VL AARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. It c c li t z a k e 11. Kerk en School. STADSNIEUWS. Gemengd Nieuws. Koloniëu. Laatste Nieuws. a. Verzekering tegen ongevallen, door den lieer J. H. de Waal Malefijt; b. Pensïon- neering van werklieden, door den heer mi. II. v. d. Vcgte, te Zwolle; c. Arbeids- en rusttijden, door den beer S. -de Vries, jur.- cand. te Zaandamd. Het oprichten van een algemeen fonds voor ziekte en ongeluk ken, door den heer J. Huizinga, to Kam pen. Onder de ingezonden voorstellen trekken de aandacht dat van het verbondsbestuur, namelijk a. Br. Kater worde tot eere-voorzitter be noemd van den Bondb. Br. Kater worde een jaarlijksche toelage van f 800 uitge keerd; c. Het Verbond benoeme een nieu wen voorzitter zonder traktement. Van de afdeeling 's-Gravenhage is een voorstel ingekomen, bij het eenEraal-comité der autirevolutionnaire kicsvereenigingon stappen te doen tot liet verkrijgen van een 2e sociaal congres in 1900. Door de politie alhier is gisterenavond aan gehouden J. M. V., in het nAlgemeen Politie blad" gesignaleerd tot het ondergaan van 7 dagen gevangenisstraf wegens deseitie van een zeevisschersvaartuig. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 Juli. Catharina, dochter van W. Mak en W. Bastmeier, Hoofdstraat. 23 Juli. Anna Catharia, dochter van J. J. van Scheindelen en J. C. van Dijke, Ooster- siraat. Overleden 24 Juli. Wilheimina Clara Johanna Alie- welt, oud 5 maanden, Buitenhaveniceg. heeren J. Quast en mr. C. de Koek, die niet herkiesbaar zyn. Eyang. Luth. Kerk. Bedankt: voor Zutphen, J. F.Ternooy Apel, te Alkmaar. Geref. Kerken. Beroepen: te Tiel,C.B.Schoemakers, te Souburg. Aangenomen: Naar Aalst, door R. van Gallen te Yledder; naar 's-Graven hage B, door G. C. Oranje Jzn., te Berkel c. a. Bedankt: Voor Slochteien door II. Fiansen te Winterswijk; voor Strijen, door A. Voogel, te Gouda B; voor De!ft, door J. van Haeringen, te Ivatendrecht. Bakkersbond. Be jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandsehen Brood-, Koek- en Bnn- ketbakkersbond zal op Woensdag 9 Augustus a.s. in de Buitensocieteit te Zutphen worden gehouden. Onder de punten van behandeling komen o.a. voor een v jorstel, om aan de meelfabri kanten te verzoeken bij verzending van meel op loodjes of kaarten, aan den zak bevestigd, aan te geven, wanneer het meel gefabri ceerd is. Voorts een voorstel, om in het belang der geheele Nedeilandsche bakkerij door den Bond van tijd tot tjjd monsters meel aan scheikundig onderzoek te onderwerpen en de analyse in de Bakkers-Bondscourant" bekend te maken, en eindelijk de vaststelling der jaarlijksche contributie met een voorstel, door het hoofdbestuur geamendeerd en overgeno men, om deze contributie voor den Bond met f0.50 te verhoogen. Bij Koninklijk besluit is de kapitein der infanterie bij het leger in Nederhuidsch-Indië J. A. Soelens, met intrekking, voor zooveel hem betreft, van het koninklijk besluit van 11 Mei 1898, waarvan hij ter zake van zijn gedrag bij de verschillende kijjgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden, gedurende het tijdvak van medio November 1890 tol en met Augustus 1897, eervol werd vermeld, alsnog ter zake van die krijgsverrichtingen, benoemd lot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Z.Ex. de minister van binnenlandscho zaken mr. Goeman Boigesius, bracht gisteren tijdens zijn verblijf te Rotterdam een bezoek aan de Industrieschool voor meisjes en de Ambachts school aldaar en volgde in beide int ichtingen met de grootste belangstelling den gang van het onderwijs. Z.Ex. was vergezeld van den referendaris van de afdeeling onderwijs bij liet ministerie, den heer Iluber. De gewone audiënties van den minister van marine en dien van koloniën zullen op Vrijdag 28 Juli e. k. niet plaats hebben. De Minister van Finaneien maakt bekem dat liet saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank f 1,448,023.92 bij de betaalmeesters.. - 3,178,121.51% Te zamen.f 4,620,145.43'/s De directeur-generaal van Landbouw, mr. C. J. Sickesz, is voor eenige weken naar het buitenland vertrokken. Gistermorgen is te Lisse plotseling over leden de heer W. Leembruggen, een der grootste bloembolleultandelaars in ons land. Het hoofdbestuur van de Nederlandsehe Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is thans samengesteld als volgtJ. Oudegeest, voorzitter, A. D. Schooleman, vice-vooizitt. A. Harms, le secretaris J. H. Uamstra, 2e secretaris, C. J, ICuoeken, le penningmees ter, A. J. Lousain, 2e penningmeester, II. M. P. van Emmerik, Tb. L. Fransen, J. M. de Groot, J. Schats, R. G. Schooleman en G. Vrij, BURGERLIJKE STAND. Overleden 25 Juli. Klazina Maria Borsboom, oud maanden, Oed. Bier sloot. Omtrent hetïGulden Boek van Schiedam", het merkwaardig werk van onzen stadgenoot, den heer H. A. M. Roelants Jr., vernemen wij nog, dat, waar het oorspronkelijk plan was slechts fragment-genealogieën op te nemen van vier of meer generatién, thans ook geheele genealogieën worden opgenomen, zoo o. a. van de geslachten Gijsberti Ilodeu pijl en van der Schalk. Voorts zien we dat m het boek zal worden gegeven eene repro ductie van een grafmonument dat ter nage dachtenis van Pieter Willem Pielat van Bulderen na diens dood in 1786 door de familie in de Groote Kerk is geplaatst, maar sedert tal van jaren spoorloos verdwenen is. Door een welwillendheid van jhr. T. A. van Beiesteijn te Utrecht is het echter moge lijk eene reproductie en beschrijving op te nemen. De koning van België heeft een gouden medaille van 500 fis. beschikbaar gesteld voor den zang wedstrijd te Autvveipen; zij is bestemd voor den eei sten prijs in de eere- afdeeling. W. May, de 24-jarige Rotterdamsche smids knecht, die wegens diefstal met braak in het kantoor van den coi respondent van de Nedeil, Bank te Schiedam door de rechtbank te Rot terdam is veroordeeld tot 10 jaar gevangenis- stiaf, is van dit vonnis in hooger gekomen, Ook het O. M, dat 15 jaar gevangenisstraf had geëischt, heeft geappelleerd. Als rechtskundig raadsman voor de revisie van het vonnis der Gebr. Hogeibuis zal optieden mr. Z. van den Bergh, te Amster dam, en dus niet mr. P. J. Troelslra, zonals uit diens wooiden voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage eenige dagen geleden gesproken, viel af te leiden. Dc Haagsche Rechtbank heeft de jeugdi ge opliehtsler Corry, uit Le'iden, tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Drankgebruik. Men schrijft ons: Zonder mij voor een volkomen deskun dige" te behoeven ui', te geven, mag ik wel opmerken, naar aanleiding van uw laatste hoofdartikel, dat het verslag der K. v. K. en F. de productie geeft van gedistilleerd te Schiedam. Er wordt echter ook te Delft, Rotterdam, Zevenbergen enz. gedistilleerd geproduceerd. De geheele productie in Nederland bedroeg (zie jaarcijfers 1897 bt. 126): 1894 682610 1895 671877 |1896 675200 1897 686040 Hedenmiddag ongeveer 12% uur zou vrouw Moonen de Noordvest in een roeibootje over steken om het eten te brengen aan twee zwagers, die in aan deNoordvestsinge!staande branderijen werken, maar had daarbij het ongeluk om in plaats van in het bootje er naast te geraken, zoodat zij met de pannetjes eten in liet water verdween. Onmiddellijk schoten een paar mannen ter hulp, die de vrouw weer spoedig op het droge hadden, terwijl door een der beide redders ook de pannetjes werden opgedoken. De overtocht was nu overbodig geworden, want liet eten was niet meer bruikbaar, waarom de vrouw maar weer rechtsomkeert maakte en naar huis terugkeeide. Gistermiddag te ongeveer 6 uur viel de 9-jarige Gerrit Schrooien, bij het spelen nabij de spoorbrug in de Sch:e. Een voorbijvarende schipper zag den drenkeling en voer on middellijk terug, waardoor hij het genoegen smaakte den knaap met een haak op het droge te kunnen brengen. Deze werd daarna naar de ouderlijke woning in de Bleekerstraat gebracht. Ned. IIerv. Kerk. Algemeene Synode. In de gisteren gehouden zitting der Algem. Synode werd de behandeling der financieele aangelegenheden voortgezet en wel ten aan zien van het fonds ter verbetering der sehraalste predikantstraktementea. Voor kennisgeving weid aangenomen de verkorte rekening over 1898, die in ontvangst en uitgaaf sluit met een bedrag van 15741.82 Vs. Daarna kwamen in behandeling de voor drachten, door dc Syn. Commissie gedaan van de gemeenten, die een subsidie uit dit fonds hebben aangevraagd. Tot lid van de Commissie an Toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische gezangen werd benoemd de heer D. G. L. Roldanus, pred. te 's-fleitogenbosch, voorge dragen als zoodanig door het Prov. Kerkbe stuur van N.-Brabaut met Limburg, dat daartoe aan de beurt was en ter vervulling der in die Commissie ontstane vacature ten gevolge van het overlijden van den heer Heerspink. De vergadering besloot aan 82 gemeenten subsidie toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van f 8817, uit het bovengenoemde fonds. De begrooting bedroeg in ontvangst en uitgaaf f9700. Ten aanzien van de aange legenheden van de algemeene weduwen- en weezenbeurs, die thans in behandeling kwa men, nam de vergadering kennis van den arbeid- der Syn. Commissie, aan welke de behartiging van dit fonds was opgedragen. Er bleek uit, dat het aantal weduwen in het vorige jaar met 9 is toegenomen, dat van de minderjarigen met 2, terwijl dat der erven 4 minder was. Blijkens de rekening bedroeg de ontvangst over het vorige jaar f83.011.80 en de uitgaaf 183.827.19. Het tekoit van f 815,33 wordt echter ruim gedekt door de nog niet ingekomen contubutiën van predikanten uit Oost-Indië, ad f1190. Het bedrag der jaarlijksche uitkeering aan weduwen was wederom bepaald op f172.50. De behandeling der overige fondsen zal heden worden voortgezet. Beroepen: te Hekelingen, h". J. van Veen, eand. te Leidente Oud-Vosmeer, A, Dekker, te Nieuwpoortte Stellen dam c.a., J. P. de Bie, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Mijnsheerenland, door Th. G. C. Rappard H.H.Mzu., te Waarder; naar Ter Apel, door A. de Jonge, cand. te Groningen. Bedankt: \oor Haastrecht, door J. Bruijning, te Wargavoor Horsen, door G. Goossen, cand. te Wageningen. De Evangelische Maatschappij'' houdt haar algemeene vergadering den 6en September te Arnhem. Als spreker zal optreden dr. C. Hille Ris Lambers, pred. te Haaksbergen. Als leden van het hoofdbestuur treden af de Doofstommen-Inrichting te Botterdam In de Lutliersche kerk te Rotterdam werd gisteren het jaarlijksch examen gehou den van de leerlingen der Doofstommen-In richting voor een talrijke schare van be langstellenden, -waaronder de Minister van Binnenlandselie Zaken en de referendaris van onderwijs aan dat departement. Aan de beide kanten van den kansel prijkten weder tegen den wand handwer ken van de meisjes en teekeningen der jon gens. De voorzitter gaf een kort verslag van den boestand der inrichting en herinnerde aan de groote belangstelling van H. AI. de Koninginnen bij het bezoek op 9 Juni. On derwezen werden circa 150 leerlingen, de meeste uit Zuid-Holland en uit Rotterdam. De jongens van dj hoogste klasse volgen atnbaelitsonderwijs en de hoogste cursus dei- meisjes bevat behalve de nuttige handwer ken ook heb maatnemen en knippen, het strijken en het volgen van lessen aan de kookschool, alleen tot het bereiden van een voudigo, doelmatige en goedkoope middag malen. De meeste leerlingen ontvangen kosteloos ouderwijs en worden buiten de inrichting verpleegd. Ontvangen werden wederom tal van gif ten on legaten en de gewone subsidies van het Rijk ad f GOOO, der piovincie Zuid-Hol land ad f 5000, der gemeente Rotterdam ad f 5000. Maar de gewone ontvangsten sloten met een nadeeüg slot, zoodat steun door de in richting werd gevraagd. De onder-directeur, de heer Felimers, hield een toespraak en het examen der verschillende 7 klassen le verde verrassende resultaten op. Ten slotte volgde do prijsuitdeeling en een dankbetui ging van de leerlingen, die de school ver lieten. Onweder. Gistermiddag omstreeks 1 uur woedde bo ven Arnhem een kort doch zwaar onweder, vergezeld van een hevige stortbui. Door den regen stond de Catharjjnestraat geheel blank, tot zelfs over de trottoirs. De electrische klok aan het Johnnnaplein werd door den bliksem getroffen en stond van 1% uur af stil. Persoonlijke ongelukken waren gelukkig gedurende dit onweer niet te constateeren. Door het onweder in den nacht van Zater dag op Zondag zijn de bliksemafleiders op de gebouwen van de Koninklijke stallen gebroken. Zondag isBerlijn bezocht door een onweers ramp, die nog verschrikkelijker was dan die van verleden Zondag. Op de wielerbaan tus- schen Chailottenburg en Berlijn vierden Poolsche gymnastiekverenigingen uit de pro vincie Brandenburg haar stichlingsfeest, toen 's middags een zwaar onweer losbarstte boven dat deel van de~~stad en een reusachtige blik- semstiaal in een van de acht vlaggemasten sloeg, die op het feestterrein stonden en door draden onderling verbonden waren. Een draad, die af was gebroken, hing neer tot halverwege den grond. Daarlangs gleed de bliksem naar beneden en splitste zich aan liet eind van den draad in ver schillende stralen, die in verschillende groe pen van menschen sloegen, o.a. ook in de muziekkapel. Twee dames en ééri heer wer den dadelijk doodgeslagen; zij waren zwaar geschioeid. Voor zoover men heeft kunuen nagaan zijn nog zestien menschen zwaar gekwetst en zijn er tal van licht gewonden. Terwijl dit onweer woedde in liet westen van de stad, was het in de andere wijken goed weer. Bijwielver luistering. Eenige dagen geleden waren eenige giazen- wassehers uit Rotterdam onder leiding van hun baas K. in een der R.-K. kerken te Schiedam werkzaam. De baas was er met zijn fiets, die hij aan den ingang gedeponeerd had. Door de warmte was de baas op het altaar in slaap gevallen, van welke gelegenheid een der glazenwas- schers, zekere V., gebruik maakte met de fiets er vandoor te gaan, benevens een bos pakhuissleutels van den baas. In den Haag alwaar de fiets voor i2'A gld. verkocht werd, ontmoette V. een vriend en gingen beiden ieder een fiels hureu by een rijwielver huurder. Op de fietstocht door Den Haag en Sche- veningen verwisselden beiden onderling van fiets, welke fietsen ieder afzonderlijk volgens het merk bij den verhuurder waren inge schreven. V. liet zyn kameraad in den steek en verkocht de fiets. Toen nu de Haagsche vriend bij den rjjwielverhuurder terugkwam werd hij aangehouden, daar hij de oorspron kelijk gehuurde fiets niet terugbracht en deze ook niet door V. werd teruggebracht. De baas K, die bij zijn ontwaking de ver missing constateerde, deed aangifte bij de Haagsche politie die V. opspoorde en in be waring stelde. De baas K. vermist bovendien een som van pl. m. f 20 gld. uit een zijner broekzakken, welk geld aan het personeel behoorde. De baas en de Hagenaar hebben een aan klacht bjj de politie ingediend. Ben prachiwagen. Sedert een paar dagen loopen op de lijn AmsterdamBiussel z g. prachtwagens van de Compagnie internationale des Wagon- Lits". Zij zijn door de H. IJ. S. M. ingesteld ten gerieve der buitenlandsche reizigers. Groot is het voordeel dat deze ervan genieten, want terwijl zij reeds te Amsterdam in de pracht wagens kunnen plaats nemen, zonder surplus te betalen, wordt over de grenzen slechts 1 centime per K.M. van hen geëischt, zoodat zij van Esschen naar Brussel in deze weelderig ingerichte waggons kunnen blijven vertoeven door slechts 80 centimes aan het reeds be taalde toe te voegen. Voor binnenlandsche reizigers bieden deze prachtwagens geen voordeel aan. De wagens loopen voorloopig slechts in twee treinen naar Brussel, die van 42.40 dag en 6.7 nacht. Door de welwillendheid der H. IJ. S. M. waren wij hedenmorgen in de gelegenheid een dezer prachtwagens, van de sinter- nationale maatschappij voor Slaapwagens en Europa's groote sneltreinen" te bezichtigen De wagens zijn 46 meter lang, wegen 34.000 KG. en kosten wat velen misschien meer interesseert dan het gewicht net zoovee! als een fliok huis op de Heerengracht. De vier uren die men in deze waggons doorbrengt van Amsterdam naar Brussel, moeten voorbijsnellen. Want in alle opzichten is er voor gezorgd, dat een spoorreis hier mede niet slechts is een vervelend koppel- teeken lusschen de plaatsen van vertrek en aankomst, maar een waar genoegen wordt. Zoowel de dames-salon met de roodpluche meubelen en het nagebootst goudleeren be hangsel, als de rookkamer met de gemakke lijke leeren banken, en de gezelschapssalon, die gezelligheid ademt, alles noodt uit tot reizen en trekken, joegen wij hier nog bij dat door een bijzondere constructie van het ondeistel van den wagen het lastige en ver moeiende schokken, zooveel mogelijk ^voor komen is, dan zal een ieder begrypen, dat wij niet tc veel zeggen door op te merken, dat zóó te reizen voor elk een genoegen moet zijn. En wij twijfelen niet, of elk der 40 reizigers, die in den waggon plaats kunnen vinden, zal dat beamen. Behalve de reeds genoemde appartementen, bevatten de prachtwagens nog twee compar- timents se'pares, voor hen die de eenzaamheid verkiezenen natuurlijk ontbreken in de waggons een hullet en een keukentje even min. De volkomenheid op een stuivertje! (sll.") Kuipers stichting te AJckrum. Men schrijft ons uit Akkrum In een vorig bericht is medegedeeld, dat zoodra iets zekers bekend was van de veel besproken stichting alhier van den heer F. Cooper, van Chicago, dit aan uw blad zou worden medegedeeld. Genoemde heer is we der in ziju geboorteplaats gearriveerd en was zoo beleefd mij die inlichtingen te ver strekken, waardoor uw lezers een idéé der stichting zullen kunnen verkrijgen. Ter gedachtenis aan zijn overleden moe der wenscht de heer C. een stichting in het dorp Akkrum te plaatsen, ongeveer in den geest als die van wijlen den heer IJpeij te Rijperkerk (Toufcenburg), voor oude, oppas sende en arme personen van beiderlei sekse, zonder onderscheid van godsdienst, die in Utingeradeel zijn geboren of er dertig jaren hebben gewoond. Die stichting zal ter plaatse volgens de akte, daarvoor door een notaris te Chicago opgemaakt, bestuurd worden door den bur- geme ister der gemeente, door de beide pre dikanten van het dorp {Hervormden en Doopsgezinden) en vrij zeker ook door de voorzitters van het Nutsdepartement en van de Spaarbank alhier. Tot instandhouding dezer stichting heeft de lieer C. twee polissen van verzekering op zijn leven genomen, elk van 50,000 dollars, dus f 250,000, te betalen bij zijn overlijden, welke waarde vermeerderd zal worden met de to behalen winst dier verzekering, inge val de verzekeringstijd afgeloopen zal zijn bij 't leven van den heer C. Die verzekeringen kosten den stichter jaarlijks pl. m. f 20,000. Daar die polissen afloopen met het overlijden van den verze kerde, zal de heer C. nauurlijk nog een groote som besteden voor de kosten der stichting, als voor land, gebouwen, onder houd, enz., terwijl het te verwachten is, dat de schenker bij het gereed zijn der gebou wen enz., die terstond zal laten bewonen en voor het benoodigde zal zorgen. De gelden waaruit de stichting haar be staan zal moeten hebben, zullen beheerd worden door trustees (5 personen), te Chi cago woonachtig, welke de opbrengst, be- noodigd voor de stichting, op tijd zullen overmaken. Tevens is bepaald, dab de trustees voor de opbrengst der polissen vaste waarden moeten koopen, waarvan de stukken be waard zullen worden in een bank te Chi cago. In geval echter de stichting alhier niet in stand wordt gehouden, zullen de fondsen komen ten voordeele van het weeshuis der vrijmetselaars in Illinois en bij gebreke daarvan ten voordeele van een lichaam te beoordeelen door de rechtbank te Chicago. Hoe dp gebouwen zullen worden ingericht en waar ze in Akkrum geplaatst zullen wor den, is nog niet beslist. De stichter zal den tijd van zijn verblijf alhier zich ten nutte maken om het plan te verwezenlijken en denkt o. a., voorgelicht door een architect, een bezoek te brengen aan de stichting Toutenburg. Te verwach ten is heb echter, daarvoor staat ons de per soonlijkheid van den heer G. borg, dat die nuttige stichting weldra wettelijkheid zal worden en zal de schenker het genoegen mogen smaken, dat velen hem zegenend dankbaar zullen zijn. {„Leeuw. Ct.'') vonden is onder de gemeente Zaamslag, doch dat -dit naar alle gedachten niet met de mis daad in verband staat. De barbier, die steeds het scheermes van verdachte aanzette, heeft verklaard, dat het gevonden mes niet dat van Misseghers was. Vondsten. Nabij Odoorn is wêA'-' een belangrijke verzameling voorwerpen uit het grijs ver leden opgedolven door de twee aibeiders Egberts en Arends, te Kieindijk (gemeente Emmen), die sinds lang in het bijzonder werk maken van het zoeken naar oudheden. Het zijn eenige beeldjes, voorts een hondje op een voetstuk en eenige stopjes van kanne tjes, welke de gedaante van vogels of van slangen hebben. Alles is in klei gebakken. Ai deze voorwerpen zijn aangekocht voor het Drentsch Museum van Oudheden te Assen. (»Gr. Ct.") De moord tc Koewacht. In een vorig nummer meldden wij dat in het veld naby de woning van den verdachte het gezochte scheermes gevonden was. Bij nader onderzoek is gebleken, dat er voor eenige dagen wel een scheermes ge- Atjeh. Blijkens een door den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en Onderhoo righeden op 23 dezer van Reudé Geudong verzonden telegram is op 21 dezer tot Geu dong doorgerukt. Lichte tegenstand werd ontmoet bij Aloer Awi, krachtiger tegenstand bij Keu- dé missigit Geudong. De Passie-rivier was ondoorwaadbaar. De vijandelijke stelling werd genomen. Aan onze zijde sneuvelden de Europec- sclie sergeant Bertagnoli en een Inlandsch marechaussee. Levensgevaarlijk gewond werden twee Amboineescke mindere mili; tairen; niet levensgevaarlijk werden ge wond de Europeesche wachtmeester Fahr- man en de Europeesche fuseliers Van Tent, Van den Eekhou en twee Amboineesclie mindere militairen. De 'Europeesche fuselier Waser is ver dronken. De vijand liet 35 doodeu liggen. Op beide oevers van de rivier werd bi vak betrokken. Op 22 en 23 dezer werd rustdag gehou den en door de marinemacht vivres aange- oerd. In den nacht van 22 op 23 dezer werd liet bivak licht beschoten. De vijand l'iet twee doodeu achter. Blijkens een door den civielen en militai ren gouverneur van Atjeh en Onderhoorig heden van Keudé Gedong'op 25 dezer ver zonden telegram is 24 dezer een zeer sterke lieuvelstelling van den vijand bij Llio Trieng nabij kampong Madjeroen in Blang Mangat stormenderhand genomen, waarbij een Amboineescli fuselier sneuvelde en niet levensgevaarlijk gewond raakten de kapi tein der infanterie Ostreig, de Europeesche sergeanten Lamers en Oudshoorn, de Euro peesche fuselier Bakker, de Europeesche ge niesoldaat Biohl, en zeven inlandsche mili tairen. De vijand liet 46 dooden met hun wapens liggen. Men is begonnen met een kabelbrug te slaan over de Pasei-rivier en met den aan leg van een weg naar Kerti. De gezondheidstoestand is goed. Een landingsdivisie der marine neemt aan de verdere excursie deel. De „J.-B." ontving de volgende telegram men Oleh-leh, 22 Juni. Van Beneden-Peusangan, waar alles rus tig is, is de expeditionaire macht onder ge neraal Van Heutsz, opgerukt naar Awe Ge- tali en Tjot Pl. In dit gebied, dat geheel verlaten was, kreeg de colonne op beide oevers der Kroeng Tjamboe vuur; in ver schillende kleine ontmoetingen ontvingen wij daardoor drie liclit gewondende vij and liet 23 dooden in onze handen, terwijl nog meerdere in de ravijnen werden neer geschoten. Den 19en Juli werd door 'b gebergte van Awe Getah doorgemarcheerd naar de bo venlanden van Sawang, nadab gebleken was dat Teungkoe Lji Peusangan de vlucht had genomen naar de Gajoe-landen. Den 20en Juni brok de expeditie van Koeta Sawang naar de Koeala Koekoes en den 21en van daar naar Geudong, nadat in de nabijheid van Lho Seumawêh gefourageerd was. Lieden van Teungkoe Tapa en van Geu dong en Kerti bevinden zich in grooten ge tale in Blang Mangat en Boven-Geudong, terwijl op 2 uur afstands van Lho Seuma- weh versterkingen zijn opgeworpen op den weg naar Geudong nabij Aloer Awi en op den Boekit Panas, die nog heden bereikt zullen worden. Teungkoe Tapa zelf zit nog in de bovenlanden van Keureutoi. Djarnbl. De correspondent te Batavia van het »Ilbl." seint: D De resident is van Djambi teruggekeerd .en gelooft dat de geruchten, die aangaande een mval liepen, zonder eenigen grond waren". Voor de Rotterdamsche Rechtbank dien de heden de zaak van Jac. Hobbel, timmer man te Oude Tonge, die den 2Qen Januari zijn vrouw, L. C. den Veer, hetzij met op zet, hetzij uit onvoorzichtigheid, zwavel zuur inschonk uit een flesch die hij meen de dat brandewijn inhield. Bekl. ontkende opzet. Verschillende ver klaringen wijzen er op, dat bekl. voortdu rend ongenoegen had met zijn vrouw, en haar mishandelde. Ook waren er getuigen di everklaarden, dat bekl. wist dat bedoelde flesch vergift inhield. De geheele dag was gemoeid met het ver hoor der 26 getuigen, waaronder 5 dokto ren. Verdediger is mr. C. P. Zaayer die ver schillende medische vragen richtte omtrent de uitwerking van zwavelzuur op de maag en het hart. De eisch luidde levenslange gevangenis straf. Met betrekking tot de statistiek voor het armwezen heeft de Min. van Binnenl- Zaken te kennen gegeven dat armlastige

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2