l 53"e Jaargang. Woensdag 30 Augustus 1899. No. 10024. 99, „Orpheus" naar Antwerpen. o o am. nk l n. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. KcrJt en Scliooi. SCHIEDAMSCHE COU F lN'r Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó- een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 6§. iltriiiiiiiur Prijs der Advertentiën: Van 1—7 regels fl. 0.90; iedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats d-'e'zii innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ui wijzen. EX. Ant ir de «ge- Idee- elgke Ijaar ,edea ieder eden ver SOOD unne n. ziel' va eren i w mii Hadden we door onze te late aankomst de processie moeten missen, de uitstekende plaats, die wij hadden, bood liet vooruitzicht dat wij van den „cortège" dubbel zouden ge nieten. Vooraf gegaan door de reuzin en den i-eus van Antwerpen, de hoofdpersonen in do stedelijke legende, en waarmede vroeger meer malen werd geparadeerd, kwamen de ver schillende maatschappijen met hun praalwa gens. Nu moge men het roemen in schilder achtige taal, de pen blijft te zwak om bet schoone naar waarheid te teekenen. De Vlaamsche artisten zijn meesters in liet samenstellen van stoeten; opvatting en uitvoering zijn onverbeterlijk. De jonge Vla mingen kwamen het allereerst met mededin gende groep no. 1Assyrische en Egypti sche kunst: Sesostris zittende op zijn troon, voorafgegaan door waaierdragers en harp speelsters; een tempel zeer groot, met histo risch juiste versieringen en priesters, die de reukoffers onderhouden; een prachtig weer gegeven twintig voet hooge Sphinx "en ne gers, die een afgodsbeeld vervoeren. Groep 2 wordt voorgesteld, door de „Vriendenschaar" en brengt ons van 14 eeuwen voor Clir. naar het Grieksche en Romeinselie tijdperk. Trok ken ons zoo pas moskitosveidrijvers, reuk en wierookdragers, schriftgeleerden en pries ters voorbij, nog voorafgegaan van Egypti sche zangers en danseressen, thans zegewa gens met Apollon en Zeusen met tal van klas sieke beroemdheden op elk gebied van kunst. Wagenmenners getrokken door een wit drie span, omringd van bardloopers, worstelaars en diskuswerpers, vergezeld van zingende maagdien en bloemenstrooiende kinderen. ■De oude Christelijke kunst was verdeeld in drie groepende Romaansche, Bizantynsche en Arabische kunst. Moesten wij in de voor gaande groepen de breedgeschouderde on ge spierde mannen, met hun borstelige koppen en hoekige gelaatstrekken bewonderen, nu troffen ons do typische gestalten met hun ka il rakteristieke coiffure. De Arabische muziek met haar paiikenslager op een kemel, weixl gevolgd door een reizende familie, gezeten in een tent wie? stabiliteit telkens bedreigd werd door de kwaadwillige bewegingen van haar drager, en het geheel was omgeven van Badouinen en waarzegsters, ezeldrijvers en waterdraagsters. De Gotische kunst, voorgesteld in drie groepen, voerde met zich rond altaarstukken en reliquiekisten. Deze afdeeling bestond al leen uit ongeveer hopderd personen, en werd gevolgd door de Italiaansolie, Duitsche en Eranselle renaissances. Wat een heerlijke strijd om elkander in het schoone te willen overtroffen en dat te willen bereiken, zooals dat onze Vlaamscbe buren hebben getracht. De verheerlijking van Albert Diirer, de on uitsprekelijk prachtige groep der Fransclie re naissance en eindelijk de Hollandsche kunst der 17e eeuw met de hoofdpersonen Rem brandt en Vondel; welke zullen wij het meest' roemen? Onrecht deden we, zoo wij niet van de Vlaamsche renaissance en van dc Rubens-groep gewaagden en de hulde aan Van Dijck het slotnummer en voorge steld door de vereeniging „Hoop en Liefde" aanwezen als een der schoonste, zoo niet de allerschoonste vertooning. Heb gemeentebestuur van Antwerpen heeft honderdduizend francs besoliikbaar gesteld om de vereenigingen in hun enorme kosten ie gemoet te komen, maar de kunstenaars, die zijn aangewezen oon te beslissen, wie het leeuwenaandeel moet hebben, zullen zicli wel een paar malen bedenken eer zij uitspraak doen. Langzaam en met voorbeeldige, orde trok de stoet door de straten, die op sommige pun ten smaakvol waren versierd. Wel had de frischheid van het groen geleden, maar het was niettemin in toon gebleven met de ver gulde lantaarns langs de Kaiserlei. Nu ten strijde! Wij stelden ons op achter ons vaandel en trokken naar de Comédïe franyaise, waar de wedstrijd reeds was aangevangen. Twee van onze krachtigste medestrijders waren reeds terug; de een met veel en de ander zonder nioedi. De toegang tot den schouwburg was ons, zangers verboden. Trouwens al hadden wij er nog zooveel voor over gelhad onze me dedingers te hooren, het kon niet; de zaak was uitverkocht. De deelnemers aan den wedstrijd weiden, en niet eer voor dat hun voorgangers aan het tweede nummer waren begonnen, toegelaten tot het achterste gedeel te van heb gebouw, langs den artistenopgang. Den nog voorhanden tijd mocht men zioh op da keien vermeden. Dat zijn de onaange naamste oogen'blikken van de geheele excur sie, tusschen tegenstanders, die reeds zijn op getreden en die, welke nog moeten verschij nen; onder drukke en zenuwachtig gesti- culeerende Judaeërs en fluisterende concur renten, die met het eone oog je medailles en met het andere je opgekomen zangers tellen. 't Is drentelen heen en weer, en soms uit ver veling op een stoel neer gevallen en met de ellebogen op een lange gelegenheidstafel el kander aangegaapt, dassen verschikt, hand schoenen uitgerekt, door de O van wijsvinger en duim getrokken, er mee op de vlakke hand geklopt, ze opgerold en nog maar eens we<™e- stopt. 00 lntusschen is de estaminet-houder geko- men met„AVat zal het zijn en een gericht alsof hij zeide„Je begrijpt, dat ik de stoe len heb gezet, om wat te verdienen zulle." Het consigne iszoo min mogelijk gebruiken en niet rooken, dus „breng nu eens een glaas je van iets, da'fc niet veel kost; het hoeft niet lekker te zijn." „Ik zal oe lemonaad brengen, dat is frisch in de keel zulle en. de prats is vingt centimes." Tusschen ouveriers en schepenen, hande laars en onderwijzers verschijnt plotseling een vrouw met negotie en met een zuur lach je staat ze voor je en houdt je een rolletje pepermuntjes voor, met de dringende uitnoo- diging om ze te koopen, want dat ze zoo goed zijn voor do keel. Haar verschijning aan onze tafel ontlokt aan een van ons den uitroep „Allemachtig, Sien, ben jij datHoe kom jij hier. Je woont toch nog in Amsterdam „Ja, seker," is het antwoord' van de koop vrouw. „Met een kekoersgaan wij, ik en mijn sus Saar altijd mee en nemen d'an wat kleine negotie mee, zoo'n snoepartikeltje; as de san- gers dan gelukkig binne en wij hebben een paar einte verdiend, dan kan het savens beter laijc." „Heb schiet anders nog niet op, is liet wel ,,'t Gaat broerdis me dat ook hier een lamme boel; anders mogge we over al voor niks in, en hier mot je een franc be talen en mag je niet onder het singen in de paden loopen." „Bij welke vereeniging zingt, je man, Sien „Me man is jaren lid bij „Oefening baar kuns" gewees, nu is ie bij een nieuwe vereeniging, die voor dit ke- koers is opgerig „Soet en suur". Se hebben een knappe dirrikteur, sijn naam ben ik ver- gete. 'bis nog een jong mins, en me sus, die met Witjas is getrouwd gewees, die der twee de man is bij de „Singende nathalzen''." „Zoo, die hebben al gezongen, is het niet? En goed ook; zoo ik hoor, maken ze wel kans op een eersten prijs." „Maak me een gijn- tjeas jullie der niet ware. Ik ken julhe wel, hoor!" en ze maakte terwijl een gebaar met vinger en duim alsof ze een glaasje in haar keel leeg goot, „Mooi compliment!" „Nou ja, ik meen het soo erg niet't is maar zoo'n grappie; koop me maar leeg, dan wenseh ik je succes." „Weet je wat, daar heb je ecu dubbeltje, deel nu aan die jongens daar maar een pakje uit." „Dat is wel sonde, aan dat brutale Antwerpsche schorem. Ik zal dien kleinsten er één geven, uit dat losse pakkie cu voor de rest*geen nieuws hoor!" „Gegroet hoor, Schiedammers! hou je maar koest, want soo mot je singe. Die smeris daar aan de deur, die me er niet in wou late, heeft al gekeke waar jfe sit!" Weg schoof de dikke madam, met haar artikel, dat stellingwerf (Fr.), deelde mede dat in Fries land de, gemeentekassen door eene com missie uit Gedep. Staten worden opgenomen overeenkomslig het verlangen van den inleider. De heer Verploegh Chassé vroeg daarop of bij Koninklyk besluit boeten mogen wor den opgelegd en beweerde dat de malversa tiesgevolgen waren alleen van slechte controle en dat het niet noodig was om het stelsel te veranderen indien het goed werd toegepast. De inleider antwoordde daarop, dat de maatregelen in Friesland genomen, hem onbekend waren, maar in de andere provin cies geschiedt zulks toch niet en aangaande hetgeen door den heer Verploegh Chassé in t midden was gebracht merkte de inleider op dat een Koninklijk besluit op eene wets bepaling moet gegrond zijn. Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren Rijbau te Delft, Raupp te Roermond en Van Doorn te 's-Gravenhage. Na afloop der werkzaamheden werd een rijtoer gemaakt naar en door het Oranjewoud, waarna men zich in het Hotel Jorissen aan den disch schaarde. De heer J. v. d. Laan van Sneek, voorzitter van den ïNederlandschen Bond van Gemeen teambtenaren woonde de vergadering bij, De gewone audiënties van de Ministers van Financiën, Oorlog en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 26 dezer bedroeg bij de Ned er 1. Bank f 3,846,475.391/s bij de betaalmeesters.. - 2,750,774.96Vs Te zamen.f 6,597,250.36 Het vice-consulaat te Sables d'OSonne is opgeheven. Naar de sHaarl, Crt." uit goede bron ver neemt heeft de heer mr. W. R. baron van Lijnden aan H. M. de Koningin eervol ont slag verzocht uit zijne betrekking van griffier bij de arrond.-rechtbank te Haarlem. Het V. T). deelt mede dat de toestand van jhr. mr. W. C. M. Bosch van Oud- Amelisweerd, oudste lid van 't college van curatoren der Utrechtsche universiteit, een der oudste leden van de Ged. Staten, hoogst zorgeljjk is. Zaterdag overleed te Utrecht in den ouder dom van ruim 67 jaren, de heer O. R. I. Viveen, districts-inspecteur der spoorweg diensten aldaar. s Te 's-Gravenhage is overleden de Leer J. P. Feith, oud-secretaris-generaal van het Departement van Koloniën. weinig aftrek vond. Een der bewakers van den toegang tot het strijdperk wenkte ons, dat wij konden in gaan tot de kunsbhalle. Onderhet aanstroopeu en aandrukken der nauwe handschoenen, vroeg men aan dengeen dio het gesprek met de koopvrouw had ge opend „Hoe kom jij zoo familjaar met dat Amsterdamselie perceel?" „Wel, toen ik nog een kind was, kwam zij met haar moedor elke week bij ons aan huis; ze liepen toen met liet „pak". Je zulit toch wel eens gehoord hebben van Aal Markus; nou, daar is zij een dochter van." „Zoois het die V' Vereeniging voor Gemeentebelangen. Zaterdag werd te Heerenveen de alge meene vergadering gehouden der Neder landsche Vereeniging voor Gemeentebelan gen", onder presidium van den heer Verploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen. Door H. J. G. Hartmann, commies-chef der eerste afdeeling ter Provinciale Griffie van Zeeland, werden de debatten ingeleid over de contróle op den gemeente-ontvanger en hjj kwam daarbjj tot de volgende con clusies 1. De contróle op den gemeente-ontvanger is bjj de wet op onvoldoende wijze geregeld 2. aanstelling van afzonderlijke ambtenaars (inspecteurs) of commissies voor de contróle is niet overeen te brengen met het stelsel der gemeentewet en zou leiden tot onnoodige uitgaven en vermeerdering van werkzaam heden 3. verbetering is te verkrijgen door a. het facultatief voorschrift van artt. 116, 2e lid der gemeentewet te veranderen in een impératie Voor de boekhouding van en de con tróle op den gemeenteontvanger algemeene regelen te stellen, waarvan de handhaving kan worden verzekerd door de bevoegdheid te verleenen tot het opleggen van admini stratieve boeten. De heer Sleeswjjk, burgemeester van West- Uit Maastricht meldt men ons dal de Broederschap van Candidaat-Notarissen in Nederland aldaar op 26 Augs. j.l. haar 94e algemeene vergadering hield. In bedoelde vergadering zal o.a. behandeld worden het wetsontwerp strekkende tot het aanbrengen van wijzigingen in de wet op het Notaris-ambt. Het welkomstwoord van den heer Bauduin werd beantwoord door den heer A. S. Stumphius, voorzitter van het hoofdbestuur. Na de receptie werden de leden rondgeleid door het prachtig verlichte stadhuis, de stichting van Jacob van Campen, welke dateert van het midden der 17e eeuw. De heer G. Heuff, directeur van een Geld. Stoomtramweg-Maatschappij te Doetichem, is benoemd tot lid van het bestuur der Ned. vereeniging voor Locaalspoor-en Tramwegen. De elfde algemeene vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij zal gehou den worden op 15 September, in het gebouw van het Volkspark te Enschedé, OVERSCHIE, 29 Augustus. Zondagna middag 3 uur waren twee personen in de Schie onder deze gemeente aan het zwemmen. Toen zij de Schie wilden overzwemmen zonk een hunner in de diepte weg en zou zeker verdronken zjjn, als niet juist het Haagsche bootje was aangekomen, welks bemanning hem een haak toestak die door den drenke ling werd gegrepen. Hij werd nu binnen boord gehaald, om daarna aan wal te worden gezet. Na z|jn kleeren te hebben aangetrokken werd h|j door z|jn kameraden naar zijn wo ning gebracht. Bjj Kon. besluit zjjn benoemd totkanton- recliter-plaatsvervangerin het kanton Breda mr. M. H. De Bonvoust-Beekman, adv. en proc. te Bredain het kanton Leiden mr. J. G. J, Toutenhoofd, adv. en proc. te Leiden. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het 0. M. bij de Kantongerechten in liet arrond, Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standpl. Schie dam, mr. G. Murman, adv. en proc. teTiel, tevens beëedigd klerk ter griffie van de Arrond.-Reehtbank en waarn. griffier bij net Kantongerecht aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bjj de Kantongerechten in het arrond. Zieriksee ter standpl. Zieriksee mr. G. W. Th. baron Van Dedem, adv. en proc. te Zwolle, tevens beëedigd klerk ter griffie van de Arrond.-Reehtbank aldaar en werk zaam ten parkette van den ambtenaar van het O. M. bjj de Kantongerechten in het arrond. Zwolle. Bjj Kon. besluit zjjn benoemdlo. tot hoofdcommies bij het Dep. van Just. D.J.J. Rejjnders en L. F. Carrière, beiden thans commies met den titulairen rang van hoofd commies 2o. tot adjunct-commies J. R. H. Strang en A. van Huut, beiden thans le klerk. Bij beschikking van den Minister van Justi tie is qenoemd tot ln klerk bij het Dep. van Just. J. F, Pauleo, thans 2e klerk bij dat Departement. ifij Kon. besluit is met 1 October benoemd tot referendaris bij het Kabinet der Koningin mr. W. P. graaf Van Bylamlt, thans hoofd commies bjj het Dep. van Binnenl. Zaken. Bjj Kon. besluit is met 15 Sept. aan P. 11. Thjjssen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Beers. Bij Kon. besluit is J. H. v. Deurzen benoemd tot burgemeester van Soerendonk. Bij Kon. besluit is voor het tjjdvak van 1 Sept. 1899 tot en met 31 Aug. I960 benoemd tot leeraar aan de Rjjks H. B. S. te Gouda dr. J, Heinsius, tijd. leeraar aan die school. Bjj Kon. besluit is aan dr. J. H. Damman de Witt, te Gieten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneesk. raad voor Overjjsel en Drente. Bij Kon. besluit is voor bet tijdvak van 1 Sept. 1899 tot en met 31 Aug. 1900 beDoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Helder D. J. Hissink, thans adsistent aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. Bij Kon. besluit zjjn met 16 Oct, benoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Dordrecht'als standplaats is aangewezen de veeartsen L. Boogaert, te Aksel, en C. Roodzant, te Tonge, Oude. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot burge meesters: Brunssum A. A. M. Meens; van Weert F. A. Ph. Janssensvan Raalte II, N, Osse, secr. dier gem.; van Zwijndreehl P. J, A. De Bruine, 3ecr. dier gem.van Bunnik, van Odyk en van Werkhoven mr. G. C. D. R, baron Van Hardenbroekvan Wilnis J. G. De Voogt. Door den Minister van Koloniën zijn de heeren J. M. Uhl, J. H. Riem, A. A. J. Sweep, A. De Bruyn, J. J. Bergsma, W. De Keizer, Th. Van Voorthuijsen, J. St. Schol ten, J. D. De Vries en J. D. A. Lindhout, gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, om in administra tieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Nederlandsche JournalUten kring. Zondag jl. hield de Nederlandsche Journa listenkring een algemeene vergadering in liet gebouw „Diergaarde" te Rotterdam, die bij afwezigheid van den voorzitter, dr. A. Ivuy- per, geleid werd d'oor den onder-voorzitter, den heer P. J. Appel. Na een hartelijk wel komstwoord aan de leden, die in vrij grooten getale waren opgekomen en. onder wu* '«re dames werden opgemerkt, werd op v :el van den ondervoorzitter besloten aan <ii 11 voorzitter, dr. A. Kuyper, het smartgevoel der vergadering over te brengen wegens het zware verlies door den dood zijner echtgenoo- ta geleden. Uit het jaarverslag, door den secretaris, den heer Jacques Deen uitgebracht, bleek dat de Kring zich, na den inspannenden ar beid van het inhuldigingsjaar, bepaalde tot het hoogst noodige en tot aangelegenheden niet naar buiten doordringende, zooals de voorbereiding van de Statutenherziening die thans zoover gevorderd is, dat zij binnen wei nige weken in beraadslaging zal kunnen ko men. Verder gewaagde het jaarverslag van het bemiddelend optreden van het bestuur van den Kring in de kwestie gerezen tus schen de redactie van het „Vaderland" en de directie der Italiaansclie Opera, naar aanlei ding van het optreden van laatstgenoemde tegenover den muzikalen verslaggever van genoemd bladvan de overleggingen, ge voerd met de spoorwegdirecbiën over het ver leenen van perronkaarten aan journalisten bij buitengewone gelegenheden; van de po gingen door het bestuur aangewend tot ver gemakkelijking van den joumaüstieken ar beid der binnen- en buitenlandsche journalis ten ter gelegenheid van de Vredesconferen tie, welke pogingen slechts ten deele slaag den, en bij de uitvoering waarvan de Haag sche Journalistenvereenigdng haar welwillen de medewerking verleende. Dank werd gebracht aan het bestuurslid, den heer J. Doorman, en aan de gedelegeer den, de heeren Ph. J. Ketnor, prof. dr. P. J. Muller, J. F. Scheltema en D. A. van AVaal- M wijk, die den Kring vertegenwoordigden op het internationaal Journalistencongres te Rome m April jl. Bij de ontvangst der buitenlandsche jour nalist-ei^ ter gelegenheid van de Antwerpsche an Dijckfeesten, was de secretaris van den kring tegenwoordig. Pogingen zullen worden aangewend om heb bezoek aan en het verslag geven van de Pnrijschc wereldtentoonstelling m 1900 voor dc persverslaggevers, leden van den Kring, te vergemakkelijken. Een woord van herinnering werd gewijd aan het overleden bestuurslid Gerard Keller, wiens nagedachtenis reeds werd gehuldigd en een woord van dank gebracht aan den afge treden secretaris, den heer J. H. Geerke. Hes ledental van den Kring bedraagt thans 3 eereieden, 241 gewone en 16 buiten gewone leden. Ten slotte werd de wenseh uitgesproken dat ook m de toekomst de Kring een band blijve, voor niemand knellend, maar allen vereenigend, w«n dc waarachtige belangen der Noderl. pers ter harte gaan. Ook werd door den heer Jacques Deen als penningmeester verslag uitgebracht, waaruit bleek dat er een overschot was, doch waarin tevens de wenschelijkheid werd uitgesproken om na de Statutenherziening den Knnt' fi nancieel in betere positie te brengen. Onder dankbetuiging werden deze versla gen goedgekeurd, nadat de rekening door een, commissie uit de leden was accoord bevonden. Uit de mededeelingen omtrent den toe stand van het ondersteuningsfonds, bleek dat dit fonds gestegen is tot ruim ƒ2000. Een voorstel der commissie voor dit fonds, zal in een volgende vergadering worden behandeld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Appel en Schwarz werden herkozen, terwijl voor de vacature-Keiler werd gekozen de heer dr. J. Zaaijer Azn., hoofdredacteur der „Nieuwe Rotterdamsclie Courant", die zich een beslissing omtrent de aanneming der benoeming voorbehield. Onder de onderwerpen die aanleiding ga ven tot debat, behoorde een voorstel-Door-' man betreffende vrijkaarten voor de pers. Een levendige gedachten-wisseling werd daar over gevoerd. Daar ten slotte de meening duidelijk bleek dat het nemen van een be paald besluit niet gewenscht moest heeten, trok de voorsteller zijn motie in, overtuigd dat de gevoerde gedachtenwisseling vruchten zou dragen. Door mr. Van Gilse werd aan het bestuur in overweging gegeven de buitenlandsche persvereenigingen op te wekken ten gunste van Transvaal, Het bestuur verklaarde zich over dien wenseh te zullen beraden. Na afloop der vergadering werd een ge meenschappelijke maaltijd gehouden in het gebouw der Diergaarde. De eerste dronk werd doodden heer Appel uitgebracht op H. M. de Koningin. De pantomime van mevr. Snijder van Wissekerke, die Mann componeert, heet sCadeau de Noël". Het plan is die omstreeks Kerstmis in den Kunstkring op te voeren. (»Vad.") Een bekende figuur uit de Vlaamsche let terkundige wereld, een volksschrjjver en volksdichter, een kampioen voor de Vlaamsche zaak, een curiositeit van Brussel, de oude Emmanuel Hiel is overleden. Jokai spreekt het bericht van zjjn verloving tegen. Ned. Herv, Kerk. Beroepen: te Bergambacht, J. Vonk, te Oldebroek; te Maastricht, N. Kamp, te Zutfen ieCillaartsboek, C. Boeredonk, cand. te Rotterdam, die voor Appelscha heeft bedankt. Aangenomen: naar Kethel, door J. P. de Bie, cand. te Rotterdamnaar Etten en Leur, door A. Steehouwer, te Dinther. Bedankt: voor Hoogloon, door N. P. E. G. van Uchelen, te Renswoude; voor Tjalleberd, door F. Tammens, te Pekela; voor Gaastmeer en Nijehuizum, door L. J. Wesseldjjk, te Schraard. Geref. Kerken. B e r o e p e n te Bljjswijk, E. J. de Groot, te Ridderkerk c. a.te Oud-Loosdrecht, Brouwer, te Rhoonte Grootegast, J. Bakker, te Bunschoten en Spakenburg. Bedankt: voor Weesp, door G. P. Oberman, te IJlstvoor Renkum, door H. Teerink, te Amersfoort; voor Lange- slag, door J. van Haeringen, te Genderen. R. K. Kerk. Door de Missionarissen van het Heilig Hart van Jezus, gevestigd te Tilburg, zal te Arn hem eene bijzondere school voor hooier orulerwjjs worden opgericht aan den Velper- weg, met het doel jongelieden kosteloos te onderwjjzen en op te leiden voor de binnen- landsche en de buitenlandsche missiën tot voortplanting van den R.-K. godsdienst. (»A. Ct.")

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5