53*,e Jaargang. Woensdag 2 Augustus 1899. No. 10000. CIRCUSSLAVEN, A BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE CiIliMNT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 4.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. Bureau: Boterstraat 68. wiiwmimifytiiiMi.111111 Prijs der Advertentiën: van 4—7 regels 90 cents; iedere regel' meer 42 Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond versehynen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 133. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 1 Augustus '99. In d© kiesrecht-commissie uit de Belgische Kamer is gisteren eindelijk de beslissing ge vallen. Alle voorstellen zijn verwonen, na belangrijke debatten waaraan alle woordvoer ders deelnamen. De minister van staat Boernaert, die pre sideerde, hiedd een meesterlijke redevoering, waarin hij de socialisten verweet de evenre dige vertegenwoordiging te hebben losgela ten, waarvan het beginsel steeds d'oor hun leiders als rechtvaardig en onmisbaar is ver dedigd. Deze rede maakte diepen indlruk. Woeste beantwoordde die, trachtend om de verantwoordelijkheid voor den tegenwoordi- gen toestand' op Beernaert te werpen, terwij Vandervelde verklaarde zelf van evenredige vertegenwoordiging een democratiseer'- g der Kamer te verwachten, zoodab algemeen kies recht wel spoedig zou volgenmaar hierover was de linkerzijde niet één van meening; daarom hielden de socialisten vast aan het referendum en invoering van algemeen kies recht. Zij plaatsen zich daarmede echter niet vijandelijk tegenover evenredige vertegen woordiging, maar scellen als het ware de pre- ealabel-quaestie. Journez, sprekende namens de liberalen, stemde met Vandervelde's verklaring in. Alle leden der rechterzijde bestreden het referendum. Daarentegen kwamen Hoyois en Tack over naar evenredige vertegenwoordi ging, terwijl Woeste zijn voorstel betreffende het uninominaal kiesrecht introk. Toen werd tot stemming overgegaan. Het voorstel-Rosseeuw (elk district kiest twee afgevaardigden) werd met 13 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel-Theodor (evenredige verte genwoordiging) werd' verworpen met 8 tegen 7 stemmen en 1 onthouding. TegenWoeste, Helleputte en Heuvelmans va.n rechte en de geheele linkerzijdeVanderveldie, Eurné- mont, Defuisseaux, Journez en Gillard. Het regeeringsvoorstel werd verworpen met 8 stemmen en 8 onthoudingen. Het voorstel-Lorand (evenredige vertegen woordiging per provinciaal district) werd! ver worpen met 10 tegen 5 stemmen en 1 ont houding. Het referendum werd afgewezen met 11 tegen 5 stemmen. Vóór: de linkerzijd© Tot rapporteur werd eerst benoemd Helle- putte die weigerde, en toen Ligy. De „Petit Bleu" merkt zeer juist op dat het ministerie nu driemaal de nederlaag heeft geleden. De eerste was de woorloopige intrek king van haar ontwerp in d© Kamer; de tweede is de mislukking van den arbeid der commissi©; de derde liet fedt dat haar voor stel in de commissie geen enkele stem heeft gekregen. Het ministerie zou dus moeten aftred'en volgens gezonde parlementaire regelen. Maar reeds meer dan eens heeft het getoond; zich daaraan niet te storen. Het kan zich nu ook vereenipen. met de evenredige vertegenwoor diging, het eenige stelsel-dat 'kans van aanne ming heeft. Th.eodor, de Brusselsche onafhankelijik-fca- tholieke afgevaardigde, is overtuigd dab een D00B AMYIE READE. 27) „Is er daif tegen zoo'n wreede behande ling niets te doen?" vroeg Leila. „Heb je wel eens een poging gedaan om bescher ming te krijgen?" „Nooit. Een onzer meisjes, deed eens een aanklacht bij de politie, maar de commissa ris zond haar weg, en haar lot werd veel erger. Wij worden altijd in het ongelijk ge steld, want wordt er eens een onderzoek in gesteld, dan moet het meisje aan den com missaris zeggen, dat zij heel gelukkig is; de ouders worden er voor betaald' om een ver klaring af te leggen dat hun dochter zoo veel gezond-er is nu zij in de leer is dan vroeger, en zoo wint de meester het immers altijd. Ik zou het nooit probeeren," voegde zij erbij, „ik blijf nog liever lijden tot aan mijn dood toe. O, maar u kan u niet voor etellen lio© ellendig ons bestaan is. Soms denk ik er over maar een eind aan mijn le ven te maken; de dood kan niet erger zijn die kan maar eens komen, en dan is 't ook uit." „Houd. moed, meisje, ik zal zien wat ik voor je doen kan; maar doe geen onbera den stappen, beloof mij dat je dat niet doen zult," zei Leila wanhopig. „Ik zal er, vrees ik, geen gelegenheid toe hebben," sprak het meisje vermoeid. „Eén ding-wensehte ik evenwel ,dat ik een dame kon spreken, de vrouw van een eigenaar voorstel in dien zin aangenomen zou wordten. Blijkbaar rekent hij dus op dé stemmen van een goed' deel der liberalen en der socialisten. Het kan zijn dat de toekomst Theod'or go- lijk geeft. Wel heeft de algemeene raad der socialistische partij met eenparigheid haar goedkeuring gehecht aan de door de bedde lin kerzijden aangenomen tactiek, nl. te weige ren om over de kdesrechthervorming te stem men alvorens direct of indirect de kiezers zijn geraadpleegd, maar men gelooft, dat indien de regeering het evenredig stelsel integraal aanvaardt, de socialisten hun afgevaardigden niet beslist het imperatief mandaat zullen opdragen om daartegen te stemmen. Zoodra cle rageering haar plannen heeft geopenbaard', zal de raad weer bijeenkomen. "Vermoedelijk zal dit vanmiddag gebeuren. De „Petit Bleu." blijft gelooven dat het mi nisterie heden zijn ontslag zal aanbieden. Gemengde Mededecllngen. Sir Julian Pauncefote, gezant te Washing ton en gedelegeerde ter Vredesconferentie, is dbor koningin Victoria tot pair verheven. Het Lagerhuis heeft de wet op de maritie me werken in derde en die op d'e koloniale leeningen in tweede lezing aangenomen. Door het Hoogarhuis werd het wetsont werp op den verkoop van voedings- en ge neesmiddelen voor de tweede maal geleeen. De meeste Duitsche bladen hebben artike len gewijd aan Bismarck op diens sterfdag. De Keizer heeft een krans en een telegram naar Friedridhsnih gezonden. De „Figaro" publiceert de verklaringen van Freystatter en Lépine, die niets nieuws bevatten. Uiric de Civry, vroeger redacteur der „Echo d'e l'armée", heeft aan generaal De Galiifet een brief van wijlen kolonel San ti ll err gezonden, waarin deze hem waarschuw de niet te schrijven over Dreyfus' bekentenis aan Lebrun-Renault, daar er van geen be kentenis sprake is geweest. Hij zelf en ma joor Georgia willen in deze te Rennes komen getuigen Men zegt dat het onderzoek tegen Du Paly de Clam zal leiden lot ontslag van rechts vervolging. De bFigaro" wijst op den uiterst moeilijken toestand, waarin generaal Roget en comman dant Cuignet daardoor gebracht worden, omdat de waarde hunner getuigenissen tegen Dreyfus stei k zal verminderen, waar zij ook tegen Du Paty niets hebben kunnen bewijzen. De „Liberté" brengt een verhaal van een reis van gravin Greffuine en haar schoon broeder Facket dc Tinan, cavalerie-offioier, naar Duitischland om keizer Wilhelm te ver zoeken ten behoeve van Dreyfus tusschenbei- de te komen. De Keizer zou hen zeer prettig hebben ontvangen, maar wilde niet over de zaak-Dreyfus spreken. Het verhaal klinkt erg ongeloofwaardig. Max Régis, de „anti-semietisdie commis- voyageur" aooals de „Petit Bleu" hem. niet onaardig noemt, heeft geduelleerd met Lau rens van de „Télégramme ailgérien". Beiden weiden gewond, Laurens nogal ernstig. van een groot circus op het Vasteland. Zi] zelf was een Sn elsche; zij was erg vriende lijk voor mij, en bespaarde mij een gevoedige kastijding, toen ik op zekeren dag duizelig was en viel. Mijn meester was niet op haar ge steld, daar hij wist, dat zij met al de circus geheimen bekend was, en toen zij hem ver zocht, mij niet te slaan, deed hij dat ook. Ik heb gehoord dat zij voor zaken hier komt, maar al is dat ook zoo, dan weet ik dat ik haar toch niet kan spreken." „Ja, dat zal je wel; hoe is haar naam, Louie? Ik zal onderzoek naar haar doen, dan zal zij zich uwer wel herinneren," sprak Leila op opgewekten toon. „Madame Meurice," hernam het meisje, „maar ik vrees, dat de kans om haar te spreken zeer gering is," voegde het meisje er wanhopig bij. „Zal ik aan haar schrijven vroeg Leila. „O, neen, doe dat als 't u belieft niet. Als het eens uitik'wam, zou ik geen raad weten," sprak het meisje angstig. „Je kunt mij volkomen vertrouwen, lie ve," zei Leila zacht. „Er zal nooit een woord uitlekken van hetgeen hier besproken is. Ik heb zoo'n medelijden met je," en zij drukte een kus op de magere wangen van het meisje. Dit klein bewijs van vriendelijkheid trof Louie Paran's hart, en een paar stille tra nen liepen langs haar gelaat. Arm kind, zij was niet gewend vriende lijk toegesproken te worden, en zij was ver geten, wie haar het laatst gekust had; het was zooveel jaren geleden, dat het haar een droom scheen. „Nu, goeden dag," sprak Leila, „ik zal mijn best doen je vriendin te vinden, en De Spaansche Senaat heeft toegestemd in de herziening van het proces van Monjuich. De teruggeroepen Servische gezant te Pe tersburg heeft aan den minister van buiten- land'sch© zaken geschreven, dat hij moet aan nemen dat er niets tegen hem is in te bren gen, daar men hem niet ter verantwoording roept. Hij deelt daarom mede voor zijn ge zondheid naar het buitenland te vertrekken. In een bijeenkomst van Israëlieten, te Jo hannesburg gehouden, is het bericht van den staatssecretaris voorgelezen, waarin den Pre sident in overweging wordt gegevpn, den Volksraad te vragen, de godsdienstige achter stellingen af te schaffen en Katholieken ea Joden toe te staan, op gelijken grondslag als andere gezindten het kiesiecht uit te oefenen, hun de bevoegdheid te geven in den Volks raad kiesdistricten te vei tegen woordïgen en officieele ambten in den Staat te bekleeden. Naar uit Bombay wordt gemeld, blijft de pest-epid'emie voortwoeden. Te Poona zijn in twee etmalen 317 lijders gestorven on ond'er ■dézen zijn een aantal Europeanen. Volgens liet agentschap Stefani gaan er spoedig twee oorlogsschepen naar China in verband met een krachtiger actie van den Ituliaanschen gezant. Een poging der Philippines om Caleanoa te hernemen is mislukt. De Amerikanen had den 1 doode en 7 gewonden. Admiiaal Dewey heeft, volgens de »N.-Y. World", «erklaaid dat hij geen tijd had om sdomheden en leugens die sedert zijn aan komst te Tiiëst over hem zijn gedrukt, te bevestigen of tegen te spreken". In het Nationaal Militair Tehuis bij Hampton, staat Virginia (Ver. Staten) zijn dertig gevallen van gele koorts voorgeko men, waarvan drie met dioodelijken afloop. San Domingo is in vollen opstand. De in- surgenten bezetten een groot deel des lands, zoodlat de vermoorde president Heureaux te Santiago wordt begraven. De opstandelingen willen Maximo Gomez, den Cubaanschen strijder, tot president uitroepen. Vredesconferentie, Door de gedelegeerden van de Vereenigde Staten van Nooid-Amorika is thans aan HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder een fraai gebonden exemplaar toe gezonden van het verslag der plechtigheid, op 6 Juni jl. iu de Nieuwe kerk te Delft ter eere van Hugo Giotius door de Ameri- kaansche deputatie Ier Vredesconferentie op last van de Regeering der Unie georgani seerd. De eerste gedelegeerde, de heer White, heeft in beide exemplaren een eeibiedige opdracht geschreven. Een derde prachtexemplaar met gelyke opdracht zal door de delegatie aan President Mc. Kinley worden toegezonden, Door den eersten gedelegeerde van Turkye, Turkhan-Pacha, is, vóór zijn vertrek van hier een telegram gezonden aan H. M. de Ko ningin, waarbij eeihiedig dank wordt betuigd dezer dagen kom ik nog wel eens met je praten." „Als u er maar gelegenheid voor kan vin den," zei het meisje treurig, terwijl zij zich verwijderde; toch voelde zij zich minder ongelukkig door het blijk van hartelijkheid dat zij ontvangen had. Toen Leila en haar echtgenoot 's avonds bij elkaar zaten, repte zij met geen enkel woord over hetgeen er dien dag was voorge vallen. Zij was er al aan gewoon geraakt hem geen deelgenoot te maken van haar zorgen. Castelli stak zijn sigaar aan, en nadat hij zich gemakkelijk in een armstoel had neer gezet, sprak hij „Die Canadeesche schaatsenrijderstroep is door den directeur ontslagen, 'tls wel jammer voor de menschen, want zij zijn pas acht maanden getrouwd." Leila's belangstelling was plotseling op gewekt, en zij vroeg dan ook„Hoe komt dat?" „O, omdat de vrouw ziek is," hernam Castelli achteloos, „zij wil niet tegen het publiek glimlachen, en laat altijd blijken hoe ongelukkig zij zich gevoelt. Haar man zei mij dat zij den heelen dag gehuild had voor zij naar het circus ging, en nu zijn zij beiden ontslagen. Men kan toch ook niet van den directeur verwachten dat liij men schen in zijn dienst houdt, die laten blij ken dat zij ziek zijn." Castelli sprak op een onverschilligen, ru wen toon, en scheen volstrekt geen medelij den met de zieke vrouw te hebben. „Wat een schande!" sprak Leila. „Het mensch kan toch niet helpen dat zij ziek is." uit eigen naam en namens de geheele Turk- sche delegatie, voor de uitnemende wijze van ontvangst in ons land en voor a! de blijken van welwillendheid van en namens H. M, ontvangen. Fonds voor den gewapenden dienst. De 83ste jaarlijksdhe algemeene vergade ring van het Fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gawapenden dienst in dte Nederlanden is op Woensdag 26 Juli 1899 te Amsterdam gehouden. Het daarin uitge bracht verslag bevat onder andere de navol gende medeldeelingen De inkomsten over 1898 bedroegen een som van f 76,113.34i. Bdhalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f 40,329.50 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte, ad f20,076.551, zijn on der het aangegeven cijfer der inkomsten be grepen -. de renten van het geschenk van wij len Z. M. den Koning (nationaal huldeblijk bij gelegenheid van H. D. 25-jarige regeering) ad f9070.33, alsmede f 1517.58 van het sal do dier renten; het subsidie van het Rijk ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, groot f 5000een bedrag van f 100, ingoko- mep van de commissie te Batavia; een be drag van f4.38 van de disttiets-oommissie te Utrecht, alsmede f 15 als restitutie van in 1897 te veel in uitgaaf gebrachte gratificatie. Aan 1485 deelgerechtigden keerde het Fonds f 50,708.481 uit aan gratificatiën en f 10,587.91 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtigden be vonden zich 351 verminkten uit Oost-Indië, 8 verminkten uit den strijd tegen België, 807 infirmem, blinden en veteranen en 319 oud- strijders va.n België. Het invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Daarin werden verzorgd, te gen afstand van hun pensioen en hun grati ficatie, negen-en-twintig deelgerechtigden, alsmede negen oud-militairen (niet-deelge- rechtigden) tégen afstand van hun pensioen. De uitgaven ten behoeve ran dit gesticht beliepen f 8281.06. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen 22 verminkten uit Oost-Indië, 60 in- firmen en 11 oud-strijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 692. („St.Ct.") De verklezlngsqnaestle te Helder. Zooals wü meldden, benoemde de gemeente raad van Helder de vorige week eene com missie, belast met het openen en onderzoeken der stembiljetten voor de verkiezing san twee raadsleden in district II, welke biljetten door het stembureau op 44 Juli 11. vauonwaaide werden veiklaard, omdat de namen der candidaten daarop niet in alphabetisehe volg orde waren gedrukt. De commissie veiklaaide als resultaat van haat' onderzoek, de biljetten eveneens van onwaarde, als zjjnde in strijd met art. 72 der kieswet. Door haar zal nu aan den gemeenteraad worden voorgesteld, de stemming te vernietigen. Nederlanders te Parijs. Wij lezen in de sSt.-Ct.": Nu en dan werden door personen, die uit Nederland te Parijs aankwamen, moeilijk heden ondervonden, doordat de amblenaien der plaatselijke accijnzen bezwaar maakten „Dat kan zij ook niet, maar zij behoeft het niet te laten blijken. Het publiek be taalt om zich te amuseeren en niet om neer slachtige, bedroefde gezichten te zien," her nam haar echtgenoot koel. „Het schijnt er dus niet op aan te ko men of anderen lijden, als het publiek zich maar amuseert," sprak Leila. „Juist, zoo lang de menschen ons betalen moeten wij hun ook voor hun geld genoegen verschaffen." „En dat genoegen wordt hun gegeven ten koste van wreedheid en mishandeling, sprak Leila met walging. „Och, daar geeft het publiek niet om, zoolang het maar waar voor zijn geld krijgt," zei Castelli kalm. „Ik weet niet of dat zoo zijn zou als zij de wreedheid kenden. Het is hun onkunde met de dingen en geen -harteloosheid die hun doet toejuichen juist dat, wat den ar- tisten de grootste ellende gekost heeft. Zou jij c een andere trainer een repetitie dur ven houden in het publiek? Je zoudt voor geen geld' ter wereld willen weten dat de zweep zulk een belangrijke rol speelt; maar eens zal het uitkomen, en dan zal er voor gestreden worden." „Wat jammer dat je geen zendelinge bent geworden," sprak Castelli boos. „Je deedt beter je mond te houden. Ik denk dat ik den tijd nog zal heieven dat je een club bij elkaar hebt gekregen van even fijngevoeli ge menschen als jij bent, die zich zullen gaan bemoeien met zaken die hun niets aan gaan. Het wordt tijd dat er een eind komt aan je bemoeizucht. In alle geval verkies ik niet, dat je langer als philantrope optreedt. 'i Een vrouw moet' doen wat haar gezegd tegen de vrije toelating van geringe hoeveel heid tabak, sigaren of sigaretten, welke de douane-ambtenaren aan de Fransche grens als restant van reisprovicie vrjj hadden laten doorgaan. Ter voorkoming van zoodanige moeilijk heden Is bepaald, dat de douane-ambtenaar aan de grens, die deze reisbenoodigdheden vrij toelaat, daarvan zal doen bljjken door op de kistjes of pakjes waarin zij bevat zijn, een door hem onderteekend éliquet te plaat sen, vermeldende den naam van den reiziger en van het grens-kantoor, alsmede de soort en de vermoedelijke hoeveelheid der goederen. Zijn de kistjes of pakjes van zoodanig éti- quet voo!zien, dan za! de reiziger bij aan komst te Parijs door de plaatselijke ambte naren niet woiden bemoeilijkt. Het belang van den reiziger brengt dus mede, de opplakking van zoodanig étiquet, zoo noodig aan de douane te vragen. Men veizuime niet al het voorhandene aan de douane op te geven. Of de hoeveelheid niet te groot is, om vrij te worden toegelaten, wordt door haar naar de omstandigheden beoordeeld. Historiscli-Geneesknndige Tentoonstelling. De te Aitihem gehouden Historisch-Genees- kundige Tentoonstelling werd gisteren geslo ten meteen wederuitvoeriug van de openings cantate, onder leiding van den componist den heer Coster, die door de commissie der tentoonstelling met een krans gehuldigd werd. Een talrijk publiek was bij de sluiting tegen woordig. Bij Kon. besluit is mevr. S. Offernaans Van Hore, te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naar wij vernemen, zijn bij de regeering voorstellen in overweging tot reorganisatie van het geneeskundig staatstoezicht. (N. R. Ct.) Te Bad Neuenahr is overleden de heer Jelte Karei ïadema, boekverkooper en uit gever te Ilaailem (firma Erven Bohn), be stuurslid der Vereeoiging van den Boekhandel. 'OVERSCHIE, 31 Juli. Gisterenavond plaagden eenige jongens den waker by de vuilnisbelt aan den Rotterdamschen Rijweg, door hem met steenen te werpen. Toen de man hen wilde verjagen, grepen de bengels hem beet en sloegen hem zoo, dat zijn hoed over den weg tolde. Een rijksveldwachter, die zich aan de overzijde van de Schie be vond, stak in een roeiboot over, doch voor hij aan den wal was, zetten de jongens het op een loopen en wisten te ontkomen. 'OVERSCHIE, 1 Augustus. Gisterenmiddag viel een 8-jarig knaapje uit Rotterdam tus- schen de balken in de Rolterdamsche Schie, waarop hij met eenige vriendjes speelde. Met groote moeite brachten dezen, geholpen door een voorbijganger, hem op het droge. 'OVERSCHIE, 1 Augustus. Onze zoo rus tige gemeente vei keerde Zondagavond in groote opschudding. In den theetuin jLand- en Schiezicht" ontstond een vechtpartij, waarbij ze^s door óe politie van de sabel moest worden gebruik gemaakt en een bel hamel werd gearresteerd. Later op den avond ontstond nog een relletje in de Dorpsstraat, doordat eenige wordt, en zich niet als een dwaas aanstel len. Die menschlievendlieid kan wat mij be treft gestolen worden." „Ik wenschte dat er meer goed denkende menschen waren, en meer bescherming voor de kinderen," sprak Leila ernstig. „Ook die goeddenkenden kunnen gesto len worden hernam Castelli met klimmen- den toorn. Zij stond op en verliet de kamer; het deed haar zoo zeer als hij op die wijze tot haar sprak. Hoewel het den laatsten tijd meer dan eens gebeurde, kon zij er toch nog niet aan wennen ,en de waterlanders kwamen dan altijd te voorschijn. Onvriendelijkheid heeft tijd noodig om tot het gefolterde hart door te dringen. Zij baant haar weg door verdriet en teleurstel ling. "Vriendelijke woorden moeten gestor ven zijn, en de liefde de vlucht genomen hebben, voor zij de ziel kan bereiken. Eenige weken na Leila's onderhoud met Louie Paran, hoorde zij dat het meisje weg- geloopen was, en alle pogingen om haar te rug te vinden, vruchteloos bleven. Nadat zij op zekeren avond in het circus was op getreden, had men haar niet meer gezien. Slechts "Whanks wist dat madame Meu rice met een rijtuig bij het circus was ge weest en zoo vermomd dat niemand haar zou herkennen. Hij alleen had opgemerkt dat het afgesproken teeken gegeven werd, en in een oogenblik was Louie in het rij tuig en weggeredenen den volgenden dag toen het geheele circus verbaasd was over de vlucht van Louie Paran, had Whanks kunnen vertellen dat zij op een groote zee boot vertrokken was. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1