No. 9976. 53ste Jaargang Woensdag 5 Juli 1899. Eerste Blad. CIRCUSSLAVEN, Kennisgeving. BUITENLAND. SCH IEIDÜMSCHI COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen li. '1.23. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68, Prijs der Ad verten tiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jtleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 133. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 98 der Kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 3den dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende stemmingen voor de ver kiezing van zeven Leden van den Gemeenteraad op do secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aangeprikt. En is hiei van afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Juli 1899. Burgemeester en "Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 4 Juli '99. De »Ind. Beige" schrijft dat de ministers hun ontslag hebben gezonden aan den Koning in een collectief schrijven aan Z. M., waar van het blad in staat is deze passages ter kennis zjjner lezers te brengen: »üm een dergelijke crisis eervol te kunnen doorstaan, zou de regeering van Uwe Majesteit moeten beschikken over tie zedelijke kracht, die alleen een juiste en waardige positie vermag te verschaffen. Maar onze positie tegenover de Kamers en tegenover het land is ongelukkigerwijze niet meer zoo. Iedereen moet erkennen dat er sedert een jaar een grondige wijziging, om niet te zeggen een algeheele omkeering, is gekomen in de openbare nieening. Men zou gerust kunnen beweren dat de Kamers niet meer zijn de getrouwe vertegenwoordiging van het België van nu. De regeering zou, schoon grondwettig steunende op een regelmatig gevormde meer derheid, in het oog der menigte, die weinig vertrouwd is met onze instellingen, zich een gezag schijnen aan te matigen, welks wet tigheid van nu aan twijfelachtig zou zijn, en dat zij niet meer op waardige wijze zou kun nen uitoefenen. »Sire, wij maken ons geen illusie over den ernst van den toestand. Het is zelfs het be wustzijn van dien ernst die het ons tot een gebiedenden plicht maakt Uwe Majesteit te verzoeken, niet langer een toewijding op de proef te stellen die wij ons gelukkig zouden gerekend hebben Haar verder te verzekeren, maar die voorlaan nutteloos zou zijn. On machtig om het goede te doen, onmachtig zelfs om een beweging tegen te gaan die zich ter kwader ure van de natie heeft meester DOOK AMYIE REAJXE. 3) „Ik heb altijd een kleine uitgave van eeni ge zijner werken bij mij," en bij die woor den haalde zij een deeltje uit haar zak en liet het hem zien. „Mag ik eens kijken?" Hij nam heit uit haar hand en sloeg het, quasi toevallig, open op den Fransdhen titel an las haar naam Leila Gumey. Zij keek naar hem toen hij in. het eenigs- zins natte boekje bladerde; zijn diamanten ring schitterde in het zonlicht. Een hakte blos bedekte haar gelaat. Zij had vergeten dat haar naam in het boek stond', maar nu was het te laat hij haid hem reeds gesaen. „Dank u." Met die woorden gaf hij haar het natte boekje weer terug. „Komt u dik wijls hier aan het strand? Het moet hier heerlijk zijn, 's morgens vroeg, koel en ver- frissdhand." „Ja, ik koen iederen dag hier, maar ge woonlijk in den namiddag, nooit 's morgens." Zonder dat zij het vermoedde had zij hem op dïe wijze juist ingelicht over wat hij wil de weten, en op zijn volgende vraag ant woordde zij even openhartig. „TJ woont hier zeker?" „Neen, ik ben hier alleen gedurende den zomer. Ik logeer in Green's Cottages aan 't eind van 't dorp, maar het is er vreeselijk vervelend," voegde zij er neerslachtig bij. „Ik heb geen vriend zelfs geen hond of paard geen levende ziel met wie ik van gedachte kan wisselen. Het is verschrikkelijk. „Dat geloof ik graag," anlhwoordide hij, „U is veel te jong can zoo dikwijls alleen te zijn." Zij stond op van den steen, terwijl zij den gemaakt, is liet Kabinet aan zich zelf ver plicht niet langer de verantwoordelijkheid te dregen voor mogelijkheden die de hooge wijsheid van Uwe Majesteit zal weteo te bezweren." Die brief is authentiek, verzekert het libe rale orgaanmaar het haast zich er aan toe te voegen: sAlleen is deze brief van 30 October 1857 en draagt de onderteekeningen van Pierre de Decker, A. Dumon, vicointe Vilain XIIII en generaal Greindl. Wij zouden er aan toe kunnen voegen dat destijds het elericale ministerie De Decker moest wijken voor de verontwaardiging des volks over de met moeite doorgedreven kloos terwet. Zal Vandenpeereboom dit voorbeeld tolgeri of althans toegeven aan den duidelijken wil der minderheid io het parlement, die de meerderheid der natie zegt te vertegen woordigen De geheele linkerzijde der Kamer heeft gisteravond vergaderd in liet Paleis des Volks en haar wenschen geformuleerd. Zij verlangt intrekking tan het kiesrechtontwerp en, bij gebreke van een referendum, ontbinding der Kamers. De »Ind. Beige" verneemt anderszjjds dat de regeering lieden aan de Kamer de wijzi gingen zal mededeelen die zij in haar ont werp denkt aan te brengen, terwijl de afge vaardigden Helleputte en Théodor, de onaf hankelijke katholiek die in de laatste zitting den gulden middenweg aanwees die ook ingeslagen werd, amendementen zullen voor stellen. Een en ander zal vermoedelijk naar de secties worden verzonden. De correspondent der >Petit Bien" te Gent heeft den liberalen senator Houzeau de Lahaye, geïnterviewd. Deze verwachtte dat Théodor een volledig stelsel van evenredige vertegenwoordiging zal voorstellen, terwijl de rechterzijde het uninominale kiesrecht zal eischen. Die voorstellen zullen dan volgens hem, Vandepeereboom aanleiding geven zijn ontwerp in te trekken zom het aan een nieuwe studie te onderwerpen." Drie leden van de linkerzijde van den Senaat hebben intusschen het plan besproken om een vergadering te houden van alle link- sche groepen van het Parlement. Dan kunnen de liberale, christelijk-democratische en socia listische afgevaardigden hun wenschen zuiver formuleeren en omlijnen. Gisteren zijn weer betoogingen gehouden te Gent, Luik, Charleroi en Lessines; inde laatste plaats kwam het even tot een botsing met de gendarmes. Tegen vandaag, den dag die de beslissing zal brengen, zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen, die het bewijs leveren dat de regeering niet bijster vertrouwt op een vreedzame oplossing der kiesreebt-quaestie. Het geheele corps gendarmerie, versterkt door detachementen uit de provincie, is onder de wapenende schutterij wordt op ver schillende punten der stad samengetrokken, terwijl de troepen in de kazerne gereed wor hond liefkoosde. Zij zweeg en keek naar de zee. Van de Nab's Head was nu niets meer te zien. En grauwe damp kwam, laag boven Ihet water, op aan den horizon, en de schepen met hun bruine zeilen leken groote vogels die hun vleugels uitspreidden hemelwaarts. Dichter bij het strand stipten de stralen der zon de wolken met goud en wekten tin ten uit de golven en wierpen een rossen gloed over de koppen. „Nu, vaarwel," en nog eens stak zij haar hand uit. „Vaarwel, en ik dunk u duizend werf dat u mijn leven heeft gered. Ik wilde maar dat ik u eenige belooning kon geven voor al wat u heeft gedaan, maar ik bezit niets van waarde dat ik u zou kunnen aan bieden. Ik wilde dat ik iets had." Zacht vatte hij haar hand, en een rilling voer haar bij die aanraking door de leden hij bemerkte hoe een blos haar wangen kleur de toen hij haar goeden dag zei. Toen wendde hij zich tot zijn paard. „Itubicon, wij moeten naar huis," zei hij, vlug zijn paard bestijgend. Hij floot zijn hond, terwijl hij neerzag op het mooie meisje op het strand. „Vaarwel, juffrouw," riep hij, zijn hoed afnemend. Toen reed hij weg in de richting der stad. Welk een verandering was er in haar leven gekomen in deze korte oogenblikkenEn toen zij zich huiswaarts haastte, scheen alles haar vriendelijker en prettiger toe. Tot nu toe was haar leven zoo somber, zoo leeg ge weest, dat elke verandering haar intense blijdschap gaf. Deze vreemde man was gekomen, en aan gename visioenen van zijn fijn, schoon ge laat en zijn bevallige manieren zweefden haar voor den geest als de eenige heldere ster in haar leven. Wie zou hij zijn vroeg zij, zich nieuwsgie rig af. Hij haid haar geen enkele aanwijzing, den gehouden om uit te rukken. Ook in de gevangenis van St. Gilles zijn, naar het schijnt, maatregelen getroffen, met het oog op verwachte arrestanten. Een aantal ge vangenen zijn n.l. overgebracht naar ge vangenissen in de provincie. Wat zal de 4e Juli aan Bulgië brengen? Een redacteur der „Temps" heeft gisteren te Rennes een ondrhoud gehad met mr. De- inange en mr. Labori, die van tienen tot half één Dreyfus in de gevangenis hadden bezocht. Dommige verbelde dat Dreyfus oud is ge worden; zijn te wijde kleeren hangen in plooien om zijn vermagerd liohaam. Zijn haar is eenigszims vergrijsd, maar zijn wilskracht is met gebroken. Aan boord van de Sfax had hij verscheiden malen koortsaanvallen gehad; hij heeft het koud siuds hij de tropeu heeft verlaten. In de militaire gevangenis vond hij een heelen stapel brieven, waarin tal van personen hun medelijden en velen hun bewondering uitspraken. Hij was er diep door getroffen. Vóórdat hij zijn verdedigers had gespro ken, kende Dreyfus alleen den inhoud der stukken, die het Hof vau Cassatie hem over de inwillligmg der revisie had gezonden. Hij was er nog ai tijd ten volle van overtuigd dat liij de herziening van zijn proces te danken had aan De Boisdeffre, op wien hij zich in zijn brieven steeds heeft beroepen. Mevrouw Dreyfus heeft liet aan de advocaten overge laten haar man. de waarheid te zeggen. Demange vertelt: „Nadat wij, Labori en ik, een lang onder houd hadden geluid met majoor Carrière, die ons zeer welwillend ontving, belden wij aan de poort der gevangenis. Wij werden in een spreekkamer gelaten, die in onmnddelijke ge meenschap staat met Dreyfus' cel. Dreyfus 'kwam binnen. Of ik hem of hij mij aan sprak, kan ik niet zeggen. Ik herinner mij alleen dat Dreyfus met open annen naar mij toe snelde en dat ik naar hem toeliep. Wij hielden elkaar lang omvat. Toen ik hem Lar bori wilde voorstellen, die m diepe ontroe- rin- achteraf was gebleven, ging Dreyfus naar hem toe, want hij raadde rnijn gedach te, en zei„Mijnheer, ik ken u alleen van naam en hob u lief gekregen. Ik dank u hartelijk voor de hulp die u mijn vrouw ge durende het proces-Etterhazy heeft verleend. Demange is zeer voldaan over de gezondheid en den geestestoestand van kapitein Droy- fus, want door de onrustwekkende geruchten die de ronde deden, verkeerde hij ia groote spanning. Labori zijnerzijds, die hom voor liet eerst zag, verklaart verbaasd te hebben gestaan over het weerstandsvermogen dat Dreyfus aan den dag legt, ofschoon het kli maat van Guyana hem veel kwaad heeft gedaan. Demange zesde no?: „Wj hebben over het revisie-vonnis gesproken, waarbij wij er ons echter too bepaalden, de leemten in zijn kennis der zaak aan te vullen. Hij kende de zaak tamelijk goed door de documenten die hem in. het najaar zijn gezondenhet rapport van Bard, het requisitoir van Ma- nau en het pleidooi van Mornard bij de be- zelfs zijn naam niet, gegeven; dat was nog een onopgelost geheim. Deels met verrukking, deels met verdriet dacht zij aan hemwant haar hart was zoo vol. Was het een vaarwel voor eeuwig, vroeg zij zich af. Somberheid en droomen van geluk hadden haar eenzaam leven vervuld; dit was mis schien slechts de schittering van een dwaal ster, die kwam en ging en verdween als de andere. Toen dacht zij er aan dat hij maar eon onbekende was. II. Wihanks. Rustig zette liet paard zijn weg voort over het strand. Het leek wel of het geen ruiter droeg, zoo weinig bekommerde deze zich om het doen en laten van zijn rijdier. Zijn angst om door het water to gaan, veroenigd met de strenge behandeling die zijn meester helt had doen ondergaan, hadden zijn vurigheid aan merkelijk doen bedaren, en heb stelde er zidli tevreden mee den weg huiswaarts in kalmen stap af te leggen. En zijn meester scheen geen haast te hebben, want sporen en zweep weiden opeens met rust gelaten. De gedachten van den ruiter waren ver van heb landschap om hem. Hij dacht nu niet meer aan de gerimpelde golven en de heerlijke schoonheid van dezen zomerdag. Blij dacht niet meer aan zijn paard en zijn hond, die him eigen gang gingen. De fantasie had haai* invloed over hem doen gelden en deed zelfs hem een stralenden toekomst- wenken. Zelden of nooit kwamen zulke gedachten zijn leven verlichten. Nooit had de hoop zijn ziel met een vaag geluk ver vuld, en geen brandpunt van warme liefde had ooit zijn leven tot een hemel op aarde gemaakt. Maar hij kon het lieve, mooie meisje niet handeling voor de strafkamer. Dreyfus luis terde aandachtig toe. Hij deed maar weinige vragen. Kortom," eindigde Demange, „hij maakt het goed, niet anders dan ik hem in 1894 heb gekend, en heeft evenveel als toen mot het leger op." Naar aanleiding der gunstige mededeelin- gen over Dreyfus' gezondheidstoestand1, durft de „Patrio", die aan het hoofd van liet blad eeii artikel van Millevoyo hoeft, getiteld „De terugkomst van den verrader," durft de „Patrio" zeggen dat „Dreyfus, behalve zijn schuwe, valsclie blik, er prachtig uitziet". Maar erger nog is deze insinuatie„De par tijgangers van Dreyfus zullen dus, wanneer zijn geheugen hem begeeft, wanneer hij zwijgt, wanneer hij in een vooraf beraamd stilzwijgen volhardt, dit niet op rekening zij ner gezondheid kunnen schuiven." Hot blad noemt dit ecu onliandigheid van Dreyfus' vrienden; zij hadden niet de waarheid moe ten zeggen om bij voorbaat den slechten in druk weg te nemen van Dreyfus' vergeetach tigheid of zelfs van zijn. zwijgen tegenover de vragen der rechters te Rennes, die hem in 't nauw zulle u brengen. Intusschen is mr. Demange na een twee de onderhoua met zijn cliënt naar Parijs teruggekeerdmr. Labori blijft een dag of wat te Rennes. Gisteren heeft majoor Car rière Dreyfus ook officieel het revisie-arrest medegedeeld. Volgens de „Echo de Paris" zullen Drey fus' advocaten vragen, dat liet proces den lfen begint, als de gezondheid van den be klaagde het niet verhindert; anders den 31ston. De zoons van generaal Mercier verzekeren dat hun vader zeer gerust is over den afloop van het proces. Mercier zou alles zeggen. Zou de oud-minister van oorlog niet eer last hebben van vragen, die hem m 't nauw brengen, dan de beklaagde? In Zuid-Afrika meent men eenngo ont spanning waar te nemen, die vooral te dan ken zou zijn aan de conferentie te Bloemfon tein, waaraan president Steijn, Fischer, Hof- rneyr, Herholdb, Smuts en Grobler deel na men. Beweerd weid dat Fischer dfe voorstel len van sir A. Milner bepleitte, maar in Afnkaander kringen gelooft men dat niet. Men meent daar dat Transvaal geen her vorming van het kiesrecht kan aannemen zonder verandering in de wijze van verkie zing van den President en den legercomman dant. De mogelijkheid bestaat dat Hofmeyr te Pretoria niet de Transvaalsdhe regeering komt spreken. Gisteren heeft Kruger den Transvaalschen Volksraad geopend met een rede, waarin hij wees op 'het belang van de onafhankelijkheid des lands. Hij diende oen ontwerp in tob uit breiding van de vertegenwoordiging der goud velden, daaronder begrepen twee leden voor J ohannesburg. Kruger "werd luide toegejuicht. Men verwacht tegen heden eien nieuwe ge heime zitting van dbn Volksraad. vergeten, noch de weelde van kort goudblond haar dat in losse krullen om haar schoon gevormd hoofd neerviel, noch haai* zackten, teederen blik dien. zij zoo vriendelijk opsloeg wanneer zij sprak, noch haar innemende, ver trouwende manier van doen, die zoo meisjes achtig, zoo verrukkelijk ongedwongen was. Elke beweging van haar slank lichaam was elegant, maai* wanneer zij glimlachte, was haar schoonheid wel het aantrekkelijkst. Hij vroeg zich af, terwijl zij nu reeds zoo schoon was. hoe volmaakt zij later wel moest zijn wanneer een rijper leeftijd de overvloe dige gaven der natuur had volmaakt. Wat was zij hem dankbaar geweest dat hij haar leven liad gered; hoe warm was in haar dankbaarheid de druk geweest van haar natte hand. Toen dwaalden zijn gedaoliten af naar haar eenzaamheid, eu hij was er zeer nieuwsgierig naar waarom zij zonder een vriend onder vreemden moest wonen. Een gevoel, dat eenigermate verwant was aan sympathie, kwam over hem. Zijn hart was bekoord; zijn bewondering groeide aan, terwijl hij over haar dacht; in liet diepst van zijn gemoed was een snaar in trilling gebracht; bijna had hij het meisje met het gouden haar lief. Hij moest haar weerzien, en spoedig ook. Hij moest meer te weten komen van zijn nieuwe vriendin. Zou zij misschien, niet degene zijn die bestemd was om de eenige eerzucht van. zijn hard, zuur leven te vervullen? Hij wilde trachten haar te veroveren. Toch kon zijn plan wel eens falen. Misschien stond heit meisje onder voogdij van een diaconie; misschien was er wel een voogd, die zijn macht kon doen gel den en het meisje kon beletten hem te ont moeten. Indien zij een vader of een moeder had gehad, zou zij wel over hen hebben ge spreken, toen zij pas aan den dood was ont snapt. Êj was een dame, daar was hij zeker van, Gemengde McdcclccUngcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 223 tegen 101 stemmen liet voorstel der regee ring aangenomen, regelende de overname van het gebied en de rechten der Niger-Com pany door den Staat. Het blijkt dat Herbert von Bismarck niet eens door den Keizer ontvangen is. De landdag van de hertogdommen Saksen- Coburg en Gotha heett het wetsontwerp tot regeling der troonsopvolging aangenomen waarbij hertog Karei Eduard van Albany als troonopvolger wordt aangewezenoverlijdt deze of sterven zijne mannelijke nakomelingen uit, dan volgt de hertog van Connaught en diens geslacht op; bij gebreke van deze lijn komt de prins van Wales en diens geslacht aan de beurt. De hertog van Albany moet zijn woonplaats kiezen in de hertogdommen. De sociaal-democrateD stemden tegen de wet. In de Fransche Kamer was het gisteren weer zóó rumoerig, dat de zitting gescliorst moest worden. De aanleiding was Ferry's vooistel om het wetsontwerp op de arbeids voorwaarde aan de orde te houden. De lin kerzijde noemde dit een verrassing, maar Feriy beweerde in overleg te handelen met Millerand, den socialistischen minister. Dat wilde de uiterste linkeizijde niet gelooven, die herrie begon te maken. Na heropening der zitting werd men het over het geschilletje eens. Een enquête tegen de leiders der Fransche Tschad-meer-expeditie, de kapiteins Voulet en Chanoine, heeft ergerlijke dingen aan 't licht gebracht: gewelddadige vernieling en plundering van dorpen en vermoording van vrouwen en kinderen om op gemakkelijker wijze drageis te krijgen. Men zegt dat deze feiten reeds sinds lang aan de regeering bekend waren, maar dat de Ciid-minister van oorlog, generaal Chanoine, ue vader van een der leider.-., alles in het werk heeft gesteld om een onderzoek te beletten. De prins van Monaco heeft pen hartelijken brief geschreven aan mevrouw Dreyfus, waarin hij haar man uitnoodigt om szoodra het heilige werk der rechtvaardigheid vol tooid is" op zyn kasteel Marchais te komen uitrusten. sDe tegenwoordigheid van den martelaar", zegt de prins, sop wien de ge wetensangst der menschheid gericht was. zal mijn huis eeren". Bedoeld kasteel ligt in het departement Aisne, twintig mijlen van Laon. Beweerd was dat Du Paty naar Rennes was overgebracht. Hij is echter nog te Parijs in de Cherche-Midi. Het proces-Zola, eerst op de rol van 11 Juli gebracht, is reeds tot een latere terecht zitting verdaagd. De onlusten te Spanje dreigen nog toe te nemen, vooral te Valencia. Daar zijn uitge breide maatregelen genomen een militaire ofschoon baar kleeding eenvoudig en eeuigs- zins verschoten was. Misschien stond zij al leen in de wereld een meisje met een in komen, dat haar juist voor gebrek bewaarde. Zoo bleef hij staren op liet schoonste beeld dat ooit voor zijn geest was getooverd, maar steeds raadselachtiger werd het voor hem, wat het eigenlijk voor een meisje was dat hij op de Nab's Rock had gevonden. Emiko Castelli maakte zijn beroep van liet dresseeren van paarden. Hij had die betrek king reeds jaren lang vervuld iu vele circus sen van het- Vasteland en van Engeland. In al zijn ondernemingen was hij gelukkig. Nu was hij stalmeester van Deval's Koninklijk Circus; bovendien bezat liij zelf een troep sohoolpaarden die alom bekend waren. Deze waren de attractie die liet circus in iedere stad die zij bezochten, vulde, en Castelli ont ving iedere week een groot bedrag uit de cir- cuskas. Hij was eeu man die zijn vak door en door kende, en hij verwachtte hetzelfde van beu, met wie hij samen moest werken. Allen die hem in het gewone leven kenden, hielden hem voor koel, onvriendelijk eu streng, en hij was niet bemind bij de artisten en de em ploye's die aan het circus verbonden waren. Maar eerst in de uitoefening van zijn valk kwam al do scherpte van zijn karakter uit. Indien een van zijn viervoetige leerlingen zijn. toeren gebrekkig uitvoerde, dan begonnen zijn donkere oogon te schitteren van verbe ten woede; zijn dunne lippen werden ge kruld en verbleekten; zijn gelaat werd oerst vuurrood en dan wit, en dikke purperen ade ren zwollen op zijn breed vooihoofd. Vlug en met kracht hief hij de lange leeren zweep op eu diende wreede kastijdingen toe voor zeer lichte fouten. Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1