Gedrost ter Drukkerij v. d. Schiepambche Courant. i fT; r:. C Landbouw en Yeeteelt. Gemengd ITieuws. F i n a n t i c 1. V i s s c li e r ij. S c li e e p v a a rt. Handel. „Limb. Koerier" met zekerheid mede, dat op 19 dezer de benoeming van een coadjutor met recht van opvolging van mgr. Boerman;, kan worden tegemoet gezien. v I Hcdger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen in de rechten door den heer A. van der Leeuw, het propae- deutisch examen in de geneeskunde door de heeren J. B. M. van Gils en P. M. Travag- lino; het eandidaatsexamen in de genees kunde door den heer J. J. van Loghemhet doctoraal examen met Sof in de geneeskunde door den heer G. Meshet theoretisch ge neeskundig examen door den heer A. Kritz- lerhet 2de natuurkundig examen door de heeren G. Poels en Aug. Sliircke; het pro paedeutisch examen in de godgeleerdheid door de heeren D. E. W, van Weel en H Visser. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd propaedeutisch examen io de Godgeleerdheid door de heeren P. M. Heringa, J. D. van der Craats, W. Wesseldijk, J. B. M. van Dalfsen, F. F. Milatz en D. Vermeulenhet eandi daatsexamen in de geneeskunde (cum laude) door den heer M. Pool Mzn.het 2e na tuurkundig examen door de heer P. Dekker en P. Butke; het theoretisch geneeskundig examen door den heer G. VV. Wisseling het eerste natuurkundig examen door de heeren ,T, H, Kuysr, P. C. G. van Dooren en 11. W. A, Berens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer M. I. B, Bruining, geb. te Leeuwarden, op proefschr.Aanleg en exploitatie van spoorwegen". Geslaagd voor het doctoraal examen in de godgeleerdheid de heer A. J. Sopper, en voor bet tweede natuurkundig examen de heer A. F. Schoorel. Leiden. Geslaagd voor het aanvullings examen dier- en delfstofkunde de heer J. A. Speltle voor het candidaats-examen genees kunde de heet' B. J. Bijnenvoor het eerste natuurkundig exatneu de heer A. K. Bosman, Dtrecht.- Ie natuurk. ex. de heeren A. Eerman Jr. en G. J. E. Boswinkel. Prop. geneesk. de heer .1. Gewin. Doet. rechtsw. de heer B. C. de Jonge. Voorber. kerkel. ex. de heeren S. A. Baljon en M. Jongebreur. Cand. klass, lett. de heer J. J. Bruna. Utrecht. Ie natuurk. ex. de heer G. II. V. Grafhorst Prop. ex. geneesk. de heer H.A. Minkema. Prop. ex. theologie de heeren P. M. de Jong en D. J. van Dijk, Iheor, apotlr ex. mej. Ch. Heintz en mej. J. J. W. Schijt huis. Candid, rechten de lieer C. W. van der Pot. GroningenGeslaagd voor het propae- deutisch-theologisch examen de heerenG. A. Swart en Thom. Kramer. Groningen. Bevorderd na verdediging van het proefschriftï>Over het phenyl- en para- chloor phenyi-nitromethaan", tot doctor in de scheikunde de heer A. van Raalte, geb. te Leeuwarden. Geslaagd voor het voorbereidend examen godgeleerdheid de heer N. van Doorn voor het candidaats-examen godgeleerdheid 2de ged. de heer G. W. C. Vunderink (cum laude); voor het kerkel. voorber. examen de heer H, T. de Graaf; voor het voorbereidend examen geneeskunde de lieer J. Ritzema voor het cand.-examen geneesk. de heer II. J. Lubberman Gzn. Tot leeraar in de natuurwetenschappen aan het gymnasium en de II. B. S. te Delft is benoemd, de heer U. II. E. Iluber Noodt, te Zierïkzee. Te Amsterdam is benoemd tot leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde aan het gym nasium de heer E. Bouwman te Groningen. Lager Onderwijs. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft be noemd tot hoofden van openbare scholen P. Otto, 0. L. van Balen, L. C. T. Bigot, W. Zoethout, J. H. Buijs, allen onderwijzers te Amsterdam, en I. Noordewier hoofd eener school te Woerden. Het bedrag der verzekeringen van de on derlinge verzekeringmaatscltappij voor do leden van de Hollandsuhe Maatschappij van Landbouw is in den tijd van een jaar weer voor bijna f 500,000 grooter geworden. Op 1 April 1899 bedroeg dat f 3,075,403 tegen 3,176,068 op 15 Mea 1898. vorm van kaarsen, wat een zeer aardig effect maakt. Aan deze zaal is een soort veranda, die langs den Sehieoever ligt en een gezellig zitje vormt waar bijna voortdurend de passagieiv bootjes aanleggen die varen lussehen Rotter dam en Delft en den Haag. De verlichting der zaal geschiedt door po- troleuingloeilieht, dat zooals men weet lichtsterkte met behoeft achter te staan bij hot eloctrisch licht, eu dat is aangelegd door de firma Willing, Binnenrotte te Rotterdam Het gobouw bevat voorts uitstekend inge richte logeerkamers, salon, restnuratiecabi net, enz., en biedt daardoor een idtstokeml'o gelegenheid voor hen die met Jrun gezin eenigen tijd buiten willen doorbrengen. Gelegenheid tot ontspanning is daar bo vendien in overvloed. In oen aansluitende tuin bevinden zich tal van gymnastiekworli tuigen, waaraan de jcugdigo oezoekers hun spieren kunnen oefenen en daarnaast lieerlij ke prieeltjes om weder uit to rusten van de vermoeienissen of om in stille rust te gamo ten van het zomerweer. Ook hier bevindt zich lxmgs den Sehieoever een heerlijk en gezellig zitje Uissdicu groen dat Is. aange legd in den vorm van prieeltjes. Ten slotte zij nog vermeld dat daar nog Ls een kogelbaan en een muziektempel, ter wijl een groot aanta.1 roeibootjes beschikbaar zijii voor hen die op het water wemschen te .spelevaren. Voor zeer velen uit de omstreken zal du- „Land- en Scliiezielit" een aantrekkelijke uitspauningsplaal.-s blijken on do bezoeker zullen per tram, per bootje, per fiets en te voet daar zeer zeker in grooten getale heen trekken om te profiteeren van bot goede dat dezo speeltuin aanbied. Hier zij vernield dat voor hen die langs den rijweg hun tocht heb ben genomen, een pont bij do „Schans" ge reed ligt om hen naar den speeltuin over te brengen. Een vergissing. Onder de gelukkigen, die ter gelegenheid van H. M. bezoek te Rotterdam gedecoreerd werden, behoorde ook, volgens »De Staats courant" F. K. Dubois, president van den R. K. Onderwijzersbond. Dit laatste moet zijnR. K. Oudweezenbond. Een verklaarbare drukfout, zou men zoo zeggen. Maar zonderlinger wordt het, als men ver neemt, dat de officieele kennisgeving aan F. K. Dubois ook aldus geadresseerd xv zoodat zijne eclitgenoote den brievenbesteller met liet vrachtje terugzond. Zeer accuraat Geheelonthouders. Do tweede algemeeno vergadering va.n den „Alg. Netlerl. Geiieel-Oni.liouders Bond/' zal plaats bobben op Zondag 18 Juni te Utrecht. Bijnschippers. Eenige firma's to Rotterdam trachten als tegenhanger van den bestemden Rijnschip- pers'bomi oen nieuwen bond onder de Rijn schippers op te richten. liet teeder in Mei. Aan het Maaiidelijksch Overzicht van het weder, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut, is het volgende ontleend: Terwijl boven Midden-Europa, een gebied van liooge drukking zetelde, begon de maai mot vrij good maar sclnui.1 weder. Dit gebied verplaatste zich N.-W.waarts on bij N.-Oos- telijken wind bleef het weder koud, totdat op 10 Mei do wind draaide en de tempera tuur wol belangrijk steeg, maar ook liet re genachtige weder begon. Ten govol-ge van de onrege!matige verdeeling der luclitdrukkiug over MidllbmEuropa. ontlastten zioli op 12, 13 en 14 Mei herhaaldelijk onweersljuien bo ven Nederland. Dit buiige weder bleef tot 26 Mei aanhouden, terwijl verschillende de pressies langs Groot-Brittaimië en over Scan dinavië trokken. Toen ontwikkelde zicli bo ven Groot-Brittannië een gebied van hooge drukking, dat zich over Europa uitbreidde, waardoor bet weder a! beter en beter werd, zoodat de maand Mei met fraai, stil weder eindigde. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft met ingang van 13 Juni 1899 het ver voer van levende en doode varkens verboden uit een kring in de gemeente Hillegersberg. Afwijking van dit verbod kan worden toege staan door den burgemeester van Hillegers berg, den dictricts-veearts te 's-Gravenhage gehoord. Tiet vermiste hind. Bij do politic te 's-Gravenhage komen zich dagelijks personen aanmelden, die meu nenaanwijzingen te kunnen doen, leidende tot do opsporing van bet vermiste knaapje van Wesel. Bij onderzoek blijkt dan steeds dat die aanwijzingen op misverstand berusten. Nog Dinsdagavond werd door de politie op verzoek tevergeefs gedregd aan liet water asm de Bierkade, eu gisterochtend werd we derom een brief ontvangen, dat liet knaapje te Santpoort gezien zou zijn ni gezelschap van een manspersoon. Het signalement van dat kind kwam echter geenszins overeen mot dat van het vermiste jongetje. Land- en Schiezicht. Op uitnoodiging van den .eigenaar heb ben wij een kijkje wezen noincn in do uit- spanningstuin en het hotel „Land- en Scliie- ziebt" dat geheel gerestaureerd en naar do eis ch en des tijd.- is ingericht nr hot in an dere handen is overgegaan, en wij kunnen met gerust geweten verklaren dat alles daar O oven keurig is geworden. De aanlog van den tuin voor het hotel, nu Idles in vollen blod. staat, is werkelijk fraai en geeft bij het entree reeds een uit stekenden indruk. De gelagkamer, mot hor- lij ke peluclie draperieën boven een keurig en goed gesorteerd buffet, is aangenaam on ge zellig, met 2 biljarts, een leestafel met cou ranten cn binnen- en buitenlandsehe illustra ties, automaten met fotografieën, automati sche phonograaf met geluidlioom enz. Bo vendien bevindt zicli daar ook eeai au toni a- tisdhe pianino uit de fabriek der firma Hac- kert, die door het' inwerpen van twee 21 centstukken wordt in beweging gebracht door een electrischeu stroom. Do pianino, die zeer fraai bewerkt is, w*c*rdt des avonds ver licht door eJectrische gloeilampjes in den Aan het gevaar ontsnapt. Door tegenwoordigheid van geest van den conducteur is Maandag de locaal trein naar Amersfoort mot zijn passagiers op hot em placement van 't station te Utrecht aan een root govaar ontkomen. De trein stond rus tig aan 't derde perron, de conducteur con troleerde de plaatsbewijzen der passagiers, da machinist, met alles gereed, wachtte op 't teeken van afrijden, toon de conducteur, uit een wagen springende, met ontzetting ge waar werd, dat op deselfdo mis een trein in volle vaart kwam aanstoomein e<n onvermij delijk op den locaaltrein zou moeten loopen. Als in wanhoop gaf hij met woord' en teeken don machinist last om onmiddellijk af te rij den, waaraan deze gelukkig zondes- on nood ig vragen of aarzelen onmiddellijk voldeed', ter wijl enkele passagiers, door het wanhopige roepen en wenken bang geworden, nog uit den train sprongen, die echter door zijn over haaste vlucht don hem van achteren bedra genden vijand ontsnapt», zoodat bij aan komst van dezen de standplaats van den lo caaltrein ledig was. Toen alles weer veilig was op de lijn, kwam de locaaltrein op zijn plaats terug, nam de nog reislustige passa giers op en vertrok op bepaalden tijd in orde naar Amersfoort. En dit alles had plaats, terwijl op andere gedeelten van 't emplace ment en de perrons zoo goed als niets van dit ongeval bemerkt was, dat, indien de con ducteur nog met bij tijds de nadering daar van gezien had, of wel de machinist door eenige bezigheid aan zijn machine het waar schuwen niet opgemerkt had, ontzettende gevolgen had kunnen hebben. Den conducteur werd door de pao-agier.- heriiaaldelijk hartgrondige dank voor zijn btdist optreden gebracht. (,,U. D.") Ben eeuw oud. Den 21en Juni viert de heer K. E. Dam- lioff te Midwolda zijn lOOsten verjaarda De oude lieer t» nog heel kras en heeft in liet geheel geen lichamelijk letsel. Het ge zicht is nog bost te noemen, het gehoor ook nog redelijk. Damhoff liep tot voor enkele jaren nog van Midwolda naar Bellingwolde. Wegens ziekte is de man nog nooit één dag naar bed geweest; medicijnen van een dokter beeft hij nog nooit gehad. Ernstig ongeluk Maandagnamiddag is den leeraar aan do H. B. school dr. O. te Arnhem een ernstig ongeluk overkomen. Met grooto vaart do Kastanje-laan afkomende op zijn rijwiel, na derde juist de tram door de Parkstraat van de richting Viaduct. Dr. O. trachtte nog. rechts zwenkend, voor de team heen te rij den, maar daar stond het rijtuig van dr. Tjaarda, d'a.t voor dB woning van den heer T. .wachtte, hem in den weg. Hij kwam toe-n met het paard van de tram in aanraking en viel. Ongelukkig is toen zijn voet door het voorste wiel van de tram zóó ernstig gekwetst, dat na onderzoek to zijnen huize werwaarts dr. Tjaar tin. hom onmid dellijk met zijn rijtuig bracht al .spoedig bleek, d'.ut het voorste gedeelte niet te red den was. Dit is dan ook moeten afgezet wor den. Volgens liet getuigenis van de passagiers in de tram had de koetsier tijdig en luide, als gewoonlijk trouwens, gebeld voor liet kruispunt. (Arnih. Ct.") Onjuist. »Het Vad." weerspreekt het bericht dat eene toepassing van het seinen zonder draad aan den Hoek van Holland in wording zou zijn maar daar 't er tevens bijvoegt, dat de commissie- van onderzoek van het stelsel Macconi een bezoek biacht aan den Hoek van Holland is de toepassing misschien maar eene quaestie van tijd. Uil Vlissingen. Men meldt uit Vlissingen De mailboot j>Willem Prins van Oranje" is hedennamiddag niet aangekomen. Zij ligt bij Queenboto met een defecte machine. De mail-passagiers komen morgenochtend met de nachtmailboot, Lioyd seint ons Aan boord is alles wel. Men tracht de machine te her stellen. Zoo even zijn drie Fransche torpedobootcn in de binnenhaven alhier gekomen. Ongeluk. Te Rotterdam reed gisteren tegen den avond de voerman van een petroleumwagen onder een viaduct aan de Poortstraat doorhij vergat echter te bukken en kwam met een ijzeren balk zoodanig in aanraking, dat hij van den bok werd afgeslingeid en met gewonden schede! werd opgenomen. Na voor- ioopig te zijn verbonden is bij door de zorg der politie naar het ziekenhuis overgebracht. Pensioenen. Do Parijscho gemeenteraad heeft voor de werklieden, in dienst der stad, een pensioen regeling vastgesteld. I-lot pensioen wordt ten deele bijeengebracht door den werkman, door inhouding van 4 op zijn loon, ten deele uit de gemeentekas die elke maand 7.50 frs. stort. Het pensioen bedraagt ten hoogste 1200 francs, en de helft gaat op de weduwo over. Elk werkman heeft op zijn 50ste jaar recht op het pensioen, maar mag, als hij valiede is, tot 65 jaar blijven werken. Brand. De groote wa.peufabriok van Arsmtrong to Elswick, die aan 3000 arbeiders werk gaf, is geheel door brand vernield. De schade wordt op 21 millioen gulden geschat. Duitsche Wielrijderslond. De „Deutsche Radfahrer Bund.", de groot ste der Duitsche wiel rijdersvereenigingen heeft thans bijna 50,000 ledlen, echter nog 17,000 mind'er dan de Fransche „Touring Club". Er bestaat plan de inrichting van d'on Dritschen bond, die 15 jaar bestaat, aanmer kelijk te wijzigen. Men wil de vorsclii'lleiidë bostuursafdeelmgen, die in verschil 1 o-nde ste den verspreid zijn, naai- Berlijn overbrengen en daar een Centraal bureel vestigen, met bezoldigde ambtenaren, wat men licht te ver wezenlijken acht met de 33,000 mark, die nu enkel voor reis- on verblijf- en andere on kosten worden uitgegeven. Vorder wil men het kiesrecht persoonlijk maken en dus niet enkel aan plaatselijke "ereenigingen laten; geen gelden meer gebruiken voor wedstrij den, wat de Fransche Club al van den be ginne af heeft ingevoeld. Er zijn ook vele leden die bij den jaarlijkschen bondsdag geen feestelijkheden meer willen hebben, omdat daardoor te hoofdzaak der bijeenkomst op don achtergrond treedt. Om de drie jaren wordt oen feest voldoende geacht. De midde len (thans 71,000 mark en nog 30,000 mark reservefonds) zouden dan meer voor goede kaarten en dergelijke doeleinden kunnen ge bezigd worden. Hevige storm in Amerika. Berichtetr, ontvangen uit verschillende doelen van Wisconsin en Minnesota mekten, dat een orkaan daar groote schade heeft aan gericht; alleen to New Richmond' wordt liet erlies van mensclienlovens op 150 geschat. De gemeenschap met do geteisterde steden is verbroken. Academisch pandjeshuis. Een aard'ige bijzonderheid is dozer dagon door prof, Steinhausen, te Jena, in hot „Cen- tralblafct" voor bibliotheken medegedeeld. Hij heeft in de boekerij der universiteit al daar een „Akademiscli pandboek" gevonden, waarin van Sept. 1686 af de boeken werden ingeschreven, welke de studenten in pand hadden gegeven. Destijds, schijnt men name lijk, om de studenten die in verlegenheid wa ren, uit de banden van woekeraar- te hou den, hun gelegenheid te hebben gegeven op hun boeken geld ojj te nemen, vermoedelijk uit de Univcrsitcitskas. Ook op andere voor werpen werd geld geschoten, vooral op horlo ges, zilveren lepels en knoopen, enz. Lan schijnt dit middel niet te zijn toegepast; n Feb. 1687 zijn geen boeken meer ingosd ven, maar de afrekeningen loopen nog tof 1691. Men leert uit dit oude boek o. a. welke werken destijds het meest gebiuikt werden bijbels en het „corpus juris" komen er vele malen onder voor. Een vergeten hertog van Hamilton. Een bericlit uit Wcenen maakt in Enge land nogal opschudding. De politie der Oostenrijksedia hoofdstad heeft eon Engelschmaa aangehouden, zekere Gunn, die onlangs aldaar was aangekomen in gezelschap van een man, Sanders genaamd. Gunn verklaarde wijlen de hertog van Ha milton. te zijn, broeder van gravin Festotics, welke zich tegenwoordig in Weeuen bevindt, Hij begaf zich niet Sanders, naai* het En. gelsehe gezantschap, 't welk de politio verwit tigde, zeggende dat die vreemdeling ten on rechte den titel van hertog van Hamilton aannam, en Gtum werd aangehouden. Over Sanders heeft men nog geen inlich tingen. Gunn echter beweert lond Charles Hamilton te zijn, tweede zoon van den elfden hertog en aldus de rechtmatige bezitter van den hertogelijken titel. Hij vertelt dat li ij omstreeks 13 jaar geleden, ingevolge een duel, naar Zuid-Afrtka giug eu hij van daar zelf zijn doodkist naar huis zond', onder do bewaking van twee bedienden. Sedert 1886 woonde Gunn, zooals hij zich voortaan noemde, in Zuid-Afrika,. Hij was iiu evenwel naar Oostenrijk gereisd, om zich kenbaar te maken aan de eenig overlevend zuster van Lord Charles, gnuvin Faul F es- te tics. Giunn is nog steeds in hechtenis. Onder zijn papieren heeft hij een uitknipsel uit een blad, 'twelk den tekst bevat eener beëodigete verklaring, afgelegd voor den rechter in Pre toria, den 19en Augustus 1897, zeggende, dat Iiij de zoon is van William Archibald lie hertog van Hamilton, en prinses Mary van Baden. Hij verliet Engeland, zegt het document, ingevolge een duel in 1886; zijn dood werd evenwel „bewezen" en de begra fenis liad plaats. „Op mijn bevel," zoo luidt het verder, „werd een doodkist gevuld mot stoffen, die nagenoeg mijn gewicht hadden. Deze kist werd bijgezet in de kelders van Hamilton. Men mag ze openen wanneer men wil en men zal er het bewijs vinden, dat ik er niet in begraven ben. „Ik doe cteze verklaring voor "t geval ik onverwacht kwam te sterven, ten einde don titel voor mijn zoon te behouden. De trouw de onder den naar van Gunn met de weduwe Maria Thorosia Fuchs, en bob twee kinde ren uit dit huwelijk, een dochter en een zoon. GoteokendCharles Hamilton, alias Gunn." Lord Charles George Archibald, tweede zoon van den llcn hertog, stierf in. Mui IS8G, zonder nakomelingschap, staat er in Burke's „Peerage". Hij was luitenant bij het ile huzaren in 1847. Lets over het leven der Bosjesmannen. In hot Zuidwesten van Zuid-Afrika woont in bevolking die door de ethnografen tot het ras der Hotten totten gebracht wordt. Zeer waarschijnlijk was dit do oorspronke lijke bevolking van geheel Zuid-Afrika, dlio door do Kaffer-s van de Oostkust verdrongen werd. Hierdoor bleef aair het overwonnen itlo der Iiottentotten niets over d'an het dra- ge, op db meeste plaatsen onvruchtbare hoog land der binnenlanden en langs de westkust. Een stam der Hotten totten vormen de Bosjesmannen. De overeenkomst in uiterdij ken vorm brengt de geleerden er toe, ze tot het Hottemtottenras te rekenen, hoewel zij voel kleiner vair gestaLta zijn. De Bosjesmannen zijn werkelijk eon dwer genvolk. Gemiddeld worden zij niet langer d'an Ij M. en de vixmwen blijven nog iets korter. De huidkleur der Bosjesmannen is eer geel dan donker. Toch lijken de Bosjesmannen donkerder dan zij zijn. Daar hot water toch voor lion to kostbaar is, onr bot wassclren te gebruiken, blijven stof e® zand! in heit vet, waarmede zij zich besmeren, gemakkelijk kleven. Wanneer zij hun toüeb makeni, wordt niet eerst het vroeger gevormde! vafclaagje van do huid weggenomen, doch telkens wer den er weer nieuwe lagen overheen gelegd, en zoo vormt zicli eindelijk een harde, don kere korst over de huid. Het loven der Bosjesmannon is zeer een voudig. Op hot ruime gebied, waar zij rond zwerven, voorziet de jacht grootendeels in hun bestaan. Zij volgen het wild naar het dichtste der bosschen en geen dier, zelfs niet do koning der wonden wordt door hen ge vreesd. De Bosjesman is een geboren jager. Bij dit zwerven, door de bosschon is hij slochts zelden in staat, zióli een tent op te richten. Het heete klimaat, waarin hij leeft, maakt het ook onnoodig, om iets tot beschut ting tegen de koude te zoeken. Doch de bran dende zon is voor hem dikwijls zeer hinder lijk, zoadat hij een plekje noodüg heeft, om zich tergen haar stralen te beschermen. Dan buigt hij eenige struiken int het zoogenaamd woud van boven naar elkander toe, bindt ze samen en legt zich onder dit looverd'ak ter ruste, om weder kracht te verzamelen voor dten 'volgenden dag. Aan deze wijze van leven hebben do Bosjesmannen ook hun naam te danken. Dit zwervende herdersvolk staat, zooals licht te begrijpen valt, op een zeer lagen trap van ontwikkeling. Over den godsdiensti- gen toestand van dit volk willen we iets mededeel en. Of de Bosjesman zelfbewust besef heeft van heb bestaan. van bovennatuurlijke madh- ton, valt niet met beslistheid te zeggen. En kele zaken wijzen echter wel op dergelijk ga- loof. De Bosjesmannen toch dragen allea amuletten, waarnjfde zij booze geesten in ee rie n te bezweren of hei geluk van hun onder- nemingen willen verzekeren. Om den wil der geesten te weten te komen, werpen velen met den dobbelsteen. Enkele diersoorten wor den door hen vereerd, bij sommige stammen de antilope, riders de geit en weer door ande ren de i ups. „M ijn zoon, zeide een stervende vader tot zijn kind, „als gij op de jacht gaat, kijk dan zorgvuldig naar de rups en smeek haar om voedsel voor u en uw kinderen. Kijk goed, of zij mot den, kop ook een halven eii kei beschrijft, want dat is een teeken, dat uw gebed, verhoord wordt en dat gij nog den- zelfdtn avond van een stuk wild zult geme ten." Zoo bidt ieder jager der Bosjesmannen tot do raps. Een tot nog toe niet volkomen verklaarde ■gewoonte der Bosjesmannen is het afhakken van een vingerlid. Zelden ontmoet men een Bosjesman, die niet een of meer vingerleden mist. PaiTow vertelt, dat dit als een algemeen geneesmiddel beschouwd wordt. Doch Thom son, die een Bosjesman daarnaar vroeg, ver kreeg tot antwoord, dat al zijn oudere zus ters en broers onmiddellijk na do geboorte gestoiven waren, doch dat zijn moeder hem in het loven gehouden had d'oor het afbak ken van een vingerlid. Anderen weder geven hierdoor droefheid en rouw to kennen. Van een geloof aan liet voortbestaan der ziel na den dbocl schijnen de graf teeltenen te getuigen, op de laatste lustplaatsen der hoofden opgericht. Op Ixun graven werpt men steenen, zoolang hun nagedachtenis be waard blijft. Daar men de straf der booze geesten, die bier naar bun mcening wonen, vreest, denkt men door het aanbrengen van een steen op het graf dat gevaar af te wenden. Zoo wor den deze gra.ifplaatscn dagelijks liooger, tot eindelijk do naam van den begraven e geheel vergaten is. Faillissementen. Uitgesproken: 9 Juni. G. A. Goossens, broodbakker te Breda. RechtPr-comm. mr. It. P. Clevermga. Cur. inr. P. M. J. E. Bloemarls. 13 Juni. Firma Albracht en Co., to Amster dam, en hare loden J. II. C ICnoop, wonende als boven, en E. G. Knoop, wonende te Am sterdam, kantoor-boekhandel en stoomdrukkerij. Recbter-comm. mr. J. J. Ermerins. Cur. mr. Joh. M. Jolles. Opgeheven: L Kiamer, SCHEVENINGEN, 14 Juni. Heden kwam alhier van Umuiden aan de markt circa 350 mand versehe visch. Tarbot gold fl tot f4.50, tongen f0.20 tot f 0.74, griet f0.40 tot f 1.25, tongscharren f0.08 tot l'O.IO. groote zeehanen t 0.25 tot t'0.55 per stuk: schol f4 tot f 7.50, kleinsclml f J .50 tot f2.50 en reohnnen f3 tot f 4 50 per mand. IJMUIDEN, 14 Juni. lieden waren hier 3 stoomtrawlers aan de marktJulie, D o !- f ij n en de Engelsche stoomtrawler Rector G y 300 roet panijen larbot, tongen, middel en kleine schol, roode poon. scheivisch, rog, wat schar en poontjes. Verder 8 kottcrloggers met 120240 tongen, enkele tarbotten griet, 35 mandjes raidd. schol, 1540 mandjes kleine schol, 47 mandjes schar, enkele mandjes poontjes. De volgende prijzen werden besteed voor groote tong 50 a 65 ct., mid.iel id. 30 a 40 c., kleine id. 15 a 20 ct., tarbot 15 50 a 0, kleine tarbot griet f 2.75 a 3, middel schol f 3.50 a 6.50, kleine id. fl.50 a 2.70, schar f2a3.50, gr. roode poon f7 a 9, poontjes f0.90 a 2.25. STOOIHVAARTLIJNEK. Prins Hendrik vertrok 14 Juni van Ba tavia naar Amsterdam. Bogor, van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 14 Juni Gibraltar. Madura, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Juni Kaap Roca. Spaarndam, van Newyork naar Rotter dam, vertrok 14 Juni des middags 3 u. 5 min. van Boulogne-sur-Mer. Sumatra vertrok 14 Juni van Amsterdam naar Batavia. Hoogwater te ichledani. Juni 16 v.m. 9.13 nam. Q.41 s 17; 10.09 t 10.39 Hoogte van het water op de Rivieren. Berichten van 14 Juni. 12uur'smidd. 1.55 Gev. 0.01 M. 6 uur 's morg. 2.30 Gev. 0.02 M. 12 uur'smid. 0.30 Gev. 0.01 M. 2 uur *s midd. 11.08 Gev. 0.03 M. 8 uur's morg. 1.80 Gev. 0.02 M. Zon en Maan. Zonsopg. Juni 16 3 40 v.m. onderg. 8.21 n.m, j> 17: 3.39 s 8.22 MA1NZ, KOBLENTZ TRIER, LOBITH, RUHRORT, Eerste kwartier 16 Juni. Volle Maan 23 Juni. HET WESTLAND, 14 Juni. Op de veilingen van gisterenavond werden de volgende prijzen besteed witte asperges 18 a 27 ct., blauwe 10 a 15 ct,, peen 5 a O1/} ct. per bospostelein 45 a 55 ct. por aard beien f0.60 a f0.77 per kilo; aardappelen fO.CO a f0.85 per; komkommers 5 a 10 ct. per stuk. HAMBURG, 14 Juni. Petroleum loco 6.35 brief, dito -.geld. Spiritus per Juni 177/8, Juli/Aug 17%. Stemming kalm. BUDAPEST, 14 Juni. Tarwe vast. Ma is. Tarwe. NEW-YORK, 14 Juni. Juni. Juli. Aug. Sept. 401/440 Juni. Juli. Aug. Sept. Oct Oct Nov. Dec. 81% SUA82% 1 t "-rtvU <ft [Sc t 5^

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6