Rechtzaken. cTemeiiffd Nieuws. STADSNIEUWS. TLAARDINGEN. INGEZO N j) E N.^""" "4 treden der politie. Op den dreun „O Van- denpeereboomF trok de stoet toen -voort naai de Grande Place waar twee duizend personen een openlucht-meeting improviseerden. Van stoepen, spraken Fumémont, Fléchet, Dem- ■blon, Smeets en Destrée de menigte boe en spoorden aan tot hardnekkig verzet tegen het regeermgsontwerp. Daarop zette de stoet zich. m beweging naar het Volkshuis. Van zes uur af verdrong een onafzienbare menigte zich in den omtrek van den Vlaam- scken Schouwburg, welks deuren eerst om 8 uur werden geopend. De zaal stroomde spoedig vol, overvol. Men zong de Marseil laise en jouwde Vandenpeereboom uit. Een schutter m uniform werd toegejuicht en toen een tenor bet revolutionaire liedje. „Op, 'broeders in ellende," aanhief, viel de geheele mal in. Verschillende sprekers, waaronder ver scheiden af ge vaardi gdemvoerden daarop het woord en kenschetsten ra krachtige bewoor dingen het ontwerp der regecnng als een treurige wet en een schandelijken aanslag op de grondwet en de rechten der natie. De 'hoop werd uitgesproken dat, mocht de wet worden aangenomen, de Konmg zijn goed keuring er aan zou onthouden. Vamdervelde eindigde zijn toespraak met te herinneren aan de derioale monarchie van Karei X in Frankrijk, die een aanslag be proefde op de grondwet en ook op een mooien Jrüi-dag viel zooals deze. „Vanden peereboom," besloot hij, „denk aan Polignac. Olericalen, denkt aan de Juk-dagen1 Op andere plaatsen werden gelij'ke mee tings gehouden, na afloop waarvan zich een groote betooging vormde, die voorttrok naar de Kamer, de woningen der ministers en het koninklijk paleis, die d!oor pohtie en schut terij werden beschermd. Vier, vijfduizend man sterk drongen de manifestanten op to gen dit cordon. Tevergeefs trachtte de pohtie de betoogers te bewegen uiteen te gaan. Het volk weid steeds rumoeriger. Daar fewaon gendarmerie te paard aanrij den. Met gefluit, geschreeuw en gejouw werd de ruiterij ontvangen, en spoedig werd de straat opgebroken, om de gendarmerie met steenen te lijf te gaan. De gendarmes trok ken daarop hun revolvers en schoten, op de menigte, die ziah in de Treurenbergstraat had verzameld en versterkt werd door een troep jongens, die onderweg overal de ruiten ingooiden. Het schieten baatte nietin galop, de ba jonetten. op bet geweer, deed de gendarmerie toen een Charge en slaagde er in de betoogers terug te werpen naar het St. Goedtelenplem. Twee gendarmes werden bij deze worsteling gewond. Terzelfder tijd moest de pohtie in de tArenibergstoaat met de sabel ohargeeren. Om middernacht werd het rustiger, en om één uur begon het te regenen. De politie bleef echter op de been, en tegen heden zijn nog uitgebreider voorzorgen genomen dan gisteren. De Koning is met het oog op den ernsti- gen toestand van Ostendo naar Brussel te ruggekeerd. De voorzitter der Kamer, Beer- naert, is eveneens naar Brussel gekomen waarschijnlijk zal hij zelf die volgende zitting der Kanner presideeren. Dat de toestand in België hoogst ernstig is, böhoeft zeker geen betoog. Met groote ver bittering staan de partijen tegenover elkaar; aan beide zijden wil men van geen toegeven weten. De regeanng denikt er niet aan haar kiesredit-ontwerp uit te stellen, laait staan in te trekken. Zij wil de orde op straat met kracht handhaven; de minister van binnen- landsdhe zaken moet gezegd hebben.: „Wij willen rust. Als de socialisten lood willen hebben, dan kunnen zij het krijgen 1" Van zijn kant heeft de algemeene raad der arbeiderspartij gisteren, besloten tót de alge meene werkstaking te Brussel. In de provin ciën zijn gelijke besluiten genomen, zoodat op 5 Juh m geheel Belgie door de aaneenge sloten arbeiders hat werk zal worden ge staakt. De Italiaansehe regeering heeft gisteren een groote overwinning behaald. Men weet hoe de oppositie door een hard nekkig obstructionisme, in. den "urm van eindelooze amendementen, de geregelde be handeling en aanneming der door de regee- ring voorgestelde politieke maatregelen, be- oogentfc heb recht van vereemiging en verga dering te beperken, heeft weten te beletten, en hoe ook, dank zij de laksheid van vele leden der meerderheid die door afwezigheid het nemen van besluiten onmogelijk maak ten, de regeering er niet in geslaagd is het obstructionisme te breken. De Kamer is toen verdiasgd, en bij Ko ninklijk besluit van den 22en werden de door de regeering gewensdhte politieke maatrege len ingevoerd om eerst later door de Kamer tot wet te worden verheven. Gisterem diende generaal Pelloux dit ont werp van wet in, daarbij het oorspronkelijk wetsontwerp intrekkend. De minister-presi dent las daarbij voor een rapport aan den Koning, voorafgaand aan het. koninklijk be sluit, en verklaarde welke overwegingen daartoe hadden geleid. Hij erkende dat het uitzonderingsmaatregelen waren, maar de weg dien de regeering had ingeslagen, scheen tegenover den bijzonderen toestand de eemge die tot practische resultaten kan leiden. Hij verzocht de Kamer het besluit zoo spoedig mogelijk te behandelen om de wetgevende en uitvoerende machten in staat te stellen, tot geregeMen arbeid. De minister verzocht de Kamer het besluit naar een commissie te ver zenden. Daartegen verzetten zich de oud-ministers QBonacd en Bramca, de liberaal Nocito, Gallo, een van Zanardelli's aanhangers, Di itudim, de oud-premier, en Colombonatuurlijk ook de uiterste linkerzijde. Bonacci en Nocito dienden moties van afkeuring tegen de regee ring in. Daarentegen namen Frauchetti, van het centrum, en Prinetti van de linkerzijde het voor de regeering esp haar voorstel op. De laatste lokte een hevig tumult van de uiter ste Hnkerzijide uit, evenals Sonnino, die mede bet regeeringsvoorstel verdedigde. Ha langdurige discussies nam de Kamer Pelloux' voorstel met 208 tegen 138 stem men aan. De vredelievenden in Engeland en in Ziud-Afraka zijn ontsteld over Chamberlain's redevoering te Birmingham, die het voldon gen bewijs levert dat de minister van. kolomen met volle zeilen op oorlog met Transvaal aanstuurt. Todh schijnt Chamberlain's verlangen met dat der regeering te zijn. Chamberlain is bet, die een vreedzame oplossing m Zuid-Afrika in den weg staat, zeggen de tob vrede ge neigde bladen. Maar het gevaar bestaat dab zijn hardnekkig, onvermoeid ijveren voor een beslissing met de wapens in de vuist ten slot te den tegenstand der andere ministers zal overwinnen. Do vrienden van Transvaal of althans zij die geen oorlog willen, geven echter de hoop met op. Wanneer president Kroger maar een consessie wil doen, die Engeland eenige voldoening geeft, hoe klem die concessie ook zij, dan kan de oorlog vermeden worden, meenen zij. Eu hun meemng is ook die der Afrikaanders aan de Kaap. In die nohtmg blijven de vrienden der Ziud-Afnlcaansohe Republiek dan ook bezig. De conferentie van den Vnjstater Piscker met den Tra.nsvaalsch.en Uitvoerenden Raad is gisteren afgeloopen. Het resultaat zal eerst officieel worden bekend gemaakt wanneer de voorstellen Maandag bij den Volksraad zijn ingediend en de details m geheime zitting zijn behandeld. MeB zegt dat in de oorspronkelijke voor stellen van het lid van den Vrijstaatsoliën Uitvoerenden Raad wijzigingen zijn gebracht en heb tijdsverloop voor de terugwerkende kracht van de verlcemng van het kiesrecht met is vastgesteld, maar door den Volksraad zal worden bepaald m verband, met andere bijzonderheden. Fischer had gistermorgen een onderhoud met Conyngliam Greene, den Britsdhen agent ta Pretoria, en -zou gisteravond weer naar Bloemfontein vertrekken. Laat ons hopen dat deze besprekingen er toe mogen bijdragen om Zuid-Afnka voor een oorlog te behoeden. In Engeland is het Transvnalsehe Comité weer herrezen mt zijn langen slaap George W. E Russell presideerde een vergadering, waarin besloten werd een beroep te doen op de geestelijkheid en inlichtingen te versprei den over de werkelijke oorzaken van de crisis. 1 ntussslien heeft de 8ste compagnie, die speciaal gedresseerd is op het leggen van spoorwegen, bevel gekregen naar Kaapstad te vertrekken. Een groote hoeveelheid spoor wegmater aal gaat mede. Het heet dat Engeland het eiland Inyak, aan den ingang der Delagoa-baai, bezet heeft. De Amenkaansche kruiser Chicago is van Tamatave naar de Delagoahaai gediri geerd om, wanneer een oorlog mocht uitbre ken, voor de Amerikaansche belangen te waken. Bilodes vertrekt Zaterdag weer naar Zuid- Afnka. Kcmengde Medcdecllngen. De ïPetit Bleu" van Parijs zegt dat pre sident Loubet zich tegenover een afgevaar digde die een toespeling maakteop het gerucht dat de President zijn ambt wilde uederleggen. aldus heeft uitgelaten: dAIs men mij zulke voornemens toeschrijft, dan kent men mij slecht. Ik ben zonder den minsten lust op het Elysée gekomen en zal niet ten pleiziere van anderen heengaan." Een flink woord, dat het vertrouwen in Loubet nog versterkt. In antwoord op een vraag van Mesureur heeft de vtoegere leider der radicalen Goblet, zijn partrjgenooten aangeraden met het oog op dien toestand, zij 'took met tegenzin, het ministerie Waldeck-Rousseau te ondersteunen. Daar de voorzitter der algemeene repu- blikeinsehe club te Parijs, Audiflred, tegen het ministerie heeft gestemd, zjjn verschei den leden uit de club getreden. Generaal de Galhfet heeft de officieren die bij het ministerie zijn gedetacheerd, de belofte laten teekenen geen mcdedeeling te doen aan dagbladen. Generaal de Galhfet heeft het ontslag van luitenant Arnal, die zijn ontslag-aanvrage vergezeld deed gaan van een ploertig briefje aan president Loubet, niet aangenomen, maar hem gedegradeerd tot soldaat ze klasse en geplaatst bij een regiment der reserve. Dinsdag liep generaal De Gallifet in de couloirs der Fransche Kamer Déroulède tegen 't lijf. sBonjour Déroulède", zei de minister, zijn hand uitstekend. j>Neen, neen, generaal", antwoordde Dérou lède, zijn hand achter zijn rug houdend. bNu niet." »Nu of nooit." »Wei, dan liever nooit." En don Quichot-Déroulède weg. Over de S f a x en haar aankomst te Brest of elders kan men het maar niet eens wor den. De stuurman van een te Antwerpen binnengeloopan boot beweert de Sfax Maandag op veertig mijlen van de kust vóór Bre»t te hebben gezien. De s Temps" beweert dat de Sfax, die zich op bevel btj de Kanarische Eilanden en de Azoren heeft opgehouden, Vrijdag of Za terdag aan de kust van Bretagne zal aan komen. Kapiteit Dreyfus wordt dan door een kanonneerboot op een nog onbekend punt der kust aan wal gezet. Havas deelt nu mee dat de krijgsraad te Rennes aldus zal zijn samengesteld: Jouaust, luitenant-kolonel der genie, voorzitter; Brong- niart, De Bréou, Profillet en Merle, majoors, en Parfait en Beauvais, kapiteins der artillerie. Men neemt aan dat het proces-Dreyfus eerst tegen het eind van Juli zal beginnen. Mevrouw Dreyfus is met eenïge familie leden gisteren te Rennes aangekomen. Generaal Mercier is bezig zijn verdediging voor te bereiden en verzamelt daarvoor ge gevens, o. a. over het borderel en liet mail papier waarop het geschieven is. De »Figaro" komt terug op zijn vroegere vraag of kolonel Hartmann om zijn voor Dreyfus gunstige vei klaring voor het Hof van Cassatie, niet onaangenaamheden heeft te verduren gehad van zijn superieur kolonel Meert, en wel op instigatie van generaal Deloye. De nationalistische bladen pubheeeren een oproeping van Coppée aan de patriotten om zich de zwaarste geldelijke ofleis op te leg gen om in den laatsten beslissenden strijd tegenover het cosmopolietische syndicaat eeu syndicaat van goede Fianschen te kunnen stellen. Mr. Labori is Dinsdag weer op het Paleri van Justitie geweest en heeft een lang onder houd gehad met mr. Demange. Zola heeft reeds tegengesproken dat hij een drama over de zaak-Dreyfus gaat schrijven. Biodrick deelde in het Engelsche Lager huis mede dat de regeenng \an haar ver tegenwoordiger te Busehir geen bericht ontvangen had noch ook verwachtte dat Bendei-Abbas aan de Perzische golf aan Rusland is verpacht. Naar uit Gotha wordt gemeld is de staats minister Von Streng uit Engeland terugge keerd. Men zegt dat hij er in geslaagd is de troonsopvolging in de gioothertogdomr a defiuitief te regelen. In de Duitsche koleDdistricten is een werk staking uilgebroken. Te Bochum zijn de stakeis m botsing ge komen met de troepen, waarbij drie personen gedood en een groot aantal gewond zijn. Er vonden 3G arrestaties plaats. Te Saragossa volharden de oproerlingen bij hun vei zet, ondanks een aanmaning der Kamer van Koophandel om zich rustig te houden. Te Valencia en Sevilia is het rustig. Van Grenada ontbreken berichten. Na het laatste consistorie telt het college kardiuaals 63 leden, waarvan 37 Italianen tegenover 26 buitenlanders. In het begin van dit jaar waren er 57 kardinaals, waar van 29 Italianen en 28 buitenlanders. In dit jaar zijn 5 kardinaals gestorven en 11 nieuwe benoemd. Prins George van Kreta is peet over het pasgeboren dochtertje van den Czaar. Te Londen heeft men uit Peking ver nomen, dat te Brussel een Chineesch ge zantschap zal worden gevestigd. De Amerikaansche artillerie nc°mt op Sandy Hook proeven met een nieuwe ont plofbare bom. Op de automobiel-tentoonstelling te Londen trekken zeer de aandacht een motor-wagen met maxim-kanon en een dito kanon op een motor-driewiel, die beide zeer practisch schij nen te zijn. En dat in de dagen der viedesconferentie. Mej. G. G. Smit alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Giessendam. De heer L. v. Antwerpen alhier, is be noemd tot ondei wijzer 4e kl. te 's Gravenhage. De afd. Schiedam der vereeniging van oud gedienden bij laud- en zeemacht in de tropen stiet Vadeiland getrouw" heeft aan pastoor Verbraak op Atjeheen brief gezonden, waaun zij hem gelukwenscht met het jubilee van zijn 25-jarig verblijf op Atjeh en de hoop uitspreekt dat hij nog lang gespaard moge blijven voor het Indische leger. De afdeeling heeft 't zoo ingericht dat haar schrijven pastoor Verbraak heden of een dezer dagen bereiken zal. Hedenmorgen te 6 uur vertrok van het havenhoofd alhier de stoomboot Padang, die de Christelijke Zangvereeniging sEthelto" opnam om met deze en de Zangvereeniging »Haileluja", van Hoogvliet, een toertje te maken naar Alfen a/d Rhijn ter bezichtiging der Martha-stichting, terwijl van daar de reis zou worden voortgezet naar Gouda, ter be zichtiging der St. Janskerk met de bekende glazen. Tegen 9 uur van avond worden de reizigers weder terug verwacht. De timmerman J. Plooij Sr. hoopt 1 Juli den dag te herdenken waarop hij gedurende 60 jaren zal werkzaam zijn geweest in de timmermanswerkplaats der familie Vormer. Ter aanvulling van een bericht dezer dagen gegeven omtrent het door mej. de wed, G. v. d. Toorn Jz. te Scheveningen alhier gehuurde pakhuis Krönstadt, kunnen wij melden, dat de huur is gesloten voor den tijd vsn twee jaar, in de verwachting dat haar schepen na dien tijd te Scheveningen zelve een haven zullen vinden. Naar aanleiding van de in de vorige week medegedeelde vleesch vergiftiging, die gelukkig geen doodelijke gevolgen heeft gehad, deelt onze Schiedamsche correspondent het onder staande mede Bij het bacteriologisch onderzoek van het vergiftigde vleesch zonderde men door rein- cultures vier soorten van micro-organismen af; nl. de bacc. proteus vulgaris, de bacc. subtilis, de siapbyloc. pyog. aur. en de staphyloc. pyog. alba. De laatste drie soorten zijn onschadelijk. De eerste is gevaarlijk, vooral bij gehakt vleesch en wanneer dat vleesch ongekookt genuttigd wordt. Reeds bij verhitting tot 80° wordt de bac, prot. vuig. gedood. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de worstmolen, waarin het vleesch bewerkt werd, minder zuiver was. Ik werd in de gelegenheid gesteld de cul tures te zien. Het is onbegrijpelijk, dat de reukorganen der consumenten hen niet beter waarschuwden voor 't gevaar, dat dreigde. Mij werd vei zekerd, dat dezelfde doordrin gende, walgingwekkende lucht, die de cul tures van de bacc. proteus vulgaris afgaven, ook aan het vleesch was waar te nemen, en toch heeft slechts éen (een merije) geweigerd het gehakt te verorberen. Uit het gebeurde is de leering te trekken, dat de werktuigen ter bereiding van vleesch steeds zindelijk moeten zijn en liefst met heet water behooren te worden nagespoeld, dat vooral gehakt vleesch nimmer ongekookt gebruikt mag worden, en dat men ziel» heelt te onthouden vau het gebruik van kwalijk riekend vleesch. (»N. R. C,") Terwijl hedenmorgen ongeveer 9'A uur de 78-jarige weduwe Maria Jansen, geb. Hejjne- man, met iiaar schoonzuster, Antje Dries, naar de R.-K. kerk op de Lange Haven zou gaan, zakte zij in de Zwaansteeg plotseling ineen en bleek zij overleden te zijn. Op verzoek van de hevig verschrikte schoon zuster werd de overledene door eenige toe schietende personen naar de woning van deze gebracht, waar een dokter ontboden werd die overlijden door hartverlamming constateerde. De overledene woonde met haar dochter in de Boterstiaat. Te ruim 5 uur gisterenriamiddag viel de 8-jarige Willem Heiman spelende in het grachtje aan de St. Anna/.ussterstraat. Ge lukkig weid dat opgemeikt door den schip persknecht A. W. van Galen, die gekleed te water sprong eu daardoor het genoegen smaakte den knaap ongedeerd op den kant te brengen. Hij werd danrna naar de ouderlijke wo ning in de Oostei straat gebracht. BURG E R L 1,1 K E S T A N D. Geboren t 27 Juni. Johanna Maria, dochter van H. Stolk en T. Bouwer, Ilagastraat. 28 Juni. Fioris Jacobus, zoon van J. C. van Wassenaar en II. Vis, Rotterd. dijk. - Petrus Gerardus Josephus Maria, zoon van J. Bloemen en E. C. de Visser, Hoogslr. 'Dinsdagavond vergaderde alhier de kies vereniging uNedeiland en Oianje" tot het benoemen van eea voorzitter wegens vertrek van den tegenwoordigen. Na bespreking werd als zoodanig benoemd den heer H. de Boer. De heer J. Kijne slaagde bij liet eind examen aan het gymuasium te Doetinchem. De heer A. van Linden van den Heuvel!, student aan de Polytechnische school te Delft, is voor zijn practische vorming gedurende de zomermaanden door den minister van Waterstaat als buitengewoon opzichter aan gesteld bij het aanbrengen van nieuwe langs- en dwarsdragers in de brug over de Konings haven te Rotterdam. Zaterdag 1 Juh vertrekken van wege de Veieenigmg voor Gezondheidskoloniën 20 zwakke en ziekelijke kinderen naar het Lies bosch bij Breda, waar zij het gebouw van de Haagsche Vereeniging voor hetzelfde doel zullen betrekken. De kolonie zal ongeveer 3 weken wegblijven. Als geleidsters gaan mede mej. B. Bruininghuis en mej. C. Terlaak. De kinderen zullen voor 't vertrek in het weeshuis alhier worden gewogen en vertrekken met den trein van 10.09 van het station alhier. Zij komen terug 20 Juli. Ten nadeele der firma K. alhier zijn een paar ledige haringtesten van achter het stads- magazijn aan de Buitenhaven alhier ont vreemd. Door de politie bij wie aangifte werd gedaan wordt een onderzoek ingesteld. 'Het 8-jarig zoontje van Jac. den Boer op de Westhaven alhier, stoorde zich niet aan herhaalde waarschuwingen om het van den kant springen op een in de Haven liggende schuit te laten, totdat hij eindelijk met een nat pak beloond werd. Ongeveer te 8l/s uur sprong hij mis en dompelde sinjeur in de Haven, waaruit hij door hulp van anderen moest worden gered. Te Vlaardinger-Ambacht, waar 2 leden van den Gemeenteraad moeten aftreden, zijn 3 candidaten opgegeven, n.l. de heeren Ph. van der Kooïj (aftredend) en A. van der Knoop en N. Moerman. Door de rechtbank te Tiel is ter vervul ling der vacature van kantonrechter aldaar opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. G. J. van Everdingen, griffier bij het kantongerecht te Tiel; mr. Th. Thooft, kantonrechter te Harderwijk; en mr. H. Wesseling, kantonrechter te Hoorn. Hedten den dag d!oor het gerodhtdhof te 's-Gravenhage bepaald voor de uitspraak in de zaak-Vemer werd ter terechtzitting van genoemd college de zaak van die rol afgeroe pen en onmiddellijk daarna door den. presi dent het woord gegeven aan den procureur- generaal (vertegenwoordigd door aldvocaat- gemeraal mr. Redtsma). Deze, herinnerende aan. het overlijden van. den beklaagde, vorderde onder overlegging van een. extract uit het register van den. bur gerlijken stand, dat het Hof zal verklaren dat de vervolging nu ingevolge art. 69 Wetfb. van Strafrecht van rechtswege door den dood is vervallen. Vooraf ging mr. Reitsnxa nog even na de vraag of ook missdhien een niet- ontvarikelijkverklaring van het Openbaar Ministerie in zijn vervolging zou knnnen worden uitgesproken, dodfa. deze vraag moest z. i. ontkennend beantwoord wordën. Het Hof begaf zich daarop in raadkamer en verklaarde na heropening vam de zitting de strafvervolging ingevolge art. 69 voor noemd, vervallen. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld naar de wijze waarop de gep. kapitein Vemer zich in het Huis van Bewaring van 't leven heeft kunnen berooven. Er moet reeds ge bleken zijn dat hij zjjn stoel had geplaatst op den wollen beddeken ter vermijding vao geruisch bij het omverwerpen ervan onder zijn voëten, Heden is het vonnis van de Rolterdam- sche Rechtbank, veroordeelende een los werk man wegens kerkdiefstal te Overschie tot 4 jaar gevangenstraf door het Gerechtshof te 's Gravenhage bevestigd. De Haagsche Rechtbank heeft heden den voormaiigen directeur van de Brood- en Meel fabriek te 's Gravenhage, den heer v. Vollen- hoven, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde vatschheid in geschrifte. De rechtbank te Rotterdam, kamer van strafzaken, wees heden 29 vonnissen van drie strafzittingen en veroordeelde o. m. D. van den Berg te Brielle die een baal hennep naar buiten wierp waardoor een 16- jarige weesjongen gedood werd, werd vrijgesproken J. Jansen werd wegens diefstal van vee uit de weide te Kethel en Spaland veroor deeld tot 6 maanden gev. J. Ph. K., koopman te Rotterdam, werd wegens het vervoer te Schiedam van gedis tilleerd zonder documenten tot f 25 boete subs. 1 dag hechtenis, alsmede verbeurdver klaring veroordeeld. Th. J. M. Z., brander te Schiedam, kreeg wegens een dergelijk feit f 100 boete subs. '10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring. A. J. Z., brander te Schiedam, kreeg we gens een gelijk feit dezelfde straf. Th. v. d. "V. kastelein te "Vlaai dingen die een anderen kastelein, die een nieuwe zaak geopend had mishandelde, werd tot 45 dagen veroordeeld. Bekl. kwam per fiets naar de rechtzaal om zijn vonnis aan te hooren. Met ingang van 1 Juli a.s. begint de Kamer van vacantia en houdt zitting op Dinsdag en Vrijdag. Onbehoorlijk. Gisteren aan een woning aan de Z. O. Binnensingel te 's Gravenhage kieeg een col lectant van een kei kelijko gemeente in plaats van een kleine gift voor de armen van de dienstbode uit het bovenraam een emmer vuil water op het 1 ij f gewoipen, waardooi de kleeding van den collectant beschadigd werd. Van deze onbehooriijkheid is aangifte ge daan bij de politie. Geknipt. S£em meldt ons uit Amsterdam. In den afgeloopen nacht werden vier in brekers op heeterdaad betrapt bij een poging om in te breken bij den lieer Fred, de Lange, behanger, Westerstraab 78. De inbrekers zijn in voorloopige hechtenis géhouidlen. In het huis werd niets vermist. Mijnheer de Redacteur! De schrijver van de „Haagsche Brieven" in uw Blad (zie het nummer va.n 25 en, 26 Juni 11beweert, dat alle anti-revolutionaire Kamerleden vóór de bommemhaven te Sche veningen stemden ter wille van hun geloofo- genooten. Heeft de schrijver eeuig bewijs voor deze krasse beschuldiging i Of acht hij ook liet leelijkste van die Kamerleden te mogen zeg gen, omdat het todh maar anti-revolutionai- ren zijn? Dit nog. Als de schrijver nog eens de zeer ernstige kwestie van de afneming van den eerbied1 voor het gezag aanroert, weet hij dan iets beters daaroier te zeggen, dan dat „de knobbel van den eerbied" bij het tegenwoor dig geslacht vrij wa.t minder ontwikkeld is dan bij heb vroegere. Of ziet db schrijver 'geen verband tussdhen ongeloof en revolutie. Met dank voor de opname dezer regelen, Uw diw., X. Wij stelden bovenstaand schrijven in han den van onzen Haagsehen briefschrijver, die ons hedenmiddag het volgende antwoord zendt Tot mijn spijt heb ik U op antwoord laten wachten, maar ik ben Dins- eo Woensdag dag uit de stad geweest en kon derhalve niet eerder kennis nemen van 't Ingezonden stukje en daarop antwoorden. Doch nu ter zake. Een uwer lezers ergerde zich aan mijn uit drukking, dat de antirev, kamerleden ter wille hunner geloofsgenooten voor de Scliev. Bommenhaven stemden. Van de partij, en lloc beschouwd, mag men dit, geloof ik, gerust beweren. Het is zeker wel waarschijnlijk, dat enkelen toch wel gunstig voor 't ontwerp gezind waren, maar het feit dat, waar overi gens de stemlijst zeer gemengd is, de geheele antirev, partij het voorstel ten behoeve van de orthodoxe visschersbevolking stemde, valt niet te loochenen. En dit klopt geheel met wat ik reeds voor maanden in een mijner brieven aanstipte, dat men de aanneming, zij 't met kleine meerderheid, verwachtte, omdat de geheele antirev. partij er voor ijverde en een voldoend aantal liberalen en katholieken tot medegaan zou bewegen. Dat men voorts dagen lang »de neuzen telde", is niet alleen aan de leden der Kamer, maar ook aan allen journalisten,, stenografen enz. die zijdelings met de Kamer voeling houden, bekend. Tot het laatste oogenbükis gejjverd met den uitslag dat de meerderheid merkbaar grooter was dan men zelfs nog daags te voren dorst verwachten. Op dit ijveren doelde de heer de Ras, toen hjj zijn afkeurend woord deswege hooren deed. Of ik nu aan de antirev. partij alleen dergelijke handelingen verwijt? Volstrekt niet. Dergelijke grieven zijn tegen alle par tijen aan te voeren. De inzender zal toch ook wel weten, dat men in alle landen aan het parlementaire stelsel verwijt, dat het de karakters aantast,- Over de talenten van sommige leden der partij, die mannen als dr. Kuyper en jhr. mr. A. F. Lohman tot voor gangers heeft, heb ik mij, meen ik, nooit op krenkende wijze uitgelaten.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2