Gekrukt ter Drukkerij v. d. SoHtgMMfCOT CovstF V Koloniën. F i it antië e 1. foo V isscherjj. Scliecpvaa rt. llaiidel. n Be a g b ar a. H®éSïf-^* k. I stoelen en "badmaterieél op den muur gebor gen om liet wegspoelen te voorkomen. De twee kiosken aan 't aCrand voor het Kur- Laus zijn door de eigenaars afgebroken. Do zee kwam ook tot den dumvoot voorbij liet Oranje-Hotel en bereikte do strandtentjes, doch zonder schade te veroorzaken. Een tcntjo voor Seinpost werd door de liooge zee een paar meters teruggezet. Geen misdaad! Naar men ons uit Sas van Gent schrijft, is op last der justitie liet lijk vm den ver dronken veedrijver geschouwd, maar moet liet onderzoek niet geleid hebben tot de over tuiging dat geweldpleging heeft plaats geluid. Men vermoedt daarom dat de bedoelde per soon uit angst voor de gevolgen van do ver wonding van zijn kameraad zich verdronken heeft. De rechter van instructie heeft eenigo per sonen gehoord, o. a. ook den herbergier, bij wien de vechtpartij plaat» vond. Do Zondagavond' gearresteerde veedrijver is spoedig weer in vrijheid gesteld. (»U Ct.") De toren te llhcncn. De werkzaamheden aan den toren te Rlie- nen die door het inslaan van den bliksem in September 1897 bijna geheet uitbrandde en waaraan men nu ongeveer twee jaar arbeidt, zullen weldra eindigen, hoewel de toren nog niet voltooid is. Volgens een schrijven van den heer Cuypers aan het gemeentebestuur heeft men nog f 1323 noodig 0111 den eer sten omgang met de pinacles in orde te bren- gen. De gemeenteraad heeft evenwel bes'oten dit bedrag niet toe te staan en liet werk te laten staken totdat de gemeente meer geld 'heeft. Maar behalve dit bedrag zou nog een aanzienlijke som (ongeveer f 10,000) noodig zijn voor de restauratie van hoofd- en zij gangen, gewelf, binnenbekleecling. balustra de enz. De toren ziet er uitwendig sierlijker uit dan vóór den brand. Zware locomotieven. Bij de Staatsspoorwegen zijn voor den dienst van Amsterdam naar Vlhsingen aangekocht twee machines, eik wegende 72 ton. Door de grootte van de ketel wordt de reis vol bracht zonder onderweg water in te nemen. Er zijn echter nog 5 locomotieven in aan maak, welke elk een gewicht zullen hebben van 120 ton. De wielen zullen 00 cM. hooger zijn dan de tegenwoordige, terwij! de rookpijp slechts een lengte van 30 cM. kan bereiken wegens de hoogte der ketels. Om zonder ge vaar voor verzakking der wegen te kunnen rijden, is men bezig elk stel rails in plaats van op 8 op 12 dwarsliggers te bevestigen. Instruct ic-spooncegrij tuigen. Binnenkort zullen te Utrecht door de Maat schappij tol Exploitatie van Staatsspoorwegen twee instructie-rijtuigen in dienst worden gesteld, tot onderlicht van aankomende machi nisten, welke rijtuigen niet alleen de samen stelling van machines en voertuigen van het spoorwegverkeer zullen bevatten, maar ook allerlei instrumenten tot verklaring van be weging en het overdragen daarvan, van luchtdruk, spanning der gassen, enz. Diefstal te Hillegereberg. Hedennacht heeft een diefstal in de Herv. kerk te Hillegersberg plaats gehad. Door het opschuiven van een raam in het koor is de dief in het vuurhok gekomen en heeft zich toen door het loswringen van twee sloten toegang verschaft tot de kerkekamer, waar de bus der catechisanten stond, die opengebroken en geledigd is. Door het open breken van een kast heeft men een tweede bus geledigd, terwijl men nog kleedingstukken heeft medegenomen, voor de armen bestemd. Met het oog op de invoering van de 10-uiige nachtrust bij het personeel der spoorweg maatschappijen op 1 October a.s. zal dit personeel belangryk worden uitgebieid, Tevens zullen bij de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, vooral .onder de con ducteurs, vele overplaatsingen plaats hebben. Tramongelukken. Gisteren had even voor de Hartsveldei brug onder de gemeente Diemen met de Gooische Stoomtram, die om 2.20 uit Diemerbrug, richting Amsterdam vertrekt, een ernstig ongeluk plaats. Rechts van den weg schijnt een man, vermoedelijk iemand uit Amsterdam, over de rails te zijn gegaan, waardoor hij ei onder raakte. Het hoofd van den ongelukkige was letterlijk van den romp gescheiden. De geneeskundige in een der rijtuigen aanwezig, kon natuurlijk slechts den docd constateeren. Volgens het medegedeelde door ooggetuigen reed de (ram niet hard en heeft de machi nist door bellen voortdurend gewaarschuwd, zoodat liet ongeluk vermoedelijk aan onop lettendheid van den overledene te vvyten is Onder Viissingen bad gistermiddag met de tram weer een ernstig ongeluk plaats, als gevoig van eene onvoorzichtigheid, waartegen al herhaaldelijk is gewaarschuwd. Zekere L., een bejaard man, te Middelburg woonachtig, die nabij het hotel Albion nog op de reeds in gang zjjnde tram van half vier uit Viissingen wiide springen, viel en kwam onder de wielen terecht. Een der beenen •werd zwaar gekwetst, De ongelukkige werd in het hotel binnengedragen, waar hem ge neeskundige hulp werd veileend, (s.M. C.") JEen nieuwe fabriek. In de „Neder!. Bakkerscourant" komt een afbeelding en beschrijving voor van de her bouwde meelfabriek „de Vlijt" van de hee- ren Wessanen Laan te Wbrmerveer, die den 14en Augustus 1898 bijna geheel door brand vernield werd'. Alleen, de 45 M. hooge schoorsteen bleef gespaard, evenals de graan- magazijnen. Het nieuwe hoofdgebouw zelf is 36 M. lang en 20 M. breed, heeft vijf verdiepingen, met groote vensters, brengende licht en lucht in ruime mate op ieder plekje in de fabriek. De werktuigen in de fabriek worden in be weging gebracht door twee stoommachines, één van 300 en een van 530 P.K.. terwijl voor den benoodigden stoom 3 buizenketels zijn geplaatst De graanzuivering»toe»teilen zijn geplaatst m een geheel afgescheiden gedeelte, brand- vnj gebouwd, welk deel wordt gekroond dooi den hoogen watertoren, waarin een reserveer van 330 hectoliter, om de automatische br.indblusclnn richting, het zoogenaamde Spunkier-systeem, van water te voorzien. Op alle verdiepingen en rondom de fa bnek en magazijnen zijn brandkranen ge maakt, gevoed door een groote stoompomp die 300,000 liter per uur kan opbrengen, zoo- dat al liet mogelijke gedaan werd om een her haling van de ramp die de firma trof te voor komen. Den hagelbui. Gistermorgen ontlastte zich boven Tiel en omstreken een geweldige hagelbui. De kor rels hadden de gTootte van knikkers, op som mige plaatsen van duiveneieren. Mensch en dier moesten vluchten om niet door de stee nen, die met lievige kracht neervielen, te worden verbrijzeld. Ook aan de te veld staan de gewassen werd groote schade toegebracht. De bui duurde omstreeks vijf minuten en ging gepaard met een ware slagregen, die de straten 111 een oogenbhk „blank"' zette. Dat recommandeert Terwijl een larbier te Sint-Jans-Molenbeek een klant aan het scheeren was, werd er door een kwajongen een steen door de ruiten geworpen. Dit deed den baardscheerder zoo danig verschrikken, dat hij door de plotse linge beweging zijn klant een stuk van de kin sneed. Spoedig geblnschte liefde. Een jong paartje te lloutingeiiage (Fr.) zou in het huwelijk treden. De trouwdag was bepaald, de bi uid en bare ouders waren ge reed, maar de biuigom kwam een paar uren te iaat. «Nou verdij ik het", zei de aanstaande schoonvader. »'t Kan mij ook niet schelen", zei de 17 jarige bruid. «En ik ga naar Duihch- iand," zei de bruigom, en hij deed alzoo. Jndróe. Kapitein Zachau, die te Boston is aange komen met de stoomboot August, de oud-gezagvoerder van de Vi rgo, die Andióe naar Spitsbergen brachtis geïnterviewd omtrent het lot van den Noordpoolreiziger, Kapitein Zachau was vol vertrouwen, dat men wat zou iiooren van Andrée. Deze ver telde hem zeil, dat het onmogelijk zou zijn binnen 12 maanden iet» "an hem te vernemen. Twee jaar op zijn minst zouden moeten voorbijgaan, vóór hij in staat zou zijn met de beschaafde wereld in communicatie te zijn, s Wanneer ik driejaar weg geweest zal zijn, behoeft men mij nog niet verloi en te achten, maar v.ordt 't later, dan zal 't er slecht met mij uitzien." De lieer Zachau verzekerde, dat Andrée de zaak vee! te goed had overlegd om fouten te maken, of iets te doen wat te gewaagd was, Andrée vertrok met zijn balloD, zooals men weet, den Tl Juli 1897 "Prentbrie] kaarten. De Belgische postkantoren geven prent briefkaarten uit van 10 en 5 centiem, die de postadministratie voor eigen rekening heeft laten vervaardigen. België is het eerste land dat aan deze manie door eigen uitgifte een officieel karakter geeft. Moord te Berlijn. Een brutale moord is te Berlijn gepleegd op den beeldhouwer Luigi Valentini. De on gelukkige werd 's morgens, badend in zijn bloed, in de gang van zijn woning gevonden. De moord moet gepleegd zijn door inbrekers, die den kunstenaar opwachtten, toen hij 's nachts te 1 uur zijn huis binnentrad. Met een zwaar breekvverktuig weid iiij neerge slagen, waai op de moordenaars de vertrek ken doorzochten en alles wat zij aan geid en papieren vonden, meenamen. Zij lieten geen spoor achter. De politie beeft 1000 maik uitgeloofd om de dadeis in handen le krijgen. Opgespoord. Twee jaar geleden werden te Bei lijn twee vrouwen, moeder en stieldochter vermoord. De vermoedelijke dader, een schoenmaker, was spoorloos verdwenen. Thans eeist zijn hij en zijn vrotivv, te R10 de Janeiio opge spoord en aangehouden, en we! tengevolge van de opneming van zijn, portret in de Braziliaansche bladen. Weldra zal bij aan de Duitsche justitie worden uitgeleverd. Zijn doel was de vrouwen, die zeer vermogend vvaien, maar eenzaam leefden, te berooven. liet vermogen waarover lang geproce deerd is, daar het onzeker was welke der beide vrouwen het langst had geleefd be vond zich echter bijna geheel buiten het huis, zoodat den moordenaar slechts een paar duizend rrnrk in banden vielen. Russische jaartelling. Al sinds vele jaien is de Russische regee ring voornemens, den ouden stijl of de Grieksch-Juliaansche tijdrekening, die 12 dager, achter is bij den thans algemeen aan genomen Gregoriaans-chen stijl, af te schaffen. Die tijdrekening i«, bij de zich steeds uit breidende handelsbetrekkingen tusschen Rus land en andere landen, zeer lastig, daar men steeds beide datums gebruiken moet. Het sterrekundig genootschap te Petersburg heeft de zaak ter hand genomen en zal in overleg met de regeering eene commissie van 16 personen benoemen onder wie 9 leden van het astronomisch genootschap die een regeling zal opstellen. Men neemt aan dat de nieuwe tijdrekening met 1901 zal worden ingevoerd. Ren nieuw lestratingsmiddel. Sedert korten tijd zijn met een nieuw ma teriaal proeven genomen voor bestrating. Als grondstof voor de steenen worden gebruikt de weinig waarde hebbende glasscherven. Het glas wordt in den smeltoven zoover verhit, dat het week wordt en dus als plastisch materiaal kan worden behandeld. Met behulp van hydraulische persen wor den van de weeke glasmassa sti aatsteenen gemaakt, waarvan het weerstandsvermogen tegen stooten veel gi 00 It wordt. Tut nu kwam deze wijze van bereiding alleen in toe passing voor het maken van geornamenteetde dakpannen, Iu Zwitserland en Fiankiijk heeft de fabricatie van glassteenen reeds in 't groot plaats en Genève is de eeiste stad, die eenige met glassteenen bekleede straten heeft. Ook in Nizza worden binnenkort eenige straten op dezelfde wijze aangelegd. De straatwegen zien er als mat geslepen glas uit en paarden hebben er eeu zekeren gang op. Handel in kellnerinnen. Er zijn kisten en kisten. Er zijn groote kisten, kleine kisten, enkele kisten, dubbele kistenmaar wist men wel dat er ook elegant getoiletteerde, ja zelfs adellijke kisten zijn? En toch is het zoo. In Duitschlan l wordt in het verkeer tusschen de agenten die aan de houders van bierkneipen en restaurants roet damesbediening kellnerinnen leveren, dikwijls voor «kellnerinnen" liet vvooid skisten" gebruikt, opdat deze handel m meisjes niet in 'toog zal loopen. Eeo bier- kueiphouder seint b.v. aan een agent: «Zend twee stevige kisten" en op even eigerlijke cynische wijze als deze mensehelyke koop waar gevraagd is, wordt ze ook onverwijld gezonden. Beperkte zich nu deze handel tot de groo- tere, falsoenlijke inrichtingen en tot de kell nerinnen van beroep of die het uit eigen bewe ging willen worden, dan kon het er nog mee door. Maar het gevaar ligt hierin dat voor de Animir Kneipen waar de meisjes veel meer als lokaas dan ais bediende dienst doen, onervaren meisjes van het platteland onder allerlei mooie voorwendsels worden aange worven door gevveteniooze agenten vvien liet om een iiooge provisie te doen is. Die pio- visie wisselt van 10 tot 50 maik en daar een handige agent uiet zelden honderd en meer contracten per maand afsluit, levert deze eerzame bezigheid soms een aardig bestaan op. In Beriijn echter maakt een agent niet zulk jeen hooge provisie. Daarentegen heeft hij andere voordeeien. De door hem «ge leverde" kellnerinnen nameiijk, zijn vaak bij contract verbonden om bij alle nieuwe ver andering van dienst, een zeker bedrag aan den agent le betalen, zoodat deze iiet wisselen van personeel natuurlijk iu de hand werkt. Want daar meestal de restaurateur of bier huishouder by eenzelfden agent blijft, snijdt voor dezen bij elke wisseling het mes aan twee kanten. Eene statistiek leeit dan ook, dat van 1108 Berlynsche kellnerinnen 732 meer dan zes diensten per jaar hebben, daar van weder 200 die meer dan tien diensten per jaar hadden en daarvan weder 63 die het tot meer dan 20 diensten brachten. Nu zal men veibaasd staan wanneer men verneemt uit welke elementen de kellnerinnen gerecruteerd worden. Ongetwijfeld voor het grootste deel uit de arine volksklassen; vol gens een statistiek: van 1108 Berlijasche kellnerinnen althans 735. Maar de rest, dus toch nog een kleine 400, komt uit den bur gerstand en uit de middelmaatambieDaars- vvereld. Zelfs zjjn er onder: twee officiers- vrouwen, vijf officiersdochters, vijftien onder wijzeressen, acht tooneelspeelsters, de vrouw van een advokaat, een Poolsche gravin, twee bankieisdochters en een domineesdochtei! En van dezen waren er niet minder dan 22 van adel. Heeren agenten hebben dus een ruime keus van skisten". Voor het Oosten van Duitsehland leveren zij veel «dubbele kisten", dat zijn kellnerinnen die Duitseh en Poolsch spreken. Koningin-Einma-slicliling. Medegedeeld is dat de Koningin-Moeder bij de door Indië's ingezetenen voor liet hul deblijk bijeengebrachte f 65,000, uit eigen middelen f 35,000 heeft gevoegd en die geza menlijke ton gouds ten gesdienke heeft ge geven aan de te Batavia gevestigde Vereeni- gmg voor ziekenverpleging in Nederlandsch- Indië. „Het bestuur dezer vereeniging aldus lezen, wij in de „J.-B." heeft het geschenk dankbaar aanvaard, maar zal het niet oplos sen in haar eigen middelen, ten einde zoo ge trouw mogelijk te blijven aan de bedoeling der vorstelijke schenkster. Het zal rechts persoonlijkheid aanvragen voor een Konin- gin-Emma-stichting en het kapitaal op naam dier nieuwe stichting beleggen. Uit de ren ten van dat kapitaal zal het bestuur dan op nieuw de opleiding van ziekenverpleegsters ter hand nemen, waarvoor het de hulp en de medewerking van geneeslieeren in Indië zal inroepenreeds eerder is dit werk door deze artsen begonnen, maar zij mochten op geen resultaten bogen, omdat de meisjes tijdens den duur dier opleiding niet in haar eigen bestaan konden voorziennu zal men be proeven liet goede doel te bereiken door de élève-verpleegstere gedurende dien tijd huis vesting, kleeding en voeding te geven, zoo- dab zij zonder zorgen zich geheel aan haar schoone taak kunnen wijden. „Van het andere deel der renten zal men de huishouding van de inrichting der zieken verpleging steunen en gaandeweg trachten in het bezit te komen van een eigen ge/bouw," „Met groot genoegen schrijft de „J.-B." nog - kunnen wij bovenstaand bericht aan vullen met de mededeeling dat in de kosfce- looze kliniek der Vereeniging reeds nu een groot aantal inlanders verpleegd worden, dat de wetenschap daarvan mede van invloed is geweest op de beschikking van H. M. de Ko ningin-Moeder en dat om die reden ook die kliniek door eenige gefortuneerde ingezete nen sterk gesteund wordt. „Gelukkig de Vorstin, die zoo zich een plaats weet te winnen in de harten der meest hulpbehoevenden onder haar onderdanen." V Kota's. Hei. voornemen bestaat om in de Y Kota's tijdelijk twee militaire posten op te richten, ieder bezet door ongeveer 80 man, om de on afhankelijke heeren in bedwang te houden. Be Carolinen. Men schrijft aan het „B. N." uit Soera- ba ja „De Borneo, behoorende t'.u de J ava- divisie, is plotseling daarvan afgetrokken voor een tocht naar Nieuw Guinea van vrij langen duur, te oordeelen r.aar de inname van voor 14 weken vivres, en heeft heden zee gekozen. „De reis van de Borne o" staat in ver band met de inbezitneming van de Caroli nen- en Ladroneneilandengroepen door Duitsehland, waarvoor dezer dagen de kanon neerboot J'a g u a. r van Singapore is vertrok ken. De Jaguar gaat via Makassar en ons oorlogsschip is haar dus voor. „Gelijk men weet, liggen beide eilanden groepen niet ver van onze bezittingen en is zelfs vroeger door Spanje ten onrechte echter aanspraak gemaakt op de souverei- mteit van de tot onzen archipel behoorende Mapia-groep. Tijdens den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog op de Philippijnen moest ook de Mapia-groep, in verband met die ver meende aanspraken van Spanje, in het oog worden gehouden, waarvoor toenmaals de E d i in die wateren kruiste. „En, nu de Jaguar voor het liijschen der vlag naar de nieuwe bezittingen is ver trokken, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Duitsehland bij de overname eveneens rechten op de Mapia's zal willen doen gel den. „Ailioewel wij, zoo Duitsehland werkelijk daartoe plannen heeft, niet tot handelend! optreden behoeven noch zouden mogen over gaan, is de zending van een oorlogsschip toch zeker wel noodig. „Een vergelijking tusschen de Jaguar en de Borneo valt te onzen voordeele uit. Ons schip is een der beste van de Indische marine en beter bewapend Aan liet Duitsche. „Aan den te Batavia als commandant van het voormalig wachtschip Gcdeli welbeken den overste Bollaan, onder wiens bevel de Borneo staat, is thans do taak. om met do noodige voorzichtigheid een eventueele on wettige inbezitneming van den te voorkomen." de Mapia-eilan- BE3LÜITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd tot 1n subsi.-grift', bij het hoogger. de 2e subst.-griff. mr. J. P. G. WesthofTtot 2e subst.-gnff. de 3e id,, mr. J. P. F Geepke tot 2a subst. grift, bij den raad v. just, te Bata via, mr. G. J, Heyhgets, griff v. d. landr. te Batavia b/a comm. in Ned.-Iiuhé voor het fonds ter aanmoed. on onderst, v. d. gevv. dienst in de Neder!., tot lid, II. K. J. v. d. Bussche, lid der alg. rekenk.b/d in- en nitvoerr. tot ambt. op f200 p. m., ff. Klusinan, ambt. op non-act.; tot stationsch. 3e kl., de comm. v. d, stationsd. A. F. H, Abbink tot comm. v. d. stationsd. de 1e kleik W. F. v. d. Pol; tot leeraar in de geschiedenis en de aardrijks kunde, dr. D. A. Sloos, daartoe gesteld ter beschikking van deri gouverneur generaaltot adv. en proc. bij den raad van justitie te Semarang, mr. S, J. Bergsmatot res. van Timor en Onderhootigheden, de ass.-res. van Biliiton J. Vijzelaarb. d. in- en uitvoerr. en accijnsen tot tijdelijk opz. op f75 'smaands K. van Pelt en J. van Duyn, te Padang en Semarangb. d. algeiueerie rekenkamer tot le com., de 2e com. L. F. Rijnhart, tot 2en com. de 3e com. F. J. van Riet, tot 3e comm. de klei k D. E. Biuins; tot lid van den raad van justitie te Semarang, de voorz. van den landraad te Blitar, mr. A. C. P. Lammer» van Toorenburgtot voorzitter van de landraad te Blitar, Kediri, de voorz. van den landiaden te Garoet, Mangoearedjo, Tasikmalaja, Manondjaja en Tjtamis, mr. M. S. Koster; van de landraden te Garoet, Mangoenredjo, Tasikmalaja, Manondjaja en Tjarais, Cheribon, het lid van den raad van justitie te Soerabaja, mr. G. L. Mens Fiers Smeding; tot notaris te Djokdjakarta, de notaris te Cheribon, J. C. van Waardenburg tot onderw. der 3e kb, J. B. Ruzius, vroeger die bttrekking bekleed hebbende, laatst tijdelijk wd. leeraar in de geschiedenis en de aardrijkskunde aan de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia en geplaatst aan de school te Toeban, Rembang. Bevorderd b. d. in- en uitvoerr. tot verifica teur der 4e kl., F. H. v. d. lloff, thans com mies ter contiöle; tot ontv. op f 200's maands, J. A. Pessij, thans ontv. op f150 'smaands; a. tot boekh. der 2e kl,, de hoekh. der 3e kl, E. C. J. Brouwer; b. tot verificateur der 3o kl., de ontvanger op een bez. van f 200 J. Wijn gaard en overgepl. van Griseae naar Beiawan tot hoofdopziener, op eene bezoldiging van f 125 's maands, Th. F. L. lansz, thans hoofdopz. op f100 'smaands; tot opziener, op een bezoldig, van f 100 'smaands, L. Pb. Cobet en J. Th. van den Dungen Gronovius, thans opziener op f75 'smaands. Ontslagenop verz. eerv. de ass.-res. van Keboemen L. Bosch; op verzoek eerv. de onder wijzer le kl. J. W. Spekschotbij de commissie in Ned.-Indië voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gevvapenden dienst in de Nederlanden, wegens vertrek, op verz. eerv. als lid, W. P. H. van Oorschotop verz. eerv. de kieik bij het post- en telegraafkantoor te Padang, F. C. van Middelkoopwegens ziekte eerv. de commies d. le kl. bij den post- en tel.dienst G. F, Smeets. Verleendwegens dringende'redenen, een verl. buiten bezwaar van den lande, voor 6 maanden aan de onderw. 2e kl. mej. A. M. v. Santwijk wegens langd, dienst, een jaar verb aan den adjunct-chef 2e afd. bij de SS. K. J. A. Ligtvoot w. ziekte, een tweej. verl, aan den ing. 2e kl. bij den waterstaat F. J. W, van Rossum wegens langd. dienst 1 jaar verlof aan den contr. 2e kl. W, I. Ketjen. Militair Departement. Benoemdtot majoor bij de inf., de kap. P. A. Galiastot kapitein bij de genie, de le iuits. C. F. de Rochemont, K. A. R, Maior en G. U. van Renesse van Duivenbode bij de ar tillerie: tot kap., de la Iuits. H, A. Term ij telen (met verlof in Nederland), i, W. v. Loon en H. G. J. Smits (met verlof in Nederland) tot len luit., de 2e Iuits. J. Schultz en J. Brukker, met bep. dat de kap. van Loon ook in zijn nieuwen rang als vuurwerker bij de pyroteehnische werk plaats gehandhaafd en bij zijn wapen h la suite gevoerd zat blijven, Departement van Marine, Benoemd tot len stuurman bij f|e s 1 nementsmarine, de 2e stuurman \V. J j ri gaauw. "I Faillissementen, Vit de Staats-Couraxt. Uitgesproken: 15 Sept. D. Hefter, winkelierster in faui en sigarenmaakster, te 's-Gravenbage. Recht Comm. jhr. mr. R. O. von Holtbe tot Kis* Curator mr. Z. Th. N. de Jongh van Arkel J. van den Bosch, winkelier in tabak sigaren te Almelo. Rechter-Comm. mr'Z Straatman. Curator mr. T. A. ten Cate 48 Sept. F. C. Doesburg, koopman an nfn beiroaker, te Middelburg, handelende onder firma Wed. Doesburg en Zn. Recbter-Comm P. J. Callenfels, Curator K. W. Brevet. f' B. Kwint Mzn., koopman, te Gronincss Recht.-comm. jhr. mr. W. Alberda van E stein. Cur. mr. J. F. Lewe van Nijenstein. (Jltlotingen. LOTEN STAD FREIBURG a fr.10 van 18)9 Trekk. 15 Sept. Betaalb, 15 Jan. 1900 Ser. 5089 No. 9 Sr. 50001 Sr. 8855 No. 10 fr l'nra - 7486 - - - S. 207 207 207 207 207 503 505 505 503 770 770 776 776 781 78! 953 955 1038 1038 1038 1059 17C6 1760 1706 1830 no. 2 41 14 18 21 o 9 17 18 5 10 16 21 16 17 2 24 8 10 20 7 19 24 25 G 2 S. 1830 1997 1997 1997 2121 2121 3003 3682 3682 3682 3956 4301 4361 4669 4609 4700 4700 4706 5089 5089 5089 5297 5297 5297 5877 5000 no. 18 776 s 11 24 9 19 1 9 13 15 1 1 21 4 22 12 23 20 7 17 21 4 5 12 2 S. 5877 6551 6551 6551 7486 7664 7664 7692 7692 7092 7705 7705 7705 7705 7765 7765 7765 7765 7950 7950 7956 8091 8091 8453 8453 no. 12 2 9 14 21 3 11 8 17 22 13 10 20 25 3 9 10 15 b 16 25 7 10 4 Al'e met fr. 50. 5 S, 9030 9048 9052 9052 9052 9413 9413 9739 973!) 9944 9944 9944 10082 10082 10092 10092 10440 10446 10446 10446 10446 10585 10781 10781 10781 2000 09, 14 19 5 f0 24 LOTEN VAN MILAAN a I.s. 10 um i860 Trekking 16 September. Betaalb. 15 December, Ser. 967 No 15 764 12 106 o 33 639 9 Ir 30000 1000 500 Ser. 5*38 No. 3D !r. 5208 t 3 i 1M 1 5531 83 tft) SC11EVENINGEN, 20 September. Van IJrauifa en Nieuwediep werd heden aangevoerd 250 maul versclie viscb. Kleine taibot en griet gold 30c, tot f 1.73, kleine tongen 10 tot 25 c., groots zeehanen 40 tot 60 c per stukmiddelsciw! f5 tot f6.50, kleineschol f 1.50 lot f2 25 en zeehanen f 4 tot i 4.50 per mand. SCHEVENINGEN, 20 September. Van de Scheveningsehe vloot is heden binnengekomen één logger van den reeder A. de Niet met 13 last haring. In verkoop kwamen heden 40 kantjes steur- haring; voor het kantje werd f 16 tot f 17 ge maakt. HOEK VAN HOLLAND, 20 September. Hedei aan den afslag de stoomtrawler F r ed e rik Cornelis. Maiktprijzon Tarbot middel f5, kleine f 1.50, groote "tong f0.95, middel 60 c, kleine 30 c., groote schol f 1.15, middel 50c, alles per stuk; stortschol f7, handschol fll 50, schar f 4.70, roode poonen 70 c., alles p« mand rog 80 c. per stuk. IJMUIDEN, 20 Sept. Heden waren aan de markt de stoomtrawlers tBiederode", Holland lenII", met partijen kleine schol, roode ponen, tongen en tarbot. «Judith" met een lading schelviscb, kabeljauw en ijlbot van Faro. Vier kotters inet 180340 longen, wat tarbot griet, 25—46 mandjes kleine schol, schar en poontjes. Er werd betaald voor: groote tongen ff a 1.05,middel 60 a 65 c., kleine 25 a 30 c., grooie taibot f lal! a 8, middel f4.25 a 4.75, kleine f 1,75» 3.25, rog 70 a 80 cvleet f2.60 a 3, kabeljauw f t a 1.10 alles per stuk; groote schehisch f630 a 7.75, middel f3.20 a 5, kleine fl.0Oa2.fi), gul fl.80 a 3.20, kleine schol f2.00 a 320, midde! f7 a 7.90, echar f3.50 a 4.25, roode poonen f4 50 a 8, kleine poontjes fl 10 a 140, alles per mand ijlbot f 4 a 14 per stuk. Hoogwater te Schiedam, September 22v.m. 5.38 nam. 0,0! 23s 6,21 6.42 Hoogte van het wafer op de Rivieren. Berichten van 20 Sepiember. LOB1TH, 2 uur 's midd. 10.35 Gevv. 0.09 M. MAINZ, 12 uur 'smidd. 1.20 Gew. 0.02M. KOBLENZ, Guur'smorg. 2.08 Gew. 0.00 M, TRIER, 12 uur'smid, 0.15 Gew. 0.05 M. RUHRORT, 8 uur 's morg. 1.27 Gew. 0.07H. Zon en Haan, Zonsopg, Sept. 22 5.46 v.m. onderg. 5.57 nA 23: 5.47 s 555 Laatste kwartier 26 Sept. Nieuwe Maan 4 Oct i -r HAMBURG, 20 September. Petroleum loco 7.60 brief, dito f® Spiritus perSopt.l9i/g, Oct./Nov.lOVa-Ste®®1"! prijsb, BUDAPEST, 20 September. Tarwe kalm. NEW-YORK, 20 September. Sept, Oct. Nov. Dec. fan. Mais. 383/a 361/4 Sept. Oct. Nov, Dec. Mrt. Tarwe. 73i/4 - 76$ 79$ Mei. SSVi MA 22 Sept. Groote Sehouwb. Rotterdam, vrouw van mijn zoon, Mijn K'eet" maker, 8 uur. 25 s Groote Schouwburg, Rotterdam Madame Sans Géne, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus VanéA Stationsplein, 8 uurCasino Variété, Ooo- singel, 8 uurPschorr Dameskapel, Kop Hoogstr,, 8 uur,

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6