lï No. 9983. 53"e Jaargang. Donderdag 13 Juli 1899. Eerste Blad. CIRCUSSLAVEN, BUITENLAND. STADSNIEUWS. SCHIEDAMS 31 COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68, Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 centsiedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentië» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon IVo. 123, Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 12 Juli '99. De onthullingen over bet royalistische complot hebben te Parijs toch nog wel eenig opzien gebaard. Maar eigenlijk niet zoozeer omdat er gecomplotteerd is, want dat wist iedereen. Trouwens, de Parijscbe correspondent der „Ind. Beige" merkt te recht op dat sinds 1875, en ook daarvóór, voortdurend is samengezworen tegen de Re publiek, hetzij voor de Orleans, hetzij voor de Bonaparfces. In elke troebeling van het politieke water heeft men gevischt, niet al tijd even handig echter. Maar meer dan dit trekt de naam Dérou- lède in dit verband de aandacht. Want deze dol-vurige patriot dreigt door de onthullin gen der „Gazette de France" sterk gecom promitteerd te worden, 't Was al erg ge noeg dat Déroulède, die zegt te strijden voor een plebiscitaire republiek, die repu blikein in hart en nieren wil wezen, zich door Boulanger op sleeptouw heeft laten nemeneven vreemd scheen later zijn strij den voor de lieeren intriganten van den ge- neralen staf; maar nu zegt de „Gazette de France" zelfs dat hij voor zijn agiteeren te gen president Loubet 50,000 frs. heeft ont vangen van het royalistische comité.^ De mededeelingen der „Gazette de Fran ce" worden door Buffet, den. vertegenwoor diger en den vertrouweling van den hertog van Orleans te Parijs, uitdrukkelijk beves tigd. Doeli Déroulède ontkent in betrek king te hebben gestaan tot den hertog van Orleans. Wel had hij op den dag van Fau- re's begrafenis 50.o-.-0 frs. in den zak om aan de troepen van generaal Roget uit te deelen, maar dat geld was afkomstig van den Patriottenbond. En nog altijd beweert Déroulède alleen van een plebiscitaire re publiek te droomen. Laat ons aannemen dat hij te goeder trouw is. Maar dan heeft onze don. Quicbot zich als een werktuig laten gebruiken, en mag hij wel zeer dankbaar zijn dat zijn aan slag indertijd mislukt is. Ook in den ministerraad is het door de „Gazette de France" gepubliceerde rapport van Blanc ter sprake gekomen. De minister van binnenlandsche zaken deelde mede dat dit rapport van den oud-prefect van politie authentiek is. Er zal echter een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop de „Gazette de France" dit rapport machtig is geworden. Meer ontroering dan deze bijzonderheden over de woelingen der royalisten, hebben de verhalen van Dreyfus' lijden gewekt. De republikeinscbe bladen zijn veront waardigd over de mishandelingen waaraan Dreyfus heeft bloot gestaan, en toorn en bitterheid worden in, de eerste plaats uitge stort over de machthebbers, die het bevel hebben gegeven tot die mishandelingen. Cornèly drukt dit in de „Figaro" even scherp als geestig aldus uit: „Men mag DOOB AMYIE REAlDQE, 10) Cleo droeg een lan;, zwart kleed, met bont gevoerd, over baar met loovertjes ver sierd nauwsluitend kostuum. Zij stak de gang die naar de arena leidde, over en ging naar Castelli's kamer. Toen. hij „binnen" riep, opende zij de deru-. „Hallo, Castelli, ben je alleen? Heb je ooit zoo'n drommelsche trekking gevoeld als hier? Tusschenschotten als lucifersdoos jes, gewoon lucifersdoosjes," en zij sloot de deur achter zich. Bewaar me Wat is dat?" riep zij uit. „Is dat een hond die daar bij den poot van de tafel ligt? Is die voor mij, Castelli? Wat een klein diertje. Of is het een van Zaro's gedresseerde honden?" „Neen, hij is van mij," antwoordde Cas telli, die niet bijzonder goed te spreken was, omdat bij gestoord werd. „Van j ou, dat nietige diertje waar is Athol dan?" „Thuis," zei hij kortaf. „Zeg, Castelli raad eens wat ik voor je heb." „Dat kan ik niet raden. Wat ben je toch een vreeselijke gekkin, Cleo." „O, spreek je zoo tegen me? Je wilt met je oude liefde breken voor d© nieuwe, is het niet?" En zij lachte brutaal. Zij was er zeker van dat aan een andere vrouw de voorkeur werd gegeven boven haar, want Castelli droeg iederen avond de zelfde soort bloem in zijn knoopsgat, en zij •wist dat de een of andere vrouw de geefster paoest zijn. niet de arme cipiers van het bagno verant woordelijk stellen, maar de liooge ambtena ren. Zooals de haaien hun tanden, gebrui ken de cipiers bun revolvers. Maar ik voel mij beleedigd in mijn gevoel ran biologi sche solidariteit, wanneer ik bedenk dat zij evenals ik tot de orde der gewervelde die ren behooren. Linnaeus zou deze klasse van menschen een plaats hebben kunnen geven tusscben den otter en den hyena." De „Rappel", kalm en ernstig, schrijft: „De hooge ambtenaren die de mishandelin gen van Dreyfus hebben bevolen, hebben Frankrijk onteerd en de Republiek verra den. De Revolutie heeft de pijnbank afge schaft; maar nu is zij er weer om de laf hartigheid van die liet gezag toepassen, te verbergen. Laat ons hopen dat de zware hand der gerechtigheid spoedig op deze ambtenaren zal gelegd worden, die van Frankrijk een soort China hebben ge maakt." En wat zegt de wederpartij wel Bijna niets. Alleen neemt Edmond Lepelletier het op voor Deniel, den afgezetten kom- mandant van bet Duivels-eiland, die tot harde maatregelen gedwongen is om de ont vluchting van Dreyfus te beletten. Alsof nog iemand aan die ontvluchting geloofde Maar er zijn er nog altijd, die den strijd niet opgeven. De redacteur van den „Gaulois", tevens correspondent van het „Journal de Bruxcl- les", schrijft aan dit blad de ontdekkingen der laatste bestrijders van Dreyfus, strek kende om aan te toonen dat Dreyfus, en niet Esterhazy, de schrijver is geweest van het borderel. Een gezant te Parijs, met wien blijkbaar graaf Von Munster wordt bedoeld, zou iu betrekking gestaan hebben tot een „dame", bij wie de politie brieven in beslag nam. Die brieven, waarin de naam van een Franscb officier herhaaldelijk voor kwam, gaven het ministerie van oorlog den sleutel tot de herhaalde verdwijningen van geheime stukken. Om zekerheid te krijgen, werd door een Fransch agent, die in dienst der ambassade stond, een begin van brand gesimuleerd, die het mogelijk maakte, dat Fransche officieren, als brandweermannen verkleed, de ambassade binnendrongen en beslag legden op de papieren van den ge zant. Tot die officieren behoorde Esterha zy onder de papiex-en bevond zich het bor derel. Toen moet de gezant stappen gedaan hebben bij den president der Republiek Ca- simir-Périer, en wel zulke krachtige en "drei gende stappen dat een oorlog onvermijde lijk scheen, tenzij het borderel werd weer gegeven. Dit geschiedde dan ook, maar vcoraf had de regeering door Esterhazy het borderel laten naschrijven door middel van calqueerpapier. De officier die de auteur van het borderel was, is natuurlijk Dreyfus. Het valt niet te ontkennen dat dit vei-- haal wel aardig is verzonnen; maar de waarheid is reeds te ver voortgeschreden dan dat zij door hoe handige verzinsels ook kan worden tegengehouden. De krijgsraad te Rennes zal al wat nog duister is, moeten ophelderen. Wanneer het nieuwe proces begint, is nog altijd onbekend. Dat het niet meer zoo heel lang zal duren, mag hieruit worden af- „IToud je gemak," riep hij toornig uit, „je bent heelemaal mijn oude liefde niet, en ik zal gehangen worden als je mijn nieuwe bent 1" „O zoo, dus er is dan toch een nieuwe. Daar komt het maar op aan. Wie is het meisje Haar oogen waren gaan schitteren toen zij sprak, en Castelli trachtte met een scherts van het onderwerp af te stappen. „Kom, laat ons geen ruzie maken," zeido zij toen, haar gewonen toon aannemend, „niet waar, vriend Wil je nu mij ten plei- ziere dit vanavond dragen En zij haalde van onder haar overkleed een niikertje kasbloemen te voorschijn. „Die zullen je be ter staan dan die witte roos." Zij hield hem het tuiltje voor, maar hij weigerde het van haar aan te nemen. „Ik zal de bloem dragen die ik heb en geen andere," zei hij. In 'n oogwenk barstte haar hartstocht en verontwaardiging uit als een laaiend vuur. ..Zal je? Ik beloof je dat je niet zal," en zij kwam vlak voor hem staan, terwijl elke zenuw aan haar trilde van cugewondenheid. Voordat hij er op bedacht :a3, had zij zijn jas vastgegrepen, in haar uranden.de begeer te om de bloem nit zijn knoopsgat te trek ken. Maar onmiddellijk verzette hij zich met al zijn groote püysieke kracht en slin gerde haar van zich af. „Wat voor deern heeft je die rozen gege ven?" krijschte zij. „Vroeger was je geluk kig wanneer je 's avonds m ij n bloemen mocht dragen. Ik heb het recht te weten wie je die witte roos heeft gegeven ver tel het me, hoor je, trouwelooze man Haar adem ging zwaar en heet, toen zij eindigde met een snik: „Antwoord mij, versta je mij, Castelli geleid dat Dreyfus zich reeds een uniform heeft laten maken, om in zijn rang voor den krijgsraad te verschijnen. Dreyfus gaat goed vooruit; zijn gezond- beid. en krachten worden betci-. Gisteren heeft nu-. Demange weer een onderhoud van twee uur met zijn cliënt gehad Het is moeilijk te weten te komen hoe men eigenlijk in Zuid-Afi-ika over do laat ste voorstellen van president Kruger denkt. Er is een partij m Zuid-Afnka en in Enge land die blijkbaar den oorlog wil, en die er dus belang bij heeft de gemoederen te prik kelen. 't Zijn dc groote geldkoningen van Zuid-Afx-ika xnct hun aanhang, die door Chamberlain aan de regeeringstafel wor den vertegenwoordigd. Gelukkig dat er ook èn in Engeland cn in de Kaapkolonie een andex-e groep men schen bestaat die mede hun oordeel en hun stem in do schaal leggen. In Engeland zijn het de vooruitstrevende liberalen; aan de Kaap de Afrikaander-partij. Do laatste is, schijnt het, reedh begonnen met baar cham pagne ten gunste der Boei-en. De eerste heeft te Londen een vergadering gehouden, waarin erkend werd dat de Uitlanders wel ecnige grieven hebben, maar niettemin ern stig de houding werd veroordeeld van som mige bladen cn sommige leden van het Parlement, die Engeland in een oorlog wil len wikkelen. Chamberlain laat niet veel los. Gisteren vroeg Campbell-Bannerman hem weer naar dc strekking van Kruger's voorstel; maar de minister had geen nadere inlichtingen, en xxxen had dus geen zekei'heid over de strekking dier voorstellen. Toch meende Chamberlain liet practische gevolg der voor stellen in een twijfelachtig daglicht te mo gen stellen. Zij zouden nl. volgens hem de vreemdelingen geen onmiddellijke vertegen woordiging in den Eersten Volksraad ge ven, terwijl hij het onzeker noemde of zij de nader aan den Rand beloofde zetels niet eerst later zullen winnen. De Jingo-pers gaat intusschen voort met haar alarmeerende beweringen. Zoo zeggen de vertegenwoordigers te Londen der goud mijnen van de Robinsongroep dat de Ba- suto's de mijnen verlaten. Zij keeren naar hun land terug om, in geval er oorlog komt, het don Oranje-Vrijstaat geducht lastig te maken. Blijkbaar is liiermee een dreigement aan het adres van den Vrijstaat bedoeld. Er zijn evenwel meer reëele redenen van ongerustheid. Er hebben reeds vijf batterijen bevel ge kregen om naar de Kaap te vertrekken. Gisteren zijn dertig machine-kanonnen van Woolwich naar Southampton gezonden om daar te worden verscheept. Voor die kanon nen zullen worden gebruikt patronen die zich, evenals de beruchte dum-dums, uit zetten wanneer zij ergens op stuiten. Trouwens, de onderstaatssecretaris van oorlog Wyndham beeft zelf toegegeven dat er dum-dums naar Zuid-Afriko zijn gezon den. Dat de Vredesconferentie met alge- meene stemmen op één na (Engeland) het gebruik dier kogels zelfs in den strijd te gen onbeschaafde volken afkeurde, betee- Haar gelaat was verwrougen, vol haat en leelijk van woedehet scheen of de duivel in eigen persoon voor hem stond. De bloe men die zij bad meegebracht, waren op den grond gevallen. Hij zag ze liggen in haar teere schoonheid, maar zonder er om te ge ven zette hij er zijn voet op en vertrapte de bloemen tot een vormelooze massa. „Daar zijn je bloemen, en als jc niet de kamer uit gaat, zal ik je er uit ranselen alsof je een hond waart. Ga weg, of bij den hemel, ik houd mijn woord." „Schurk I Huichelaar Maar verder twisten werd gelukkig voor komen door de bel voor het eerste nummer. Hij duwde haar op zij of zij een hond was, nam zijn lange zweep van de tafel en ging naar de arena, met een glimlach om de lippen. Cleo, overwonnen, vernederd en uitgeput achtergeblevexi, werd verteerd en gekweld door jaloezie, want zij was nu 0"ertuigd dat haar vermoeden juist was en dat Castelli, de eenige man dien zij lief had, een ander boven haar voortrok. Maar hoe kon zij het bewijzen Dat was de moeilijkheid. Naar haar kamer teruggaande, zag zij Whanks staan, die de stalknechts Irielp om Castelli's schoolpaarden gereed te houden. Onmiddel lijk vloog haar een gedachte door het hoofd. Als zij Whanks maar op haar zijde wist te krijgen, dan zou de rest gemakke lijk genoeg zijn. Haar drift was nu verdwe nen, maar haar oogen behielden nog de scherpp stalen flikkering, alsof verholen wraakzucht loerde achter haar gekunstel- don glimlach. Zij liep zacht naar Whanks toe en vroeg „"Whanks, heb je morgen je dag bezet?" „Dat hangt 'van den baas af, juffrouw. Ik kan misschien wel een paar minuten kent natuurlijk voor Engeland heelemaal niets. Een Boer staat misschien in 't oog van een Engelschman ook nog wel beneden een Kaffer of een Zoeloe. Gemengde ncdedcclingcn. Brodrick deelde gisteren in antwoord op een vraag van sir Charles Diilte in het Lager huis mede dat de Fransche en Enselsche regeeringen nog de voorwaarden bcstudeeren waarop geschillen in West-Afrika door scheids rechterlijke uitspraak kunnen worden heslist. Te Antwerpen breidt de werkstaking onder o'e havenwerkers zich uit. Alle socialistische en katholieke arbeidersvereenigingen steunen de beweging. Op 14 Juli zullen enkele lawaaimakers van_Autcuil door president Loubet begena digd worden. Ook mevrouw Biauchini, de vrouw van den costumier der Groote Opera te Parijs, die een poging heeft gedaan om haar man te vergiftigen, zal vermoedelijk kwijtschelding van straf krijgen. Aan de groote lcgerrevuc zuilen Marchand's Senegaleezen deelnemen. Be minister van oorlog zal in generaalsuniform op de tribune van den President der Republiek het mili taire schouwspel bijwonen. De nieuwe gouverneur van Parijs, gene raal Brugère, heeft zijn ambt aanvaard. Generaal De Pellieux heeft den senator Delpuech uitgedaagd omdat deze hem te laste had gelegd, dat hij mevrouw Esterhazy in het belang van het leger bad trachten te bewegen, zien met haar mau te veizoenen. Delpuech heeft een duel geweigerd, zoolang het onderzoek tegen De Pellieux nog voort duurt. Steeds positiever wordt de meening dat het onderzoek ten gunste van De Pellieux is geëindigd. Generaal Giletta di San Giuseppe is reeds in vrijheid gesteld en naar Italië vertrok ken. In zijix vaderland wacht hem een strenge disciplinaire straf. De nationalistische bladen zijn woedend over die gratie, waarin de sFigaro" daaren tegen een daad van hooge internationale voorkomendheid ziet. j Hu Albert Grévy, de broeder van wijlen den President der Fransche Republiek, is gisteren overleden, Albert Grévy is gouverneur-gene raal van Algerië geweest en was senator voor het leven. Bij de verkiezingen voor den Beierschen Landdag hebben de katholieken zich met de socialisten verbonden tegen de liberalen, zoodat het centrum verscheiden zetels heeft veroverd op de liberalen en op den Boeren bond. Ook de socialisten wonnen zetels te München, Fürth en Speier. De nieuwe land dag zal 13 socialisten en minstens 82 katho lieke leden tellen. Te Rome is, 94 jaar oud, overleden kardi naal Mertel. De Duitscbe bisschop dr. Schmitz, die als vermoedelijke opvolger van kaï'dinaal Kre- vrij krijgen. Maar zeker ben ik er niet van." „Ik wou wel dat je even bij mij thuis kon komen. Ik beb een werkje te doen aan een touw. Denk je dat je even kunt ko men „Ik zal mijn best doen, juffrouw, en ik kan het in ieder geval aan. den baas vra gen, als hij uit de arena komt nadat de paarden gewerkt hebben. Dan zal ik u la ten weten op welken tijd hij me kan mis sen, juffrouw." Whanks bad dikwijls permissie gekregen van Castelli om voor Cleo kleine karwei tjes te doen; haar verzoek verwonderde hem dus in 't geheel niet. „Ge$f je maar geen moeite om 't aan je meester te vragen, Whanks. Ik heb zelfs liever dat je 't niet doet. Loop even bij me aan na de oehtend-i-epetitie als je kunt." „Goed, juffrouw. Ik zal mijn best doen en als ik kan tegen één uur bij u komen." En de man tikte eerbiedig aan zijn hoed. Castelli liep haar voorbij toen bij uit de arena kwam, maar hij had geen blik voor baar over en de witte roos prijkte nog in zijn knoopsgat. „Morgen, wacht maar morgen," fluis terde zij, „dan zal ik je geheim wel ontdekt hebben. Verlaat je daar maar op. Ik ben niet zoo gek als je wel denkt." Zij bad haar wraakplan reeds ontworpen. V. Jaloezie en haat. Een week was voox-bijgegaan. Cleo was erg omzichtig geweest met haar plannen. Zij had Whanks onder verschillende voor wendsels op haar kamer laten komen en had hem voldoende te drinken gegeven, maar toch niet genoeg om hem dronken tq mentz in liet aartsbisdom Keulen werd ge noemd, heeft zicli wegens een gevaarlijke ontsteking aan do kmc, zijn been moeten laten afzetten. Dc operatie is de vorige weck door prof. Bai-denhauer verricht. Een ukasc van den Czaar maakt den dood van grootvorst George bekend en wijst grootvorst Michael aan als den troonsopvol- ger „zoolang het God niet behaagt Ons door de geboorte van een zoon te zegenen". In Servische hofkringen wordt de instel ling eener militaire dictatuur waarschijn lijk geacht. De radicalen zijn-voornemens om, indien hun leiders onschuldig worden gestraft, een protest tc overhandigen aan do gezanten cn de tusschenkoxnst der mo gendheden in te roepen. Kncsewitscli, de dader van don aanslag, is zeer berouwhebbend. De gevangen geno men radicalen ontkennen iets met den aan slag uitstaande tc liebben. üet summiere proces van den afgekondig- den staat van beleg zal ook reeds op de gearresteerden worden toegepast. De ^Staatscourant" no. 164 bevat de sta tuten der naamlooze vennootschap »Schie- damsche Spiritusfabriek de Noord" gevestigd alhier. liet doel der vennootschap is het vervaar digen en verwerken van alcohol en daarvan afgeleide of daarmede in verband slaande of te bereiden producten en handelsartikelen, onder welke benaming ook, en het drijven van den daarmede in verband staanden han del. Zij wordt aangegaan voor den tijd van 25 achtereenvolgende jaren, te rekenen van de dagteekening der acte. Het kapitaal det vennootschap is bepaald op f20,000, verdeeld in 20 aandeelen van f 1000, welke alle zijn geplaatst en bij het verlijden der acte worden volgestort. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan vier commissarissen uit en door de aandeel houders te benoemen. Voor de eerste maal zjjn tot commissarissen benoemd de heeren W. J. M. Nolet, Th. E. J. Kramers, R. .T. Kleipool en M. J. Wouterlood. De commissarissen treden jaarlijks af. De commissarissen benoemen uit hun midden een commissaris-directeur, die in het bijzon der met de werkzaamheden van bestuurder en kashoude- is belast; ook benoemen com missarissen uit hun midden een commissaris technicus, welke tegelijk met den commissaris directeur zich speciaal met de technische leiding der fabriek belast. Aan dezen com missaris-technicus behoort alleen het dage- Üjksch toezicht van den gang der werkzaam heden in de fabriek en van de daar te volgen werkwijze, voor zoover deze weikkring in ondeiling overleg met den commissaris-direc teur door hen wordt geregeld. De commissarissen genieten voor hunne werkzaamheden ten behoeve der vennootschap geenerlei beloóningen. Zij vergaderen zoo mogelijk eens per week, doch minstens eens per maand. Van G III der Nederl. School voor Nij verheid en Handel, te Enschedé, verwierf de xnaken; want als dat gebeurde, dan wist zij dat zijn meester bern zou ondervragen, en dat zou slecht in haar kraam tc pas ko men. Tegenover Castelli was zij bijzonder voor komend, zij begroette hem met een glim lach en was vriendelijker dan gewoonlijk; door woox-d noch gebaar deed zij blijken hoezeer hij haar gegriefd had. Maar de tijd schreed voort, en iederen dag werd de kans om Whanks alleen te spreken moeilijker; kwam Castelli achter zijn bezoeken, dan zou bet gedaan zijn met het spelletje. Op zekeren middag liet zij Whanks roe pen; zij had besloten dat dit zijn laatste bezoek moest zijn. Zij gaf hem telkens klei ne hoeveelheden whisky en water, niet veel opeens, maar telkens wat; dit bewerkte dat hij soezerig werd, maar hij was nog nuchter genoeg om haar vragen te begrij pen en samenhangende antwoox-den te ge ven. Toen hij allengs minder op zijn hoede was, begon zij met groote behendigheid alle bijzonderhedeix uit te visschen die zij om trent Castelli wenschte te weten. „Je bent in den Iaatsten tijd dikwijls af wezig bij de repetities, Whanks. Je hebt ze ker meer werk in de stallen „Ja, ik beb over 't geheel tegenwoordig meer werk buiten bet circus, heel particu lier werk, voor den baas. Ik beb geen tijd om naar de stallen te gaan," voegde de man er bluffend bij. ,,'t Is wel aardig, dat je meester je pax-ti- culiexe zaken toevertrouwt; daaruit blijkt dat hij zich geheel op je verlaat," voegde zij er bij. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1