ijk 53"* Jaargang. Vrijdag 6 October 1899. No. 10056. Jrg, 1=6 I Eersfe Blad. Maar een mensch! f c"~~ MrtT '-kt, zijn 'aar. ten ia 00 ea s firma t £po.I Kennisgeying. BUITENLAND. ere 2 atasj Bessenboom 60 pei; 10- Mrt, Mei, 37ii Me, Sl'/i lam, Hei aafste OEj rdam, ft us Yariété iété, Cooj. 3 pel, Kom m. tam- Zee«, terltl- -tegen ig vaa SB. tofter, STEE, lames: RKEl 3 uur, LS. SJMI. Jbe* he I het an «Bi# i 1874 iich •Van I irket I SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen tl. 1.25. Franco per post fl. 1*65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, b'g' vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 183. Len m Inrichtingen welke gevaar, schade ot binder kunnen veroorzaken. Kt. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verzoeken io. van de firma 1NGELSE Co. om ver gunning tot uitbreiding barer machine fabriek aan de Nieuwe Haven no. 139, kadaster sectie M no. 307 2o. van de firma Gebrs. VAN DER WAL, om vergunning tot oprichting van een broodbakkerij in het pand aan den Singe! no 203, kadaster sectie I no. 1647. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op da secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag den ISden October n.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hibrboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den October 1899. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 5 Oct- '99. Heeft de Zuid-Afnkaansche Republiek aan Engeland al dan. niet het .ultimatum gezonden, waarover do telegrammen van gisteravond spreken, die de lezer hierachter kan vinden? Officieel is het bericht niet, en in Lon- densche regeeringskringen zegt men er niets van te weten. Daar staat tegenover dan men in welonderrichte kringen te Parijs over tuigd is dat Transvaal werkelijk een ulti matum heeft gezonden. En te Parijs is men vaak goed op de hoogte; de Transvaalsehe regeering staat gemeenlijk in relatie met Havas. Is inderdaad het ultimatum verzonden, en is de inhoud als in het Brusselsclie tele gram wordt medegedeeld, idan moet van daag de oorlog gerekend worden te begin nen. En dan. behoeven we ons niet meer te verdiepen in. de vraag of het binnenruk ken van den Vrijstaat door Britsche troe pen een oorlogsdaad is, zooals onze opvat ting was, of een zeer begrijpelijke en onbe- DOOR IDA BOY-BD. 4) „En als het u goeddunkt, zullen wij geen woord spreken, over hetgeen er onlangs met wij gebeurd is. Het moet mot mij begraven zijn van het oogenhlik af, waarop ik Europa, verlaat. Maar opdat in. deze aangelegenheid mets voor u verborgen blijve en opdat u ook de toestand mijner ziel geheel zonder achter houdendheid1 opgehelderd worde, wil ik u al les zeer nauwkeurig mededoelen, „In ons regiment is sedert omstreeks een halfjaar een zekere Mijnheer Vort Ze-uthern gekomen. Hij is een flink jongmensch met den aanleg om spoedig heftig, ja beleedigend te worden, waarvan hij aidr ook wel bewust Was, die hij als een familiekwaal beschouw de en altijd' zóó ijverig trachtte te bestrijden, dat wij, als hij zieh eens een enkele, maal daardoor liet meesleepon, verschoon ing ge bruikten en zijn woord'en niet al te nauw na- r wen. Bij ons regiment 'heerscht .een waarlijk broederlijke geestik heb u daarover al dik wijls geschreven. Ieder nieuw intredend) ele- Went wordt in het eerst als een stoornis ge- maar algemeen is het streiven, zich daarbij nauw aan te sluiten. Al spoedig was .jZsuthem dan ook geheel in onzen kring ,op- genomen. Hij' had te Berlijn een broeder, een Jietrouwdien broeder met twee kleine kinde- -12,60 0011 vrcmw' die heel mooi moet zijn. ,_i)eze broeder was als assessor bij dfe regee- werkzaam geweest. Maar hij was niet betrekking. Het heette, 'dat hij een .^vergenoegd man was, te eigenwijs om zich superieuren te schikken, verbitterd gekrenkt, omdat d© staat zijn diensten teekenende vergissing, zooals anderen mee- nen, dan is nu de oorlog ipso facto be gonnen. Concessies doen, ja zelfs nieuwe voorstel len formuleeren wil de Transvaalsehe regee ring met meer. Duidelijk blijkt dit uit bet telegram aan sir Edward Clarke, die na mens het Transvaalsehe comité te Londen brokstukken uit de rede van den hertog van Devonshire overseinde. Wie die rede nog eens overleest, zal trouwens begrijpen dat daarin geen lichtpunten schijnen voor Transvaal. Het pleit mag dus beslecht iheetenwant dat de vrede nog bewaard kan. blijven, zul len zelfs zij niet gelooven die nog pogingen tot verzoening in liet werk stellen. Zoo is Hofmeyr, de leider der Afrikaanders, naar Pretoria vertrokken om nog eens een kans je te wagen. In Engeland werken de vrien den van den vrede zoo lang het dag is. En ook in het buitenland. Wij behoeven maar te verwijzen naar liet manifest der Duitsche nationaal-liberalen, waarvan een telegram hierachter den inhoud geeft. De New-Yorksche „World" zond per telegraaf aan Mc Kun ley de eerste lijst van hand tee- ken in gen op een petitie waarin hem ver zocht wordt zijn vriendschappelijke bemid deling aan te bieden aau Engeland e<n Transvaal. Helaas, al die pogingen zullen niet meer baten. In spanning houdt de wereld de blik gevestigd op Zuid-Afrika. Waar en wan neer zullen de eerste vallen noodlottige schoten Ja, de Boeren zijn levende anachronis men. Wij zeiden het gisteren wij herhalen het heden. Maar hoe sympathiek is bij veel dat vreemd aandoet, hun kalme ernst, hun innige godsvrucht, die lien moedig den strijd onder de oogen doet zien. Treffend is de rede waarmede Kruger de Volksraden Maandag sloot, en dezelfde geest van vast vertouwen op God's bescher ming van de goede zaak, spreekt uit de woorden der anderen. De voorzitter, Lucas Meyer, o a. zeide„Het gaat niet om kies recht; het is een quaestie van roof. Ik zou liever mijn leven verliezen dan mijn land. De Heer zal nu misschien het uur van be vrijding voor de Boeren aanwijzen. Er zit niets anders op dan oorlog." Evenzoo sprak liet l'id van den Uitvoerenden Raad Wol- marans. Hij hoopte dat, wanneer de Volks- ïaad weder hijeen komt, er geen conventie meer zal wezen en Transvaal vrij zal zijn. „De Heer heeft wellicht Engeland uitver koren als het middel om de Boeren terug te voeren tot het geloof der vaderen. Enge land heeft alles geweigerdook de scheids- ïechterlijke uitspraak. De Heer zal nu oor- deelen." En Schalk Burger zeide: „Zooals Jericho viel, zullen ook de vijanden van ons land vallen." Hoe treurig steekt daarbij af de toon dien de „Times" aanslaat, wanneer het blad sir William Harcourt beschuldigt dat hij de regeering belastert door te zoggen dat zij de vernietiging en de annexatie van Trans vaal zoekt; dat hij de hoop op het behoud van den vrede vernietigt door de Boeren wel meende te kunnen missen. Zeuthern bratiht niemand van zijn kameraden in diens huiselijken kring. Wij waren te bescheiden dan dat wij de redenen daarvoor zouden uit- gevorsoht hebben. Men behoefde ook niet juist ongastvrijheid en vijandschap tegen den militairen stand aan te nemen. De redenen schenen toch voor de hand te liggeniemand wiens eenig levensdoel het is, op de regeering te schimpen, noodigt daarbij nu juist geen officieren als getuigen uit. „Toch hadden eenigen van -ons den oude ren. Zeuthern vluchtig Leeren kennen. Het gebeurde wel eens, dat hij aan zijn broeder, die in de kazerne woondte, een bezoek bradhb en 's avonds eenigo oogenbhlcken met hem in liet casino verscheen. Allo kameraden wa ren het er over eens, dait de assessor geen bij zonder innemende persoonlijkheid was. Noch tans kwam er een dag, waarop wij hem als gast aan onze tafel in het casino hadden. „De jonge Zeuthern beleefde zijn verjaar dag, die, volgens het gébruik bij ons regi ment, schitterend' gevierd werd', vooral daar het de eerste verjaardag was dien hij in on zen kring doorbracht. „De jarige pleegt op zulk een dag aan ta fel te zitten naast den aanwezigen oudsten in rang, dus in dit geval naast onzen nog al-' tijd ongetrouwd1 gebleven kapitein Yon Stein- eck, „Dit is anders, als cmd'sten eersten luite nant, mijn plaats. Daar nu de beide Zeu- therns er tussehen in geschoven werden, kwam iik naast den assessor te zitten. „Wij dronken stevig. Mijn hemel! dat gaat nu eenmaal zoo. De Duitscher ban niet anders, naar heb schijnt. Bij een feestelijk heid behoort altijd een aanzienlijke hoeveel heid alcoholische dranken, vooral bij solda ten. Wij werden ©enigszins opgewonden, maar niet zóó, dat er van dronkenschap spra ke zou geWeeëb rijn. Ik had opzettelijk mijn wantrouwig te maken tegen Engeland en dat hij valsclielijk do mecningen van Mc [vers voorstelt als die van -de regeering. De „Times" zegt, dat de regeering niets anders verlangt dan gelijke rechten voor alle blanken in Zuid-Afrika. Zij heeft niet de arbitrage als zoodanig geweigerd, maar de soort arbitrage door de Boeren voorge steld de Boeren weigerden bovendien de arbitrage voorgesteld door de Engelsclie re geering. Het blad noemt do kiesrecht-voor stellen van de regeering dier Republiek met afdoende en illusoir, terwijl bovendien niet onmiddellijk een voldoend aantal Uitlau- ders het kiesrecht zouden verkrijgen. Over het binnentrekken van den Vrij staat door Britsc-hc troepen verluidt verder niets. Misschien is .het slechts een vergis sing geweest; misschien is het ook devrees voor noodlottige vergissingen die de Trans vaalsehe troepen heeft doen terugtrekken van de Natalsche grens. De oorlogswapening duurt voort. Gene raal White, die te Kaapstad is aangeko men, is onmiddellijk doorgereisd naar Na- tal, om het bevel te aanvaarden. Het transportschip Secundera, met een batterij veld-artilerie en een afdeeling van den geneeskundigen dienst, is van In- dié te Durban aangekomen. De troepen van het transportschip Lalpoora zijn ont scheept en onmiddellijk naar heb front ver trokken. Uit Buluwayo meldt men dat de colonne- Plumer de Transvaalsehe grens dicht is ge naderd. Te Mafeking zijn geblindeerde waggons gereed gemaakt voor het doen van verkenningen langs de spoorlijn. In het Kaapsdie Parlement is gediscus sieerd over het onmiddellijk opeischen van Britsck spoorwegmateriaal dat zich in Transvaal en den Vrijstaat -bevindt. Beslo ten werd dat het materiaal zal worden op gevraagd, maar niet onmiddellijk. De re geering vreesde de spanning daardoor nog te zullen verlioogen. In Natal schijnt men ©enigszins beducht voor een opstand der Hollandsche elemen ten. Uit verschillende tijdingen omtrent het plan de campagne der Boeren kan opge maakt worden dat de hoofdmacht der Boe ren een kleine streek van Nabal omringt, gelegen tussehen de Transvaal en den Vrij staat. De Transvaal-komniando's bedreigen Lang Nek, Charlestown en Dundee, terwijl in don Vrijstaat liet Harrismitli-kommando van Van Iieenen's pas uit opereert en La- dysmith bedreigt. Wanneer het Engelsche Parlement bij eenkomt, weet men nog niet. Er zal een vrij sterke oppositie zijn tegen da oorlogsuitga ven. Vandaag vergadert de groep voor m- ternatioanl© arbitrage, en ook sir Henry Campbell Bannerman is te Londen terug gekeerd met de bedoeling spoedig een libe rale partij-vergadering te beleggen om heb eens te worden over de te volgen gedrags lijn. Koning Alexander van Servië heeft gis teren de zitting der Skouptschina geopend gesprekken met den oudsten Zeuthern in een zeer gematigden toon gehouden, op alle din gen maar zoo wat zinspelende, geheel conven tioneel en toch mijn best doende om ©en pijnlijke stilte te vermijden. Zeuthern scheen hetzelfde plan te hebben, op de oppervlakte der dingen te blijven. Maar zijn plannen le den allengs schipbreuk op de champagne. Hij werd hatelijk. De natuurlijk eenzijdig gekleurde voorstelling van zijn ontslag hoor de ik met de vereischt© deelneming aan, zon der schijnbaar acht t© geven op enkele woor den ten nadeele van den Keizer, die ik er gens anders niet had kunnen dulden. Zeu thern was onze gast. Als hij dit uit het oog verloor, dan moesten wij dit niet doen, zoo lang als het ging. Maar heb oogenblik kwam waarop dit niet meer aanging. „Zeuthern werd luidruchtig. De aanzitten- den, in de eerste plaats zijn reeds geheel out. nuchterde en verbleekte broeder, werden er opmerkzaam op. Steineck fluisterde den luite nant toe, zijn broeder liever maar mot een zoet lijntje weg te brengen. „De assessor stiet de zacht vermanende hand' van zijn broeder terug. „Nimmer zal ik dit tooneel vergeten. „De geheel© zaal, die lang en smal is, stond vol sigaremdamp. De vlammen der beide gas kronen schenen ten gevolge daarvan somber te branden. Op het witte tafellaken heersch- te groote wanorde: verfrommelde servetten lagen tussehen wijnglazen, asclibakjes ston den daarnaast. Mijnheer Von Löhuer had; de schaal met vruchten naar zich toe geschoven. Hij zocht da amandelen tussehen de sinaas appelen uit en at ze op. En al dfe andere ge zichten waren naar ons toe gewend mot een aandachtige, verstoorde uitdrukking op da roode, verhitte gelaatstrekken. Steineck trommelde met zenuwachtige vingers op den rand der tafelde jonge Zeuthera trok zijn broeder bij den arm mee. met een troonrede, waarin o. a. gezegd wordt, dab de betrekkingen van Servie met de mogendheden overeenstemmen met de pogingen van Servie om een element van orde, vrede en beschaving op het Balkan- schiereiland te blijven. Komende op de bin- nenlandsche politiek, zcldc de Koning, dat de misdadige aanslag tegen Milan, den Ko ning genoodzaakt had, het voorstel der re geering tot afkondiging van den staat van beleg aan te nemen. De afgevaardigden beantwoordden de re de met een geestdriftig: „Leve de Ko ning!" Aldus het Reuter-telegram. Maar hoe geestdriftig ook de slaafsche Skouptschina-leden, in het Parlement ge bracht door met zorg voorbereid© verkiezin gen, den jeugdigen vorst toejuichen, het oordeel der wereld is vrij wat minder gun stig over Serviè's functie als „element van orde, vrede en beschaving". Daarvoor is de indruk dien de vervolgingen der radicalen buiten de grenzen van het koninkrijk heb ben gemaakt, wel wat al te droevig. Zeker, do buitenlandsche betrekkingen stemmen overeen met Servies houding. Maar hoe Voordat hij Belgrado rnet een kort verlof verliet, heeft ide Russische ge zant Manssurron de Servische regeering op merkzaam gemaakt welk een pijnlijke in druk overal en vooral in Rusland is teweeg gebracht door de buitengewone gestreng heid van het vonnis in het hoogverraads- proces. En de gezanten van Frankrijk en Italië hebben op last hunner regeeringen gelijke stappen bij de Servische regeering ondernomen. Bij die ernstige betoogen van Rusland, Frankrijk en Italië hebben zich bovendien gevoegd vriendschappelijke vermaningen van andere mogendheden. Heb moge waar zijn zooals uitvoerig m een der Fransche bladen wordt betoogd dat koning Alexander en zijn vader een nationale, onafhankelijke politiek voor staan tegenover het panslaviscke drijven dat vooral door ex-koningin Nathalie's steun in Servië machtig is geworden, de Servische regeering speelt zeker hoog spel. Om den slechten indruk in het buiten land eenigermate althans te verzachten, rest haar maar één middelde Koning ma ke een spoedig en ruim gebruik van zijn gratie-recht. Het recht blijft wel geschonden, maar Servie's mtellectueele krachten worden dan ten minste niet gedood. Zeer opmerkelijk is ook d© houding van Montenegro, dat thans vrijwel openlijk par tij kiest tegen de dynastie Obrenowitsch. De offlcieele „Glas Zrnogorza" geeft aan het hoofd van het blad een bloemlezing uit ongunstige beoordeelingen van het Servi sche hoogverraadsproces en. daaronder een zeer scherp artikel der „No-woje Wremja" te Petersburg, waarin onomwonden Milan's verdrijving uit Servië wordt verlangd. Gemengde Hedcdecilngen. Bij een bezoek, dat president Loubet aan liet stadje Grignan bracht, beantwoordde hij „En het leelijke, door zegepraal en leed vermaak geheel verwrongen gezicht van den kijvenden man zag ik dicht in mijn nabij heid. „„Je bent officier, mijnheer," schreeuwde hij mij toe, „dat wil zeggen, dat je van bo- roepswego onder curateele gesteld bent. Je moogt geen eigen meening, geen eigen oor deel, met eens eigen gedachten hebben. Stil heb je te zijn, altijd maar stil. Wil je mis schien tegen mij zeggen, dat ik te ver ga? Jij? Heb jij dan meeningen? Oefen jij cri- tiek uit? Als de Keizer zegt, dat dit tafella ken zwart is, dan is het voor jou ook swart, en als hij zegt, dab het blauw is, wrel, dan is het voor jou ook blauw." „De jong© Zeuthern sprong op. „„Luister maar niet naar hem Ik smeek je er om. OchHij heeft wat te veel gedron ken," riep hij mij toe. „„Neen," zei ik zoo luid, als ik kon en ook zoo bedaard, als mij mogelijk was, „ik laat hem maar wat praten. Anders zou ik tegen hem moeten zeggen, dat het leger van den Keizer niet uit stroopoppen, maar uit den kende mannen bestaat. Jhebt gelijk, beste Zeuthern, je broer heeft misschien wat te veel gedronken; het is beter, hem met een zacht lijntje uit de zaai te verwijderen." „De rampzalige kerel rukte zich. met ge weld uit de armen van zijn broer los, die hem naar de deur wilde meetrekken. Hij trad dicht naar mij toe, zóó dicht, dat ik zijn adem vol wijnlucht rook. „„Moet ik dronken zijn," schreeuwde hij, „omdat ik voor jelui afgodsbeelden niet op de knieën val, omdat ik een eigen meening liöb? Lammëlmgea ben jelui allemaal, zoo als lust trouwens niet anders kan En nu volgde er een beleediging van den eerwaar- digen grijzen Vorst, die het rijk voor ons ge grondvest heeft, welke ik ook maar niet zal herhalen. den burgemeester en herinnerde, dat hij ge trouw was gebleven aan zijn programma van liberale hervormingen, dat hij sedert 1868 had voorbereid, Hij drong aan op de nood zakelijkheid van verdraagzaamheid, aaneen sluiting en eendraeht. De tentoonstelling van 1900 zou de supe rioriteit van Frankrijk doen schitteren; het moet groote voorbeelden aan de wereld geven. Geen enkele andere natie heelt evenals zij het gevoel voor gerechtigheid, vooruitgang en liefde voor het vaderland en het leger. De Fransche ministerraad schijnt gisteren niet zoo belangrijk te zjjn geweest als men verwachtte. Waldeck-Roussenao deed o.a. mededeeling van de laatste instructies die aan den prefect zijn gezonden ten opzichte der staking te Le Creuzot. Het gerucht gaat dat de ministerraad be sloten heeft de Kamers tegen 7 November bijeen te roepen. In een bijeenkomst der stakers van Le Greuzot is een voorstel aangenomen, waarin aan de regeering om arbitrage wordt gevraagd. Tot den uittocht naar Parijs is nu in be ginsel besloten ondanks het verzet van de zijde van den socialistischen afgevaardigde Viviani. De regeering maakt zich over dezen exodus zeer bezorgd. Men hoopt echter nog dat er niets van zal komen. Het »Journal des Dóbats" is daarvan overtuigd; de Temps" daaren tegen is pessimistischer gestemd. De brigade generaal Courson de Villeneuve heeft gisteren de militaire posten in den omtrek van Le Creuzot geïnspecteerd. Men vreest dat, als de uittocht geschiedt, de arbeiders van Mont- ceau en Gueugnon zich er bij zullen aan sluiten. De advocaten in het hoogverraadsproces te Parijs gaan voort met hun pogingen om de zaak op de lange baan te schuiven. Nu weer is de nietigverklaring gevraagd van de verhooren van Zaterdag, omdat de advo caten sommige stukken niet hebben gezien, die we! aan de verdedigers der royalisten zouden zijn overgelegd. Meu zegt dat er afdoende bewgzen zjjn gevonden, dat Déroulède wel degelijk in dienst van den hertog van Orleans stond. De vraag is overwogen of ook de Preten dent vervolgd zou worden. Men meende echter dat dit nutteloos wa=, daar de hertog toch reeds uit Frankrijk is verbannen en alleen bij verstek gevonnist zou kunnen worden. Du Paty de Clam heeft een vervolging ingesteld tegen zekere mme. Wuattier die van hem de teruggave van papieren van Hemy heeft geëischt onder bedreiging van hem te zullen dooden. Een vriend van Voulet tracht in de sMatin" diens verschrikkelijk woeden in Soudan en zijn bloedig verzet legen kolonel Klobb te verklaren door de systematische tegenwer king van geneiaal Trentiuian, die Voulet tot verzet noopte. De iBerliner Politi-clie Nachrichten", een %V«%sS3ÏT.& -dWhtiÊi ftSSwi „Eir ontstond een geweldig ramoer. „En jij bent een domme jongen," ging de razende voort, terwijl hij al de anderen overschreeuw de, „die van mets anders verstand hebt dan je soldaten te mishandelen." „Ik stiet hem met nujn vuist terug, bui ten mij zelf van toorn. „Allen waren opgesprongen en omringden ons. Wel tien a twaalf handen hielden Zeu- therns beide armen vast. „De jonge Zeuthern stond met gevouwen handen vóór Steineck als een jammerend kind. „Men bracht den ellendeling, die maar voortwoedde en voort-schimpte, de denr uit en stopte hem, met zijn broer als begeleider, in een rijtuig. „Den volgenden morgen kwam. de raad van eer terstond bijeen. Uit kameraadschap pelijk medegevoel voor den jongen Zetuthern toonde men zich bereid, van. dén. kant van den beleediger dronkenschap als een verzach tende omstandigheid aan te nemen. Ik liet deze voor het op mij toegepaste „domme jon gen" gelden, maar niet voor den. smaad, der nagedachtenis van keizer Wilhelm I aange daan. Alleen wanneer d© assessor Von Zeu thern op zijn woord van. eer da verklaring had kunnen afleggen, dat "hij van niets meer geweten had, zou men kunnen aannemen, dat hij stomdronken geweest was. Deze ver klaarde echter, dat hij geheel nuchter ge weest was en geou van zijn woorden wilde in trekken. D© jongere broeder méldde zich ter stond bij den overste aan, en er werd over eengekomen, dat de luitenant onmiddellijk een verlof van acht dagen, zou krijgen om een reis te gaan doen, Hij wilde en kon zijns broeders secondant hierbij niet zijn; voor hem bestond er slechts één uitweg om niet als getuige in de zaak betrokken te Worden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1