Ingezonden Mcdedeelingen. Uit de Staatscourant. Kerk en School. ALGEMEENE VERZWAKKING. Gemengd Nieuws. Koloniën. Terralsching Tan levensmiddelen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond «Maatschappelijk belang", heeft, bij breed gemotiveerd adres, tot den minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht te willen bevorderen, het indienen en het tot stand komen van een wet, regelende de op richting van laboratoria, om vervalsehing van levensmiddelen te kunnen controieeren en, als een gevolg daarvan, overtredingen te kun nen vervolgen en straften. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië van heden, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 196.000 pikols. De heer dr. J. C. Eringaard, te Delft, heeft ontslag genomen als voorzitter van het hoofd bestuur van den Radicalen Bond. liet eindexamen bij den Hoofdcursus zal aanvangen op 4 Augustus e. k. \j s w/x/ vaa/wv Burgerlijke Stand van OTerschio. Ondertrouwd; 22 Juni. A. Krijgsman 42 j. en C. van Kempen jd.35j. J. J. West- dijk jm. 25 j. en C, Horeweg jd. 20 j. Getrouwd; 21 Juni. J. van Driel, 36 j., wedn. van J. G. Linge, en J. Weerheim jd. 26 j. Geboren: 18 Juni. Johanna Margaretha d, v. J. Hoogland en F. v. d. Gaag. Overleden: 20 Juni. P. de Braai, 89 wedn. van II. v. Baarle. N. Krietemeier, 70 j., echtg. van L. Ouwenbroek. Nederlandsche taal aan die inrichting de heer A. H. Duurkens. SO cent per regel. Bij Kon. besluit is met 1 Sept.: lo. aan den hoofdingenieur der marine J. W, Calten, hoofd van het vak van scheepsbouw bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis, op zijn verzoek eervol ontslag uit 'sRyks dienst verleend; 2o. be vorderd tot hoofdingenieur der marine de ingenieur der marine le kl. F. S. C. M. "Wijs, en aan hem opgedragen de betrekking van hoofd van het vak van scheepsbouw by 's Rijks werf te Hellevoetsluis; tot ingenieur der ma rine 4e kl. de idem 2e kl. jhr. II. Rappard, en tot ingenieur der marine 2e kl. de adspi- rant-ingenieur der marine jhr. M. Rappard. Bij Kon. besluit zijn bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amster dam bevorderd tot commies J. A. Poorter mans, thans adjunct-commiestot adjunct commies J. W. Spaargaren, thans le klerk. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der art. bij den staf van het wapen tot kapt.-magazynm. de le luit.-magazijom. te Waarden J. Van Gruting; bij het 4e reg. vest.-art. tot kolonel-komm. van het korps de luit.-kol. J. J. De Greve, belast met het bevel over het korps; bij het wapen der genie bij den staf van het wapen tot In luit. de 2e luit. J. Gualthérie van Weezei, van dien staf. Bij Kon. besluit is aan mejuffrouwen C. L. M, Stoker, geboren te Mettingen (Duitsch- land) en A. B. J. M. Berentzen, geboren te Hazeliione (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs mits zij overigens aan de daartoe by de wet gevor derde vereischten voldoen. Ned. Heuv. Kerk. Beroepen: Te Lobith, H. G. Oudegeest, te Rhenoy. Te Charlois, J. D. Idenburg, te Hillegersberg. Aangenomen: Naar Midwoud, door P. Groot Jz., cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Jutfaas, door J. F. de Klerck, te Charlois. Voor Koekengen, door J. J. van Ingen, te Hedel. R, K. Kerk. In het consistorie van den 22 Juni heeft de Paus, tot coadjutor van mgr. Boermans, bisschop van Roermond, met recht van op volging, benoemd den heer Drehmanos, pio- fessor aan het groot seminarie te Roermond. Hocger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen io de geneeskunde door de heeren S. J. Zijlmans en C. Drenth het theoretisch geneeskundig examen dooi den heer P. ter Borg; het candidaatsexamen in de geneeskunde door den heer C. W. Ariens Kappers; het 2e natuurkundig examen door den heer F. A. Steensma; het propae- deulische examen in de geneeskunde dooi den heer Hartog Wessel; het le natuur kundig examen door de heeren E. Marx en A. v. d. Zijl. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de geneeskunde de heer K. Th. Haverkorn van Rijsewijck; voor het eandi- daats-examen in de rechten de heeren J. II. van Hasselt en K. A. Rornbach; voor het doctoraal examen rechten de heer J. van der Hoek; voor het propaedeutisch examen geneeskunde de heeren A, de tlaan en J. W. van der Valk; voor het natuurkundig exa men de heer P. J. van Santen; voor het tweede natuurkundig examen de heeren C. J. A. de Quay en Joh, Duyster. Bevorderd tot arts de heer J. C. Corneiissen. Voor het eerste gedeelte van het arts-examen slaagden de heeren L. Polak Daniels en M. Kievit. Utrecht, le Natuurk ex. de heeren J. Lap en H. HoorenmaD. Cand. geneesk. de heeren S. V. Astro, H. C. Rogge en C. Boeser. Prop. theologie de heeren C. W. Coolsma en J. J. Andres. Cand. rechten de heer II. C. v. Blommensteijn. Doet. rechten de heer L. M. Rutgers v. Rozenburg. Bevorderd tot arts de heer H. I. Gerritzen. Voorber. kerkel. ex. de heeren H. J. Olthuis, J.K. C. Triliaard en E. Saraber. Groningen. Het propaedeutisch-medisch examen is cum laude afgelegd door den heer Th. Meinema; voor het theoretisch apothe kers-examen slaagde de heer F. B. Jansonius. Middelbaar Onderwijs. Tot leeraar in de reken- en meetkunde aan de burgeravondschool te Nijmegen is benoemd de heer P. J. H. Ummels eu tot leeraar in Waarom eet men? Natuurlijk om zich te voeden. Inderdaad, de spijzen die tot het onderhoud van het lichaam dienen zijn eerst door de maag verteerd, vervolgens de vochten veroorzaakt door de werking van dit orgaan vormen het bloed, dat zich in het geheele organisme verspreidt. Indien deze wei kingen niet geregeld plaats hebben, verzwakt zich het bloed en de maag zelf verzwakt en ver moeit zich. De eetlust verdwijnt en er ont staat somtijds eene verslapping welke ernstige wanorden kan veroorzaken. Men moet dit kwaad op krachtdadige wijze tegengaan en het volgende geeft het middel daartoe aan. De heer F. IJarkink, te Zwiep bij Lochem, schrijft ons»Een woord van dank voor Uwe Pink Pillen. Ze hebben mijne vrouw het best geholpen van al de middelen die wij beproefd hebben. Zij leed sedert twee jaren aan zenuwziekte, hetwelk gepaard ging met zenuwpijnen die haar ondermijnden en geheel verzwakten. Tevens ondragelijke pijnen in den rug en in 't hoofd. Wij wilden er eerst geen geloof aan hechten, doch kunnen orize vreugde niet beschrijven onze ingeving ge volgd te hebben. Wij raden ze een ieder dan ook met warmte aan en zijn U duizend maal dankbaar." Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pdles du Lr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwen dig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs: 1.75 Old. de doos9.Gld. per 6 doozen. Lenig depothouder voor Leder land Snacilié, Steiger 27, Rotterdam. - - foor de gebruikswijze raadplege men de inge- slotene hollandsche Circulaire. Zoo U den prijs der echte Pink Pillen van Dr. Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 ge nezingen tot op 1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Andere ziekten welke de zei'da oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, alge- meene zwakte, beenziekte bij het kind én somtijds de tering zijn door bun gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. lIARDHOOltlttHEro. Een rijkedamc welke door dr. Nicholson's kunst-trommel vlies van hardhoorigheid en oorauizen is genezen, heeft aan zijn Instituut een ge schenk van 20.000 Mark aangeboden, ten einde daarvoor doove en hardhoorige perso nen, die geen middelen bezitten zich het kunst-trommelvlies aan te schallen, dit gratis te verschaffen. Brieven te adresseeren Ri chardson Bros. 9, Great Russell Street, London, W. C. Inhoud van don Huisvriend no. 5Laat ste droom, door MeLuti van. Java. (Vervolg.) Zonderlinge guvangenisarbead. Uit do verzameling van Koningin Victoria). Met il lustration. Manlijke logica' door Ellen Forest. Het geheim van Sobriento's put, door Bi-et Harte. (Slot.) Moderne Robin son Crusoe's. Uit onzen tijd: Do Sfax. Met illustratie. Gr.wura: Edelman, Be delman, Doktor, Pastoor. Advertentie blad Van Weolc tot Wook. Advertentiën. Bij onze visschers op zee. "Uit Lerwick schrijft men aam den „Stan daard" Zaterdag 11 Juni is ds. Sluyter van Maas sluis met zijn cchtgenoote door Gods goed heid in welstand' alluer aangekomen. Was door diet Comité voor het Kerk- en Hospi- tnalsdiip besloten dat dit jaar, wegens den steeds toenemenden arbeid, twee dienaren des Woords zouden gaan, ds. v. d. Valk die reods twee jaren den arbeid alhier met zegen verrichtte en ds. Sluyter, de Heere bcscOukto hot anders. Kort voor den dag van. ver trek werd ds. v. d. Valk ziek, waardoor hij verhinderd werd mede te gaan, tot groote te leurstelling van hem en zoer vele visscüiers, die hem dit jaar weer in Lerwick hoopten te ontmoetenen dus ging ds. Sluyter alleen met zijn, vrouiw. Prachtig weer veraange naamde hun de reis. In de baai lagen 32 loggers, doch daar de visschers den dienaar nog niet venvacht had den, waren er des morgens slechts een 60-tal hunner in den vroegdienst onder zijn gehoor. Des avonds echter was de kerk beneden ge heel gevuld door onze visschers, en was de prediking van het Evangelie des knnses niet zonder zegen voor de hoorders. Geve de Hee re ook dit jaar zijn zegen op den arbeid on der onze vissdherlieden, die een langen tijd zooveel moestem ontberen, en sterke Hij on zen broeder tot zijn waren en moeitevollen, arbeid; opdat hij eerlang, roemende in de trouw en hulpa zijns Gods, met zijn echtge- nootc, na volbrachten arbeid, in welstand moge wederkeeren tot zijn werkkring in Maassluis. Met dank aan de kerk van Maas sluis voor het afstaan van haar dienaar, zij diens arbeid m do voorbede onzer kerken aanbevolen. Met ds. v. d. Valk gaat het door 's Heeren goedheid naar wensehhet gewaar is geweken, volgens het oordeel des dokters Bouwplannen to Scheveningen. Men meldt ons: "De Maatschappij tot exploitatie van bouw gronden «Neerlandia", directeur de heer W. Molenbroek te Rotterdam, welke oprichting met een kapitaal van f 1,000.000 door Haagsche en Rotterdamsche kapitalisten onlangs tot stand kwam, had zich reeds bij voorbaat verzekerd van uitgestrekte terreinen te Scheveningen op 300 M. van de ge projecteerde Bommenhaven, welke bij uit nemendheid voor verschillende doeleinden geschikt zyn, en waardoor ook volgens Haagsche deskundigen de levensvatbaarheid der onderneming verzekerd is. Een uitgebreid stratenplan met een breede hoofdstraat is reeds ontworpen en zal na goedkeuring van den gemeenteraad met den aanleg ten spoedigste een aanvang worden gemaakt daar thans reeds van verscheidene bouwexploitanten aanvragen bij het bestuur zijn ingekomen. Hulp van de Koningin. De gegageerde O.-I. militair Lippens, wo nende nabij Assen, was met slechts één oog uit Indië teruggekeerd. Door tusschenkomst van den minister van koloniën kreeg hij een kunstoog. Dezer dagen had hij echter het ongeluk dit te breken. Hij wendde zich tot H. M. de Koningin om hem in dezen te helpen, daar hij slechts een geringe gage geniet. L. heeft thans bericht ontvangen, dat hij in het militair hospitaal te Assen een nieuw oog in ontvangst kan komen nemen. Postwissels naar JBelgie. De koers voor over te maken postwissel bedragen naar België is gesteld op 1 gul den 2 fr. 8, zoodat de in den postgids voorkomende tabel is vervallen, en die vast gesteld voor Frankrijk ook voor België van toepassing is. Het resultaat «ener Kamer van Arbeid, Naar ons thans officieel wordt medege deeld, is het tusschen de firma W. Kan te Oldenzaal en hare arbeiders voor eenigen tijd ontstane geschil, thans door de bemoeiingen van den deswege door de Kamer van Ai beid voor de katoenindustrie te Enschedé inge- stelden verzoeningsrand tot wederzydsche tevredenheid opgelost. Zendingsfeest. Wij hebben een week geleden uitvoerig mededeeling gedaan omtrent het Zendings- feest op 5 Juli a. s. op Meer en Berg (bij Heemstede), Achterstaande annonce geeft nadere bijzon derheden betreffende de treinen. Pokken, Te Zaandam is weder een geval van pok ken geconstateerd. De vorige aangetaste, de echtgenoole van den heer v. W., is weer in zooverre hersteld, dat hij zich van tijd tot tijd in de buitenlucht mag begeven. Spoorwegongevallen. Blijkens het verslag over 1898 van de Holl. Spoor hebben op haar lijnen in dat jaar 32 ongevallen plaatsgehad, waarvan vijf met doodelijken afloop, alle bij in dienst zijnde beambten der Maatschappij, Het drama te Beek. Omtrent dit drama, verneemt de „Amh. Ct." dat de heer K. reods gedurende gerui- men f ijd, voor allen die ham. kenden, een psy- cliolo; isdli raadsel was. Allerlei dwaze ideeën hadden zich van hem. meester gemaakt. Reeds jaren leed hij aan melancholie, die eindelijk den vorm van vervolgingswaanzin aannam, Herliaaldelijk voor 's lands dienst in Indié afgekeurd, werd toch telkens weder zijn ver loftijd mot bdboudl van vol traktement ver lengd, kennelijk met het doel om hem voor 's lands dienst to behouden. Hij was dan ook geenszins een onverdienstelijk ambtenaar. Ken vreemde sinjeur. De agent van politie W. dein Broeder en D. Bart werden gisteravond, aldus meldt de „N, ït. Ct.", toen zij op surveillance waren, ter assistentie geroepen in de Palmstraat, waar een man een vrouw ernstig zou mis handelen. Den agent Den Broeder, die bet eerst in da Palmstraat kwatm, weigerde hij zijn naam op te gaven, en toen zidh. daarop eenig publiek om den agent en dien man verzamelde, maakte laatstgenoemd!© hiervan fluks gebruik om ziju woning binnen te loo- pen. Opnieuw kwam hij toen buiten, nu met een stuk ijzer of hout gewapend, en sloeg daarmede er in heb wild op los. I: .usschen kwam de agent Bart aan, hij wist den woes teling van achteren aan te grijpen, en tracht te hom vast te houden. Dit mislukte, doordat de wildeman in het portaal van zijn woning vluchtte, Bart in zijn vaart medesleurend. In dat portaal kwamen twee jongens van 15 en 16 jaar hun woeste®, 'vader te hulp, en sloegen met stukken hout on ijzer zóó ge ducht op do agenten los, dat beiden verwond werden, Bart nog al ernstig op het hoofd en in het gezicht. Het slot van déze vechtpartij was, dat bedde agenten door den vader en de zoons het portaal uitgeslagen, en db straat op gedrongen werden. De cteur werd! achter hen dicht geworpen. Eenige minuten later schoof de vader een xaani in zijn woning aan den straatkant om hoog, en verscheen hij daarvoor met zijn oudsten zoon, ieder een helm op heb hoofd! dragend, die beide agenten in heb gevecht in het portaal kwijt geraakt ware®. De woes teling dreigde daarop den agent Den Broe der, indien hij het waagde de deur te openen, met oen revolver. Inmiddels was do commissaris van politie, heer J. J. Soer, gewaarschuwd. Hij som meerde den wildeman als hulpofficier van ju stitie zijn woning te openen, doch kreeg ten. antwoord dat hem een kogel door het li dbaarn gejaagd zou worde®, indien hij ook maar de minste maatregelen nam om de deur te laten opensteken en boven kwam. Door dat het publiek in de buurt door deze tooaee- ien zeer opgewonden was, de woning van den woesteling bedreigde met een bombardement en hem te lijf wilde, was de politie nog ge noodzaakt hem en zijn woning tegen dit pu bliek te beschermen. Den geheelen nacht en vandaag staat er hier va® politiewege een vaste post voor het huis. Hij is nog niet uit zijn woning to voorschijn gekomen en- nog altijd bedreigt hij wie van overheidswege durft binnentrede®. lieden meldt de „N". R. Cc.*": In den toestand m de Palmstraat is nog niet de minste verandering gekomen. Den geheelen dag tot vanavond laait loe, hielden zich daar eenige honderden op ia de omge ving van de woning van den geweldenaar. Het huisje dat hij bewoont, is oud en ziet er vrij armoedig uit. Het bestaat uit een bene>- denhuisje zonder verdieping er op. Het is heb laatste van een rij dergelijke huisjes op den hoek va® een slop, waarvoor de politie pu drie afzettingen houdt. Daarachter ver dringen zich nu de honderdten kijkers. Uit het publiek verneemt men dat de man een Belg is, die ruim twintig jaar hier woont en den kost verdient met bet maken van gipsen worsten, hammen, varkenskoppen enz. voor de slagerswinkels. Vanavond was de man in zijn woning heel kalm aan het werk, terwijl do jongste kinde ren (hij moet er zes of zeven hebben, en zijn vrouw is reeds oa'kele jaren overleden) op den zolder hun troost moeten zoeken. Hun beangste, smoezige gezichtjes ziet men van de straat, vóór hot zolderraampje door een daarvoor gespijkerd ijzeren traliewea-k naar al die menadhen gluren. Do oudste zoons zijn beneden bij hun vader werkzaam. En af en toe wordt d!an beneden een raam opgescho ven en kruipt daar een van zijn zoontjes, een iongen van een jaar of acht, door, om brood, worst of bier to balen. Dat gaat zoo den geheelen dag door, en de man schijnt zich er wel in te schikken. Een vrouw is er niet in huis. Een viertal agenten houden met- een hoofdagent do -wacht, in de stille höop dat d'o man zich naai' buiten begaven en vrijwillig met hen mede zal gaan. Hij schijnt daarop niet het minste plan te hebben. Pogingen om den man uit zijn woning te krijgen heeft cite politie niet meer aange wend. Tragisch. De 16-jarigo Tonnet, te Breda, begaf zich Zondag 4 Juni in het kanaaltje om bet exer- citietorrein te water, ten einde een meisje, dat spelendte te water was geraakt, van een wisse® dood to rödklea. Hij bezeerde zidh daarbij aan den voet dioor in een spijker te trappen, en sloeg op liet wondje geen aolib, met liet gevolg dat hij onder de hevigste pij nen aan bloedvergiftiging overleed. Het drama te Koewacht. Men schrijft uit Koewacht: Het droogmaken van den bekenden put op de grens en het onderzoeken van den modder hebben tot niets geleid. Noch de kleederen, die de verdachte op 13 April gedragen heeft, noch de moordwerktuigen zijn gevonden. Naar die belangrijke overtuigingsstukken wordt nog steeds druk gezocht, doch men vreest, dat men ze niet vinden zal. Er is namelijk uitgekomen, dat verdachte, kort na den moord, met 2 pakken in de richting van Antwerpen is vertrokken, zoodat het heel goed kan gebeuren, dat Misseghers deze voorwerpen in de Schelde heeft geworpen. Intusschen -wordt het getuigenverhoor voortgezet. Deze week is de 125ste gehoord. 't Is een persoon met wien Misseghers veel omging en die in eene herberg, lang voordat de misdaad ontdekt was, zich uitdrukkingen heeft laten ontvallen, die doen vermoeden, dat hij toen leeds met den moord op de hoogte was. Drie personen hebben deze uit drukkingen gehoord en hebben alle drie eene gelijkduidende verklaring afgelegddoch «onze vriend" houdt staande, dat hij niets gezegd heeft, wat op den moord betrekking had. Ook is ontdekt, dat genoemde persoon met de familie van verdachte in stille betrekkiu- gen onderhoudt. Ook dit heet hij liegen. De justitie zal nu wel uitmaken, wat er van de zaak is, maar het volk meent, dat men hier te doen heeft met iemand die vee! weet, doch niets wil zeggen. Ongelnh, Gistermiddag is door trein no. 4, bij de aansluiting Capelle, een man overreden en gedood. Schandaal in de groote wereld te Boston. Woensdag zou in deze stad een millionair uit St.-Louis, George Bock, trouwen met eene juffrouw Edwards. Een der bruidsjonkers, William Sloan, regelde alles en componeeide zelfs een buwelijksmarsch, welke bij de repe titie uitmuntend voldeed. Maar zie, eenige uren voor de plechtigheid maakte Sloan zich met de bruid uit de voeten naar New-York en trouwde haar zelf. De zaak werd te Boston eerst bekend toen de genoodigden des heeren Bock begonnen aan te komen. Ken vochtige statistiek. Het jaarlijksch verbruik van alcohol be draagt in Frankrijk per hoofd! 16j liter, in GrootBribtannië pl. m. 9 liter, in Duitsch land 9 L. e® in de Vereenigde Staten onge veer 5 L. De twee groote bieaproduoten e® drinkers zijn natuurlijk Duitschland1 e® En geland;. Hot eerste rijk heeft in 1887 57,785,000 HL. geproduceerd e® heb tweede 61,621,000, Bedde hebben vrijwel de hoeveel heid, die zij voortbrachten, ook verbruikt; het bierverbraik bedraagt in Engeland 142J liter per hoofd!, in Duitsdhland' 116 L. De Beieren zijn de sterkste bierdrinkers dar we reld. Zij marcheeren namelijk aan de spits met een jaarlijksch verbruik van 250 liter per hoofd'; dan volgen do Balgen met ruim 202 L., Wurtemfoerg met 18x L., Engeland met. 142 L., de Vereenigde State® met on geveer 55 L. e® Frankrijk met 23 L. Omgekeerd staat Frankrijk in heb wijnver- bruik aan het hoofd met 118 liter en dan ko men Italië, Spanje eu Zwitserland inet 68 82 L., terwijl Duitschland het tot 71 L., Groot-Brittannië en do Vereenigde Staten het tot 2 L. brengen, in het jenevergebrink staat Denemarken met 15 L. bovenaanBel- gie en Hongarije volgen met ruim 9 L., Duitschland!, Nederland en Frankrijk niet ongeveer 9 L., Gxoot-Brittannie met 5 L. on de Vereenigde Staten met 4 L. Zeer leerzaam zijn ook de mededeelmgen over het fmancieele belang, dat do versclul- lende regeeringen bij den dorst hunner on derdanen hebben. Engeland is hierin de baas Bij de netto-ontvangsten va® 93,356,000 pond sterling dankt heb niet minder dan 33,427,000 pond of ongeveer 682 mdlioon Mark aa® het gebruik va® alcoholIn. En geland lovert dus dte sterke drank 36 der Staatsinkomstendan komen de Vereenigde Staten met 28 terwijl dit percentage voor Duitschland! e® Frankrijk niet meer da® 18 bedraagt. Le vorm der aarde. Do pooltochten, die thans in vrij grooten getale ondernomen zijn of worden, hebben o. a. ten doel, den vorm der aaide te onder zoeken. Men betwijfelt in den ldatsten tijd namelijk, of die vorm wel zoodianig is als men zich dien 'gewoonlijk voorstelt, een bol die aa® de polen is afgeplat. Volgens een Britseh geleerde, Lowthian- Green, zou de aarde veeleer op een driehoe kige pyramide gelijken, en naar de Zuidpool spits uitloopen. Twee Fransch© geleorden, T'isserand en De Lappareut, meenen te mo gen verzekeren, d!at do aarde ongeveer op een tol zonder punt gelijkt: aan de Noord pool sterk afgeplat en daarentegen aan de Zuidpool een eind buite® den bolvorm uit stekend. De twijfel va® de bolronidlheid' der aarde is niet meuw. Of liever, vroeger dacht men aan geen bolvorm. In de middeleeuwen en nog vroeger had men bij verschillende vol ken omtrent den vorm der aarde allerlei voorstellingen. Eerst na de reizen om de aar de is men tot de bolvoorsteüing gekomen en toen op wetenschappelijke gronden. Boomen als bliksemafleiders. Het is bekend!, dat hooge boomen, bij ge bouwen geplaatst, vooral als ze boven die ge bouwen uitsteken, als bliksemafleider dienst doen én de huizen beschermen tegen het in slaan van den bliksem. 't Is daarom niet alleen van wege de scha duw, dat op de heide boukenboompjes bij do hutten staan, of op ihooge peppols bij de boe renplaatsen. Bruine beuken vooral worden beschouwd als natuurlijke bliksemafleiders. Nog nooit heeft men een bruinen beuk gevonden, die door den bliksem getroffen was. Ook de groe ne beuk schijnt tegen den bliksem te be schutten, wat men meent te kunnen afleiden uit het feit, dat bijv. herten bij een opko mende donderbui onder deze boomen gaan schuilen. Het nut ra» voetladen. Een uitstekend! middel tegen bloodaan- drang naar hot hoofd is heb nomen van voet baden, daar hierdoor liet bloed naar de voe ten begint te stroomen. Hoofdpijn, beklem ming van de ademhaling e® koude voeten, welke kwalen alle het gevolg kunnen ziju van bloed aandrang naar het hoofd, genezen door het nemen va® voetbaden dikwijls vol komen. Heeft men last van koude voeten, dan moet hét water een tempera .uur van 24 gr. (86 gr. Fahrenheit) hebben. Wil uien de werking van het voetlbad! nog vermeerde ren, d!a® kan men aa® het water eeiug zout, asah of mosterdpoeder toevoegen. Bij warme voeten moet een koud! voetbad! genomen wor den, doch slechts eenige minuten, waarna men de voeten Machtig moet afdrogen. J?ev- sonen, die aan bloedarmoede of aan zenuw ziekte lijd'en, moeten echter nooit sterk af leidende voetbaden gebruiken, alvorens hun dokter er over te hebben geraadpleegd. De Gouverneur-Generaal. Volgens de «Loc." zal Z. E. de Gouverneur- Geueraal repatrieeren per s.s. Prins Hen drik, dat 18 October van Batavia vertrekt. Dit schip heeft den Gouverneur-Generaal in 1893 ook derwaarts overgevoerd. Atjeh. In eon Atjah-correspondentie aan liet „Soer. Hbl." waarin o. ai breedvoerig wordt aangetoond hoezeer generaal Van Heutsz op verstandige wijze da zuinigheid in zijn ge west doet betrachten, lezen wij o. m. Op het einde dezer maand zal het civiel- en mil. etabl., voor Tampa Toewan bestemd!, te Otóh-leh pasklaar zijn. Uiterlijk begin Juni zal het met de bezetting worden over gebracht. Gedurende den bouw zal dei bezetting waarvan als comm. zal optrede® de Ista luit. der inf. P. F. Haibrake® bivakkeeren op de nalbij gelegen heuveltoppen in zeer pri- jnitieve loodsen. De le luit. H. Colijn zal worden belast met het civiel bestuur aldaar. De bouw van het etabl. werd; toegestaan bij gouv.-besluib dd. 29 April jl. no. 28ge raamd is: ƒ79,403 aan gereed! geld.1, ƒ37,991 aa® materialen va® dten lande, totaal ƒ117,395. De kap. J. Kodk, comm. van da mobiele colonne te Maulaibok, is inmiddels met zware koortsen naar Kotaraidja geëvacueerd en wordit vervangen dvor den kap. J. Gerrit sen. Bestemd als 2e off. te Tamp Toe-wan. is d'e 2e luit. S. D. Kramers, overgepl. va® het 2e garn. bat. naar het le garn, bat. te OMt-leh. Ook zijn overgepl. van het 2e garn. naar het 3 e bat. dë le luit. G. M. van Hoogstra ten e® da 1ste luit. Ockerse- va® het 6e naar het 12e bat. >g is bekend d!at de le luit. der art. Mac- Gillavry als adjunct va® den staf do a.s. ex cursie op de Oostkust za'l medemafcemi, ter wijl de le luit. der inf. C. J. Ot daarbij" zal opia-eden als comm. van den aügemeenen trein.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6