i - V r I?»* A> h-r ill §|év BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. R e c 1l t z a k c n. Telegrammen. ru I 1V* die tevens van de Oostenrijksche legatie was. Hieruit zou dan blijken, dat de text van het door generaal Mercier gebruikte briefje juist i=, maar dat het desondanks een val-ch stuk is omdat Mercier er de handleekening van Schneider onder heeft doen plaatsen en er een datum heeft doen opzetten, waardoor dit kladje dus den schijn kreeg "van een echten brie! door dfcn schrijver verloren. De Freycinet is gisteren te Hennes aan gekomen en aan het station ontvangen door generaal Lucas, commandant van het tiende legercorps. Het gerucht heeft geloopen dat Guórin met de zijnen smadelijk den aftocht geblazen hadden door een sousterrain van een aan grenzend .uis; "tis evenwel niet waar. De lieeren hebben ondertusschen groote 1 ehoefte aan drinkwater. Een Amerikaansch dwaashoofdig journalist heeft f2500 per woord geboden aan hem, die hem met Dreylus eigen hand geldlie ven het volgende handschrift kan versehaflen »Captain Dreyfus thanks te American people for their message of sympathy." Een Fransch politicus moet aan den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken verzocht hebben om de origineelen der documenten van het bordereau welke in be zit der Italiaansche regeeiing zijn, te publi ceeren. Viscontie Venosta beloofde er met zijn collega's over te zullen spreken. In 't einde dezer week komen de Czaar eu zijn vrouw in Kopenhagen, vandaar gaan ze naar Darmstadt en dan naar Engeland. In het kanton Zurich is een voorstel van den socialist Lang om evenredige veitegen- woordiging in te voeren met 95 tegen 37 stemmen verworpen. De koning van Denemarken toekende gis teren het besluit tot wijziging vau de samen stelling van het miiu-terie. Aan do ministens van binnenlandsche zaken Von Bardeufleth, van oorlog Tuxen en van justitie Rump is het gevraagde ontslag verleend. De heer Lud- wig Bramsen, oud-lidi van heb Folketliing werd tot minister van binnenlandsche zaken, en kolonel Scknack tot minister van oorlof beademd. De mindstei-president Honing werd ad in terim met de portefeuille van justitie belast. De vorstelijke familie van Montenegro brengt een bezoek aan* den Sultan. De Transvaalsche regeering heeft nu ver klaard tot geen enkele concessie verder bereid te zyn. Thomas Reed, voorzitter van de Amerihaan- sche Kamer heeft zijn betrekking neergelegd, waaruit blijkt, dat hij zich voor het president schap tegenover Mc Kinley bij de volgende verkiezing zal candidaat stellen. In Santiago op San Domingo is revolutie uitgebroken. Generaal Pepta is door de op standelingen verslagen. Het schijnt vrij zeker dat generaal Jimenes slagen zal. Ofschoon het toezicht alle soorten van wijn moet betreffen, dient toch in het oog te worden gehouden, dat ciders minder gesc Ut zijn om onder toode wijnen te worden ver mengd. Het gevaar voor zoodanig misb geldt meer de witte wijnen. De iuspecteurs moeten in het bijzonder er voor zorg dragen dat het toezicht op de bergplaatsen voor verlengbaar crediet eu op de fabrieken van onbelastPn wijn op doelma tige wijs gehouden wordt, in dier voege dat, zonder de handelaars en fabrikanten noodeloos te bemoeielijken of aan te veelvuldige bezoe ken van ambtenaren bloot te stellen, vol doende waarborg wordt verkregen tegen misbruik. De departementen van algemeen bestuur zullen a.s. Dondeidag 31 dezer, verjaardag \an O. M. de Koningin, gesloten zijn. De begrafenis van rnr, Verkerk Pistorius is bepaald op aanst. Donderdag op (oud) »Eik en-Duinen". Vertrek van het sterfhuis om 11 uur des voormiddags. -\ s ÜVERSCHIE, 29 Augustus. Zooais wij reeds vioeger hebben medegedeeld zal 3i Augustus a.s. voor deze gemeente een dubbele feestdag zijn. Immers behalve dat die dag de verjaardag van II. M. Koningin Wilhelmina is, zal dan ook de burgemeester met zijn jonge vrouw weder binnen de gemeente terugkeeren en zal hij bij die gelegenheid feestelijk worden ontvangen. Te 11 uur zal door de feestcommissie met de eerewacht te paard de burgemeester met zijn vrouw op de grens der gemeente nabij den tol van de Ileul worden opgewacht om gezamenlijk naar het doip te gaan op de grens waarvan oemge Zangvereenigingen zullen geschaard zijn die hen zullen toezingen. Daarna zal worden gegaan naar het ge meentehuis waar de Raad ter ontvangst zal zijn vergaderd. Vandaar zal in optocht een bezoek worden gebracht aan de R. K. schooi, de openbare school, en de school met den bijbel. Vervolgens zal een rit door de gemeente gemaakt worden om daarna een bezoek te brengen aan de gemeente-bewaarschool. Ten slotte zal de stoet naar de tribune ann den Rijweg gaan, waar de zangvereenigingen nogmaals een paar liederen zullen zinren, waarna de stoet zal ontbonden worden. Te 3 uur zal er een ringrijden plaats hebben, waarvoor zich 13 paren hebben aangemeld. Tot sluiting van fiet feest zal te 9!/s uur een vuurwerk worden afgestoken op een land ann den Rijweg nabij de burgemeesters woning. De gemeente wordt voor deze gelegenheid ook versierd. Een eerepoort is nabij de Hoogebrug geplaatst, terwijl baldaquins wor den aangebiacht voor de burgemeesters woning en voor het gemeentehuis. Bovendien wordt voor een aantal particuliere woningen illumination aangebracht. Poffertjeskramen worden geplaatst aan liet begin van den Rijweg, waartoe de daar staande heining is weggeruimd. Vrnclitemvijmvet. Bij resolutie heelt de minister van finan ciën voorschriften gegeven omtrent de uit voering der vruchtenwijnwet. Nu de binnenlandsche ciders van accijns worden vrijgesteld, is het gevaar grooter dan tot dusver, dat men zulke wijnen zal gebrui ken voor vermenging van druivenwijn, heizij om bij uitvoer afschrijving te bekomen op de rekening voor verlengbaar crediet voor drank waarvoor geen aanslag voor accijns heeft plaats gehad, hetzij om het mengsel in liet binnenland te plnalsen met berekening aan den kooper van den accijns voor de volle hoeveelheid, hetzij met een ander oneeihjk oogmerk. Ook van andere vruchtensappen is misschien dergelijk misbruik te maken. Volgens het eerste lid van art. 2 zal het daarom verboden zijn in beigplaatsen van verlengbaar crediet in te slaan of voorhanden te hebben niet alleen appel- of perewijn, maar ook verse he of gedroogde boomvruchten, als mede ongegist sap of aftreksel van druiven en gegist of ongegist sap of aftreksel van andere boomviuchten. Op dit vei bod wordt in het bijzonder de aandacht der ambtenaren gevestigd. Op de handhaving moet nauw lettend worden toegezien. Tot dusver was het bezoek in bergplaatsen voor verlengbaar crediet in den regel slechts noodig voor driemaandelijksehe opnemingen van den voorraad of voor verificatie van ten uitvoer aangegeven wijn. Voortaan zal dit anders moeten zijn. Elke bergplaats zal, behalve voor die werk zaamheden, geregeld doch steeds op tijd stippen, die den handelaar niet vooraf bekend kunnen zijn, door ambtenaren bezocht moeten worden om zich te overtuigen, dat geen vruchten of vloeistoffen in strijd met voor meld verbod voorhanden zijn en om voorts er op te letten of de druiven wijnen soms behandeld worden op eene wijze, die aan leiding geeft om aan eenig misbruik van bovenbedoelden aard te denken. Voorts moet worden nagegaan, of in berg plaatsen voor verlengbaar crediet wijn wordt ingeslagen uit het vrije verkeer en waarvoor dus geen aanslag op de rekening plaats heell. Blijkt dit' in beteekenende mate het geval te zijn, dan dient op zoodanige bergplaats scherper te worden toegezien, tenzij omstan digheden aanwezig zyn, welke het denkbeeld uitsluiten, dat die wijn elders met onbelas- ten wijn vermengd zou kunnen zijn. Dat brj verificatie van wijn, aangegeven tot uitvoer naar het buitenland met afschrij ving van accyns uit bergplaatsen voor ver lengbaar crediet, scherp moet worden onder zocht of de vloeistof wei voldoet aan alle vereischten genoemd in art. 24 der genoemde wet van 20 Juli 1870, behoeft na het voren staande geen betoog. Ook op overtreding van dat artikel ten opzichte van den voorraad in zulke bergplaatsen mi t voortaan scherp worden toegezien. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in liet arrondissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Som melsdijk, ter standplaats Schiedam, rnr. G, Murman, advocaat en procureur te Tie], tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechlbank en waarnemend gnlfier bij liet kantongeiecht aldaar [Reeds in een deel ouzer vorige oplage gemeld.] De moet, komen de uitvoerders van recht en wet tot de ontdekkingdat ze eigenlijk aan 'n verkeerd adres zijn! Tableau. Ende aldus geschiedde in den jare 1899, den 25en Augustus 's namiddags 1 uur. In overleg met den directeur van gemeen tewerken stellen B. en IV. than:, aan den gemeenteraad voor, te besluiten: lo. dat aan weerszijden van de Koningin Wilhelminabrug een schermwerk van palen zal worden aangebracht; 2o. dat, ter voorkoming van het bij hoo; water drijven van de schepen op de schuif- of dekgordingen en tevens ter nadere verster king nog van de schooling, tusschen elk paar vloedpaien langs de schooling, nog twee der gelijke palen zullen "orden geplaatst, zoodat de onderlinge afsta r an deze dan zal wezen 6.36 M. De kosten van beide werken worden ge raamd op 6600. De aan den gemeenteraad aangeboden bt- grootmg voor 1900 bedraagt f 221,033.66 we- vangsten en uitgaven. De voordracht voor een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Tusschen- school bestaat alleen uit mej. L. J. Berkhout alhier. De voorgestelde jaarwedde bedraagt f 100. B. en W. stellen voor de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1898 "oorloopig vast te stellen in ontvang op f480,232.90, in uitgaaf op f 369,409.88, alzoo -met een batig slot van f 110,823.02. B en W. stellen aan den gemeenteraad De man die na het bezoek der Koninginnen te Rotterdam door den stoomtram de beide beenen zijn afgereden, C. van Haaften, is thans uit het ziekenhuis ontslagen. Met be hulp zijner vrouw zal hij nu in zijn onder houd trachten te voorzien door een café in het Broersveld, dat tijdens zyn verblijf in het ziekenhuis, is ingericht geworden. Hij zal nu voortaan op krukken en houten bee nen moeten gaan. Door de politie alhier is hedenmorgen aan gehouden de koopman A. H. S., die in liet „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond tob het ondergaan van 1 dag hechtenis. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht. Gisternaimd'dag te 5§ uur viel de 31-jarige J. B die m abnormalen toestand verkeerde, van liet lick der Willemsbrug m de Nieuwe Haven. Door een agent van politic met eem- ge burgers werd hij op het droge gehaald, waarna hij naar de politiewacht aan de Hoofdstraat werd gebracht om zijn roes uit te slapen. De 5-jarige Gomt Kinds viel hedenmorgen met vischjes scheppen in de Schie, doch werd daaruit spoedig gered door Vrauwdeunt, waarna het kind naar de ouderlijke woning in de Zijlstraat werd gebracht. Naar ons wordt bericht, heeft de 4-jarige Tennis Bezem er den inhoud van een emmer heet water over de beenen gekregen, doordien zijn schort aan den emmer bleef haken en deze daardoor omviel. (ievonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een lederen étui met rozenkrans enz., I Door eonige bewoners der Markgraaflaan een koperen schroef, een kinderschoenlje, een 'is tot den gemeentetaad een verzoek gericht damesceintuur, een kinderhnndschoen en een huissleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een bril in huisje, bij Schellevis, Broers veld 101, een vrouwenzak met een bril enz. bij Koning, Tuinlaan 10, een zwart zijden heerenstrik, bij v. d. Zee, Broers vest 103, een vrouwenmuts, bij Mak, Hoofdstraat 235, een damesportemonnaie met een rozenkrans, bij Leeflang, Hoofdstraat 49, een hamer, bij wed Schoei, Ged- Broersvest 3417, een bruin steentje in goud gevat, bij Groenendijk, Baan 52a, een nikkelen horloge, bij Van Dijk, Baan 25g en een zilveien dameshorloge, bij Van der Dussen, Dwarsstraat 25. voor in 1900 aan het Burgerlijk armbestuur een subsidie te verleenen van f 9306, zijndo ƒ41 meer dan in 1899. Door B. en W, zijn een tweetal ontwerp besluiten aan den gemeenteraad aangeboden tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1899; ze betreffen o. a. een subsidie aan de Visschei'ijschoo! ad f 190 (op de begrooting memorie uitgetrokken), den aankoop van een portret van de Koningin nd f75 (van den heer Bogaeits, oorspronkelijke prijs f 300) benevens een paar kleinere posten. die straat te verlichten en te rioleeren B, en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, aangezien de eigen domsrechten dier straat van de gemeente niet vastslaan. Eerst dient gewacht tot dit wel het geval is. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 28 Aug. Jannetje, dochter van J. Krom menhoek en J. van der Vlies, Broersveld, 29 Aug, Theodorus, zoon van T. Polet en A. M. van der Stroom, NieuwsHcht Z.Z. Overleden 28 Aug. Iluibrecht Nieuwenhof, oud 88 jaar en 6 maanden, Broersvest. verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina zal hier weder op de gebruikelij ke wijze woiden gevierd. Woensdagavond zal het feest worden geopend met een taptoe te 9 uur. Dr.nderoagochtend to 8 uur zal bij gunstig weder koraal muziek gegeven worden op de Markt, terwijl te 1 uur een parade zal gehouden worden. Voorts zal Zondag a.s. een mat mee in do Plantage plaats hébben, even eens ter eere van den verjaardag der Konin gin- Blijkens achterstaande advertentie zal de tentoonstelling van bloemen en planten, op 2 en 3 September in de Gfficieren-Vereeni- ging te houden, geopend worden op Zaterdag 2 September, des namiddags te ltyg uur. Door het far.fare-gezelschap sËxelsior", direc teur de heer Abr. Jordaans, zal dien dag, des avonds van 8 tot 10 uur, een concert gegeven worden. 'Zooals men zich zal herinneren is deze tentoonstelling georganiseerd door het bestuur van het Volkshuis alhier, dat in het voorjaar het noodige beschikbaar stelde voor allen die wenschlen deel te nemen aan deze tentoon stelling en die lust hadden om de planten te verzorgen en te kweeken. Het doel was om de liefde voor bloemen en planten aan te wakkeren of op te wekken. Zaterdag en Zondag zullen nu de resultaten kunnen beschouwd worden van de zorgen die aan de plantjes besteed zijn, en, .zooals wij reeds vernomen hebben, zal dit geen teleurstelling baren. Men meldt van hier aan het «Volksdag blad" Vrijdag ji. werd te Schiedam bij eene weduwe, welke onwillig tot belasting betalen is, door een deurwaarder beslag gelegd op den inboedel. Met een ijzige deftigheid werd het meubilair geïnspecteerd en geregistreerd door den man der wet en de benoodigde getuigen. Niets werd vergeten: 'n manke tafel, 'n drie- poolige kast, 'n wel-eens-geverfd-geweest- zynde ladetafel, 'n nikkelen wekker en zelfs een mangel, waarmee de tobber haar boterham moet zien te, krijgen ontging den blik niet van den deurwaarder. Eindelijk wordt de kwaadwillige opgeroepen haar naam te plaatsen onder 'n anderhalf- uur-vereischt hebbend stuk schrijfwerk en by de vraag, door de executante of ze de ge boorte óf wel de weduwvrouw's naam zetten Gemeenteraad. De gemeenteraad zal op morgen (Woens dag) des avonds te 8 uur een vergadering houden. De onderwerpen rijn Benoeming van een onderwijzeres m de nuttige handwerken aan de Tusschenschool Rapport van B. en W. op heb verzoek van de Vlaardmgsche Visschersvereeniging om aan schoeiing en brug van de Koningin Wil- keknïna/h&ven eenige voorzieningen te doen aanbrengen Rapport van B. en W. op het verzoek van A. van der Burg e. s., om bestrating en ver lichting van een gedeelte der Markgraaflaan Rapport van de Raadscommissie ad hoe omtrent het onderzoek van de gemeente-reke- ning over 1898; Ontwerp-beshiit tot af- en overschrijving van f 190 op dc begiooting van uitgaven der gemeente, dienst 1899; Ontwerp-besluit tot het voldoen van 133.15 uit den post voor onvoorziene uitga ven der gemeente-begrooting voor 1899. Door de Vlaardingsche visschersvereeni- ging was een adres aao den gemeenteraad ge zonden van den volgenden inhoud: Do Yl. Visschersvereenigmg te Ylaardin- gen, goedgekeurd bij Koninklijk besluit 28 blaart 1894, 12 Juni 1895. Geeft men verscliuldigden eerbied te ken nen haar verhandelingen in de 1.1. vergade ring nl. dat zij met algemeene stommen heeft goedgevonden en besloten, bet volgende onder Uw zeer gewaardeerde aandacht te brengen lo. dat bij den ingang van de Wiihelmina- haven de scherpe hoek a/d Noordzijde barer inziens niet voldoende gedekt is, daar bij een kleine aanvaring bf aan den hoek zeiven of aan de vaartuigen schade zal berokkend wor den. 2o, dat in de doorvaart van de Wilh. brug zeer scherpe, uitstekende puimsteenon zijn gemetseld, die bij de minste aanraking door de schepen heensnijden en bij een kleine vaart groote schade zullen veroorzaken. 3o. dat in de haven zelf de dwarsbalken, voor de schoeiing die ligging hebben, dat, wanneer de schepen met den kop tegen den wal liggen, de vaartuigen bij zakkend water onvermijdelijk er op blijven zitten. Ook, dat de lijsten, op die dwarsbalken, ter dekking der koppen van de landwaaten enz.waaron der ook wordt verstaan de banden, die om de onderste dwarsbalken rijn, welke zoo gevaar lijk zijn voor den onderkant van den voor steven; die als zij splintert groote schade aan de vleet veroorzaakt, wanneer die bin nen gehaald wordt, van dien aard rijn, dat zij spoedig afbreken, zoodat de koppen de Behalve de reeds gemelde concerten zal nog het muziekkurps van de dd. schutterij op Koninginneverjaardag 's avonds een con cert geven in den tuin van de sociteit Ge zelligheid. Tot heden zijn alhier van 1 Januari af 15 gevallen van roodvonk aangegeven. *Van het in de Haven in lossing liggende stoomschip E1 e x t r a, geladen met zout, brak gistermiddag te 41 plotseling de stel ling, waardoor N. Verbruggen en Arend Ver ree, die rich daar op bevonden, in het water terecht kwamen. Door de hulp van de bemanning en dra gers werden beiden spoedig op het droge ge bracht. De maand Augustus spoedt ten einde en nog duurt -de slapte voort in de visscherij. Een leege haven, werklieden van ieder ver want bedrijf daarlangs zich vervelende, wan delende, Jiggeode of vissehende, 'tis in een woord een treurig gezicht. Deze heele afge- loopen week was de aanvoer zoo gering, dat er slechts ééns in de 5 dagen afslag van haring was. De aanvoer bedraagt in het seizoen nu reeds bijna 120000 ton minder dan verleden jaar. Dit beteekent dus ook een bedrag van ruim 120000 gulden arbeidsloon in 3 maanden tijds. De agent van politie Gimbergh alhier, die verleden week bij een arrestatie in zijn duim werd gebeten, is nu geheel buiten dienst en onder geneeskundige behandeling, daar ge bleken is, dat hij ook aan zijn hoofd ernslige kneuzingen heeft bekomen. B. en "VV. doen te weten dat ter secretarie dezer gemeente, met de bijlagen ter visie is jelegd het verzoek vanC. van Aken Jr., alhier om vergunning tot het oprichten eener brood- en koekbakkerij, in het perceel Wijk G No. 16/22, Kadaster Sectie A Nr. 3951 dat Zaterdag den 9 Sept. 1899, ten raad- huize, des namiddags ten één ure, gelegen heid zal worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te licliten; en dat, zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis kunnen nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Sedert de vorige opgave is aan het politie bureau alhier als gevonden gedeponeerd een koperen half ons gewicht en een hondenmuil band. Aldaar terug te bekomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 29 Aug. Liedeweij, dochter van P. Eijgen- raam en L. Broek, Ged. Bier sloot. Overleden 29 Aug. Maartje Hofttizer, oud 2 maanden, TP estnieuwland. Naar wordt gemeld zal sConcordia" alhier Donderdagavond aan boord van een schip een concert geven, wijl door het gemeente bestuur de vergunning is ingetrokken om van de tent op de Markt gebruik te maken. Taalcongres. De zittingen van het Taalcongres te Gent zyn schepen doorvijlen, zoodat, met het oog op de Maandag begonnen. Eerst ter nagedachtenis toeneming der scheepvaart, vooral in de laat ste jaren, het adressanten zeer gewenscht voorkomt, dat in deze groote behoefte voor zien worde, te meer, daar in de Wilh. haven zeker ook groote drukte zal heerschen. van 'den juist gestorven Hiel een paar rede voeringen o. a. een van prof. Kern. Leden van het algemeene comité zijn Kern, Kiewit de Jonge, Rooses Obrie en Minnaert; secretarissen Kluyver, Marcelles Emants, Pol de Mont, Reinhard en Van Hauwaert Voorzitters der secties zijn o.a. prof T« Winkel, Alberdingk Thym, Gallée, Hul va» Buren, Mac Léod, secretarissen Van Zuvlen Beets en Sipman. 1 De beeren doen als gewoonlijk heel wichtig en^iaken veel pret. Er zijn heel J discoursen ook van Nederlanders, Niet sSociaaF'. In het woord »Ter inleiding" der jonaste uitgaaf, zijner sverzamelde Dichtwerken" dezer dagen verschenen, schrijft dr, Schaen.' man over de poëzie der «jongere" dichters en dichteressen onzer dagen, o. m. ook (ij;. «Onbetwistbaar heeft de moderne kunst aan de kunst als zoodanig groote diensten bewezen. Zij heeft de beeldspraak weêr tot de natuur teruggeroeid. Zij heeft de ier- houding van het beeld tot het verbeelde weêr tot waarheid gemaakt, in harmonie met de werkelijkheid gebracht. Maar of het beeld daardoor verstaanbaarder, duidelijker zichtbaarder wordt Of het verbeelde sneller komt tot het gemoed, den geest de ziel vaa den lezer? Het is mogelijk, maar voorshands blijf ik het betwijfelen. Wat ik elders reeds heb uitgesproken, mag ik hier herhalenvoor mij ontbreekt aan de nieuwere kunst het sociale. Zij is geen kunst voor de ge meenschap, voor het volk. Zij zingt niet in den nacht voor de herders, zij geleidt hen niet tot het Kindeken van Bethlehem, «Als de kunst met sociaal is, dan is zij nooit groote kunst. Dan vervult zij niet haar roepingvreugde te brengen en har- monie. Altijd en overal is en blijft dit haar ware werkzaamheid. Kunst, de echte is nooit egoïst. Neem het op egoïsme ,t meest berekende kunstvoorbrengsellijfsieraden. Welnu, deze doen meer dan een enkele persoon sierenzij brengen vreugde aan allen, die oogen hebben, die een statige gestalte in breed golvende gewaden, een ranke jonk vrouw in gracelijk zwevende tooi zien gaan. «Wat van alle kunst geldt, geldt in de hoogste mate van de poëzie. De poëzie moet zijn voor het volk, vreugde gevend en ver heffend. Laat ons hier nu "niet elkander plagen met volkstoon en dergelijke dingen. Dit vjs te gemakkelijk om geestig te zijn. Ieder weet, wat hier het volk beteekent. b Welnu, onze moderne poëzie is niet voor het volk. Zij is niet voor de kleinen en eenvoudigen «Wat mij betieft, ik geloof veeleer aan de verjonging der oude poëzie, dan aan de volledige overwinning der jongere. Bet Goethefeest. Het feest ter herdenking van Goethe's ISOsten jaardag is Zondag te Franklurt ge» opend met de huldiging van den dichter voor het Goethe-gedenkteeken op de Goelhe- platz. Het plein was versierd met dertig vergulde kandelabres, door groenslingers verbonden. Boven het standbeeld van den dichter was een rijke koepel gebouwd, die des avonds door duizenden gloeilampjes werd verlicht. In den omtrek van het plein was een dichte menigte op de been. Om het gedenk- teeken waren geschaard vertegenwoordigers van het landsbestuur, stedelijke overheden, zelfs zooals de door «Jugend" aangehaalde Ilannoversche majoor zou zeggen degene- raal-divisie-commandant en de plaatselijke commandant, verder vertegenwoordigers van de Duitsehe hoogescholen, de «Goethe-Gesell- schaft" en de Weener sGoethe-Verein". De ach tergrond was bezet door de zangvereeni gingen van Frankfurt. Van den Romei berg trok een lange stoet deputaties en vereenigingen naar het plein met kransen, die aan de voeten van den grootmeester van Duitschlands dichtkunst werden nedergelegd. Voorop werd een prach tige kuns \an de stad Frankfurt gedragen; daarachter schreed de magistraat. De eerste burgemeester legde dezen neder met een korte, maar treffende toespraak, een gelukwensch aan het Duitsehe volk en in het bijzonder aan Frankfurt, dat zulk een grooten zoon heeft voortgebracht. Na deze toespraak defileerde de gansche stoet van duizenden menschen voorbij het standbeeld. Elke deputatie legde een krans neder, drie honderd in het geheel. Een matinée in het Hippodrome, waar louter gedichten van Goethe op muziek van Schumann, Schubert, Brahms, Wagner, Men delssohn en Beethoven ten gehoore werden gebracht. Des avonds trok door de grooten- deels met gloeilampjes verlichte stad een fakkeloptocht van zes duizend personen. De «Petit Bleu" meldt, dat mr. Troelstrn bezig is geld bijeen te brengen voor een Nederlandsch socialistisch dagblad. Op de vergadering van den Journalistenkring, Zon dag j.L, vernamen wij het zelfde. De rechtbank te Rotterdam deed heden uifspraak in de zaak van L. F. Schmitz en C. van der Meer, die in den Pinksternacht zich toegang verschaften tot een onbewoond pereeel aan den Plantageweg 55, tervvpl by j betrapping op heeterdaad door de politie door Van der Meer een revolverschot werd gelost in de richting van den agent Jacobs, zonder dezen evenwel te raken. De rechtbank veroordeelde Schmitz tot 10 jaar en Van der Meer tot 6 jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was resp. 10 en 5 jaar. Vi sl Het Proces-Hreylus. RENMES, 29 Ang. Om 6.35 werd de zit ting geopend voor een stampvolle zaal. Ten. gevolge van de vele dreigbrieven ge richt tob kolonel Jouaust en andere perso nen, die in het procos betrokken rijn, is men er toe overgegaan bij het binnenkomen do kleederen van het staande puibliek oppervlak kig te onderzoeken. Tob overmaat van voor zorg heeft men de kelderluiken, die de onder- tSS Jf k P 1 ft f tff' - Y 1

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2