Pm. L Laatste Nieuws. Telegrammen. In. de eerste plaats een woord van dank aan. de door de Regeering betoonde belang stelling, terwijl ik U Mijnbeer de referendaris Baron van Lijnden, verzoek onzen, dank over le brengen aan Z.Exc. den Minister van Bin nenlandsche Zaken en de hoop uitspreek, dat Let Z.Exc. moge behagen in den loop dei- week zich zelf te komen overtuigen van de belangrijkheid dezer expositie. U, Mijnheer do Burgemeester, onzen dank voor de welwillendheid waarmede U het Eere-Voorzitterschap op U liebt genomen Zeer gaarne ook had ik onzen geachten af gevaardigde ter Tweede Kamer persoonlijk bedankt voor het blijk zijner belangstelling, maar helaasziekte belet Graaf van Limburg Stirum hier aanwezig te zijn. Ik ben overtuigd Uw aller meening te ver tolken wanneer ik do hoop uitspreek, dat een spoedig herstel moge volgen. U, H.H. afgevaardigden ter Provinciale Staten, zeg ik dank voor Uw tegenwoordig heid, eu U, H.H. Raadsleden, daarbij dank voor do toegestanen subsidie. U, vertegenwoordigers van H.H. Gasfabri- kanten en Waterleidingdireeteuren, onzen dank voor Uw steun, gegoveu door opwek king in schrift en woord, U, H.H. Exposanten, dank voor Uw deel neming aan. deze expositie. En zoo zou ik door kunnen gaan dank te zeggen, want velen hebben dien verdiend, maar om het gevaar te ontloopon er één te vergeten, meen ik niet beter te kunnen doen dan te zeggen„dank aan allen the ons op eenigerlei wijz© steunden.'' De lang verwachte dag, de dag te gemoet gezien met hoop en vreeze, is daar en dank baarheid vervult ons omdat de uitkomst onze verwachtingen heeft overtroffen. Wie uwer zou e-enige maanden geledon ge dacht hebben, dat wij zoo spoedig hier sa men zouden zijn om een tentoonstelling te openen Zeker niemand on vooral niet wij Schie dammers die, levende onder den gedrukten toestand waarin Schiedam verkeert, bogrij pelijkerwijs wat pessimistisch gestemd zijn en misschien alles wat veel van den donke ren kant bezien. Maar daarom ook verheugt het ons te meer en vervult het ons met trots, te mogen getuigen dat deze tentoonstelling geslaagd is en wij een tijd beleven, dat Schiedam een aantrekkingspunt zal zijn voor velen daar buiten. En dat, Dames en Heeren, hebben wij te danken aan den man, die den eersten stoot gaf tot deze ten toonstelling, den man die da gen, weken, ja maanden krachtig heeft ge werkt om alles tot een goed einde te bren gen, den man dien men de ziel der tentoon stelling zou kunnen noemen, onzen ijverigen Secretaris de Bat-s. Aanvaardt dan ook, Mijnheer de Bats, on zen mnigen dank voor al uw werken en moge de toekomst U de vruchten tooneii dezer ex positie. U op te sommen wa.t U straks te zien zal gegeven worden waag ik niet, 't is ondoen lijk maar bovendien ik wil U de verrassing niet ontrooven. Wel ben ik overtuigd, dat wanneer U in de historische afdeeling de verlichtingsmid- delen hebt gezien van voorheen en nu, dank baarheid U zal vervullen jegens de weten schap en liare beoefenaren, die zoovele ver beteringen tot stand hebben gebracht en nog steeds bezig zijn te verbeteren wat te verbe teren valt. En nu het doel, dat wij ons met deze ten toonstelling voorstelden, zal heL bereikt wor den 1 Zeker wanneer gij jn weners van Schiedam en vooral wanneer gij dames op en door onze tentoonstelling wordt overtuigd van liet nut der aanwending van gas in de keuken, wan neer het petroleumstel, de bron van zoo veel ongelukken, door u uit den dienst wordt ontslagen en het veel minder gevaar lijke gas door u in veel ruimere mate wordt aangewend. Hartelijk hopen wij, dat gij allen die over tuiging zult verkrijgen, dan is het doet dat wij beoogden bereikt en zal de genmente Schiedam de vruchten er van plukken. Ik heb gezegd. Toen het applaus voor deze rede, die nu en dan door fanfares onderinoken weid. verstomd was, tiad de Buigemeester, eeie- voorzitter der Tentoonstelling, naar oren en sprak ais volgt: Mijnheer de Voorzitter Als Burgemeester van Schiedam en Eere- Voorzitter van Uw Comité is het mij weder- keerig een aangename plicht om een woord tot U to richten. Ik heb van ganscher harte ingestemd in Uw welkomstgroet aan de vele genoodigden en in het woord van dank dat Gij aan allen voor de betoonde belangstelling hebt ge bracht. Maar wat Gij niet hebt kunnen doen, Mijnheer de Voorzitter, dat doe ik namens allen die hier om mij vergaderd zijn. Wij brengen U en Uw Comité onzen har- telijken dank voor wat door Uw initiatief en krachtig optreden, in zoo korten tijd is tot stand gebracht. Gij en Uw Comité hebt door beleidvolle verdeeling der werkzaamheden en door een drachtig samenwerken, als met een toover- slag licht en warmte aangebracht en een tentoonstelling doen verrijzen die het bezoek van duizenden waard is. Bij de uiting van Uwe vreugde over het welslagen dezer tentoonstelling, trof mij de sombere gedachte die daaraan voorafgegaan is, nl. dat wij Schiedammers in gedrukten toestand levende, pessimistisch gestemd zijn en da zaken wat donker inzien. Laat die gedachte bij dit resultaat nu voor goed weggevaagd zijn en laat ons inzien, wat eendrachtig samenwerken en een heilig wil len vermogen. Ik, Mijnheer de Voorzitter, ben en blijf van meening dat Schiedam slechts in een overgangstijdperk leeft. En wanneer het weder ons gunstig is en talrijke bezoekers naar onze tentoonstelling stroomen, dan zullen zij, die onze stad nog niet kenden, ontwaren hoe gunstig ze aan de Maas is gelegen, met achoone oeveis, kaden en aanliggende terreinen, alle gereed om han del en indu-trie te herbergen. En de resultaten zullen niet uitblijven. Moge dit zoo zijn, dan heeft deze tentoon stelling een dubbele beteekenis, en verwerft Gij, Mijnheer de Voorzitter, en Uw Comité een dubbele kroon op Uw werk. Luide werden ook deze woorden toegejuicht en een »Wien Neerlandici! Bloed" weer klonk, door alle aanwezigen staande aan gehoord. Toen verkreeg de heer J. Blom Sr., voor zitter van de Yereeniging van Gasiabrikanten liet woord. Spr. zeide hel als zijn plicht te beschou wen bij di ze gelegenheid het Comité der Tentooonsteliing geluk le wenschen met de zoo welgeslaagde onderneming. Ilij sprak de verzekering uit, dat elk lid zijner vereeni- ging warm deelneemt in deze tentoonstelling, omdat zij overtuigd zijn van haar algemeen nut. Hulde bracht spr. aan den secretaris, den heer De Buts, die de noodzakelijkheid inzag om deze tentoonstelling in Schiedam te doen plaats hebbenhulde bracht spr. aan hen, die de verlichting een vlucht hadden doen nemen, aau een Auer, den grooten geleerde. Wie het licht van vroeger en nu vergelijkt zal den grooten vooruitgang merken. Spr. wijst er op, dat het gloeilicht overal ten goede is ge komen aan de arbeidersbevolking, die vroeger een groot fornuis, vaak in een klein vertrek, noodig had en thans voldoende heeft aan twee gascomforen. Ten slotte bracht spr. hulde aan allen, die hier hadden samengewerkt, De voorzitter, de heer Van Westendorp, noodigde nu den eere-voorzitter uit door een druk op een electrjscho knop het groote hek, dat voor den ho ifdingang is geplaatst te doen operipn; op onberispelijke wipe ge hoorzaamde het hek aan den vvemch. Ibert a maakte men een ommegang langs het ge ëxposeerde. Te tvvee ure, een uurtje later dan aan vankelijk bepaald was, nam tie lunch een aanvang. Ken gi 'ellige tafel «a« gt-dekt in het lokaa', anders als societeitslokaal in gebruik. Zonder speeches nam deze maaltijd een aanvang. Het volgende menu werd gediend Hors d'oeuvre vané. Consomrr d'Artor's. Ciomesquis a ia polonaise. Filets de soles -- Sauce crevettes. Chateaubriands :ux champignons. Petits pois. Peidreaux lótis. Compote d'abiicots. Homards frais en bellevue. Salade. Mayonnaise. Gelée de Parrtzig. Petits Nougats. Glace moulé. Fruits. Dessert. Toen men eenigen tijd aangenaam bijeen had ge/eten nam de burgemeester, als- hoofd tier gemeente, bet wooid en bracht in korte en krachtige termen een dronk uit op 11. M. tie Koningin. Even later stond het hoofd der- gemeente opnieuw op en bracht hij den dank der aanwezigen aan tie Hooge Regeering, hun vertegenwoordigd door baron Van Lijnden, referendaris van Binnenlandsche Zaken. De.ze antwooidde onmiddellijk met een rede. Spr. zeide, ilat liet der regeering aange naam was van hare belangstelling te kunnen doen blijken. Hij bracht in herinnering hoe ingeriieuse lieden de wetten tier natuur hadden weien te verschalken, den nacht in den tlag omtoovcrend, water brengend op tie dorste plaatsen. De voorzitter, tie heer Van Westendorp, huldigde tie afgevaardigtlen voor het kies district Schiedam Ier Provinciale Staten, die zich zoo verdienstelijk ha ld en gemaakt. Hierna nam de heer N. C. Vogel, voor zitter van de Vereeniging van Watei leiding- directeuren, het woord en herdacht de ver- broedenng lunchen de tvvee elementen, gas en water, in de vereeniging van Waterleiding en Gasdit peteuren belichaamd. Zijn geestig woord vond weer', lank bij den lieer Blom, tien spreker van des middags, die de Veieeniging van Watei leiding,lirecteur en, de bébé in deze zijn sympathie betuigde. Het officieele gedeelte was hiermede afge- looj.en en men verspreidde zich inden Tuin, waar een mal-cb regentje pen onnoodige vei kwikking gaf. Hedennamiddag diner van het bestuur der Vereeniging van Gasfabrikanten en ge noodigden. Een kijkjeop de Tentoon stelling. Laat ons ook eens rondwandelen. Maar vooraf een blik om ons heen ge slagen, vooraf onze oogen even laten dwalen door de groote zaal, de veranda's, tien tuin. Waai lijk, onze tentoonstelling mag gezien worden. De vreemdelingen kunnen komen; Schiedam za! ze waardig ontvangen met deze expositie. Veel is tentoongesteld, en onder dat vele is heel wat moois en heel wat nieuws vooral. En vaak kan gezegd worden dat de attractie van het mooie en het nieuwe samengaan. De groote zaal ziet er keurig uit. De goede zorg der exposanten heeft een vroolijk aan zien gegeven aan het tentoongestelde. Smaak vol arrangement, elegante decoratie, groen en bloemen hebben saamgewerkt om het ten toongestelde goed te doen uitkomen. En overal koperglinstering en metaalglans, hier wegschuilend achter groen, daar terugge worpen door gla®. Vooral bij avond maakt zaal een prettigen indruk. De tentoonstelling binnentredend door den horfdingang onder den toren, stemt het al dadelijk aangenaam dat de inderdaad fraai gedecoreerde toegang spreekt vanSchiednm- schen arbeid. Het in forsche lijnen, en toch verbazend e'egant bewerkte groote inr'yhek der firma G, J. Vincent Sc Co, doet prachtig tusschen de met groen georneerde pilaren, waaruit onze bekwame stads-oprichter, de heerDo- minicus, die ook voor den bloemenaanleg om de fontein zorgde, watervalletjes deed neer- struomen over kunstrotsen, een werk dat van een waarlijk goeden smaak getuigd. Bronzen dierfiguren van den heer F. W. Braat, te Delft, houden aan weerszijden vóél den ingaDg de wacht. In de vestibule prijkt een heerlijk proefje van kunstsmeedwerk der firma G. J. Vin cent Sc Co., een bioemenstandaard, evenals liet hek ter opluistering ingezonden. Treden w'y nu de zaal binnen. Twee sta- tuetten, ingezonden door den reeds genoem den heer F. W. Braat, die ook de fontein in den tuin inzond, versieren den toegang tot de hoofdafdeeling der tentoonstelling Rechts afslaande vinden wij de uitgebreide inzending gasmeters en instrumenten dei- Compagnie Anonyme Continentale voor de vervaardiging van gasmeters en andere toe stellen te Parijs die hier te lande vertegen woordigd wordt door een succursale. Wat deze firma, een der oudste en best bekende, hier exposeert, zijn vooral droge en natte gasmeters van 2 tot GO lichten Alles is hier te lande gemaakt. Daarentegen zijn de gasfoi nuizen, die de inzending der firma Bjuvy Phippens, te Amsterdam, uitmaken, van Amerikaamchen huize. Deze firma vertegenwoordigt nl. de Detroit Jewel Stove Work®, die met veel succes tegen Europeesche fabrieken schijnen te concureereo. Wij vinden deze inzending voor het tooneel recht®. Het toorieel is in beslag genomen door de Maatschappij ter vervaardiging van gasmeters en toestellen voor gasfabrieken, te Parijs ge vestigd, met een fabriek te Dordrecht. Even als op de andere zullen wij later gelegenheid hebben terug te komen ook op deze zeer meikwaardige inzending van gasmeters, waar onder een prachtige beglaasde meter, di uk- aanwijzers en manometers, niet te vergeten de llolland'che gasphotometer, een victorie van Nederland®clie wetenschap. Maar nu reeds mogen wij deze firma een woord van dank brengen voor haar groot vertrouwen in het welslagen onzer tentoonstelling. Immers, de firma te Parijs steide ter beschikking der Dortsehe fabriek een bedrag van 10,000 fis. voor deze ixpositie, een som die vermcedehjk wel niet toereikend zal zijn. Is het geen be wijs dat onze tentoonstelling hoogehjk ge waardeerd wordt Links vóór het tooneel heeft de heer J. Kemp, alhier, badtoesleüen geëxposeerd. Een kleine, maar degelijke inzending, die een flii k getuigenis geeft van wat de lieer Kemp op dit gebie 1 vei mag te praesteeren. Want al wat hij te zien geeft, is eigen fabrikaat. Ojk hierover later meer. Een groot deel van den langen wand, aan weerszijden van den toegang naar <le kleed kamer is in be®lag genomen door de gas meter fabriek van den heer J. Wilson te 's-Gravenhage, de eerste geheel Neder land-clie fabriek. Eigenlijk zijn 't twee exposities ééne voor vakmannen, bestaande in ongeschildeide natte en droge meters, en eene voor het publiek: proef- en experimentmeters, dtuk- kingsaanvvijzers, beglaasde meters enz. Niet onvermeld mag bltjvi-n dat de fiima Pander in Den Haag de zeer smaakvolle decoratie van dezen stand leverde. Het overige gedeelte van den langen wand vertoont een uitgebreide collectie gaslampen, gashaardjes en andere gas- en vvalerleidings- artikelen der firma Bouvy Sc Philippens, te Amsterdam. In den hoek rechts van het buffet beeft het Technisch Bureau van Minden, te Haar lem, zijn tenten opgeslagen, of liever zijn sierlijke kleine motors opgesteld ter ontwik keling van luclitgas, waartoe de lucht door in benzine gedrenkte villplaten gezogi-n wordt, zoodat ze draagster wordt van koohvaters'of. De firma bedient met haar motortjes 55 gasgloeilichtenhet gas moet bovendien voor verwarming eD krachtontwikkeling geschikt zijn. Rechts van het buffet komen we op liet gebied van acetyleen. De firma Merrem Sc La Porto, te Amsterdam, die ook de muziektent in den tuin met »Hera"-acetyleenliclit ver licht, heeft hier haar ontwikkelingstoestellen tentoongesteld. Te roemen valt de lieve deco ratie. De laatste inzending voordat wij wedei den ingang bereiken, is die van Carl Gautsch, de bekende gasgloeilicht-firma, die indertijd door haar reusachtige processen de alleen heerschappij der eigenaars van het Auer's patent gebroken en het gasgloeilicht daar door binnen het bereik van bescheiden beurzen heeft gebracht. Natuurlijk is hierin de eerste plaats al wat op gasgloeilicht betrekking heeft, tentoongesteld. Daarnevens ook nieuwe systemen gaskomforen en smeedijzeren kro nen. Deze firma verlicht de ingangslaan van den Tuin met 10 i mitatie-Denarouze-iantaarns. In liet midden der zaal vormen een zevental inzendingen een groot vierkant. Met het leeuwenaandeel gnat de bekende Rotterdam- sche firma R. S, Stokvis Zonen strijken. Een smaakvol geëtaleerde inzending gas haarden, badkachels, gaslichten enz. (aan de buffetzjjde van het vierkant) is deze firma niet genoeg. Zij beschikt ook nog over een kiosk in den tuin, waar zij tal van gas- en waterartikeien' exposeert. De brandkraoen in de zaal en in de machinegalerijen zijn mede van deze firma. Links om wandelende, dus tegenover de inzending van Wilson, vinden wjj achtereen volgens eigengemaakte gaskomforen, gaska chels en straal lantaarns van den heer N. S. Polak te Gouda; automatische gerjzers, bad- toestellen, soliede werk naar het schijnt, een nieuw soort douche der firma "Van dea Berg Co. te Amsterdam, en branders en komforen van de heeren Reese Sc Co., ingenieur te Arnhem. Van de laatsten ver dienen bijzonder de aandacht de volkomen ronde stadslantaarns met mantels uit eeu stuk, in één waarvan een kernbrander (gas gloeilicht zonder cylinder) bijzonder mooi licht verspreidt. Tegenover het tooneel exposeert de Rot; terdamsche jeugdige gasmeterfabriek Elster Sc Co haar door slanke vormen uitmunten de producten die in Duitschland reeds een goeden naam hebben verworven; bovendien een toestel tot het ijken van gasmeters van eigen vinding. Tegenover den hoofdingang merken wij eenige belangwekkende inzendingen op. De heeren Pot Sc Van Nes te Rotterdam zonden een fraaie collectie gasverlichtings-artikeien, voor 't meeiendeel rijkelui's-artikelen, mooie kronen met nog mooier balonnetjes enz. Naast haar vertegenwoordigt de firma Friedrich Lux te Luiwigshaven a/R. de gas wetemclmp met Laar zeer merkwaardige Luxsclie gasweger ter bepaling var. het speciGekgewici.t van gas, een instrument van verwonderlijk fijne constructie. Voorts gasmeters en instrumenten. Nu begeven wij ons naar de kleedkamer waar in de eerste plaats de historische af deeling, bijeengebracht door den heer P. van Groningen, lid van liet Comité, onze aandacht verdient. Wij komen op deze afdeeling terug; thans willen wij alleen zeggen dat zij de verlichting in de 17de, 18de en 19de eeuw omvat en zeer veel merkwaardigs, vooral mooi geelgieterswerk, bevat. Ook Schiedam's verhehtingshistorie, met name de brandweer, is Hink vertegenwoordigd. In de vestiaiie vinden wij nog goedkoope gaskachels en gasfornuizen der Naamlooze Vennootschap nlmport-Companie," te Rotter dam, en de nieuwste vindingen gas- en bad kachels van den heer J. G. Houben Sohn Carl, te Aken, generaal-agent den heerA.J. Ha(ken®chcid te Amsterdam. Door de groote zaal gaan we thans terug naar den hoofdingang, waaronder de veranda's links en rechts zich de machinegalerijen be vinden. Uit de zaal komende luiks zien wij in galerij A allereerst dat de Schiednmsche firma Ingelse Sc Co. waardig voor den dag komt met een gasmotor van 6 P.K., drijvende een dynamo, die electrisch licht levert voor 4 booglampen, t.w. 2 aan den ingang der laan aan don VI lardingschen dijk, 1 aan den hoofdingang en 1 boven de fontein, en een petroleummotor van 3lA P.K., beide uit 'de fabriek van Allen Sc Barker, die de firma Ingelse Co. vertegenwoordigt. Ividerlen Co. uit Amsterdam zond 4 Stockport-gasmotoren, van 2'A tot 25 P.IC. voor lichtgas, Dowsongos eu aerolmegas. Bovendien een Dow®ongas-inrichting die bij zonder de aandacht verdient. De expositie der heeren Kiderlen Co. is zeker wel een van de merkwai r iigste. Het eie-tio-technische bureau W. Haax- man Sc Co., te Rotterdam, zond electrische toestellen in, oa. de inrichting die bij de opening der tentoonstelling is gebruikt. Voorts een collectie gasbezuinigingstoestellen. Nog exposeerden in deze galerij de heeren W. van Steeden Sc Co te Rotteidam, roest- weremle metaalverf, en den heer Ant. N. Bouvy, te Amsteidam, geslepen glasplaten. In de machinegalerij B, links uit den tuin, rechts uit de zaal komende, di ijven een vlei tal motoren der Dcutzer Gasmotorenfabriek ver schillende toestellen der firma Vincent Co., 'i Zijn een liggeude acelyleenmotor, een staan de en een liggende ga«motor, elk van 3 P.K. Vooial de acelyleenmotor is zeer mei kwaur- dig. Nog is er uit dezelfde fabriek een P.K. staande gasmotor, die het pompje van Vin cent Co. diijft voor de watervalletjes be zijden den hoofdingang. In dezelfde galerij exposeereu de heeren Nieuwmeijer, Heukelom Sc Co,, te Amster dam, een gasmotor van 2 P.K., gedreven met luehtgas, terwijl de Rolterdamsche firma Post van der Burg Sc Co., wier reclameplaat leistond de aandacht van den bezoeker trekt, gasmotoren van Luwlon Parker zond. De lieer J. J. Drukker, hoofd machinist der Rottcrdamsche waterleiding, zond een water motor van eigen vinding en eigen maaksel, een prachtig stuk werk dat bijzondere ver melding dient. De heer Aug. Büchenbachcr Hz., te Am sterdam, is vertegenwoordigd door heetc- lucht motoreu van 'Ai en Vu P K. Nog bevat deze galerjj op de deur water- metess van de hoeren Meineke Co. te Amsterdam en een verzameling teekeningen en photografieën betreffende watergas der firma Molijn Sc Co. te Gouda. Een afzonderlijke galerij is gewijd aan Acetyleen. Verschillende inzendingen op dit gebied vinden wij hier van de heeren Mei- rem La Porte, Arnhem; Ilarrenstein Sc Mijnssen, AmsterdamBaumann Sc Kreu- Ztnger, RotterdamW, van Steeden Co., Rotterdam de Nederlandsche Acetyleengas- exploiialie, GroningenA. S. Keij, Rotter dam zelfs vinden wij hier op gas gebakken ïfijne wafebjes" der biscuitfabriek »Nutrix", Van der Weide, Helder Co., te Leiden. Op de hoogst-belangi-jjke Acetyleen-afdee- ling, die nog op geen andere gastentoon- stelling in ons land voorkwam, komen wjj uitvoer ig terug. De kleine veranda bij de kogelbaan is in beslag genomen door twee inzendingeneene uitgebreide collectie gasverlichtingsartikelen der firma Kaufmann Landheer, en ver schillende soorten gasartikelen van de firma Van der Linden, beide uit Rotterdam. E: hele exposities in den tuin dienen nog genoemd. Behalve de reeds genoemde der firma R. S. Stokvis Zonen nog een tweetal kiosken. In de eene stellen de heeren Wijn malen Hausman, te Rotterdam, een uForward Otto" gasmachine van 9Vs P.K. en vijf jIdeaal" gasmaclrines van 'k tot 1 'A P.K. ten toonvoorts allerlei gasfittersge- reedschap. Een derde kio3k wordt broederlijk gedeeld door twee Sehiedamsche firma's, de heeren Ingelse Co. en Jurgens Sc Co., de eerste met een petroleum-motor van 3'/s P. K., de tweede met petrolenm-gloeilicht nWashing- ton". Nog vinden wjj in den tuin een Beutz- gasmotor van 3 P. K. waarop werken een zuig-, een pers- en een roteerende pomp zonder raderen, waarmede de dikste vloei stoffen kunnen worden opgepompt. Het drijfwerk rust op een gesmeed-ijzeren stoel, weder een keurig stuk werk van deze exposar.te, de firma G. J. Vincent Co. De tuin en de zaal zullen 's avonds schit terend verlicht worden door de Nederland sche Gasgloeilicht-Maatschappij, voorheen J. Selten, te Amsterdam. In de zaal, waar men ook verscheiden reclame-klokken van Seltea4 ziet, hangen 12 kronen der Mij. met ver schillende branders die door haar worden geleverd. In den tuin daarentegen geschiedt de verlichting door presgas. Zeven lantaarns hebben daarvoor te zorgen; elke lantaarn heeft twee vlammen, elk van 700 normaal- kaarsen. De verlichting zal dus schitterend zijn. De lantaarnsde palen zijn het eigendom der gasfabriek zijn geleverd dour den heer J. Kemp, alhier. Zij hebben zóo voldaan boven andere, dat op deze lantaarns de keus is gevallen voor de brugverlichting in onze stad. Zeker een groote voldoening voor den heer Kemp. Dat de muziektent met acetyleen zal wor den verlicht, zeiden wij reeds. Over de luinversienng spraken wij reeds terloops. De heer Dominicus verzorgde een fraai bloembed om liet mooie fonteinije van den heer F. W. Biaat te Delft, van wien wij ook verschillende beelden vinden. De heer Van der Linden Sc Zn. te Rotterdam, zond nog een fonteinfiguur. Zoo zijn wij dan aan 'teind van onze haastige wandeling. Men begrijpt dat wij hiermede niet afgerekend hebben met de zeer belangrijke tentoonstelling, die een eer is voor onze stad. Schiedam is dank ver schuldigd aan allen wien die toekomt, voor deze expositie die haar naam hoog houdt die zoo gunstig naar buiten getuigt van energie en goede zorg. Er zijn heel veel factoren die tot het slagen van een tentoon stelling mede wei kenmaar dit kan gezegd wordenvoor zoover het Comiié en de exposanten het in hun macht hadden, is deze tentoonstelling zeer geslaagd. Zij heb ben Schiedam gegeven een hoogst belang wekkende en hoogst bezienswaardige expositie. Over de Sehiedamsche iuzer.ders nog een enkel woord. Velen in getale zijn zij niet; maar wat zij iuzonden, mag geroemd worden. Zij geven een uitmuntend-getuigon-s van wat onze Sehiedamsche industrieelen vermogen. Hedenmiddag te Ityj uur had Beije van Noort, werkzaam ten huize van den heer Wouterlood aan de Westvest, het ongeluk om bij het zeernen van glazen, terwijl zij een raampje wilde sluiten, het evenwicht te verliezen en door de ruiten te vallen van een gedeeltelijk uit glas bestaande plat waarop zij stond. Zij bekwam daaibij ernstige kwet suren wanrom geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nadat een verloopig verband ge legd vva®, werd zij per brancard naar bet ziekenhuis gebraclu. Wederom moeten wy melding maken ian het verdrinken van een kind, dat gisteren middag te 51/2 uur dood werd gevonden. Op aanwijzing van een merije dat klompjes zag drijven in het Spuikariaal nabij de zwem school snelde de arbeider Verzendaal daar heen en zag een knaapje met het hoofd in de modder in liet water staan. Onmiddellijk haalde hij het op het droge, bracht het in de zwemschool en met behulp van een politie-agent werden de middelen tot redding van drenkelingen toegepast, Spoedig verscheen ook een dokter, die eveneens po gingen in het werk stelde om de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Het knaapje bleek te zijn de 7-jarige Jan van Pelt, wiens ouders in de Hagastraat wonen. Het lijkje is daailiapn overgebracht. BU RGERLIJ K E STA ND. Geboren* G Sept. Cornel is Jacobus, zoon van C. A Tazidaar en A, M. van Hulst, Singel. 7 Sept. Johanna, dochter van C. H. van Dijk en C. J. Luitwieler, Oostsingel. Overleden 8 Sept. Petrus Tlieodorus Hendrikns Nijs oud 3 maanden, Nieuwstranl. Jan van Pelt, oud 7 jaar en 3 maanden, SluUweg. Petronelia de Vlaming, oud 30 jaar en 11 maanlen, Proveniershuis. Ter Amsterdamsche beurs liep heden middag het gerucht, dat ook tot hier door drong, als zou Dreyfus zijn vrijgesproken. Uit onze telegrammen blijkt waarom dit gerucht onjuist moest zijn, zooals wjj op aanvragen aan ons bureau ook geantwoord hebben. AMSTERDAM, 9 September. ICoffie gned ord. Java £5Santos 18l/j. Suiker prijshoudon I. Tarwe op levering zonder noteoring. Roggn op levering zonder notoering. PARIJS, 9 September. Spiritus. Sept frs. 41.— Oct. frs, 38 25, vier laatste maanden frs 38 25vier eersle maanden fr. 38.25. BERLIJN, 9 September. Spiritus per loco 43.30. Het Proces-Dreyfus. RENMES, 9 Sept. De laatste zitting van den krijgsraad vangt om 7 .u. 35 min. aan- Dreyfus, uiterlijk kalm, komt met zijn g®" wonen automatichen gang binnen. Hij lijk! zeer verzwakt en vermoeid. Demange en La- bori drukt hij met warmte de hand. De mango begiust de hervatting van rijn- pleidooi met de .opmerking dat niemand, hier aanwezig, de stukken, kent die in het borderel zijn. opgenoemd. Daarna gaat hij over tob de technische discussie van het borderel, bespreekt het woord' voor woord en toont aan. dat de be schuldigers met geen enkel bewijs zijn geh°" men, maar slechts mot onderstellingen van wat mogelijk zou kunnen zijn. Dat nu is niet voldoende voor let geweten van de recht®?- Met veel warmte bestrijdt Demaage de ond 20U dSgt ond en iich I Lyc ven ovei pat' G voh ge» drie sign ge 1 wijl ziet iedt stre nen nali vele zijn

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2