Zondag 1 en Maandag 2 October 1899. No. 10052. 53"° Jaargang. Eerste Blad. ïïet Blauwe Laboratorium. Ken nisge v i n g. 'Hen- Bericht. BUITENLAND. 7) a 14.- Men gj f7,-a 30 hal»a 5 bJvfr. mieren a 5/8, «teen. Jt. - per stieren er kilo, geld. r aan Mei, 36% Hei. 80% tos. rouw ,8u. mst. uur. man iété, Jool- orte Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor S c h i eda m en VI a a r d i n ge n fl. 1.25. Franco post fl. 1.65. Pr^js per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 69. COURS IT. Trijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 12i/a cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan liet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Aio. 133. BU dit nummer wordt aan onze abonné's te Schiedam een gratis dienstregeling Tan spoor, tram en posteryen gezonden. Burqembester en Wethouders tan Schiedam, Geiet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad no. 134), tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten Biengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize van den stadsheelmeester, den lieer N. F. ELZEVIER DOM, aan de Lange Haven no. 87 driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting1 en herinëuting legen pokken. Schiedam, den 30sten September 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 30 Sept. '99. De Britsche ministerraad heeft gisteren vergaderd, en na afloop rukten de ruenselien elkander de extra-edities der dagbladen, uit de handen. Want de camdots kondigden den uitslag van. den. kabinetsraad aan met het vreeselijke, onheilspellende woord: „Oorlog! Oorlog Toch, de oorlog is nog niet verklaard; maar de Britscb© regeering heeft gisteren een ultimatum opgesteld, bevattende eischen zóó aanmatigend, zóó schandelijk-brutaal, dat de oorlog nog maar een. quaestie is van dagen, misschien van uren. Deze nieuwe eischen worden nu aan Trans vaal gesteld lo. Transvaal betaalt een. schadeloosstel ling voor de kosten van. het uitzenden, van Britsche troepen; 2o. ontmanteling van alle forten 3o. opheffing van het gezantschap van d'r. Leyds; 4o. onafhankelijkheid der rechters in Transvaal 5o. gelijkstelling van beide talen, Hol- lansdk en Engelsch; 6o. erkenning van de suprematie der Brit sche belangen, in geheel Zuid-Afrika. "Vóór den kabinetsraad die van twee uur tot bij' half vier duurde, had minister Bal- Een Petersburgsche geschiedenis, noon L. T. MEiADE EN ROBERT EUSTACE. (Slot.) „Nacht op nacht do© ik verschillende proefnemingen. Deze plaat is bestemd om de indrukken op te neanen van zijn droomca. De prooven kunnen gemakkelijk worden ge maakt dioar mijn sujet verschillende midde len in te gewen, zooals pocaine, opium en der gelijke. Het is van algemeen© bekendheid dat de werking dier middelen heftige en buiten gewone droomen veroorzaakt. Dit is mijn. ge heim. Overdag ben ik heel goed voor helm. Ik voed mijn sujet goed. en hij loopt geen ge vaar van te sterven, ofschoon de mogelijk heid bestaat dat hij krankzinnig wordt ten gevolge van de oversterke prikkeling van zijn zenuwgestel. Wilt u nu eenige van die ont wikkelde -photografieën zien Ik huiverde en bedtekte mijn gelaat met mijn handen. Een korte gil kwam over mijn lippen. „Niet meerriep ik uit. „Ik smeek, ik bid uzeg miji niet meer. U is een diuivel in menschelijke gedaante. Ik wil niets meer boo- ren." Dir. Chance kwam dicht bij mij staan. „Vrouwen zijn overgevoelig," zei hij met zachte stem. „Herinner u dat u het wilde we ten. Herinner u dat ik u er voor heb gewaar schuwd dat het geheim rijk was aan ver schrikkingen, aan ontzetting voor menigeen. had gedacht dit u in staat was u boven dit alles ,te verheffen, maar ik zie dlat u maar-een gewoon mensch is." „Dat ben ik, en ik ben er dankbaar voor," antwoordde ik. Een klokje dat op een tafeltje naast mij. stond, toonde mij dat het nog zeven minuten1 four een langdurige conferentie met Roth schild, terwijl na afloop oorlogsraad is gehou den. Tegelijk confereerde de eerste Lord der Admiraliteit met den Kanselier der Schat kist. Het is een ultimatum dat nu aan Trans vaal wordt gezondenhet antwoord zal we zen een weigering; wie die er aan twijfelt? Engeland's eischen gaan thans zoo ver builen de perken der redelijkheid, dat ook een min der vrijheidlievend volk dan de onafhankelij ke Boeren zijn verontwaardiging niet mees ter zou kunnen blijven. Do eischen zijn on rechtvaardig, hard-brutaal en ongemotiveerd. De namen der Britsche regeerders zullen een brandmerk dragen van hebzuchtige wille keur, in alle eeuwen die komen zullen, voor het gansck© nageslacht. Wat steekt het antwoord der Zuid-Afri- kaanscke Republiek op de voorlaatste eischen van Chamberlain daar waardig oij af. Donderdag hebben beide Volksraden een geheime zitting gehouden, die door president Kruger en de leden van den Uitvoerenden Raad werd bijgewoond. Waardig en beslist luidt het antwoord: „De regeering der Zuid-Afrikaansehe Re publiek houdt zich stipt aan de conventie van 1884 en verlangt niets meer." Geen enkele toespeling op de suzereini- teit; maar wel wordt de verwachting uitge sproken dat Engeland zich eveneens zal hou den aan de conventie van 1884, welke aan Transvaal binnenlandsdhe onafhankelijkheid waarborgde. Transvaal zegt, dat heb bij de wet III van- 1899 een billijke en redelijke vertegenwoordiging in beide Volksraden aan de üitlanders heeft gegeven. Transvaal wenscht, dat voorstellen voor eenige veran dering zullen uitgaan van Groot-Britannië, niet van Transvaal. En Engeland antwoordt op dit kalme, waardige bescheid met eischen, die den krach- tigen, vrijen man tot gedweeën, willoozen slaaf tra-chten te maken. Men verwacht te Pretoria den oorlog. In de middaguitgave van gisteren der „Times" vinden wij een telegram uit Preto ria, behelzende het verslag van een onder houd dat haar correspondent gehad heeft met Kruger. De Staatspresident verklaarde, dat hij al bet mogelijke had! gedaan tot behoud van den vrede. Hij had Chamberlain's eigen aan bod tot het instellen van. een gemeenschap pelijk onderzoek aangenomen, maar Cham berlain had opzettelijk den draad der onder handelingen afgebroken. Aan alle zijden wer den troepen opgehoopt en men dwong hem tot den oorlog. Fe* was onmogelijk aan de Britsche nota van 12 September toe te ge ven, want dat zou er mee gelijk staan, land' en volk in handen van vreemdelingen over te leveren. En toen de correspondent vroeg of er nog mogelijkheid was op heb behoud van den vre de, luidde Kruger's somber antwoord„Neen, tenzij Engeland iets doet om den vrede mo gelijk te maken." De correspondent voegt er bij1„Men ver zou duren voordaib het negen uur was. Zou de Engelsche consul mij ter liulp komen? Alles hing nu van hem af. Dr. Chance had gelet op de richting waarin mijn oogen ge dwaald waren. „U hebt genoeg van dezen kelder," zei bij. „En geen wonderMaar herinner u, dat u er tegen mijn wil in is doorgedrongenLuis ter nu naar mij. U kent mijn geheim. Het is mij een genoegen, geweest het u te vertellen. Ik zou proeven, op u kunnen nemen. U heeft t een krachtige verbeelding, en u zou een zeer goed sujet zijn." „Neen, neen, d'ood mij liever," riep ik uit, op mijn knieën vallende. „Dat ben ik ook juist van plan te doen," zei dr. Chance op langzamenbedaarden toon. „Mlijn proefnemingen zouden leelijk gestoord kunnen worden, wanneer u mijn ge-' heim aan iemand' anders mededeelde. Aan vrouwen, zelfs de beste vrouwen kan een zoo' belangrijke zaak niet worden toevertrouwd. Ik ben niet van plan d!en grooten droom mijns levens te laten vernielen dbor de gril van een meisje. Ik ben aerixalve voornemens, nu ik u mijn geheim heb medegedeeld, voor altijd uw lippen dioor den dood te verzegelen. Over vijf minuten zal u sterven." „Vijf minuten antwoordde ik. Zijn woor den maakten mij zenuwachtig. Over vijf mi nuten zou het negen uur zijn. „Is er in dien tussdientijd' iets dat ik voce u kan doen ging de geleerde voort. Ik dacht na. Hoe ontzettend ook mijn vooruitzicht was, toch was ik in staat om na, te denken. Als ik slechts tijd kon winnen h Ik keek naar het slachtoffer op den grond Zijn oogen hadden een somiberen glans; zij stonden vol tranen. Hij trachtte te spreken. Eens zag ik hein wringen en worstelen in zijn touwen. „Houd moedl" zed ik, mij over hem. heem buigend „Bedank dat, zoolang er leven is, er' ook hoop is. Als ik u kan helpen „Dat is onmogelijk," viel ,dr. Chance mij- wacht t© Pretoria algemeen, dat de staat van oorlog digd.' elk oogenbhk zal worden afgekou- De rogeering te Pretoria heeft dan ook reeds een kennisgeving afgekondigd betref fende de maatregelen, ingeval van oorlog te nemen. Bepaald' is dat de mijnen mogen blijven doorwerkendat aan de mijnwerkers behoor lijke bescherming zal worden verleend; dat de drankverkoop verboden zal zijn en dat een afzonderlijk politie-korps zal worden ge organiseerd voor den Witwatersrand; dat 't goud, gedurende den oorlog geproduceerd, moet gedeponeerd worden bij de regeering, die daarvan voldoende geld voor de kosten van het bedrijf der mijnen zal laten aanmun- ten, terwijl de rest na den oorlog zal worden teruggegevendat strenge bepalingen om trent paspoorten zullen worden toegepast. Reuter bericht ook uit Pretoria den in houd der wet op do verbeurdverklaring der eigendommen van hen die schuldig worden bevonden aan hoogverraad.zij treedt in werking zoodra zij in de „Staatscourant" is afgekondigd. De web bepaalt dat de eigendommen van hen, die schuldig worden bevonden aan hoog verraad, iiLaj-- ©itschennis of aansporing tot die misdaden, zullen verbeurd verklaard worden. Van degenen, die overeenkomsten beramen of vormen met vreemde mogendhe den om dezen over te halen tob daden van vijandschap, kunnen de goederen verbeurd verklaard worden, onverminderd de boeten op de genoemde misdaden gesteld, welke boe ten dezelfde zijn als voor burgers die weige ren op kommand'o te gaan als zij daartoe be vel krijgen. Al is de oorlog nog niet verklaard, de beslissing is nu toch gevallen. Natuurlijk, er kunnen zich nog onverwachte en ongedachte gebeurtenissen voordoen. Transvaal kan het fiere hoofd1 buigen, de Engelsche regeering kan een vlaag van edelmoedigheid krijgen, het Engelsche volk, in liooge verontwaardi ging, kan zijn regeerders tot den vrede dwin gen dit alles is mogelijk, het kan, maar het zal niet geschieden. Chamberlain en de jingo's willen den oor log, en niemand die hun heersdh zucht in toomt. Een der liberale leiders in Engeland, heeft verklaard dlat men niet op lord Salis bury moet rekenen om de opening der vij andelijkheden te beletten. En wat de Ko ningin betreft zij vermag niets. Wat baat het dus of de liberalen al blijven protesteeren Wat geeft het of er moedige tory's opstaan om de politiek hunner partij met geesels en schoipioenen te kastijden? Wat kan nog de hand weerhouden die de oorlogsfakkel gaat ontsteken? De tussehenkomst van een of meerdere der mogendheden misschien? Wij geloovea niet dat die zal komen.. Toch verneemt de gewoonlijk wei-ingelichte „Ind. Beige" uit Londen, dat men in officieel® kringen te Londen niet zeer gerust is over Duitsdrlamd, welks houding steeds minder welwillend in de rede. „Het is niet aardig van u, ver wachtingen op te wekken die nooit, met geen mogelijkheid, verwezenlijkt kunnen worden. Hoe zullen wij de nog restende minuten doorbrengen ?»U hebt nu n-og maar vier mi nuten te leven. Ik zou u aanraden, geduren de het zeer korte tijdsbestek dab u nog over blijft, uw ziel voor te bereiden om voor haar Maker te verschijnen. Wat? Wilt u dat niet doen „Mijn Maker zal wel voor mijn mei zorg dragen," antwoordde ik. „Ik geef mijn leven prijs voor een verdrukte. Ik heb geen vrees voor den dood U kunt doen wat u wilt." „U hebt inderdaad een zeer belamgwekken- den aard. Het is waarlijk jammer dat u uw leven niet kunt wijden aan de wetenschap; u zoudt haar groote diensten kunnen bewij zen. Geef mij uw hand. Ik wil dezen kettdbr eens met u rondwandelen." Hij stak zijn hand uit en greep de mijne. Ik weigerde niet met hem rond te wandelen. Hij trok mij mede van het eene eind naar het andere van de sombere ruimte. Het klok je liet met zilveren klank negen slagen hoo- ren. „Uw tijd is om," zei dr. Chance, „Kom." Hij keerde terug en liep toen haastig, mij nog altijd bij de hand houdende, den kelder door. Wat ging hij doen? O, groote God!' Waarom was de consul niet op tijd? Ik span de mijn krachten in om te luisteren of ik niets hoorde; maar er kwam. niemand. Ik stond nu juist onder den koepel met het glazen dak. Ik stak juist mijn voet uiti om de trap op te gaan, toen een plotseling geraas mij deed verstijven. Voordat ik eenige; beweging kon maken, daalde een kooge gla zen klok met groote sn©1' gjd naar beneden,! over mij heen, en zonk m een rondloopenden1 rand in den steenen vloer waarop ik stond. Wat zou dab beteekenen? Dr. Chance keek,; buiten den glazen muur staande, naar mij.i Hij grijnsde met een hatelijke uitdrukking! van triomf. Ik riep hem toe hij nam er» wordt. Men maakt zich bezorgd of Duitsoh- land wel volkomen onpartijdig zal blijven, en eenige reden is er voor die bezorgdheid wel. Daar is allereerst heb niet-oribelangrijk© le gercorps Duitschers in Transvaal; voortdu rend laten zich Duitschers daarbij inlijven met toestemming van den consul. En wat Engeland nog bitterder stemt is dat ook vele actief-dienen de DuitscQie officieren geneigd schijnen in Transvaalsclie gelederen te gaan strijden. Reeds moeten zich te Berlijn ver scheiden officieren hebben aangemeld bij den consul-generaal der Zuid-Afri kaa nsdie Repu bliek, en men gelooft dat die beweging van hoogerhand eer wordt aangemoedigd dan te gengewerkt. D i t is zekerte Berlijn slaat men de ge beurtenissen aandachtig gade. Een beslissen de zegepraal van Engeland in Zuid-Afrik®. Icon Engeland's macht en vooral zijn aanma tiging wel eens meer doen toenemen d'an Duitschlamd lief kan zijn. Lord Salisbury heeft in de laatste dagen herhaaldelijk conferenties gehad met eten Duitschen gezant. De mogelijkheid bestaat ook nog dat, met een beroep op de besluiten der Vredescon ferentie, aan Engeland een scheidsgerecht zal worden voorgesteld, op de wijze als de Oran je-Vrijstaat dit zou wensdien. De „Russia'' zegt dat men niet kan weten of de regeering van den Czaar niet op die wijze tusschen- beide zal treden. Dan zal 't zeer spoedig moeten geschieden. En van Engelsche èn van Transvaalsche zijde worden de oorlogstoerustingen krachtig en met driftigen ijver voltooid. Uit Pretoria, uit Kaapstad, uit Kiugersdorp stroomen de berichten over de maatregelen van Trans vaalsclie zijde. Wij sommen hier enkele be richten op; uit alle blijikt hoe ernstig de toestand is. Twee batterijen, veld-artillerie met 500 burgers zijn naar Volksrust, aan de grens van Nabal, vertrokken. Nog 500 zouden gis teren vertrekkenDe grootste bedrijvigheid heerseht in militaire leringen te Pretoria. Go- wapende burgers en artilleristen rijden door de straten. De veldkornetten waarschuwen de burgers dat zij ieder oogemblik gereed moeten staan om te vertrekken. Het kommando te Krugersdorp zou giste ren op het cpoor gaan naar do Natalsche grens. Groote opgewondenheid is hier en daar veroorzaakt door de publicatie van d© be kendmaking van den kommandant-generaal, waarin den kommando's bevolen wordt zich op een bepaalde plaats aan de Natalsche grens te verzamelen. Een telegram uit Kaapstad zegt dat Don derdag een af deeling burgers naar de Natal sche grens is gegaan, en een andere afdee- ling naar Middelburg. Detachementen wiel rijders zijn bij de verschillende komman dofs ingedeeld. Vandaag zou het eerste contingent van de manschappen uit Pretoria naar de oostgrens vertrekkende officieren en het Duitsdie niet de minste notitie van; hij keerde zich om en drukte op een hefboom dicht bij dan mmi'. Ik hoorde plotseling het doffe stam pen van een heen- en weergaanden zui ger; een klep bij mijn voeten ging open en sloot zich weer met een sissend geluid Als een bliksemstraal schoot mij eensklaps de waarheid door den geest. Ik stond onder de klok van. een enorme luchtpomp, die in den koepel boven mijn hoofd was geïnstalleerd. Dr. Chanc© had'mij verteld dat de koepel moest dienen voor het maken van een lucht ledig, em in een luchtledig, dat wist ik, kon niemand leven Ik hijgde naar adem en smeekte hem om genade, maar de zuigerstang stiet steeds snel ler en sneller op en neer. Razend van angst Fep ik als dol tegen het glas en wendde al mijn geringe kracht aan om het te breken. Heb was zeer dik en tartte pl mijn pogingen. Mijn oogen schenen uit mijn hoofd, te pui len; mijn geheel© lichaam scheen te zwel len. Wanhopig worstelde ik naar lucht. Plot seling was er een geruisch alsof er water in mijn ooren stroomde; mijn gedachten raak ten verward; ik viel neer. In de benauwd heid van mijn doodsstrijd kon ik juist het boosaardig gelaat van mijn meester zien, die naar mij keek. Het was een duivelachtig ge laat. Hoe ik toen dien wonderbaarlijken, inval kreeg, op dit laatste, uiterste oogeriblik, weet ik niet; maar plotseling herinnerde ik mij mijn revolver; met de laatste kracht die mij overbleef trok ik die uit mijn zak, richtte haar boven mijn hoofd en trok de haan over. Er was een vreeselijk gerinkel van val lend glas eu een plotseling instroomem van lucht. Ik verloor mijn bewustzijn. Toen ik tot mijzelf kwam, boog zich een vreemd gelaat over mij heen, en een zaohte hand veegde iets warms van mijn gelaat; ongetwijfeld bloedde het door heb glas dat er op was neergekomen. Ik begreep terstond dat de consul was gekomen, en d!at ik gered was. Ik' opende mijn oogen, en kreeg-het gelaat en korps zouden gisteren reeds naar het front gaan. Nog wordt aan de „South African News" uit Pretoria geremd, dat de Transvaalsche Regeering een commissie heeft aangesteld, bij wie zich vreemdelingen, die bereid zijn politiedienst te doen, kunnen aanmelden. De zen zullen beëedigd worden als speciale agen ten, belast met het bewaken van eigendom men. Van Engelsche zijde zit men evenmin stil. Reuter seint uit Durban dab de Natal Field Artillery, de Durban Light Infantry en de Natal Mounted Rifles bevel hebben ge kregen zich onmiddellijk naar het district Ladysimth, grenzende aan Transvaal, te be geven. Van alle oorden der wereld gaan nieuwe troepenzendingen naar Zuid-Afrik»uit En geland, uit Canada, uit de koloniën. Te Melbourne zijn do militaire komman- danten van alle Australische koloniën, be halve Nieuw-Zeeland, bijeengekomen, om de uitrusting en verzending van troepen naar Zuid-Afnka te bespreken. Uit alle kolomen melden zich in grooten getale vrijwilligers aanuit Victoria alleen reeds 1400. Canada zal een regiment van 1200 man ter beschikking van het moederland, zenden. Ook de troepen die nog op Kreta zijn wor den naar de Kaap gezonden. Bovendien wordt gezorgd voor last- en trekdieren. Een Chicagoér huis, dab in paar den handelt, heeft volgens een locaal blad order gekregen om alle trekpaarden op de markten van het Westen op te koopen. De advocaten in het hoogverraadsproces te Parijs hebben den voorzitter Bérenger de be kentenis ontrukt dat alleen de bezwareide stukken van bet dossier aan de verdediging werden voorgelegd. Bérenger weigerde de andere over te leggen, waarop Déroulède's advocaat bleef aandringen. Het kwam tot heftige discussie. Bérenger dreigde zich bij de orde van advocaten te zullen beklagen over den adovcaat. De „Intransigeant" beweert dat bij Buffet ook in beslag is genomen een brief van De Galhfet aan den hei tog van Orleans, luiden de: „Indien de republikeinen d'e dwaasheid' begaan mij liet ministerie van oorlog toe te vertrouwen, dun zult gij geen reden hebben, monseigneur, ontevreden op mij te zijn." De minister spreekt dit in de „Figaro" te gen. Hij heeft wel eens aan den hertog ge schreven, in November of December 1898, toen hij nog niet aan een portefeuille dacht. Het was naar aanleiding eener invitatie om m Engeland bij den hertog te kooien jagen. Ook de „Aurore" beweert echter dab er eon zeer compromitteerende brief is, waarin De Gallifet aan den redacteur der „Espé- rance du Peuple" zou hebben geschreven „Wanneer zult u de staatsgreep uitvoeren en ons den Koning in het land brengen, die ons van deze republiek verlost?" De „Figaro" publiceert fcweo brieven uit het dossier, van den afgevaardigde prins Louis de Broglie aan den graaf de la Bossil- lerie en dea nationalist Felgères aan Thié- de gestalte van dr. Chanc© in het gezicht. Boeien omsloten zijn polseneen man in do uniform van d© poïitie-agenton te St. Peters- burg stond vlak naast hem; nog zag ik een gedaante als van een schim zeker zijn slachtoffer dat ik was komen bevrijdfen hij werd door twee andere mannen onder steund. „Spreek maar niet. Houd u rustig. Al uw lijden is nu voorbij," zei de vriendelijke stemlater hoorde ik d!at het die stem van den Britschen consul was geweest. Toen viel ik v/eer in een diepe onmacht, en het was eerst verscheiden dagen later, voordat ik mij weer iets herinnerde. Het zal ongeveer veer tien dagen later zijn geweest dat ik weer tot mijzelf kwam op een prettige slaapkamer in het huis van den consul. Zijn. vrouw boog zich over mij heen. Zij verbelde mij in wei nige woorden wat er gebeurd was. Het slacht offer van dr. Ohauce's wreedheid was naar het ziekenhuis gebracht, en zou wel spoedig hersteld zijn. Dr. Chance zelf was gevangen genomen en zou ongetwijfeld voor zijn mis daden naar Siberië worden gezonden. De ge- heele stad sprak over hetgeen ik had gedaan, en de verschrikkelijke geheimen van het blau we laboratorium. „Uw brief kwam juist nog op tijd," zei me vrouw Seymour. „Mijn man gaf er onmid dellijk gevolg aan. Hij ging.naar den gezant, die hem een schrijven gaf voor den prefect van politie. Maar hoe waait u er toe geko men zoo flink eu moedig te handelen?" Tranen vulden mijn oogen; ik was te zeer ontroerd om te antwoorden. Ik ben nu in Engeland terug. Ik heb Olga en Maroussa. niet weergezien. Er ben be nieuwd wat er van haai zal worden, wat haar toekomst zal zijn. Wat mij zelf betreft, ik zal nooit naar St. Petersburg terugkeer en.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1