53"" Jaargang. Zondag 24 en Maandag 25 September 1899. No. 10046. Tweede Blad bimeHmdT Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. De Bukgemeester van Schiedam, WIJN EN WIJNBOUW. SCHIEDAMSCHE COURANT. 1 af. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. koa r uit- Bureau: Boterstraat 68. in i'wmm Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 91o. 133. Gezien art. 26 der wet betrekkelijk de nationale mihlie van 19 Augustus 1861 staatsblad no. 72), gewijzigd bij de wet vau 4 April 1892 itaaistlad no. 56); Brengt bij deze ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat het inschrijvingsregister van 1899, voor de lichting van 1900, en de dam uit op gemaakte aiphabetisclie naamlijst, van heden, ge durende acht dagen, op de gemeente-secretarie ter lezing zuilen liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23sten September 1899. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Antwoord der Koningin. Het weder-antwoord der Koningin op hel Adres van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal ter beantwoording van de Troonrede luidt als volgt: »Mijne Heeren! sHet is Mij aangenaam te vernemen, dat gij deelt in Mijn vertrouwen betreftende den arbeid die u wacht. sik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijn bjjzonderen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord." Koninklijk bezoek io Rotterdam. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen zich Maandag a.s. per Hollandsche spoor te '1 unr 10 mm. uit Den Haag naar Rotter dam begeven en des «avonds te 7 uur 8 min. naar de residentie temgkeeren. De iu*en ge regeld naar plaabstijd H. M. de Koningin komt Maandag, zooals gemeld is, aan het station Maas aan te 11 uur 46 min. en vertrekt van daar te 12 uur 3 min. Dan volgt de eerste rijtoer. De aan komst aan de fabriek van de heeren Van den Bergh. is bepaald op 12 uur 54 min., het ver trek van daar op 1 uur 39 min. In den tweeden rijtoer valt het bezoek aan het etablissement Feyenoord. De aankomst aan de fabriek zal zijn te 1 uur 49 min., het vertrek te 2 urn* 49 min. Het uur van «aankomst aan het etablisse ment van de HollandAm e rik «a-lijn is vast gesteld op 4 uur 19 min., het vertrek op 5 uur 19 min. De stoet bereikt op den 3en rijtoer de Ka- tendrechtsclielaan te 5 uur 24 min., den Kerksingel te 5 unr 34 min., de Gouwstraat te 5 uur 43 min., den Lagen Katendreclit- schedijk te 5 uur 48 min. en ten slotte het station Maas te 6 uur 30 min. De weeskinderen van het Gereformeerd Burgerweeshuis, die opgesteld worden op hat trottoir voor den blinden muur van de Beurs, zullen daar t© 12 uur 13 min. bou- quetten aanbieden. De aanbieding van bou- quetten aan de Maaskade voor het gebouw van den Rijnsdhippersbond heeft te 12 uur 20 min. plaats. De vereenigingen die aan de Wilhebnina- kerk hun huldeblijk aanbieden, stellen zich op voor de roomsch-katholieke kerk aan het Stieltjesplein en marcheeren om 12 uur van daar met muziek aan het hoofd naar de Oranjëboomsbraat. Zij worden opgesteld aan weerskanten van den klinkerweg vóór do Willielminakerk. Toen voor eenigen tijd door den minister Van Financiën een verhooging van den wijn accijns werd voorgesteld, bleek het op over tuigende wijze dat Nederland onder de klei ne natiën nog veel wijn gebruikt. Wijn is nog heden ten dage de drank die zoowel aan de vorstelijke tafel als aan de tafel van den gegoeden burger gedronken wordt. Zelfs is het geoorloofd aan tafel over de goede eigen schappen van den wijn te spreken. Kortom, do wijn handhaaft nog steeds zijn ouden roem. Hoewel het gebruik nog belangrijk heet, is de keunis vau wijn. en wijnbouw over het algemeen nog zeer gering. Het zij mij daarom vergund onderstaand artikel aan dit onderwerp to wijden. Reeds in de vroegste tijden werd de wijn, het heerlijk product van natuur en lrnnst, door de mensehen als opwekkende drank ge bruikt. Ja, men had bij de Grieken en Ro- Staatsbegrooting voor 1800. II. Hoofdstuk V. (Binnen 1. Zaken.) Ter uitvoering van wetten en daarop ge gronde voorschriften is meer geraamd a. voor de achtste algemeene volkstelling b. voor kosten van examens, artt. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs c. voor kosten van de eindexa mens voor de hoogere burgerscho len en de Polytechnische school d. voor uitgaven aan personeel en materieel voor de leeischool te Apeldoorn e. voor subsidiën voor kweek scholen tot opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen f. voor bijdiagen aan normaal lessen en aan hoofden van scholen voor de opleiding van onderwijzers s 34,000 g. voor bijdragen aan gemeenten in de kosten van haar lager on derwijs ten gevolge van art. 45 -der wet op het lager onderwijs h. voor bijdragen aan bijzondere scholen krachtens art. 54bis der wet op het lager onderwijs. i. voor kosten van examens krachtens de wet op het lager onderwijs j. voor pensioenen f 216,250 J 1,000 1,000 24,841 3> 15,000 s> 100,000 50,000 0,000 30.000 Te zamen. ƒ478,091 Daarentegen kon minder worden geraamd voor uitgaven tot afwen ding van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den vee stapel bedreigen25,000 Blijft .ƒ453,091 Had derhalve deze begiooting niet bezwaard behoeven te worden met genoemde van de regeering onafhankelijke vermeerderingen, dan zou ook na aftrek van de soortgelijke vermindering het eindcijfer bij vergelijking met dat der begrooting voor het ioopende dienstjaar in stede van f 386,382.97 hooger, f66,708,01 lager zijn geweest. Ingevolge de ten vorigen jare gedane toe zegging zijn de gelden, uitgetrokken voorde jaarwedden der griffiers, ambtenaren en be dienden ter provinciale grilfiën tot een hooger bedrag geraamd. De minister heeft gemeend voor de meer en meer dringend wordende verbetering dei- bezoldiging van genoemd personeel, niet de herziening der provinciale wet te moeten afwachten.De verhooging bedraagt f28,553.50. De post kosten van het Centrale Bureau en van de Centrale Commissie voor de statistiek is 15050 hooger geraamd dan het vorig jaar. Uitbreiding van hel getal beambten aan de Onivetsiteit te Leiden is noodig gebleken: lo. met een tweeden, niet in het zieken huis wonenden assistent voor de verloskunde en gyuaecologie. Voor de jaarwedden van dien assistent is f1000 uitgetrokken; 2o. met een machinist bij de scheikunde. Een som van f800 wordt voor zijne belooning vereischt. Voor aanvulling en uitbreiding der verza melingen en hulpmiddelen voor het onder wijs, buitengewoon toezicht, reis- en verblijf kosten, voor personeele hulp ea schrijfloonen, administratieve, huishoudelijke en andere uit gaven wordt een bedrag van f252,179 aan gevraagd. Voor 1899 werd toegestaan 234,807. Voor 1900 wordt dus tl 7,372 meer geviaagd. Dat de toestand der gebouwen waarin de kostbute verzamelingen van 's rijks museum van Natuurlijke Historie opgestapeld zijn, onhoudbaar is, werd ook in de beide Kamers der Staten-Generaal meermalen erkend, en herhaaldelijk is op de stichting van nieuwe gebouwen ook door de Kamers aangedrongen. Ten slotte mochten echter de voorstellen der regeering om een aan alle eischen be- meinen zelfs een eeredienst voor den wijn. Er bestond een wijngod, Backus of Dyonisos genaamd. Ook in China was de wijn reeds lang voor onze jaartelling bekend. Het ge- bxoiik der wijn ging daar echter in zulk schandelijk misbruik over, dat door de regee ring de algeheels uitroeiing van wijnstokken in het hemelsche rijk bevolen werd. Zekere stadhouder, Kya, ging zoover dab hij een meer liet droogloopen en met wijn vullen, waarna hij er zich met 3000 ambtenaren in wierp, om zich eens goed dronken te kunnen drinken. De oorspronkelijke wijnstok „Vi'tis Vini- fera" behoord© op Colohus in het Zuid-Oos ten van Pcntus thuis, doch overgeplaatst zijnde, heeft men het door veredeling zoover weten te brengen dab er thans pl. m. 1400 soorten bestaan. De wijnbouw is voor sommige landen een tak van nijverheid geworden, waardoor dui zenden menschen brood vinden. De wijnoogst is dan ook in die landen een nationaal feest. Oud en jong, rijk en arm, allen vieren feest. Wat aangenamen aaniblik leveren dan die antwoordend groot gebouw op de Ruïne te stichten niet leiden tot het bekomen van het daarvoor benoodigde crediet. Intusschen ver ergert de toestand van dag tot dag. Niet alleen is de bruikbaarheid van het museum in iiooge mate belemmerd, maar de kostbare en voor een deel niet te vervangen eollectiën worden meer en meer bedreigd door vochtig heid en door het gevaar voor brand. De aangewezen weg is om thans in het allernoodzakelijkste te voorzien op zoodanige wijze, dat de daaraan te besteden gelden worden uitgegeven voor lokalen welke, zoo men te eeniger tijd tot de stichting van een geheel nieuw museum overgaat, daarbij pas sen eo geutilliseerd kunnen worden. Zoo danige lokalen zijn eene nieuwe spirilusgalerij met twee magazijnen en de daarbjj behoorende dienstvertrekken, te plaatsen aan de achter zijde der Ruïne en uit den aard der zaak hoogst eenvoudig samen te stellen. Op deze wijze zal het dreigend brandgevaar bezwoien worden en gelegenheid beslaan om de door vocht bet meest aangetaste eollectiën te drogen en te redden De kosten voor dezen bouw zijn geraamd op f 142,000 met inbegrip van liet toezicht. Ttians wordt een 1ste ter mijn van f20.000 uitgetrokken. Voor de Rijksuniversiteit te Utrecht wordt herstel van den leerstoel in de psychiatrie voorgesteld. Uitbreiding van het getal beambten is noodig gebleken met een vierden assistent bij de heelkunde. Mitsdien is tot bezoldiging van een vierden «assistent f600 uitgetrokken. Voor materieel werd voor 4899 toege staan f134,770. Voor 1900 wordt minder aangevraagd f 5800. De bestaande klinieken worden breedvoerig door den minister besproken en aan critiek onderworpen. De kliniek voor inwendige ziekten zal in het gemeen.elijk ziekenhuis gevestigd blijven, dat van gemeentewege zal woiden verbeterd, nadat de klinieken voor heelkunde, verlos kunde en gyuaecologie'naar het nieuwe door het Rijk te stichten gebouw zullen zijn over gebracht. De kosten vau den bouw (buiten die van inrichting, meubilair, waterleiding, vei warming en verlichting) zijn geraamd op f492,700. De raming van kosten van het plan door den ambtsvoorganger van den minister ingediend, bedroeg f 575,000. Bij het ontwerpen van het nieuwe plan heelt op den voorgrond gesüun, dat niet alleen alle weelde moest worden vermeden, doch dat ook alleen die lokalen en inrichtingen in den bouw moesten worden opgenomen, die strikt noodzakelijk moeten worden geacht. Thans is (e dezer zake een eerste termijn uitgetrokken van 125,000. Voor de rijks-universiteit te Groningen werd voor materiaal velleden jaar toegestaan f64,887 en wordt nu meer aangevraagd f 8900. Uitbreiding van het personeel der polytech nische school is noodig gebleken met een vierden hoogleeiaar in de waterbouwkunde. Aangezien eene nieuwe regeling eerst met den aanvang van den cursus 19001901 in werking zal kunuen komen, >s voor de jaar wedde over een halfjaar f 2000 uitgetiokken met een zevenden assistent voor scheikunde met een derden assistent bij delfstofkunde en mijnbouwkunde; met een vierden assis tent bij de werktuig leer en werktuigbouw kunde met een assistent bij bet handteeke- nen met een assistent bij de schoone bouw kunde met een opzichter voor de verwar ming en electrische verlichting; met twee bediendenvoorts is de noodzakelijkheid ge bleken om de belooning van vier der assis tenten te brengen van 11200 op f 1500. Al deze verhoogingen bedragen te zamen flOlUO. Aangezien de jaar-wedde van den derden hoogleeraar in de bouwkunde over 1899 slechts voor een half jaar is uitgetrok ken, is voor 1900 deswege bovendien f'2000 glooiende wijnbergen op. Vrouwen snijden de trossen af, mannen dragen, ze in kaupen en onder muziek en gezang worden de drui ven door de galegos uitgeperst. De afloop van deze persing nu wordt met verlangen tegemoet gezien, want dan kan de wijngaar denier waarnemen of de most hem goeden of slechten wijn zal leveren. Onder de verschillende wijnen neinien de Fransdh© wijnen: „les Grands vins", een eereplaats in. Men kent de Bordeaux, Bour gogne zoowel in Rusland als Australië. Door een eigenaardige gebeurtenis verkregen zij hun beroemdheid. Twee wijnbouwers besloten naam voor hun wijn te maken en begaven zich daartoe naar Parijs. Lodewijk XIV, juist herstellende van een ziekte door slechte spijsvertering ontstaan, moest tot volkomen genezing spierversterkenda dranken gebrui ken. Nu werden beide wijnen, de Bordeaux en Bourgogne den vorst aangeboden, zoodat de naam van den eersten of tweeden wijn bouwer afhing van de keus van den Koning. Lodewijk XIV koos de Bourgogne, tot groo te teleurstelling van den kampioen der Bor- meer noodig. Het artikel is dei halve in totaal verhoogd met f 12,100. Voor hulpmiddelen voor het onderwijs en huishoudelijke uitgaven is f9350 meer uitge trokken. Het subsidie aan de hoogere burgerschool te Schiedam wordt met f 1000 verhoogd. Als vermoedelijke uitgaat voor bijdragen in de jaarwedden van onderwijzers aan bij zondere schoien wordt f 1,170,000 uitgetrok ken. Ten behoeve van rijkssubsidiën aan vak scholen wordt evenals het vorige jaar een bedrag van f12,600 geraamd, namelijk tooi de zuiveiscliool te Boisward f5000, voor de G. A. van Swieten-boscbbouw-en tuinbouw school ieder f 2500 en voor de G A. van Swielen-landbouwvakschool f2600. Voor subsidiën aan de commissie van toe zicht op de proefvelden in de onderscheidene gewesten zal f500 meer worden vereischt. De omschrijving van den post subsidie aan boerenleenbanken (f 4000) heeft eene wijzi ging ondergaan om de volgende reden. Willen de boerenleenbanken ten behoeve van welke op de begrooting van het loopen- de jaar een bedrag is toegestaan ten einde de oprichting van deze te bevorderen, op den duur aan haar doel kunuen beantwoorden, dan is hare aansluiting aan eene speciaal daarvoor bestemde centrale bank bepaald noodzakelijk te achten. Op dien grond werd dan ook door den minister onder voorwaarden, waaronder subsidie vyoidt verleend, steeds deze opge nomen, dat de bank zich zoudemoe- ten aansluiten aan hetzij de Coöperatieve Veieenigtng van Raifleisenbanken en land bouw vereenigingen te Utrecht, hetzij aan de Coöperatieve centraal Boerenleenbank te Eindhoven. Daardoor wordt niet afgeweken van het ten vorige jare door de regeering ingenomen standpunt. Immers ook dooi zoodanige on dersteuning van de centiale banken zal de oprichting van kleine boerenleenbanken wot- den bevorderd en hare nuttige werking wor den verzekerd. Een bediag is uitgetrokken van f4000 voor het toekenen van subsidiën aan paclit- commissiën. Hoofdstuk VIIB (Financiën.) Het ligt in de bedoeling om voor de in specteurs der registratie eu domeinen (even als voor de inspecteurs der directe belastin gen enz. is bepaald) het tegenwoordige mini mum en maximum tractement te behouden, doch met 1 Januari a.s. de klassen te doen vervallen en door vier dne-jaarlijksche ver hoogingen dit tractement van ƒ2600 op f 3400 te biengen. Het tractement der thans in dienst zijnde inspecteurs zou daarmede in overeenstemming gebracht worden, met dien verstande, dat aan hen, wier tractement naai de thans bestaande regeling hooger is, of ten gevolge van vacatures hooger geworden zou zijn, dan dat hetwelk zij naar de nieuwe re geling zouden bekomen, dat 'hoogere tracte ment wordt toegekend. Een nieuwe regeling van de tractementen der landmeters is ontworpen. Zij komt m hoofdzaak op het volgende neer. Het aan- vangstractement bedraagt ƒ1200; het kan om de 4 jaar met 200 worden verhoogd, t-ct een maximum van 2800, totdat een dienst tijd van 28 jaren is bereikt en daarna, na 2 jaren dienst, nogmaals met 200. De diensttijd voor de verhooging voor hen, clie in 18S2 slaagden, wordt gerekend te zijn in gegaan 1 Januari 1883 en voor hen die in 1885 slaagden, op 1 Januari 1886. Naar deze regeling wordt het tractement der tegen woordige landmeters nader vastgesteld. De uitkeering die zij thans genieten uit de opbrengst van het loon voor particulier werk vervalt en, naar evenredigheid van liet verschil, wordt de uitkeering wegens particu lier werk geleidelijk verminderd. De na 1S8S benoemde landmeters behouden het thans cle-aux, wiens onvermoeide pogingen echtei maakten dat naderhand ook zijn wijn een plaats op de koninklijke tafel kreeg. Ook de Champagne kwam door handige tactiek naar voor. Een jong edelman, met name Sillery, wiens eenig overgebleven bezit ting bestond in een vruchtbare wijngaard, koesterde de wenseh dat deze wijnberg zijn fortuin zou herstellen. Hiervoor was eeh'tei meerdere bekendheid van zijn wijn noodig. Aan 't einde van 'n souper bij den hertog van Vendom© kwam Sillery aan het hoofd van 12 jonge meisjes die de hoofden met wijnstok bladeren omkranst hadden en ieder een flesch van zijn wijn met zich droegen, de zaal bin nen en bood den hertog en zijn gasten zijn wijn aan. Goede wijn behoeft geen krans, de wijn sprak voor zich zelf. Laf.are, de historie schrijver van de daden van Lodewijk XIV deelt mede dat de Champagne hierdoor be roemd werd en Sillery zijn fortuin herstelde. Ook Portugal levert een zeer bekenden en heerlijken wijn, nl. den portwijn. Portwijn is geen zuiver natuurproduct maar een kunst rijk met cognac en brandewijn aangezette genoten tractement en de uitkeering voor particulier werk totdat zij aanspraak hebben gekregen op hooger tractement. Door deze re geling zal ten laste van het Rijk blijven een bedrag van 340.050, d. i 11.850 meer dan onder de thans bestaande regeling. Voorts is voorgesteld de tractementen van de surnumerairs der registratie en domeinen te verhoogen tot 700 na 4 jaren, dienst. In \eiband daarmede worden de tractementen van de commiezen ter directie resp. verhoogd met 200 en 300 en voor allen gebracht op 1200. In het volgende jaar zullen 20,000 stuks muntbiljetten van ƒ50 worden -vervangen door 100,000 van 10. De aanmaak van muntbiljetten van Rnmeh-papier zal krach tig woiden voortgezet. Afjeh, Aan de »N, R. Ct." wordt uit Batavia geseind De reorganisatie van het Burgerlijk Bestuur in Atjeh is vastgesteld. Maatschappij \au Weldadigheid. In druk is verschenen het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks- ooi d. Belangrijk vooral zijn de resultaten door opvoeding en onderwijs in de Maatschappij vei kregen. Mochien velen daardoor opgewekt worden zich als lid te doen inschrijven. De contri butie bedraagt slechts f2.60 'sjaars. Drankbestrijding. Onder leiding van den voorziiter, dr. J. W. Pont, van Utrecht, werd Woensdag te Rotterdam de tweede algemeene jaarvergade ring gehouden van de Nederlandsche ver- eeniging jlloop der Toekomst" (drankbe strijding onder de jeugd). Uit het jaarverslag van de secrelares mevr. C. W. barones van Verschuervan Balveren, van Arnhem, bleek, dat de vereeniging steeds vooruitgaat. Op 23 plaatsen zijn nu 55 afdeelingen. Het maand blad voor kinderen, »IIoop der Toekomst", telt tiians mim 2100 abonné's. Redactrices zijn de dames v. Verschuer, H. W. Crom- melin, van Utrecht, en J. W. de Koster, van Rotterdam. De rekeoing en verantwoording van de peuningmeesteres, mej. Crommelin, werd goedgekeurd Al» lid van het hoofdbestuur werd herkozen de lieer J. T. van Bruggen, van Groningen. In een volgende jaarvergadering zal het ïeglement aan een herziening worden ondvr- vvoipen en ontwerp-statuten behandeld worden. Besloten werd tot het aanschaffen van insignes voor de kinderen. Het hoofdbestuur zal de vraag overwegen of de vereeniging zich zal aansluiten bij een internationale continentale federatie. Het vootstel gaat daartoe uit van de Zwitsersche veieeniging. De vergadering verklaarde zich over 't algemeen voor aansluiting, vooral omdat vrijheid van bandelen voor Tiet werk m Nederland werd gewaarborgd. Mej de Koster hield een referaat over »lloe ons onderwijs in te riebten", naar aanleiding waarvan een geanimeerde discussie omstond. Dr. Pont spiak ten slotte over de vraag: »Zijn de paedagogische bezwaren, die aange voerd wol den tegen de IIoop der Toekomst ook gegrond?" Spr. bestreed voornamelijk het beloog van den heer Th. W. v. d Woude, van Amsterdam, ïedacteur van De Wegwij zer" (Maandschrift voor geheel-onthouding), die uit een paedagogisch oogpunt zich tegen de kindei bonden nHoop der Toekomst" ver zet. N«i een kort debat over dit referaat werd de vergadering gesloten. Ecu Dreyfimfag. In het sSociaal Weekblad" van heden uit de lieer J. C. van Marken den vvenscli dat de ledactiëo van eeuige toongevende Neder- verbinding, welke met gedroogde vlierbes»eu gekleurd wordt. Portwijn bevat echter te veel alcohol en zijn mededinger is thans de Sport, welke voor liet eerst door het huis „de Wijt" t© Voorschoten in den handel werd gebracht. Sport bezit veel eigenschappen van de port wijn, maar heeft veel kleiner alcoholgehalte, waardoor zij vooral voor sportmen en wiel rijders zeer aanbevelenswaardig is. Zijn geu rig bouquet 13 een der doordringendste die men kent, terwijl de prijs veel billijker is dan die v«in portwijn. Ook Oostenrijk of Tokaye levert een zeer kostelijke» wijn. De Tokayer wijn is een zeer geestrijke wijn met een zoet-zaehte smaak en een groot p h osphorusgeiialtewaaraan dan ook uitsluitend zijn geneeskundige werking wordt losgeschreven. Deze wijn is echter zeer duur en wijlen koning Willem III ontving eens van den keizer van Oostenrijk als tegen geschenk voor het span Arabische paarden door Z. M. gezonden, 2000 flesscihen Tokayer- vvijn, welke voor ƒ40 per flesch in Krakau waren aangekocht. n£,1 A-" J"*v-Wa> J S <V-J;

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5