BINNENLAND. Ingezonden Mcdedeelingen. VLAARDINGEN. Overdreven arbeid en hoe men er tegen in gaat Rechtzaken. Staten-Generaal. handels- en douanen-aangelegenheden van Hongarije. De oppositie vereenigde zich met het ontwerp, waarvan de behandeling voor de volgende week bepaald werd. De Spnansche Senaat heeft den verkoop der Karolinen enz. aan Duitschland goedgekeurd. Dat Spanje ook de Kanarische eilanden wil verkoopen, wordt te Madrid tegengesproken. Na langdurige discussie, waarin Zanandelli en Gioliui de regeering heftig aanvielen, heeft de Italiaansche Kamer met 203 tegen 85 stemmen de voorloopige begrooting voor 0 maanden goedgekeurd. De regeering had de quaestie van ver trouwen gesteld. In de ftumeensche Kamer zijn gekozen 149 conservatieven, 13 junimisten en 7 libe ralen 7 herstemmingen. In den Senaat zyn de cijfersconservatieven 32, junimisten 4, liberalen 0, herstemmingen 7. Menelik van Abessynië onderhandelt met Italië over een telegrafische verbinding van zijn rijk met de kust en zoodoende met Europa. Het voorloopig onderzoek omtrent de Jo- hannesburgsche samenzwering is geslopen en de gevangenen zijn naar de openbare terecht zitting verwezen. Het O. M» constateerde, dat het niet wilde insinueeren dat de Britsche regeering van de samenzwering had geweten. nu op enkele punten wijziging en aanvulling der wet noodig is gebleken, de Regeering daartoe een voorstel doet en kon men zich met het doel van het aangeboden ontwerp vereenigen. Men vroeg of het niet wenschelijk was behalve de pest ook de melaatschheid in de wet op te nemen en sommigen meenden ook dat croup en tuberculose er in hadden belmo ren te zijn opgenomen. Anderzijds werd ten aanzien van dit laatste opgemerkt dat daar voor afzonderlijke wettelijke bepalingen moe ten worden vastgesteld en meende men te weten dat een wetsontwerp ter bestrijding van tuberculose thans in beweiking is. Hoogstaangeslagenen. Ingevolge art. 111 der Kieswet zijn in de »St.-Ct." van heden opgenomen de lijsten van hoogstaangeslagenen iu de Rijks directe belastingen, welke lijsten, na op 5 Mei te zijn afgekondigd, ten einde ieder in de gelegen heid te stellen verbetering daarvan te vra gen, met 8 Juni van kracht zijn geworden. Atjek. Volgens een bericht uit Sebastopol aan de sDaily Graphic" deelt een gewezen officier der kozakken-garde te Teheran mede dat de Shah van Perzie aan hallucinaties en tijde lijk geheugenloosbeid lijdt. De vorst verlaat het paleis niet meer, maar speelt graag met de telefoon Na een ernstig gevecht, waarbij van weeis- zijden de artillerie een hoofdrol-speelde, is generaal Lawton er in geslaagd de Zapote over te trekken en de sterke stelling der Phiiippino's te vermeesteren. »Dat is de eerste maal dat het op een oorlog lijkt", moet Lawton na den strijd gezegd liebben, waarin de Phiiippino's 100 De gewonde luitenant, van wien het regee- rings-telegram gisteren melding maakte, blijkt te zijn de 2de luitenant der infanterie, II. M. Luchsïnger. De gedelegeerde van Frankrijk de heer Bourgeois bezocht heden met denFranschen gezant en eenige dames en heeren Utrecht. Aan de inzendeis ter Parijsche tentoon stelling in de groep ^scheikundige nijver heid" is de aangeviaagde ruimte toegewezen Voor de groep nopvoeding en onderwijs" zijn evenwel verscheidene inzenders af wezen wegens het verloren gaan van ruimte ten gevolge van het maken van doorgangen door de Commissie voor het brand wezen. dooden, de Amerikanen wonden hadden. dooden en 25 ge- Zondag den 25 Juni a.s., zal door de Pro vinciale vereeniging van gemeente-ambtena ren in Zuid-Holland, eene algemeene verga dering worden gehouden in het Hotel »De Pologne" te Dordrecht, De heer A. Blankenstijn te Edam z~' inleiden het onderwerp: »De bevoegdheid van het Gemeentebestuur. Ongevalleawet. Door de heeren Drucker, Fokker, Kerdijk en Veegens zijn verschillende amendementen voorgesteld die lo. strekken om duidelijker te omschrijven wat deze wet onder werkman verstaat die in dienst van den werkgever in diens onderneming tegen loon werkzaam is en 2o. eene nadere bepaling bevatten om trent het loon in verband met de te betalen premie als van de uit te keeren renten en begrafeniskosten. De inkomsten van denzelfden werkman toch zijn niet voortdurend even groot ook al houdt men geen rekening met wisselvallige ontvangsten. Dit kan tot het gevolg leiden, dat dezelfde werkman nu eens wel dan eens met sverzekerd" is. Reeds daarom schijnt het niet gerechtvaardigd de wet uit te strek ken tot allen, die tegen loon in eene ver- zekeringsplichtige onderneming werkzaam zijn, maar nochtans voor den grondslag der rechten en verplichtingen niet verder gaan dan een loon van f4 per dag. Een ander amendement strekt om Amster dam aan te wijzen als zetel der Rijksver zekeringsbank. Een derde amendement strekt om bijwijze van overgangsbepaling den observatietijd, in geval van ziekteverzekering, tot eene week te verkorten en gedurende de tweede en derde week na het ongeval den verzekerde op gelijken voet als gedurende den verderen tijd zijner gedeeltelijke of geheele ongeschikt heid tot werken te doen schadeloosstellen, doch slechts zoolang eene wettelijke, regeling der ziekte-verzekering ontbreekt. Verder wordt voorgesteld een amendement om te bepalen, dat zoolang de verzekerde in dienst blijft van den werkgever in wiens onderneming het ongeval hem overkomen is, en hrj een dagloon geniet, ten minste 90 pCt. bedragende van dat hetwelk hij genoot ten tijde van het ongeval en niet aan hem maar aan den werk gever de rente wordt uitbetaald. Dan wordt een amendement voorgesteld om de mogelijkheid te openen een bedrijf in eene andere gevarensklasse in te deelen en alzoo wordt bij eene herziening een bedrijf in eene lagere gevarensklasse ingedeeld, aan die indeeling terugwerkende kracht te ver- leenen. Voorts beoogt een amendement nog te bepalen dat wordt bij eene herziening het tarief verlaagd aan de herziening terugwer kende kracht kan worden verleend. De alge meene maatregel van bestuur bepaalt dan op welken dag het nieuwe tarief geacht wordt te zyn in werking getreden. Nog is een amendement voorgesteld dat strekt te voorkomen, dat ook zeer onbedui dende kwetsuren of wonden tot onnoodigen en betrekkelyk kostbaren omslag aanleiding zouden geven. Verder is een amendement ingesteld om aan het bezwaar tegemoet te komen dat de onmiddellijk belanghebbende vrijwel van deel neming der wet is uitgesloten en hij geen partij kan trekken van de ter plaatse aan wezige krachten terwijl ten slotte bij amen dement wordt voorgesteld dat de diensten die door de posterijen aan de Rijksverzeke ringsbank bewezen worden althans de admi nistratie-kosten der posterijen niet aan de Bank in rekening zullen worden gebracht. Te Nervi, bij Genua, is op 31-jarigen leef tijd overleden de le luit. der artillerie F. Raadman, van het Oost-Indisch leger. In het laatst van het jaar 1890 vertrok hij naar Indië, waar hij 27 April 1894 werd bevorderd tot len luit. en in de laatste jaren werkzaam was aan den constructiewinkel te Soerabaja. Eerst drie maanden geleden keerde hij we gens gezondheidsredenen, naar Europa terug en hield hij verblijf te Nervi. Naar wij vernemen zal de kiesvereeniging ïSchiedam" op Woensdag 21 Juni eene ver gadering houden in het ïVolkshuis", des avonds te acht ure ter behandeling van het stellen van candidaten voor de a.s. periodieke verkiezing voor den gemeenteraad. Tevens moet een bestuurslid en een afgevaardigde naar de vergadering van de Liberale Unie benoemd worden. onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden in het beneden gedeelte van het Raadhuis, ingang Waal straat alhier, op Vrijdag, den 16 Juni aan staande, des vóormiddags te lOtys uren. Door B. en W. wordt voorgesteld een af en overschrijving op de begrooting van uit gaven der gemeente, dienst 1898, tot een bedrag van f 275.86. B. en W. stellen den Raad voor het kohier van den H. O. voor het dienstjaar 1899 vast te stellen. Het belastbaar inkomen wordt voorgesteld tot een totaal van f 1.416.350 het percentage van dat inkomen op 3.2 pet B. en W. doen te weten dat ter secretarie dezer gemeente, met de bijlagen ter visie is gelegd het verzoek van Marinus Hoogerwerf om vergunning tot het oprichten eener kuiperij aan de Achterstaat in het perceel Wyk C Nr. 153, Kadaster Sectie A Nr. 2408; dat Zaterdag den 24 Juni 1899, ten raad- huize, des namiddags ten één ure, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te biengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten; en dat, zoowel de verzoeker als zij, die be zwareri hebben iu te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis kunnen nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De burgemeester brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag 27 Juni a.s., zal plaats hebben de verkiezing van 5 leden van den gemeen teraad, dat op dien dag, van des voorin. 9 tot des nam. 4 ure, bij hem kunnen worden ingeleverd Opgaven van candidaten, als be deeld in art. 51 der Kieswet en art. 10 dei- Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste 36 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering (lezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer dei- personen, die de opgave liebben ouderteekend. De camlidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. Formulieien voor de opgaven bovenvermeld zijn ter secretarie dezer gemeeete kosteloos verkrijgbaar van 10 Juni 1S99 tot en met den dag der verkiezing. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 22 Februari j.l. besloten een nieuwe pont in dienst te stellen tusschen de Oost en Westhavenzijde. De bestemming der oude pont werd daarbij voorbehouden. B. en W. stellen nu vooreen nieuwe pont het eenigsdns gewijzigd plan van den directeur van gemrentewsrkende kos ten worden geraamd op f 2100, die voor het maken van toegangen op ten hoogste f 1400. Als ligplaats komt hun gewenscht voor een zuidelijker punt dan van de tegenwoordige, zoo-dat zij voorstellen de noordzijde van de spoorwegbrug. Bij indienststelling der nieuwe pont wenschen B. en W. het bestaande veer op te heffen. volgens van politie alhier als gevonden gedeponeerd een bruin lederen schoen, een zilveren ringetje, twee witte boorden, een schort, een split- hoorn, een ring waaraan eenige sleutels en een notitieboekje. Aldaar terug te bekomen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 14 Juni. Een winkelhuis, westzijde Havenstraat F 33, groot 53 vierk. ellen. Geveild voor f1500. Een woonhuis met tuin en het voortdurend erfpachtsrecht van den grond,- oostzijde Cal- lenburgstraat R 101, groot 103 centiaren Geveild voor f1200. Een woonhuis met tuin en het voortdurend erfpachtsrecht van den grond, Oostzijde Callenburgstraat 11 105, groot 99 centiaren. Geveild voor f 1000. Een woonhuis met tuin en het voortdurend erfpachtsrecht van den grond, Schiedamsehe Weg G 50 en 51, groot 2 aren 16 ceutiaren. Geveild voor f5600. Een woonhuis met tuin, open grond en erven, Oosthavenplaats G 124 en 125, groot 5 aren 29 centiaren. Geveild voor f5800. 12 huizen, met het voortdurend erfpachts recht van den giond, Maasstraat B 41* tot 41l2, groot te zamen 8 aren 2 centiaren, te veilen in 12 petceelen. Respectievelijk geveild B 411 voor f1225, B 41- voor f 800, B 413 voor f 800, B 414 voor f750, B 41s voor f750, B 41* voor f750, B 4t7 voor f700, B 413 voor f 725, B 4i9 voor f 750, B 41,u voor f 800, B 4111 voor f 925 en B13 voor f1225. (I. BURGERLIJKE STAND. Geboren 13 Juni. Cornelia, dochter van A. Schee en C. M. Udo, Maasstraat. Overleden 13 Juni. Levenloos aangegeven zoon van A. v. d. Schee en C. M. IJdo, Maasstraat. 80 cent per regel. Naar men ons mededeelt heeft de heer L. A. C. Ingenhoes bedankt als lid en voor zitter van de kegelclub Musis Sacrum". Besmettelijke ziekten. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer achtten enkele leden het bedenkelijk de mazelen uit de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten te doen vervallen, omdat het h. i, voor leeken somtijds zeer moeilijk is in den aanvang uit te maken of een be paald ziektegeval mazelen dan wel rood vonk is. Overigens juichte men vrij a'gei??en> dat, De Schiedamsehe werkmans-vereeniging sVriendenkring" zal Zondag 18 Juni a.s, in het Verkoeplokaal aan de Lange Haven aan nare leden en geïntroduceerden een soiree amusante aanbieden, waarbij ten tooneele zal worden gebracht sDakompian Dagatiweer' kluchtspel in één bedrijf. Daarna zal een hal aanvangen waarbij de dansen zullen worden afgewisseld door voor drachten. In het belang van reizigers van Hillegers- herg naar hier en verder heeft het bestuur der Hollandsche Spoor de bepaling gemaakt, dat men met de retourbiljetten, welke aan het station Hillegersberg genomen worden, kan uitstappen hetzij aldaar, hetzij aan het station (Delftschepoori) Rotterdam, De directie der Rott. Tramweg-Maatschij. schijnt eindelijk begrepen, te hebben dat het voortdurend derailleeien der wagens niet bevorderlijk was aan het vermeerderen van het personenvervoer op haar lijn Schiedam Rotterdam althans zijn de rails en de wissel benevens de houten leggers allen opgeruimd en door nieuwe vervangen, en deze vernieu wing strekt zich tot heden uit tot voorbij het tramhuisje. Het is voor de reizigers te hopen dat die vernieuwing het eindeloos derailleeren nu heeft voorkomen, daar dit bij velen reeds menigmaal een streep door het reisplan had gehaald. Thans moeten de reizigers bij café-Hoek in- en uitstappen. Hedenmorgen viel een matroos van het in de haven liggende stoomschip August overboord. Door Van Wieringen, die met zijn bootje in de nabijheid was, werd hij spoedig geholpen en weer naar boord geroeid. Heden-morgen waren aan de vischmarkt aangevoerd 5 manden schol, tong, griet en tarbotde prijzen waren voor schol van f0.35 tot fl.00, tong vaD f 0.50 tot f 3.27%, griet van f0.65 tot fl.32%, tarbot f4.35, alles per koop, BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 15 Juni. J. W, Wagemaker, 22 jaar, en H. H. Klaassen, 22 jaar. Overleden 13 Juni. Jan van der Hoek, oud 17 jaar en 7 maanden, Nieuwe Buurt. B. en W. maken bekend, dat het onder zoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den Isten April dezes jaars in het genot van De Commissie belast met onderzoek van en rapport over de exploitatie-, winst- en ver liesrekening en balans der gemeente-gasfa briek over 1898 adviseert tot goedkeuring dier rekening, sluitende tot een som van f49.178.95. De Commissie, uit de overgelegde stukken geen duidelijk overzicht erlangende over de loop van het bedrijf, heeft zeer teiecht aan de directie een gespecificeerde exploitatie rekening gevraagd. Zij adviseert den Raad, de commissie van beheer over de gasfabriek- uit te noodigen ook in volgende jaren een dergelijke rekening over te leggen. Op de rekening over 1898 wordt het saldo winst, uit te keeren aan de gemeente, aangegeven als f 6347.49. Het totaal belastbaar inkomen in deze ge meente bedraagt f 1.416.350; het daarover geheven bedrag van den hoofdelijken omslag a 3'-/,0 pCt. f45.323,20. 'Bij het vischjesvangen had de kermis reiziger Joh. Schaaf het ongeluk inhetprib- kenwater -alhier te vallen, doch werd gelukkig door toegeschoten hulp van Herman Preuger, een vakgenoot, spoedig op het droge gebracht. Het hospitaal-kerkschip zal zich Vrijdag geheel zeilklaar in de haven alhier bevinden. Gepasseerden Zaterdagavond wend! door den zeeman. A. B. alhier, bij de politóe ken nis gegeven, dab zijn 12-jarig dochtertje dat dien middag omstreeks 1 uur dtaor de moe der was uitgezonden tot het doen eener bood schap, niet in de onderlijike woning was te ruggekeerd. Het meisje had des morgens, eveneens bij het verrichten eetner boodschap, iets gebroken en was daarover door de moeder benspt, terwijl thans den vader was geble ken, dat zij het geld, haar door haar moeder meegegeven, had verloren an daarom waar schijnlijk niet thuis durfde komen. Nadat vruchteloos door de politie en de ontstelde ouders liier ter stede overal naar het Mïnd was gezocht, werd ten slotte door een tele gram uit Scheveningem, meldende dat het kind bij aldaar woonachtige familieleden was aangekomen, aan den angst dhr ouders een. einde gemaakt. 'Heden-morgen om 9!/a uur had J. Arke- steijn, bij vertrek van het spoorwegstation alhier met een beladen melkwagen, het ongeluk dat het paard over een ketting sprong, waardoor aan de wagen en het tuig van het paard Trijwat schade werd toegebracht. Hij was genoodzaakt een ander paard te halen teneinde de melk op de plaats van bestemming te brengen. 'Vrijdag des avonds ten 8 uur zal de kies vereeniging ïNederiand en Oranje" in het lokaal 2>Soli Deo Gloria" eene ledenverga dering houden tot het stellen van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsvr rkiezing. Sedert de vorige opgave zyn aan het bureau De ovei dreven arbeid veroorzaakt een zwaktetoestand die de deur opent voor alleilei soort van ziekten. De verarming van het bloed komt vooreerst, vervolgens eene ver mindering van het bloed in de bloedvaten. Slapeloosheid en gebrek aan eetlust, geleide lijke vermindering der krachten, hartkloppin gen, flauwten, hoofdpijn, vergrooten allengs de zwakte. Thans is het oogenblik aange broken hiervoor een middel aan te wenden want deze toestand van kwijning kan in eene zware ziekte overgaan. Zoo schryft ons de heer A. de Jonge, te Rozenburg: nMijne viouw was erg lijdende aan hoofd- en maagpijn en gedurig pijnlijke steken in armen en beeneri en nu en dan ook in de zjjden door den te vele arbeid. Ook pijnen in ingewanden waai over zij bitter klaagde. Vele hulp hebben wij rechts en links ingeroepen en veel geld er voor uitgegeven, doch alles bleef vruchteloos, hoegenaamd baat. De heer Troelstra is tegen 11 Juli voor de Haagsche Rechtbank gedagvaard wegens beleediging van den officier van justitie te Leeuwarden. Heden diende voor het gerechtshof te VGravenhage de zaak van kapitein Vemer door de Haagsche rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodsla» gepleegd op zijne echtgenoote en op mevrouw Meijer. Beklaagde gaf blQk van gediuktheid en verklaarde zich mets meer te herinneren van het gebeurde met de beide vrouwen. Er waren 10 getuigen gedagvaaid, onder wie 7 deskundigen, zijnde dezelfden als voor de rechtbank zijn gehoord, benevens prof. Wink ler uit Amsterdam. Ook. de getuigen ver klaart bekl. niet meer te herkennen. Dr. Lammerts van Bueren verklaaideden beklaagde ontoerekenbaar te achten vooi de door hem gepleegde daad. De geneesheer directeur van het gemeente-ziekenhuis, dr. Roessingb, hield ook vol dat bekl toen hij hem behandelde niet toerekenbaar was. Verder openbaarde zich ook nu weder het bekende verschil van gevoelen omtrent de al of niet toerekenbaarheid tusschen dis. Corvan en Van Steenbergen eenerzijds en drs. A. de Jong en La Rutte Jr. anderzijds. Voor de Haagsche rechtbank diende heden de zaak tegen den heer H. W. van Vollen hoven, beklaagd van valschheid, indertijd door hem gepleegd als directeur der Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage, in de balans van 31 Dec. 1895. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat bekl. verklaard had, de balans te hebben geflatteerd. Uit de winst- en verliesrekening bleek niet dat er verlies was. Er was een kleine winst maai die winst kwam getuige te klein voor, hetgeen aauleidiag gaf de boeken na te gaan. daar het de aandacht trok dat de pi ijs op het einde van Dec. zooveel hooger was dan le voorafgaande maanden.^Toeu is er vergadering gehouden en heeft bekl. het woord sgeflatteerd" gebezigd. Volgens getuige heeft bekl. geflatteerd om te bedekken de groote vei liezen die hij geleden had bij groote speculaties die hij deed met Wijnands uit Amsterdam. Bovendien waren er vei liezen geleden in den handel van meel. Hij speculeeide op de beurs te Rotterdam, in de hoop op buiten gewone wijze winst te maken. Op de vraag of de prijzen hooger gemaakt waren om geheime uitgaven te dekken, ant woordde bekl. dat er niets te dekken viel. Getuige Vrede vet klaarde nog desgevraagd dat er andere valschheden ontdekt zijn, en, opteene vraag van den verdediger omtrent bekl.'s levensgedrag, dat get. nooit iets on gunstigs heeft opgemeikt. seen Reeds meermalen hadden wij over wondervolle genezingen, verkregen met Pink Pillen van Dr. Williams, hooren spreken en ook in de dagbladen de attesten gelezen, en besloten wij ze ook eens te gebruiken, maar welk eene goede ingeving, want de gunstige uitwerking Uwer Pink Pillen bleef niet achterwege, al deze pijnen -werden van lieverlede minder en wij gaan nog eenigen tijd met de behandeling voort om de wortel van liet kwaad uit te roeien. Duizend maal dank voor Uw probaat geneesmiddel." Men geve acht dat de echte Pinh Pillen van Dr. Williams zichiu een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, ■waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pinh pour Personnes P&les du Br. Williams. Verder moet zich op ieder uitwen dig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat Prijs1.75 Qld. de doos, 9.Old. per 6 doozen. Benig depothouder voor Nederland-. Snabilié, Steiger 27, Botterdam. - - Tour de gebruikswijze raadplege, men de inge- slotene hollandsche Circulaire. Zoo U den prijs der echte Pink Pilleu van Dr. Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 ge nezingen tot op 1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Het is juist door de zwakten te versterken, door het bloed te herstellen en de spieren te versterken dat de Pink Pillen zoo ver schillende ziekten genezen en het is door den wortel der ziekten aan te tasten dat men ze geneest door dezen machtigen hersteller. Door deze pillen kan men eene snelle kwyning doen ophouden welke de bloedarmoede, de algemeene zwakte en de uitputting door over dreven arbeid veroorzaakt hebben. en Bui benlamdsche Dag- Aan -het Bureau van de SCHLEDAM- SCHE COURANT worden AfDTVERTEiN- TIEN ter plaatsing aangenomen voor alle Binnen- en Weekbladen, GBMLAK: Van een advertentie, welke men in verschillende Couranten wensdht ge plaatst te hebben, ia slechts één afschrift noodig. Men heeft slechts ééne rekening. De Los- j ten zijn miet hooger dam bij edgen in zending. TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag 15 Juni. (Per Telegraaf.) Besloten wordt, morgen als spocideisdiend te behandelen, het w. o. betrekkelijk de over eenkomst betreffende den spoorweg Leiden Woerden. Visschershaven te Scliavemngen. De heer Con rad rapporteert over een adres bevattende een weerlegging van de bezwaren van den heer Troelstra. De hoer Krap geeft eon geschiedkundig overzicht van de havenquestie, daarbij aam- toonende dat vroeger de haven steeds wen schelijk werd geacht, maar in den laatsten tijd is door het afnemen van. het strand en door het maken van den strandinuur onz. deze we, nschei i j kiici u m noodzakelijkhoid ver anderd, v. int de visschersvaartuigen hebben geen veilige ligplaats meer. En desa is thans igemd noodig. Uit een statistiek toont spr. aan diat verschillende bijbodrijven to Scheveningen achteruit zijn gegaan. De bijdrage van het Rijk een hailf mil- lioen is volstrekt niet overdreven, ja zelfs laag in verhouding tot hetgeen van Rijks wege voor andere havens wead verleend. De kosten.' zijn met zorg beraamd, zoodat hij geen groote overschrijding vreest. Agitatie voor de haiven heeft niet plaats gehad., zelfs geen meeting zooals te Amsterdam voor het Noordseekamaal. Spreker weerlegt de beden kingen door Benediotus tegen de haven aan gevoerd em o. a, wijst hij er op dlalt liet zeer begrijpelijk is dat geen nieuwe bommen wor den aangebouwd, zoolang 't niet zeker is dat er een haven komt. Do bewering van. de hee ren Ferf en Fokker dat de Sdiaveningsdho reeders en visschers geen nadeel zullen lij den bij het binnenloopen van Maashavens, acht hij volkomen onjuist. Zich beroepende op de adviezen van deskundigen is spreker overtuigd dat met een haven, onverschillig of dit een binnenhaven is, heb vrssdherebe- drijf en de industrie te Scheveningen zal blijven bestaan. Dat het hier geldt een rijksbelang blijkt voldoende uit de subsidie door de Provincie en de aHhaesie van andere visschersplaatsen aan het ontwerp verleend. De voorgestelde diepte vani de haven acht hij voldoende, en tem dezen aanzien, houdt hij zich aan het betoog van Van Dissel in de Prov. Staten. Met de fort-geschiedenis kam 't volgens spr. nooit ernst geweest zijn; want heeft men voor de haven een fort noodig, dan had men voor het veaversehingsk anaal eveneens een fort noodig gehad. Hij hoopt dat het ont werp zal worcten aangenomen, iets waarvoor Solievetujigen de Kamer dSamkbaan zal zijn. De heer Verheij, hoewel 's lands defensie niet in hooge mate bjj deze haven betrokken achtende, vraagt toch of er afdoende mid delen zjjn getroffen om de haven spoedig onbruikbaar te maken, of 't mogelijk is de haven steeds op diepte te houden, en of sleepbooten van geringen diepgang met bom men in de haven kunnen binnenkomen. Van de bekomen inlichtingen zal sprekers stem afhangen. Waar 't hier betreft het in stand houden van een belangrijken tak van industrie, acht hij 't billijk mede te werken het gevraagde

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2