No. 9960. 53"e Jaargang. Vrijdag 16 Juni 1899. Tweede Blad. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Trijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen 11. 1.25. Franco per post 11. "1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat «8. iedere regel Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents meer 12'a cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau ie bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Teleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau le voldoen. Interc. Telefoon No. 133. Art. 243. Naar men verneemt, wordt eene wijziging van art. 243 der gemeentewet door de re geeiing voorbereid. Gelijk men weet ver biedt het tegenwoordige artikel aldus door minister Van Houten geredigeerdom b.v. de inkomstenbelasting m de gemeenten pro gressie! te maken. De wijziging die voorbereid wordt, is stellig zeer noodig en door verschillende gemeente raden was hier reeds met klem op aange drongen deze week nog door Zwolle. Pensioenfonds. De regeering heeft beantwoord liet afdee- lingsvorslag over het wetsontwerp houdende venumiiug v.ui het beleggmgsveld dor min liet bij de woL van 9 Aiei J.S90 opgericht fond» toobehoorende kapitalen en regeling der bestemming van het saldo aanwezig m bet bij art. 24 dier weit vermeld weduwen- fonds der geëmployeerden tot het algemeen bestuur belioorende. Het ligt niet, m de bedoeling der directie van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, do in schrijvingen op de Grootboeken der Natio nale Schuld, waarin thans de bezittingen van bet fonds belegd zijn, te gelde te maken en tegen andere solide waaraan te verwisselen. De Minister van Financiën zou daaraan trou wens zijn goedkeuring niet verkenen. Ten einde dienaangaande evenwel ook voor de toekomst volkomen zekerheid te hebben, is art. 1 van het wetsontwerp aangevuld. Zoo als het ontwerp mi luidt, zullen do bezittin gen van het fond» tot een nominaal bedrag van f 48,000,000 in Nationale Schuld belegd moeten worden, welk bedrag ongeveer over eenkomt met liet nominaal kapitaal thans ten name van liet fonds in de Grootboeken dier Schuld ingeschreven. Alleen voor liet meerdere wordt de ruimere bevoegdheid tot belegging toegekend. Bëlegguig in schuldbrieven van buibem- laudscke spoorwegmaatschappijen is niet uit gesloten. Bij d© vaststelling der lijst van fondsen, die voor belegging in aanmerking komen, zal van de liicr gegeven bevoegdheid met groote voorzichtigheid gebruik worden gemaakt. De regeering wensdit in de behoefte aan geïdeiijko liulp van Staatwege mi het belang der volkshuisvesting op andere wijze te voor zien dan door een deel der bezittingen van het pensioenfonds voor weduwen en weezen daarvoor te bestemmen. Bij Nota van Wijziging is voldaan aan den wenscli der leden die aandrongen op het stél len van een nieuwen termijn (vóór Januari 1900) voor de aanwijzing van een ongehuw de zuster ingevolge licit Koninklijk besluit van 5 November 1890, no. 66. Krachtens do thans geldende regeling be draagt liet pensioen der weduwen en weezen van do ambtenaren, in dat fon-dls d'eelgeredi- tigd, de helft van het laatst genoten trakte ment. Voorgesteld wordt in plaats daarvan het pensioen te bepalen op da helft van den laatstelijk vastgestelden pensioensgrondslag, dio iets liooger is dan hat traktement. Ge schiedt dit ten behoeve van de nagelaten be trekkingen, aan wie neg een pensioen zal worden toegekend (art. 3), d!am schijnt hot billijk, hetzelfde te bepalen ten behoeve van do weduwen en weezen dio reeds in het ge not zijn van het pensioen (art. 4). Immers, de maatregel is slechts liet uit vloeisel van den gunsti'gen toestand van het fonds, en daartoe hebben de overleden amb tenaren evenzeer bijgedragen als de ambte naren dio nog in functie zijn of die don dienst verlaten hebben met behoud van hun deelgereclitagdheid. Ofschoon hot niet wel denkbaar voorkomt, dat oenig minister van waterstaat, waar do beslissing bij hem berust, zou weigeren het thans in onze wetgeving erkend beginsel te aanvaarden, dat een met eervol ontslag van den ambtenaar do pensioensaanspraken zij ner nagelaten betrekkingen onaangetast laat, is er niettemin geen bezwaar tegen aan het uitgesproken verlangen te voldoen on zijn ook de deelgereclitdgden in het Weduwen- pensioenfonds van liet korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat in art. 5 opgenomen. De terugwerkende hraoht, tot 1 Januari 1891, aan art. 5 toegekend!, waartegen som mige leden eenig bezwaar opperdtan, hoeft slechts belang voor hot gezin van dén amb tenaar, die na genoemden datum niet eervol werd' ontslagen. Het zou zeker' liard zijn, in dit ééne geval geen toepassing te gaven aan het juiste beginsel, dat sedert 1890 in de pen si oen wetgeving is aangenomenn. V redesconferentie. De Atnei'ikaansche gedelegeerde ter Vre desconferentie de heer White heeft gisteren jn het hotel sden Ouden Doelen" wederom een dejeuner dinatoire gegeven aan verschil lende zijner mede-gedelegeerden, onder wie staatsraad Asser genoodigd was. Konluklijk Instituut van Ingenieurs. In de Dinsdag te "s-Grarvenliage gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieui-s herdacht de voorzitter, do lieer J. W. F. Conrad, de door den dood aan het Instituut ontvallen leden P. J. Alout- haau, die het instituut mede oprichtte, A. Huet en jlir. De Pesters, buitengewoon lid. Voorts werd medegedeeld, onder luide tee- keuen van instemming, dat H. M. de Ko ningin als Beschermvrouwe van het Insti tuut optreedt. De heer J. Th. Gerlings, die teruggekec-d is van een reis naar O.-lndië, zal weder op treden als penningmeester. Do heer B. AI. Gratama, die deze betrekking waarnam, werd onder dankbetuigingen van die waarneming ontheven. Mededteelmg werd voorts gedaan van hot technische deel van een rapport van onzen zaakgelastigde en consul-generaal in Argenti nië, den heer L. van Kiel, aan den minister van btdtenl. zaken, betreffende de door de lieeren Dirks, Dates en Van Hattom uitge voerde en in uitvoering zijnde werken ten behoeve van den bouw eener oorlogshaven te Puerto Belgrona. Do lieeren Van Kict en Dirks verstrekten ter vergadering nog nader© inlichtingen. Daaruit bleek, dat de Nederlandsehe inge nieurs aldaar weer grootsche werken uitvoe ren, waarvan belangrijke bestellingen van baggermatorieel, stoom booten enz. in Neder land liet gevolg zijn. Hierna deed bet lid d© lieer J. van Stolk medodeelingen omtrent hot vervaardigen van riolen en andere werken uit portjand-cemeiit- beton, waarbij hij o. a. wees op do zonder linge voorschriften, die bij vele gemeenten gelden bij het beproeven van rioolbuizen. Een discussie ontspon zioh o. a. over de ge nomen proeven met betonplaten voor oever- verdediging. Hot lid Stuten liield een voordracht over oxplosiestoffeu en eenigo van haar toepassin gen op militair gebied. Hij behandelde de fulminaten, nitrocellu- lozen, nitroglycerines en hot pikrinzuur, stond stil bij de middelen tot ontsteking en gaf de wijzen aan van vernieling bij hout-, stoen- en ijzerconstructie. Hij bracht ook de vernieling dor hoofden van do c-ventueelo zeehaven te Soheveningen ter sprake. Daar voor zou minstens 2500 K.G. prtcriirziiur noo dig zijn. In ongeveer 10 uur zou de lading kunnen plaats hebben, ten minste over dag. De brokstukken zouden bij vernieling oen kilometer ver kunnen terechtkomen. Na eenige discussie met d© lieeren Van Voorst Vader en Sehroeder van der Kolk huldigde de voorzitter den spreker voor zijn belangwekkende voordracht. Ten slotte werden de lieeren Conrad, Enno van Gelder en Collette met groote meerder heid van stemmen tot raadsleden gekozen. Sanatorium voor onderwijzers. In een vergadering van geërfden in do buurtschap Ede-Veldhuizen, te Ede gehou den, werd door deu burgemeester dezer ge meente het voorstel ingediend, aan den Bond van Ned. Onderwijzers af te staan een stuk heidegrond ten behoeve van het te stichten 'herstellingsoord. Wilde men hfeïde gelegen ten Noorden van den Am sterdamsdhen Straatweg tot die schenking bestemmen, dan moest het stuk 3 H.A. groot zijn, etn zoo men het Zuidelijk van gemelden weg liggend ge deelte koos, 1 H.A. In beide gevallen sluit het aan bij terreinen, eigendom van den heer graaf Bentiuek, aan wien da Bond van N. O. een stuk heidegrond heeft aangevraagd. De vergadering was bereid den grond ge heel kosteloos beschikbaar te stellon, waar toe met op één na algemeen© stemmen beslo ten word. Bepaald wend nog, dat de Bond nimmer zul mogen optreden als geërfde in gemelde buurtschap. Een nieuwe stichting. Uit Den Haag wordt ons geschreven Voor enkele weken is door het Haagscbe Vrouwen-Comité van het Nederl. Roode Kruis een groot terrein gekocht, gelegen aan de Jan van Nassaustraat aldaar, met de be doeling daar te stichten een Huis voor Ver pleegsters, benevens eene chirurgische zie kenverpleging. Het voornemen bestaat, en de plannen daarvoor schijnen al zoo goed als gereed te zyn, aan de voorzijde van liet terrein een gebouw te doen verrijzen waar 20 verpleegsters een aangenaam tehuis zullen vinden, terwijl achter dit gebouw, geheel afgescheiden van dit Zusterhuis, zal gebouwd worden eene Inrichting tot verpleging van ongeveer 35 patiënten, verdeeld over ver schillende klassen. Het streven is eene Chirurgische Zieken verpleging in het leven te roepen, die geheel voldoet aan de eischen die door den chirurg in den tegen woordigen tijd worden gesteld. Het groote belang, hetwelk het hoofd comité van de Nederl. Vereeniging sHet Roode Kruis" bij deze stichting heeft, springt duidelijk in het oog, als men bedenkt, dat dit comité nu ten allen tijde de beschikking zal hebben over een korps ziekenverpleegsters, die niet alleen gediplomeerd zijn, maar ook na het verkrijgen van het diploma in de gelegenheid zijn gebleven het geleerde te blijven onderhouden en hate ondervinding te verrijken terwijl in tijd van oorlog de inrich- tiog beschikbaar zal worden gesteld voor verpleging van gewonde militairen. Het boofd-comité heeft dan ook gemeend een belangrijke som voor deze stichting be schikbaar te moeten stellen, een onbekende volgde met een koninklijke gift, terwijl het vrouwen-comité zonder veel moeite zich door een leening de resteerende gelden, nog noodig om een goed geheel tot stand te brengen, wist te verschaffen. Eene stichting van eene vereeniging die sneutraliteit" in hare banieren voert, eene stichting dus voor iedereen, van welke ge zindte ook, open. Onze residentie zal dus weldra weder eene schoone stichting rijker zijn. Het weik zal worden uitgevoerd onder leiding van onzen stadgenoot den heer Westra, architect. De tijding, dat in do vacature van direc teur dor „Staatscourant'' niet zal worden voorzien, schijnt juist te wezen. Men weet te vertellen, dat liet de bedoe ling zou zijn. „Staatscourant" en Landsdruk kerij onder liet Lebeer te brengen van een afdeelmgsclief aan het AIini»terie van Bin- nenl. Zaken. De leiding der drukkerij zou dan aan een technisch directeur worden op gedragen en een ambtenaar belast worden met de radactie der „Staatscourant". De Ned', Maatschappij ter Bevordering der Pharmacies zal op 1 en 2 Aug. in Artis te Amsterdam haar 48ste algemeen© vergade ring houden. Onder de punten van behandeling der agenda komen o. a. voor: 1. Van het departement Friesland: De aigemeene vergadering sprake liaar meening uit over het feit, dat enkele Nederlandsehe hooglceraren op aanvraag van handelaren ge neesmiddelen onderzoeken em zelfs de door- loopeudë controle daarvan op zich nomen. 2. Van het departement RotterdamDe aigemeene vergadering verzoeke de oommis sie, benoemd m de 43ste aigemeene vergade ring, oen ontwerp van wet, regelende de uit oefening der artsen ij beleidkun de, samen te stellen, en dit van een memorie van toelich ting te voorzien. OVERSCHIE 15 Juni. Alhier is opgericht de Kegelclub »Recht door Zee", die op de banen van »Land en Schiezicht" zal spelen. Zooais wij vernemen werd aan den president van sMusis Sacrum", den heer L. A. C. Ingenhoes het eere-voorzitterschap aange boden. Burgerlijke Stand Tan Overschle. Ondertrouwd: 8 Juni. J. van Driel, 36 j. en J. Weerheim, jd. 26 j. Getrouwd: 8 Juni J. W. v. Weert, jm. 30 j. en A. R. 't Beuns. jd. 31 j. Geboren: 29 Mei. Willem, z. v. D. J. van Spronsen en C. Versteeg. 4 Juni. Chris tina, d. v. Chr. van Eijk en M. Heijkoop. 6 Juni. Arie, z. v. N. Leeflaog en T. Hoo- gendorp. Jacob, z. v. J. v. d. Gaag en H. M. Box. Burgerlijke Stand van Viaardinger-Ambaeht. Gedurende de maand Mei. Geboren: 1. Margaretha, d. van J. Ro denburg en M. v. d. Sar. 3. Jacob, z. van P. Sas en M. Kaptein. 9. Leonardus Johannes Anthonius, z. van C. J. llam en F. M. Arke- stein. Petrus Johannes, z. van K. J. Halkes en A. v. Bei kei. 20. Jan, zoon van W. Links en G. Brobbel. 24. Klazinn Maria Anthonia, d. van J. Romeijn en M. J. v. d. Harg. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Juli a.s.lo. de kapiteins bij het korps ma riniers J. J. Reeringh eu H. J. Romeuij, krachtens art. 33 sub 2, letter b, der wet van 2S Ang. 1851, „Stbl." 110. 126, op pen sioen gesteld en het bedrag van liet pensioen bepaald voor eerstgenoemde op f 1380 en voor laatstgenoemde op 1600 s'jaars; 2o. bevorderd tot kapt. bij liet korps mariniers de le luits. van dat korps J. P. A. 'formaat en L. de Jonge Oudraat. Bij Kon. besluit is, met ingang va.n 16 Juli 1899, benoemd tot directeur van bot post- en telegraafkantoor te Haarlemmer meer, H. J. K. Buwalda, thans in gelijke be- treütking te Dragten. De heer S. Leonardi, ingevolge Kon. mach tiging benoemd tot vice-consul te Sfaix, is in dio hoedanigheid door de Fmische regee ring erkend Maatschappij der Nederlandsehe letterkunde. Onder voorzitterschap van dr. A. Beets had gisteren in bet Nut tc- Leiden de algem. jaarvergadering plaat» van de Mij. van Ne derl. Letterkunde. Na een welkomstgroet aan de aanwezigen, werden de verslagen uitge bracht over 1898, omtrent den staat der Maatschappij en haar belangrijkste lotgeval len en handelingenover de boekverzame ling cn over de rekening en verantwoording. Vervolgens werden ook de verslagen uitge bracht door do commissie voor de taal- en letterkunde en door die voor de geschied- en oudheidkunde. Daarna had de bekendmaking plaats van den uitslag der stemming over 14 gewone en 8 buitenlandscli© leden. Gekozen werden Tot gewone leden dr. Pb. Vogel, privaat docent Universiteit, Amsterdam; W, C. Nmi wen 11uijzengep. kolonel O.-I. leger, 's-Gravonhagedv. B. D. Eerdmains, hoogi. theologie Rijks-universiteit, Leiden; Cyriel Buysse, 's-Giavenhage; mr. L. J. Pleinp ve:i Duijvelamd, redacteur „N. Rolt. Ct.'1, Rot terdam; A. E. li. Swaan, leeraar H. B. S., Nijmegen; Jv. Meinsnia, idem G; ma» siumZutplion V. Meijer, 's Graveukage dr. J. M. S. Bal jon, hoogl., Utrecht; dr. C. J. WijnaendU Franc ken. 's-Gravenliagedr. P. W. Roessingli, lid van de Tweede Ka mer, Leidendr. J. S. van Veen, adjunct- comm. Rijks-Archief, Arnhem mr. D. P. D. Fabiu», hoogleeraax, Amsterdam G. F. Has pels (schuilnaam Compa»sione) predikant, Kralmgcn, Tot buitenlancUclie ledendr. C. H. F. WaJtlxer, Hamburg; Hippol Meert, 1 eeraar Kon. Athenaeum, Gent; dit J. II. üosker te Holland (Michigan) U. S. A.Pk. Colimel, hoogl.. Leuven; dr. Oh. Lo Couture, lioog- leeraar, Leuven; dr. Gust. Deradder, Le Puy; dr. R. Pnebsch, privaat-docent Uni versity College, Liverpooldr. W. J. Vil- joen, lioogl. Victoria College, Stollenbosch. Na de pauze werd liet woord gegeven aan clr. H. J. Kiewit de Jonge, die een zeer be langrijke voordracht hield tot onderwerp hebbende „De boteekenis van het Neder- landsch element in den vreemde". Aangenomen word vervolgens een voorstel van do maandelijksche vergadering om een som van f 50 te schenken aan de Nederl. sub-commissie voor het te Gent op te rich ten monument voor J. F. Willems, alsmed, een voorste! om gedurende 6 jaren jaarlijks f 20 uit te koeren aan het Historisch Ge nootschap te Utrecht, als subsidie voor do vervaardiging van geschiedkundige kaarten van Nederland. Eveneens weid! aangenomen een voorstel van het bestuur tot instemming- betuiging met het streven van den Berner- Conventiebondle door toetreding tob dien Bond; 2e door rechtstreeks zich tot de Re geering to wenden met verzoek de toetreding van Nederland tot de Berner Conventie te bevorderen Daarna was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden in de plaats vani de kh. prof. P. J. Blok en prof. H. C. Rogge, perio diek aftredend en niet weder herkiesbaar. Gekozen werden alsnu de lib. A. Kluyver en prof. A. E. J. Hohverda. Als bibliothecaris werd herkozen de lieer L. D. Petit. Na afloop der werkzaamheden had als ge bruikelijk een gemeenschappelijke maaltijd plaats op Zomerzorg. Dinsdagavo 'd' hadden in verschillende lo kalen van het Nutsgebouw vergaderingen plaats van de commissie voor taal en letter kunde en van die voor de geschied- en oud heidkunde. In eerstbedoelde commissie sprak prof. J. Te Winkel over „den Noderduytschen Heli con van 1610", en prof. J. II. Gallée over „den duur van vocalen, in verband niet de grammaticale terminologie kort en lang''; in laatstgemelde commissie hield prof. P. J. Blok een verhandeling over „Sorbière en diens geschriften betreffende ons land" sprak de majoor G. J. W. Koolemans Boij- uen over „Nieuwe gegevens betreffende do bedoelingen van Engeland bij het werkdadig optreden op het vasteland tijdens deu twee den coalitie-oorlog"en deelde prof. F. Pij per een en ander mede (opgeluisterd, door lichtbeelden) „uit de geschiedenis der Chris telijke kunst, gedurende liet Romaansche tijdperk, voornamelijk in Nederland". Aan II. M. de Koningin werd. het Be- schermvrouwschap aangeboden. Joseph Israels word tot cerelid benoemd. De heer M. G. Wildeman te 's-Gravenliage iaatstelyk adjunct-arehivaris van Haarlem, is door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland belast met het ordenen van het archief en het samenstellen van een inventa ris daarvan. Van mevr. La ChapelleRoobol verschijnt weldra een nieuwe roman sDe Familie De Regt" (2 deelen). Wij ontvingen het eerste nummer van het sGeïll. Schildersblad", gewijd aan de belangen van huis- en decoratieschilders enz, (uitgever de heer Eisma te Leeuwarden). De plaat geeft een decoratie voor plafond in kamer of gang. De tweede vrouw van Paidemewsld is de ge scheiden echtgenoot© van Gorski, den violist, die hom indertijd met Salmon te 's-Gravon- hage vergezeld heeft. Zaak Haasmr. Van Hall. Heden en verder deze week geen Haas van Hall. Mr. van Gigh is verhinderd. Door de rechtbank .te Dordrecht is ter ver vulling eener vacature van rechter in dat college opgemaakt do volgende alpflialbetischo lijst van aanbeveling.nr. J. H. van Bel, kantonrechter te Ridderkerkjlir. mr. T. J. do M:trees van Swinderen, subst.-griffier bij gemelde Rechtbank, en mr. H. J. M. Tijs- sens, advocaat en procureur te Dordrecht. Ned, Herv. Kerk. Beroepen: te Peize, P. Franke, cand. te Groningen te Wageningen, P. Meer burg, te 's-Gravenlandte Tzum, J. Ph. Hattink Jr., te Rhenen. Bedankt: voor IJselmonde, door A. F, Krull Jz., te Mijdrecht; '.©or Buurmalsen, door P. van Dam, cand. te Vlaardingen. Geref. Kerken. Beroepen: te Renkum, W. G. Kaptein, te Leerdam te Willemstad, E. Zwiers, te Anjum. gedankt: voor Overschle, door C. Ous- soren, cand. te Kampen. IIerst. Evang. Ltmi. Kerk. Gisteren werd te Amsterdam de 63ste aige meene kerkelyke vergadering gehouden. Tegenwoordig waren als afgevaardigden van Amsterdam ds, J. P. G. Westhoff, ds. Joh, C. de Meijere en de heeren H. C. Meijer, J. E. Beerman Jr. (plaatsvervanger van den heer W. Leepel, door ziekte verhinderd), II. J. B. Woltt, D. G. Meijer Jr., D. Hekker Jr. enJ. E. F. Johanningmeijer van Enkhuizen de heer H. C. Haarman (plaatsvervanger van ds. H. van Griethuijsen, door ziekte verhin derd) van Medembükde heer M. Scheer van Gorinchem: ds. D. Snijder Jr.van Har- lingen ds. K. P. C. A. Gramberg en de heer J. J. Snijder Hz.van Zwolleds. G. A. Aleis en de heer Joh. II. J. T. Ohle; van Helder ds. J. Bakker Cz. en van Hoorn ds. J. II. Sehwill. De vergadering benoemde tot voorzitter: ds. J. P. G. Westhoff; tot 2e voor zitter ds. J. H. Sehwilltot secretaris ds. Joh. G. de Meijere en tot adjunct-secretaris den heer D, Hekker Jr. R.-K. Kerk. Het R.-K. seminarie te Warmond vierde gisteren zijn eeuwfeest. Het feest wend opge luisterd door de tegenwoordigheid van mgr. Bottomanne, bisschop van Haarlem. Nadat in dt^kapel een pontificaal Misoffer was op- godragen, vereen igden de priesters-reumaten zioh in de bovenzaal van 'het nieuwe gebouw, waar oen ontbijt was aangericht; hier zaten ongeveer 250 gasten aan. Tij'dens het ontbijt werd aan Z. H. dien. Paus een telegram gezonden van den volgen den inhoud: „Trés Saint Père! „Le clergé du Diocese do Harlem, cele brant a Warmond en Hollande aivee son il- lustre Evêque la fête séculaire du Séminaire a Tbonneur de témoigner humibloment a voire Sainteté los sentimentesdJod'aanour fi lial et do Tobéissanco persévérante dans lesquelles il est élevó id. Mgr. LANS, President." Aan H. AI. de Koningin werd hot -volgen de telegram gezonden „Aiovrouw „De geestelijkheid van het bisdom van Haarlem, te Warmond mot haar -bisschop het eerste eeuwfeest- vierend van hot Semi narie, stelt er prijs op, Uwe "Majesteit dó verzekering te geven van haar onwankelbare trouw en Gods zegen af te smeekon over Uw© Majesteit en Uw Koninklijke Aioeder. De President van het Seminarie LANS." Om half twee groote reünie ini de biblio theekzaal, waar mgr. Botitemanne eon redo hield, waarna de plechtige vergadering werd besloten met liet dedamatorium. „Do Berg des Heeren" door de liedertafel der studen ten, onder leiding van de eerwaarde heeren Van Erven Dorens en Beukers, theologanten van liot Seminarie. Na deze feestelijke bijeenkomst verspreid den zich de reünisten in de aan oud-Wannon - denaars bekende examenzaal, waar thans re ceptie gehouden werd en waar de versehillem- de gedenkwaardigheden betreffende db ge schiedenis van het Seminarie te bezichtigen waren. Sedert de stichting van Warmond hebben ongeveer duizend priesters hun opleiding aan dit seminarie ontvangen. Toen gemeld werd, dat mgr. Bdermans, bisschop van Roermond, een coadjutor zou worden toegevoegd, werd dit dloor de „Nieu we Koerier" tegengesproken. Thans dieeifc do

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5