STADSNIEUWS. van landbouw, tuinbouw, veehouderij en veenderij. Men wenschto eon bepaling, dat do vacanties zooveel mogelijk gegeven wor den in. den tijd, waarop do hulp der kinde ren voor den landbouw enz. noodig wordt ge acht. Betreurd werd dat ter zake van de finan- cieeie gevolgen der regeling geen deugdelijker ramingen gemaakt zijn. Do onderstelling dat 15,000 leerlingen, die thans geen lager on derwijs genieten, onder de werking der nieu- do wet voortvloeiende vermeerdering van uit- hecl uit de lucht gegrepen. Ook hechtte men geenerlei waarde aan do schatting van do utt do wet voortvloeiende veruierdexmg van uit gaven voor llijkstoezicht en gelegenheid t-ot opleiding van onderwijzer» op een bedrag van f 100,000. Op liet groote aantal adressen, ten aan zien van dit ontwerp aan de Kamer gezon den, werd de aandacht der regeering geves tigd, adressen van te meer beteekenis, om dat do meeste zijn uitgegaan van besturen, die zioli sedert vele jaren met het ouderwijs hebben bezig gehouden. Men vroeg of raadzaam is een wettelijke regeling, waarte gen een groot deel der bevolking bez blijkt te hebben, xnet een meadenkeid van enkele stemmen door te drijven. Andere le den hechtten aan do ingekomen adressen geen grooto beteekenis als zijnde geenszins uiting toner spontane volksbeweging. Ook wees men op hot adres van don Boml van Nederl. Onderwijzers, waarbij tut naam van niet minder dan 5600 ouderwijzers aan ne ming van hot wetsontwerp wordt gevraagd. Met betrekking tot de adressen van Itoomseli-Katholieken werd de aandacht ge vestigd op liet feat, dat in liet buitenland en binnenland gezaghebbende Katholieken in beginsel voor leerplicht gostemd zijn. Hier tegen werd opgemerkt, dat do bedioelde ge zaghebbende Katholieken in het buitenland allen uitgaan van do onderstelling, dat voor alle Katholieke ouders gelegenheid bestaat hun kinderen op de school Godsdienstig on derwijs te doen genieten overeenkomstig do leer hunner kerk, terwijl do betrekkelijk wei nige uitingen ton gunste van leerplicht, van Katholieken hier te lande» vernomen, met op wegen tegen do zeer talrijke uitingen, blijk gevende van tegenovergestelde gezindheid. Do uiting dos ministers in de Memorie van Antwoord dat „ook vrouwen van het schoolopziener-schap niet zullen zijn uitgeslo ten", deed' eenige leden verklaren, dat hot met hot Christelijk standpunt niet overeflt te brengen is, vrouwen openbare betrekkin gen op te dragen. Anderen meenden, dat de vrouwen in don regel de noodige geschiktheid en. tact voor het vervullen van het sehoolop- zienersarnbt missen, terwijl ook liet optreden van vrouwen bij hot schooltoezicht het pres tige van de onderwijzers op bedenkelijke wijze zon benadeelen. Andere» leden kouden zidh met deze beschouwingen niet vereeni- gen. Bij de behandeling dei- artikelen werd' zeer uitvoerig van gedachten gowisteld omtrent do invoering van liet verplicht herhaiingson- derwijs. Men betwistte in de eerste plaats de opportuniteit. Zeer onwaarschijnlijk word liet geacht, dat op 1 Nov. 1903, den da_ waarop naar het wetsontwerp do verpheh ting tot het bozookon der herhalingsschool gelden zal, het herhalingsouderwijs gereorga niseerd zal ziju. Een nota van den heer Van Alphen, hou dende ecu betoog van gelijke strekking, is bij liet afdelingsverslag gevoegd. Men veronderstelde verder, dat grooten in vloed bij don minister tot het doen van het voorstel omtrent iierhalingsonderwijs beeft gehad het verlangen om hen, die de» verkor ting van den leerplichtigen leeftijd voor het gewone onderwijs met kwade oogeu zouden zien, tevreden te stellen. Ook voorstanders van het lierlialingsonder- wijs meenden dat, voordat tot invoering van leerplicht voor dat ouderwijs besloten word't, afgewacht dient te worden, dat het geven daarvan meer in dc zeden is doorgedron gen en nader is overwogen. Bedenking werd' geopperd tegen lierha- lingsonderwijs uit een oogpunt van zedelijk heid (het samen naar school gaan van jon gens on meisjes van 13 tot 13 jaren in de avonduren). Aan dio bezwaren is niet to ont komen door het geven van herhaliugs-ondt-r- wijs in den zomer of overdag. Gewezen werd voorts op de bezwaren voor het onderwijzend personeel cn liet gemis van de geschiktheid van sommige onderwijzers, die op de lageie school voldoen, om horhalings-onderwijs te geven; op den slechten invloed van verplicht herhali.it gsondenvijs in do avonduren op het bestaan en de oprichting van fabriekss.-bolen. Verder achtte men do voorstelling dat de invoering van herlialingsonderwijs geen groo to uitgaven zou vorderen, to optimistisch. Aangedrongen werd op wijziging van art 54 bri der wet op het 1. o. strekkende tot zoo danige verhooging der Rijkssubsrdi-in Jat allo kosten van het bijzonder herhn'ingsm- dierwijs ten laste van het Rijk komen. De voorstander» betoogden o. a.. dat in voering van liet verplicht herhalingsontkr- wijs het middel is om een goede organisatie van Rit onderwijs te verkrijgen; dat hec ze delijkheidsargument zeer overdreven was en daaraan tegemoet to komen is door het her lialingsonderwijs overdag te gevendat de kosten niet zeer groot zullen zijn. Men ver- liezo niet uit het oog dat het bijzonder on derwijs geenszins verplicht wordt herhalings scholen te openen. Enkele leden achtten het bedenke' ij k do vaststelling van het leerplan der herha lingsscholen aan do gemeenteraden op te dragen. Voor 1900 is de enkel-provinciale begroo ting op f 034.152,35 geraamd, de provinciale opcenten zijn op 10 opcenten op de grond belasting en 7 op het personeel voorgesteld Voorgesteld wordt door Ged. Staten o. a toekenning van een subsidie aan het bestuur van het Opleidingsschip voor de handelsvaart te Rotterdam. In de a.s. zomervergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland zullen behalve de verkiezing van 4- leden der Eerste Kamer wegens periodiek aftreden van de heeren Vening Meinesz, Vlielander Hein, Van Boneval Faure 's Jacob en de begrootingen o.a. be Imndeid worden: adressen van de gemeente raden van Hillegersberg en Bergsehenhoek, ter verkrijging van suoddie der provincie in de kosten der verandering van den grint weg tusschen die gemeenten in een kleiweg. Praeadvies ven Ged. Staten hieromtrent i nog niet verschenen Mededeeling van Ged. Slaten omtrent de plannen tot wijziging en aanvulling van het Reglement ter bevordering der paardenfok kerij in verband rnet het Regeeringsplan tot wettelijke regeling der verplichte hengsten keuring. Het afwijzend praeadvies van Ged. Staten op liet adres van het hoofdbestuur der schip- persvereeniging ïSchuttevaer" om te bevor deren dat de Lage brug te Overschie worde verhoogd of door eene beweegbare vervangen. De aanvrage van de Mij. tot Expl. van tramwegen om steun uit de prov. fondsen voor tramverbindingen GoudaBoskoop en GoudaSchoonhoven. Ged. Staten zijn van oordeel dat de algemeene sclieepvaartbelangen zich verzetten tegen het plan om over de Gouwe een brug te maken, evenlang als de spoorwegbrug ten behoeve vau de tramlijn van Boskoop nabij het station Gouda. II mag aan geen treinverbinding van Boskoop met station Gouda over de Gouwe gedacht worden, dan met gelijktijdige verhooging van de bestaande spoorwegbrug, die dan ten dien ste van beide ondernemingen zal kunnen komen. Hieromtrent vragen zij do goedkeuring der Prov. Staten en tevens diligent-verklaring in het uitbrengen van een praeadvies omtrent de aanhangige aanvragen voor geldelijken steun ten behoeve van een stoomttamlijn Gouda-Schoonhoven. De subsidie-aanvrage der IIoll. Electrisehe Spoorwegmij. te Amsterdam voor aanleg van treinverbindingen AmsterdamAlfen en LeidenHaarlemmermeer. Een voorstel tot aanvulling van het prov. eglement op de wegen en voetpaden o. a met bepalingen omtrent het tijden met auto mobielen en velocipedes. Voorgesteld wordt o. a. lo. een verbod voor motorrijtuigen met meer dan 10 zitplaatsen of bestemd of inge richt voor vrachtvervoer of ook die waarvan de lengte meer dan 3.00 M., de breedte meer dan 1.80 M. of de hoogte met inbegrip van den last meer dan 2.50 M. bedraagt. Om de wegen te berjjden zonder vergunning welke men zicli voorstelt, dat alleen voor bepaalde wegen, of meer in het bijzonder omschreven gevallen zal worden gegeven; 2o, de mogelijkheid van het rijden met mo torrijtuigen in het algemeen te verbieden op die wegen, waar de bezwaren ten aanzien van het verkeer misschien sterker dan elders bestaan. Vervallen is de bepaling dat de berijder van een wieier bij het tegenkomen van paarden desverlaagd naast den wieier moet gaan staan. Echter zal hij voor rijtuigen en voetgangers zoo ver mogelijk moeten uitwij sterk te doen vertegenwoordigen, terwijl ook de Kon, Nederl. Marine van zich zal doen spreken. Statistiek. In brochurevorm is nu verschenen het ver slag van de werkzaamheden der Centrale Commissie voor de Statistiek over het jaar 1898. Vroeger werd het opgenomen in de »Staats-Courant". Vr ed esconfercntie. Enkele Fransche gedelegeerden ter Vredes conferentie maakten Zondagmiddag 2 uur een zeetochtje met de Fransche torpedoboot Honneur de la Pat r ie die, komende van Rotterdam, aan den Hoek van Holland gereed lag. Het was zeldzaam prachtig weder en de zee spiegelvlak. Aan den Maasmond was het Schevenmgsche strand met omgeving duide- delijk zichtbaar. ken en met geen grooter snelheid dan 15 KM. in het uur mogen rijden. Voor het wielt ijden zijn nog vele andere bepalingen voorgesteld, o. a. om wielrijders te verplichten met bel of trompet te waar schuwen als zij gewone voertuigen voorbjj willen rijden. Tenzij zij hun vaart vermin deren tot die van een voetganger, is hun het waarschuwen verboden bij het voorbijrijden van voetgangers. Nog is aan de orde gesteld mededeeling van liet onderzoek ingesteld in aansluiting aan het verslag omtrent de.oorzaken vnn den vervuilden toestand der kanalen tusschen de Maas en Scheveningen en de middelen tot vet betering. Gedep. Slaten verklaren thans voorstellen in overweging te nemen tot wijziging van de reglementen der Hoogheemraadschappen Schieland en Delfland, die ten doel zullen hebben de doorstrooming \an het Maaswater te bevorderen. Hier moet ook gelet worden op de waterverversching van Schiedam en gewaakt voor de zeer groote scheepvaart- belangen bij de Schie betrokken. Ged. Staten hopen in de zomervergadering van het vol gende jaar een voorstel te kunnen doen dat met die verschillende belangen rekening houdt. Provinciale Staten Tan Zaid-IIolland. De Provinciale rekening van Zuid-Holland over 1897 ter goedkeuring aan de Staten vergadering onderworpen, sluit in ontvangst met f955.744,125, in uitgaaf met f898. I I7255, zoodat het batig slot bedraagt f 57.626,87; Voor zooveel het Rijksbestuur betreft is de Prov, begrooting van Zuid-Holland voor 4900 geraamd op f82.648.50. Wat betreft de belooning der griffie-ambtenaren is op nieuw eene verhooging van 10 0/3 geraamd, daar de Kon. Besluiten van 1876 en'75 nog ongewijzigd zjjn. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Men schrjjft ons: Nauwelijks Jieeft het eerste bezoek der Koninginnen aan Rotterdam plaats gehad of men hoort reeds vage plannen van het toe gezegde tweede bezoek io September, dat hoofdzakelijk gewijd zou zijn aan de haven werken aan den linker Maasoever. Het zou dan in de bedoeling liggen HH. MM. op een salonboot te doen inschepen aan den Hoek van Holland en de rivier te doen opstoomen om achtereenvolgens de bedrijvig heid op de rivier en in de havenwerken met hunne krachtige werktuigen gade te slaan en een lunch aan te bieden aan boord van een der viermasters van de Holland—Ame- rika-Lijn. Vervolgens zou een rijtoer door Cliarlois en Katendrecht worden gemaakt, terwijl een marinevaartuig aan het etablissement sFetje- noord" bij die gelegenheid van stapel wordt gelaten. Als waterschouwspel hoort men ook nog noemen een internationale roei- en zeilwed strijd op de Maas, vanwege de R. en Z. V. nde Maas" te Katendrecht. Het Septemberbezoek aan Rotterdam, hoe wel het vermoedelijk een minder officieel karakter zal dragen, belooft niettemin in alle opzichten aan de havenstad waardig te zijn, daar van de zijde der scheepvaart niets onbe proefd zal worden gelaten de koopvaardijvloot Uit Den Haag meldt men ons dato 17 Juni Wederom waren hedenavond de gedele geerden op een partij vereenigd, thans als gasten van de Nederlandsche regeei namens welke de minister van buitenlandsche zaken de honneurs waarnam. De heer De Beaufort ontving de gedele geerden en verdere officieel genood igdei: den kunstavond het Vredescongres aange boden in de vestibule van liet Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, welke voor deze gelegenheid in een ontvangsthal was her schapen, alwaar de gasten zich bewogen in gangen van palmen, met heraldieke vaandels en blazoenen, afhangende van het plafond of bevestigd aan de met vlaggedoek omwoelde pilaren. Waarheen men zich in liet gebouw ook wendde, overal vond men groen en bloemen op zijn weg. Behalve de gedelegeerden waren voor deze soiree uitnoodigingen gezonden aan de Staten- Generaal, den Raad van State, de Reken kamer, den Iloogen Raad, Burg. en Weth., den Gemeenteraad, Ged. Staten en den grif lier, de secretarissen-generaal der Departe menten, vertegenwoordigers van het Hof, militaire autoriteiten enz. Aan de genoodigderi werd het programma aangeboden gedrukt op oud-Hollandsch papier met oen teekening van Willy Martens op het titelblad, den vrede zinrijk voorstellende. Baron van Hogendorp, referendaris, chef van het protocol aan het ministerie van bui tenlandsche zaken, heeft zich van de opdracht en taak om het feest te regelen en de zaa! in te richten gekweten met de medewerking van zijne echtgenoote. Een Bisschop, W. Maris, Mesdag, Klinken berg, Duchaltel en Baudewijnse stelden hun krachten en talenten voor dezen avond, die de vreemdeiiogen met de Hollandsclie kunst nader in kennis bracht, beschikbaar. Voor de uitvoering van de decoratie der zaal had men zich in betrekking gesteld met den heer C. J. Werver Jr., eigenaar van het kunstmagazijn Drouot alhier. Te 9 uur begon de uitvoering van het volgende programma 1. Tableau vivant, naar Jan Steen, dorps bruiloft, naar het origineel in het Rijks- Museum. 2. Nationale dans, uitgevoerd door 12 paren, kleederdracht van Brabant, Breda; Gelder land, Nunspeet; Zuid-Holland, Beierland en Scheveningen; Noord-Holland, Maiken; Zee land, Goes en Cadzand; Utrecht, Bunschoten Friesland en Overijsel, Schokland; Groningen, Drente. 3. Tableau vivant naar Dirk Hals, lande lijk feest, muziek van Sweelinck. 4. Voordracht van een Romance van Joh. Wolff en Caprice Winiavvski, door eerstge- noemden violist. Na de pauze trad Johannes Wolff nogmaals op in de Scones de la Scarda no. 10 van Hubat. Het programma werd besloten met 6. Tableau vivant van Rembrandt's Nacht wacht. De muziek van de Koninklijke kapel, onder directie van den heer Bouman, deed zich bij afwisseling hooren tusschen de verschillende nummers. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer J. A. Schuurman, hoofdingenieur bij den dienst van het my n wezen inNederl.-Indië. De audiëntie van den minister van Water staat, Handel en Nijverheid zal aanstaanden Dinsdag, 20 dezer, niet plaats hebben. Door het Depart, van Justitie is een dezer dagen aan de ambtenaren bij de gevangenis sen, die den 65-jarïgen leeftijd hebben be reikt, de aanzegging gedaan, dat zij met 1 Juli den dienst moeten verlaten. Tot hoofdopzichter te Rotterdam bij de afdeeling drinkwaterleiding, w. o. ook be grepen het buizen- en kabelnet, is door B, en W. benoemd de heer Wirtz, ingenieur. 'OVERSCHIE, 49 Juni. Gisterenmorgen reed de heer K., wonende aan den Stations weg te Rotterdam, met eenige kennissen per fiets naar Delft, toen hij op den Delfweg even buiten deze gemeente de macht over zijn rijwiel verloor door een gebrek aan het stuur, en in de aangrenzende moddersloot terecht kwam. Door zijn vrienden op het» droge geholpen, bleek het, dat hij geen let sel had bekomen, zoodat hij bemodderd per boot de terugreis naar Rotterdam aanvaardde. 'OVERSCHIE, 19 Juni. Sedert een paar dagen'atbeidt men aan het slechten der ruïne van den afgebranden molen, welk werk door eenige quaesties zeer is vertraagd. Een aannemer uit Deventer is opgedragen, den nieuwen molen te zetten. 'KETHEL EN SPALAND, 49 Juni. De vroegere dienstbode van den burgemeester, Maartje Schot, is naar het gesticht voorzenuw- lijders te Amsterdam overgebracht. Zij is ontoerekenbaar verklaard voor den diefstal ten huize van den burgemeester gepleegd. vereeniging van schilderspatroons onder den naam van verzekeringsbank »Onderlinge Steun" alhier. Naar wij vernemen zijn als voorloopige eandidaten voor den gemeenteraad door de kiesvereeniging »Schiedam"geste!d de heeren: J. O. Bender, A. v. Buysen, dr. B. de Bruijn, C. A: v. Deventer, C. Klein, M. Kranen, W. v. d. Most Phz., C. Rijkse en J. H. v! Westendorp J.Dz. Na de laatste bestuursverkiezing zijn de function in het bestuur der R.-K. kiesver eeniging sRecht Plicht en Orde" als volgt verdeeldde heeren W. A. Beukers, voor zitter, C. J. Willeman. onder-voorzitter, A. C. A. Nolet, le secretaris, mr. W. H. Janseu, penningmeester, E. Beukers G.Czn., 2e sec retaris. (N. S. Ct.") De heer G. Rynten van hier, thans onder wijzer te Vrijenban, is benoemd tot onder wijzer te Rotterdam. Het lid van de Eerste Kamer voor Noord- Holland, de heer A. Prins, heeft te kennen gegeven bij de aanstaande periodieke aftre ding geen herbenoeming te zullen aanvaarden, wegens zijo hoogen leeftijd. In de sStct." wordt medegedeeld een staat van afkoop van tienden over het jaar 1898. Bij den directeur der visschershaven te IJmuiden is tegen f 0.05 per exemplaar ver krijgbaar het reglement voor den verkoop van de visch en voor het gebruik van de vischhal in de visschershaven te IJmuiden. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Maandag 26 Juni a.s., des na middags te 2 uur, De agenda bestaat uit: 1. Vaststelling der notulen van de verga dering, gehouden 30 Mei j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken, 3. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw inkomend raadslid, den heerdr. D. N. Janssen. 4. Benoeming van een lid der commissie voor liet Burgerlijk Armbestuur, Op de aanbeveling, waarmede Burgemepstei en Wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren I. P. Loopuyt, II. J. H. van Westendorp. 5. Adres van den lieer ft. de Boer, om eervol ontslag als leeraar in de Engelsclte taal aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school, met ingang van 1 September a. s. 0. Adres van den heer ror. M. Smit om eervol ontslag als leeraar in de Staatweten- schappen aan de H. Burgerschool en de B. Avondschool, met ingang van 1 September a.s. 7. Rekening van den gemeente-reinigings- dienst over 1898; met rapport daarop der Provinciale Commissie. 8. Rekening van het pakhuis de Neder landen" over 1898; met rapport daarop der Financiëele Commissie. 9. Adres van het bestuur van de alhier gevestigde afdeeling der maatschappij sTol bevordering der toonkunst" om continuatie van huur van lokalen boven de koopmans beurs, in gebruik als muziekschoolmet praeadvies daarop van Burg. en Weth. 10. Bemerking van Gedeputeerde Staten op de door den Raad in zijne vergadering van den 30sten Mei j.l. vastgestelde veror dening van het Stads-Ziekenhuis; met prae advies daarop van Burg. en Weth. 11. Voorste! van B. en W. op het adres van J. A. van Gent om vergoeding van aan zijn schip j>de Gerslkorrel" toegebrachte schade bij het varen door de Hoofdbrug. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van al. 2 van art. 9 der verordening op de gemeente-reiniging van den 12n November 1897 (gem. blad no 13). 13. Vuorstel van B. en W. met betrek king tot de toepassing van art. 28 der pen sioenverordening voor gemeente-ambtenaren. Voorstel van Burg, en Weth, tot wijzi- ing van het beschrjjvingsbiljet voor de pl. directe belasting Daar het inkomeo, vol gens het daarvan door hen ingediende ont werp, opdat dit biljet in overeenstemming zou zijn met de door den Raad vastgestelde gewijzigde verordening op de heffing dier belasting. 15. Nader voorstel vati B. en W- omtrent het aanwijzen van een terrein voor opslag plaats 4van koolasch en bagger ten dienste van de gemeente-reiniging. 16 Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe instructie voor den doodgraver der algemeene begraafplaats, volgens het daarvan door hun collega ingediende ontwerp. 17. Voorstel van B. en W. om den heer N. F. Elzevier Dom, wiens tijdelijke aanstel ling als heelkundige der armen en van het stads-ziekenhuis met 1 Juli a.s. expireert, in die tijdelijke betrekking te continueeren tot den dag waarop de nieuwe verordening voor het stads-ziekenhuis in werking zal treden. Shero Akaband, voormalig geznit van Japan bij ons Hof, is benoemd tot lid van den Raad van State in Japan. Men meldt ons uit 's-Gravenhage In de vereenigde vergadering der Vrijmet selaarsorde in Nederland, genaamd vliet Groot Oosten", is benoemd in plaats van wijlen mr. A. M. Maas Geesteranus, tot Gedeputeerd Grootmeester mr. Taco Henny te Amsterdam. Het gebruikelijke feestbanket ging wegens het overlijden van den heer Maas niet door. Jhr. Gevers te Middelburg heeft eervol ontslag aangevraagd als onder-directeur der gasfabriek en duinwaterleiding. In hun advies op het in hun handen ge steld adres van J. A. van Gent te Zeven bergen, om vergoeding voor do door hom geleden schade dbor het breken van de mast van zijn schip „die» Gorstokorrol", toen dit 21 April jl. door do Hoofdbrug voer, erkennen B. en W. dat adressant zich, zooals hij zegt, to»t hun College had gewend met gelijk ver zoek. B. en W. achtten editor de gemeente rechtens niet tot schadeloosstelling verplicht, zoodat zij niet bevoegd waren schadevergoe-1 ding te verleenen. Een andere vraag echter is of de billijk- j heidniet meebrengt dat adressant zeker© i adevergoeding ontvangt, waarover even- wel aan den Raad heb oordeel is. Onder ever- legging der ingewonnen rapporten, meenen B. en W. die vraag bevestigend to moeten beantwoorden. Toch zijn zij van oordeel dat I eir geen aanleiding is adressants verzoek oom volle sclii'idevergoeding ad f 95 toe te staan. B. en W. vereenigen zich met de door I den havenmeester in zijn rapport dato 27 Mei gemaaikte berekening van de schade op I f 69. In aanmerking nemende dat adressant voor een oudfen mast een nieuwen heeft ge- j kregen, stellen zij daarom voor een schade vergoeding te verleenen van f50. »St.-Ct." no. 141 bevat de statuien der Gisteren is op de gebruikelijke wijze de herinneringsdag van den slag van Waterloo herdacht door het laten wapperen van de Nederlandsche driekleur van de torenspits. De gisteren alhier gehouden collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoedigingen ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 165.55. Gisterenavond had in de zaal der Officieren- Vereeniging plaats de uitvoering van de ïSchiedamsche Vereeniging Vriendenkring" die door den voorzitter der Jbaoiercommissie met een hartelijk welkom werd geopend. Met groote voldoening volgden de aan wezigen daarop de opvoering van het blijspel »[>akompian dagatieweer" dat zeer werd loepejuichd. Na de pauze werd een repks van voor drachten ten beste gegeven waarbij een bij zonder succes had de voordracht »art. 161 Burgerlijk Wetboek". De avond werd besloten met een bal, tijdens liet wek een tombola werd gehouden, die zeker niet weinig heeft bijgedragen tot verhooging van het genoegen. Het was reeds bijna ochtend toen de aan wezigen huiswaarts keerden in opgewekte stemming en dankbaar voor het genotene. Zaterdagmiddag te 6 uur had de jonge juffrouw Ommering, uit Vlaardingen, het on geluk om, terwijl zij nabij het kantoor Haven geld laugs den Overscliieschen weg reed, met fiets en al in het water te schieten, Gelukkig waren eenige personen in de nabij heid die er spoedig in slaagden de jonge dame en haar fiiets op het droge te brengen. Door de vrouw van den tuinman Hoogland werd zij van droge kleeren voorzien. De meesletknecnt P. van Asten, werkzaam in de branderij van den heer Kreuger, had hedenmorgen het ongeluk om, terwijl hij np de stelling bezig was, uit te glijden en met beide beenen in de beslagbak terecht te ko men, waardoor hij die lot boven de knie ern stig brandde. Door den heer J. T. M. Nolet werd hem een voorloopig verband aangelegd, waarna hij per rijtuig naar zijn woning in de Baan werd gebracht, waar onmiddellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Hedenmiddag le 3 uur kwam de 19-jarige Hendrik As, die tengevolge van een ongeluk kig been op een stokje steunt, van het Broers- veld de Hoogstraat op, doch had daar het ongeluk te vallen, ongelukkig juist met de linkerhand in de scherven van een paar fiesschen die hij onder den arm had, waar door hij een breede, diepe wond in die hand bekwam. Hevig bloedende werd hem door de politie bij den brugwachter aan de Koemarkt de eerste hulp verleend, waarna hij naar zijn busdokter is gebracht. Hedenmiddag te 4'A uur had de 18-jarige Rika Rensman, wonende irt de Zijlstraat, het ongeluk om bij het scheppen van een emmer water voorover te tuimelen. Gelukkig kon de vrouw van den slager Schalie, wonende in de Breedstraat, de drenkelinge nog grij pen, zoodat zij weder spoedig op het droge was. De Sjarige Hendrik van Os vermaakte zich hedenmiddag met vischjes scheppen aan de trapjes langs de Haven nabij de Koe markt. Hij schoot ongelukkigerwijze daarbij te water, doch kon nog spoedig worden ge grepen door een in de nabijheid zijnden jon gen, die hem dadelijk weer op het droge hielp. De knaap werd daarna naar de ouderlijke woning gebracht. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 17 Juni. Notaris: W. J. A. Rgldanus. Een huis en erve aan den Lange Achter weg nr. 1, groot 23 centiaren, in veiling f600. Verkocht voor f720. Een huis en erve aan den Prinsensteeg nr. 14, groot 44 centiaren, in veiling f320. Verkocht voor f 325. Een huis en erve in eene gang, uitkomende aan de Zijlstraat nr. 60s, groot 15 centiaren, in veiling f140. Verkocht voor f150. Notaris W. J, A. Roldanus en Makelaar J. F. W. Meijer. Een winkel- en woonhuis, ingericht tot broodbakkerij, met open plaats en erve, aan den Lange Achterweg dt. 5, groot 37 centi aren, in veiling f1300. Niet verkocht. Twee woningen met open grond en erven, aan het Kamp nr, 33 en 35, groot 90 centi aren, in veiling 1 f260, 2 f250. Verkocht voor 1 f269, 2 f250. Notarismr. H. M. G. Poortman. Een woonhuis en erve met open grond, in de Polderstraat no, 235, groot 43 vlerk, ellen, in veiling f340. Verkocht voor f350. Eeii winkel- en woonhuis en erve met open plaatsje, aan de Korte Singelstraat no. 11, groot 45 vierk. ellen, in veiling f925. Uit de hand verkocht. Een winkel- en woonhuis, plaats en erve, aan de Nieuwstraat no, 13, groot 42 vierk. ellen, in veiling f 925, Daarvoor verkocht.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2