r 9 i* STADSNIEUWS. BINNENLAND. A an onze Sfadgenooten TL AARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. O e m e n gd Ni e ii w s. -A Mj, ringen de ontwikkeling van de spoorweg- ondernemingen in China door haar eigen onderdanen zal aanmoedigen. Aan het slot wordt gesproken over den onvoldoenden regenval in West- en Centtaal- Indië. Er zijn tijdig maatregelen genomen om hongersnood te Iceeien, De Koningin spreekt haar d#oefneiil uit over het onvermindei d voort woeden der pest. De onteigeningswet is door het hagelbui» voor de dei de maal gelezen en daarop door het Hoogerhuis in diie lezingen aangenomen. De EugeDche kanonneerboot Lede loste een kanonschot om een Fianscli tisschers- vaartuig ter lioogte van Dungeness- te doen bijdraaien. Daar op het bevel niet gelet vvexd, zond de L e d a een kogel op het vaartuig af, waardoor een Finmehman gedood werd. 71 jaax overleden de heer J. W, O. Coops, hoofdcommies bij het Departement van Jus titie, chef van de Secretarie. De heer Coops had een diensttijd van 45 jaren ais ambte naar en was ondat hs zijn boogen leeftijd tiet toonbeeld van eene zicli door jeugdigen ijver kenmerkende werkzaamheid. Zijne dien sten werden o.a. beloond met het ridderkruis der Oi unje-Nassanorde. ilij had in zijn amb telijke loopbaan o.a. zitting in de Commissie bet lellende de xegeling der legesquaestie voor de verschdlende departementen Majoor Mareliand ministerie een lang De GaÜilel. heeft gisteren op het ondei houd gehad met Max Ilégis is in Frnnki ijk en naar Parijs doorgereisd. De staking aan breidt zich nog uit. aangekomen de Puiijselie gasf.duiek Een opzienbarende mededeeüng die ecr-t weersproken is, wordt thans door de sKblrr, Ztg." bevestigd en met blijdschap begioet. Op de Duitsch-Fransclie grens, oostelijk van Nancy, is nl. een gemengde commissie van Fransche en Duitsche oflicieren bezig niet geodetische opmetingen. Keizer Wilhelm komt den 20s(en te Mairiz met den groothei tog do troepen inspeeteeren. Graaf von Münster-l.edenburg-Deinehurg zal voortaan piins von Derneburg lieeten. De nFigaio" beeft aan den gezant die nu reeds 45 jaar te Parys is, een zeer waar- deerend artikel gewijd. Gisteren publieeeide de Oostenrijksche Staatscouriint met minder'Sn 68 eonlbcaties van binnen- en buitenlurulsehe bladen. Een zoo hoog cijfer is nog niet beieikl. Een record dus. De lepublikeinen en de socialisten in Spanje willen gezamenlijk een meeting organFeeren ten gunste van de verdiijving der geestelijke orden. Het proces wegens den aanslag op ex-konirig Milan is weer 20 dagen uitgesteld. 't Schijnt dat Rusland den vncanton post van gezant te Belgrado niet wil bezetten, voordat in Servië de orde is hersteld. De Kaukasisohe Grieken die zich bereid hebben verklaard naar Kreta te ejuigreeren, zullen daar toegelaten worden. Kolonel Plainer en acht officieren voor speciale diensten zijn Dinsdagavond te liulu- vvayo aangekomen. Ter bescherming van Rhodesia soms, zooals ook Natal troepen heeft ontvangen? Genei aal ltoca, de president van Aigeiiliniè, is te Rio de Janeiro aangekomen en geest driftig begroet. Men verzekert opnieuw dat er sprake is van een verbond tussclien de drie stilten aan de Oostkust. Personcele belasting. Bij het departement van financiën is een wetsontwerp in bewerking, waardoor een beslissing zal vvoiden uitgelokt over -en aan tal quaestieuse punten tn de wet op de personeele belasting, afgescheiden van de wijzigingen, voorgesteld in het thans bij de Tweede Kamer aanbangig wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent die bela>- tmg. (»Dgbi.") Pensioen verzekering voor ambtenaren. Dozer dagen is door de algemeene verzeko- ringinaatwchappij- ,,de Pliilan troop" te Rol- sward een schrijven gezonden aan alle ge meentebesturen in ons land, waarbij zij voor- j stelt, dat verschillende gemeentebesturen zul len samenwerken tot 'het volstrekken van een pensioen aan de ambtenaren, terwijl de maatschappij zal optreden als garante en te vens de administratie zal voeren De Maatschappij gaat van het grondbegin- j sel uit, dat groote corporatiën een eigen pen sioenfonds- kunnen 'hebben, maar klcinne niet, aangezien het risico dan te groot wordt. Zij heeft in haar voorwaarden de pensioen-1 verzekering omschreven, en vele facilitcits- bepalingen opgenomen, teil einde de samei> vverking van vele gemeentebesturen te ver krijgen. ■De pensioenen kunnen worden genoten op 65-jarigen of 70-jarigen leeftijd, terwijl door het creëeren van een invalidenfonds ook uit- keering kan verstrekt worden aan ambten a- I ren, die vóór den bepaalden tijd tot "het uit oefenen hunner werkzaamheden ongeschikt zijn. Gistermiddag kwamen te Apeldoorn uit Amsterdam aan de Erfgrootliertog van Baden en diens gemalin, met gevolg. Ter ontvangst waren op 't perron aan wezig freule Sloet van Marksveid, hofdame der Koningin, en de heer Zeegers Veeckens, adjudant der Koningin, benevens de burge meester van Apeldoorn. Om 8.04 vertrokken de hooge gasten weer naar' Amsterdam. fc Per staatsspoor is heden de Erfgrootliertog van Baden naar Duitechland teruggekeerd, begeleid tot aan den trein door Zijne gemalin, die weer naar Scheveningen terugging, zoo mede door het gevolg van H. D. IÉ Ook de Duitsche gezant aan ons flof, de secretaris en de militair-attaché der legatie waren aan 't station. liet kloeke volk van Nederduitsclien stam in Zuid-Aflik» dreigt gevaar, levensgevaar, door do hebzuchtige politiek van Engelsche iinpei ialisteri. Dit tmikt ook ons, die trotscli zijn op onze 'Zuid Afrikannsche broeders. Daarom zal van het Nedeiiandsche volk een roepstem uitgaan tot het volk van Enge land, een ernstige bede om rechtvaardigheid ten opzichte der Zuid-Afrikaansche Repu bliek. lleeds eenigon tijd geleden bestond bjj de Nedei landsche Zuid-Afi ikaansche Ver- eeniging het voornemen een adres te zen den aan de liritsche natie. Maar er kwam betering in den toestand; het gevaar scheen afgewend. Helaas, onze v-rwachting i» teleur gesteld; het gevaar is dreigender dan ooit. De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging, nu gehoor gevende aan haar vooi- iiemen, wenscht onderstaand adice op te zen den, zoo mogelijk voorzien van de handiee- kening van duizenden en tienduizenden in ons land. flet moet zijn een adres van ons geheele volk. Stadgenooten 1 Ook Uwe handleekeningen vragen wij. Gij kunt teekenen op een exem plaar van liet adres dat op ons bui eau, Boterslraal 08, is gedeponeerd. Gij kunt het doen door onderstaand adres uil te knippen en het ons, voorzien van Uvvo liandteekening, zoo spoedig mogelijk, toe te zenden. Niet de handteekening alleen, maar het geheele, onderteekende adres. Nog eens: het geldt eene nationale zaak. Dat dan duizenden Imndteekeningen van Schie- damsehe mannen en vrouwen zich voegen hij die onzer Inri'lgenonten 1 De Rcdactie. Het adres luidt Aan het Volk van Qroot-Drittannië Wij Nederlanders, verwanf aan U door een gerneensdiappulijkuu oorsprong, door overeenkomst in geschiedenis en tradition, door gelijksoortige zeden en staatsinstellin gen, ontkenen aan deze verwantschap, waar op wij trolscJi zijn, de vrijmoedigheid om uit drukking te geven aan den onweerstaanbare!! aandrang van ons hart en de diepe overtui ging van on» verstand, dat er bij velen uwer ton sterke neiging bestaat een schromelijk onrecht le begaan jegens het volk der Zuid- Afrikaanstihe Republiek, een loot van onzen gemeeiisoluppelijken Germaansclien stam, een volk zvvalc in aantal, maar sterk door de deugden, welke door alle Augelsaiksers op den hoogden prijs worden gesteldmoed, onafhankelijkheidszin, zelfbewustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van ïcohtvaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geldmannen en Staatslieden beproefd, om dit volk te belemmeren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard cn aanleg en te onderwerpen aan üvven wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te men gen m zijne aangelegenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelij'k schijnt. Laat overigens dit volk zidh natuurlijk ontwikkelen, zelf den geest des tijds onder gaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den van vooruitgang in stoffelijk en geeste- Daarna werd de jubilaris door de heeren begeleid naar de werkplaats waar de knechts vlaggen hadden aangebracht en een paar borden waren opgehangen, keurig met pastel geteekend, het eene vertoonende 2 tegen elkaar geplaatste wapens van Schiedam, het andere het woord »Hulde" in een lint dat zich door bloemen slingerde. De gemeente-werklieden hadden zich daar veizameid en de president hunner veieeniging J. Stegman sprak den heer Van der Sluis toe. Hij wees er daarbij op hoede jubilaris als timmermansjongen was begonnen en na ruim 10 jaien tot zijn tegenwoordige betrekking was bevorderd, maar èn als kameraad èn als baas had Van der Sluis steeds de vriend schap en volle waar deering der knechts weten te verwerven en behouden. Het was daarom dan ook een behoefte voor de gezamenlijke werklieden om van hunne waardeering een bewijs te leveren Spr. bood den jubilaris dientengevolge een gouden remontoir-horloge aan. Na deze keurige rede werd de jubilaris door allen geluk gewenscht. Hierna werd door den 2n secretaris A Dirks een gedicht voorgedragen dut ook de goede verstandhouding deed uitkomen die er bestond tussehen liet pei toneel en den baas. Van der Sluis nam toen het woord om allen zijn innigen dank te beluigen voor de bewijzen van sympathie die hem heden zoo tucht haiteiVjk weiden getoond. Hij hoopte hunne vriendschap steeds te mogen blijven behouden en noodig.le allen tot een samen komst op heJenavond uit, een uitnoodiging die mtuuilijk gaarne werd aangenomen. Daarna gmg v. d. Sluis naar de Commissie voor de Gemeentewei ken, waar hij was ont boden en waar hem onder waardeeiende woorden een stoffelijk bewijs van de erken ning zijner diensten werd overhandigd. Ter eere van dezen dag hebben de slads- vverklieden hedenmiddag om 4 uur allen vi ij en kunnen dus vroeg gebruik maken van de uitnoodiging van den jubilaris. Den 15en Augustus hoopt II. van der Iloeien den dag te herdenken, waarop hij óor 25 jaren in dienst trad bij de manden makersfirma D. Steens en P. G. vud der Horst. Op den 15en Augustus a.s. hoopt Cutha- i'ina Jacoba Mak den dag te Dei denken dat zij gedurende 12'/s jaar in dienst is bij de famdie D. Kok, Tuinsingel alhier. Ongetwijfeld èn voor de familie èn voor de julnlaiesse een feestdag. Onze voormalige stadgenoot de heer II. J. Lamers, thans onderwijzer te Rotterdam, slaagde heden te 's-Gravenhage voor de akte Fiansch L. O. Zooals wij gisteren in een groot gedeelte onzer oplage konden mededeelen slaagde voor de akte Fransch L. O. te 's-Giuvenhage de heer A. van den Bos, alhier. lijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt, omdat zij de geleidelijke ontwik keling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet alleen om dat een andere politiek leiden moet tot ge weld, bloedstorting, broedermoordmaarodk omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Bntscihe recktvaardighcid ge schandvlekt, van Bribselie scherpzinnigheid ondermijnd en die van BritscJie grootmoedig heid tot een spotternij gemaakt wordt. Naam en Maatschappelijke positie. Gistermiddag kwamen een drietal knapen uit Rotterdam met een gistwagon medcrijden naar liier. Twee der jongens hebben van dit bezoek gebruik gemaakt om de lade te lich ten in den kruidenierswinkel vail H. van Waalwijk van Doorn aan den Buitenhaven- weg. Eén stapte daarvoor den winkel binnen en sloeg zijn slag, terwijl de ander buiten, bleef staan. De dader liep hard weg, wipte de juist vertiekkende tram in en verdween. Gelukkig werd de daad, hoe handig ook verricht, gezien door de buiu-juffrouw aan de overzijde, oj> wier aanwijzing de derde jongen door de politie werd gearresteerd. Bij het ver hoor ontkende hij wel is waar dat hij de bei de andere jongens kende, hoewel heb tegen deel uit verschillende gegevens bleek. Hedenmorgen werden de beide andere kna pen, 12 en 13 jaar oud, te Rotterdam geai-- resteerd en naar hier overgebracht. ,üii het ondergaan van een verhoor bekende de een de steler te zijn en de ander de medeplich tige. De derde jongen is weder vrij gelaten. Zij hadden een bedrag van ongeveer f 7 mede genomen en dit gisteravond op de kermis verleerd. t Door een firma te dezer slede werd bij betaling van accijnzen o. m. een bankbiljet tart 125 gegeven, dat bij later onderzoek bleek va hel i te zijn. In de strafbepaling, vei meld aan de onderzijde van het biljet, komt voor het woord sGcfangenRstraf", dat aan een Duitse!» fabrikaat doet denken. Door de politie is het biljet in beslag genomen. Ontwerp-besluit tot verhooging der gem.- begrooting, dienst 1899 jmefc f 99,694.30. Ontwerp-besluit tot verhooging der.gem.- begrooting, dienst 1899 met f 2680. Ontwerp-besluit tot verhooging der gein.- begrooting, dienst 1899 met f 93.75. Ontwerp-besluit tot het verleenen van re- missiën op de pacht van ge meen tel a n deri j en Rapport van B. W. op het verzoek van den omroeper P. van Alewijn om aanstelling van een adsistent, verhooging van belooning en verstrekking van een bel of bekken. Begrooting der gasfabriek voor 1900. Rapport van de commissie in zake gemeen tewerken op liet .verzoek van J. Schippers, om wijziging der erfpachtsvoorwaarden. Idem op het verzoek van J. J. van Raait, om vergunning bot het hebben van een ge bouw met houten wanden. Idem op het verzoek van A. Hoogendijk Jzn., om verlenging van den termijn van be bouwing van erfpachtsgrond. Idem op het verzoek van A, Baggus Wzn., om gemeentegrond in erfpacht. Door B. en W. wordt aan den Raad ter goedkeuring aangeboden de bij hen van de commissie voor de gasfabriek ingekomen be- giooting voor 1900, sluitende tot een bedrag van f 58,865 in ontvangst en uitgaaf. Voor 1899 was de raming 54,950. Aaii de begrooting is een uitgebreide me morie van toelichting toegevoegd. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Tussdhenscliool, op een jaarwedde van f 100, is geplaatst mej. E. Evers alhier. den raad ingediend B. en W. hebben bij een voorstel tot het verleenen van paoht-re- missiën van een viertal gemeente-perceelen, tot een bedrag in totaal van /"250.32L Van P. van Alewijn, vischafslager, is in gekomen een verzoek aan den Raad om te benoemen een adsistent-omroeper en in ver band daarmede zijn jaarwedde te verhoogen. Tevens vraagt hij om een „bekken" of bel. B. en W. adviseeren den Raad hierop af wijzend te beschikken, daar de jaarwedde vol doende en hel noch „bekken" noodig js. Het 2e' jaaifeest van het houtbevveikers- gilde »Sl. Joseph", onderafd. van de afdeeling Vlaardingen van den Ned. R-K* Volksbond, is wegens steifgeva! uitgesteld tol 20 Aug. a,«. Op een uitgaand Engelseh stoomschip had gistermiddag op de Maas tussdhen Schiedam opvarenden jhet ongeluk was Ballotage liad plaats over 31 candidaten voor het lidmaatschap. Hierop volgde een korte beraadslaging over het jaarverslag De voorzitter deelde eenige ingekomen stukken mede, waaronder de beslissing van de commissie ter bekroning uit het A D. Thieme-fonds. Met algemeene stemmen had de commissie de daarvoor bestemde premie toegekend aan de uitgave van de Codices graecae et latinae van den beer A. W. Sijthoff te Leiden. (An. plans.) Op voorstel van den voorzitter werd 'de heer Sijthoff van deze beslissing telegrafisch in kennis gesteld. Op vooi-stel van de daarvoor benoemde commissie werd de rekening voor kennisge ving aangenomen en de penningmeester Gede chargeerd. Naar aanleiding van het verslag gaf de heer J. A. Fortuijn als zijn meening te ken nen dat liet bestuur door uitgaven te doen voor de feestviering bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin, niet op het eoimnereieele standpunt is gebleven en dat door die uitgave de boekhandel in neen enkel opzicht is gebaat. De voorz. zeide ieders politiek iilzioht te eerbiedigen, doch dat het bestuur overtuigd was, in den geest van de groote meerderheid dezer Vereenigiug te handelen, door het Ge schenk aan te bieden dat bestond in de Ne derlandsche Grondwet. (Daverend en langdu- rig applaus.) Op voorstel van den lieer Warendorff werd besloten alsnog twee leden door het be stuur aan te wijzen naar het congres te Gent af te vaardigen. m ver vallen. De ongelukkige Naar wij vernemen ziju de wetsvoorstellen lot nadere regeling van de pensionneering enz. bij de zeemacht thans gereed om aan de Tweede Kamer te worden ingediend. 'ia 's-Gravenhage is in den ouderdom vau lieden is het 25 jaar dat de opzichter der gemeente-werklieden N. van der Sluis in dienst der gemeente is werkzaam geweest. Die dag is voor hem tot een feestdag ge maakt. Hedenmorgen te 9 uur werd bij in het teekenbureau aan de Korte Haven door zijn superieuren ontvangen, waarbij de heer J. M. A. Zoetmulder, directeur der gemeente werken, hem in hartelijke woorden toesprak en hem daarbij een fraaie barometer aan bood. Ook de opzichters de heeren Bubbeiman en Dominicus boden hem hunne gelukwen schen aan, vergezeld van een zeer fraaie passerdoos. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 10 Aug. J. M. Kiuijssen, 28 jaar, en W. M. de Vries, 22 jaar. A. W. Franz, 46 jaar, en S. Bijloo, 43 jaar. - A. Blokland, 55 jaar, en A. G. Steenivijk, 45 jaar. Geboren 8 Aug. Margavetha Alida, dochter van L, Kooijman en F. Tegelaar, Polderstraat. 9 Aug. Arie Johannes, zoon van J. v. d. Berg en M. Vroegindevveij, Spoorstraat, 10 Aug. Jacoba Anna Maria, dochter van II. P. S. Engering en W. van Dam, lange Haven, Maria Geertruida, dochter van B. H. Janssen en M. P. Dut, Hag astraat. Overleden 9 Aug. Hendrik Groene weg, oud 31 jaar, Polderstraat. Petronelia van der Most, oud 27 dagen, Schie. Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 11 Augustus 1899, des avonds ten 8 uur. Onderwerpen Benoeming eener onderwijzeres in de hand werken aan de Tussdhenscikool, Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. Ontwerp-besluit betreffende de vordering van de firma Giani Muller te^en de ge meente. Aanbieding van de gemeen te-rekening over 1898. en Pernis een dei- in het ruim te terstond dood. Onmiddellijk werd het beilialit daarvan naar hier overgebracht. De kapitein vroeg te vens een dokter, daar hij het lijk niet wilde afgeven dan nadat de dood geconstateerd was, hetgeen daarop geschiedde door dr. Kik kert. Daarna werd het lijk overgebracht naar de begraafplaats alhier. De man is van Ilarlingen afkomstig, doch schijnt onder een vreemden naam gemon sterd te zijn. BURGER L IJ KESTAND Gehutvd 10 Aug. AnUionij Smelüc en Johanna Elisabeth Vltigle. Josephus Johnni.es Ruff en Maria Noordhoek. Geboren 9 Aug. Dirkje, dochter van J Breijer en M. Ommering, Westn.land. - Regina, dochtei van J. Veldheer en A. KoppraanI, Westn.land, Overleden 9 Aug. Sophia Gijsbertha Kramer, oud maanden, EendrachUiraat. 10 Aug. Jan Post, oud 35 jaren, eclitg van J. Brobbel, Schoolstraat, Jacob Mavis, -j- Het „Dgbl." weet nog te melden dat het stoffelijk omhulsel vermoedelijk a.s. Maandag te 's-Gravenhage ter aarde zal worden be steld. Zijn weduwe en zijn zoon W. Maris Jac.zn. worden lieden terugverwacht. Nog zeer onverwadht was het sterven van den meester. Zaterdag jl. deed hij nog een rijtoer in den omtrek van Karlsbad en ge voelde zich daardoor zeer verkwikt. Maar Zondag is de toestand zeer verergerd. Voor zijn betrekkingen is zijn heengaan een on beschrijfelijk verlies. Vooral treffend yoor zijn tweeden "zoon, die een paar dagen vóór de reis van zijn vader naar Karlsbad, naar Indië vertrok, om daar zijn carrière te aan vaarden. In de laatste dagen vóór zijn sterven kon Jaap Maris bijna niet meer zieneen niet ongewoon verschijnsel bij nierzieken. Ten teeken van rouw wegens het overlij den van den meester is het gebouw van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" te Den Haag gesloten, en is daar, evenals aan het Gebouw van den Haagsühen Kunst kring, de vlag halfstok uitgestoken. Heden meldt men ons Het bestuur van vPulchri Studio" te 's-Gia- venhage zal hedenavond eene vergadering jiouden tot regeling zijnerzijds van de be grafenis van Jacob Maris, welke waarschijn lijk Woensdag a.s, zal plaats hebben. De opening der tentoonstelling van schilde ryen van werkende leden van de Haagsche Kunstkring, is van 12 dezer uitgesteld tot na'de begrafenis van Maris, die eerelid was van de "Vereenigiug. Haar bestuur heeft aan de weduwe een brief van rouwbeklag ge schreven. Ver. t. lev. v. d, bel. des Boekhandels, De Vereenigiug ter bev. van de belangen des Boekhandels hield gisteren te Amster dam haar 82ste alg. verg., onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer Aug. Belinfante, die in zijn openingswoord met weemoed hulde bracht aan de nagedachtenis van den onlangs overleden voorzitter, den heer J. K. Tadema. Verder zeide spr. dat er spoedig plannen overwogen zullen moeten worden om hier een eigen gebouw te stich ten, en dat het bestelhuis in eigen beheer zal komen. Daarna hadden de benoemingen schillende commissiën plaats. Na de berechting van tal van huishoude lijke aangelegenheden kwamen de voorstellen aan de orde. Van liet bestuur om de proef (in de maan den AprilJuni dezes jaars genomen) tot vermeerdering der vakkennis in de maanden OctoberMei op ruimer schaal voort te zet ten, en daarvoor een crediet van f 600 toe te staan. Onderscheidene leden voelden het woord. Dc heer Fortuijn achtte het voor de meeste jongelieden, die niet gefortuneerd zijn, zeer bezwaarlijk om de cursussen alhier bij te wo nen.. Het resultaat der bespreking was, dat de commissie alsnog een onderzoek zal instel len naar de behoeften en de mogelijkheid van vakscholen voor den boekhandel in Neder land, en van haar onderzoek in een volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Tegen het bestuursvoorstel had men min der bezwaar, zoodat het zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. "Aangehouden werd liet voorstel van het bestuur om het voornemen vau den Bond van Nederl. Boekvevkoopeisbedienden tot op- richting van een pensioenfonds, zedelijk en financieel te steunen, door (bij welslagen) liet salaris van een administrateur door .de ver- eeniging te doen bekostigen en zoodra 100 verzekerden zijn toegetreden, f 1000 in de kas te storten. Voorstel van 'het bestuur om het crediet voor de Parijscfhe Tentoonstelling in 1900 toegestaan, met hoogstens f 1500 te vergroo- teu. Aangenomen met 57 tegen 30 stemmen. Voorstel van den heer M. van den Bergen te Arnhem, om den red.-adm. van liet „Nieuwsblad" op te dragen gedurende een jaar de handschriften van alle ingezonden, geplaatste en niet-geplaatste stukken te be waren en de kopie terug te zenden, wanneer dat bij de eerste toezending verlangd wordt. Aangenomen. Voorstel van den heer J. A. Fortuijn om een nieuw art. 12a in 'heb reglement te voe gen, strekkende om de bedienden na 6 uur vrij te geven met uitzondering van 15 Aug. 15 Sept., en 15 Nov.15 Jan. na 8 uur. Bij ververping van dit voorstel aan een commis sie in overleg en met medewerking van den Bond van Boekverk.-bedienden, een onder zoek op te dragen naar de loonen en arbeids tijd der bedienden, en een rapport over dat onderzoek in een volgende vergadering uit te brengen. Voorts wenscht de heer Fortuijn, dat le den buiten Amsterdam, die dit verlangen, 3 gulden zal worden vergoed voor liet bijwo nen der algemeene vergadering. Met groote meerderheid verworpen. Voorstel van den heer H. Best c. s. om de algemeene vergadering in 1900 te Parijs te houden en de kosten dezer reis van de leden uit de kas te vergoeden. Dit voorstel trof een gelijk lot al3 liet vorig. Tot secretaris van liet hoofdbestuur is ge kozen de heer Seyffardt te Amsterdam. Waanzin. Dez<-r dagen werd te Rotteidam de kan toorbediende J. P. F. in zijn woning aan de Binnenrotte door den metnallranier R. Prins met een scheermes levensgevaarlijke verwon dingen toegebracht aan achterhoofd en hals. P. die gearresteerd werd en naar de straf gevangenis overgebracht blijkt in zijn geest vermogens gekrenkt te zijn, waarop door de rechtbank dr. S. J. Halbertsma en dr. K. F. Th. van Ziegenweidt benoemd zijn om hem te onderzoeken. JEen zaakwaarnemer. De zaakwaarnemer P. te Rotterdam nam dezer dagen in de Keizerstraat een boter- ea kaaswinkeltje,8 waaruit de winkelier geen verdienste kon putten voor 30 gulden over. I), wist het winkelzaakje spoedig aan een ander over te doen voor 1000 gld. op afbe taling terwijl hij den nieuwen fortuinzoeker bovendien wijs maakte dat de zaak hem 3660 gld. had gekost. De afbetaling der 1000 gld. wilde niet erg vlotten, waarop de zaakwaarnemer eigen machtig voorwerpen in beslag nam, beboe rende tot den inboedel van den winkelier, die een aanklacht over deze wederrechtelijke toeëigening indiende, waarop een vervolging tegen P. is ingesteld. Scheepsongeval. Te Rotterdam zijn gistermiddag deerlijk gebrand aangebracht per Tielsclie boot twee machinisten en een stoker. Bq Zaltbomtnel

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2