53"e Jaargang. Vrijdag 28 Juli 1899. No. 9996. CIRCUSSLAVEN, BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHIE COURAIIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Pi-ijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Wo. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Juli '99. De volledige evenredige vertegenwoordi ging maakt een zegetocht door België. Steeds grooter wordt het aantal aanhangers en steeds krachtiger klinken de stemmen die op invoering er van aandringen. Neemt men Belgische couranten in de hand, overal stuit men op de veelzeggende R. P.'s. (Re presentation Proportionelle.) De commissie van XV heeft gisteren an dermaal vergaderd. Woeste hield toen een lange redevoering van een paar uur om alle kiesrechtstelsels af te breken, uitgenomen zijn eigen systeemhet uninominale kies recht. Hij verweet de voorstanders der E. V., die tob de rechterzijde behoorden, dat zij Vandenpeereboom en Schollaerb wilden op offeren om Beernaert aan het bewind te helpen. Deze verklaarde echter nooit weer aan de regeering te willen komen. Woeste, die geen waarde verklaarde te hechten aan de ook door ons vermelde uit spraak der katholieke vereenigingen ten gunste van E. V., gaf de voorkeur aan den bestaanden toestand. Terwijl Vandervelde, overeenkomstig de beslissing van het Leuvensch Congres, de E. V. afhankelijk maakte van algemeen kiesrecht, verklaarde de minister van Staat De Lantsiieere ter bevrediging der gemoe deren de proportioneele vertegenwoordiging te willen aannemen; boven het statu quo gaf hij aan de verklaringen der proportio- nalisten de voorkeur; ook de oud-minister De Smet de Naeyer sprak in dien zin. Vrijdag a.s. zet de commissie haar arbeid voort. Welk besluit zij zal nemen is nog niet geheel zeker, maar vermoedelijk zal de E. V., volgens het voorstel van Theodor, wel de meeste stemmen op zich vereenigen. Wat zal de regeering dan doen Zij heeft verklaard zich te zullen schikken naar de verstandige meerderheid, waarbij natuur lijk de liberalen en socialisten tot de onver standige gerekend worden. Steeds meer waarschijnlijk wordt het dat een ministe- rieele crisis aastaande is. Vandenpeereboom kan het niet meer houden, en met hem zul len Schollaert en Liebaert aftreden en hun plaats inruimen voor De Lantsheere en De Smet de Nayer. Daf is de verwachting en de hoop van ve- ben. Maar Vandenpeereboom bezit een zoo groote taaiheid, dat het moeilijk is aan zijn demissie te gelooven voor-dat die in de „Staatscourant" staat. De „Vingtièzne Siècle" beweert dat het geheele ministerie voor E. V. gewonnen is. Gisteren hebben te Mechelen de bisschop pen een bespreking gehouden. Aanwezig waren alle bisschoppen en verscheiden po litieke personen. Men is er benieuwd naar, welk standpunt de hooge geestelijkheid zal gaan innemen. De christen-democraten, die den Brussel- schen afgevaardigde Renkin tot hun voor zitter hebben gekozen, hebben eenparig een motie ten gunste van volledige E. V. aan genomen. Het wordt meer en meer duidelijk dat BOOR AMYIE READ®. 23) Nog eens deed de oude autoritaire toon haar zijn macht gevoelen, en zij liep naar den stoel. Hij bleef zwijgen totdat zij hem gehoorzaamd had, en toen* ging hij voort „Je bent m ij n vrouw, en je moet er op rekenen te handelen zooals ik wenscli. Je hebt iets allerdomst gedaan. Ik heb nooit van zoo'n geval gehoord, behalve eens, toen twee circuslui in Spanje een beroep deden op den Britschen consul omdat een kind door zijn meester mishandeld werd. Er is toen heel wat drukte gemaakt over dat kind. Het is geen gebruik in ons vak dat de een den ander in de wielen rijdtdat la ten we over voor de bemoeizieken en de dommen." Zij werd vuurrood, zóó griefden, haar zijn woorden, die schenen te beteekenen dat hij haar slecht en dom vond. „Het zijn geen domme menschen die dur ven spreken; het is geen bemoeizucht, klei ne kinderen te beschermen tegen ruwe man nen je weet dat het dat niet is," voegde zij er met vuur bij. „Ik weet dat het jouw taak niet is je er in te mengen. Het zal hooge ruzie geven als Horrox morgen te weten komt wat je hebt gedaan." „Het zal zijn verdiende loon zijn. Daar bekommer ik mij niet om," hernam zij kalm. „Maar ik wel; het kan zoowel Horrox als mij onze engagementen hier kosten. De het noodig was in generaal Négrier de chefs van het Fransche leger te waarschu wen, hoe hard het ook de regeering moet gevallen zijn dezen zeer verdienstelijken op- perofficier te straffen. Er bestaat ongetwij feld een zeer gevaarlijke gisting in het le ger, en vooral onder de leiders. Al moge het overdreven zijn, dat Négrier het reeds met verschillende collega's van den opper sten raad van oorlog (Janiont, Mercier, Her- vé, Zurlinden, Chanoine, Duchesne) eens was om een coup te wagen tijdens 't proces- Dreyfus, er zijn waarlijk reeds genoeg be wijzen voor liet gemis aan eerbied voor de wet en het burgerlijk gezag, om te begrij pen dat de regeering niet met zich mag la ten spotten. Ofschoon zich niet in bijzonderheden be gevende, geeft men als reden van Négrier's •ontslag op dat hij tegenover ondergeschik ten zich afkeurend heeft uitgelaten over zijn meerderen, en zelfs het land heeft be dreigd met een militairen opstand. Ja zelfs, moet hij per dagorder, dus op de meest of- ficieele wijze, aan de officieren van vier le gercorpsen hebben medegedeeld dat al zijn collega's van den oppersten raad van oor log hetzelfde dachten en wilden als hij, en dat de opstand der beste generaals onfeil baar den zijnen zou volgen. In één woord, generaal Négrier heeft ge poseerd als de „sabel", waarnaar Déroulède en andere heethoofden sinds geruimen tijd zoeken. Négrier, die inspecteur van het leger is, was op zijn inspectiereis toen hem het tele grafisch bevel bereikte onverwijld terug te keeren. Gistermorgen te Parijs aangeko men, is hij in politiek kalmpjes een rijtoer gaan maken, 's Middags heeft hij zich naar zijn bureau begeven om zijn zaken te rege len en het loopende werk af te doen. Om half zes was hij nog niet bij den minister geweest. Négrier heeft niemand willen ontvangen. Van nationalistische zijde heeft hij talrijke bewijzen van sympathie ontvangen. Men verwacht dat generaal Zurlinden eveneens uit den oppersten raad van oorlog zal verwijderd worden Het schijnt dat ge neraal Duchesne's onderzoek daarom zulk gunstig resultaat voor De Pellieux heeft op geleverd, omdat de vorige minister van oor log Krantz, blijkbaar om den generaal te redden, de grenzen had aangegeven voor Duchesne's enquête. Omtrent de zaak-Dreyfus valt te vermel den dat onder de gedagvaarde getuigen en kele zijn die niet door het Hof van Cassatie zijn gehoord, nl. de commissaris van politie Cochefert, die in 1894 de arrestatie van Dreyfus bijwoondekolonel Maurel, voor zitter van den krijgsraad van '94; kolonel Bertin die het eerst een verdenking tegen Dreyfus uitsprakgeneraal Lebelin, gewe zen kommandant der krijgsschool, die in '94 een gunstigen, m '98 evenwel een on- gunstigen conduite-staat gafeindelijk de oud-minister van koloniën André Lebon. Niet gehoord zal worden Le"'.un-Re- nault, de man van Dreyfus' bekentenis. Op verlangen van kapitein Dreyfus zullen zijn verdedigers nog trachten een rechts middel te vinden dat het mogelijk maakt, Lebrun-Renault met Dreyfus te confrontee- eigenaars van circussen houden niet van waarschuwingen van de politie. Leila, je hebt gëhandeld als een gek." „Die Horrox is de gek, zon ik zeggen," hervatte -Leila toornig„noem mij niet zoo. Het is noch beleefd, noch vriendelijk, en je zoudt me een genoegen doen met me te ver tellen of de eigenaars van circussen niets van die vreeselijke mishandelingen afweten. Ik vermoed dat het zoo is, want waarom zou je anders zoo bevreesd zijn over het ge volg van mijn daad." Het voortdurend in gezelschap zijn van haar man had in Leila een groote mate van vastberadenheid ontwikkeld. Van nature bezat zij een groot deel van de ontembare volharding en moed van haar moeder, zelfs al was zij in het ongelijk, en haar huwelijk met Castelii had die in groote mate doen aangroeien; bovendien werd haar levenser varing grooter. Zij voelde zich dns in staat flink op haar stuk te blijven staan ten be hoeve van het kleine, mishandelde kind. „Natuurlijk weten de eigenaars niet hoe de training in haar werk gaat," antwoord de Castelii haastig. „Zij verlangen een ge zelschap met paarden, acrobaten en gym nasten. Denk je dat zij gaan vragen, hoe en volgens welke methode die getraind wor den? Het gezelschap is goed en zal veel geld in de kas brengen. Wat kan de rest hun schelen Het is hun werk niet, vragen te doen. Misschien zouden sommige circus- eigenaars geweldig te keer gaan als zij wis ten hoe de training geschiedt, maar je ziet dat ze het niet doen." „Dus er gebeuren toch wreedheden met het trainen, en dat heb je altijd geweten," zei Leila op smartelijken toon. ren. Gelukt dit niet, dan wil Dreyfus na zijn vrijspraak trachten geconfronteerd te worden met zijn tegenstander voor een raad van eer, samengesteld uit leden van den krijgsraad. Als ook dit mislukt, zal hij Le brun-Renault vervolgen wegens laster. Nieuwe bewijzen zijn er voor het dubbel hartig optreden der anti-dreyfusards. Men weet wat de „Bclio de Paris" van Mazeau zeide vernomen te hebben. Maar het blad heeft niet gemeld dat de voorzitter van het Hof, door president Loubet naar zijn over tuiging gevraagd, geantwoord heeft„Ik heb inderdaad alles gezien en alles onder zocht in de zaak-Dreyfuswelnu er is niets dat zijn schuld aantoont; integendeel zijn er de krachtigste vermoedens voor zijn on schuld." Een ander bewijs. Om aan kolonel Cor- dier's gunstig getuigenis voor liet Hof alle kracht te ontnemen, hoeft men beweerd dat Cordier in een blief aan Matlneu Dreyfus zijn diensten had aangeboden, dat hij dus aan het syndicaat verkocht was. Generaal Roget heeft zelfs voor het Hof verklaard dat die brief op hot spionage-bureau be rustte. Tevergeefs lieeft Cordier gevraagd zich te mogen rechtvaardigen. Nu eindelijk is het onderzoek geëindigd in zake de aan klacht wegens laster, door hem ingesteld tegen Roget. En wat blijkt nu? Er is een brief van Cordier aan Matliieu Dreyfus, maar een valsche, gemaakt door den beruch- fen spion Lemercier-Picard. En Roget had geloofd dat die brief van Cordier was op gezag van Lauth, Gribelin, majoor Flem en anderen. Gemengde Bcdedecllngen. De sStar" beweert dat gedurende de crisis belangrijke wapenzendingen naar alle handelsplaatsen van Zuid-Afrika zijn gedaan door de firma Kynochs te Birmingham, waarvan een der grootste aandeelhouders is Cliambeilain In een interview met de aPetit Bleu" heeft prins Victor Napoleon de mededee- lingen der sSiècle" over eeD bonapartistisch complot in alle opzichten tegengesproken. De oud -premier Méline heeft eerst trachten te beweien, dat Dreyfus niet het recht had petities te zenden aan de voorzitters van Kamer en Senaat. Nadat de »Temps" aan getoond had, dat het recht van petitie niet alleen een grondwettig maar een natuur recht is, beweerde de sRepublique Fianpaise", Móline's orgaan, dat de verzoekschriften van Dreyfus onder het kabinet-Biisson waren ingekomen. Maar de sTemps" bewijst dat Lebon ze heeft ontvangen, en dat de minis terraad op Móline's voorstel besloten heeft de petities achter te houden. De oud-generaal Cossiron de Villenoisy vergelijkt Dreyfus met Bazaine en Waldeck- Rousseau met Thiers, die Bazaine trachtte te ledden. Maar de krijgsraad te Renneszal dit beletten en zal daarvoor rijk beloond worden. Als de generaal niet reeds gepensioneerd was, diende hij gauw ontslagen te worden. Prof. Weil van het Voltaire-lyceum te Parijs blijkt de man te zijn die, wel niet het Castelii glimlachte, maar het was niet een dier prettige glimlachjes, die haar in de eerste dagen hunner liefde zoo betooverd hadden. „Natuurlijk wist ik dat altijd, maar het was nutteloos je met een hoop bijzonderhe den te kwellen." „Dan heb je mij grof misleid," zei Leila Je hebt me voorgelogen en me met een vertelseltje afgescheept, maar eindelijk heb ik je ontmaskerd." „Pas op je tong, Leila. Je vergeet je zelf." „Dat wil ik niet." „Luister naar me of ga de kamer uit," zei Castelii, die nu bijna zijn geduld ver loor. „Ik ben niet bang om tegenover mijn vrouw voor mijn meening uit te komen, en ik wil je nu wel ronduit zeggen dat er ge weld en hardhandigheid gebruikt worden en moeten worden om aan kinderen hun moeilijk en gevaarlijk werk te leeren. Als de kinderen niet willen werken en koppig zijn, dan schiet er niets anders over dan de zweep, en ik keur die methode goed, als zij succes heeft; 'hoe zou anders zulke vol maaktheid verkregen kunnen worden?" „Je keurt het goed," riep Leiia verbaasd uit, „jij, die beweerde dat wreedheid niet loonend was! Nu weet ik waarom je mij zoo zorgvuldig uit het circus hebt gehouden. Je was bang dat ik je zou haten als ik de waar heid wist. Hoe kon je mij zoo bedriegen?" Haar stem was zacht en smartelijk, en haar toon trof Castelii pijnlijk. Toch was hij vast besloten te beletten dat Leila een aanklacht indiende tegen vakgenooten. Zij moest zjen dat in dit opzicht zijn besluit vaststond of er zouden groote onheilen uit voortkomen. zonderlinge opstel over de revue van Long- champs heelt opgegeven, maar zich toch in dien geest tegenover zjjn leerlingen heeft uitgelaten. Ihj is geschorst en zal voor den academische» raad komen. Marchand heeft verklaard Parijs niet te zullen veilaten, vooidat zijn \v tenschnppel'yk en administratief werk i-> afgeloopen. Dat hij bij den bonapartist Thióbaud gedineeid heeft, verklaart hij hierdoor, dat Thióbaud te Dseiii- bouti zqn gast is geweest. Weyler heeft gisteren in de Spaansche Senaat openlijk met een pionut.c amento gedreigd. Tijdens de beraadslaging over het leger-coutingent verklaarde hij dat er be sparingen moeten worden gedaan en het contingent moet worden verminderd. Sedert den dood van Canovas ondergaat het land een crisis. Het zal zeer goed moge lijk /tjri de militaire discipline te handhaven, doch de toestand is zeer ernstig en waar schijnlijk zal de revolutie uitbreken om het land te redden, zooals de revolutie, door Senano beweikt. Zooals de toestand thans is, kan het niet voortduren. Nooit zou liet gemakkelijker zijn dan nu voor 't volk en de soldaten om gemeene zaak te maken. Gisteren is het l\jk van grootvorst George in de Peter- en Pauiskathedraal bijgezel. Prinses Juta van Mecklemburg de bruid van kroonprins Danilo van Moutenegro is gisteren te Antivari overgegaan tot de Giieksch-katholieke kerk. Milan's adjudant, die bij den aanslag ge wond werd, is nog niet hersteld. De Porte wyst in een londschrijven aan de mogendheden op de aanwezigheid van talrijke benden Grieken, Serven en Duigaren in Macedonië en Epirus, en werpt de ver antwoordelijkheid voor mogelijke incidenten van zich. De bisschop van Caesarea, Emariuelian, is tot Armenisth-katholiek patriarch gekozen. De Paus heeft de keuze bekrachtigd. De Biitseh-Indische legeering heeft 10.000 man ter beschikking van liet moederland gesteld in geval van een oorlog met Transvaal. Het Transvaalsche gouvernement heeft gisteren den Volksraad verzocht de overeen komst met de dynamiet-rnaatschappij, tot vermindering van den prjjs van het dynamiet onder zekere voorwaarden, te bekrachtigen. De Raad besloot der Regeermg te vragen, de vooi waarden op te schrijven. In den namiddag, terwijl over de nieuwe Grondwet werd beraadslaagd, kwam presi dent Kiuger den Raad biunen met een ge schreven- stuk, behelzende de voorwaarden. De discussie over de dynamiet-maat«chappij werd daarna geopend, doch de Raad vei- daagde zondet een beslissing te nemen. Te New-Yoik ontvangen berichten uit Houoloeloe maken melding van een vreese- iijke aardbeving en van vulkanische uitbar stingen op liet eiland Hawaii. Er zijn 200 personen omgekomen. „Ja, ik keur discipline en strenge maat regelen goed als ze noodig zijn, en in ons vak zijn zij noodzakelijk." „Dan spijt het me dat ik ooit in jullie midden ben gekomen," zei Leila droevig. Al haar toorn was verdwenen. Zij was zoo bitter teleurgesteld, dat haar hart in de schoenen zonk, en zij fluisterde zwakjes „Al wat Horrox zei, was dus waar alles alles „Ga naar bed, Leila, het is bijna één uur. Doe om 's hemels wil niet zoo tragisch. Dat staat je heelemaal niet." Maar zij bewoog zich niet. Zijn wreedc woorden hadden haar zenuwen geschokt. „Hoor je me Ga naar je kamer. Wij heb ben alles gezegd wat er op 't oogenblik over te zeggen valt. Laat dit onderwerp met rust totdat ik er weer met je over wil spreken." Zij stond werktuigelijk op om zijn bevel te gehoorzamen. Toen zij hem voorbijging, aarzelde zij een oogenblik, en toen, als over weldigd door haar innige liefde, .zeide zij „Emilio, wil je me een zoen geven?" Zij lei haar kleine handje op de mouw van zijn jas, alsof zij hem naar zich toe wilde trek ken. Hij keek op haar neer, streng en norsch en onbuigzaam een reus van sterkte ver geleken bij het teere vrouwtje voor hem. „Neen, Leila, van avond niet. Ik ben erg boos op je heel erg." Zij wendde zich af en onderdrukte een snik. De smart van dat oogenblik was ver beven. Zij ging naar haar kamer, uitgeput, ver drietig, beroofd van de liefde eD de vriende lijkheid van haar echtgenoot. Ontmoedigd en eenigermate verschrikt over wat zij ge- Hofbericht. Over eenige dagen wordt op het Paleis het Loo een bezoek verwacht van Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach. De dienstdoende Hofdignitarissen jhr. Van de Poll, baron Tnets van Amerongeu en jhr. Van Suchtelen v. d. Haere zijn vervangen door de heeien jhr. A. v. d. Staal,adjudant en particulier secretaris, en baron Van Pabst, kamerheer; kapitein ter zee Zeegers Veeckens, adjudant, en baron Bentinck, le stalmeester. Vredesconferentie. Ofschoon de sluiting aanvankelijk op he den was bepaald, zal naar men ons me dedeelt de laatste zitting der Conferen tie misschien morgen, Vrijdag, maar uiter lijk zeker Zaterdag plaats hebben. Het oponthoud is veroorzaakt door de raadpleging door verschillende gedelegeer den van hun regeeringen omtrent de wijze waarop toetreding tot de te sluiten overeen komsten zal kunnen geschieden door Sta ten die met ter Conferentie w'aren uitge- noodigd. Men hoopt dat in een hedenmiddag te houden algemeene vergadering men daar omtrent tot een bevredigende slotsom zal kunnen komeu. De heer Beernaert, gedelegeerde van België ter Vredesconferentie, die reeds naar België was teruggekeetd, werd gisteravond te 's-Gra- venhage verwacht om de vergadering der conferentie van heden bij te wonen. Ncderlandsch Onderwijzers-Genootschap. De middagvergadering werd gisteren bij gewoond door den Minister van Binnenl. Zaken, die met applaus werd begroet, en door den voorzitter welkom werd geheeten. Het voorstel-Arnhem het hoofdbestuur verzoekt den Minister bij benoeming tot le den (deskundigen) van examencommissies van het L. O. en tot onderwijzers (onder wijzeressen) aan de Rijksnormaallessen voortaan meer dan tot nog toe geschiedde, te willen letten ook op de belangen der klasae-ondcrwijzers, werd verworpen, nadat liet H.-B. verklaard had zich van een der gelijke opdracht niet te kunnen kwijten, waar reeds blijkt dat bekwame klasse-on derwijzers in de examen-connnissiën zitting hebben Vervolgens kwam aan de orde een voor stel det afdeeling Rotterdam I, luidende: ifet hoofdbestuur worde opgedragen te overwegen, welke middelen het N. O. G. kan aanwenden, om bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer invloed uit te oefe nen. Het H.-B. beeft dit vraagstuk reeds over wogen en acht het voorstel dus niet noodig. Het kan toch immers de bedoeling niet zijn. het hoofdbestuur verkiezingsagent te maken voor de een of andere politieke par tij Een dergelijke opdracht zou Eet hoofd bestuur niet accepteeren. Het begrijpt Rot terdam niet goed en vraagt nadere toelich ting, desnoods op een nadere algemeene ver gadering. De afg. van Rotterdam I zegt volstrekt geen politieke kleur op den voorgrond te willen brengen. De afd. beoogt alleen en daan had, opende zij het venster, als hoopte zij eenige verlichting te krijgen door de klare, stille luclit. Zij zag hoe de maan een bleek schijnsel wierp op de donkere, som bere huizen en de groote stad er bijna spookachtig deed uitzien. En de koude schitterende sterreu droegen er toe bij een indrukwekkend, vreemd en ernstig tooneel te scheppen. Maar zij was te bedroefd om de schoon heid dezer vroege uren, de beste en de lief lijkste vóór den dageraad, op te merken. Zij kon aan niets anders denken dan dat het masker gevallen was, en dat de naakte, onopgesmukte waarheid vóór haar lag, en dat zij die zoo goed mogelijk behoorde te dragen. Zij was ontwaakt tot de ruwe wer kelijkheid en het ontwaken was als de teere rozeknop die uit den bolster schiet, maar vernield wordt voordat zij tijd heeft zich tot bloem te zetten, of als de zwakke, fijne bloesem die nooit een vrucht zal worden. Zij had in hem een onbegrensd vertrou wen gesteld. Nooit was er twijfel bij haar opgekomen dat hij haar iets anders dan de waarheid kon zeggen, en nu was haar ver trouwen vernield en zij kon het niet doen herleven. Maar nog had zij hem lief. Toen de morgen gekomen was, ging Cas telii reeds vroeg naar het circus. Hij was koel beleefd tegen haar geweest; het kon bijna vriendelijk heeten; maar hij had haar geen kus gegeven of haar ook maar eenigermate behandeld als gewoonlijk. En dat alles omdat zij kinderlijke tranen had willen drogen en een klein, gebroken hart heelen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1