53,<e Jaargang. No. 9962. Zondag 18 en Maandag 19 Juni 1899. Eerste Blad. DE GOUDEN TOE. In het politieke doolhof. BINNENLAND. J hier 5 Hol- tarboi, 9 poon, Vei der enkele schol, Bandjes ting en SCHIEDAMSCHE C0UB1KI Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer 12Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën. opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Sfo. 123. Misschien heeft deze of gene, die onze ge woonte om by verkiezingen voor staat, pro vincie of stad voor de opengevallen plaatsen eandidaten aan te bevelen, kende, een weinig verbaasd gestaan, toen hy opmerkte dat wij van de deze week plaats gehad hebbende stemming voor den gemeenteraad geen notitie namen. Dat ons deze verkiezing wij zullen ons nu maar in strijd met de juistheid aan dit historisch-geykte woord houden onze aan dacht ten eenen male ontsnapt zoude zijn, za! wel niemand aangenomen hebbenintegen deel het is duidelijk, dat by ons het opzet tot verwaarloozing bestond. Of eigenlijk dat niet, immers wij had den ons voorgesteld, reeds bij deze niet- periodieke verkiezing onze opinie omtrent de van liberale zijde gevolgde taktiek ten beste te geven; nader overleg echter heeft ons doen besluiten dit oordeel in portefeuille te houden, tot de verkiezing in district II zoude zijn afgeloopen en wij wat nader tot de periodieke vernieuwing van den gemeenteraad zouden zijn gekomen. Wat dus in dit oordeel niet onmiddellijk op de jongste verkiezing sloeg, daarentegen het van liberale zijde, van onzen Schiedam- schen Kerdijk, tot onzen Schiedamschen Bas- tert, om een beeld aan dr. Kuyper te ont- leenen, gevoerde beleid raakte, kan hier veilig onveranderd geschreven blijven. Wij vingen dan aan Toen, nu eenige maanden geleden, de kies- vereeniging nSchiedam" haar leden op het politieke goudschaaltje deed plaats nemen, speelde zij daarbij le beau role. Immers het wekt steeds sympathie wanneer men, ook al kost het hartebloed, het beginsel den voorrang gunt aan overwegingen van opportunistischen aard. Dat echter, nog afge zien van andere bezwaren, deze goudschaal- taktiek ongewenscht was, waar een gewone grove huishoud bascule de noodige diensten had kunnen praesteeren, is een feit, dat door de uitkomst voldoende is bewezen. In- en uitwendig heeft de kiesvereeniging zich verzwakt. En nog zou er voor ons geen oorzaak van klacht zijn geweest, indien slechts het wer ken van >Schiedam" aanleiding geweest ware tot een verzamelen-biazen onder hen die meer rechts zich schaarden, al achtten zij het woord vooruitstrevend-vrijzinnig uitne mend op hen van toepassing. Maar niets van dien aard is geschied. Men zag een kiescomité zich omzetten pro forma in een kies- of kiezersvereeniging, die zich DOOR EDGAR ALLAN POE. 5) Legrand greep nu de zeis en maaide juist onder de zwevende tor een cirkelvormige plek schoon, die ongeveer tien voet in door snede mat. Nadat dit gedaan was, beval liij Jupiter het touw los te laten en naar bene den te komen. Nu sloeg mijn vriend precies op de plak waar de tor den grond had getroffen, een paaltje in en haalde een meettouw uit den zak. Na het eene eind daarvan bevestigd te hebben aan een punt van den boom die het dichtst hij het paaltje was, wikkelde hij het zoover af dat het 't paaltje bereikte en ging toen, de richting volgend die door boom en paaltje werd aangegeven, vijftig voet voort met het ui't te rollen, tesrwijl Jupiter met de zeds het belemmerende struikgewas verwij derde, Op het laatste punt gekomen, sloeg hij weer een paaltje in den grond en be- solireef daaromheen een cirkel van vier voet doorsnede. Nu greep Legrand zelf een spade, gaf er mij en Jupiter ook een en verzocht ons zoo snel mogelijk den grond uit te graven. 'Eerlijk gezegd, heb ik nooit veel liefheb berij gehad in dat soort sport, en ik z»u in dit bijzonder geval ontzaglijk gaarne mijn medewerking hebben geweigerd; want de nacht brak aan en ik was moe. Maar ik zag geen uitweg en wilde mijn vmend niet door een weigering boos maken. Ja, indien ik mij op Jupiter's Imlp had kunnen verlaten, dan zou ik geen oogenblik geaarzeld hebben, maar beproefd hebben den gek met geweld naar huis te vervoeren. Maar ik kende den ouden neger veel te goed dan dat ik van hom kon verwachten dat diij de hand' - aan rijn meester zou slaan. Ik besloot dus van den bij keuze leden assumeerde en die als eenig criterium den eisch van den oranjestrik stelde, eeu eisch, hoe begeerlijk overigens ook, die in een politiek programma slechts tweede rangs kan zijn. Bij zijn geboorte bracht de nieuwe kies vereeniging dan ook de kiem van haar verderf mede ter wereld, en slechts persoonlijk over wicht vermocht dit kindeke tot de windselen te brengen. Indien één beginsel de geboorte voor de vaders wettigt dan is het dat van anti-clericalisme, een beginsel, dat nimmer hoofdoorzaak mag zijn, maar waarvan in enkele gevallen het secundair belang niet zonder gewicht is. Dat echter de zaak voor de liberale partij te Schiedam zoo hopeloos staat dat men zich in de handen van wie ook werpt, mits me» maar niet onder ultramontaansche over- heersching gerake, dat hadden wij tot op het huidige oogenblik niet gedacht en de ge varen aan zoodanige politiek verbonden, stellen wij verre achter bij de voordeeSen. De liberale party is in Schiedam aldus ge worden van een leidende lot een lijdende; gretig strekte zij de handen uit naar wat zij nog voor kort bestreedten kosle wat hel wil zal zij vermijden dat welk woord zullen wij gebruiken die huiveringwek kende ultramontaansche overheersching, waarbij geen rechlgeaard Schiedamsch libe raal kan blyven leven. Het Trojaansche paard is binnengehaald op genade en onge nade heeft men zich overgegeven. Wij hebben liet drijven van eenige man nen in aSchiedam", die daarmede een ideale kaart uitspeelden, betreurd, omdat wy zagen wat er zou gebeuren wij hebben het be jammerd dat men in meer conservatieve kringen door een heel of half monsterver bond, de democratisch-voelenden misschien voor goed van zich vervreemd heeft. Voor drie liberale kiesvereenigingen is er in deze stad van- een dor politiek leven naar het schijnt geen plaats, althans naast de beide politiek gepromoveerde bestaat geen derdeeen kern van vrijzinnigen vond alzoo geen bodem zich te ontwikkelen. De link- schen op sleeptouw genomen door de socia listen, de rechtschen door de rechtzinnigen, terwyl gene niet bij de eersten, deze niet by de laatsten behooren. De eischen der practijk werden geschon den, voor evolutie kwam revolutionnair streven in links en rechtsvan een kiesvereeniging maakte men hier een college van strenge politieke belyders, elders een verzameling van voor ultramonanisme beangsten. De hoofdfout schuilt ons inziens hierin dat in beide groepen waarin de liberale partij hier verdeeld is, de politiek meest gepro nonceerde figuren de touwtjes in handen hebbenin het midden ligt een breede nood een dteugd te maken, en groef er flink op los om hoo eer hoe liever den krankzin nige met eigen oogen van de onzinnigheid zijner visioenen te kunnen overtuigen. Nadat de lantaarns waren aangestoken, werkten wij alle drie door meit een ijver die een betere zaak waardig zou zijn geweest. Zooals wij daar stonden, beschenen, door het rossige licht, kon ik niet nalaten bij mij zelf te denken welk een schilderachtige groep wij vormden en hoe vreemd, hoe verdacht ons werk iemand moest toesdiijnen, die toeval lig voorbij kwam. "Twee uur lang groeven wij door zonder ophouden, en spraken weinig onder het werk. Het eenige wat ons stoorde, was het geblaf van den hond die levendig belang scheen te stellen in onze vorderingen. Ten laatste werd het dier evenwel zoo lastig dat Legrand bang begon te worden dat zijn ge huil don, een of andere® reiziger naderbij zou lokken, 'en Jupiter met een knorrig gelaat uit de kuil -klom om den rustverstooider door middel van een om zijn snuit gebonden bre tel tot zwijgen te brengen. Onmiddellijk keerde de neger daarop met een eigenaardig gegrinnik naar zijn werk terug. Na verloop van bovenvermelden tijd had den wij een diepte van vijf voet bereikt en nog altijd geen spoor van een begraven, schat gevonden. Nu trad een korte rust in en reeds hoopte ik dat de klucht thans een einde zou nemon, toen Legrand, schoon blijkbaar ont stemd, langziaam zijn voorhoofd afdroogde en weer aan 't werk ging. Wij hadden den geheelen kring van vier voet diameter uitgegraven. Nu verwijdidten wij den cirkel nog een weinig en groeven nog twee voet dieper zonder succes. Ein delijk Hom de goudgraver, met wien ik innig medelijden had, met een bitter teleurgesteld gezicht uit die kuil en trok langzaam en aar zelend zijn jas weer aan. Ik onthield mij van elke opmerking. Jupiter zocht op een toeken massa, die zich niet links aansluiten omdat men hen daar te ver gaat en niet rechts omdat men hen daar nog te veel staat in het régime van een halve eeuw geleden. Met een gevoel van onzekerheid zien zij aan de eene zyde kort na elkaar twee be stuursleden overgaan tot de socialistenon aangenaam doet het hun anderzijds aan dat daar een monsterwissel op de toekomst ge trokken werd. En noch in het eene noch in het andere kunnen zy zich vinden. Wie Iner aan liberale zijde vroeger den invloed hadden bleven in het oude gareel doorloopen, wie onder de jongeren de teugels in handen kregen maakten zysprongen, die men niet wenschte mee te maken, Wij kunnen begrijpen, dat om ongewenschte hegemonie van eenige partij te voorkomen, de minderheden zich vereenigen, ook al is het aantal punten, waarover zij gelijk gezind denken, niet groot. Een convenant van deze soort berust dan op het begrip van gezamenlijk verweer. Wij hebben zoodanig verbond bij ver kiezingen van elke gading in ons land zien tot stand komenbet vaakst en het duur zaamst wel te Amsterdam. Echter zijn er twee eischen van welke het welslagen bij zulk convenant afhangt: de goede organisatie van partijen en de juiste formuleering van wederzijdsche eischen en plichten. En één hoofdgedachte beheerscht daarbij alles, dat men zich voelt minderheid, dat men het recht der minderheden geëerbiedigd wenscht, maar dat men daartegenover de aanmatiging van meerderheid te zijn mist. Nu ontbreken by het convenant, hetwelk men mag opmaken, dat tusschen christelyk- historischen en een deel der liberalen hier gesloten is, deze elementen. De organisatie der liberalen van sAlge- meen Belang" is van jongen datum, de for- meele afspraak is absent en het voornaamste niet als verweer van minderheid, maar met de pretensie van meerderheid te zijn eenig en alleen, is men van liberale zyde in zee gegaan. Men heeft een christelyk-historiseh schel- visciije uitgeworpen om een liberalen kabel jauw te vangen. Of deze vischvangst voordeelig in de toe komst zal blijken hangt echter geheel af van de vriendelijkheid van de niet stijf-gehonden bondgenootenweigeren die dan is ook het scheivischje noodeloos opgeslokt. Of er voor weigering kans beslaat Wij zagen Maaudag j 1. een opwekking om ter stembus te gaan verspieid door de christelijk-historische kiesvereeniging. Wel was daarin sprake van de hulp van anti van zijn meester de gereedschappen bij el kaar, de hond werd van rijn muilband be vrijd ecu in het, diepste stilzwijgen aanvaard den wij de huisreis. "Wij konden misschien een dozijn schre den zijn voortgegaan, toon Legrand opeens met een krachtigen vloek op Jupiter aanviel en dezen, bij den kraag pakte. De verschrikte neger sperde oogen on mond wijd open, liet de gereedschappen vallen en viel op rijn knieën. „Schurkbarstte Legrand tegen hem los, „nietswaardige zwarte schavuit antwoord me oogenbhkkelijk en zonder omwegen: waar rit je linkeroog?" „Lieve help, mas'r WillDaar dab is toch mijn linkeroog!" antwoordde Jupiter op huilenden toon, terwijl hij rijn hand naar zijn rechter gezichtsorgaan bracht en, als wilde hij zaeh beschutten tegen een poging om 'hom den hals om te draaien, rijn arm in die houding het. „Dat dacht ik al ik wist het! Hoera!" jubelde Legrand, liet den neger los en hup pelde en danste in liet rond tot groote verbazing van den neger die nu opstond en stom van verte zing, beurtelings rijn meester en mij aanstaarde. „Komt, we moeten terugkeeren," zei Le grand thans. „Het spel is nog niet verlo ren," en hij ging ons voor naar den tulpen- boom. „Jupiter," wendde hij zich weer tot dezen, zoodra wij den hoorn bereikt hadden, „hoe was de doodskop tegen den tak gespijkerd met heb gericht naar boven of naar on deren „Gericht naar hoven, mas'r, dat de kraaien gemakkelijk bi] de oogen konden om die uic te pikken." „En door welk oog heb je de tor neerge laten door dit of door dat?" ging Legrand voort, na elkaar beido oogen van don neger aanrakend. revolutionnaire zijde geboden, maar van de liberale hulptroepen werd niet gerept; zoodat meu mag concludeeren dat niet uit geschre ven of duidelijk met woorden geformuleerde afspraak deze hulp werd aanvaard, maar slechts als iets bijkomstigs, zonder weder- verpliehting geboden. Met een enkel woord zinspeelden wij in dit artikel er reeds op: wij houden het er nog steeds voor, dat de liberalen te Schiedam de grootste politieke fractie zijn, en dat mits goed georganiseerd, de leiding in hunne handen kan blyven. En in district II en in district III bren gen zij bij gemeenteraadsverkiezingen het grootste aantal stemmen uit. Hoewel cijfergroepeeringen bij verkiezingen ons niet Van overgroote waarde schijnen willen wij toch de volgende berekening hier even inSasschen. Let meD op de cijfers der jongste verkie zing, dan vindt men katholieken 239 en van deze partij zullen er slechts weinig zijn thuis gebleven christelijk-historischen en anti-revolutionnairen met bun hulptroepen van radicalen en liberalen 320. Rekent men deze laatste aanhang op 70 stemmen (toch zeker niet te veel), dan blyven er 250 chris telijk-historischen en anti-revolutionnairen over. Schat men de thuisblijvers, zieken enz. op 15 °/0 dan vindt men dus Katholieken ongeveer 275 st. Christ.-hist, en antir. 290 t samen 565 st. Er zijn in district II 879 kiezers; er moeten dus ongeveer 314 liberale kiezers van alle gading in dat district zijn, een getal zeker groot genoeg om met een eigen, gewild candidaat mede in zee te gaan. Juist by de jongste verkiezing was de gelegenheid te over schoon geweest om de neuzen eens te teilen. De kerkelijke partijen hadden ieder een candidaat gesteld, de libe ralen hadden daatnevens met hun man voor den dag kunnen treden. Bij eene herstemming had men dan nader zich kunnen vinden met die party, die het meest in de liberale lijn lag. Had men hier ter stede gehad een liberale georganiseerde middenpartij, wy gelooven dat het dien weg ware opgegaan, en dat niet de conservatieve neigingen van een oud-liberale fractie de gelegenheid hadden gevonden om reeds by de eerste stembus tot den candidaat eener partij overtegaan, van welke de vooruitstre- venden niets hebben te hopen en wier eenige waarde iigt in hare anti-papistische betee- kenis. Een politiek program immers bezit ze niet eens. Maar reeds wezen wij er op voor de organiseering der veispreide vrijzinnigen be- „Door dit hier, mas'r door 't linker oog, zooals ik u gezegd heb," antwoordde Jupiter, nogmaals op het rechter wijzend. „Goed. Dan moeten wij liöt nog eens pro- beeren." Bij die woorden trok mijn vriend, in wiens waanzin ik thans eenige aanwijzingen van method© meende op to merken, het paaltje uit den grond1 dat de plaats aanwees waar do tor de aarde had aangeraakt, en sloeg het ongeveer drie duim westelijk er weer in. Toen leidde hij zijn meettouw van liet «dichtstbij zijnde punt van den boom er heen, rolde het evenals vroeger af lot op een lengte van vijf tig voet, waardoor liij op een van de vorige eenige meters verwijderde plaats aankwam. Om dit nieuw-veikregen middelpunt werd nu een nieuwe kring getrokken, wat grooter dan de eerste, en nogmaals namen wij do spaden ter hand. Ofschoon ik ontzettend vermoeid was, be gon toch op oen mij onverklaarbare wijze mijn belangstelling m rijn gedoe te groeien, totdat zij zelfs in opgewondenheid overging. Misschien had de doordachte, besliste hou ding die Legrand bij heel zijn wonderlijke handeling bewaarde, eenige® indruk op mij gemaakt. Uk groef dus ijverig voort en be trapte er mij zelfs nu en dan op, dat ik vol verwachting rondkeek naar don imaginairen schat, die mijn ongelukkigen vriend van zijn verstand had beroofd. Weer konden ongeveer anderhalf uur voor bij zijn gegaan, toen het luide geblaf van den hond die nu een heel anderen toon aan sloeg dan te voren, ons opnieuw stoorde. Ju piter wilde weer zijn hek toesnoeren, maar hot dier bood wauhopigen tegenstand, sprong in de kuil en krabbelde als een dolle den grond open met rijn pooten. Na eenige oogenblikkem had liij een groot aantal men- sclielijke beenderen losgewoeld die twee com plete geraamten vormden, en waartussche® verscheiden metalen knoopen en eenig vuil- staat hier vooralsnog geen kan=, hetzij omdat de organisatoren ontbreken, hetzij omdat zij nog niet voor den dag wenschen te treden. Hoe gaarne zouden velen dat anders zien, die van nood-verbonden met niet-gcestver- wanten noch voor de liberale pat lij noch voor de stad onzer inwoning eenig heil ver wachten. De Ilaven te Scheveningen. Door klokgelui en vlaggentooi begroette de Scheveningsche bevolking d» licugilijke tij ding van de aanneming van liet wetsontwerp tob aanleg eener visscliersiiaven door do Tweede Kamer. De bevolking bewoog zicli in menigte m de hoofdstraten. Aan het strand leverde do haringvloot, welke tot vertrek gereed staat, een vroolijk en schilderachtig .schouwspel. Alle schuiten hebben de driekleur u de oranjevlag ra top en de veolldeurigo kantoor- vlaggen op. De etablissementen aan het strand bleven met achter. Op het Kurhms werden op alle dommen do oranje- en natio nale vlaggen gehesehen. Nog melt me® ons uit Scheveningen In het dorp vormen rich optochten van schoolkinderen met wimpels en vlaggen, die vreugdeliederen zingen. M©n wenscht op straat elkaar algemeen geluk; aan de hand drukken komt geen einde. Op de societeits- tenb „Neptunus" aan liet strand worden groote toebereidselen gemaakt voer een schoon avondfeest. Van allo zijden worden telegrammen van gelukwenschen ontvangen en door het bestuur van Scheven ing-eh Belang" werd aan minister Leiy het volgend telegram van gelukwemsdh afgezonden „Iimigen dank den- vereeniging voor het groote werk dat Uwe Excellentie vcor Sehe- veningen deed." De lieer A. Hoogenraad richtte als secreta ris van de permanente commissie uit de ree- derij en president va® de Reederij-Vereeni- ging „d'Eendrariit" namens die vercenigin gen dankbaar schrijve® tot don minister Lely, voor hetgeen Z. Exc. voor Schevenin gen heeft verricht. Dit schrijve® ontving de minister kort na de aanneming va® het haven-ontwerp dooi de Tweede Kamer. Do vereeniging van ingezetenen te Scheve ningen, welke xn het belang der visschersha- ven zich had gevormd en alle takken van handel, nijverheid enz. omvat, richtte oen dankbaar telegram tot den minister van Wa terstaat. De heer J. L. S. van Kempen zond den heer A. Hoogenraad een telegram van har telijke gelukwemsch voor Scheveningen en de vissehersbevolking met hot verkregen resul taat. De vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen heeft eeu telegram ge zonden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, den heer Lely, waarin zij Z. Exc. warmen dank brengt voor 'fc ge nomen initiatief en alle hulde vooi de uit- nis, blijkbaa- van vergane kleedingstukkcn lagen. Een paar scheppen met onze spaden wierpen mi de kling van een groot Spaansdi dolkmes op en toen wij verder groeven, kwa men verscheiden gouden en zilveren munten te voorschijn. Toen Jupiter dit zag, kon lui zr-.1i van blijdschap bijna, met bedwingen; maar liet gelaat van zijn meester verried bittue te leurstelling. Desniettegenstaande diong hij er op aan dat wij voort zouden gaan, en nau welijks had hij die woorden gesproken of ik struikelde en viel voorover. Mijn voet was m oen ijzeren ring gehaakt, die nog vooi de helft ra de losse aarde verborgen lag Nu werkten wij ijverig voort, en nooit heb ik tien minuten in grooter spanning doorge bracht dan deze. In dien tijd hadden wij een langwerpige houten kist bloot gelegd die, naar haar volkome® ongeschonden toestand en haai' stevigheid te oordeeleu ra de een of andere stof misschien wel kwikzilverehlo- riet moest gedompeld rijn. Zij was drie en een halven voet lang, drie voet breed en twee en een halven voet hoog en geheel omwon den met gesmeed-ijzeren, vastgeklonken bui den. Aan ieder zijde der last bevonden zich dicht bij het deksel drie ijzeren ringen, waar door zes personen haar konden dragen. Onze vereende la-achten vermochten evenwel al leen de kist oen weinig op rijde te «cliuiven, zoodat wij al spoedig de onmogelijkheid in zagen om een zoo zwaxen last te vervoeren Gelukkig wan het deksel slechts door twee grendels gesloten. Trillend van opgewonden heid schoven wij die los, en een oogenblik later schitterde ons een schat van onbere kenbare waaide tegen. Bij liet licht der lan taarn die de kuil bescheen, werden onze oogen letterlijk verblind door liet glinsteren en blinken van een verwarde massa, goud en juweelen. Wordt vervolgd.) iri* ff te "hsiïïiMjak" A«&s: 'ik

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1