Sti STADSNIEUWS. DE TENTOONSTELLING. MAASSLUIS. YLAAItDINGEN. Kunst en Wetenschap. SeV' diet R e e h t z a k e n. Laat s t e Ni eh w s. Gemengd Nieuws.. klaringen, waarin lig medeplichtigen noemde, tegengesproken. Te Londen verluidt dat aan Transvaal 15 dagen is gelaten voor 7ijn antwoord. Salisbury heelt een langdurig bezoek ge bracht aan den Duitscheo gezant. liet te Plymouth vergaderde congres der trade-unions heelt een motie aangenomen tegen den oorlog en vóór een politiek vaa verzoening. Een telegram uit Pretoria zegtIn een ïntervieuw verklaarde de Staatsprocureur Smuts lieden, dat, daar de Regeering dei- Republiek bet aanbod van de toekenning van liet kiesrecht na vijfjarig verblijf heeft terug genomen, ook de daaraan vei bonden vooi- waarde vervalt, dat de suzereiniteit zal wor den afgeschaft. In Noordelijk Voor-Indië zijn weer onlusten uitgebroken. Er is eeu nieuwe mahdi opge staan. Het water speelde gisteren de eerste viool in de Officieren-Vei eeniging het was er buitengewoon sappig, maar desondanks den geheelen dag, maar vooral des avonds was liet er buitengewoon vol. Gisterenmiddag zwaaide de lieer Verhallen den scepter in den muziektempel, gisteren avond de heer C. M. Stelïelaar van de Scherp schutters uit Rotterdam. Den lof van Veihallen's kapel behoeven wij niet meer te zingende Instate twee jaar is de schutterymuziek zeer vooruitge gaan den heer Stefl'elaar noorden wij hier als dirigent der scherpschutters nog niet met zeer veel genoegen zal men kennis met dezen dirigent en zijn mannen gemaakt heb ben. De Tentoonsteilingsmarsch gaat er goed in zooals wy reeds voorspelden, wint deze compositie veel bij uitvoering door 'orkest het is een vroolijke opgewekte, in het gehoor liggende marseli, die niet over gebrek aan belangstelling zich mag beklagen. Dit laatste zullen stellig de exposanten evenmin doen; gisterenavond, tengevolge van liet nu en dan heerschende nooJweer, was er om iedere expositie steeds een groote schare kijkers en met veel aandacht werden altijd de heusch gegeven inlichtingen aai ge hoord. Dat er van tal van practische artikelen ook goed verkocht zal worden, daaiaan twij felen wij niet; keuken, huiskamer en salon kunnen hier te gast gaan. op een gesmeed ijzeren stel geconstrueerde schragen, die ongetwijfeld de aandacht van vaklieden en leeken verdienen. De beweeg kracht wordt verschaft door een verticale gasmotor van 3 P.K, uit de Deutzer fabriek, waarvan de firma agente is. Over deze mo toren straks meer. De pompen, door de firma Vincent &Co. geëxposeerd, zijn voor verscheiden stadge- nooten zeer gewaardeeule bekenden. Immers, beide leenen zich bij uitstek voor gebruik ia de branderijen. Beide zijn 2-iluimspompen van groot vermogen. De dubbehverkende zuig- en peispomp, een speciaal fabrikaat der firma Vincent Co., dient voor dunne vloeistoffende Excelsior-pomp, een rotee- rende pomp, die zonder raderen welkt, een Amerikaanse!) fabriek waarvan de firma hoofdagente ia, pompt zonder bezwaar de dikste stoffen. Ter staving daaivao wordt op de tentoonstelling met koolteer gewerkt, zeker wel een der taaiste en dikste vloeistoffen. In de btanderij is zij voor spoelingpompen uiter mate geschikt. Ook in de distilleerde! ijen wordt voor drank-pompen wel een klein 1'A-duim» Exrelsior-pompje gebezigd, zooals in de macl iiie-ga[erij B er eene aanwezig is, die bediend wordt door een staanden Deulz-gasmotor van K P.K. Als vedigheidsiniddel is om de pompen geplaatst een fraai gesmeed ijzeren bek, klaar om geleverd te worden op een aan de fabriek gedane bestelling, fIet is bestemd voor graf hek. Een tweede sprekender specimen nog van wat deze Sehiedamsche fabriek op het gebied van kunstsmeedweik vermag, levert Naar wij vernemen is er Viijdag dub beltjesdag des avonds buitengewoon con cert door de kapel der schutterij alhier welwillend aangeboden. Bravo f Aan do le-den van den gemeenteraad is door B. en W. de volgende circulaire gezon den Dc leden der Vereeniging van Gasfabn- kanten in Nederland en die van de Vereein- ging van Waterleiding-belangen in Nederland stellen zioli voor. Donderdag, 11 September as, do tentoonstelling van werktuigen voor gas, water en acetyleen alhier, te bezoeken. Om hun te toon en dat wij hun komst zeer waardeuren, liebben wij hen tot ecu officia-Ie ontvangst genoodigd, te 1 uur in den na middag van dien dag. in een der lokalen van de sociëteit „Harmonie", nabij de voormali ge Vlaardingerpoort. Er prijs op stellende dat ook de leden van den gemeenteraad bij die ont\vng-t tegen woordig zijn, hebben wij de eer U bij dezen uit te noodigen D voor dat doel op aangege ven dag en uur in genoemd lokaal te willen bevinden. 4 Het laatste nummer van sliet Gas" bevat de volgende opwekking van de hand van den heer Blom, voorzitter van de sVereeniging van Gasfabrikanten in Nederland" Naar aanleiding van de officieels oproeping van het Bestuur in het Juli-nummer van sliet Gas", tot liet brengen van een geza menlijk bezoek aan de Tentoonstelling te Schiedam op Donderdag 14 September a.s., zij liet mij vergund daarop nog eens uit drukkelijk te wijzen en de leden uit te nou- digen, zooveel mogelijk zorg te diagen op genoemden datum tegenwoordig te zijn. Collega De Bats heeft zich voor deze Ten toonstelling zooveel moeite gegeven, dat be langstelling in zijn ondernemen (wij weten bijna allen bij ervaring wat het organiseren van eene Tentoonstelling te beteekenen heeft) onzerzijds mag worden verwacht. Behalve het nieuws dat doze Tentoonstel ling aanbiedt, is er voor mij persoonlijk nog een andere prikkel die mij op 14 September present zal doen zijn, en dat is de gezellige bijeenkomst, gedachtig en prettige dagen in Rotterdam in uw bijzijn doorgebracht. 4 Het tentoongestelde. Getrouw aan onze belofte zullen wij thans onze tentoonstelling eens nader bekijken, eens nagaan wat de exposanten ons te zien geven. (Jit den aard zal het blijven een algemeen overzicht; waar wij schrijven voor tneeren- deels leeken, kan niet van ons verwacht worden dal wij ous in technische détails begeven. Achtereenvolgens zullen wij, zonder be paalde volgorde, de verschillende standen be spreken, of beter gezegd, de verschillende exposanten. Da exposities van denzelfden inzender zullen bijeen worden gevoegd. Beginnen wij dan met een Sehiedamsche firma, de lieeien G. J. V'i-.cent Co., bij stadgenooten en ook buitensteedsche belang hebbenden welbekend. Wij zeiden in ons vorig nummer reeds, dat de weinige Sehie damsche fnma's, d>"e aan de ten toonstelling deelnemen, zeer goed voor den dag komen, en in de eerste plaats kan dit gezegd worden, van deze firma. Tegenover den hoofdingang in den tuin vin den wy door haar geëxposeerd twee pompen, een zuig- en perspomp en een Excelsior- pomp. Het dryfwerk voor deze pompen rust het groote hek aan den toegang tot de ten toonstelling. Met dit hek verwierf de firma op de Sporttentoonstelling te Sclieveningen waar het voor de hoofdingang stond, een eete-diplomn. Nog vinden wij in den door gang riaar de zaal een sierlijke blueinen-stan- daard, eveneens zeer elegant beweikt. Dit alles is alleen ter opluistering aanwezig In de machine-galerij A ontmoeten wij eene tweede Sehielarnsehe liima: Ingel.-e Co., hoofdagenten van Allen Barker, Taunton, Engeland. Deze fnma komt uit met een gawnotor van G efiectieve lempuardenkraclilen, die een dynamo van Croon Co. te Amsteulam drijft, welke liet electn-ch licht levert voor vier booglampen en eeoige gloeilampjes aan den ingang dezer machine-galerij, De hoofd- kenmetkeu dezer gasmotoren zijn dat de in- en uitlaatkleppen door automalisch- vverkende nokken, hefboomen enz. vvoiden bediend, dat de twee vliegwielen wringen voor komen en dat eeu bijzoudere regulateur een zeer regelmatige werking mogelijk maakt, waardoor deze motoien voor electriscli en zuivelbereiding zeer geschikt schijnen. Boven dien zijn zij zoodanig ingelicht dat zij zeer gemakkelijk aangezet kunnen worden en het gevaar voor onklaar-worden der deelen zeer gering is. Het gasverbruik der hier aanwezige ma chine bedraagt 450 it 550 L. per uur en per P.K. bij volle belasting. Uit dezelfde fabiiek e:i door dezelfde firma geëxponeerd is een petroieummotor van 3V2 effectieve R.P.K., te vinden in kiosk B in den tuin. Deze motoien kunnen tnet gewone petroleum worden bediend en er is naar gestreefd de inrichting zoo gemakkelijk te maken, dat gewone werklieden er mede terecht kunnen. Ook hier is weder dooreen hijzonderen regulateur zooveel mogelijk voor regelmatige werking gezorgd, terwijl tevens het gebiuik van een pomp overbodig is gemaakt. Wenden wij ons nu naar recht», dan vinden wij voor in galei ij B de zeer belang rijke e.\-po»ilïe dei Deutzer gasmotorenfabriek. In de eerste plaats dient daarvan genoemd de ecnige hier aanwezige acetyleenmotor, dio ongetwijfeld de belangstelling vei dient. Deze motor gebruikt acetvleeiigas; maar dit is niet liet eenige waai door hij zich van andere onderscheidt. In plaats van gloeibuis zien wij elcctiische aansteking, terwijl de smering op zeer bijzindere wijze geschiedt die nauvvkeuiigheid aan zuinigheid schijnt te paren, 't Is een nieuwe, zeer ingenieuse vin ding van een der ingenieurs der fabiiek. Behalve dezen acetyleenmotor van 3 nor male P.K. zond de Deutzer fabriek, die te Amsterdam een filiaal heeft, nog een barer welbekende liggendegasmoloien van 3 N. P.K. en een kleinere staande van Va N. P.K. Gaan wij nu de zaal iri. Links van den ingang troont de heer Carl Gautsch, wiens omvangrijke stand in den catalogus onder no 9 eenvoudig wordt aangeduid door »Gas- atlikelen". De firma Gautsch is ongetwijfeld een dei- grootste fabrieken op het gebied van gas gloeilicht. Met Auer's gloeilicht deed het Gaut-ch' gloeilicht ongeveer gelijktijdig zijn intrede in ons land. Al wat voor de levering van gloeilicht noodig is wordt door de firma ia haar fabüekeu gemaakt: te Hamburg de nitraten (thorium en cerium), te Amstet dam de kousjes, te Munster i/AV. de metalen voor werpen. Te Berlijn heeft zij een verkoophuis. Van alles wat de firma fabriceert en ex ploiteert, vin ien wij hier een uitgebreide ver zameling. Wij zien ,er de nitraten, deooge- drenkle, de ongegloeide, eindelijk de gegloeide kousjes, branders in ongeveer 30 soorten, glazen, kelken 11 kappen. Bij de branders dienen wij even stil te staan. Allereerst tiefl ons eeu verzameling lantaarnbranders klim- vhun-, schuif-, schijf-, imitatie-Denarouze- branders, en toen wij hedenmorgen de ten toonstelling bezochten, toonde de vertegen woordiger der firma ons een zeer merkwaar dige nieuwheid een automatische zelfoot- steker, waarbij het platina-sponsje niet als gewoonlijk in het glas blijft hangen, maar na ontsteking vanzelf buiten het glas gaat, om door latere afkoeling weder voor nieuw gebruik op zijn vorige plaats terug te treden. Behalve lantaars, gas-ornameulen en ge smeed-ijzeren met rood koper georneerde kionen (de ornamenten in de Bodega zijn door haar aangebracht) fabriceert de firma Gautsch in haar fabriek te - Munster ook gaskomforen en gaskachels van bijzondere constructie die het mogelijk maakt dat elke brander twee kookgaten bedient. Op een drie-lichlskomfoor kan aldus op de drie voorste kookgaten een hitte van '100°; op de drie daarachter een hitte van 70° worden vorkregen, terwijl op een zevende rooster nog water op een temperatuur 35° kan wor den gebracht. De geproduceerde warmte wordt geheel opgebruikt. Naar de exposant ons verzekert, gebruikt een fornuis met drie vlammen plus een extra-vlam voor den bak oven, niet meer dan 1'/» kub. M. gas per uur. De firma Gautsch laat een uitgebreide soi teering gaskomforen zien, wnaronder vooral de aandacht trekken de werkelijk zeer practische wandkomforen voor huiskamer- en kantoorgebruik. In ons beknopt overzicht Zaterdag 1.1. zeiden wij reeds dat het deze firma is geweest die ten koste van reusachtige sommen de macht van het Auer's patent gebroken en daardoor goedkoope prijzen vóór het gasgloeilicht mo- geluk heeft gemaakt. Voor heden willen wij eindigen met de fnma Elsler Co. (cat. no. 13 zaal). Deze fi.-ma is oorspronkelijk van Duitschen huize. Zij heeft fabrieken te Mainz, Berlijn en Wee- nen en heeft, een jaar ongeveer geleden, ook te Rotterdam een fabi iek geopend. In Duitscb- land bezitten de fabiikaten dezer firma, in hoofdzaak droge, natte en muntmeters, reeds een goede reputatie. Een bijzondei lieid die dadelijk in 't oog valt, is de eigenaardige slanke vorm, geheel afwijkend; van den ronden of kubus-vorm van andere fabrikanten. Overigens bieden de natte meters dezer firma niets eigenaardigs aan, vvèl de droge; waar gewoonlijk toch de meter werkt op twee ieeren balgen, zijn deze in de fabrikaten van Elster Co. vervangen door vier metalen kleppen be-paonen met een speciaal voor dit doel geweven stof. De bedoeling is het scheuten of slap vvoi den, waaraan Ieeren balgen wel eens sukkelen te vermijden. De firma schijnt trouwens niet van leder te houden. In haar muntgasmeters is de anders gebruikelijke Ieeren ventiel vervangen door twee draaiende koperen schijven, 't Is niet liet ecnige dat bijzonder eigen is aan baar muntgasmeters. De firma exploiteert het svsteem-IIaas, dat behalve doo>- het genoemde, zich ondeischeidt door de groote gemakkelijkheid waarmede de verandering is aau te brengen die een ver- hooging of verlaging van den gasprijs noodig maakt. Een andere eigenaardigheid is dat het inwerpen van het geldstuk kan geschieden, hoe ook de schuif is gesteld. Nog stelt deze firma ten toon een ijktoe- stel voor gasmeters van bijzondere constructie waarbij het gebruik van gewichten onnoodig is. Overigens vinden wij verschillende instru menten op gasfabricage betrekking hebbend (Wortll vervolgd.) H. de Zeeuw, Hendrachtstraat. Hendrik, zoon van J. G. van Moerkerken en C. M. Kind, Hoogstraat. 10 Sept. Jacoba, dochter van II. N. Her- weijer en A. J. van Toor, Wilhélminaslraat. Overleden 9 Sept. Petronella de Jong, oud 3 maanden, Liesv. laan. Lijpje van Prooijen, oud 48 jaar, echtg." van W. Schilder, öed. Biersloot. van Hedennacht is door de politie aangehouden een matroos-vuurstokcr der Kon. Ned. Marine, behoorende tot de bemanning van H. M. ïDufla", liggende te Maassluis, van welk schip hij van passagieren was achtergebleven. Hij is naar Maassluis gebracht en ter be schikking van den commandant gesteld. Het dochtertje van J. Rey, wonende in de Ileerenstraat, had hedenmiddag het onge luk cm een pan met kokend vet omver te haler, waardoor zij ernstige brandwonden be kwam. Gisterenmiddag te 12 uur is eene groote steen van den toren los geraakt en op straat gevallen, gelukkig zonder iemand te treflen. De sneltrein no. 03 van den Haag naar Rotterdam, die Zaterdag met 9 minuten vertraging aankwam, moest hier wachten tot een reserve-machine uit Rotterdam was ontboden, daar de locomotipf van dien trein de reis niet kon ten einde brengen. In plaats van te 10.20 uur Vertiok de trein dienten gevolge 11.18 uur. B URGE RL IJK E STAND. Geboren 1 8 Sept. Geertje, dochter van L. van Aken C. Fons, Singelkerks traat. Maria, doch- 1 van G, J. F. Putters en J. Öuweneel, Jaeolastraaf. Overleden 8 Sept. Maria Ek, oud 71 jaar en 9 maan den, wed. van li. C. Westerhuijs, lange Achterweg. Van 2—9 September zijn alhier 4 gevallen van roodvonk aangegeven. Sedert de vorige opgaven aan liet bureau van politie alhier als gevonden gedeponeerd een 12 treeds ladder, em paar kinderklompen, een hangslot met sleutel, een bloedkoralen armband met gouden kapitelstokje, een gou den omhanger en een kruiwagen. Aldaar terug te bekomen. Opgave der brieven, verzonden uit Rotter dam over de 2e helft der maand Aug. 1899, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke op schriftelijke aanvrage, door de afzenders of geadresseerde aan het postkantoor te Rot terdam kunnen gereclameerd worden. Ver zonden geweest aan J. de Man, Vlaardingen. Rovende en verkochte onroerende goederen. GeveildWoensdag G September. Notaris A. Knottenbelt. Een huis- en scheepssmederij, aan de noord zijde van de Waalstraat, wijk K no. 176, groot 78 vierk. ellen, voor f 2600. Twee naast elkander gelegen huizen, aan de oostzijde van de Baanstefcg, -wijk N nr, !1u en 117, groot41 vierk. ellen, voor f 1400. Een winkelhuis, aan de westzijde van de Smalle Havenstraat, wijk L no. 13, groot 48 vierk, ellen, voor f 1150, BURGERLIJKE STAND. Geboren t 9 Sept. Arie, zoon van I. Maarleveid en N. van Berkel, Oosterstraat. Liedewij Hen- drika, dochter van P. M. W. v. d. Kerkhoff en Gisteren zijn onder quarantaine den Water weg binnen gekomen en ter reede alhier geankerd, de stoomschepen Vienna van Oporto via Hamburg, en K a i s e r van Oost- Afrika via Lissabon naar Rotterdam. Na geneeskundig te zijn onderzocht stoom den zij op naar Rotterdam. Zaterdag kwamen op de reede alhier ten ankerHr. Ms. Evertsen Korten a er en de gaflelschoener Zeehond terwijl in de haven werden gemeerd drie torpedobooten. Alle vaai tuigen vertrokken hedenmorgen om deel te nemen aan de manoeuvres op de Noordzee. Van de Evertsen werd éen man ge- signaleeid terwijl éen matroos op het politie bureau alhier is opgeborgen. BURGERLIJKESTAND van 31 Augustus tot S September 1899. Ondertrouwd Coinelis Valkenburg, 34 jaar, en Johauna Cornelia Kramer, 20 jaar. Geboren Arie Thomas Leendert, zoon van J. Ouwen- dijk en H. D. v. d. Burg. Adriana, doch ter van J. v. Eendenbui g en A. v.d. Marei. Steven Gornelis Hinno, zoon van J. v. d. En dl en E. Lingbeek. Trijntje, dochter van L. Groeneveld en v. d. Poet. Maarten, zoon van J, Huisman en G. Thurrner. - - Dorothea Wilhelmina Johanna, dochter van H. J. J. M. v. Slraelen en M. J. v. Es. Glasina, dochter van C. Haak en A. P. Am- meraal, Gen it, zoon van. W. v. Toledo en J. v. Buren. Jannetje, dochter van A. van Dijk en E. Hollaar. Gerrit, zoon van P. v. d. Polder en M. Hollaar. Overleden Cornells Frankfort oud G maanden. Neeltje Johanna van Gendt, oud 6 maanden. Clazina Maiia van Wa-.beek, oud 5 m. De Fransche opera te 'sGravenhage, die voor liet speelseizoen 1899/1900 wederom onder directie staat van de heeren Van Bij- levelt en Lefeire, begint den 30en dezer. Uit een aantal nieuwere werkenopera's, operetten en balletten, zal de directie een keuze doen, o.a. Thaïs, Le Roi de Lahore en Ceudrillon, allen van Massenet; Etienne Marcel van Saint Saen La Vie de Bohème van Pacenile Roi i'a dit, van Delibe»Guernica van VidalLe Voyage de Surette en Mat de cocagne (beide operetten) L'Enfant prodigue en Sylvia (pantomine en ballet) enz. Als voornaamste artisten zijn 0. a. aau het ;ezelschiip verbonden de heeren Castieman (le tenor groote opera), Paul Gantiur (le tener léger), Gardon (le tenor operette), Piens (le baiyton groote opera), Bourgeys, (1e baryton opera comique), Greil (basse noble), Dons (basse chaniante), Letellier en Villars (lamellen), en de damesRosa Feldy (forte chanteuse), Loventz (le chanteuse légère), Frémont (chanteu.se légere), Lesoeur 'te operette-chanteuse) Corsette (Contralte Galli Marie), Tony (le duegue). De dames Ory, Vaningh en Mathijs zijn de hoofdpersonen van het balletcorps. De heeren Bai wolf en Warnots treden wederom op als orcheslleiders, eerstgenoemde van de groote opera, laatstbedoelde van de opera comique. bedragen f 4272, waaronder ƒ2000 Mij. tot Nut van liet Algemeen. Artikel 1 der ontwerp-statuten gaf a leiding tot. een kort en krachtig debat ujt" sluitend over de quaestie aan wie adviezJ zouden gegeven worden ten opzichte van 4 oplichting en organisatie der leiding en aA miuistratie van instellingen en re°elin4n die de maatschappelijke positie der mibeides bcoogen op eenigerlei wijze te verbeteren Men wilde die adviezen ook aan. arbeid, sters, oeconomisch zwakken en op maat" schappelijk gebied minder bedeelden strekken. Het resultaat van het debat was, dat een amendement-P. L. Tak door liet bestuur werd overgenomen om achter het woord arbei ders" te lezen „en hen, die naar het bordeel van hnet bestuur wat hun oeconomische m sitie betreft met hen gelijk te stellen zón" Aldus gewijzigd werd artikel 1 aanavW men. Art. 2 betreffende het doel door het te vestigen bureau na te streven, het uiteen», van geschriften en het bespreken van waag stukken op dat doel betrekkelijk, werd aar genomen. Art. 3 eveuzoo, waarin do vestirin» vaa hot bureau te Amsterdam worat° redeem, teerd. 6 Art. 4 zegt dat het vereenigingsiaar loont van 1 Juni 1899 tot ultimo Mei. Zonder de- bat werd ook dit goedgekeurd. Art. 5, wie leden zijn, en art. 6, hoe het lidmaatschap eindigt, art. 7 over de coatri butje, art. 8 over de leden, art. 9 over de geldmiddelen, waaronder honoraria voor uit gebrachte adviezen, art.- 10 over het aantal bestuursleden, dat minstens op 5 en boo»- stens op 9 gewone leden, door de aJgenieena vergadering te benoemen, art. 11 en 12 over de vervulling van vacaturen en de reoelin» der werkzaamheden van het bestuur bij°hui£ hcudelijk reglement 'werdén zonder vermel denswaard debat achtereenvolgens o-oedve- keurd. Bij art. 13 werd met 29 tegen 22 stemmen aangenomen een amendement-De Clercq om den directeur, tevens secretaris van het be stuur, te benoemen voor den tijd van drie jaar. Hij is terstond herkiesbaar. Art. 14 (vertegenwoordiging van het bu reau in en buiten rechten door heb bestuur) en art. 15 (bonomen van commission van deskundigen wanneer dit noodig is) werden zonder debat goedgekeurd. Bij art. 16 (honorarium voor uitgebrachte adviezen) gaf de voorzitter de verzekering 'lat de berekening mild en breed zal worden m- gevat, zoodat zij zoo min kostbaar mogelijk zullen zijn voor de aanvragers. Art. 17 (regelende d'e bibliotheek, de com- missiën, 't advies enz. door 't bestuur na over leg met den directeur), art. 18 (over bet houden der jaarvergadering in September of October), art. 19 (over 'de wijze van stem men), art. 20 (wijziging der statuten door de algemeeno vergadering) en art. 21 (evontueo- le ontbinding) werden zonder debat aangeno men. Daarna werd het ganselie ontwerp in zijn geheel aangenomen. Op do statuten zal dc koninklijke goedkeuring worden aange vraagd. Op voorstel van het bestuur werd liet si- hr-is van den directeur bepaald op f 2000 per jaar. Voor den tijd van drie jaar werd vervolgens met 45 tegen 5 st. tot directeur benoemd prof. mr. M. W. P. Treub. Alvorens tot benoeming van een defini tief bestuur van 9 leden over te gaan. deelde de voorzitter mede dat de heeren Van Mar ken en Amëns in liet definitief bestuur geen zitting verlangden te nemen. Tob leden van het bestuur werden be noemd mr. A. Kerdijk, 's-Gravenhagedr. C. J. Eringaard, Delft; ds. Talma, Arnhem; W. H. Vliegen, RotterdamG. M. Boisse- vain, Amsterdam; mr. Aalbertse-, Leidton; R. M. dc Moncliy, Hengeloo; Vlokken, Gas- bc-iioemd prof. mr. M. W. F. Treub, te Am sterdam. 1 A lain of 1 tc-ie 12 1 nog gist ren De Hoogen Raad heeft niet-ontvankelijk verklaard het beroep van een los werkman le Rotterdam, tot 4 jaar veroordeeld wegens diefstal van zilveren bekers en schalen in de kerk der Herv. gemeente te Overschie. De Haagsclie rechtbank heeft heden vrijge sproken den kantoorknecht bij de posterijen le Amsterdam, die verleden week terecht stond -wegens oplichting, door po&tbewijzen hem uit Den Haag toegezonden met een hooger bedrag in le vullen, ze dan terug te zenden en het vervalschte bewijs te 's-Gra venhage te doen uitbetalen. Er was niet gebleken dat de oplichting door den knecht in zijn hoedanigheid was geschiedt. Aartshertogin Stephanie van Oostenrijk vertrok heden naar Laeken om haar ouders te bezoeken. Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaansclie Republiek, heeft de residentie weer verlaten. Sociale adviezen. Men seint ons uit Amsterdam Onder leiding van nor. A. Kerdijk werd heden alhier de eonstituecrende vergadering gehouden der vereeniging „Centraal Bureau voor Sociale Adviezen". Het voorloopig Comité bestond uit mr. Kerdijk, prof. M. W. F. Treub, ds. Talma,, pastoor Arriens, W. H. Vliegen en dr. J. C. Eringaard. De voorzitter deelde in het kort de werk zaamheden van het voorloopige comité mede en schetste den tegen-.voordigen stand dei- zaak. Het comité had hieruit moed geput om de zaak aan te vatten. Het resultaat dei- eerste circulaire was tot wankopens toe ontmoedigend omdat ver zuimd was daarin te gewagen van een jaar lijks benoodigd bedrag en hulp der plaatse lijke commissiën. Die fouten werden in een tweede circulai re hersteld; er werd een jaarlijks benoodigd bedrag van 6000 a 7000 genoemd en de hulp der plaatselijke comité's ingeroepen. Daarna werd in een derde circulaire van Juni medegedeeld, dat mannen van invloed en naam zich med© voor de zaak gespannen hadden en thans zeide de voorzitter te kun nen mededeelen, dat waren toegetreden 552 leden en 136 donateurs, dat de jaarlijksoke inkomsten zijn f 5257, en de giften in eens Baron Michiels v. Verduynen, commissaris- generaal voor de Parijsche wereldtentoon stelling, is in Den Haag uit Parijs teiag- gekeerd, met baron Van Asbeck, ingenieur te Parys, tevens gedelegeerde van den com missaris-generaal. Zondag 10 dezer is te Amsterdam de 5e jaarvergadering gehouden van de Broeder schap van Commiezen der Telegraphie. In de plaats van den heer Croese werd tot president gekozen de heer T. G. de Jongle Rotterdam, en tot bestuursleden (ter ver vanging van de heeren J. II. van Beek en T. M. Roetering), de heeren C. de Witte (e Amsterdam en J, D. Mulder te 's-Gravenhage. De volgende vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. Vóór de vergadering werd een bezoek gebrachtaan het nieuweRijkstelegraaikantoor. AMSTERDAM, li September. Koffie goed ord. Java 25%, Santos 18%. Suiker kalm; Sept. 12i/4 gedaan. Tarwe op levering zonder noteering. Rogge op levering prijshoudendOct. f 143; Maart f142, 141. BERLIJN, 11 September. Spiritus per loco 43.40. PARIJS, 11 September. Spiritus. Sept frs. 40.75Oct. frs. 38,25, vier laatste maanden frs 38.vier eerste maanden fr. 38.25. Gevonden. ■Zaterdagmorgen is te Noordiwijk een lijk aangespoeld, dat door de familie is herkend te zijn dat van den heer Roozen, te Over- veen, die Zondag bij het baden te Zandivoork is verdronken. Levend verbrand. In de Zeyenhuissteeg te Rotterdam ia Zon t E« IV ij 1 nisri treff buig1 onde ivetc i' mie steed miert Beth sclioo die ween it m «erdt als 1 soms Omgc bun 1 dov schem miakl miere w.itrv Pond Frank Gomt. Aïl

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2