Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ileteren, B. Jaarsveld, te Balk. Te Scherpenisse, A. Dekker, te Nieuwpoort. SPORT. Gemengd Nieuws. F i n a ii t i e 1. Y i s s c li e r ij. S c li e e p t a a ft. Handel. I 1% r melingen v. d. Ind. Inst, teDelft; Mentokromo, inl, inf. lekl. ;Toenggara, inl. vuurst. lekl.; Brons. L. A. Bol, tamboer bij de dd, scliutt. te 's-GravenhageW. Ganters, muzikant-hoorn blazer bij de dd. schutt. te Rotterdam den korp.-stoker H. Verhuizen; den mar. ie kl. J. Dubbelaarden mandoer Joesoep den zeilmaker op 's rijks werf te Hellevoetsluis J. K. Rietdijk den vuurwerker B. H. Swart den bureauoppasser J. R. van Mansum den meester-geweerm. C. F. A. Hermans, van liet 3e, den serg. J. VV. K. Korü, van het s 5e en den kleermaker A. F. Taffijn, van het 7e reg. inf.; de korporaals J. Krediet, van het 7e reg, inf., gedet. bij het instr.-bat. en A. Marinus, van het le reg. huz.; den trom petter, wachtm.-tit., H. Koopman, van het 3e reg. huz.den korp. F. van de Meeren- donk, van het le reg. vest.-art.den geëmpl. 2e kl-, Tisanier, bij het mil. hosp. te Kam pen G. Hendriks; den magazijnsoppasser 1e kl. bij het garn.-kleedingmag. te Amersfoort II. Veldman; den magazijnsknecht bij het mag. der art. te Naarden L. Dekkerden mil. wachter te Hintam T. Geloudemans A. Van Daalen, brander by de ni. venn. Haarlemsche Stoomveiffabriek. voorheen W. Leur en Co te HaarlemJ. G. Bossy, bor stelmaker in de borstelfabriek van A. De Ilaas, te Rotterdam; A. A. Lotz. letterzetter op de drukkerij der firma Blussé en Co., te Dordrecht; M Van der Hoeven, le stoker donkeyman bij de Stoomvaart Mij. Neder land, te AmsterdamJ. Walet huisvrouw van A. Van de Bunt, wachteres bij de Holl.IJz. Sp.-Mij. te ReenenW. Baars, locomotief bankwerker bij de Mij. tot Expl. van Siaatssp., te ZwolleL. L, Van Rooijen, overweg wachter bij de Holi, IJz. Sp.-Mij, te Amster dam; J. D. Carstens, wagenm. le kl. bij de Mij. tot Espl. van Staatssp. te Eschen; P. Visser, kantoorknecht ten postkantore te RotterdamJ. P. Hartmans, brievenbesteller te AmsterdamJ. De Wit Rz., schipper en aannemer van het postvervoer van en naar het eiland MarkenA. P. Kruisbeek, tele grambesteller te Rotterdam J, Geluk vaste knecht bij het hoofdbest. der post. en tel. 's-Gravenhage; J. H. G. P., Gligoor klerk aan het marine-etabl. te Soerabaja J. Frei, meesterknecht-ijzergieter bij de art.-constr.- winkel te Soerabaja; J, Wolsak, serg.-maj. der inf.L. Tular, Amboineesch marechaus see Iviman, ini. marechaussee; Pahiman, idemOesoep, idem. Bevorderingen. Bij Kon. besluit van 29 Aug. 1899 zijn aan de navolgende gep. opper-, hoofd- en subalterne officieren van de landmacht de hoogere rangen verleend alsde rang van luit.-gen., aan den gep. gen.-moj. van den grooten staf, J. C. C. Den Beer Poortugae! de rang van gen.-maj. aan den gep. kol. der art., J. H. Vrancken; de rang van kol. aan II. M. adjudant, den gep. luit.-kol. jhr. W. F. II. Van de Poll, laatst, van den grooten staf; aan den gep. luit.-kol. der inf. IJ. F. K. Van Overveldt, en aan den gep. luit.-kol. der art. J. Van Lelyvehlde rang van luit.- kól., aan II. M. adj. in buiteng. dienst en le stalm., den gep. maj. der cav. C, A. baron Bentinck en aan den gep. maj. der art. W. P. Veeren de rang van maj., aan de gep. kapts. der inf. jhr. A. M. C. II. Bowier en J. A. Joehems, alsmede aan den gep. kapt. der art. R. A, M, Spengler; de rang van kapt., aan den gep. le luit. der inf. R. H. Driessen. Bij Kon. besluit van 28 Aug. 1899 zijn aan de hierna te vermelden gep. of met behoud van recht op pensioen eervol uit den mil. dienst ontsl. oil. van het leger in Ned.-Indië de titulaire rangen toegekend, achter ieders naam vermeldaan den met behoud van recht op pensioen eervol uit den mil. dienst ontsl. kol. der genie W. P. II. van Oorschot van gen.-maj.aan den gep. kapt.-intend. C. J. Smith; van maj.-intendant, en aan den gep. kapt.-magnzijnm. M. N. Beets, van majoor-magazijnm. Bij Kon. besluit is de schout-bij-nacht 11. Quispel, met 31 Aug. bevorderd tot vice- adm., met bepaling dat aan deze bevordering geen verhooging van traktement zal ver bonden zijn. Volksbond, In de Buitensociëteit te Alkmaar werd gisteren de 26ste algemeene vergadering ge houden van den »Volksbond", vereeniging tegen drankmisbruik. De voorzitter, de heer dr. W. P. Ruysch, opende de byeenkomst met een toespraak, waarin hij wees op het verblijdende teeken, dat de drankbestrijding overal vooruit gaat. Op den arbeid van den Bond mag met inge nomenheid worden teruggezien. Voorgelezen werd een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, den heer II. Goeman Borgesius, waarin deze mede deelde, dat hij wegens drukke bezigheden aan de uitnoodiging, om ter vergadering te komen, geen gevolg kon geven. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. De beide aftredende leden van het bestuur, de heeren L. P. Walburgh Schmidt en mr. J. Bool, werden herkozen. Aan de orde kwamen hierna de voorstellen. 1. Van het hoofdbestuur. Bespreking van het rapport der commissie in zake de in Nederland verbruikte biersoorten. De heer Van Walsetn (Ilaailem) deelde mede, dat de commissie met haar rapport nog niet gereed is en gaf een overzicht van hetgeen in het rapport zal worden behan deld. Der commissie is verlenging van haar mandaat verleend. 2. Van het Hoofdbestuur. De algemeene vergadering besluit, door den Volksbond een prijsvraag te doen uitschrijven vooreen hand leiding over het alcohol-vraagstuk, ten dienste van het onderwijs op de kweekscholen en normaallessen. Aan het beste antwoord, dat door een vooraf aan te wijzen jury de be kroning waardig zal worden gekeurd, wordt, naar verkiezing, een gouden medaille of een bedrag van f500 toegekend. Toegelicht werd, dat een beknopt leerboek voor liet onderwys over het alcoholvraagstuk aan de rijksinrichtingen tot opleiding van onderwijskrachten noodig is en gewenscht. Besloten werd een gouden en een zilveren medaille uit te loven. Het bekroonde werk wordt het eigendom van den Bond, terwijl de schrijvers der andere inzendingen hun werk in eigendom behouden. 3. Van het Hoofdbestuur. De Algemeene Vergadering drage het Hoofdbestuur op, het verschijnen van platen en graphische voor stellingen van verschillende statistieke ge gevens, die den onderwijzer goede diensten kunnen bewijzen zooveel mogelijk te bevor deren. Besloten werd met het uitgeven van platen en staten als bedoeld een aanvang te maken. Gezorgd zal worden dat de platen niet te zeer worden overdreven om afschuw te wekken. 4. Iedere afdeeling is verplicht vooi elk harer leden een bedrag van minstens f 0.05 jaarljjks in de algemeene kas te storten, ten behoeve van de uitgave van het orgaan. Met het oog op de kosten aan het orgaan verbonden, behoort naar middelen te worden gezocht. Er komt ongeveer f 2.50 te kort, welk bedrag gedekt kan worden door van 5000 leden 5 cent te vorderen speciaal voor het orgaan. liet is een krachtig propaganda middel, dat men ongaarne zou missen. Het voorstel werd aangenomen. Nadat een nieuwe regeling van de finan- cieele verhouding tusschen hoofdbestuur en afdeelingen was vastgesteld, werd in behan deling gebracht het voorstel van de afd. Utrecht De algemeene vergadering diage het hoofd bestuur op, te bevorderen, dat een onderzoek worde ingesteld naar de steriteverhouding tusschen geheel-onthouders en matig-gebrui- kers. Besloten werd, op voorstel van den voor zitter, het vraagpunt onder de aandacht te brengen van directeuren van levensver zekeringmaatschappijen. Een tweede voorstel van Utrecht om zich te wenden tot den minister van binnen landsche zaken met het verzoek, de statistiek der drankwet, jaarlijks ingevolge ai 1.12 der wet in de »Staatscouraot" opgenomen, volgens een ander model dan het tegenwoordige in te willen richten, opdat zij meer dan tot heden beantwoorde aan het doel dier open baarmaking, werd ingetrokken met het oog op de te verwachten drankwetswijziging. Afd. AmsterdamHet hoofdbestuur noo- dige de afdeelingen uit, krachtig aan te dringen op of zoo noodig mede te werken tot het beschikbaar stellen van wachtlokalen en Jiankvrije schaftlokalen op groote bouw werken. Dit voorstel werd zonder discussie goedge keurd. De afdeeling Dordrecht had op de agenda gebracht de vraag, in hoeverre het mogelijk en wensclielijk zou zjjn met de verschillende vereenigingen een centraal bureau te vormen, waarvan samenwerking tot krachtiger pro paganda voor het beginsel der drankbestrij ding zou kunnen uitgaan. Dordrecht was niet vertegenwoordigd, liet hoofdbestuur kon dit voorstel niet steunen, daar het zich vrijheid van handelen wilde voorbehouden voor ieder speciaal geval. Samenwei king met andere vereenigingen is niet altijd mogelijk. Men ging mede met het denkbeeld van het hoofdbestuur. Alkmaar stelde voor, de uilgnve van een nieuwe plaat, waarop op aanschouwelijke wijze de ellende, ontslaan door het drank misbruik is voorgesteld, te bespoedigen. Door het hoofdbestuur werd medegedeeld, dat de plaat zoo goed ais gereed is. Zij is zeer pakkend in haar sgemoedelijkheid"een vader die thuis komt, beschonken en door moeder en dochter niet welkom woidt ont vangen. Dat zal ons volk zeker evengoed begrijpen als de eerste plaat: »ach vader, niet meer!" die zoo geprezen is. Alkmnar stelde nog voor met kracht de propaganda ter hand te nemen door zooveel mogelijk afdeelingen te stichten. Zoowel hoofdbestuur als afdeelingen zullen in deze richting werkzaam zijn. Afdeeling Deventer. 4. Het Hoofdbestuur noodige de afdeelin gen uit, propaganda te maken voor eene zoo danige herziening van de di ank wet, dat in 1901 uitvoering kan gegeven worden aan het bepaalde in art. 2. nopens het maximum van het aantal vergunningen. Op voorstel van Deventer werd nog be sloten aan de algemeene vergadering zoo mogelijk een propaganda-vergadering te ver binden. Naar aanleiding van een vraagpunt van de afdeeling Groningen maakte men uit, dat het gelegenheid geven tot gebruik van ster ken drank op zg. svolksbondavonden" in strijd is met het principe van den Volksbond. De Bond strijdt toch tegen de drinkgewoonte en de afdeelingsbijeenkomsten zijn juist om aan te toonen, dat men gezellig bijeenkomen kan zonder sterken drank te gebruiken. Afdeeling DeventerDo alg. vergadering noodigt het hoofdbestuur uit, zich te wenden tot de Regeering, met liet verzoek, om, bij de herziening der drankwet, de mogelijkheid te overwegen van een veibod van liet houden van openbare verkoopingen in lokalen, waar sterke drank wordt verkocht. Het hoofdbestuur ontraadt aanneming van dit voorstel, omdat niet zelden in kleine plaatsen een herberg de eenige gelegenheid is voor liet bijeenbrengen van veel publiek, gelijk bij verkoopingen geschiedt. Men moet zich niet, begeven in dingen, waarvan men vooraf weet, dat zij met te bereiken zijn. Het voorstel werd verworpen, doch men sprak de wensehelijHieid uit van het daarin uitgedrukte. Afdeeling Haarlem: De vergadering be sluite a, een geschriftje te doen vervaardi gen, waarin, in hoogst begrijpelijken en po- pulairen vorm, de invloed van het alcoholge bruik en in het bijzonder van het alcohol misbruik worden uiteengezet en hetwelk be stemd is ter uitreiking aan de leerlingen, die de lagere school verlaten. b. dat geschriftje voor de afdeelingen te gen den koelenden prijs, in net formaat en zeer deugdzamen toestand, verkrijgbaar te 3telien. c. tei- bereiking van dat doel een blanco- crediet ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen. Aangenomen. Na eenige voorstellen van huishoudelijken aard wercl aan de orde gebracht een voorstel van de afdeeling Rotterdam De vergadering spreke de wensehelijkheid uit, na te gaan in hoeverre het mogelijk ia dat in de ongevallen wet bepalingen worden opgenomen, waar door het drankgebruik onder liet werk wor de tegengegaan. De heer De Klerk, die de afdeelingsverga- dermg te Rotterdam niet had bijgewoond, meende, dat men voorzichtig moet zijn met deze zaak. Men zou een poort openzetten voor misbruik, en maken dat telkens de premie zou wordeu gekort op grond van drankge bruik. Hiermede zal worden rekening gehouden. Het voorstel om ook dit jaar aan het her stellingsoord voor drankzuchtigen „Hooghul- len" een subsidie van ƒ250 te geven, werd bij acclamatie aangenomen. „Hooghullen" verkeert in niet al te gunstigen financieel' n toestand en lieeft de subsidie noodig. De begroeting werd vastgesteld op f 3705 in ontvangsten en uitgaven. Bij de bespreking over de plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal gehou den worden, bood Groningen aan, de alge meene vergadering te ontvangen. De secretaris maakte daartegen bezwaar wegens de ongunstige ligging van Groningen, waardoor hot aan vele afdeelingen niet moge lijk zou zijn een afgevaardigde te zenden we gens de hoogc kosten. Utrecht bood daarop gastvrijheid aan. Haarlem achtte het gewenscht te vergade ren in een plaats, waar geen afdeeling is gevestigd, alleen een correspondentschap. Men kon dan een propagandavergadering houden om een afdeeling te stichten. Het hoofdbestuur merkte op, dat het vol gend jaar het 25-jarig bestaan van den „Volksbond" wordt gevierd. Men stelt zich voor, daaraan eenige bijzondere wijding te goven door het houden van een tentoonstel ling, het toelaten van dames in de vergade ring en het beleggen van een openbare ver gadering voor de propaganda. Het best is daarvoor liet midden des lands te kiezen, dan kan een volgenden keer rekening woi- den geliouden met de propaganda op plaat sen waar geen afdeeling bestaat. Men gaf aan liet hoofdbestuur machtiging dc plaats der volgende vergadering naar goedvinden vast te stellen, waarop na rond vraag de vergadering te halfzes werd geslo ten. Bij Kon. besluit is benoemd lot rechter in de arr.-rechlbank te Heerenveen, jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, thans subst- grifl. bij de arr.-rechtb, te Dordrecht. Bij Kon. besluit is de adelborst le kl. F. A. de Koning, met 1 Sept. bevorderd tot luit. ter zee 2e kl., met bepaling, dat hij in de ranglijst wordt geplaatst tusschen de iuits ter zee 2e kl. G. J. W. Putman Cramer en J. E. van Hoogenhuyze. Bij Kon. beslui! is, met 1 Sept. aan R. J. Verhuist, adj.-eomm. bij |«H hoofdbestuur der post, en te!., wegens lictiaamsgebreken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Bij Kon. besluit is, met 1 Sep., tijd. benoemd tot dir. der afd. Waarnemingen ter zee" bij hel Kon. Ned. Meteorologisch Instituut dr. J. P. van der Stok, dir. van liet Magnetisch en Met. Observatorium te Batavia, Bij Kon. besluit is, met 1 Dec., aan den hoofdingen. der lel. J. II. Colie, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande be wezen. - By Kon. besluit is aan den surn. der post. en tel. B. Sanders op zijn verzoek, ontslag uit 's lands dienst verleend. Bij Kon. besluit is, met 1 Sept., aan den comm. der post. 2e kl. D. Zwaanhals, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenl. Zaken is met 1 Sept. tot bijstand van den districts-veearts, wien Haarlem als stand plaats is aangewezen, in liet afwenden van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, benoemd tot tijdelijk vee-opzichter ter standplaats Amsterdam J. II. Sluiter, aldaar. Het capelia-koor onder leiding van den heer Joh. M. Messchaert zal Vrijdagavond 29 September a.s. in de Ev. Luth, Kerk te Rotterdam een concert geven. Naar wij vernemen zal Sarah Bernhardt in het laatst van September en het begin van October enkele voorstellingen geven in ons land. De eerste voorstelling heeft plaats op 27 September in Den Haag. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Het jaarverslag van »Arti et Amicitiae" vangt aan met een herinnering aan de Rera- brandt-tentoonstelling als waardige hulde der Maatschappij aan H. M. de Koningin, by haar glorierijke inhuldiging aangeboden. Van 8 September tot 31 October werd de tentoon stelling door 43.000 personen tegen entrée van f 2,50 en f 1 bezocht en door 7950 per sonen tegen 25 ets. entrée. Het afgeloopen jaar getuigde van krachtig leven en welbe grepen samenwerking tusschen de leden. Tentoonstellingen, feesten, het kunsthisto risch congres enz. droegen veel bij om het aanzien van »Arti" te bevestigen of te ver- hoogen. De gouden medaille van H, M. de Ko ningin bestemd voor een jeugdig kunstenaar werd uitgereikt aan J. S. M. Kever wegens zijn belangrijke inzending op de voorjaars tentoonstelling. Het weduwen- en wezenfonds ontving le gaten van f1176 van wijlen Alex. Verheul, f 1000 van wijlen D. Spanke, behalve de ge wone bydrage van f250 van H. M. de Ko ningin, voorts f 260 van wijlen mevr. Willink. De rekening en verantwoording sluit met 'n eindcijfer van f53.394. Onder de uitgaven komt voor aankoop van perceel Kal verstraat 145 voor f 26.195 waarop f16.000 hypotheek werd genomen. Bret Harte's jongste roman heet Mr. Bil- son's House Kuper. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Hazerswoude, door J. L. Schouten, cand. te Zwolle. Bedankt: Voor Blokzijl, Holten, Schip luiden en Anna Jacobapolder, door J. L. Schouten, cand. le Zwolle. R. K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Kampen den heer B. A. Baten burg; tot pastoor te Sieggerda den heer A. Koentot pastoor te Mijdrecht den heer T. A. Besselink tot pastoor te Meppel, den heer B. A. de Wit. Hooger Onderwijs, Bij den gemeenteraad van Alkmaar is in gekomen een adres van ingezetenen, om te besluiten tot bet oprichten van een gymna sium aldaar. Dezer dagen is te Rotterdam opgericht eene naamlooze vennootschap tot exploitatie van sportterreinen. Gisteravond werd beslo ten tot aankoop van het" Keerweerpark aan den Binnenweg, tot aanleg van een wielpi baan van 3Ö0 M., model Amsterdam, waarmee heden reeds begonnen wordt. De pest, De minister van binnen!, zaken heeft met intrekking van zijn beschikking van 17 Aug. jh, lo. Portugal besmet verklaard wegens pest, 2o. het aantal quarantainedngen be paald op tien. Legaten, Het bestuur der Kerkelijke kas van de Geref. kerk te Rotterdam (B) ontving het bericht, dat bij testamentaire beschikking door wijlen mej. J. Parqui aan de Veieeniging is gelegateerd, vrij van successierechten, de som van f18.000, met de volgende bestem ming f 8000 voor den kerkedienst, f 2000 voor den armen eu weezen en 18000 voor het schoolfonds. Een nachtelijk avontuurtje. Op zekeren avond lag hel echtpaar Cooley te bed, de heer des huizes sliep leeds; zijne wederhelft die, zooals eene zorgzame huis moeder betaamt, in gedachten nog eens na ging, of alles wel in orde was, herinneide zich, dat eenige kleedingstukken op het lek te dicht bij de kachel waren. Zij stond op, zonder haar man wakker te maken, maar toen zij in de keuken was, stiet zij, tengevolge der duisternis, tegen het rek, dat met veel lawaai op den vloer viel. Het geluid wekte Cooley en oogen- blikkelijk kwam hy tot de conclusie, dat er inbrekers in huis waren. Toen hij zijne viouw niet zag, geloofde hij direct, dat de dieven in de kamer waren geweest en zijne eega hadden opgelicht. Ilij kon ze nog naar beneden hooren loopen. Ilij verliet het bed, greep den pook en vluchtte naar boven, waar hij de deur sloot. Mevr. Cooley hoorde hem naar boven gaan en daar zij hem slapende had verlaten kwam de gedachte bij haar op, dat er zich dieven in huis bevonden. Zij durfde niet naar boven gaan, bleef waar zij was en schreeuwde, dat haar man haar zou helpen. Deze hoorde haar van uit zyne hooge schuilplaats en geloofde, dat de onverlaten haar vermoordden. Zijn eerste gedachte was haar ter hulp te snellen, maar wanneer zij ook hem te lyf gingen en hem vermoorddenneen, dan was het nog beter hulp zien te krijgen. Dus bleef hij waar hij was en luisterde. De kreten van mevrouw Cooley werden luider en luider, als zij meer en meer tot de overtuiging kwam, dat haar man in zyn bed door roovers werd vermoord. Eindelijk werd haar hulpgeroep door de buren en twes politie-agenten gehoord. Mevrouw Cooley liet hen binnen en zoo begon de tocht door het huis. Zij vonden de deur van het zolder kamertje gesloten, maar zij braken haar open. Zoo spoedig als Cooley hen herkende, zeide hij3>Waar zyn de inbrekers Hebt ge ze gesnapt?" Toen volgde de uitlegging. De heer Cooley zeide, dat hy naar het dakkamertje was ge vlucht om de inbrekers te lokken en ze zoo een voor een op de trap te dooden. En toen de agenten begonnen te glimlachen, merkte hij op, dat hij wel geweten had dat er geen dieven in huis waren geweest; hy had alleen maar een grapje met zijn vrouw willen heb ben bovendien had hij zich eens willen over tuigen van het prachtige vergezicht, dat het dakvenster gaf, en hij vroeg trotsch of zij dachten, dat hij niet mans genoeg was om zich tegen nachtelijke inbraak te verdedigen. Ten laatste verzocht hy, of zij geen rucht baarheid aan de zaak wilden geveneen paar rijksdaalders had hij er wel voorover. Aldus geschiedde. De agenten vei lieten het huis en de heer en mevrouw Cooley zochten hun bed weer op, teneinde vergetelheid in den slaap te zoeken. Een gevaarlijk tochtje. Kapitein Josuali Slocum heeft met een door hem zelf vervaardigd scheepje een reis om de wereld gedaan, een tocht over de groote oceanen. Zonder eenige hulp had hy liet vaartuigje geheel alleen in elkaar gekre gen. Men verhaalt dat hij den eik voor den grooten mast heeft geveld: de zeilen heeft hij zelf genaaid (ook geweven kortom, het scheepje is geheel van eigen maaksel, 'tls 13 M. lang, heeft 9 ton inhoud een 8 M. hoogen mast en 5 voet diepgang. In April 1895 verliet kapitein Slocum Nieuw-Schotland by kaap Sable en na acht dagen had hij op den Atlantischen Oceaan al 4200 mijlen afgelegd. Het ergste was, naar hy later verhaalde, de stilte en de eenzaamheid later raakte hij er aan gewend. Op den 20sten dag na zijn vertrek was hij te Gibraltar, kreeg er een ovatie en stak daarna over naar Zuid-Amerika. In de buurt van Vuurland werd hij lastig gevallen door de inboorlingen, die met hun booten zijn schip naderden. Hy ontkwam aan het gevaar, door hun wijs te maken, dat hij nog twee metgezellen had, die aanstonds hun geweren zouden afschieten, en twee hoeden, op stokken gestoken, moesten, uit de verte gezien, den indruk van die denkbeeldige per sonages maken. In den Grooten Oceaan dreigden weer andere gevarenhevige stormen deden hem menigmaal vreezen dat de ondergang voor hem en zijn schip nabij was. Op deSamoa- eilanden vertoefde hij eenigen tijd, vriend schappelijk ontvangen door zijn landgenooten en door de inboorlingen. Toen volgde als ankei plaats Newcastle in Nieuw-Zuid Wales 4&r de Spray (dit is de naam van liet vaartuigje) en de moedige kapitein met geest drift werden ontvangen. Ook in de andere Australische haveris ging het zoo en niet minder hartelijk was de ontvangst in Kaapstad. Kerstmis 1897 kwam bij daar aan in een geweldigen storm. Ilij bleef er eenigen lijd en hield lezingen over zijn reis. De Engelsche admiraal sir Hariy II.Rawson biacht een bezoek aan het scheepje, dat zooveel stormen had getrotseerd, nood lottig gebleken voor trotsche groote stoom- booten en handelsschepen. Tijdens den Spaansch-Amerikaamchen oor log deed de kapitein zijn teiugreis naar Ame rika over den Atlantischen Oceaan. Sint Helena werd nog aangedaan en daarna het punt van uitgang op Nieuw-Schotland weer bereikt, iiet slot van een der stoutste helden stukken, in de geschiedenis van het reizen be kend. Faillissementen. Vit de Staats-Courant. Uitgesproken 22 Aug. J. Yerhoeff, vvilweiker te Haarlem. Rechter Comm. jhr. mr. J. W. Quintus. Cura tor mr. 11. Ph. 't Hooft. K. H. P. de Zwart, vroeger koopman en winkelier, thans behanger te Haarlem. Rochter- cornm. en Cuiator als voren. 29 Aug, S. Siebenga, schoenmaker te Frane- ker. Rrchter-comm. mr, D. Z. van DuyI. Cura tor Hendrik Hoogerbeets. beeedigd klerk ter griffie der rechtbank te Leeuwarden. J. Jansen, zaakwaarnemer te Winschoten. Rechter-commiss. mr. II. Hesse. Curator mr. H, I. Schonfeld. K. do Groot, poelier te Amsterdam. Rech- ter-comm. mr. Th. J. Hoppe. Curator mr. IJ, A. Schuller tot Peursum. Geëindigd: Gertrudis Jeuken, wed, van S. Herben, win kelierster, te Maastricht. 'I SCHEVENINGEN, 30 Augustus. A au ge voord circa 500 mandjes verscbe visch. Prijzen gr. tong f0.90 a 1.10, midd id. f 0.40 a 0.05, kl. id. f 0.f 5 a 0,20, kl. tarbot en griet f 0.75 a 2.25, zeehanen f 0.30 a 0.50, schol f 0.28 a 0.45, alles per stuk; kleine schol f2 a 3.50, zeehane'ft f3 a 4, pieteiman fl a 1.50 per mandje, IJMULDEN, 30 Augustus. lieden waren aan de markt: de stoomtrawlers sJulie", »Holland V" en nDolfljn" met partijen kleine en middel schol, tong, schar, tarbot, griet en rog. De Engelsche stoomtrawler «Prince King" met een lading schelviscli, kabeljauw en wat groote en middel schol. Drie kotters met 420 a 230 tongen, wat tarbot, griet, rog, 10 a 22 mandjes scholletjes en schar, wat roode poonen en rog. Zeventig bottefs met 10 a 70 stuks tongen, enkele roggen, 2 a 5 mandjes schelletjes schar. Er werd betaald voor: groote tong 80 a 85c., middel 45 a 55 c., kleine 25 a 30 c., groote tarbot f8 a 9.50, middel f 4 50 a 5, kleino f 1,75 a 3 25, rog 50 a 00 e., kabeljauw fö.70 ft 1.25, alles per stuk; groote schol f44 a 15, middel f7 50 a 9, kleine f 1.90 a 2.75, schar f2.90 a 3.50, groote schelvisch f5 a 5.30, middel f3 a 3.25, kleine fl,50 a 1.95, roode poonen f3.75 a 0.20, poontjes f0.50 a 1.20, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. September 1 v.m. 1.24 nam. 1.59 22.22 2.50 Hoogte van het water op de Rivieren. Berichten van 30 Augustus. LOBITII, 2 uur 's midd. 9.99 Gev. 0.05 M- MAINZ, 12 uur 's midd. 0.73 Gev. 0.05 M. KOBLENZ, Ouur'smorg. 1.70 Gev. 0.03 M. TRIER, 12 uur'smid. 0.04 onder nul. RUHRORT, 8 uur 's morg. 0.88 Gev. 0.04 M. Zon en Haan. Zonsopg. Sept. 1: 5.12 v.m. onderg. 0 48n.ni. 2: 5.13 i 0.44 s Nieuwe Maan 5 Sept. Eerste kwartier 12 Sept. HAMBURG, 30 Augustus. Petroleum loco 7.05 brief, dito -.ge'L Spiritus per Aug. 19, Sept./Oct. 187/8. Stemming prijsh. BUDAPEST, 30 Augustus. Tarwe vast. NEW-YORK, 30 Augustus. Aug. Sept. Oct Nov. Dec. Mel. Mais. 37.% 37 35X 35% Aug. Sept. Oct Nov. Dec. Mei. Tarwe. 741/, 77% 80% Gedrukt ter Drukkerij v. d. Schiedamschb Courant •t\ Ai»!

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6