STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. 11 e c ïi t z a k c 11. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. de weduwen en weezen van onderwijzers tot stand moge komen en dat de salarissen dei- onderwijzers spoedig mogen verbeterd wor den. Uitvoerig stond spreker stil bij de openbare school, baar karakter, aard en bestemming. Onder de mannen, aan wie het Genootschap veel te danken heeft, her dacht spreker den overleden inspecteur van het onderwijs, den heer Moens, aan wiens nagedachtenis de vergadering een eerbiedi ge hulde bracht. Met den wensch dat ook deze vergadering weer zou mogen bijdragen tot onderlinge waardeering en dat de Ne- derlandsche ouderwijzer ook hier weer zou toonen dat hij op waardige wijze weet op te komen voor het volksonderwijs en de be langen der jeugd, verklaax-de de voorzitter de vergadering geopend. Ingekomen was oen bericht van den Mi nister van Bmnenlandsche Zaken, dat Z.Exc. morgen de vergadering zal bijwonen. Van verschillende autoriteiten was inede- deeling ingekomen, dat zij om verschillende redenen verhinderd waren tegenwoordig te zijn. Een vertegenwoordiger van den Belgn sclien Onderwijzers-Bond werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten, on der applaus der vergadering. (JDe Engeische afgevaardigden waren nog niet gekomen.) Na het uitbrengen van een paar versla gen, bracht de Belgische afgevaardigde, de lieer Prcn&ud, de minzame groeten over van het Belgische onderwijzorskorps en tioo- digde de aanwezigen uit om het Congres te komen bijwonen dat door Belgische onder wijzers m September a.s. tc Ostencle' gehou den zal worden. Spreker besloot zijn wel komstgroet met eenige zeer waardeerende woorden voor ons land en volk. Door den voorzitter van de regelingscom missie werden eenige mededcelingeu ge daan, o. a. dat van een bezoek aai: het lluis ten Bosch moet worden afgezien met het oog op do Vredesconferentie, welke nog aldaar gehouden-wordt. Blijkens mededee- ling van den secretaris zijn vertegenwoor digd 187 afdcelingen met 210 afgevaardig den. Besloten wordt heden do vergadering om half vijf te eindigen en om zes uur voort te zetten tot heb afdoen van eenige punten van ondergeschikt belang. Aan do orde werd alsnu gesteld het rap port der commissie voor de beweging ter verkrijging van een (betere) salansregeling en voorlezing gedaan van hot bekende adres op deze zaak betrekking hebbende, dat aan 11. M. de Koningin eerlang zal worden ver zonden. Vervolgens kwamen aan de orde de mede- deelingen der commissie, welke belast werd met het onderzoek uaar de inrichting, wer king en resultaten der scholen zonder hoofd in Zwitserland. Een uitvoerig verslag zal over deze zaak door de commissie worden uitgebracht en voor de volgende algenieenc vergadering in 't bezit der leden zijn. Thans bepaalde de rapporteur zich tot eenige mcdedeelinge en gaf hij een overzicht van de reis der com missie en bezoek aan de scholen in Zwitser land. Spreker constateerde dat er zeer veel zorg aan do hygiëne op de scholen wordt gewijd, en hoewel er niet in de Zwitsersche wet staat dat liet ouderwijs een voorwerp is van de aanhoudende zoig der Itegeenng, wordt er in Zwitserland minstens tweemaal meer voor het onderwijs gedaan clan hier. Toen de commissie vertelde dat er bij ons nog geeu leerplicht bestond, keek men in Zwitserland zeer verbaasd en-de vraag werd gedaan: „dus kan ieder vader in uw land zijn kinderen op straat laten loopen zonder dat iemand er iets aan doen kan?" Men haastte zich mede te doelen dat aan dion toestand ook hier spoedig een etude zal ko men en dat een wetsontwerp betreffende den leerplicht aanhangig is. Ondenvijs- quaesties, aldus deelde spreker mede, ko men in Zwitserland niet voor. De onderwij zers zijn er tevreden, dus zijn er geen q\utes- tics. Daarna deed de rapporteur eenige me- dedeelitigen omtrent de inrichting der scho len zonder hoofden. Wat het resultaat van het onderwijs be treft, de indruk daarvan was niet onver deeld gunstig. Over het algemeen was het niet hooger dan middelmatig. De techniek van heb lezen ett schrijven stond hoog. Aardrijkskunde en rekenen waren er min der dun bij ons. De indruk der commissie was dat de autoriteiten in Zwitserland meer doen dan bij ons, doch dat dc onder wijzers er minder doen. Later m het rap port zullen uitvoeriger mededcelingen wor den verstrekt. Spreker bedankte voor de ge legenheid der commissie geschonken om zooveel belangwekkends met eigen oogen te aanschouwen. Alvorens over te gaan tot liet volgende onderwerp, heette de voorzitter de inmiddels ter vergadering gekomen Engei sche afgevaardigden welkom die hunner zijds daarvoor hun dankbetuigingen en de hartelijke groeten overbrachten van dc 42,000 leden van de „National Union of teachers". In zijn geestige rede sprak de heer Jackman den wensch uit dat de Staten evenveel mochten uitgeven voor hun scho len. als zij nu verspillen aan soldaten en schepen en hij constateerde dat zijn land te veel voor oorlogen uitgeeft om veel aan opvoeding te kunnen doen. Spreker felici teerde het Genootschap met zijn organisa tie en uitte de beste wensehen voor het wel slagen der vergadering. Uit naam ook van zijn mede-afgevaardigde dankte hij voor de hartelijke ontvangst. Alsnu werd het woord gegeven aan den lieer H. C. van der Heijde uit Leiden, tot inleiding der gedachten-wisseling over het onderwerp „Zedelijk-achterlijke kinderen met betrekking tot den Leerplicht",. Voorop stelde de inleider dat de crimi naliteit en. de bandeloosheid der jeugd steeds toenemen. De navolgende stellingen werden aan het oordeel der vergadering on derworpen lo. Kinderen, bij wie gebrekkige, zede lijke aanleg of verwaarloozing van zedelijke vorming zich openbaart in verschijnselen, waarvan gevaar is te duchten voor het wel slagen der gemeenschappelijke schoolopvoe- ding, moeten gebracht worden in een om geving, waar rekening is te houden met hun bijzondere eigenschappen en behoeften. 2o. De invoering van de leerplichtwet zal aan de lagere school waarschijnlijk een ze ker aantal zedelijk-achterlijke kinderen toe voegen, die afzonderlijke leiding noodig hebben. 3o. Wanneer blijkt dat de middelen, wel ke de lagere schooi kan aanwenden, ontoe reikend zijn om een zedelijk-aeliterlijk kind geschikt te maken voor de gemeenschappe lijke opleiding, moet er een weg zijn, langs welken zij die taak kan overdragen aan een daartoe meer geeigeude instelling. •lo. Mits zoodanig ingericht dat het op voedend karakter geheel op den voorgrond treedt en het begrip van strafiustelling af wezig blijft, kunnen Tuchtschool en Kijks- opvoedingsgosUehb, overeenkomstig de wets ontwerpen der Regeering, voor de verhef fing van zedelijk-achterlijke kinderen be- langrijke diensten bewijzen. t De heer Feenslra stelt do vraag, of de minister van .Justitie ook is uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Hij zou dit van het hoogste belang geacht hebben. De voorzitter zegt, dat de minister van Justitie niet is uitgenoodigd. Dat is een fout van het hoofdbestuur waarvoor liet amende honorable doet. De heer Sehook vindt het gevaarlijk om voorop te stellen, dat de criminaliteit toe neemt ouder de jeugd. Zou dit wel waar zijn l Sprekers ervaring is een andere. Dc lieer Ketelaar waarschuwt tegen aan neming van dc stelling sub 4. Voor zedelijk- achterlijke kinderen acht spreker geheel af zonderlijke inrichtingen gewenscht. Do heer Mouton zou wensehen dat „Pro Juventute" preventief optrad. De inleider beantwoordde daarop de de baters, waarna zijn stellingen werden aan genomen. In dc gisteravond voortgezette vergade ring van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap werd o. a. Utrecht aangewezen voor de volgende algenieene vergadering werden aangenomenlo. het hoofdbestuur- voorstel, strekkende om dc wenschelijkheid ie doen uitspreken dat het aantal reeds be staande afzonderlijke examens voor de on derwijzers niet wordt uitgebreid2o. een motie van de afd. 's Gravenhage I, strek kende om het hoofdbestuur te ver-zoeken een grondige bespreking betreffende alge nieene wetswijziging in zake schoolvergade ringen, in de afdcelingen van het Genoot schap mogelijk te maken; 3o. een voorstel dor afd. Dantumadeel bedoelende dat het O. G. pogingen aanwende om te verhoe den dat bij eventueelc wijziging der wet op het L. O. een verdecling aer openbare scho len in klassen zou worden ingevoerd als grondslag eeiier salaris-regeling. In de vergadering van heden werd uit voerig behandeld heb voorstel van het hoofdbestuur om dc uitgave van liet corres pondentieblad met 1 Januari 1900 te sta ken en, ter vervanging, met een uitgever een contract te sluiten, waarbij een bepaal de ruimte in een onderwijsblad beschikbaar wordt gesteld ten dienste van het Genoot schap. De afdeeling Hoorn stelde daarentegen voor dat het hoofdbestuur de mogelijkheid van een eigen orgaan zou onderzooken en bepaalde voorstellen daaromtrent in de vol gende algemccne vergadering ter tafel te brengen. Na heropening der vergadering ton 1 uiir, deelt de voorzitter mede dat in de ge heime vergadering zijn benoemd tot hono- ï.me leden van het genootschap de hoeren H. Wuite, te Zwalle, D. Boswijk, te Arn hem, 11. Kraesc en J. Versluis te Amster dam. Alsnu wordt overgegaan tot de stemming over do hedenochtend medegedeelde voor stellen. in dc eerste plaats over het voor stel van het hoofdbestuur, dat wordt aan genomen mot 1"4 tegen 116 stemmen. (Do- ze beslissing zal nog nader aan een referen dum worden onderworpen.) Aan dc orde is het voorstel der afd. Arn hem, luidende a. Ilct H.-B, stelle zoo spoedig mogelijk een onderzoek in naar dc wijze waarop in verschillende gemeenten van ons land bij verordening de „ambtelijke verhouding" tusschen hoofden en onderwijzers (onder wijzeressen) geregeld is; b Waar bovenbedoeld onderzoek dit noo dig maakt, dringt het H.-B. bij de betrok ken gemeentebesturen aan op herziening der verordening op het L. O. in hun ge meente in dien zin, dat daaruit verdwijne wat schadelijk is voor een goede verhouding tusschen hoofd en personeel, en vernede rend voor de klasse onderwijzers. liet hoofdbestuur praeadviscert tot vcr- werpftig van het voorstel, liet voorslel-Arnhem wordt verworpen. Seüerlumlsclie Aannemersboud. De jaar'ijksche algemeene vergadering van dezen bond zal op Woensdag 9 en Donderdag 10 Augustus e.k. gehouden worden in de Buiten-Sociëteit, WesLerallee, tegenover het station te Zwolle. De gewone audmntie van den minister van binnen), zaken zal op Zaterdag 29 Juli e.k. niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië van 25 Juli, wordt de gou- vernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 20,1.000 pikols. (»St.-Ct.") Het Engeische Lagerhuis heeft heb post- contract met de „Great Eastern Railway Company" voor het vervoer van de mail van Harwich naar den Hoek van Holland bekrachtigd. ~Bij de herstemmingen voor den gemeente- rand te Haarlem zijn in district III de drie aftredende liberalen gevallen en gekozen vier sociaal-democraten, de heeren Hofland, Groot, Modoo en Schram. De laatste werd ook ge kozen in district II. Zooals men weet, was door den aartsbisschop van Utrecht aan de katholieken aangeraden de voordrachten van M. Daens nie' te gaan bijwonen. Thans wordt gemeld, dat de ex- volksvertegenwoordiger die voordrachten voor onbepaaldeu tjjd heeft uitgesteld. "KETHEL EN SP ALAND, 2G Juli. Gister avond bezocht een automobiel-vrachtwagen voor het eerst deze gemeeote. Mocht hij zich iverheugen in een groote belangstelling,, de liefde der burgerij kon hij zich niet ver werven. Nooit hoopte zij dat het gevaarlijke ding deze gemeente weer zou bezoekenhet maakte zulk een leven dat twee paarden ieder voor een wagen bespannen zoo angstig wer den dat zij slechts met zeer veel moeite en krachtsinspanning in toom konden gehouden woiden. Ongelukken op onze zoo smalle wegen zullen dan ook niet achterwege blijven. Reorganisatie Burgeravondschool. Ia de gemeenteraadszitting van 19 Juni 1894 werd besloten een proef te nemen met een programma-wijziging der Burgeravond school, zoodat het leervak „teekenen" meer tot zijn recht kwam. Men hoopte daardoor de school beter aan haar bestemming te doen beantwoorden. Die proef, geconti nueerd tot het eind van den cursus 1898/9, heeft met het gewenschte resultaat opgele verd. liet schoolbezoek, vooral in de hoo- gere klassen, bleef achteruit gaan. Door vergelijking met andere in bloei toenemende scholen, zijn B. en W. in over eenstemming niet de Comm. van Toez. en den directeur der school tot de overtuiging gekomen dat ook hier zooals elders een an dere richting moet worden ingeslagen. De voordracht van den heer H. J. de Groot, destijds directeur der burgeravondschool te Alkmaar, thans inspecteur M. O., heeft die overtuiging slechts versterkt. B. en W. stellen nu voor, de school op de volgende grondslagen te vestigen lo. Zij zal zijn een school niet 4-jarigen cursus, waar de aanstaande ambachtsman zooveel mogelijk theoretisch voor zijn vak zal worden opgeleid, overeenkomstig het iuerbij overgelegd ontwerp-programma; 2o. In de le en 2e klasse zal voortgezet lager onderwijs worden gegeveiibij de Ne- derlandsche taal zullen tevens Aardrijks kunde en Geschiedenis worden behandeld. In de 3e en 4e klasse zullen de uren, voor Nederl. taal bestemd, zooveel mogelijk wor den besteed aan. het schrijven van brieven over onderwerpen betreffende ieders be roep, rekeningen, quitanlies, antwoorden op advertenties enz.terwijl in die klassen het onderwijs in natuur- en werktuigkunde wetenschappen met welker toepassing de werkman schier dagelijks tc maken heeft gegeven zal worden in overeenstemming met het vak dat de leerling zich gekozen heer 3o. Aan het einde van het 4e jaar wordt aan de leerlingen, die hun leertijd goed hebben besteed, een diploma uitgereikt. 4o. Zij, die in heb bezit van heb diploma zijn, kunnen de school blijven bezoeken tot het ontvangen van herhalings- of voortgezet onderwijs. 5o. De toelating tot de school wordt open gesteld zonder examen. Zij die het onder- wiis wensehen te volgen, zullen echter moe ten overleggen een getuigschrift daiTzlj aan een openbare of bijzondere school voor ge woon lager onderwijs den volledigen cursus hebben doorloopen. Voor deze reorganisatie zal noodig zijn een vermeerdering van het aantal leeraren met 4, vorderende een uitgave van f 2600. Daarentegen wordt f 50 bespaard door schrapping van het vak „Staatswetenschap pen". Eindelijk zullen verbouwingen noo dig zijn. Voorloopig, althans voor den eerstvolgen- dcu cursus, is een en ander nog niet noo dig. De 3de en 4de klasse kunnen nog ver- eenigd worden, en slechts 2 leeraren meer, met samen 10 lesuren, zullen noodig zijn. De meerdere uitgave voor het schooljaar 1899/1900 zal daarom slechts f 450 behoe ven te bedragen. Bij deze berekeningen is de mogelijkheid dat parallelklassen zullen moeten gevormd worden, buiten rekening gelaten. Indien dit voor de 1ste klasse noodig blijkt, zal daarvoor f 750 voor 15 lesuren gevorderd worden. Voor de verdere klassen zal dit in den eersten tijd wel niet noodig zijn. B. en W. stellen, met overlegging van een programma, derhalve aan den Raad voor op de aangegeven wijze over te gaan tot re organisatie der Burgeravondschool en wel met den aanvang van den nieuwen cursus. Burg. Armbestuur, jr De inwerkingtreding der nieuwe Zieken huis-verordening op 1 Augustus brengt krach tens arl. 33 met zich mede het vervallen van alle vroegere verordeningen, reglementen en bepalingen aangaande die ihstelling. Op grond daarvan stellen B. en W. voor de bestaande Commissie voor het Burg. Arm.* bestuur mede te deelen dat zij met 1 Aug. ontheven is van haar beheer over het Zieken- ,uis, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door haar bewezen. Tegelijk bieden B. en W. aan den Raad aan een nieuwe verordening voor het Burg. Armbestuur, noodig geworden door liet ver vallen der oude. Pensioen-aanvrage. Door A. B. Ris, wed. van E. de Koning, is een verzoek gericht tot den Raad om haar een weduwe-pensioen te verleenen, op grond van de ruim 40-jarigen trouwen diensttijd van haar overleden echtgenoot, die slechts 2 jaar van het hem in 1891 verleende pen sioen, groot f900, mocht profiteeren. Op dezellde gronden als door B. en "W, werden aangevoerd op een adres van wed. K, van Neck, geb. Sanders, in het vorig jaar, wordt door hen voorgesteld ook op dit ver zoek afwijzend te beschikken. Door den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan alhier (O. L. V. Visitatie) de heer 1. Nicuweodijk, thans kapelaan Naaldwijk. Door de politie alhier zijn hedenmorgen aangehouden twee 13-jarige jongens, A. v. W. en C. P., die gedeserteerd waren van een zeevisschersvaartuig dat hedenmorgen te VSaardingen zou uitzeilen. De jongens zijn naar Vlaardingen getransporteerd en daar ter beschikking gesteld. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 26 Juli. J. J. M. Dalmeijer, 21 jaar, en G. Klu'tjtmans, 22 jaar. C. Kok, 27 jaar, en A. Schreuder, 22 jaar. Geboren 25 Juli. Christina Bernardinn, dochter van C, Hoenderkamp en J. W. van Gerven, Oosterslraat. Overleden 24 Juli. Petronella van Schendelen, oud'l maand, Overschiesche straat. "De uitslag van de gisteren alhier gehou den herstemming is als volgt Uitgebracht werden 1286 stemmen, van onwaarde 9 st. Daarvan verkregen de heeren A. Hoogendijk h.. (nftr. lib.) 719, D. van der Valk (Chr.-Ilist.) 708 en .1. Zonneveld (CtiivIIi&i.) 677 stemmen,zoodat deze heeren gekozen zijn. Verder verkregen de heeien K. Moerman Jr. (arfr. lib.) 544, G. P. de Bruijn (antir.) 543 en L. van Gelderon (lib.) 538 stemmen. Wanneer de nieuwe leden zitting hebben genomen zal de gemeenteraad nu bestaan uit 6 liberalen, 6 christ.-historischen, 2 anti- levoluiionairen en 1 katholiek. De gemeentel aad is dus »om". "Door de politie alhier is tegen verschillende hoofden van bedrijf proces-verbaal opgemaakt wegens het niet nakomen van art. 58 der kieswet, tijdens de gisteren gehouden her stemming voor 3 leden van den gemeenteraad. "Aan den omring der keik alhier was hedenmorgen, als naar gewoonte, een tent wagen bespannen met een paaid van den hm M. Ham uit Vlaardinger-Ambacht, be vestigd, De schooljeugd begon het paaid te plagen, waardoor liet zich losrukte, op hol sloeg en terechtkwam op de stoep voor het winkelhuis van de weduwe Sparrius aan de Kerksteeg. Dooi dat liet paard viel, bekwam het een blessuur aan den neus en zijn ver dere ongelukken achterwege gebleven. BURG K li L IJ K' E S '1 A N P. Gehuwd Johatir.es Westerhout en Cornelia Theo dora Joliiiniia Jacoba Bali. Arij van der Windt en Cornelia van der Snoek. Te Amsterdam zal van 8 tot en met '12 Aug. e.k. gehouden woiden hel derde Intei- nalionaai Genaecologiscli Congres. Ilel Congres, dat in de aula onzer Uui- veisiteit zal worden gehouden, staat onder bescherming van den Minister van Bmnen landsche Zaken en den burgemeester van Amsterdam. liet Uitvoerend Comité wordt gevormd door de lieeien prof. Hector Tieub, voorz. prof. 0. ,T. Kouwer, UtieciU, vice-voorz.dr. M. A. Menden de Leon, secretarisprof. G. C. Nyhufl', Groningen; dr. P. J. Bainouvv, penningmeester; dr. P. C. F. van der Hoeven; dr. H. B. Setnmelink, Leiden. In liet laatst van Juni werd te Pretoria de jaarvergadering gehouden van dc Trans- vaalsclie vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen. Er werd o. a. met groote meerderheid van stemmen besloten, dat er pogingen zouden worden in 't werk gesteld om officieele toelating te verkrijgen van de vereenvoudigde spelling. Het is bekend, dat de departementshoof den van onderwijs, telegrafie en posterijen zich reeds voor de vereenvoudiging hebben verklaard. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 26 Juli 1899. Wegens sttaalschewlei ij A. K. le Schiedam, tot f2 boete subs. 4 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap P. C. B. te Schiedam, tot f 1 boete subs. .1 dag hechtenis. Wegens visscherijovertreding J. D. O. en J. "V., beiden te Schiedam, tot 2maal f2 boete subs. 2maal 2 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van de in be slag genomen mand en bevel tot vernieling, J. J, te Schiedam, tot 2mnal f3 boete subs. 2maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring en bevel tot vernieling van de in beslag genomen schakel. Wegens overtreding der arbeidswet J. Th. M. N. te Schiedam, tot 2maal f3 boete subs. 2maal 1 dag hechtenis. Wegens poütie-overtreding A. K. en A. J. v. J., ieder tot fl boete, subs. 1 dag hechtenisN. A. C-, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. v. D., tot f3 boete, subs. 1 dag hechtenis, allen te Schiedam. Wegens te Schiedam de straat met water schrobben G. v. d. B., vrijgesprokenW. H. en C. H., ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hech tenis S. v. E., tot f 6 boete, subs. 3 dagen hechtenis. ZaakP. van Bijstrrveld. De kantonrechter te Schiedam veroordeelde heden P. van Bijsterveld, drogist te Vlaar dingen, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde bij eerste herhaling, tot f 200 boete subs. 30 dagen hechtenis. De eisch was 30 dagen hechtenis. Bloemenfeesten te Zutfen. De tweedaagsche feesten te Zutfen, die gisteren begonnen zijn met een bloemencorso en heden voortgezet worden met een con cours hippique en b'loemeuregatta, zijn onder de gunstigste omstandigheden ingeluid. In de straten heersehte eene vroolijke en opgewekte drukte, door de vele vreemdelin gen, die per spoor, rijtuig of fiets gekomen waren, terwijl de talrijke uit ramen en ven sters gestoken vlaggen aan de stad een feestelijk aanzien gaven. Het prachtige zomerweer werkte daartoe nog het zijne mee. Het Coenenspark, de nabijgelegen contre- escarpe en een gedeelte van de stadsweide j>de Marsch", vormen het feestterrein, geheel door rasterweik en houten schuttingen afgesloten. Het park, dat eene oppervlakte van circa 7 HA heeft, is voor het feest uitstekend ge schikt. Het werd nu ongeveer een 35 jaar geleden onder het bestuur van den vorigen burgemeester jhr. H. A. D. Coenen aangeleg l en werd sedert naar hem genoemd. In de bteede vijveis, tusschen hu. park en de contre-escarpe, bevindt zich op elk der beide eilandjes eene met vlaggen gedrapeeids muziektent. Daar geven de muziekkorpsen der d.d. schutterij en van liet 1sle reg. huzaren gedurende de feesten matinee. Aan den kant van sde Marsch" is eene flinke tribune opgeslagen, die een ruim ge zicht geeft op het weiland, waar het concouis hippique zal gehouden worden en waar men straks het bloemencorso in oogenschouw kan nemen. Te half twee nnrn luit corso een aanvang. De versierde bokkenwagens, bespannen met twee bokken, waren het eerst aan de beuit. Hiervoor was slechts één deelnemer. Daarna kwamen de spoitkarien aan de bemt, voor welk nummer aciit deelnemers waren. Voor de tweewielige rijtuigen hadden zich diie deelnemers aangemeld. Zeer vee! succes had den in dit nummer dc Heeren St. van Heioma en mr. P. YV. N. Met ku«, die in eene keurig mot bloemen verslet de sjies een paai m Oudfriescli costumu dooisteblen. Aan hen werd een pi ijs toegekend. A eb tei een volgens i eden nu de aardig ver sierde hitten- en ezelwagens ons vooi by. Dan volgde ter opluistering van de vereetugieg uTavenu" een i ijk met lozen en gladiolus-en getooide wagen met schooven graan en vooiop de godin Floia, leunende tegen een hoorn van overvloed. Deze wagen, getrokken door twee ossen, werd vooi algegaan door een banierdrager li: pa-ml, eenige hoeren en boerinnen, onder wie een paar muzikanten, en etn boer met zijn kneclit, die feestelijk aldus bun iaalsten oogst binnen halen. De regelingscommissie bestaat uit de heeren jhr. il. A. D. Coenen, oud-burgemeester, voor zitter; C. Storm Buyring, burgemeester, vice-voorzitter; N. van fleloma J.Azn., le secretaris; C. G. Lngerwev, 2e secretaris en IJ. W. Hasselo, penningmeester; terwijl de juty gevormd wordt door de dames: mevr, C. Storm Buysing geb. jonkvr. Meyer, mevr. N, van Doorninck geb. baionesse van Reede tot ter Au, mevr. Ondet water van Bi unswjjk geb. De Bas, mevr. Van der Does geb. Goos- sen, en de heeren F. Ypey, gep. kolonel, C. de Bruin, gep. ritmeester, J, H. baron van Doorn van Westenppelie, 11. Ketjen en mr. H. van Logcliem de Josselin de Jong. Zonderlinge wraak. In de Oudaenstnvat te Rotterdam vermaakte zich Maandagnacht een man met de duin* en de raamkozijnen van een huis met teer te besmeren. Do u* een politieagent ovet vallen, gaf bij op dit huisje in de gt ondvorf tc moe ten zetten, doch dat dit met koolteer zou moeten geschieden kwam den agent/oo vei- dacht voor, dat bij den verver medeuain naar het politiebureau. Hier bleek het, dat de aan gehoudene geen verver was, maai een metse laar zonder werk, die opzijn troegeien IiUiS- baas wraak wilde nemen en dm,.'om lat bedoelde huis met teer besmeerd had. Fabrieksbrand. Gisterenmiddag omstreeks twee u' ir brak een zeer ernstige binnenbrand uit in de ta- pijtfabriek van de heeren D. Hijmans ife Co. voorheen B. v. Leer, te Amersfoort. Toen de directrice naar de werkzaal ging, bemerkte zij niets ongewoons op do trap nauwelijks in de zaal gekomen, voelde zij ongewone hitte en de deur opnieuw openen de, zag zij dezelfde trap in brand staan. Met een paar meisjes vluchtte zij langs de achtertrap; de overigen, niet wetend wat zij deden, sprongen uit de ramen, hoe wel er reeds ladders werden opgezet. Een der meisjes brak een been, een tweede een arm, en een ander een voet; de eerste meest per brancard naar huis worden ge bracht. Weldra waren alle spuiten op het terrein, zoodat de brand spoedig gebluscht werd, hoewel de groote voorraad sajet en wol in de bergkamers totaal vernield werd. De wa terschade is aanzienlijk. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Verdronken De warmte en het gemis aan een zwem plaats voor minvermogenden hoezeer daarop ook herhaaldelijk is aangedrongen hebben te Amersfoort een zeer treurig offer geëischt. Gisterenavond ging een 18-jarig, zeer op passend jongeling in de Eem baden. Hij schijnt verward te zijn geraakt in de biezen, want eensklaps hoorden zjjn makkei s hem om hulp roepen. Vóór zij aan zijn augstgeschrei konden gehoor geven, was hij verdronken - eerst eenige uren later werd zijn lijk onder Hoogland opgeviseht. Te droeviger is dit ongeval daar de jonge man, in de plaats van zijn, onlangs onver wacht overleden moeder met groenten moest venten om te helpen den kost te verdienen voor hel vrij groote gezin. Voor de akte Engelsch L. O. slaagde he den te 's-Gravenhage mej, H. H. van Kat wijk te Schiedam. MARIENBURG (West-Pruisen), 26 Juli. Er woedt hier een-zware brand. Tegen den middag waren 40 huizen in de asch gelegd. De brandweer van Dantzig en Elbing ver leent hulp. Het Hochmeistorschloss en bet Postkantoor worden niet direct bedreigd.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2