53"e Jaargang. Vrijdag 4 Augustus 1899. No. 10002. Eerste Blad CIRCUSSLAVEN, BUITENLAND^» BINNENLAND. SCHIEOAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó- een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. illTMKliinif Prijs der Advertentiën: Van 17 regels 11. 0.90iedere regel meer -12 Va cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 91 o. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 3 Aug. '99. De Smet de Noeyer is gisteravond bij ko ning Leopold geweest eu heeft een onderhoud van twee uur met Z. M. gehad. Het resultaat dezer conferentie is dat De Smet definitief en officieel de taak lieeft aanvaard om een nieuw ministerie te vormen. Ziezoo, de kabinetsformeender is er dus; de eerste stap is gedaan. Nu komt het er op aan do mannen te vinden die in het ministe rie zitting zullen kunnen nemen. Niet zitting kunnen nemen, naar het sohijnt, Vandenpeereboom en Schollaert. De kieswet heeft hen ten grave gesleept. Aan vankelijk dacht men nog dat Vandenpeere boom de portefeuille van spoorwegen zou be houden, maar ook dit is niet waarschijnlijk. En voor Schollaert, den vader der beruchte kieswet, is allerminst plaats in het nieuwe kabinet. Ook De Bruyn zal verdwijnen van het staats tooneel, ten minste van de regeerings- tafel. Zijn aftreden is voor ons land zeker niet onaangenaam; hij is de man der wille keurige sluiting der grenzen voor Neder- landsch vee, -waarbij liet bezit van een eigen grooten veestapel dikwijls de drijfveer is ge weest, Wellicht breken er voor onze veehou ders in dit opzicht nu betere tijlden aan. Cooreman gaat waarschijnlijk ook heen. Dit is echter nog niet zeker; velen willen den bekwamen minister behouden, die trou wens een voorstander is van evenredige ver tegenwoordiging. Ook over Begerem en De Favereau, die nu justitie en bui tenia ndsche zaken hebben, is men het niet eens. De eerste blijft waarschijnlijk; de laatste wordt mis schien vervangen door den senator Des- camps-David. Liébaert zal vermoedelijk in het nieuwe ministerie overgaan met spoorwe gen. of openibare werken. Voor oorlog zal moeilijk een goede functio naris te vinden zijn. Men noemt Marchal en De Cousebant d'Alkemade, beiden generaals. Maar daar beiden zooals ongeveer alle hooge officieren trouwens persoonlijken dienstplicht willen, is heit zeer wel mogelijk dat weer een civiel minister van oorlog op treedt. Met groote belangstelling houdt men zich middelerwijl bezig met de vraag, welke hou ding de socialisten zullen aannemen tegen over een wetsontwerp dat de invoering van evenredige vertegenwoordiging beoogt. De „Réforme" meldt dat de algemeen© raad der Arbeiders-Partij gistermorgen besloten heeft zich aan het manifest der vereenigde linker zijde te houden, dat een referendum eischt; de socialisten zullen daarom tegen E. V. stemmen. De Petit Bleu" noemt dit onjuist. De al- gemeene raad heeft besloten een afwachtende houding aan te nemen. De socialisten zullen een grondwetsherziening voorstellen om te komen tot algemeen kiesrecht; bij verwer ping daarvan (wat zoo eoed als zeker is) zul- DOOB AMYIE RBADE. 29) A3s hij' zulke lange brieven naar huis schreef, kreeg hij altijd een groot verlangen naar zijn vader en zuster. Toch wiist hij dat zijn vader zich nooit aan het nieuwe leven zou kunnen wennen of zijn zuster een kolo nist trouwen. En bovendien, zij hadden het best in hun eigen land. Maai" soms voelde hij dat hij er veel voor over zou hebben om eens een aardig -Engelsch meisje te ontmoeten, waarmee 'hij eenige vriendelijke beschaafde woorden kon wisselen. Maar hoe aardig hij het ook vond. hierover na te denken, liet hij de gedachte er aan toch. spoedig varen, want hoe zou zoo iets mogelijk zijn in heb land met de oneffen wegen en de zware ossenwagens. En toch had, liet lot zulks beschikt. Op zekeren, warmen namiddag, toen er geen klanten in het gezicht waren, sloot de heer Bates die deur van den winkel, en ging met Tom en de Herken een partijtje cricket spelen» De grond' was warm en uitgedroogd en het kostte Tom moeite om de „wicikfetsi" te schik ken, Ten laatste begon het spel. De toeschou wers bestonden tub een troepje Blaffers en arbeiders uit Swaziland, die wachten voor den. winkel hadden aangebracht. Zij zaten op eenigen afstand met belangstelling het spel der Manken gade te Haan. Zóó was men in het spel verdiept, dat men de stofwolk op den weg niet opmerkte, waar uit op een afstand, langzamerhand de huif zichtbaar werd! van een wagen die door veer- len zij zich echter niet kanten tegen een loyaal voorstel van E. V. Aan wien liet eigenlijk geweten moet wor den dat het proces-Dreyfus in een voor goede openbare behandeling geheel ongeschikte zaal zal worden gevoerd, is niet reüht duidelijk. De regeering heeft over de zaak beraadslaagd, maar is tot de slotsom gekomen dat zij er niets aan kan doen. Zij kan den voorzitter van den krijgsraad in deze niets gebieden of verbieden. De minister van onderwijs heeft edhter tot tweemaal toe kolonel Jouaust doen weten dat lrij voor het proces kan beschikken over de groote aula van het lyceum aan de overzijde der straat. Kolonel Jouaust wil echter niet, naar het schijnt. Bekend is nu, welke getuigen de verdedi ging oproept. Het zijn Lebrun-Renaul t Sdheurer-KestnerTrarieuxprof. Bour geois; Poinlevé van de Pol. School; de in genieur Bernard; Hadamard van de Nor maalschool; Mayet, journalist; De Fon La- mothe, ingenieur; Brugère, cavalerie-offi- cier; Sax-ge Basset en Dei'fes, journalisten; Pomps, commissaris van politie; generaal Sebert van het Instituut; de majoors Hart maan, Ducroz, Carvalla en Forzinetti en ka pitein Freystatter. Voorts wil de verdediging wagen dat de 31 getuigen van Quesnay de Beaurepaire bij rogatoire commissie, d. w. z. in hun huis, zul len worden gehoord. Wellicht zal dit ook moeten geschieden met Du Paty de Olam, die ziek is of zich zoo houdt, en zeer waar schijnlijk met Scheurer-Kestner die doodziek van LuChon naar Pa rij® is overgebracht. Ro- oheforb vindt in de ziekte van den door 'hem geiiaten senator aanleiding uit te roepen „Er hoop dat het nu spoedig Joseph Rei- nach's beurt isBah Intusüchen houdt de quaes tie-Du Paty de Clam de gemoederen bezig. Van tweeën één Du Paty of zijn dhefs staan schuldig aan de lage intriges in de zaak-Dreyfus, En Du Pa ty's' ontslag van rechtsvervolging is een aan klacht tegen Gon.se en De Boisdeffre. Maai de eerste werpt de verantwoording voor de „gonseries'" "van zich in twee brieven aan den voorzitter van het Hof van Cassatie, die de „Figaro" thans publiceert. In den eersten, van 5 Mei, houdt hij vol dat noch De Bois- deffre noch hij Du Paty hebben gemachtigd in relatie te treden tot Esterhazy en noemt hij Du Paty's handeling „incorrect". Maar waarom vond kapitein Ta vernier dan geen schuld in Du Paty? is de gewettigde vraag. Het tweede schrijven van Gonse, do. 13 Mei, weerlegt Picquart's verklaringen. Of lie ver, hij weerspreekt ze. Waar geen spoor van bewijs wordt aangevoerd, kan van weerleggen geen sprake zijn. Een zeer belangrijke opmerking der „Fi garo" is deze. Dr. Ranson heeft beweerd dat in de voering van Dreyfus' jas een afschrift van het borderel is gevonden. Dezelfde dr. Ranson echter heeft kort na bet proces ver teld dat Dreyfus met op heb Borderel, maar op een geheim stuk was veroordeeld. Conclu sie dr. Ranson is een vertrouwde van den generalen staf, en dus onbetrouwbaar. Ten slotte eenige personalia. tien traag voortgaande ossen, getrokken werd. Plotseling riep Tom tot zijn metgezellen „Kijk eens, er zijn klanten in aantocht." Dadelijk waren bats, ballen en wickets ver dwenen en spoedde men zich naar den win kel om het naderende gezelschap van het noo- diige te voorzien. Toen de wagen naderbij kwam, bleek het d'at er in waren een man van middelbaren leeftijd, George Herepath genaamd, een meis je, wat jonger dan Tom, en drie kleine jon gens. Eenige Swazilanders werden met t u* zorg voor de ossen belast en het bleek dat allen zeer vermoeid waren, na de stoffige warme reis die men achter den rug had. De lieer He repath stapte uit, en Tom die uit nieuwsgie righeid aan de deur van den winkel was gaan staan, was de eerste die aangesproken werd. Met een enkelen oogopslag zag Tom dat de man die voor hem stond, een heer was en nog Wöl een Engelsdhrnan, twee eigenschappen die in den winkel zeer op prijs gesteld wer den. Toch trof hem een treurige mtdruldüng in het gelaat van den vreemde; het was zoo somber, dat het op Tom den indruk maakte dat hij of ziek of zeer tel ecu-gesteld', moest zijn in zijn verwachtingen omtrent het nieuwe land, en nog voor hij gesproken had', voelde Tom medelijden met hem. De stem van den vreemdeling klonk on derworpen en mat toen hij toonloos zei „Goéden dag, mijnheer; kan u mij ook zeg gen waar wij voor vannacht zouden kunnen stalen Wij moeten een paar uren rusten, on zen voorraad, levensmiddelen aanvullen, en d'e beesten laten verzorgen. Wij hebben een heelen afstand afgelegd, zonder voldoende wa ter, liet ree zal dus wel behoefte hebben aan voedsel en drinken. „TJ kan hier altes krijgen," hernam Tom. Vele der getuigen gaan reeds naar Rennes, o. a. generaal Merrier, die zijn intrek neemt bij generaal Germain. Casimir-Périer en Pa- léologue zijn op het punt naar de hoofdstad van Bretagne te vertrekken. Weill, de professor aan het Parijsche ly ceum, is nu geschorst met- onthouding van tractement wegens partij-kiezen in de zaak- Dreyfus tegenover zijn leerlingen. De „Eölio de Paris" houdt haar interview met Mazeau den voorizttor van het Hof van Cassatie, ondanks diens tegenspraak, staan de. Het borderel is voor het a s. proces aan een nieuw onderzoek onderworpen. Het laatste wat op het gebied van pensio neering van behoefligen in Engeland is ge probeerd, is geweest het benoemen eener parlementaire commi-sie om deze moeilijke quaestie te onderzoeken. Deze commissie heeft nu rapport uitgebracht. Zij stelt voor eene wekelijksche toelage, naar plaatselijke omstandigheden van minstens 5 lot hoogstens 7 shilling varieerende en door bemiddeling van de post mt 's lands kas te betalen toe te kennen, aan alle 65-jarige En- gelsche onderdanen, die iu de laatste 20 jaren niet tot tuchthuis- of gevangenisstraf ver oordeeld en in dien tijd niet uit de openbare armenkassen ondersteund zijn, noch audere dan medische hulp van overheidswege heb ben ontvangen, behoudens bijzondere omstan digheden. Voorts wordt geëiseht, dat de aanvrager uit geeneilei hoofde een inkomen geniete hooger dan 10 sh, per week, terwijl hij moet bewijzen al het mogelijke te hebben gedaan om ziclt en de zjjnen te onderhouden. Het .pensioen zou telkens, bij vernieuwing, voor drie jaren worden toegekend, maar zoo daar toe aanleiding bestaat, worden ingetiokken. Deze besluiten werden met -10 tegen 4 stemmen genomen, na verwerping van een voorstel, met 8 tegen 6 stemmen, om het minimum-pensioen van 5 tot 3 sh. terug te brengen. Wij zijn benieuwd wat er van dit voorstel zal terechtkomen. Veel zal het wel niet zijn. Daarom kan een beoordeeling veilig achter wege blijven. Alleen deze opmerking; is het billijk iemand van pensioen uit te sluiten, omdat hij op zeer jeugdigen ieefigd eens heeft gezondigd En dan hoe gaat het met de invaliden, die reeds jong tot werke loosheid zijn veroordeeld? Gemengde Mededecllngen. Het wetsontwerp op de koloniale leening is voor de derde maal door het Lagerhuis gelezen. Te Christiania is gisteren de interparle mentaire vredesconferentie door den staats minister Steen met een rede geopend. Er bestaat hoop dat de groote uitsluiting in Denemarken een eind zal nemen. Hel bestuur van het fabrikanten-syndicaat heeft met eenige onbelangrijke wijzigingen een ontwerp-overeenkomst aangenomen die het resultaat is van de laatste onderhandelingen. „Kom eens hier," riep hij tot de arbeider®, „zetten jullie den wagen zoo dicht mogelijk tegen liet huis aan, en brengt de ossen wat verd'er opgras is het eenige voedsel dat wij 'voor ze hebben, en er is overvloedig water." Voordat de vreemdeling gelegenheid had, Tom zijn dank te betuigen, kwam de heer Bates naai- buiten. „Er is een Engelsdh gezelschap," sprak Tom, „dat hier zou willen overnachten. Ik heb den arbeiders gezegd de ossen mee te ne men. Is dat goed, mijnheer?" „Heel goed," antwoordde de heer Bates voldaan. „U komt zeker uit Durban, niet waar?" sprak de heer Bates, zidh tot den vreemde ling wendend. „Ja, wij zijn op weg naar Pretoria," ant woordde de man op wanhopigen toon. „Soms denk ik wel eens dat het beter zou geweest zijn ze niet zoo ver mee te nemen, maar er is nu niets meer aan te veranderen." „Met z'n hoeve'en is u?" vroeg de heer Ba tes, die zich Mdld alsof lrij de treurige stem ming van den vreemdeling niet opmerkte. ,,Mijn dóchter en drie kleine jongens. Wij zijn met ons vijven. Toen wij uit Engeland vertrokken, waren wij niet ons zessen, maar mijn vrouw stierf op reis, en wij hebben haar op zee moeten begraven," voegde hij er op een toon van de grootste droefheid bij, „Wat Sou u er wel van zeggen als de arbei ders den wagens eens wegbrachten en ukiwaan met uw Heine familie binnen om wat te eten?" vroeg de heer Bates vriendelijk, daar bij weldra medelijden had met den armen man. Dit aanbod, werd gretig aangenomen, en nadat men verder aan elkaar was voorge steld, zat men weldra gezéllig aan tafeL De heer Bates knoopte een lang gesprek aan met Het wordt tjjd, want het kost moeite de gezinnen der stakers, ook maar gebrekkig, aan den kost te helpen. Bewonderenswaardig is de houding der aibeiders; men hoort van geen enkele wanordelijkheid, schoon er wel gebrek wordt geleden. Den 16en dezer komt het Pruisesdhe Huis van Afgevaardigden weer bijeen. Op de agen da staat, de Kanaalwet. De Duitsche keizerin is weer zooveel beter dat zij gisteren van Beichtesgades naar Wilhelmshöhe is vertrokken. Dr. Esser, De Deutsche Afrikareaziger, is door een eereraad onwaardig verklaard om deel uit te maken van het Duitsche officiers corps De reden is dat Esoer aan den Keizer verhalen lieoft gedaan over verschillende stre ken in Afrika die hij, naar- later bleek, nooit bezocht had. President Loubet is nu op Ramibouillet. Waldeck-Rousseau neemt tijdens Delcaste's afwezigheid buitenlandsche zaken waar. Nu weer wordt Delcassé's reis naar Rus land in verband gebracht met het bezoek van den Czaar in 1900 te Parijs. De »Pol. Corr." ontvangt uit Petersburg de opzienbaiende mededeeling dat Rusland tjjdens bet Fashoda-incident eenige maat regelen heeft genomen, die Engeland ge- dwoagen hebben tot een vredelievende oplos sing der quaestie. De Spaansche minister van justitie is dooi den ministerraad gemachtigd te onderhande len met het Vaticaan over een herziening van het Concordaat met het oog op bezui niging op de begrooting van eeredienst. Met het oog op de \reeselyke hitte die te Rome heerscht, heeft de Paus zijn recep ties gestaakt. Zijn gezondheidstoestand is weder goed. Wegens samenzwering zullen te Belgrado alleen terecht staan de oud-ministers Pa- sdhïtsch, Tauschanowlitsdh en Wesnitsdh en de uitgever Stanjewitsch. Toch worden de an dere gearresteerden gevangen gehouden. Ta Kaboul lieeft grooten indruk gemaakt de terechtstelling van een Afghaansch gene raal en drie officieren, die jarenlang bezoldi ging hunner soldaten hadden verduisteid. Op last des Emirs zijn zij in het openbaar op het marktplein van Kaboul doodgeschoten. Gisteren heeft de Britsche agent te Pre toria zijn opwachting bij de regeering der Zuid-Aftikaansche Republiek gemaakt. Naar men gelooft, kwam hij met een Boodschap der Engelsche regeering omtrent de gemeen- schappelijke commissie van onderzoek. Geen officieele mededeeling omtrent den inhoud der Boodschap is openbaargemaakt. De toelating van niet-protestanten tol ambten is door den Volksraad, tegen Kruger's advies in, verworpen. Jammer. De Volksraad heeft een bijzondere com missie belast met een herziening der wet op de spiritualiën. De Senaat van Canada, heeft een motie van sympathie aangenomen met de Uitlanders. den lieer Herepath, vertelde hem van do ge steldheid van den grond, en de plaatselijke gebruiken van het land; do drie Heine jon gens amuseerden zich met de klerkenen Tom Hasketh (dien naaan had hij in het vreemde land aangenomen) onderhield zich met Fanny Herepath. Zij was een lief, beschaafd meisje, niet don kere oogen en haar, en haar geheel© optreden verried een goed verstand. Be-scheiden en toch flink, maakte zij op Tom al dadelijk een goeden indruk, die nog- versterkt werd, toen zij hem met bevende stem van den dood ba rer moeder vertelde. „Ik zal nu voortaan voor vader en de jon gens moeten zorgen, 'tls maar erg goed dat dc zoo'n sterk gestel heb, want met een goede gezondheid is men tot alles in staat, en zal ik kunnen optreden zooals moeder het zou verlangd bobben." „Het spijt mij erg voor u, want in een, on bekend land zal het geen gemakkelijke taak voor u zijn." „Ik hoop moedig te zijn," sprak zij flink. „Ik zal er maar niet veel over denken en aan pakken als het noodig is." „IJ is een dapper meisje," zei Tom vol be wondering, „en ik ben er van overtuigd dat uw vader en broertjes een waren schat aian u zullen hebben." „Ik moet hen helpen zooveel ik kan. De kinderen moeten haar zorg niet missen," voegde zij er zacht bij. „En wat vader be treft, ik kan 't hem gezellig maken en voor zijn huishouden zorgen. Gelukkig zal hij wol nooit meer zijn, nu moeder dood! is. Arme vader, hij heeft zijn geld en zijn vrouw in één jaar verloren. Twaalf maanden geleden sche nen dood en ondergang zoo ver verwijderd 't Is of het jaren geleden is." Er blonken tranen in haar donkere oogen Beweerd wordt dit de Duitsche regeering te Washington inlichtingen heeft laten vra gen over de aan admiraal Dewey toegeschre ven woorden. Verjaardag der Koningin-Bloeder, Met den uit salonrijtuigen saamgesteiden extra-trein der Ilollandsdhe IJzeren Spoor- weg-Maatsdhappij vertrokken gisternamid- dag omstreeks 3 uur naar het Loo, ter deel neming aan den gala-maaltijd tien Paletee, alle te 's-Gravenhage aanwezige leden van Hr. Ms Civiel en Militair Huis, benevenede Hofprediker, dr. Van der Fher, cLs. Bouher, Hofkapelaandr. Van Tienhoven, lijfarts van H. M. de Koningin en voorts de hoof den der Departementen en bureaux der Ko ninklijke Hofhouding. Enorm druk en levendig was 't gisteren avond 111 de residentie In de stampvolle stra ten weerklonk vroolijk gezang en „Leve de Koningin". In onafzienbare rijen en troepjes trokken tegen half tien duizenden en duizen den naar het Malieveld, waar tot sluiting van liet veijaar'dagfeest van H. M. van ge meentewege cc-n vuurwerk werd ontstoken, opgeluisterd door de Jagerniuzidk, die on der imde toejuichingen der menigte bij het aan de heidm van den dag gewijde deco ratieve stuk, het „Wien Neerland's Bloed" speelde. 'bWas een verrukkelijk mooie Zomer avond, maar juist dat mooie, bladstille weer schaadde wel eenigszins aan liet welslagen van het pyroterihniseh schouwspelomdat de ïodk bleef hangen, 't Meest viel in den smaak een levensgroote Negro singer and danser" en een zeeoorlog tussdhe* twee groo te zeekasteelen, die in een minimum van tijd in rook en vuur waren opgegaan. In de feestelijk verlichte socdeteitstent in liet Bosch bracht de Kon. MH. Kapel een feestprogram ten gehoore. In den Dierentuin speelde het schutterij- orkest van Kriens uit Breda. De openbare gebouwen in de stad hadden de gewone feestverlichtingen. Tot in den nacht bleef er een gezellige druk te heersohen in de straten. Directeuren van waterleidingen. Dinsdag had te Haarlem in het bronge bouw een vergadering plaats van directeuren van waterleidingen in Nederland. De heer J. Schotel gaf daar een beschrijving, met af beeldingen toegelicht, van de Haarlemsche waterleiding. In den middag werden verschillende musea bpzocht en werd verder een bezoek gebracht aan de terreinen der waterleidi&g onder Over- veen. Gisteren werd de vergadering voortgezet. De heer A. Yosmaer sprak toen over zuivering van drinkwater door Ozone. Meting van binnenvaartuigen. Bij resolutie van 29 Juli j.l. heeft de mi nister van financiën een instructie gegeven ter uitvoering van het K. B. van 20 Juli (Stbl. no. 164), houdende bepalingen omtrent de meting van binnenvaartuigen, die sedert cu Tom deed al het mogelijke om haar te troosten. „In Pretoria wachten u beter dogen," sprak hij opbeurend. „Uw vader zal weer sterk en rijk wordende jongens zullen reu zen van kracht en gezondheid zijn, en u trouwt een rijken kolonist." „Trouwen en de kinderen alleen laten herhaalde zij. alsof de bloote veronderstelling reeds een belcediging was van haar huiselijke plichten. „Nooit, jteen nooit zal ik hen verla ten," voegde zij er driftig hij. „Maar zij zullen niet altijd Hnderen blij ven," sprak Tom verontschuldigend, „Ik be doel natuurlijk als zij groote jongens gewor den zijn." „Dat zal nog heel lang duren. Laat eens zien, Percae is tien, Willie acht, en George zeven. Het zijn allen nog kleine kinderen en bovendien moederloos," voegde zij er be droefd bij. Plotseling, alsof zij wensdhte een wending aan het gesprek te geven, en een opgewekter onderwerp te beliandelen, riep zij uit: „De reds hierheen was nogal aardig. Als men van iets nieuws kan zeggen dat het pret tig is, dan hadden wij verscheiden avonturen, die mij belang inboezemden. Wil ik ze ver tellen, of is het u onverschillig Natuurlijk heeft u diezelfde venhalen al meer gehoord." „Ik zal aandachtig toeluisteren," ant woordde Tom. „Ieder nieuwtje wordt door ons op hoogen prijs gesteld, dat kan ik u ver zekeren. Hoe mooi dit land ook overigens is, wordt de voortdurende afzondering toch wel eens vervelend, en hooren wij gaarne alles wat er in de buitenwereld voorvalt. Ga dus alt 't u belieft uw gang." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1