N I :r, N, F, I 'i 53"" Jaargang. Donderdag 14 September 1899. No. 10037. Eerste Blad If, CIRCÜSSLAVEN, aj. Ken n i s g e v i n g. 30. t BUITENLAND. Vjp SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n fl, 1.25. Franco per post fi. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine adcertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon !Vo. 123. last! igen- van mei 'Ai De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat liet koiiier der Personeeie Belasting. no. 12 dezer gemeente, over het dienstjaar 1898, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 1lden September 1899 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13ien September 1899. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. SCHIEDAM. 13 Sept. '99. Zou 't waar zijn, wat Duitsche en Fran- sclru bladen melden? Zou kapitein Dreyfus ten doode zijn gedoemd, nog enkele maan den leven hem slechts zijn gelaten Zo<u de daad dien de vijf leden vaat den krijgsraad hebben durven volbrengen, dan nog ver schrikkelijker zijn dan wij dachten? Het staat te vreezen dat liet beriühfwaar is. Het komt van-verschillende zijden. Vol gens dr. Pozi hebben de doctoren reeds bij Dreyfus' aankomst in Frankrijk geconsta teerd dat hij tering had, en Mathieu Drey fus meet het droeve feit hebben bevestigd en ter kennis der regeering gebracht. Dreyfus gebruikt niets dan melk. en is'gedurende liet proces eigenlijk alleen - p de been gehouden door een stimulans. De ongelukkige zal dus wellicht niet meer mogen beleven dat hem recht wordt gedaan. Tenzij men zich haaste om liet schrikkelijke onrecht niet te maken tot oen ontzettende, ten hemel schreiende misdaad,, die omnt- wisclibaar zal blijven. De regeering zwijgt, en mem weet niet wat zij zal doen. Van den gisteren onder voor zitterschap van Loubet gehouden minister raad is alleen officieel bekend dat Waldeck- Rousseau mededeel)'ng deed van de berichten der prefecten, die melden dat het overal mis tig en kalm is. Ja, het is kalm; dreigend-stil is het. Want de strijd is niet beslecht; uitgeput, ton doo de vermoeid, rust men in het kamp der drey- fusards om straks krachtiger dan ooit den aanval te hernieuwen. Zij zullen niet rusten vóórdat de smet is uitgewischt, vóórdat de rehabilitatie die Dreyfus reeds van de we reld heeft ontvangen, een officieels is gewor den. DOOK AMYIE READE. 64) „Over den sigarenwinkel in Waterloo- straat, Clye is dc naam. Gij kunt u niet ver gissen, en liet zijn heel lieve menschen." „Nu, hier heeft u iets voor de kinderen, als herinnering aan vroeger dagen," en Whanks 'iet een goudstuk in aar hand glijden. „En luister nu goed, mevrouw Lo Sale, u zegt aan niemand iets van de zaak en ik zal er u voor beloonen. Het kan zijn dat ik de kin deren bij je breng, en als ik dat doe, zeg dan 'tan niemand wie ze zijn, of wij zouden er last mee krijgen. Begrijpt u wat ik meen?" „Ik ben erg bang dat hij ze u niet zal af staan," antwoordde mevrouw Le Sale. „Dan zal ik hem liet hoofd in tweeën hak ken Een van ons moet het onderspit delven «n ik ben er van overtuigd', dat hij die één aal zijn. Voor 't oogenblik „goeden dag", en wacht maar op verdere orders." Mevrouw Le Sale dankte Whanks harte lijk voor zijn edelmoedige gift, en daarna scheidden zij. Whanks wenkte een cab en zei tot den koetsier „Tavistock Hotel, en laat die oude knol flink aanstappen. Ik weet nog niet hoe laat de trein gaat, maar haast je wat." „O, u zult eens zien dat u zult rijdhn alsof iet een renpaard was, ik sta. heleend' voor mijn harde rijden." „Nu, ga maar door, en ja zal een extra •ooi hebben aan het einde van den tocht," sprak Whanks vriendelijk. Met een lach van voldoening legde de koet- In de „Aurore" kondigt Zola de hervat ting van den aanval aan, in zijn proces dat den 23sten November weder aan de orde komt, indien ten minste vóór dien tijd geen recht is geschied. Maar zal dit zoo zijn? Men beweert dot de minister van justitie in den minister raad heeft voorgesteld liet vonnis van den krijgsraad naar de strafkamer van het Hof van Cassatie te venvijzen, als zijnde jn strijd met dc wet en in strijd met het onderzoek der strafkamer. De meerderheid echter wilde het oord'eel afwachten van den militaiien raad van revisie, die naar mon verneemt niet voor het eind dezer maand zal bijeenkomen heb juiste tijdstip hangt af van de cassatie- grondon die zullen worden aangevoerd. Moch't de raad ongunstig bescliikken, dan zou de regeering Dreyfus willen begenadigen. In ieder geval hoeft Dreyfus recht op ver mindering van straf,'naar M'llerand in. de „Lan terne" betoogt. Zijn straf kan met een vierde verminderd worden, terwijl de wet van 14 Aug. 1883 het mogelijk maakt eiken veroordeelde die de helft- van zijn straftijd heeft ondergaan en wiens gedrag goed is geweest, voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Dreyfus nu heeft reeds 3 jaar en 11 maan den op het Duivelseiland doorgebracht. Dreyfus zelf houdt goeden meedhij ver trouwt cp de toekomst die hem in eer© zal herstellen. Moge niet zijn nagedachtenis al leen gereinigd worden van elke blaam. Het is een gevoel van groote droefheid, van tintelende verontwaardiging die Zola heeft doen spreken in de „Aurore' Maar het is een waarschuwing tevens. Onder den titel „De vijfde acte" schrijft Zola „Wij hadden ons verbeeld, dat liet proces van Hennes de vijfde acte was van het vree- selijke drama, dat wij sedert weldra twee ja ren doorleven Men meende een ontknoo ping van verzoening en eendracht tegemoet te gaan Maar het proces van Ron nés was blijkbaar maar do vierde acte; want heb is volkomen zeker, niet waar, dat de onschul dige niet twee keer kan worden veroordeeld, en dat die ontknooping de zon zou verduis teren en de volkeren in opstand brongen." De schrijver verhaalt dan zijn zielsangst gedurende het proces van Hennes, een pro ces waarbij vergeleken die tegen hem. idylles waren. Terwijl te Hennes: „...daar za.1 men het zeldzaamste geheel van aanslagen tegen Waarheid en Gerechtigheid hebben ge zien Zola geeselt het optred'en der gene raals, die den krijgsraad' hun gezag deden voelen, hot niets-beteekenende van den re- geeringscommissaris en diens pleidooi, de be lemmeringen der verdediging in den weg ge steld. „En een maand' lang," zegt hij, „heeft die schande geduurd tegenover deu onschuldige, dien deerniswaardigen Dreyfus, wiens arm menschelijk wrak steen en. zou hebben doen weenen. En zijn oude kameraden zijn hein nog een trap komen geven, en zijn oude chefs zijn hent komen verpletteren met hun hoogen rang, om zich zelf van liet tuchthuis te redden. En er is geen kreet, van medelij den, geen siddering van edelmoedigheid ge weest in die lage zielen. En 't is ons lieflijk Frankrijk dat dit schouwspel aan de wereld bood!" sier de zweep over het paard, en op den be stemden tijd bereikte hij Tavistock Hotel. Tom zat in zijn slaapkamer te lezen, toen Whanks in groote opgewond'enheid- kwam binnenstuiven, uitroepend „De kinderen zijn in Selehester. Haast u wat en laten wij het valies pakken. Het laat ste zal ik wel doen, terwijl u naar beneden gaat om te vragen hoe laat er een trein ver trekt." „Goddank, dat we ze gevonden hébben," sprak Tom ernstig. „Ja, maar wij hebben ze nog niet," ant woordde Whanks, „maar zij zullen spoedig genoeg in onze handen zijnmaar laat ons n t voortmaken, anders missen wij den trein. Ik beef van opgewondenheid." Hij opende die tasch en pakte er wat klee- rjii jn, genoeg voor een paar dlagen, toen deed hij ze met een slag dicht, en wachtte ongeduldig op heb wederverschijnen van Tom. Ten laatste kwam hij. „Er is een trein om 5.30," sprak Tom, „is die goed? Wij hebben juist nog een uur tijd voor we vertrekken, dien tijd kunnen wij ons ten nutte maken met wat te eten en. de re kening t© betalen." Whanks lette niet op deze opmerking en sprak „Het zal mij verwonderen of miss "Vanda. op haar overleden moeder gelijkt." „Ut hoop het," zei Tom, „het is zoo pret tig, de trekken der dooden in de levenden teiug te vinden." Spoedig waren zij op weg, en ieder uur bracht hen nader tot de kinderen van die overleden vrouw, die hen beiden zoo dier baar was. Weinig konden Vanda en Adrian vermoe den dat hun redders zoo nabij waren. Zij sliepen na een zeer vermoeienden dag vol Zola betoogt in welic treurig licht Frank rijk nu is gesteldhot geheele menschdom zal over Frankrijks verlaging blozen. Daar om is hij beangstdaarom vraagt hij of deze crisis den naderenden dood aankondigt, en welk bad van goedheid, reinheid, rechtvaar digheid Frankrijk redden zal uit het vergif tige slijk waarin het in doodstrijd ligt. Zola herinnert aan zijn brief „3'accuse" en geeft als zijn overtuiging te kennen dat een krijgsraad onmogelijk vernietigen kan wat een krijgsraad heeft gedaan. Het is in strijd met de discipline, cn liet vonnis van Eennes geeft daarvan het onomstootelijk bewijs. Met smart wijst hij op den treurigen toe stand van Frankrijk ten aanzien der geheele wereld, over liet „moreele Sedan". En d'at aan den vooravond der groote tentoonstel ling die een eeuw van arbeid, van weten schap, van strijd voor vrijheid, waarheid, ge rechtigheid moest afsluiten. Wanneer in 1900 de vreemden komen, dan zullen zij zich in Frankrijk vermaken als in een slecht be faamd huis, waar men zich encanailleert Zola kondigL, tenzij voor dien tijd recht wordt gedaan, dc vijfde acte van het drama aan. Hij zegt hoe hij vóór zijn proces in Janua ri 1898 reeds wist dat Esterhazy „de verra der" was die aan Scliwartzkcppe®. tal van stukken had geleverd, en dat zieh de geheele collectie stukken van. zijn schrift te Berlijn bevindt. Sinds dien tijd, dat hem zekerheid werd, had hij steeds gevreesd dat „Duitsehland, onze vijand van morgen misschien, ons in het gezicht zou slaan met d'e bewijzen in zijn bezit." En hij vervolgt: „Men zegt dat Duitsehland geen gebruik kan maken van door spionage verkregen stukken Wat weet men er van Zoo de oorlog morgen uitbreekt, zal Duitsehland dan misschien niet begin nen met de eer van het Fransche leger in de oogen van Europa te vernietigen, door de stuken openbaar te maken die aantoonen de afschuwelijke onrechtvaardigheid waarin ze kere legerhoofden volhard hebben Zola verhaalt dan dat hij het is geweest, die bij Labori heeft aangedrongen om Duitsehland's tussohenkomst uit te lokken langs diplomatieken weg, die den advocaat later heeft bewogen Schwartzkoppen en Pa- nizzardi te dagvaarde®. Hij verdedigt en prijst die daad van Labori en spoort het mi nisterie aan zijn plicht te doen door de stuk keu, die alleen eert eind kunnen .maken aan de zaak, te verschaffen. „De vraag naar de stukken is gedaan; ik tart de stukken niet te verschaffen," zegt hij. En hij laat er te recht op volgen dat de diplomatie moeilijker quaes tics heeft opgelost. En dan zal men liet nieuwe feit bezitten voor een tweede, een laatste revisie. Wanneer vóór den 23sten November geen recht is gedaan, dan zullen Zola en zijn „dierbare, moedige" Labori in het proces te Versailles een handje helpen. Dan zal Labo ri het pleidooi houden dat nu achterwege is gebleven. En Zola zal hem niet doen zavijgen. Hij is bereid' de Waarheid te betalen met zijn vrijheid en zijn bloed. „Voor het hof va.n assisen d'er Seine," ein digt hij, „heb ik. Dreyfus' onschuld bezwo ren. Ik bezweer haar nu voor de geheele we- kwellingen, terwijl Tom en Whanks uren doorbrachten met schikkingen te maken hoe zij hun plan ten uitvoer zouden brengen. Toen de zon dien morgen opging, begaven Vanda en Adrian zich aan Jiun werk als de galei-slaven, zonder hoop. Maar vrede, vreugde, rust en geluk waren aanstaande. De dagen van inspanning waren bijna voorbij. Zij vermoedden het niet. XXV. Ten volle uitbetaald. Whanks vond spoedig den weg naar het circus, dat toen in Selehester was, en er vroeg heengaande, op het uur dat hij wist dat er repetitie was, vroeg hij om Men meester te spreken. „Wie wenscht mij te zien? Zeg datt maar dab ik bezig ben, en dat hij later terug moet komen," antwoordde deze den knecht die hem de boodschap overbracht. „Hij zei mij, dat hij vroeger samen werkte met signor Castelii en u stellig moet spre ken," sprak de stalknecht. „Verlangt hij plaatsing? Als dat zoo is, zeg hem dan dat er niets vacant is," ant woordde Daspar ongeduldig. „Hij ziet er uit als een heer, is in een caib gekomen en is bijzonder fijn gekleed." De man dacht aan de fooi die hij krijgen zou, als hij signor Daspar durfde storen terwijl hij aan 't tepeteeren was. „Ga hem d'an maar halen, maar doe het vlug," sprak signor Daspar tot den man. Whanks trad de arena binnen, en een vreemd gevoel bekroop hem. Hot scheen hem toe of het oude leven teruggekeerd was en hij half verwachtte Castelii en miss Leila te zien. Daspar glimlachte toen hij zijn bezoe ker zag, en zei: reld, die het thans met mij uitroept. En ik herhaal het: de Waarheid is op weg; niets zal haar weerhouden. Te Hennes heeft zij een reuzenstap gedaan. Ik voel alleen een vree zen dat zij zal komen in een bliksemstraal der wrekende Nemesis, het vaderland teiste rend, indien wij ons niet haasten haar zelve te doen uitstralen, onder onze klare zon van Frankrijk." De beweging tegen deelneming aan de tentoonstelling te Parijs in 1900 begint al te luwen, zooals ook wel te verwachten was. In Duitsehland vooral wil men iti toongevende handels- en industrie-kringen nlle kracht inspannen om Frankrijk, en zoo mogelijk andere landen, een verpletterende nedeilaag toe te brengen op het gebied der productie. Daarentegen roept de bankier Thiel in het sSweoska Dngbladet" de Zweedsehe belang hebbenden op niet deel te nemen aan de tentoonstelling. Volgens den Romeinschen correspondent der Daily Chronicle" heelt het vonnis van Rennes op het Vaticaan een droevigen indiuk gemaakt. De Paus zou zeer bezorgd zijn over het lot van Frankrijk. Van de weinige Duitsche bladen die het vonnis van Rennes goedkeuren, waaronder natuurlijk de anti-semietische organen zoo als de ïStaatsburgerzeitung", zeggen de meeste dat Dreyfus verraad heeft gepleegd ten voordeele van Rusland. Alsof de feiteu dit niet reeds lang weer legd hadden 1 De nlnd. Beige" herinnert er aan dat Esteihazy eenige dagen zoek is geweest, toen Mathieu Dreyfus zijn naam voor het eerst noemde. Hij is toen teruggekeerd op een telegram dat luidde»Kom terugmen zal u dekken". Generaal de BoisdefTre, aan wien het werd toegeschreven, ontkent het tele gram te hebben verzonden. Het blad vraagt nu dat men onderzoeke, wie dit telegram afzond. Het origineel moet zich bevinden bij de telegraaf-administratie. Paraf-Javal, de teekenaar die voor den krijgsraad het stelsel-Bertülon bestreed, heeft aan kolonel Jouaust dit telegram verzonden »Paraf-Javal verzoekt den voorzitter van den krijgsraad zijn hulde over te brengen aan de beide officieren die vóór de vrijspraak hebben gestemd". Een lastige boodschap voor den kolonel Te New-York is op straat een portret van generaal Mercier verbrand. De politie moest de beloogers uiteenjagen. Gemengde Medcdecllngcn. Morley en Courtney zullen Vrijdag spreken op een monster-meeting te Manchester, ten gunste eener vreedzame oplossing der Trans- vaalsche crieis. Gisteren is in de Belgische Kamer de kies wet aan de orde gekomen. Het debat zal loopen, behalve over het regeeringsonlworp, over het binominaa! stelsel, het refereudum en het voorstel-Destrée om de verkiezingen ia October te houden. Gisteren nam De Trooz, de minister van binnenlandsche zaken, het op voor hel alge- ,,Dü duivel hale mc als dat Whanks niet is. Wie zou ooit gedacht hebben, dat je nog eens terug zoudt komen. Kom mee, en laten wij wat drinken." „Nee®, dank u mijnheer! Toen ik in het bezit kwam van het geld mijner tante heb ik gezworen dat ik nooit meer een borrel zou drinken, ik heb mij aan die eed gehouden, maar blijf u niettemin dankbaar voor uw vriendelijk aanbod. Eigenlijk kom ik hier om te vragen of u ook weet waar Horrox uit hangt u weet wel, Horrox den gymnast ik moet hem bepaald spreken," zei Whanks zenuwachtig. „Een oogenblik geleden was hij nog bier. In Januari heeft liij twee kinderen klaar, en die zullen hier optreden. Ik weet niet veel van hem. Hii is hier niet erg bemind, en zijn leerlingen zien er vreeselijk slecht uit. Eens of tweemaal bracht hij ze mee. Ik ben bang dat hij vertrokken is. John, John!" riep hij, en onmiddellijk verscheen er een. stalknecht. „Wat blieft u, mijnbeer?" „Is Horrox al weg?" „Ja, mijnheer, een paar minuten geleden." „Waar woont hij, John?" „Ik weet het niet, mijnheer, maar Sam wel." „Vraag het hem dan, en kom gauw terug." De man verwijderde zich haastig en kwam bijna onmiddellijk terug, zeggende: „Sam zegt dat bij in South-Side woont. Hij zoekt nu naar den naam van de straat en het huisnummer, mijnheer Juist verscheen Sam met een verfrommeld stuk papier in de hand. "„Hier is de naam van de straat, maar nie mand weet met zekerheid het huisnummer te zeggen. Tim gelooft dat het No. 40 is. Ik meende dat het 140 was. In alle geval komt er een 4 in." treden ministerie en verdedigde het regee- riogsontweip, dat door Vanderveide bestre den werd. In verschillende Duitsche bladen is ten onrechte beweerd dat de Keizer en de Kei zerin van Rusland op hunne reis naar Darm stadt Potsdam zullen aandoen. Wel zullen Hurine Majesteiten vermoedelijk prinses Hein- rich van Pruisen te Kiel bezoeken en eenige dagen bij haar blijven. De ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en Keizer Nicolaas is voor later in uitzicht gesteld. liet gerucht dat de Czaar naar Potsdam zou komen is wellicht hieruit ontstaan dat eenige regimenten, waaronder het Keizer Alexander-garde-regimentvroeger dan verwacht werd, van de manoeuvres is terug gekeerd. De Fransche afgevaardigde Berton zal een voorstel indienen om de krijgsraden in vredes tijd al te schaffen. De Parüjsche politie heelt Maandagnacht ontdekt dat het fort Chabrol geapproviandeerd werd uit liet zolderkamertje van een huis aan de overzijde. Na wanhopigen weerstand waarbij drie agenten gewond werden, één zeer ernstig, werden de drie helpers ge arresteerd, Zij hadden sinds weken eiken nacht het fort levensmiddelen toegezonden langs een koord dat eerst, aan een steen verbonden, op het dak van het nGroot- Westen" werd geworpen. Door het donker was er op straat niets van le zien. Men vetkeert in Frankrijk in het onzekere over het lot der Afrika-expeditie Foureau- Lamy, die volgens een, aan het ministerie niet bevestigd, bericht totaal neergesabeld zou zijn door Touaregs. Dr. von Fuchs. de voorzitter der Oosten- rijksche Kamer, heeft de leiders der oppositie uitgenoodigd tot een bespreking van paitij- vertogenwoordigers om een weg te vinden die een eind maakt aan den inwendigen strijd en allereerst een oplossing te zoeken Toor de talenquaestie. In het hoogverraadsproces te Belgrado verklaard? gisteren de getuige ICressowitscli dat hij omstreeks Kerstmis 1898 naar Servië was gekomen met een opdracht van den voist van Montenegro en op verzoek van Peter Karngeorgewitsc'n om na te gaan of er kans bestond de Obrenowitsch van den troon testooteneu het huis ICarageorgewitsch te herstellen. Hij beweert dat Tauschano- witsch en Stanopewitsch hem verklaard had den dat Servië rijp was voor een revolutie. Dezen spraken hein tegen. Gistermorgen is de laatste depêche der Engelsche regeering aan de Trarrsvaalsche regeering oveihandigd. Verschillende, hoewel niet officieele berich ten die te Kaapstad uit Pretoiia zjjL ontvan gen, vootspellen dat de regeering der Repu bliek de voorstellen in Chamberlain's jongste telegram aanneemt als den grondslag van ondet handelingen die misschien zullen leiden tot een vredelievende oplossing. In het ^Journal" van Bloemfontein ver klaart een vriend van den Oranje-Vrijstaat „Dank je." zei Whanks, terwijl hij een fooi in de hand van den man liet glijden. „Ik zal wei spoedig liet puis gevonden hebben, de straat is niet erg lang en ik heb den tijd aan mijzelf," zij hij trotsch. De stalknechts verwijderden zich, terwijl zij Daspar cn Whanks in de arena achter lieten. „Eu hoe is het je gegaan, Whanks vroeg Daspar. „Uitstekend," antwoordde Whanks. „Ik heb Engeland verlaten met vier honderd pond, en ben teruggekomen met duizenden. Ik ben rijk genoeg om dit heele circus met alles wat er in is, te koopen." „Dan ben je een gelukkige vent," sprak Daspar. „Maar hoe ben je aan al die schat ten gekomen V' „Ik lieb ze gehaald uit de diamantvelden, 't Is niet alles, dag aan dag te zitten wroe ten en krabben als een kip m de aarde, maar 't is toch beter dan. het leven in een circus." „Nu, het doet mij pleizier je geluk t ver nemen. Ik zou er ook niets op tegen habben ah ik wat meer had dan ik luer verdienen 't is werken gezegd, ochtend, middag en avond, altijd hetzelfde en zelfs de Zon lagen niet vrij. Maar het is nu eenmaal zoo, en 't geeft niets of'ik al pruttel; maar bij tijden heb ik erg het land." Nadat Whanks hem een. paar deelnemen de woorden had toegevoegd, verliet hij het circus om Tcmr op te zoeken. „Ik heb ontdekt dot de schurk in South- Side woont, maar niemand weet in welk huis; wij moesten er dus maar heengaan. Neem uw dunnen wandelstok mee» mijnheer, wij konden hem wel eens noodig hébben, want 't zal wel geen erg vriendschappelijk onderhoud zijn." Wordt vervolgd.) i. ï.'yï' rtr.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1