dé heer Van Do- deni liet amendement wegens zijn bezworen dat er door het ontwerp slechts een gedeelte van de vaart wordt vrijgemaakt. Het amendement wordt verworpen niet 65 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de hee ren Schepel, Lokman, Mackay, Tijdens, Meesters, v. d. Boreh vau Verwolde, Strot, Van Dedem, Van By landt (Apeldoorn), Zijlma, Donner, Willinge Roessiugii, Smeenge. Artikel 1 onveranderd goedgekeurd. liet ontwerp ongewijzigd aangt-nioinen met 71 togen 8 stemmen. Het w. o. tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist vooi- den aan leg van een tramweg van Winschoten naar Bellingwolde, wordt bestreden door den heer v. d. Zwang, d'ie de subsidie niot in 't alge meen belang maar in het direct belang van do aandeelhouders beschouwde. Do aanvra gers kunnen geld genoeg bij elkaar brengen ou hebben allerminst subsidie noodig, on voorts betoogt hij dat de belangstelling van de bewoners der sticek met van dien aard is, dat er van noodzakelijkheid van den aan leg gesproken kan worden. Ook met het oog op sociale horvormingen moet op de kleintjes gepast worden, vandaal- dat hij tegen liot ontwerp zal stemmen, en do heer Van Al phen bestrijdt de subsiditering van paardou- tramwegen. Do Minister van Waterstaat ontkent dat het toekennen vau liet subsidie een kapita listische strekking hoeft, 't Eenig dool is het bevorderen van hot verkeer ten plattenlande, en dan doet 't er ook niet toe of het een stoom- of een paardentram is. Do heer Schaper, hoewel betreurende dat de aanleg slechte kan geschieden met gedeel telijke bevoorrechting van do kapitalisten, zal zijn stem niet aan liet ontwerp onthou den, omdat hij aan bevordering van verkeers wegen wil medewerken. De heer Van der Zwaag meent dat de heer Schaper uit principe moet togen stemmen, omdat men door het geven van subsddiën aan particulieren hoe langer hoe verder komt to staan van gemeentelijke exploitatie van verkeerswegen, eelo, wat 't doel moet zijn. Dit erkent de lieer Schaper, maar tooh zal hij vóórat&mmonn ook omdat door verbete ring van dé verkeerswegen liet propagand.i- muken voor zijn partij ten plaltenlande wordt vergemakkelijkt. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 54 tegen 28 stemmen. Aan de orde komt daarna het wetsont werp betreffende den aanleg en. het onder houd van een vissobershaven. Voorgesteld wordt om voor rekening van den Staat tot toegang naar een door do ge meente 's-Gravenhage ten Z. W. van Sohe- veningen aan te leggen vissdicrSllaven to maken en onderhouden een buitenhaven ge vormd door 2 havenhoofden. De kosten hiervan zijn geraamd op een half mil hoen en de onderhoudskosten per jaar op f 45000. De heer Ferf bestrijdt het wetsontwerp. De stom van het verstand moet zegevieren over de stam van het hart. Hij noemt do voorgestaklie haven on noodig, doelloos, on bruikbaar, en later zal blijken dat ze niet aan liet doel zal beantwoorden1. Om do kosten is het ontwerp gevaarlijk voor do kosten. Doel loos is do haven vooral omdat ze slechts voor oen deel der visschersvloot gebruikt zal kun nen worden, nl. voor het meest verouderde type van schepen, „de bommen", wier aantal achteruit gaat. Spreker deed nog uitkomen dat noodzakelijkheid ook niet bestond:, want de visscherij gaat vooruit. De heier Ferf acht het rijksbelang bij de visscheidliaveu te Seheveaiingen niet betrok ken. Evenmin is bewezen dat het vissciiers- bedrijf te Sdheweningen zal te niet gaan. De feiten bewijzen het tegendeel. Het bedrijf gaat vooruit en na '96, toen alle hoop op een loggerhaven verdwenen was, is men voortga- gaan met het bouwen van loggers. Voor aan leg kan de moeilijkheid van verplaatsing van het bedrijf geen argument zijn, want voor een deel is het bedrijf reeds in '92 maar Maas steden verplaatst. Voorts betoogt spr. hof onvoldoende van de bommenihaven, daarbij tevens opmerkende dat een bijhJa/vem alge meen wordt afgekeurd. Voorts betwijfelt spreker da bruik.baa.rh ml van de haven zelfs voor bommen. Aan de hand vaji deskundigen acht hij de breedte

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2