No. 10035 53"" Jaargang. Dinsdag 12 September 1899. Tweede Blad Kennisgeving. JÏDÏNENLAm Uit de Staatscourant. Kunst eu Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Herbajum, R. Ilazelliof, te ScliaDum. SCHIEDJ! 'SCIHIE COUR 1(111 Deze courant verschijnt dagelijks, rnet uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post A. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen ""'orden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bareau: Baterstraat «8. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleiste adnerlentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 123. Burgemeester on wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen: dat door den raad dier gemeente, in zijne openbare vergadering van den 5don dezer be noemd zijn to. lot wel bonders, de heeren J. II. VAN WESTENUORP J.Dz. en Mr. VV. II. JANSEN; 2o. tol ambtenaren van den burgerlijken stand, de beeren J. 11 VAN WESTENDORP J.Dz. en Mr. W. II. JANSEN; en 3n. m de nndetsiaanrfo laadscommissiiin, alsin die, belast om bnrgemeeMer en wethouders bij te staan in liet'beheer van de gasfabriek en de drinkwaterleiding dor gemeente, onder voor- zittersehap van bet lid van bet dagehjksch be stuur, den heer J. II. VAN WESTENDORP J.Dz tot leden de heeren M. KRANEN, 11. R M. A. VAN GENT, P. C. M JANSEN, A. VAN BUIJSEN, A. GOUKA en P. LOOPUYT die, voor gemeentewei ken ouder voorzitter schap van het lid van hei dagelijksch bestuur, den heer G. VISSER D/.. tot ledon de heeien C. VAN DER VLIES, C. KLEIN, W. A. BEUKERS en P. M. 3. A. LAGERWEIJ; die, om burgemeester en wethoiideis bij to staan in het beheer van de gemeente reiniging, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer II. J. VERSTEK», tot leden de heeren C. VAN DER VLIES. W. A. BEUKERS, P. LOOPUYT en A. GOUKA; die, om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van hot pakhuis »do Neder landen", onder vooizilterschap van het lid van hot dagehjksch bestuur, den heer Mr. W. II. JANSEN; lot leden de heeren M. KRANEN en II. R. M. A. VAN GENT; dip, tot het ontwerpen der verordeningen, togen wier «vettreding straf wordt bedreigd, ter voldoening aan art. 3 77 der gemeentewet en ter voorbereiding van hetgeen bij art 178 dier wet is bevolen, onder voorzitterschap van den burge meester, den lieer ll. J VERSTEEG: tot leden de heeion M. KRANEN, M. L. 1IONNERLAGE GRETE, Dr. D. N. JANSSEN en II. B. E. BLAISSE; die, tot liet herzien van alle plaatselijke be lastingen, de rechten, loonen en andere gelden, in art. 238 der gemeentewet bedoeld, daaronder begrepen, tot voorzitter de heer J. II. VAN WESTEN DORP J.Dz., en tot loden de hoeren II. R. M. A. VAN GENT, P. BRILLENBURG, F. J. SMIT en Dr. D.N.JANSSEN; en tot hunne plaatsvervangers, wanneer deze zeilde commissie optreedt als vaste raadscom missie, belast mot hal onderzoeken der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren W. A. BEUKERS, M. O. M. DE GROOT en H. B. E. BLAISSE; die,, tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de begrooting en de rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven,-ingevolge de nrtt. 203 en 219 der gemeentewet, door burgemeester en wethouders aan den raad aangeboden, en ten aanzien van begiootingetr rekeningen bij art. 148 dier wet bedoeld, tot voorzitter de lieer M, C. M. DE GROOT, en tot leden de heeren P. BRILLENBURG en M. L. ÜONNERLAGE GRETE. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Sepiember 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. Da Secretaris, VERNÈDE. Ned. Bond van Gemeende-ambtenaren. Zaterdag werd te Nijmegen in de groofce bovenzaal van- don gemeente-schouwburg de algemcene vergadering gehouden van don Ncderl. Bond van Gemeente-Ambtenaren, Do voorzitter, de heer J. v. d. Laan, heet te allen hartelijk welkom en verbiijdde zich 'in de trouwe opkomst (39 leden), welke een bewijs gaf van de sympathie met Jiet stre ven van den Bond, sprak verder een woord van dhnk uit, gericht tot J3. en W. van Nij megen, die de vergaderzaal gratis hadden af gestaan, en uitte zijn leedwezen, dat B. en W, van Nijmegen, ofschoon daartoe uitge- noodjgd, door de raadsvergadering van dezen dag /verhinderd waren, deze vergadering bij tc wonen. Overgaande tot de aan de orde zijnde on derwerpen, worden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld en verslag uitge bracht van den toestand en de werkzaamhc den van den bond, waarbij ,werd medegedeeld de uitslag van de audiëntie van twee leden van het hoofdbestuur bij den minister ,van Binnen la n drschc- Zaken tot het verkrijgen van ponsioen. ten behoeve van gemeente ambtenaren en hun weduwen. Z. E. verklaarde daarbij, dat de tegen woordige toestand onhoudbaar was, doch dat hij over deze zaak in overleg zou treden met zijn ambtgenoot den minister van financiën. Tegelijk werd bij deze audiëntie ter sprake gebracht het verkrijgen van waarborgen te gen het verleenen van ongevraagd ontslag aan gemeente-ambtenaren. Z.Exc. zegt, dat dit onderwerp bij een al- gemeene herziening van de gemeentewet in overweging zal worden genomen De heer De .Hoogli doet naar aanleiding daarvan opmerken, dat wensohelijk is om de regeering een plan van pensionneering aan te bieden. De heer Van Haaren van Druten, herin nert aan zijn indertijd gedane pogingen tot het oprichten ,van een particulier fonds in zake uitkeenng bij overlijden van gemeen te-ambtenaren enz en aan een te Utrecht onder presidium van Baron van .Welderon Kengers gehouden nvergadering in zake pen- sionneering van gemeente-ambtenaren en be sluit dat alle pogingen helaas tot nu schip breuk leden en prijst daarom te meer het streven van don Bond, die, door pen en an der nog niet afgeschrikt, steeds voortgaat om het gewenseht© doel te bereiken. Hij blijft ook van meening dat het 't beste is, maar te blijven aanhouden en de audiëntiën te herhalen. De heer Wijbenga. wil nog verder gaan en zich wenden tot de leden van de Tweede Ka mer en dezen onze belangen voordragen. De heer Van Haaren apprecieert ook dit en zal beginnen met der afgevaardigde voor Druten over deze zaak te spreken. De heer Van Wagtendonk wenscht 4e af deelingen uit te noodigen, op te geven het aantal ambtenaren met hun jaarwedden in dc verschillende gemeenten. De heer De Jongh is voor bewerking dot- publieke opinie, nl. door een adres te zenden aan de Tweede Kamer, en dit ook te zenden aan de voornaamste dagbladen, ten einde bespreking door de pers uit te lokken. Met genoegen constateert daarna de voor zitter, dat de verschillende sprekers liet al len in beginsel eens zijn en wensclien te han delen xooats de afdeeling Friesland alreeds begonnen is te doen. Laat ons volhouden, vervolgt hij, want enkele Kamerled hebben mij persoonlijk beloofd de zaak te zullen steunen en des noods van hun recht van initiatief te zullen gebruik maken. Hij besluit te zeggen, de afdeelingen te zullen uitnoodïgen tot het heieggen van een buitengewone vergadering, om daarin een commissie te benoemen om bij de Kamerle den in hun provincie aan te dringen om de zaak van pensionneering bij de behandeling der staatsbegrooting ter sprake te brengen. De afdeelingsbesturen worden verder uit- genoodigd de resultaten, welke zij bij de Kar merleden hebben bereikt, binnen een maand aan het lioefdbestuui- mede te deelen. En dan za,l er op deze wijze meer bereikt worden dan in de verloopen tientallen ja ren. Daarna werd neg medegedeeld de uitslag van de dezer dagen gehouden audiëntie dër afgevaardigden van de afdeeling jFriesland bij den minister van binueland'sclie zaken. D© minister achtte het streven van den Boud volkomen gerechtvaardigd, en zal ook den Bond steunen, Joch de firn acieele be zwaren waren voor hem nog niet opgelost, zoodat hij een samenspreldng daarvoor met den minister van financiën zal houden. De heer Aalfs wenscht den minister te verstrekken de door prof. Yan Pesch verza melde gegevens in zake pensionneering van ambtenaren. De lieer De ,Hoogh wenscht deze zaak ook voor te dragen aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van baar jaarlijksohe audiëntie te Amsterdam. Het hoofdbestuur zal dit laatste in over weging nemen. De rekening over 1898 en de begroobing voor 1900 worden daarna goed gekeurd en vastgesteld. Medegedeeld worden de ingekomen berichten der afdeelingen om trent het in de vorige vergadering behandel de voorstel om de tusschenkomst der gemeen tebesturen in te roepen in zake het vraag stuk der pensionneering. Hieruit blijkt, dat voor die tusschenkomst zijn Gelderland, Overijsel, Groningen en Drenthe, en dat die tusschenkomst niet ge wenseht wordt door Friesland, Zeeland, Zuid-Hall and en Noord-Holland. Limburg lieeft de zaak nog aangehouden en van Utrecht en Noord-Brabant kwam geen bericht in. Door den voorzitter wordt nu ingeleid het voorstel tot benoeming eener commissie om te rappo-rteeren over de vraag, of het moge lijk en gewenseht zou zijn een eigen bonds orgaan uit te geven. De voorzitter zegt, dat reeds vanaf de op richting van den Bond stemmen uit ver schillende provinciën zijn opgegaan tot op richting van dat orgaan. Het hoofdbestuur meende evenwel daarop niet direct te jno gen ingaan wegens de te vele daaraan ver- bonden bezwaren. Nu de Bond «echter zijn afdeelingen telt over het geheele vaderland, bestaat er meer aanleiding voor een eigen blad. Het brengt hulde aan de vakbladen „Ge meentestem" en „Burgerlijke Administratie" doch acht deze niet genoegzaam voor de bondsbelangen. De heer Aalfs maant tot voorizehtigheid aan. De voorzitter zegt, niet tot onderdeden af te dalen, maar dit aan de te benoemen commissie over te laten. Besloten wordt tot het benoemen van een commissie van vijf personen, bestaande uit den voorzitter en de overige vier leden, aan te wijzen door den voorzitter en den secre taris van den Bond, die zich daarvoor tien minuten absenteeren, gedurende jwelken tijd de vergadering wordt geschorst. Als commissieleden zijn aangewezen de heerenmr. L. van Oppen. ,C. \V. Wage naar, G. Veenhoven en Van Wagtendonk, en tot plaatsvervangende de heeren Kalb- fleisoh, Kok, Iloe lieve ld en Melis. Daarna wordt medegedeeld dat prof. Treub, op verzoek der afd. Noord-Holland, in het laatst dezer of in het begin der vol gende maand voor die afdeeling een lezing zal houden over dë pensioenregeling van ge meente-ambtenaren, wat niet waardeering wordt vernomen. En ten slotte houdt, ingevolge de uitnoo- diging van het hoofdbestuur, de heer W. A. Coolen, notaris te Hel voort, een referaat over Burgerlijke Stand in betrekking tot liet ge meentebestuur en beschouwd ten opzichte van staatsbelang. Hij ontwikkelt daarin op aangename .wij ze de vier volgende stellingen lo. De Burgerlijke Stand is ons gewich tigst rechtsinstituut, als fundament van het personeele, familie- en erfrecht, en tevens de grondslag van het politieke recht in het al gemeen en van liet burgerschapsrecht in hot bijzonder. 2o. De ambtenaren van den Burgerlijken Stand, hoe ook benoemd', zijn metterdaad openbare ambtenaren, evenals notarissen, ivier bekwaamheden door een staatsexamen moeten worden verzekerd. 3o. De Burgerlijke Stand, ofschoon dienst baar aan, is toch geen tak van liet gemeente bestuur, en de kosten daarvan, Waaronder de bezoldigingen der .ambtenaren, behooren, zoo niet geheel, dan toch grootendeels door den Staat te worden bevestigd. 4o. In den .regel zijn burgemeester en lo den van den Raad niet de geschikte perso nen om als ambtenaren van den Burgerlij ken Stand lo fungeeren. De voorzitter dankt den spreker voor zijn geleverd referaat; ook de heer Pols brengt den spreker nog afzonderlijke (hulde daar voor. Daarna wordt de vergadering op dc ge bruikelijke wijze gesloten. Nederland en Zatd-ACrlka. Door liet Nederlandsch Oomifó voor Ttans- vaal is in antwoord op het telegram, Vrijdag door het comité aan Bare Majesteit de Koningin van Groot-Brittannië en letland verzonden, het volgend telegraphisch bericht ontvangen ïDe particuliere secretaris der Koningin heeft de eer u namens Hare Majesteit mede te deelen, dat Hare Majesteit het door u op 7 dézer aan Haar afgezonden telegram ont vangen heeft". Het Roode Kruis. Het aanbod van ambulance-materieel, door liet Nederlaindsolie Rood© Kruis aan den Oranje-Vrijstaat gedaan, is door den staats president dankbaar aangenomen. Het Roode Kruis bereidt nu de noodige maatregelen voor. Het ïNut". Het in druk verschenen sJaarboekje" dér Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor het jaar 18991900 behelst, behalve de ge wone verslagen, eene graphische voorstelling van het verloop van het ledental der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en van hare departementen, gedurende de jaren 1784—1899. Uit de daarbij gevoegde toelichting blykt, dat de eigenlijke opkomst der Maatschappij heeft plaats gehad van 1784 tot 1839. Sedert dat jaar beginnen de schommelingen. In 1849, in 1859 en in 1868 keerde de Maat schappij telkens tot hetzelfde niveau van 1839 terug. Die jaren liggen alle ongeveer in één lijn. Thans schrijven wij 1889 en 1899 ligt weer op één lyn met de genoemde jaren. Moge, aldus vervolgt de schrijver, dc alg. secretaris J. Bruinwold Riedel, de afwisse lende stijging en daling iu de vetloopen 30 jaar slechts een schommeling blijken, één van de schommelingen die de kaart <-e'ieit 1839 te aanschouwen geeft. De maatschappij moet dau thans een nieuw tijdpet k van bloei tegemoet gaan. De depai tementen hebben te waken en te werken, dal die wensch be vredigd worde. Maar ook zijnetzijds wil het hoofdbestuur gaarne doen, wat het kan, om nieuw leven te wekken en de belangstelling in bet werk der Maatschappij, overeenkomstig de behoef ten van den tegenwooidige tijd, te vermeet- deren. Herstellingsoord te Luntereii. In tegenwoordigheid van het bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers eu tal van oeuoodigden, werd Zaterdag 9 Sept. 's mid dags 4 uur de eerste steen gelegd van het Sanatorium voor onderwijzer», gelegen in het Plantsoen bij Lunteren (gem. Ede). Vele belangstellenden waren opgekomen om hier van getuige te zijn. Het eerst werd gesproken door den heer G Scverijn, vooizitter van ,den Bond. Ilij wee» op den zeer gcwichtigen dag voor den Bond, op de moeilijkheden welke overwonnen zijn en op den steun welke van alle zijden werd ondervonden, niet het muist uit Lunteren zelf. De heer M. C. II. J. Cramerus uit Breda herinnerde hoe het juist twee jaren geleden was, toen hij liet voorstel deed, deze stichting tot heil ,van zijn collega's te doen verrijzen. Verder bracht hij hulde aan allen, die tot liet welslagen hebben medegewerkt. Het was hem een hoogst aangename ,taak te motten IV 1 optreden als vertegenwoordiger van den Boud en het hoofdbestuur, en hij roemde de solidariteit der besturen die dit gebouw de den verrijzen. Daarna werd de eerste steen door den heer Cramerus gelegdook door andere genoodig- den werden steen-en gelegd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Dinger, notaris t© Lunteren, die getuigde van den ernst waarmede dit werk is voorbereid, een werk dat uitgegaan is van een edel beginsel, van war© broederliefde. Hij uitte de beste wenschen voor den groei en bloei dezer stichting en rekende zicli ge lukkig een weinig tot liet welslagen der op richting te hebben kunnen bijdragen. De burgemeester van Ede, de heer F. S. Op ton Noort, sprak zijn ingenomenheid uit over de oprichting van het herstellingsoord in zijn gemeente; hij verzekerde de mede werking van liet gemeentebestuur, o. a. wat betreft liet aanleggen va.n een harden weg vanaf Lunteren* tot aan het Sanatorium. De heer Ketelaar uit Amsterdam wees er op wat de onderwijzers zelve voor deze stich ting hebben gedaan en bracht in 't bijzonder hulde aan de heeren SJoverijn, voorzitter, Ph. v. d. Vos, penningmeester cn M. C. ,H. J. Cramerus uit Breda, voor den grooten ijver door hen aan den dag gelegd. Ten slotte dankte de lieer Severijn het ge meentebestuur, den schoolopziener, den heer Reiger, en verdere aanwezigen voor de be toonde belangstelling. De afgevaardigde der afdeeling Arnhem dankte na afloop* namens zijn afdeeling voor hotgeen het bestuur van den Bond voor de lijdende collega's heeft gedaan. 't Was juist te Arnhem waar de heer Cra merus, nu twee jaar geleden op de algcmec- nc vergadering door zijn voorstel tot den bouw dezer stichting aanleiding gaf. O O O Machinisten en stokers op Rijnsleepbooten. De afdeelingen Dordrecht en Rotterdam van den Bond van Machinisten en Stokeis in Nederland hebben gisteren te Rotterdam vergaderd, om te beraadslagen hoe te gera ken tot teekening van het officieele contract. Met algemeene stemmen werd bij accla matie besloten tot staking over te gaan. Daarna werd nadat eerst tot het tegen overgestelde besloten was, wat ecliter niet de sympathie had van het bestuur met 58 tegen 36 stemmen besloten de staking eqkel te bepalen tot de booten waarvoor niet geteekend was. De 36 tegenstemmers wenschten algeheele staking, wat bet bestuur uit een rechtvaar digheidsoogpunt had ontraden. Voor degenen die na den 9n September teekenen, blijft de staking echter van krachtalleen zij die voor of op 9 September teekenden, zullen kunnen varen. Te Dordt teekenden 19, te Rotterdam 22 patroons. Prinses von Wied (Prinses Marie der Neder landen) komt hedenavond ongeveer 7 uur met de Prinsessen Louise en Elizabeth per Staatsspoor te 's-Gravenhage aan. Dr. Leyds, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der Zuid-Afrikaansche Republiek by verschillende hoven, is uit Brussel in de residentie aangekomen voor een kort verblijf hier te lande. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De betooging voor leerplicht op Zondag 1 October n s. des voormiddags 11 uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier, gaat uit van twintig werkliodenver- ceingingen. Het woord zal worden gevoerd door de hemen A. II Gerhard, J. A. Berg- meijer en Th. M. Ketelaar. Na verkregen ver gunning zal een motie m optocht met mu ziek en banieren naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer worden gebracht. De uitvoeiders van het Comité voor de be longing, dc heeren H. Siebolts, A. Schou ten en H. N. van Amerom, roepen in een circulaire de instemming met het doel in met een beroep op het onlangs met veel suc ces te Amsterdam gehouden onderwïjscon- gres, waar meer dan 44,000 personen, groo- tendeel.» uit de arbeidende klasse, waren ver tegenwoordigd. Het diplomatiek examen is afgeloopen. Aan den heer J. II. van Roijen, gezant- »cl:ap»attaclié, i» het radicaal voor de be noembaarheid tot gezantschapssecretaris ver leen cL Bij den aanvang van de openbare zitting der Commissie i» door den voorzitter, mr. T. M. C. Asser, hulde gebracht aan de nage dachtenis van twee vroegers leden der Com missie, sinds haar laatste bijeenkomst over leden, den baron Geriekc van Herwijnen, ge durende vele jaren voorzitter, en prof. R. Fruin. Bij het examen voor rui numerair bij de registratie zijn geslaagd de heeren: Hancnl- beig, te Harderwijk Veenman, te Amster dam Versluis, te RotterdamBakker, te HarlingenRoos, te Oudeikerk a/d IJsel Libourel, te Oosterliout; Mijnlief. te 's-Gra venhage en Klaasgen te Nijmegen. Abbé Daens zal eene serie lezingen in ons land houden over de Pause.ijke arbeiders encycliek »Rerum Novarum". Op 17,18,49 en 20 dezer tieedt hij achtereenvolgens op te Delft, Amsterdam, Utrecht en Gouda, Men seinde ons Zaterdag uit Amsterdam De heden gehouden jaarvergadering van den Zuiderzee-bond herkoos tot leden van het hoofdbestuur de heeren P. A. Bos, G. A. van Ihiltem en P. J. van Limburgh. Besloten werd de koninklijke goedkeuring aan te vragen om de vereeniging voer vijf jaar te vei lengen. De algemeen" jaarvergadering van de Ver eeniging tot bevordering van Gereformeerde ziekenverzoiging in Nederland zal gehouden worden te Haarlem op Donderdag 14 Sep tember in de Geref, kerk Gad. O. Gracht. De predikanten Ploos van Amstel van Zwolle en Meijer van Zaltbommel zullen elk een referaat houden. Des avonds te voren zal in hetzelfde kerk gebouw een bidstond worden gehouden in het belang der vereeniging, waarbij ds. Hulsebos van Vlissingen zal voorgaan. Te Roüeidam is Zaterdag op 84-jarigen leeftijd overleden een der meest bekende en in alle standen meest beminde stadgenooteo, de heer Rudolf Mees, het oudste lid van de funrin R. Mees en Zoonen, t r -v O VERSCHIK, 10 Sept. Vrijdagavond is den burgemeester, ter gelegenheid van zijn verjaardag, een serenade gebracht door het Fanfare-corp» alhier. Nadat een nummer was uitgevoerdd, werd het corps in den tuin genoodigd Er werden nog verschillende stuk kon ten bc»te gegeven, terwijl de executan ten door den jubilaris onthaald werden. Na tuurlijk waren er heel wat mensclien op de been. Bij Kon. besluit is aan den reserve-apo theker 2e klasse P. C. Eudt, een eervol ontslag veileend uit zijne betrekking tot de landmacht. Bij Kon. besluit is de heer B. J. Delvalle erkend en toegelaten als consul van Denemar ken op Cuppao, Dr. Bredius heeft in ue Doopsgezinde kerk aan het Singel te Amsterdam een fraai vroeg- pertret van Rembrandt, omstreeks 1632 ge schilderd, ontdekt. In do plaats van de heeren W. P. Grocae- veldt, voorzitter, eu F. G. Kramp, secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap, die bij de jongste ver kiezingen zich als zoodanig niet weder be schikbaar hadden gesteld, zijn door het be stuur benoemd tot voorzitter de lieer J. W. IJzerman, en tot secretaris de heer E. Hel dring, beiden te Amsterdam. Aangenomen: naar Niekerk, doorC.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5