53*te Jaargang. No. 9977. Donderdag 6 Juli 1899 CIRCUSSLAVEN, Kennisgeving. KENNISGEVING. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauJtoterstraai 6§. uhi rniwnnn Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inierc. Telefoon Ufo. 133. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis dat de herstemming ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraad ter vervulling van een gelijk aantal vacaturen, ontstaan wegens periodieke aftreding, zal gehouden worden op Maandag 40 Juli aanstaande, van des voormid dags acht tot des namiddags vijf uur, en wel in Kiesdistrict II, ter benoeming van twee leden, over de candidate» J. S. BOSMAN, M. KRANEN, W. VAN DER MOST Phz., J. PINSTER, M. J. VINCENT, J. H. VAN WESTENDORP J.Dz. Kiesdistrict IH, ter benoeming van een lid, over de candi laten A. VAN BUIJSEN, A. J. M. ZOETMULDER dat tot de stemming niemand wordt toegela- "n dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in bet bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming; dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft ver loren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester ter Gemeente-Secretarie eene kaart wordt uiige- reikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaaren dat voor hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen, ter gemeente-secretarie, tegen betaling van 2i/s cent, verkrijgbaar zijn formu lieren ter invulling van de uren, waarop de personen, die onder hen arbeiden, gelegenheid kunnen vinden aan de stemming deel te nemen. Schiedam, den 4den Juli 1899. De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. Zitting der commissie Tan onderzoek voor de schutterij. Burgemeester en wethouders tan Schiedam maken bekend, dat de commissie un net plaatselijk bestuur, benoemd ingevolge art 45 der wet op de schutterijen, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden op Vrijdag 44 Juli as., des namiddags ten 6 urein het gebouw de St. -Toris Doele aan het Doeieplein alhier, tot Ret onderzoeken van de al of niet gegrondheid der redenen, die tot vrij stelling of uitsluiting van den dienst der schutterij, door de ingeschreven cn geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingehjfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nom- merverwisselaars; ert dat zij, die niet voor de commissie morhtcn ver- DOOR AMYIE READ03. 4) Voor liean was een paard dat trilde van pijn en beefde van angst, geen ongewoon ge zicht. Hij was verhard, in de wTeedttieid die het leven der arme, afgematte paarden ver galde. Hutl kwellingen, hun leed kondten hem niets schelen. Brachten zij ham geen «old op In zijn hoedanigheid van sta] meester zag hij zeer weinig door de vingers en ibeh'andeld'e mannen en vrouwen met gelijke strengheid. Eens toon een beroemde sdioolrijüister van een circus van het Vasteland was gekomen on alle mannen verrukt waren over haar schoonheid en haar talent, lachte hij om hun dwaasheid en behandelde de schöoiie rijdster met heel weinig omslag. Hij was de baas, en dat liet hij haar voelen ook, en niemand durfde zijn recht betwisten. Maar een eenvoudig meisjesgelaat had plotseling indruk op hem" gemaakt, en voor het eerst in zijn leven heersdhte het beeld] van een vrouw in zijn geest zonder mededin ging. Be uitersten zijn in sommige naturen vereenigd, en bestormen soms het hart met groote madbt en leiden Let op den weg van deugd of van ondeugd. Jaren geleden had Emilio Castelli zich voorgenomen dat, indien hij trouwde, hij met een dame zou trouwen, een vrouw van geheel andexen stand dan. circusmensehen, en die eerzucht had nooit gerust, maar was al lengs toegenomen, en nu was de gelegenheid misschien gekomen. Misschien was het Fa tum hem gunstig en schonk hem het meisje dat hij uit da golven had. gered. Het paardi struikelde over een lossen steen, schijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling to hebben. Schiedam, den 5den Juli 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIELnM, 5 Juli '99. De crisis in België is geëindigd. De regee ring heeft toegegeven, en schoon het niet ge noemd is, heeft zij feitelijk haar kiesreelit- ontwerp ingetrokken, door de Kamer uit te noodligen alle voorstellen aangaande het kies recht te verwijzen naar een commissie tot nader onderzoek. Vandërveld© liet niet na te constateeren dat dit metterdaad de intrekking van het ontwerp beteekendedaarom vereenigden zich de beide groepen der linkerzijde ook met het voorstel van Vandenpeereboom. Alleen verlangde de linkerzijde onderzoek van allo quaesties, ook van heb referendum. Boven dien legde hij, ook namens zijn vrienden, de plechtige belofte af dat huil verbond onver breekbaar zou blijven bestaan om in de toe komst eiken aanval dei' regeering, elke partij- coup te kunnen verhinderen. Theodor, de onafhankelijke katholiek, diende namens de afgevaardigden van Brus sel, een reeks amendementen in, strekkend1© tot invoering van evenredige vertegenwoor diging in alle districten. Woeste eindelijk bleef protestteeren tegen evenredige vertegenwoordiging en diende een ontwerp in tot invoering van 't uninominaal kiesrecht, waarom hij verzending naai' de commissie vroeg die z. i. behoorde te bestaan uit 15 leden, 10 leden der rechter- en 5 dei- linkerzijde, te benoemen door de Kamer. Tegenover Vandervelde verklaarde hiji dat dc rechterzijde onverbreekbaar verbonden is om den eerbied voor de staatsinstellingen en de handhaving der orde te verzekeren. Vandervelde cischte nu dat de linkerzij zelve haar afgevaardigden zou aanwijzen. Vandenpeereboom kon met een en ander instemmen, en in de grootste kalmte kon de Kamer aan haar agenda beginnen. De linkerzijde had vóór de zitting verga derd om een besluit te nemen over heb voor stel der regeering. Be afgevaardigden van Mons wilden de agitatie voortzetten, ben ein de te komen tot grondwetsherziening ten be hoeve van het algemeen kiesrecht. Hierover ontspon zich een geanimeerd debat. Ten slot te wisten Vandervelde, Furnémiont en Lo- rand eindelijk de vergadering te bewegen op het voorstel der regeering in te gaan. Na afloop der Kamerzitting hebben de so cialisten vergaderd om drie commissie-leden 'hunnerzijds aan te wijzen. De keuze viel op Leon Defuisseaux, Furnémont en Emile Vandervelde. De vertegenwoordigers der li beralen zullen zijn Lorand en Journez. De linkerzijde heeft een manifest gericht tot het Belgische volk: „Burgers, en met een vloek trok Castelli de teugels aan. Toen eerst zag hij dat hij reeds vlak bij de stad was. Hij haalde zijn horloge uit zijn zak. Het werd reeds laat. Hij zette het paard tot grooter spoed aan. „Als ik er zoo dadelijk niet ben," mom pelde hij, „dan loopt er zeker iets mis." Hij reed de levendige hoofdstraat door, zijn vlug gen gang geen oogenblik vertragend, totdat iliij de straat bereikte waar hij woonde. Plot seling hield hij zijn paard in, want in de straat was een bonte menigte samenge stroomd, welke twee mannen aanhitsten die aan het vechten waren. Een van hen viel en zijn tegenstander zat hem. terstond op 't lijf. De menigte geraakte in vuur en riep „Houd vast, TimSla er op 1 Houd' hem onderJe hebt gewonnen Geel hem ransel V' Eenige van de toeschouwers kregen den ruiter in het gezicht en riepen hun makkers toe „Daar is de baas van het circus. Nu zal er wel een geduchte bui vallen. Laten we ma ken dat we weg komen." De verstandigsten volgden zijn raad, maar velen bleven staan om te zien hoe het afliep. In een oogwenk zag Castelli dat een der vechtersbazen een van zijn stalknechts was. „Wat beteekent die herrie "hier?" riep hij. „Uit den weg daar, of i'k rijd! over jullie heen," en de daad bij het woord' voegend, stuurde hij zijn paard midden tussdhen de menigte. Heb volk drong vechtend en struikelend op zij, uit vrees voor hun lichaam en stoof spoedig uiteen, maar de twee mannen bleven nog midden op den weg, Tim Baker dreigend en verwoed, zijn tegenpartij op de grond lig gend, grijs van. het stof, en zonder hoed! op heb hoofd. „Sta op, stommeling," brulde Castelli. „Sta op!" De man keek op naar zijn toomi- gen meester en trachtte zich op to heffen. „Dank zij Uw ontembare energie heeft de publieke opinie een schitterende overwinning behaald. „Het afschuwelijke kiesrechtontwerp van Vandenpeereboom is ingetrokken. „Dc poging tot een staatsgreep is jammer lijk mislukt door den opstand van het land. „Do wil des volks heeft duidelijk gespro ken zij verlangt dat de naitie worde ge raadpleegd vóór elke wijziging van het ver kiezingssysteem. Zij williet referendum, de Kamer-onbbinchng of de verdaging tot na de volgende verkiezingen. „Wij, de leden der linkerzijde, eenstem mig en onverbreekbaar verbonden, wij belo ven de standvastige tolken te zullen blijven van dien nationalen wil. „Wij hebben onzen plicht in de beraadsla gingen der nieuwe commissie reeds afgeba kend wiji zullen daarin niet te kort schie ten." Dat de beslissing groote geestdrift wokte, behoeft geen betoog. Vandervelde en Bastion gingen de capitulatie der regeering mededee- len voor een stampvolle zaal in het Volkshuis en 's avonds vond een groote meeting plaats in den Vlaamsehen Schouwburg. Ook te Gent en in andere steden groot enthousias me. De orde werd nergens verstoord. Wel was het rumoerig m eenige provin ciale raden. Toen de gouverneur van Luik de zitting van den Raad opende met de kreet„Leve cle Koning!" riep de linkerzijde: „Leve het algemeen stemrechtterwijl ook enkele kre ten klonken van „Leve de republiek Een aanblijvend afgevaardigde van de lin kerzijde raadde den gouverneur de gendarme rie met naar Liuk te ontbieden, daar d'e lei ders der socialisten zeker geen socialistische betoog'ing tegen haar zullen tegenhouden. Deze woorden werden overstemd door de ver ontwaardigde protest-en, gevolgd door een royalistische betooging van de rechterzijde. De zitting werd opgeheven te midden van groot rumoer. In don Antwerpsdhen provincialen raad stelde een der loden van de linkerzijde een motie voor, den wensch uitsprekende dat het laesrechbontwerp verworpen moge worden. Een lid der. rechterzijde protesteerde op grond, dat deze motie kon worden opgevat als een blaam voor de regeering. Deze ver klaring verwekte op de tribune eeru hevig ru moer. Men riep: „Weg met de Regeering! Weg met de dieven! A bas la. calotte!" en zong de Marseillaise. Bij minister Vandenpeereboom zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag een paar ruiten ingegooid. De voorgevel van het insti tuut St. Louis is met bloed besmeerd. Na een voorafgaand debat over het stem men van afgevaardigden voor afwezige leden, wat telkens aanleiding geeft tot onjuiste stemmingen, en een vinnige discussie tus- aohen De Beauregard, die den minister Mil- lerand het recht betwistte door een besluit alle quaesties rakende de arbeidersvoonvaar- den te regelen, en den minister zelf, eindi gende met een verwerping der motie-Graux om Beauregard's vraag, binnen welke gren zen de minister zich zonder medewerking der „En maak jij dat je weg komt, deugniet," siste hij, zich. tot Tim Baker wendend. „De weg is niet van jou," antwoordde de man nijid'ig. „Je knecht is te lam om te vech ten. Daar, laat hij dien aanpakken en dan Hij hief zijn zware met spijkers beslagen schoen op om zijn vijand een schop te geven, maai' Castelli was hem te vlug af. „Zoo, is d'at je liefhebberij Een man te schoppen als hij dronken is." En voordat de man wist wat er eigenlijk gebeurde, had Cas telli hem bij zijn kraag gegrepen, lichtte hem van den grond en slingerde hem over de straat, waar hij in d'e goot terecht kwam, terwijl de leegloopers in do straat luide juich ten. Een jongen die, om beter te kunnen zien, boven m een lantaarnpaal was geklom men, schreeuwde„Knap gedaan! Leve bet circus!" na welken geestigen toast bij zich naar beneden liet glijden. Castelli reed door tot aan. zijn huis en stuurde eeu jongen naar zijn hospita, om haar te vertollen dat hij haar zoon noodig had om zijn paard naar de stallen van het circus te brengen. Toen stapte hij af en wachtte op zijn knecht die langzaam naar hem toe kwaan. „Moet de hond met het paai'd mee?" vroeg een jeudige stem aarzelend, als schroomde de eigenaar der stem de vraag te d'oen. „Neen, nik uit," antwoordde Castelli kort af. „Zoo, nu kan je wel zorgen dat je recht loopt, nu je meester thuis is gekomen, hè, zuiplap V' zei hij toen de knecht hem gena derd was. „Kom boven op mijn kamer," De mam gaf geen antwoord maar volgde zijn meester naar diens kaaner. Caisitelli's stalknecht, die in zijn persoon lijken dienst stond, was in 'het circus bekend onder den naam Whanks en was bij allen bemind'. Hij had met vele groote circussen Kamer in deze zou houden, in een interpel latie om te zetten, beklom Waldeck-Rous- seau gisteren de tribune ten einde het be sluit tot sluiting der zitting voor te lezen. Groot rumoer was hiervan het gevolg. La- zies riep„Dat is een sïinksdlie streeken Mormaud schreeuwde, door Déroulède toege juicht: „Weg met de dictatuur1" De linker zijde daarentegen begroette de voorlezing van het besluit met toejuichingen. De regeering heeft dus, nu de Kamer naar huis gaat, de handen vrij om de zaak-Drëyfus uit de wereld te helpen, de onschuld m eer to herstellen en te straffen wie straf ver dient. Generaal de Gallifet is daarmede reeds be zig. Men weet boe de „Figaro" er eenige ma len op heeft gewezen, dat majoor Hartmaan vóór en na zijn voor Dreyfus gunstige getui genis voor het Hof van Cassatie, bloot heeft gestaan aan onaangenaamheden van zijn chef, kolonel De Meert. Deze, die voorgetlra- gen was voor den generaalsrang, is nu door den minister van oorlog geschrapt van dc avancements-lijst. Omtrent den datum waarop het pi ;ces- Drejffus zal beginnen, schijnt nog altijd geen besluit te zijn genomen. Nu weer wordt ge zegd, dat niet van Dreyfus' gezondheidstoe stand het vaststellen van den datum af hangt, maar dat Carrière, de regeeringscom- missaris, nog niet gereed is met rijn onder zoek. Gisteren heeft Mathieu Dreyfus zijn broer in do gevangenis bezocht. Het moet een tref fend© ontmoeting zijn geweest. Ook Matlhieu was zeer voldaan over de gezondheid en den geestestoestand van zijn broer, die hem har telijk dankte voor zijn moed om Esterhazy te ontmaskeren. Volgens de „Temps" mag mevrouw Drey fus eiken dag een uur bij haar man zijn. Dreyfus moet haar bet verbaal hebben ge daan van zijn lichamelijk en geestelijk lijden. In September 189S is hij twee maanden zon der eenige reden in de boeien gesloten. Hij had het strikte bevel om niet met zijn be wakers te spreken, steecli stipt gevolgd; hij was op de reglementaire uren opgeitaan en naar bed gegaan en, al had hij in zijn brie ven steeds zijn onschuld betuigd, zij bevatten mets beleedigends voor wien ook. Maar juist die ongemotiveerde wreedheid had 'hem ge red; daardoor was zijn wilskracht toegeno men hij had. niet willen sterven. Maar men had ook zijn brieven aan, mr, Demange niet opgezonden en de brieven van zijn familie maanden lang achtergehouden, zoodat hij daclit dat zijn familie Ihern verlaten had. Mr. Labori laat over zijn gesprekken met Dreyfus niets uit. De conferentie in Bloemfontein is afgeloo- pen, en Hofmeyr en Herholdt zijn naar Pre toria vertrokken. Te Kaapstad' uil men uit Bloemfontein hebben vernomen, dat Kruger's voorstellen tot verdeeling der vertegenwoordiging daar groote teleurstelling gewekt hebben, omdat men gevoelt dat de tijd gekomen is voor een gezond plan tot verbetering van den toe stand. Daarentegen rijn op vergaderingen in ver- gereisid, en de voornaamste steden van Euro pa bezocht. Toen hij door Castelli in dienst was genomen, had zijn naam de artisten en bet stalpersoneel heel wat doen lachen. In het eerst ging hij op die grappen in, maar op zekeren avond vertelde hij aan eenige van zijn kameraden, waarom hij Whanks heette. „Je kunt laohen en den gok met me sche ren," zei hij, „maar hat is een droevige reden waarom ik aan dien naam gehecht beu. Eeni ge jaren geleden was ik in dienst van een be roemden troep acrobaten. Een van hen, een 'kleine jongen, begon zeer veel van mij tc houden liet was een klein ventje, maar vlug en scherp als een naald. Ik bracht wel eens sinaasappelen, appelen of koekjes voor beun, mee, zonder dat zijn trainer hot wist. Op zekeren dag komt hij na een repetitie bij me en zegt„Carl" toen heette ik Carl „Carl, toen ik thuis was, noemde mijn va- der me Whanks. Ik heb van hem het meest ter wereld gehouden, en boen hij stierf, noem de niemand mij meer Whanks. Yam jou houd ik, Carl, bijna evenveel als mijn vader van mij hield. Mag ik jou nu Wlianks noemen Arm ventje, hij was nog maar negen jaar oud, maar hij noemde mij sinds dien tijd altijd Wbaniks, en. de geheöle- troep nam dien naam over. Op zekeren avond, toen de troep in een circus te Weenen werkte, brak eender barren en viel Franz met een slag naar be neden in de arena. Hij bewoog rich niet, en lag daar als een blok. Hij werd' weggedragen en stierf in mijn armen. Kart voor 't einde sloeg hij nog eens zijn oogen op en zea zwak „Whanks, heb ik mij erg bezeerd?" Dat was het eenige wat hij nog zeide. Jullie hebt heel wat gelachen om den naam, maar misschien zullen jullie het nu niet meer doen, nu je weet hoe ik aan dien naam. ben gekomen." De stalknechts gingen weg en een paar van hen mompelden„Anne drommelWel dra ging het verhaal van mond tot mond, en schillende plaatsen van Transvaal Kruger's kiesredlitvoorstellen gunstig ontvangen. Naar uit Pretoria wordt gameid, onder handelt de regeering nu met de Afrikaander- partijmen gelooft, dat zij den afstand aan den staat van de dynamietfabrieken be spreekt. Men acht het waarscliijnlijik, dat de crisis een vredelievenden afloop zal hebben. Anderzijds klinkt liet bericht uit Kaap stad, dat do menschen te Pretoria hun geld' van de spaarbank halen, zeer alarmeerend. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Chamlberlain gnt-ren, dat de Kaapsche re geering niet deelneemt aan de onderhande lingen tussehen de regeeringen van Engeland en Transvaal, doch. sir Alfred Milner beeft onderhandeld in overleg met het Kaapsche ministerie. Lord) Grey lioeft in een rod© te New-Castle als zijn meening uiteesproten, dat de in scheping van 10,000 man naar Zuid-Afrika wel een eind zou maken aan de crisis. Of de Boeren voor zulk een dreigement zouden zwichten Wij gelooven van niet. Scmengde Mededccllngcn. Het Engelsche Hoogerhuis heeft gisteren het ontwerp op het plaatselijk bestuur van Londen voor de derde maal gelezen. Het Lagerhuis heeft in eerste lezing het wetsontwerp betreffende de overdracht van het gebied der Niger-maatschappij aan den Staat behandeld. Keizer Wilhelm heeft gisteren op de Hohenzollern zijn reis naar het Noor den aangevangen. Beweerd wordt dat de Keizer te Bergen den Fransclien kruiser I p h i g n i e zal be zoeken en zelfs de equipage inspeeteeren. Finland heeft opgehouden een zelfstandig groothertogdom te zijn. De Fiosche staatscourant bevatte gisteren een schrijven van den Czaar aan den gou verneur-generaal, waarin de critiek der Sten den op de reorganisatie van het Finsche leger onrechtmatig en niet overeenkomstig den stand van zaken in het begin dezer eeuw wordt genoemd, volgens welken Finland een integreerend deel van het Russische Rijk en daarvan onafscheidelijk is. Voorts bevat de brief heel wat mooie woorden over uheilige plichten", svaderlijke zorg", strouw" en ^verknochtheid". Ann Finland 1 De uitsluiting in Denemarken houdt nog aan. Er is nu een scheidsgerecht aan het werk, maar daar de patroons niet willen weten van opheffing der uitsluiting, zoolang men het niet eens is geworden, schiet men niet hard op. Gelukkig blijft het volkomen rustig; zelfs mag de verhouding tu«schen patroons en arbeiders goed heeten. Gebrek is er bij de arbeiders niet; er beeft zich nog niemand bij het Armbestuur te Kopenhagen aangemeld. De Hongaarsche Kamer heeft nu het ont werp betreffende de banken, enz. aangenomen, nooit stond de drager van den naam van bet kiud meer bloot aan spot of lach. Wie Castolli's knecht Whanks eigenlijk was, wist niemand. Voor zoover men. zich herinnerde had nooit iemand hem over rijn vader of moeder liooren spreken noch ook waar hij was grootgebracht. Do eenige bloed verwante over wie hij wel eens sprak, was een oude tante die beloofd, had hem het kleine vermogen na te laten, dat zij uszit, met haar huisje en haar meubelen. Van dii geringe vooridlzicht werd Whanks nooiJt moe de te spreken. Het was zijn eenige gedachte, zijn dagelijiksche droom. Zijn kameraden m het oirens schepten er vermaak in hem dron ken te maken, want dan rees zijn schatting van zijn toekomstigen rijkdom aanmerkelijk, en menige aardigheid werd uitgehaald ten koste van hem en zijn vermogen. Ongelukki gerwijze kwam dit „dronken1 maken" zeer dikwijls voor, en zijn meester had vaak ge dreigd heem. weg te zullen jagen. Maar als hij nuchter was, toonde hij zich. altijd zoo bruik baar en bandig, dat hij steeds weer vergiffe nis kreeg en bleef. Hij hield verbazend' veel van kinderen en. dieren, en menige vermoei de knaap of meisje was Whanks dank ver schuldigd voor kleine blijken van genegen heid op de repetities. Elk paard', elke hond' van het circus hield van hem, en zelfs „Bruintje" was tegenover h«m veel handel baarder. Vaak, als de groote, nijdige beer weigerde de arena in te gaan om zijn kun sten te verbootten, werd Whanks geroepen om zijn invloed, te laten gelden, ten einde hem te doen gehoorzamen. En dan werd het beest, opeens veel gezeggelijker. Whanks was dan ook veel te nuttig dan d'at hij ontslagen werd. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1