l rs". te 35,le Jaargang. Zondag 25 en Maandag 26 Juni 1899. No. 9968. Tweede Blad, Iö. J j 1 obiae, laven 4, - a i nden, rrio. NA =a If é-\ HAAGSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. i too r ta'. i 1 a 'j'j 10 72 schiedamsche couraht EDAM Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó- een uur uan het bureau bezorgd zijn. Bureau Koterstraat 68. eren. 'oeleplein. f O.50 - 1 - 1.56 - 6.50 - 1 aling. nepapier. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12'% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Isleine adcertentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon So. 123. 'dam. ischc Ie ten. aise :eg- 11.30. 'L Den Haag, 22 Juni. Wondervolle tijd waarin wij levenHoog ten en laagten zonder tal, reusachtig zich verheffend of peilloos diep vallend. De rast- looze wakzaamheid waarvan wij getuige zijn, is ontzaglijke vooruitgang in kennen en kunnen, zich allerwege openbarende, stemt tot bewondering; de verdorvenheid, de aelfzucht, de jacht nlaar genot, in steeds groo- ter schakeering op den voorgrond tredend en laardoor opnieuw de onuitputtelijke vin dingrijkheid des mensohen bewijzende, geven velerlei reden tot bekommering. Na den iaat- sten grooten Buropeesidben oorlog bedoeld wordt die van '70/'71, want do Russisah- Turksohe krijg van '77, hos moorddadig ook, bleef eigenlijk ver van 't hart van ons we relddeel verwijderd is 't alsof alle be schaafde landen dér wereld tob een ontembar ren wedloop gedrongen werden om op ieder gebied van mensohelijk weten den prijs weg te dragen. Ons kleine vaderland moge niet meer als voor 2 a, 3 eeuwen in de voorste rij staan van de vooruitstrevenden, het neemt toeli inder daad bij zijn bescheiden krachten en midde len geen onbeduidende plaats in bij deze hoogst merkwaardige en veelzijdige inspan ning. Doorkruis onze provinciën, berijd onze spoor- en tramwegen, aanschouw onze ontgin ningen en kanalisaties, bezoek onze sluis- wsrkeir, bruggen, waterkeeringem, doorloop onze groote steden, sla een blik op de uit breiding ook in minder aanzienlijke gemeen ten, overdenk wat eenerzijds de geestkracht der particulieren, anderzijds de arbeid van Staat, gewest en gemeente tot stand brengt, overweeg daarnevens hoe onnoemelijk veel vam dat alles in het stille studeerver trek en in het rustige laiboratorium werd on derzoek' voorbereid en ontworpen, gij zult billijkerwijze moeten erkennen dat ook wij, Nederlanders, onze plaats onder de vrije en werkzame natiën nog ten volle waardig zijn, dat het land! van zooveel beroemde dooden het land van "Oldenibarnevelt en Grotius, van Comstamtijn en Christiaan Huygens, van Rembrandt en "Vondel, van Boenhaive en Donders, van Coehoom, Kraijenlhoff en Con rad, van Thorbecke en Fruin en talrijke an deren nog steeds zich handhaaft ter plaat se waar het behoort. De groote admiralen, de vermaarde aanvoerders van weleer, mogen al geen opvolgers hébben, die als zij hun naam schrijven in het gulden boek der Historie, dit mag niet aan gemis van beleid en dap perheid geweten worden, waar onze tijd ge lukkig niet meer vóór gilles de lauweren van den oorlog heeft aan te bieden. Zeker mo gen wij met vergeten dat in onze Indische gewesten ruimschoots nog te roemen valt op heldenmoed en beleid en dat wij daar een nog bijna jeugdig legerhoofd bezitten, wiens naam reeds nu in het Gedenkboek, dat den tand des bijcis niet te vreceen heeft, met glansrijke letteren is opgeteekend. Inderdaad!, wij leven in een „Sturm- and Drangperiode", al is do zin dezer uitdrukking geheel anders d!an vooreen. En natuurlijk is de taak der overheid in zulk een bewogen tijdvak, dat zich (hoe kan dit anders ook kenmerkt door een zeer vrije en veelzijdige critiek, vrij wat zwaarder dan in de rustiger dagen van weleer, toen men nog van „het gestoelte der eer©" sprak, waarin diegenen zetelden die tot regeeren of besturen geroe pen waren. Van het vroegere respect voor de mannen, die dlaar plaats namen, is weinig meer over. Dit zal wel niet liggen aan het feit dat zij zooveel minder respectabel zijn dan de voorgangers van een 30 of 40 jaar ge- den, het zal wel veel meer uit de omstandig heid voortkomen dat „de knobbel van den eerbied" bij het tegenwoordig geslacht vrij wat minder ontwikkeld is dan bij het vroe- gere. T<ot db ministers ten onzent, die van de uitgeoefende critiek een ruim deel krijgen, behoort zeker ook de lieer Lely. Dat hij ook van de zwaarte der regoertaak mag meespre ken, zal zijn Ongevallen-web ongetwijfeld be drijzen. Reeds voor drie weken scEreef ik in dit blad van een ongeval, dat hem met mt ontwerp bedreigde. Reeds toen had ik roden om te vermoeden dat de Kamer zich van de openbare behandeling nog vóór de zomerva- cautie zoiu afmaken. Aan den heer Veegans 'komt de eer toe, dat hij een ernstige poging beproefd heeft om althans met de beraadsla ging een' aanvang te maken. Liep d© Kamer dan op de ingediend© amendementen vast, dan kon zij altijd nog heit openbaar débat schorsen en tot een nader afdeelings-onder- ®eek besluiten, waarep don in October dus vóór de begrootin gsdiscussie de voort gezette behandeling zou kunnen volgen. De meerderheid! heeft 't niet gewild. Al zal nu 6» Kamer die publieke beraadslaging ook om streeks October beginnen, dan nog ral 't ten hoogste verwonderlijk wezen, als zij deze tij dig, dl w. z. vóór de begrooting, ten eind© 1 Er zal zeker wel wedier een haak te vinden wezen ooi het ontwerp aan op te lian- gen en de afdoening tot na. liet Kerstreces, cL i. tot einde Februari. 1900, te verdagen. En gebeurt dit, dan is hiervan nieuwe ver traging voor bat reeds zoo vertraagde Leer- plichtontverp 't onvermijdelijk gevolg. In middels hebben wij reeds nu, hetgeen ik in een vangen brief voorspelde, een zeer on vruchtbaar parlementair zittingjaar. Want het aangenomen Haven-ontwerp voor mijn Scheveningselie medeburgers stem pelt het jaar tooh heusch nifet als vruchtbaar. Dat het voor den minister Loly een kleine zegepraal is, erken ik volmondig. Dat hij op handige wijze zijn voorstel verdedigd heeft, kan ook nog worden toegegeven, hoewel hij de ernstige argumenten van tegenstander» als de hoeren Fokker, Ferf, Troelstra e. a. volstrekt niet heeft weerlegd. Legt men de rede des ministers bijv. naast de doorwrochte nota van mr. A. P. Th, E., hij de Kamer ingediend en door verscheiden sprekers geci teerd, dan zal men wel eenige verzekeringen van den minister opmerken, teigen die nota indruischende, maar de 9 gronden, in de nota. ontvouwd, blijven bestaan en de vrees blijft gewettigd, dat het rijk ©en uitgave doen zal, die èn za.l tegenvallen, èn don belanghebben den niet datgene zal brengen, wat zij volgens hun beweren dringend behoeven. Trouwens een voorstemmer, de heer Conrad, heeft bij het aandringen op meer diepte, zalf laten doorschemeren dait ook hij het nu aangebode ne ondoelmatig en zaker ontoereikend acht. Maar, de neuzen waren geteld. Alle anti- ravoluitionnairen ter wille van hun Sdheve- ningsdie geloofsgenooben on een voldoend aantal liberal© en katholieke Kamerleden, waaronder natuurlijk de Haagsehe afgevaar digden die hun kiezers moesten ontzien, en de beid© ministers, die tevens kd dei* Kamer zijn ziedaar een totaal, ruimschoots vol doende om de wet te redden. Mem wist 't reeds bij het ontwerp voor net Noordzee-fca- naal, dat er over en weder afspraken ge maakt warenvandaar dat de heer de Ras er op wees dat dergelijke stemmen, „uit dank baarheid" geen dank zullen oogsten bij de be lastingschuldigen, die te betalen hebben. En fin, de beslissing is gevallen, de Eerste Ka mer zal 't werk der Tweede wel niet afbre ken, dus hebben wij te berusten. Ik hoop vooral dat de gemeente Den Haag haar vrij gevigheid om 2 millioen voor dit werk te be stemmen, later niet al te zeer beklagen zal. Want er is hier nog zooveel voor de ge meente te doen, dat op zware offers zal te staan komen. Wij zijn met onzen rioleerimgs- arbeid aan den gang, die alles en alles wel meer dan 2 millioen kosten zaL Dit wordt nu wel over een aantal jaren verdeeld, maar 'het ware juist zoo wansdhelijk dab dit met den meestep spoed, geschiedde, natuurlijk voor zooveel dé deugdelijkheid van het w<.\k toelaat. Eerst daarna tooh zullen wij met onizo grachten „in het reine" komen. En dan nog slechts als de wetgever een eind maakt aan de schromelijke vervuiling van het toe- strooniend water door de Delftecihe fabrieken (die van v. Marken, v. Meerten enz.). En wat zal onze Laakhaven nog kosten? En wanneer zullen wij den zoo wenschelijken Abattoir-bouw beginnen? En wordt er niet cevraagd (en te recht), dait, nu B. en W. hun ontwerp nieuwe H. B. S. met 5-jarigen cur sus hebben ingediend (raming f 246,000), zij ook eerlang een ontwerp voor een nieuw Gymnasium mogen indienen? En zal men niet daarna om een tweede H B. S. voor meisjes komen aankloppen Inderdaad ei* is genoeg dat zorg geven lean aan hen, die in 't voornoemde „gestoelte der eere" zitten. Maar om die zorg naar den eisdi ta gevoelen, moe ten er mannen plaats nemen, voor hun taak berekend. En daarover valt niet te roemen, de besten, ontvallen ons allengs en hun plaatsvervangers, die idlfs nog met veel moei te te vinden zijn, z;j„ veelal zwak. Wij zul len er spoedli'g wee - over kunnen oordealen, nu de Juli-verlrieri.ig- voor de deur staat. Het zijn niet alleen de eigenlijke zake n, die de gemeente er niet erg best afbrengt, ook het organiseeren van een feest is haar fort niet. Althans hebben èn de Haagsehe Kunstkring, èn het Kurhaius een vrij wat mooier en aangenamer feest aan de heeren en daimes der Vredesconferentie aangeboden, dan onze Raad heeft gediaan. De dingen, die men onwillig doet, doet men slecht. B. en W. waren alleen op aandrang van buiten af, da.t- de residentie een beleefdheid aan een zoo aanzienlijk congres verschuldigd was, tot de aanvrage van een crediet overgegaan. Dat zij daarbij sen Nederlandse!' orkest daden op treden was uitstekend. Maar dan hadden zij tevens 't oog moeten houden op het program, dat zou worden uitgevoerd, en dan hadden zij ter afwisseling ook voor een vocaal ge deelte moeten zorgen. Dit deden zij niet en nu gaf Mengelberg een veel te zwaar pro gram, dat, hoe schoon ook uitgevoerd, toch vrij onverteerbaar was. En liij pleegde het ergerlijk verzuim geen enkele Nederiandsche compositie ten gehoore te brengen. Hebben marmert als Verhuist, Lubeck, Nicolaï, Hal e. a. niets voor orkest geschreven, waardig om voor een uitgelezen gehoor te dienen? Wij weten, gelukkig, wel beter. En nu was het Gebouw wel deftig versierd en de cham pagne was wel goed, maar het feest was ver velend. Dait was èn in den Kunstkring, cn in het Kurhnus ganscli anders. Daar was 't opge wekt on levendig, en bovendien was er wat moors te zien. liet bestuur van den Kring weet te zorgen voor opwekkend© en aardige voordrachten en vertooningen. Er werd goed gezongen, goed getypeerd en de beide ta bleaux, één van Jan Steen en één van Osta- de, waren van verrassende schoonheid. De vreemdelingen spraken dan ook luide hun bewondering uit. In hot Kurhaus was 't mu ziek en dans, du» op zich zelf niets verras send», dat don gasten geboden word, maar de buitengewoon smaakvolle versiering der za len en de voisierlijke inrichting dor buffetten maakten inch uk en ton slotte was men 't or algemeen over eens, dat het feest uitmun tend geslaagd was. Do kroon op eon en ander heeft de regeo- ring jl. Zaterdag gezet, want het weelderig feest in het geheel orngetooverdo Gobouw van Kunst en Wetenschap overtrof ver, al thans in Chic en praal van doooratie, het voorafgegane. Als de mannen van „Pulchri" zooals Bisschop, Willem Maris, du Chattel, Mesdag, Klinkenberg enz. ziolr véreenigen om de groote Meesters van weleer in levonde beelden to doen herrijzen, daar is men van 't succes zeker. Zij moeten zoowel met Jan Stem's „Bruiloft" ids met Dirk Hals' „Lan- d Jijk leest" weder voortreffelijk uit don hoek zijn gekomen. Niet zoo goed voldeed de we reldberoemde „Nachtwacht", omdat in Rem brandt's meesterstuk te veel donkere gedeel ten zijn. die zich niet wel voor een Tableau- vivant leenen. Ik had hooren beweren dat de keus op den „Schuttersmaaltijd" vallen zou en ik geloof zeker dat men daarvan, groot-ere voldoening zou gehad, hebben. Schilderachtig cn aardig moeten voorts de landelijke dansen geweest zijn, door de in diverse provinciale co-st-umes gedoste paren uitgevoerd. Dit vond ook onverdeelde toejuiching. Waarom, ter wijl al onze provinciën in die eigenaardige drachten vertegenwoordigd waren, alleen Limburg ontbreken moest, zou ik niet weteai te zeggen. Het muzikale gedoelto wan dit maal rijk aan Nederla.ndsdhe kunst. Toen Dirk Hals' prachtige groep zichtbaar werd, zong hot zingende meisje met zeer welluiden de stem een, fraai lied van Pieter Swoelinck, den groeten toondichter uit Vondels tijd. De vedelaar vedelde en het koor paaide zich aan de zangster. Valerius e. a. componisten volgden op Swealinck. Eeu Nedarlandsch vio list van groote gaven, Joilian Wolf uit Lon den, bracht zijn aandeel aan dit fraaie feest, dat la,ng bij de uitverkorenen in herinnering blijven zal. Toch ontbreekt de schaduw ook bij dit ta fereel niet. Vele leden dér Kamers hebben de uitnoodiging afgewezen, omdat men voor hen, die hier zeiker niet met mindere plaatsen moahtcn afgescheept worden, geen plaatsen beneden gereserveerd had. Men weet voorts oat de katholieke leden niet wilden verschij nen wagens hun grief over de miskenning, den Paus aangedaan. Bovendien moet er een weinig aangename briefwisseling tusschen den heer v. Hogendorp van Buitenlandsche Zaken en den zanger Mésschaert, dien men ook had gewensoht te hooren, zijn gevoerd. Achter de schermen kijkende, is er gewoon lijk nogal wat te zien, dat juist niet eng be vallig is. Ik zeide zoo even dat dit feest, behoudens de voormelde grieven, dé kroon op de vroe gere gezet heeft. Men hoort hier echter, ook vragen wat de Kroon eens ter eere van Ne- derland's aanzienlijke gasten doen zal. Die enkele „Avond aan 't Hof", kort na de ope ning der Conferentie, dat is tooh wel wat héél mager. Wanneer zal het aangekondigde Gala-diner ten paleize te Amsterdam plaats vinden Of komt er nog een Garden-party op 't Loo Zelfs dan zal men nog niet van een zich afslooven „en haut lieu" behoeven ta spreken. In de volgende week gaan de hee ren vermoedelijk uiteen, zij 't ook om in Sep tember terug te keuren. De tijd zal dus ga,uw om zijn. Over de vruchten van den arbeid zal men d'an wel spoedig wat meer hooren. Ooit hierbij zal denkelijk het woordje „ma ger" niet misplaatst weaen, hoewel men ver keerd zou doen de kiemkracht, die in ieder goed denkbeeld ligt, te miskennen. Er zijn ontegenzeggelijk voorstellen van ivaarde ge daan, er zijn pogingen beproefd om den oor log te beperken en een schikking te vergemak kelijken, dat goede zaad zal zioh niet geheel laten verstikken, al zal de wasd'om nog vrij wat tijd kosten. Zooveel idealisme mag, ge loof ik, iedereen koes aren. Niet lang geleder stipte ik in dit blad de drukte in het bouwvak te dezer stede aan. Zonder moeite zou ik heden daaraan nog een en and-er kunnen toevoegen, want rusteloos blijft men aan dén gang, veel te weinig reke ning houdende met de werkelijke behoeften. Het moge waar zijn dait de climax onzer be volking voortduurt, deze houdt toch zeiker geen gelijken tred' met de kolossale uitbrei ding, d'ie men op vele punten, maar voorna melijk aan de Zuid- en Westzijde der stad, waarneemt. Maar, dat is de zaak der onderne mers, zij hebben te overwegen of zij door hun overdrijving met eeu „krach" voorbereiden. Twee punten wil ik echter even tja» rele- veeren. Ton eerste cLat aan den wenseh dor gcloovigen naar een 7e kerk dor Ncd. Her vormden eerlang zal voldaan worden. Zij zal op het Regentesse-Plem verrijzon en is in zóóver bepaald uoodig, dat de kerkgangers uit- die volkrijke omgoving dan altliuil» huil geestelijk voedsel met meer ver af zullen heb ben to zoeken. Of o v e r i g o 11 s deze nieuwe kerkbouw n-oodlig is, schijnt twijfelachtig. Want altijd luider hoort men klagen over liet slechte kerkbezoek, zoodot de beschikba re plaatsruimte in de zes andere kerken meer dan voldoende is voor do ploatszoekendou. Maar óók waar is, dat men 't kerkbezoek aan moedigt als men 't den mensohen gemakke lijk maakt. Er is echter nog oen maar. Het f-eltl is er- nog niet, want eon dikke toni is noodig, en men heeft nog maar een ldemo f 80,000. Toch zal met Augustus de bouw aanvangen, zeker het beste middel om de slappe offervaardigheid een beetje aan to wakkeren. Het is zekür, <Lnt onze katholieke medeburgers altijd vlugger- dan wij met hun penningen klaar staan, wtoar 't de eer hun- nar Kerk gelldt. Op 's-Graivortliage's merkwaardigste plek, op het Binnenhof, is hot brekend houweel nu ook fikseh aan 't werk. Het is niet alleen meer aan do zijde waar liet vrij armelijk Gerechtshof herbouwd wordt, men is nu ook met de slooping der leelijke zijgebouwtjes aan de noordzijde van de aloude Ridderzaal be gonnen. En gisteren een blik daar binnen slaande, zag ik dat men ook in die groote hal van den Roomsali-Koning Willem II en zijn nazaten aan den arbeid is. Of dit alles nu nog slechts „onderzoek" heet naar- een restau ratie der Grafelijke zalen, ziedaar een vraag die ik niet durf beantwoorden. In de Ridder zaal zag men nog over het grootste gedeelte de registers en documenten van ik weet niet welk staatsdepartoment in lange rijen ge- rangsdukt. Maar aan de voorzijde der zaal was de vloer opgebroken en kon men de lij nen deir geduchte gewelven die zich daaron der uitstrekken, volgen. Hoe zwaar en mas sief d'it middeleeuwsch erfstuk er ook uit ziet, zoo zal toch de restauratie groote voor zorgen "veredschen, want er is in vroegere tij den op sommige plaatsen zoo onbesuisd go- broken en verbouwd, dait de soliditeit geens zins onverdacht meer is. Speciaal zal het herstel der bekapping eer zeer omzichtige en bekwame hand. vorderen. De verrassende benoeming van een Neder- landscli generaal (trouwens een man van zéér veelzijdige kennis) tot Landvoogd van Ned.-Injdië, zal naar men verzekert tot 3 ge- neraals-benoemingea aanleiding geven. Een dezer vond reeds plaats, de benoeming van een nieuwen bevelhebber in de zuidelijke stelling. Men wil dat nu eerlang de kolonel der Grenadiers mede eon hoogeren rang krijgt, doordien hij den commandant der 3e divisie infanterie, die tot sous-chef van den Staf bestemd is, vervangen, zal. Dan zou te vens de kolonel v. Dam v. Isselt, gouverneur den- Kon. Academie te Breda, den generaals- rang verworven. Lu de diplomatieke wereld worden ook nog een paiar gewichtige benoe mingen verwacht, in de le plaats die van een nieuwen gezant to St. Petersburg en ver moedelijk ook nog die van een gezant te Londen, want de heer v, Goltstein schijnt ie verlangen zijn ambt neder te leggen. Moge de regeering een gelukkige hand hebben, vooral indien 't noodig is den gezantsohaps- post in Engeland opnieuw te bezettenDaar kunnen zeer licht ernstige belangen voor Nederland behartiging edsdheu. Tweede Kamer. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer bleven nog onafgedaan de wetsontwerpen be treffende de volgende onderwerpen Regeling betreffende de toelating als schip per op koopvaardijschepen enz.; de leer plicht; wettelijke verzekering van werklie den tegen de gevolgen van ongevallen; wet boek van militair strafrecht en wet op de krijgstucht; wijziging en aanvulling van. eenige bepalingen van het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering (naar aanleiding van het verdrag omtrent onderwerpen van internationaal privaatrecht) bepalingen om trent de ouderlijke macht, de voogdij enz.; erkenning en wettiging van natuurlijke kin deren enz.; het straffen en de strafrechts pleging ten aanzien van jeugdige personen; beginselen en voorschriften omtrent maatre gelen ten opzichte van jeugdige personen; tegengaan van overmatigen arbeid in brood fabrieken enz. (voorstal-Pij ttersen) arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen niet onder de arbeidswet val lende; onteigening voor de uitbreiding en betere beveiliging tegen brandgevaar van ge bouwen, behoorende tot het Departement "in Oorlog te 's-Graverihage; renteloos voor schot voor een stoomtramweg van Hoogeveen O O naar Nieuw Amsterdamnadere regeling van den dienst en het gébruik van spoorwe gen waarop uitsluitend met beperkt© snel heid wordt vervoerd; algemeeue regels om trent het waterschapsbestuur; toekenning van bevoegdheden aan do besturen van wa terschappen, veonscliappon en veen polders; bepalingen tor voorkoming van bedrog inden bolcrhandel; nadere bepalingen omtrent do personeele belastingwijziging en aanvul ling van de wet op de vermogensbelasting; inwerkingtreding van do wet van 24 Mei 1S97 tot nadere regeling van het zegelrecht op effectenverzekering van de veiligheid! van het verkeer op de openbare wegen; gronidverkooji ouder Hooge en Lage Zwa.lu we (voor de vlnsbereiding)nadere bepalin gen betreffende do mijnontginming; aanvul ling en verhooging der oorlogsbegxooting voor, 1899wijziging van de regeeringsregle- nienten voor Suriname- on Curasao; wijzi- ring van artikel 4 der wet van 18 April 1874 (verlaging der rechten voor nationaliteit in den Levant)maatregelen tot behoud en ter 'vim-kering der bestemming van vicariegoo- deren goedkeuring van de additioneole over- eenk. intern, overeenkomst van 34 Oct. 1890 omtrent goederenvervoer op spoorwegen vaststelling der sloten van do Indische reke ningen over 18911895, en regeling der be stemming van de voordeolige sloten en voor ziening ni de dekking van de nadcebge slo ten der Indisdliei rekeningen over vorige dienstjaren. Voorts nog versdhiDondo inlichtingen op adressen en andere regeeringSbesaheiden alsmede de motiën van de heerenVan Gijn, betreffende den waterweg van Dordrecht naar Zee, en Van de Velde, omtrent de op leiding van Oost-Indische administratieve ambtenaren. Vredesconferentie. Van Turksche zijde wordt de volgende lezing gegeven van de verwikkelingen, ge rezen tusschen generaal Abdulah Pacha en Ahmed Riza Bey. Op den voorgrond werd gesteld, naar aan leiding van een desbetreffende vraag, dat er geen correspondentie tusschen de heeren is gewisseld en geen formeele uitdaging tot een tweegevecht is gedaan, want een man van de eer en positie als de generaal zou zich niet verwaardigen in correspondentie te tre den met een avonturier. Generaal Abdulah Pacha, wiens nationa liteitsgevoel bovendien gekwetst was door het K'-heele optreden van Ahmed Riza en con sorten, heeft hem uit -zijn naam doen be- leedigen, door hem te verwijten dat hij een avonturier is, zich noemt vertegenwoordiger van een partij, die absoluut niet bestaat, dat hij niet eens van Turksche nationaliteit is en dat hij hem beschouwt als te zijn geen man van eer. Indien Ahmed Riza dat alles ontkende en zich wel als man van eer beschouwde, dan zou hij dit hebben te bewijzen op het veld van eer. »v Aan een brief uit Den Haag in bet „Han- delsblad" is het volgende ontleend: Gistermiddag tegen twaalf uur vervoegde zich een commissaris van politie aan het Ho tel Central om den heer Ahmed Riza te spreken. Do politic-ambtenaar vroeg den lieer Riza naar zijn papieren, en veixler naar de midde len, welke hij bezat om in zijn levensonder houd te voorzien. Hierop toonde hij den com missaris zijn verblijfpas te Parijs, en deelde hem mede, dat hij door een comité hierheen was gestuurd, zoodat het natuurlijk was, dab zijn hotelrekening zou betaald worden. Maar deze gevolgtrekking scheen den afgezant van de Turfmarkt allesbehalve natuurlijk toe. x-ij moest geld zien. Liefst veel, in genoeg zame mate, zoodat de hotelhouder niet onge rust behoefde te zijn. De heer Alimed Riza, die van dit alles niets begreep, besloot toen maar aan het verlangen van den gewreesden man te voldoen en haalde zijn portefeuille voor den dag. 200 franken aan bankpapier telde hij den heer commissaris voor. Nu kon hij niet anders doen, dan zich met de getoonde schatten tevreden te stellen. De papieren nam hij echter mede. Hedenmor gen kreeg die heer Riza ze terug, met op den achterkant het stempel der politie van 's-Gravenhage er op afgedrukt. Maar niet alleen Ahmed Riza, ook de hee ren Scalirzi en Ammeghiam hadden hun pa pieren te toonen. Daar deze heeren echter in 't Hotel du Commerce wonen, en 't gesprek in het Hotel Central plaats had, moesten zij zich eerst naar hun woonplaats begeven om de noodige contanten te halen. Hoewel zij den heer commissaris verzekerden, dat rij niet zonder middelen waren, stond' hij er op, dat zij hem die toonden. Aan dézen wensah werd voldaan. Er wordt bericht, dat de reeds lang aange kondigde komst alhier van het hoofd der Pa- leispolitie te Konstantinoipel een feit staat to worden. Gisteravond is hij uit Konstantino- pel afgereisd, en er zijn 'hier reeds kamers voor hem besteld.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5