IÉË 53"° Jaargang. Woensdag 12 Juli 1899 No. 9982. CIRCUSSLAVEN, Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDJIIII CHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moetan des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i/» cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van ziin gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Wo. 133. Burgemeester en Wethouders vjln Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den lOden dezer in deze gemeente plaat» gehad hebbende herstemmingen voor de verkiezing van vier Leden van den Gemeenteraad op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het laadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den flden Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris YERNÈDE. Algemeen overxlcht. SCHIEDAM, 11 Juli '99. Wat is er toch aan van het onderzoek der Fransche regeering naar de royalistische sa menzwering De meeste bladen onderschrijven de in lichtingen der „Figaro". De „Rappel" beves tigt ze ten volle en voegt er bij dat de re geering reeds een aantal gegevens bijeen heeft waaruit blijkt dat er inderdaad een complot heeft bestaan van verschillende; mi litaire en politieke persoonlijkheden te gen het republikeinsche regeeringsstelsel. Het „Journal" heeft den procureur der Republiek Bulot geïnterviewd, die ver klaarde dat hij het bestaan van een aan vullend onderzoek bevestigen noch ontken nen kon. Het blad leidt hieruit af een wel wat krasse conclusie, dunkt ons dat er geen samenzwering in den eigenlijken zin van het woord heeft bestaan. De aan leiding van de mededeelingen der „Figaro" zou zijn het feit dat de minister van justi tie, voor eigen studie, het dossier der zaal> Déroulède heeft opgevraagd. De „Matin" bevestigt weder dat er in derdaad een onderzoek wordt ingesteld, zij het ook in alle stilte, met het doel een mo gelijk verhand te zoeken tusscheu de ge beurtenissen bij de kazerne van Reuilly, te Auteuil enz. Volgens dit blad heeft Wal- deck-Rousseau de quaestie besproken met den minister van justitie en den procureur- generaal. Nog stelliger in haar beweringen is de „Gazette de France", die den text publi ceert van het rapport dat den 29en Mei 11. door den toenmaligen prefect van politie Blanc aan de regeering is gezonden over de Orleanistische partij. Blijkens dit rapport stonden de Patriotten-Bond en de Anti-se- mietenbond in betrekking tot den hertog van Orleans die 50,000 frs. aan Paul Dé- roulpde en een flink bedrag aan den anti semieten-hoofdman Jules Guérin had gege ven. De Orleanisten moeten 300,000 frs. heb ben uitgegeven voor den aanslag in de ka zerne van Reuilly. Het rapport bespreekt uitvoerig de actie der Orleanisten te Parijs en in de departe menten. In ieder arrondissement bestonden DOOR AMYIE READ®. „Zeg dat niet, Emilio, neen dat niet," en zij stond op en kwam bij hem staan. „Wees niet boos op me, maar ik heb Tom zoo lief „Meer dan mij ten minste, dat is duide lijk genoeg. „Ik geloof dat het beter is, wanneer wij elkaar maar vaarwel zeggen.' Hij keerde zich om en zag haar aan. Zij zag hoe bleek en ernstig zijn gelaat was, en zij had reeds berouw over haar woorden. „Is het vaarwel V' herhaalde hij eenigs- zins vriendelijker. „Ts het vaarwel, Leila V' „Neen," sprak zij weer treurig. „Neen, geen vaarwel. Ik zou het niet kunnen ver dragen het zou mij dooden. Ga niet heen. Vergeef me, Emilio." Hij kuste haar herhaaldelijk, en in den eersten gloed harer jeugdige liefde beloofde zij Tom en haar vader onbekend te laten met haar verloving. Zij was zoo onervaren, zoo bang den eeni- gen man te verliezen die haar ooit had lief gehad, en er was geen moederlijke hand om haar te leiden, niemand die haar waar schuwde om voorzichtig te zijn. „Laat ons deze plaats als rendez-vous aan nemen voor de volgende dagen, Leila. Ik geloof dat het niet verstandig van me zou zijn, wanneer ik je op Green's Cottages comité's, die aangesloten waren bij het co mité der Royalistische Jeugd te Parijs Daar moeten naast het officieele comité nog bij-comité's bestaan, zooals de Witte Anje lier, de Koninklijke Saffier, de Gallische Zwaluw en de „Gamelle", die eveneens deel nemen aan de propaganda, waarover Blanc een reeks bijonderheden mededeelt, even als over de vergaderingen der Royalistische Jeugd. De propaganda geschiedde onder duizenderlei vormverspreiding van por tretten, feestmalen, kunstavonden, betoo gingen en demonstraties enz. De „Gazette de France" is een royalis tisch orgaan, en het spot dus over dit rap port van den pohtie-prefect, terwijl het de regeering den ïronisclïen raad geeft op haar hoede te zijn. Een raad die overbodig mag heeten. Het ministerie Waldeck-Rousseau verdient het volste vertrouwen. De bordjes zijn in Frankrijk geheel ver hangen. Nu zijn 't de dreyfusards die voort rukken en, steeds meer terrein winnend, hun vijanden voor zich uitdrijven. Steeds heviger worden hun aanvallen; steeds krachtiger treffen hun slagen. Quesnay de Beaurepaire is in de laatste dagen letterlijk afgemaakt. Eerst onthulde de „Figaro" de mystificatie door Karl daarna bleek hoe Quesnay zich ook in de zaak-Decnon vergaloppeerd heeft; nu weer toont Gabriel Monod in „Aurore" aan dat de bewering als zou president Faure het bewijs hebben bezeten van Dreyfus' schuld, slaat op het stuk „Ce canaille de D...", waarvan een ieder sinds lang weet dat het n i e t op Dreyfus sloeg. Qnoutqjte tandem, Quesnay Intusselien zet Louis Havet in do „Figa ro" zijn mededeelingen over Dreyfus' lil den, vermoedelijk van den ongelukkige zelf afkomstig, voort. En met ontzetting vraagt men zicli af hoe zulke dingen in onzen tijd, onder de rege iring van een beschaafden staat, kunnen gebeuren. Havet vertelt dat de martelingen reeds begonnen op de reis naar Guyana. Vóór de ontscheping liet men Dreyfus vier dagen lang bij een temperatuur van 45 graden C. in het ruim van het schip. Toen in 1896 Picquart den minister van oorlog Billot me dedeelde dat Dreyfus onschuldig was, werd er een palissade om diens hut gebouwd op 40 cent-hater afstand. Het gevolg was dat Dreyfus, nu geheel van frissche lucht v stoken, benauwdheden en koorts kreeg. Om hem ter wille te zijn, werd de palissade weggenomen of achteruitgezet? Weineen, de hut werd verhoogd, zoodat de brandende tropische zon den veroordeelde nog meer deed lijden. Toen de revisie-zaak aan de strafkamer werd onttrokken, kreeg Dreyfus een maand lang water en brood. En de familie van Dreyfus verzekert dat Havet nog niet eens liet ergste vertelt Is het niet afschuwelijk, dit druppel-na- druppel-aftappen van het leven van den ongelukkige En dan te vernemen dat Dreyfns aan boord der S f a x een telegram aan generaal De Boisdeffre wilde zenden om dezen te dankenDe kommandant der S f a x zal wel verlegen zijn geweest, toen hij Dreyfus mededeelde dat zijn instructies hem verbo den dit telegram te verzenden. Toch laten zijn vijanden nog niet af. Ge neraal Mercier heeft reeds gedreigd voor den krijgsraad van Rennes alles te zeggen, kwam bezoeken, maar mijn knecht kan je boodschappen en brieven brengen; je kunt hem het antwoord meegeven. Dat is de bes te schikking; op het postkantoor behoeven ze dan niet nieuwsgierig te wezen Voor het oogenblik moet onze verhouding stil worden gehouden, om jouwentwil, begrijp je?" „Ja," antwoordde zij aarzelend, „maar waarom kan je mij niet komen opzoeken? De aanstaande van mijn nichtje kwam al tijd dineeren en thee drinken, en bracht dikwijls den lieelen avond bij haar door, en in ieder geval zal je knecht mij kennen als hij bij me komt." „Je nichtje woonde niet alleen, lieveling, zooals jij, en wat mijn knecht betreft, die zal ik een belofte van geheimhouding afne men. Ik zal hem volledige instructies ge ven, dat hij je te spreken vraagt en door loopt naar je zitkamer. Wees niet bang voor hem, hij is vertrouwd genoeg, maar geef hem geen bier of wijn of een fooi, want Whanks houdt wat te veel van drank." „Whanks? Wat een naam!" Hij vertelde haar de geschiedenis die aan den naam „Whanksverbonden was, en zij zuchtte en besloot zijn vriend te worden, zelfs voordat zij hem nog had gezien. „Nu, Leila, de tijd schiet opik moet weg. Wij hebben een middagvoorstelling, en ik moet om half drie in het circus zijn. Dag mijn lieveling, mijn schat. Geef me een kus, Leila; je bent de mijne voor eeuwig." en dat „alles zeggen moet slaan op een uitlating van baron Freederiks, oua-attaché van Rusland, na de arrestatie van Dreyfus „Mooi zoo! Over dien man zou ik ook nog wel wat kunnen zeggen!" De „Soir" bazelt over het „origineel van het borderel voorzien van aanteekeningen dat zich op een veilige plaats in het bui tenland bevindt, maar aan den krijgsraad van Rennes zal worden overgelegd. Dat zal een knal geven Op een vraag van Campbell Bannerman over de vorderingen der onderhandelingen met Transvaal, antwoordde Chamberlain gisteren in het Lagerhuis dat de zaak op het oogenblik in eenigszins verwarden staat verkeert en dc Britsche regeermg zelf nog niet volkomen begrijpt wat eigenlijk is voorgesteld. Hij verzocht daarom de behan deling van de vraag tot heden te verdagen. De Uitlandcrs blijven zich intusselien verzetten tegen de voorstellen, ook m den ge wijzigden vorm, van president Kruger. Hun Uitvoerende Raad heeft een motie aangenomen, waarin de meening van Sclireiner omtrent de kiesrechtvoorstellcn van president Kruger wordt afgekeurd on der voorgeven dat Sclireiner, als lioofd van een ministerie van den Afrikaanderbond, geen onpartijdig rechter is in zaken betref fende de burgerlijke rechten der Uitlanders in de Zuid-Afrikaansche republiek en de betrekkingen der Republiek met de Brit sche regeering. Gelukkig dat de Afrikaander-partij dia voorstellen wel goed vindt. Het is best mo gelijk dat inderdaad zij, zooals uit Kaap stad wordt bericht, een campagne ten gun ste der Boeren wil beginnen, mdien sir A. Milner de voorstellen van Kruger ver werpt. Hofmeyr en Heroldt zijn gisteren bij hun terugkomst te Kaapstad door vele Afri- kaanders met hocra's begroet. r v.»-* - /-w-\ s r~ Gemengde OTededeelIngen. Gistermorgen is grootvorst George van Rusland, de broeder van den Czaar, op 28- jarigen leeftijd overleden aan een plotse linge sterke keelbloeding. De jeugdige grootvorst die wegens zijn teringhjden steeds in het Zuiden verblijf hield, was bij ontstentenis van een zoon van den Czaar de vermoedelijke troonsop- volger. Nu treedt de derde zoon van wijlen Alexander III, de 20-jarige grootvorst, Miohiel in zijn plaats. Sommige Fransche bladen zeggen dat keizer Wilhelm van Cowes uit met zijn jacht, de Holienzollern, een bezoek zal brengen aan St. Malo, waar het Noor dereskader den Keizer zou begroeten. De „Kóln. Ztg." gelooft dat dit gerucht, evenals dat van een bezoek der Keizerin aan Dinard, ontsproten is in het vinding rijk brein van de baddirectie van St. Malo. Bqisohanel, de voorzitter der Fransche Kamer, heeft de parlementaire pers een diner aangeboden. In een toespraak ver klaarde hij een onpartijdig voorzitter te willen zijn. Van den voorzitterszetel een partij-werktuig maken, noemde hij een on eerlijke daad. Naar uit Rennes wordt gemeld, heeft het 24ste regiment dragonders te Dinon bevel gekregen zich gereed te houden om uit te Wat kwam er een heerlijke schittering in zijn donkere oogen 1 Wat was het ver rukkelijk hem zoo teeder, zoo vriendelijk te hooren spreken! Wat was zij gelukkig! Zij vergat het bedrog, de onwaardige geheim zinnigheid die haar was opgelegd. Was zijn liefde niet alles ter wereld voor haar? Wat zou zij niet al gedaan hebben om een glim lach op zijn lippen te lokken? „Dag Emilio. Wil je deze roos meenemen en haar als herinnering dragen?" Zij nam de eenige witte roos die tusschen de roode stak, en gaf hem die. „Ik houd veel van witte rozen; ze zijn mijn lievelingsbloemen. Ik zal er je iederen dag een geven of zen den. Wil je die dan dragen, liefste?" „Altijd, lieveling. Iederen avond als ik in de arena ga, zal ik het teeken van je liefde dragen. De reine, witte roos zal mij herinneren aan je belofte van heden, Leila. Ik zal deze vanavond dragenhet is slechts een knop, maar die is ook niet zoo gauw verwelkt als een open bloem, en morgen zend je mij weer een andere is het niet?" „Ja, iederen dag, totdat de rozentijd voorbij is." „Tegen dien tijd hoop ik dat ik mijn eigen witte roos geplukt zal hebben," en hij kuste haar teeder en innig. Hij nam de bloem en ging weg. Haar liefde was m haar eersten bloei; haar vreugde grensde aan verrukking. Het tegenwoordige en de toekomst waren vol heerlijke verwachtingenzij schilderde zich die af als een wonderschoon beeld. rukken Het kan na een marsch van acht uur te Rennes zijn. Bonnes steekt zich reeds in feesttooi voor den 14en Augustus Professor Syveton van liet lyceum te Pa rijs is door den minister van onderwijs naar den aeademisclien raad van discipline ver wezen, omdat liij zicli tegenover zijn leerlin gen afkeurend heeft uitgelaten over liet Hof van Cassatie. Men zegt dat generaal Giletta op den 14en Juli begenadigd zal worden. De Parijsehe gemeenteraad heeft nu het verstandige besluit genomen Bertillon in zijn functies te handhaven, maar alleen voor an Üiropnr7"trie. De oude vriend van Mazzini, Ermenegil- do Tondi, die een werkzaam aandeel had in Mazzim's agitaties, is op 81-jarigen leef tijd overleden. Te Wecnen en in de voorsteden worden voortcjurend meetings gehouden van socia listische zijde tegen de kiesrechtvoorstellen, die strekken moeten om de socialisten uit den Raad te weren. De Servische regeering, d. w. z. ex-koning Milan, beweert ernstige dingen vernomen te hebben naar aanleiding van den aanslag op Milan's leven, zóó ernstig zelfs dat te Belgrado do staat van beleg is afgekondigd. Voortdurend hebben nog arrestaties plaats van radicale leiders, o. a. de aarts priester Miksa Gjuricza en twee andere re dacteurs der „Odjek" die opgehouden heeft te verschijnen. De parlementaire commissie, die een rap port moet uitbrengen over de muntquaestie in Engelsch-Indië, is na twee jaar gereed gekomen met haar rapport. Het conclu deert tot invoering van den gouden stan daard, met handhaving van den zilveren rupie gedurende een overgangstijdperk als wettig betaalmiddel. Vredesconferentie. Sir Julian Pauncefote, gedelegeerde van Engeland, is heden naar Brussel vertrok ken, vanwaar hij Zaterdagavond terug keert, ten einde deel te kunnen nemen aan een picnic op *t eiland Marken, aangebo den aan de Britsche delegatie door sir Ho ward, gezant en medegedelegeerde van En geland. Nederl, Bond voor ziekenverpleging. Onder voorzitterschap van dr. J. Kuiper werd gisteren in „Musis Sacrum" te Arn hem de zesde vergadering van bo\ e «ge noemden Bond gehouden. In zijn openings woord maakte de voorzitter met een enkel woord gewag van het boek „Ziekenverple ging", deel van de bibliotheek van betrek kingen voor vrouwen. Het werkje is lang niet betrouwenswaard, vandaar dat de voor zitter het noodig achtte er tegen te waar schuwen. De seeretaresse-penningmecsteres mej. Jeltje de Bosch Kemper bracht daarna het jaarverslag uit. Onder dankbetuiging voor het nauwgezet beheer werd daarna goedge keurd de rekening en verantwoording over het zesde vereenigingsjaar. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van dr. J. A. Wijnhoff en dr. P. J. Barnouw, waarvoor door het bestuur voorgedragen warenvoor Maar hoop is soms als een vlinder, die op de adem der verbeelding opstijgt, wanneer de stralende zon haar lokt. Signor Emilio Castelli voelde zich zeer gelukkig in zijn liefde voor Leila Gurney. Hij was nu bijna veertien dagen met haar verloofd en in dien tijd hadden hij en Whanks menig bezoek aan Sandcliffe ge bracht. Het was nog wel een half uur voor dat de avondvoorstelling zou beginnen, maar Castelli was vroeg naar het circus ge gaan om naar een van zijn kostbare paar den te kijken, dat een beetje buiten condi tie was. Hij zat in een klein kamertje, dat hij deelde met twee andere artistenhij dacht aan Leila. Buiten hoorde men paar- degetrappel en druk heen en weer loopen toen klonk een luide, toornige stem, daarop een hagelbui van vloeken, een slag met een zweep en een kreet van pijn van een jon gen. Castelli was aan die dingen gewoon, en zij leidden zijn gedachten niet eens afhij had geen haast; hij was al gekleed om op te treden en droeg een witte roos in zijn knoopsgat. Terwijl hij aan Leila zat te denken, vroeg Cleo, de vermaarde danseres op het stijve koord, zich af waarom Castelli zoo jegens haar Veranderd was, en zij had dien avond besloten de reden te ontdekken. Zij zat op de kale houten tafel in de kleedkamer die haar en een vrouwelijke acrobaat was toe gewezen. Het nummer van haar kamerge- noote stond eerst laat op het program, en Cleo had de vrije beschikking over de ka de eerste vacature dr. A. J. van der Weyde en dr. H. Offerhaus J.Hzn., beiden van Utrecht, voor de tweede vacature dr. T. K. A. Rombach en dr. F. D. A. C. van Moll, beiden te Rotterdam, werden verkozen dr. A. J. van der Weyde, te Utrecht, en dr. K. T. A. Rombach. Punt V van de agenda, luidende„het bestuur stelt aan de alg. vergadering voor, liet een crediet van hoogstens f 1000 te ver- leenen, om te gebruiken ten behoeve van verpleegsters", deels otn haar in staat te stellen eenigen tijd buiten door te brengen, deels om haar kookcursussen te laten hou den, werd onder applaus aangenomen. Het voorstel van het bestuur om, ten einde uitvoering te geven aan ltr. e art. 5 der statuten (het toelaten als lid van per sonen, die zich ten opzichte van de zieken verpleging verdienstelijk hebben gemaakt), ie benoemen tot leden mej. A. G. van Hulst te Harlingen en Jonkvrouwe C. A. van der Feltz te Assen, werd mede aange nomen. De bepaling van plaats en tijd der vol gende algemeene vergadering werd voor het volgend jaar aan het bestuur overgelaten waarschijnlijk zal die te Zwolle plaats heb ben. Dr. J. A. Guldenarm hield daarna zijn voordracht over ziekenverpleging waarbij hij den vooruitgang der ziekenverpleging in den tegenwoordigen tijd behandelde en de positie der verpleegsters in de ziekenhui zen, zoowel als van de vrije" verpleegster besprak. Spreker kwam hierbij tot de volgende conclusiën 1. De thans gevolgde richting in de zie kenverpleging bevredigt niet. Er bestaat gevaar, dat de ziekenhuizen op den duur met over een voldoend aantal beschaafde en geoefende verpleegsters zullen kunnen beschikken. 2. De verpleegsters in de ziekenhuizen hebben te weinig voeling met het maat schappelijk leven. 3. Wijkverpleging trede meer op den voorgrond ter vorming van humane ver pleegsters. 4. De vrije verpleegster mist elke con trole. Maatregelen dienen te worden geno men haar onder toezicht haar arbeid te doen verrichten. 5. Samenwerking tusschen ziekenhuis en wijkverpleging is wensehelijk. 6. Algemeene regeling van de onbezorg de toekomst der verpleegsters is wensehe lijk. 7. De ethiek der ziekenverpleging trede meer op den voorgrond. Over deze conclusiën zal later door een commissie rapport worden uitgebracht. Na afloop der vergadering maakten de meesten der aanwezigen gebruik van de aangeboden gelegenheid om de Historisch- Geneeskundigc Tentoonstelling te bezichti gen- Congres voor openbare gezondheidsregeling. Het 4de congres voor openbare gezond heidsregeling werd Zaterdag besloten met een gemeenschappelijke!) maaltijd in de boven zaal van de sociëteit Momus, waarbij ook de minister van binnenlandsche zaken en de commissaris der Koningin aanzaten. De voor zitter, dr. Biooker, bracht den eersten dronk uit op H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder, waarvan H.H. M.M. telegrafisch in kennis werden gesteld. mer. Zij was een mooie, elegante vrouw, ongeveer vijfentwintig jaar oud, en haar schoonheid had haar overal waar zij opge treden was, zeer populair gemaakt. Men. noemde haar gestalte en haar gelaat vol maakt, terwijl haar geestigheid en slagvaar digheid haar zeer bemind hadden gemaakt in het circus. In Bayhaven was men zeer ingenomen met paardendressuur, zoodat de eigenaar van het circus een houten gebouw had op geslagen voor den duur van het seizoen, en daarheen stroomden inwoners en buiten de stad wonenden. Cleo was een der groote attracties van het circus en haar kunstverrichting was een succesnummer van dit seizoen. Drie jaar geleden had zij Castelli in een circus in Liverpool ontmoet. Zij werd wanhopig verliefd op hem en eenigen tijd scheen hij haar liefde te beantwoorden, naar zij dacht, want hij verdroeg haar grillen en braoht veel tijd zoek in haar gezelschap. Maar toen het circus na afloop van het seizoen geslo ten werd en zij ieder in een nieuw engage ment gingen, was zij bitter teleurgesteld dat hij haar niet vroeg zijn vrouw te wor den. Castelli had er nooit aan gedacht de „grootste koorddanseres van Europa" te trouwen. Zij was mooi, dat was waar, maar zij was ruw, vulgair en driftig, en hij droomde van een lieftallig, beschaafd meisje. (Wordt vervolgd.} 1

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1