I P I IK t? I** If i. r 1UITKM.VMI. STADSNIEUWS. DE TENTOONSTELLINO. YL AARDINGEN. Staten-Generaal. Laatste Nieuws. p- t rusten zal men .ttgcmccn overzicht. SCHIEDAM, 19 Sept. '99. Het be=lnit dat men verwachtte, is dooi den Fr.msihen ministerraad genomen. Drey fus heeft gratie gekregen en zal binnen wei nige dagen op vrije voeten worden gesteld. Van zijn kant heeft de kapitein afgezien van hooger beroep. Do znak-Dreyfub is dus uit. Uit? Xen, toch met. Wij kunnen ons niet voorstellen dat dit liet einde is. Men ziet geen kans. zoo als de zaken thans staan, spoedig eerkei^M voor den ongelukkige te krijgen t-li vil hem met het offer laten worden. Voorloopig ver genoegt men zich er mede dat Dreyfus mate rieel voldaan wordt, dat hij van straf wordt ontheven. Maar men twijfele er niet aan het is nog niet afgeloopen. Hetzij men nieuw materiaal tracht te verzamelen om een nieuwe 1 «visie van het vonnis van '94 mogelijk te mr hetzij men de naspormgen. voortzet en, met minachting eener offirieele uitspraak die DieyfUs rehabiliteert, aan do wereld, aan het nageslacht het onwederlegbare bewijs lever van Dreyfus' onschuld niet. Dreyfus is weergegeven aan de zijnen goed; maar nog rust in veler oogen do sine: op zijn naam en dien zijner kinderenooi the moet uitgewiseht. Materieel is de zaak-Drevfu= thans digd'; het tijdperk van strijd voor morerlo satisfactie breekt aan. In den beker van geluk dien de Fransehe regeering heden den ongelukkige reikt, ligt nog een alsein-uriip- pel. Ook deze bitterheid moet weggenomen Het is fce Parijs gisteren zeer kalm ge weest, Zelfs in den omtrek van het Luxem bourg zou men niet gezegd hebben dat daar een belangrijk proces stond to beginnen, een proces wegens samenzwering tegen de Repu bliek en poging tot- omverwerping der be staande regeering. Een troep cipiers, die komt aanrukken om dienst te doen aan de tijdelijke gevangenis in het Luxembourg, trekt even de aandacht. Overigens niets bijzonders. Als de politie om 1 uur do hekken van den tuin sluit, gaat men rustig heen. Latei- wordt een deel van den tuin weer opengesteld. De galerijen van het Luxembourg blijven echter gesloten. Het publiek is bepaald in een onverschil lige stemming, en zelfs de rijtuigen het waren er verscheiden die 'het dossier van de Landsdrukkerij naar het Senaatsgebouw overbrachten, passeerden onopgemerkt. In de zaal worden alleen toegelaten de se natoren en beëedigde ambtenaren. De repu- blikeinscbe linkerzijde dit zij terloops op gemerkt had 's morgens een. vergadering willen houden, maar daarvan op vermaan van den voorzitter afgezien. Om één uur begon de toeloop sterker te worden, vooral van vrienden van Déroulède. Een poging van mr. Hornbostel om de vrouw van een der beklaagden die geen kaart heeft, de zaal binnen te loodsen, mislukt. Er wordt streng toegekeken dat alleen zij die kaarten hebben, kunnen binnengaan. Om twee uur precies werd de voorzitter door de deurwaarders binnengeleid. Achter hem traden de zaal binnenAlbert Sorel, de en chef der griffie, en secretaris-generaal diens ambtenaren van de griffie. Toen vulde zich ook de zaal met senatoren. Bijna alle zetels waren bezet, terwijl ook do perstribunes overvol waren. Op de publieke tribunes werden veel vrouwen opgemerkt. De voorzitter opende om ruim 2 uur de vergadering en liet het besluit van 4 Sept. voorlezen, waarbij de Senaat als Hoogge rechtshof wordt opgeroepen. Daarna verwees hij naar de bepalingen, dar Grondwet en van het Webb. v. Strafvordering en verklaarde den Senaat geconstitueerd tot Hooggerechts hof. Bij het aflezen der namen deed zich een kort incident voor. De Lamarzeüe verlangde het woord, hetgeen de voorzitter 'hem eerst in raadkamer wilde geven. De Lamarzelle hield' aan en werd gesteund d'oor de rechter zijde, met name door den rumoerigen Le Provost de Launay. De linkerzijde protes- teerde tegen dit optreden. Nadat vervolgens de aflezing der namen was afgeloopen, werd do procureur-generaal Bernard met zijn heide substituten, alle drie in ambtsgewaad, binnengeleid. Terstond be gon Bernard daarop zijn requisitoir voor te lezen; om bij vieren was li ij gereed. Toen werden de tribunes zonder eenig inci dent ontruimd en ging de Senaat in raadka mer. Deze besloten zitting duurde zeer lang. Over het behandelde wordt het volgende ver zekerd. Allereerst zou zijn besproken de quaes- tic der wraking van sommige senatoren. Tra- rieux (een neef van Déroulède) en Devès de den zich wraken als bloedverwanten van be klaagden. Vervolgens zou met algemeene steramen besloten zijn de wet-Constans toe passelijk te verklaren, zoodat de beklaagden ook in de instructie bijgestaan zullen worden door hun advocaten. Eindelijk zou besloten zijn de quaestie der bevoegdheid van den Se naat tot na de instructie te bewaren, nadat De Lamarzelle er tegenover Morellet en De Marcère op had aangedrongen de beklaagden met hun advocaten de zitting te laten bij wonen waarin over de competentie zal wor den beslist. Ten slotte verwees het Hoog Gerechtshof met 234 tegen 32 stemmen het requisitoir naar de commissie van instructie. Het moet in de besloten zitting al dadelijk zeer rumoerig zijn toegegaan. Tiet requisitoir van Bernard wordt als een goed stuk werk geroemd. Boven, verwachting geeft het tal van. stellige bewijzen, teriwijl de band tusschen de verschillende pogingen, om een complot tot stand te brengen en de ver standhouding tusschen de nationalistische, antisemietiscke en royalistische groepen dui delijk te voorschijn treedt. De groepen steun den niet slechts elke poging, die de parle mentaire republiek omver kon werpen, doch hielden elkaar wedferkeerig op de hoogte van elke beraamde poging. Trouwens de groote meerderheid waarme de de Senaat de instructie der zaak heeft be sloten. bewijst dat ook deze de kracht der in het requisitoir aangevoerde bewijzen erkent Bijzondere aandacht verdient ook in het requisitoir de bewering dat de pogingen om het leger in de complotten te betrekken, mis lukt zijn. Het leger wordt dus ook hier weer hoog gehouden naar of boven verdienste? lu het requisitoir nu worden de misdrij ven omschreven als samenzwering en aanslag om den regeet uig*vomi te wijzigen, De on geregeldheden van Februari 1899 en ook de andeie werden voorbereid door een verstand houding tus-eken Déroulède. Ha bert, den Pa- li iCLtenboiul. Guérui, den Antiseimetenbond. enz., ten einde de rogeermg te wijzigen en tot dat doel werkzaam te zijn. Het requisi ton spieekt van de revolutionaire handelin gen van verschillende vereenigingen, van Déioulède en Ha bert, che hun plan ten uit voer wilden brengen door een straatverbond van oproer en leger, en spreekt dan van den Antisemietenbond door Guérin geleid. De acte van beschuldiging wijst er op dat deze Band een plaats innam in een oproerige organisatie. Guérui bracht een ge-wapenden tioep bijeen en deed mee aan alle ongeregeld heden. Vervolgens komt ter sprake de Bond van de Antisemietiscke Jeugd, door Dubuc geleid. In een brief van Dubuc zegt deze, dat hij rekent op zijn persoonlijke relaties om een staatsgreep tot stand to brengen en hij noodxgt zijn vrienden uit, om te trachten in het garnizoen van l'arijs vrienden te werven, en voegt er bij, dat wanneer een slag wordt ondernomen, de vuile jood Hendlé den dans niet zal ontspringen. liet requisitoir maakt gewag van talrijke brieven, waarvan de revolutionnaire strek king duidelijk blijkt, om dan te spreken van de gewichtige rol die de Royalistische Bond in de oproerige plannen speelt. Al deze ver- eenigde Bonden verbei gen de bedoeling niet om clen regeeringsvorm te wijzigen. Het re- qiusitoir speurt de rol na die de beklaagden speelden en leest talrijke stukken voor. Daar van de ver- de beroering sedert October na wordt een overzicht gegeven ergermg van 1S98, en wordt herinnerd aan het gedrag van den hertog van Orleans en zijn secreta ris, den senator Buffet, die den prins aan raadde dichter de grens te naderen. Het spieekt van geheime bijeenkomsten te Brus sel en San Remos terwijl het in herinnering brengt de oproeping van den prins tot een inschrijving, waarvoor 400,000 frs. werd ge- stort. Men legde beslag op de lijst, waarin de betrekkingen reeds toegewezen werden voor de nieuwe regeering. Dan wordt gesproken van de incidenten van den 23en Februari op de Place de la Nation, welke Déroulède uit lokte. Toen ze mislukt waren telegrapkeerde men aan den hertog van Orleans te Brussel om niet te komen. Het complot werd tot een begin van uit voering en feitelijk tot stand gebracht. De verstandhouding tusschen de beschuldigden aangetoond "door hun bekentenissen. De geheime bijeenkomsten werden steeds talrij ker, met het doel, een opstand te bewerken niet behulp van enkele aanvoerders van het lc-ger. Den 29en Mei schreef Dubuc aan Bressier om zich meester te maliën van de prefectuur te Caen. Den 4en Juni hadden de ongeregeldheden to Auteuil plaats, hetgeen bewijst, dat er een verstandhouding bestond tussclien do Royar lisrische en Antisemietische Bonden. Het requisitoir weidt lang uit over liet op treden der agenten van den Patriottenbond in de provincie, c-n spreekt van de aanhou dingen, de vervolgingen en van de opening der voorloopige instructie. De brief van Du- bec van den 29en Augustus 1898 wordt aan gehaald, waarin gezegd werd, dat de revolu tie niet meer mogelijk was, doch waarin niet temin werd aangedrongen om heb verbond handhaven. Het requisitoir eindigt met to zeggen, dat het ten laste gelegde complot moet bestaan, hetgeen blijkt uit hetgeen gedaan is om d© uitvoering voor te bereiden. Het antwoord der TransvaaLsche regeering op Chamberlain's laatste voorstellen wordt te Londen als onaanne-melijk beschouwd. Wel komt er beweging onder de liberalen ten gun ste van dc-n vrede; wel waakt eindelijk de partij van Gladstone op vut haar dommel; maar liet staat te vreezen dat zij te laat Jio- irH.-n met hun protesten en vredelievende ma nifestaties. Engeland is te ver gegaan om nog te kunnen terugtreden.alleen een Glad stone zon daartoe den zedelijken moed be zitten. Van lord Salisbury, om van Cham berlain maar niet eens të spreken, is geen timende honorable te verwaeniten. Dat de oorlog alleen nog door een wonder kan worden vermeden, is de algemeene over tuiging. Laat ons dan nu het verloop der crisis nog eens in 't kort nagaan, te beginnen met de door do Transvaalscho Volksraden aangeno men wet die aan do Uitlanders na 7 jaar ver blijf het kiesrecht toestond. Deze wet, vol gende op de bekend© samenkomst van sir A. Milner en Krager te Bloemfontein, droeg niet de Britache goedkeuring weg. Er was eel onduidelijks in, beweerden Glvamber- lain en diens aanhang; het voorstel werd' gedaan de commissie te doen onderzoeken door een gemengde commL-sie. Daartegenover deed Transvaal in. zijn tele grammen van 19 en 21 Augustus nieuwe voorstellen, na gepleegd overleg met Conyng- ham Greene, den Britschen agent, waaruit te goeder trouw de meening werd verkregen dat die voorstellen waarschijnlijk door Enge land zouden worden aangenomen. De voor stellen omvatten een kiesrecht na vijf jaar met terugwerkende kracht, acht nieuwe ze tels voor de mijndistricten in elk der twee Volksraden en deelneming der genaturali seerde Uitlanders ook aan de verkiezingen- van den President en den legerkommandant. Aan deze uiterst vrijzinnige concessies ver bond Transvaal de voorwaarde dab Groot- Britannië stilzwijgend zijn beweerde suzerei- niteitsrechten zou opgeven. Wij herhalen; die voorstellen waren het gevolg van gepi ic-gd overleg. Op 1 December vergaderde de Brxtsclie mi nisterraad. Het antwoord dat toen aan Transvaal werd gezonden, luidde dab de drie voorgesteld hervormingen gaarne zouden wór den-aangenomen, althans wanneer een onder zoek hetzij alleen van Engelsche zijde hetzij door een gemengde commissie tot resultaat had „dat het nieuwe stelsel van vertegen woordiging niet bezwaard werd door voor waarden die de bedoeling, om den Uitlan ders een dadelijke, effectieve vertegenwoordi ging te geven, zouden verijdelen". Voorts werd verlangd iiet toelaten der Engelsche taal op gelijken voet als de Hollandsche in de Volksraden. Wanneer deze voorwaarden werden aange nomen, zou Engeland zich vermoedelijk niet meer met Transvaalscho aangelegenheden hebben te bemoeien, daar de Uitlanders dan zilven hun zaken konden behartigen. Ver langd werd een onverwijld antwoord; bij een weigerend of een vaag antwoord behield Harer Ma-jesteits regeering zich voor de zaak van het begin af nog eens na te gaan en eigen voorstellen te doen. Over de suzereiniteitsquaestie bewaart deze dépêche van 12 September een diploma tiek stilzwijgen. En nu Tiansvaal's antwoord? Het be treurt dat het voorstel der gemengde com missie teruggenomen is en ontkent dat de Trnnsvaalsche regeering de mogelijkheid heeft geopend dat haar laatste voorstellen zonder de daarbij gevoegde voorwaarden zou den kunnen worden ingediend, en dab ooit aan den. Britschen agent te kennen is gege ven dat de nieuwe leden van de Volksraden het gebruik van beide talen zou worden ver gund. Transvaal verklaart zich nog bereid tot een nieuwe conferentie en begroet met name het vooruitzicht met blijdschap dat daar ook de invoering van een arbitragehof zal worden besproken. Gaarne is het gouvernement be reid mede te werken tot de instelling van zulk een hof, te meer daar zij vastbesloten is zich te blijven houden aan de conventie van 1884, zooals voortdurend haar streven was. Ten slotte blijft de regeering de hoop koesteren, dat Harer Majesteits gouverne ment bij nadere overweging zicli vrij zal ge voelen, af te zien van heb maken van nieuwe en voor de regeering bezwarender voorstellen en van het stellen van nieuwe -voorwaarden, en zich tevreden zal verklaren, om te blijven berusten bij zijn eigen voorstel, tot instelling eener gezamenlijke commissie zooals eerst door den secretaris van staat voor de kolo niën aan het parlement is voorgedragen, daarna aan deze regeering voorgesteld' en door deze is aangenomen. Mocht Harer Ma jesteits Gouvernement daartoe willen en kun nen besluiten, dan zoude dat een einde aan den tegenwoordi'gen gespannen toestand ma ken, den rassenhaat verminderen en doen uitsterven, bloei en welvaart in de Republiek en in geheel Zuid-Afrika zouden ontwikkeld en bevorderd worden en de verbroedering der verschillende nationaliteiten zou toenemen. Wij zeiden liet reedsde Londensche bla den verklaren eenstemmig, dat het antwoord van de regeering te Pretoria afwijzend en niet-afdoende is en dientengevolge feitelijk de deur sluit voor het verder voortzetten der onderhandelingen, wat de ernstigste gevol gen na zich zal sleepen. De „Times'' zegt o. a„ dat alles wat land en volk thans van de regeerders vragen is, niet te aarzelen noch te rug te krabbelen. De regeering heeft de hand aan den ploeg geslagen en moet nu vooruit gaan. De oorlogstoerustingen worden aac. beide zijden voortgezet. Van den stand daarvan zal het wel afhangen of en -wanneer Engeland een ultimatum aan Transvaal zendt. Of Transvaal hulp zal ontvangen is nog niet zeker. Waarschijnlijk is echter dat de Oranje-Vrijstaat zich aan de zijde van Trans vaal schaart. Immers nog gisteren verklaarde da staatssecretaris Reitz in een interview dat liet besluit tot bet zenden der laaltste nota genomen was in overleg met den Oranje- Vrijstaat. Reitz verzekerde bovendien dab de regee ring, de Volksraad en heb volk eendrachtig waren over de houding door Transvaal inge nomen, en ontkende^ de berichten over ver schillen in den boezem der regeering. Men verwacht dat vele Hollanders in de Kaapkolonie met de Boerenzonen naar Transvaal zullen, gaan om in de gelederen der Boeren te strijden. Dat John Bull een harden noot te kraken zal hebben, is zeker. Gemengde ittedcdeclingen. Het bestuur van het Fransehe Groot-Oos ten heeft een verklaring gepubliceerd', die de campagno, welke onder het voorwendsel van ras en geloof tegen een categorie van burgera wordt voortgezet, misdadig en schandelijk noemt. Zij verzekert de regeering het alge- heele vertrouwen der vrijmetselaars, hun toe wijding en hun steun voor de vernietiging der doricale, militaristische, caesaristisché en monarchistische samenzwering. Georges Thiébaud heeft aan minister Wal- deck-Rousseau eeh. telegrafisch protest gezon den tegen hetgeen hem te laste wordt gelegd in zake de samenzwering tegen de R ubliok. Hij tart bewijzen tegen hem te leveren. Generaal Merrier spreekt het gerucht te gen dat hij zich candidaat zal stellen voor den Senaat. In het hoogverraadsproces te Belgrado is door den procureur-generaal de toepassing van het maximum der straffen op de be klaagden geëischt. van verlichting hebben geslaakt toen Seidel zijn dirigeerstaf neerlei. Want toen begon „het"', de verrassing voor allen, niet net. minst voor de hoogwaardigheidsbeklecütrs der Tentoonstelling Uit de exposanten had zich nl. een com En toen de laatste expositie bezocht toen was bet uit ait voor goed. was, De -12-jarige Cornelia van Etten, wonen), aan de Havensteeg, werd heden voormidte te ongeveer 14 uur aangereden door missie gevormd, bestaande uit de beeren M. fietsrijder, terwijl zij met een emmer [lui A d UTtel AlOn rl AW I avviaUp ar raI.«a Ln...1 A. v. d. Wielen, directeur der gasmeteifa- nemelk en een pakje havermout de tb L..L.L "DI -U au f_ TJa A TT/■-« a,«ifAwInrmn 1 .1.1. f/'i t brick Elster Co.; A. Kc-nens, vertegen woordiger van Van den Berg Co.P. Krii- ger, representant van Carl Gautsch, en I Meijer, id. van Merrem La Porte, die na. mens de gezamenlijke inzenders uiting zon den geven aan hun gevoelens op dezen slui- tiugsavond. Nadat h--t met heel veel sloelge schuif en heen „n weer geloop gelukt w.t straat over stak. Zij viel en de inhoud het emmertje stortte over de straat tan wijl het pakje havermout brak. Gelukkig bekwam zij geen letsel fietsrijder betaalde de schade. ter en Gisterenavond omstreeks 8 uur kwam eer dogkar met 4 personen en te Schiedam thuis, alle leden van het Comité "en der jury plaat- I behoorende, langs den Spieringhoek rijden sen te bezorgen vóór den muziektempel, na- ito root man., i.„- dat ook d'e heer De Bats door den heer T. Meijer in den kring geleid en met de com missie uit de exposanten zich in den mu ziektempel had begeven, nam de heer A. M. v. d. Wielen, als voorzitter van genoemde commissie, het woord en sprak; „Mijne Heeren, „Aan mij is de vereerende taak opgedra gen de tolk te zijn der gezamenlijke expo santen. Ik heb die taak zeer gaarne aanvaard. „Laat ik in de eerste plaats het woord richten tot U, EdelAchtb. Heer Burgemees ter, en U beleefd verzoeken de overbrenger te zijn van de gevoelens die ons bezielen, aan den gemeenteraad. Het zal ons werkelijk zeer aangenaam zijn indien U het gemeentebe- Wij vree zon dat de Rotterdammers gister avond niet veel pleizier hebben gehad van hun Carmen-fantaasie, gearrangeerd nog wel door Seidel, dén kapelmeester, zelf. Maar noch de executanten noch het geëxecuteerd© treft dit als een blaam; er was iets ophan den, dat zag mendaarvoor was men oor en oog en ja, menigeen zal wellicht een. zucht stuur onzen dank wilt overbrengen voor zijn houding, zijn tegemoetkoming en zijn atten- iegens ons, exposanten. (Applaus.) En thans U, mijne heeren leden van de jury. Zooals bij de uitreiking der bekronin gen door U, mijnheer de voorzittei-, terecht is opgemerkt, het was niet mogelijk ons allen tevreden te stellen. Desniettegenstaande zijn wij vol waardeering voor de t-oewijding en de nauwgezette opvatting van Uw taak. En de onderscheidingen hebben voor ons veel groo- ter waarde, omdat die geschonken zijn op voordracht van mannen van wetenschap en gezag." En zich tot de toehoorders wendend, erzocht spr. allen met hem uit te roepen ,Leve de jury!" Natuurlijk lieten de aanwezigen 2ich niet onbetuigd, maar stemden hartelijk in met dezen kreet. De heer v. d. Wielen vervolgde „Ook U, mijne heeren leden van het Co mité, onze hartelijke dank voor de goede ver zorging van onze belangen en Uw zeer ge waardeerde medewerking. U hebt er in elk opzicht ten volle toe bijgedragen dat deze tentoonstelling voor ons onvergetelijk zal blijven. „Last not least, is het mij een groote eer U, mijnheer De Bats, in Uwe qualiteit als secretaris van het Comité een bijzonder blijk van waardeering te mogen overhandigen. Va den aanvang af waren wij exposanten zeer optimistisch gestemd, en daoarvaa waart Gij de oorzaak. Gij waart de motor; Gij waart de oorzaak d'at wij allen ons bijzonder heb ben ingespannen." Daarop overhandigde spr. den heer De Bats als blijk van waardeering en souvenir een oorkonde, op hoogst verdienstelijke wij ze ontworpen en geteekend door den heer T. Meijer, vertegenwoordiger der firma Merrem La Porte, en een grooten lauwerkrans, ver sierd met linten in oranje, rood-wit-blauw en de stadskleuren, geel en zwart, dragende deze woorden „Aan den heer De Bats. Hulde van de exposanten." Luide vielen de fanfares in en een dave rend „Leve de Bats" rolde door den tuin. Zichtbaar getroffen sprak de gelauwerde, toen het weer wat stiller was geworden „Mag ik met dit diploma in de hand en met dezen krans even nog een woord tot u richten. Van al de dankbaarheid, van al de woorden die tot mij zijn gericht, is mij deze hulde wel een dor liefste. Wij hebben gewild een tentoonstelling. Wat echter is een ten toen de as - niet meer kunnende vofdoe'n aan de bijzonder liooge eischen, welke de Kethelweg stelt aan alles wat daarover rijdt brak en de passagiers over den K, tuimelden. s Het paard draafde met het gebroken karretje voort, totdat het hier gegrepen werd B U R G E RL IJ K E S T A N D. Geboren 1G Sept. Johanna, dochter van 11. Steen bergen en J. van Wolferen, Nieuweluurt. 17 Sept. Gerard, zoon van H. Steenbergen en J. van Wolferen, Nieuweluurt, Geer- trui, dochter van A. Dijkstra en "6 J, Paar' denkooper, Polderstraat. 18 Sept. Karei Leendert, zoon van J. Buis en P, 11. de "Vos, Noorderstraat. Overleden 1G Sept. Theodorus Hendricus van den Bos oud 3 weken, Nieuwsticht M. 47 Sept. Agnes Roes, oud 2 maanden, Eotterd. dijk. 18 Sept. Diik de Kok, oud 54 jaar en 4 maanden, Broersvest. De heer W. Sieders alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ger. kerken te Oud- Beierland. B U RGERL1JKE STAND Geboren 49 Sept. Willem, zoon vau A.Roozeboon en J. Roert, Fransenslraal. Adiianus Henricus, zoon van 11. Naastepad en C. E, Weusman, Dijksteeg. TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 19 Scpttinler des namiddags te 3 uren. {Per telegraaf.) De heer Jansen, als oudste lid in jaren, bekleedt den voorzittersstoel en houdt eene toespraak, waarin hij den weusch uitdrukt, dat de te wachten gewichtige pat lamentat ie arbeid onder Gods zegen moge strekken tot heil der Koningin en tot wezenlijken bloei van het dierbaar Vaderland. Hierop wordt de heer Gleichman met 82 van de 8G stemmen als eersten candidaat voor het voorzitterschap aangewezen. De opening der Zitting Men meldt ons uit 's Giavenliage: De Troonzaal bood heden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingjaar het schitterendste gala-kaiakter dat zij ont leent aan het bijeenzijn van zoovele leden en andere Staatsdienaren in hunne van goud of zilver glanzende staatsierokken, In de zaal de gebiuikelijke onderlinge be- gioetiug van de leden, ministers en staats raden, Op de heeren Heldt, die en frac was, toonstelling zonder exposanten? Dat is een- Ketelaar, Noltirig en de Klerk, in gekleede voudig geen tentoonstelling. (Algemeene J jas met witte das, na, droegen alle afge- geen hilariteit.) Nu is echter ik zeg het niet, maar ik herhaal wat anderen mij gezegd heb ben nu is deze tentoonstelling goed ge weest (bravo's), en zij is goed geweest omdat de exposanten „uit den hoek" zijn gekomen. Wat daarvan do reden moge zijn, is mij on verschillig. Wij zijn het initiatief geweest, maar zij zijn de tentoonstelling. Het is mij een zeer hooge eer van d'eze exposanten een krans te ontvangen, nad!at er geoordeeld is, streng geoordeeld, maar goed, voor zooverre althans mensehen werk dit kan zijn. „Daarom verzoek ik U met mij in te stem men „Leve de exposantenomdat zij do tentoonstelling z ij n." vaardigden hun ambtskostuum, teivvijl de leden-geestelijken mgr. Everts, dr. Schaap man en dr. Nolens in hun priestergewaad waren. De Minister van Buitenlandsche Zaken droeg het roode lint van grootkruis van bet Legioen van Eer van Frankigk. Majestueus was weer de verschijning van de Koningin, tegelijk met de Koningin- Moeder, voorafgegaan en gevolgd door Haren schitterenden stat van leden der civiele en militaire Hofhouding, te midden van de ver tegenwoordigers des volks. De jonge koningin die als grootmeeste res van den Nederl. Leeuw het hart dier En nu was 't een gejuich zonder eind. i „u, „Hoch d© exposanten!" hief de heer De Bats orde in sJe,P dt'oe8< ^hreed, links emecliu aan, en telkens klonken de luide vivat/s. En vriendelijk neigende, naar den troonzetel, er werden han-dlen gedrukt „bij bosjes" en d'e j ....^or!'f18'n Blmma, nam naast Hare Konin champagne bruist© en de heer De Bats moest die luciht in en had' geen handen ge noeg om te laten drukken. In één woord, de stemming getuigde van het welslagen dei- tentoonstelling en het belangrijk aandeel dat men daarin gaarne den ijverigen secretaris t-oekende. D Langzaam verspreidden zich toen de aan- klonk uit de nabijheid van het bureau der wezigen weer. j Kamer door de zaal. Te midden van een herhaling tot drie- Eindelijk het groote oogenblik was ge- I ma.len van deze juichkreet verlieten Hare komen. Het Comité verscheen, voorafgegaan Majesteiten de zaal. door zijn eere-voorzitter opnieuw in der. nu- n"' 1aar wns v" lijke dochter plaats. De Koningin droeg met heldere stem, hier en daar een woord aceentueerende, zooals in do Atjeh-paragraaf, de openingsrede voor. Nauwlijks waren de woorden tot opening der zitting van de Koninklijke lippen opge vangen of een Leve de Koninginnen weer- ziektempel, en nu nam de heer Versteeg het woord, om voor de laatste maal officieel te spreken op deze tentoonstelling, om haar te sluiten. Het was een kort maar hartelgk woord, dat schier verloren dreigend te gaan in den stormwind, toch, met krachtig stemgeluid uitgesproken veler harten pakte. Dank werd gebracht aan allen die het hunne hadden bijgedragen voor het welslagen der tentoon stelling, de hoop werd uitgesproken en de verwachting, dat een nieuw tijdperk van bloei voor de stad onzer inwoning zou aan breken. Er ging een luid gejuich op na deze woorden. Toen kwam de ommegang. De eere-voor zitter, omstuwd door zgn mede-comitéieden, Dit jaar was voor den hoofdingang vas het gebouw der Kamer een maiquise ge plaatst, zoodat Hare Majesteiten de Konink lijke koets, onmiddellijk voorgereden, konden bestijgen. Vóór het Koninklijk Paleis had d'tm^' weder eea zeer dichte volksmassa postgevat, uit welke een geestdriftig gejubel opsteeg toen de Vorstinnen in de Staatsiekoets stegen. Toen de Koninginnen ten paleize ware® teruggekeerd, nam koningin Wilhelminapi#» voor een der vensters in het hont van he paleis, de eerewacht bracht haar onder,e tonen van het volkslied het saluut en op nieuw bracht het volk zijn Souveveine hartelijke ovatie^ H.M. de Koningin heeft hedenochtend d® leden van de Eerste Kamer, daartoe in - ging achtereenvolgens langs alle exposities J termen vallende, ontvangen tot het aflegg®" en voor ieder had hij een warm woord van der ambtseeden of beloften. Dit geschiedde hulde en van dank voor de moeite en de J ten overstaan van den Directeur van b» kosten, die z\j hadden willen en durven maken. Kabinet van H.M. de Koningin-

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2