•■s :s, Jaargang. Vrijdag 6 October 1899. No. 10056. Tweede Blad GE, I Sul; S a I s1 S I n| J W ïsë nasi 70 S 78 BDfNENLJJVD. N. Uit do Staatscourant. Kunst en Wetenschap. B e e li t z a k e n. Kerk en Scliooi. s<e 147 Jeu, SCHIEDAMSCHE J 16905 4 24 1 ee 69 0 96 2 17006 J 22 85 2 98 2 17206 20 65 UTS® 1 w 1 17450 69 71 17628 Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco Iper post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardi n'gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur laan het bureau bezorgd zijn. BureauOuters t raat 68. Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12Vs cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. In<erc. Telefoon BTo. X23. 177101 Si SOS 68 70 76 3363 48 631 Jffl 91 <2 609 SS am dam, luble, es.) les, leger-organisatie. H. M. de Koningin heeft den Minister van Oorlog gemachtigd om bij de Tweede l Kamer aanhangig te maken de wetsontwer- pen tot regeling van de samenstelling der 8 - landmacht en nadere wijziging, in verband 82ö s I daarmede, van de mili'tiewet, De indiening dezer ontwerpen zal een dezer dagen plaats hebben. Naai- wij vernemen bevatten deze wets ontwerpen o. a. de volgende hoofdbepalin- De landmacht is samengesteld uit: lo. 10, het leger; 2o. de landweer, ter vervanging van de op een nader te bepalen tijdstip op te heffen schutterijen; 3o. den landstorm, voor zoover de landstormphehtigen voor den dienst zijn bestemd. In tijd van oorlog of oorlogsgevaar worden ook de met Kon. goedkeuring opgerichte vrijwilligerskorp sen tot de landmacht gerekend. Deze stel len zich alsdan ter beschikking van het mi litair gezag. Het leger bestaat uit vrijwillig dienen den en dienstplichtigen. Op voet van vrede gaat de sterkte van het leger het getal van 19,309 vrijwillig dienenden met te boven. Van dat getal kunnen ten hoogste 2128 (bij de troepen) den rang van officier beklee- den. In de indeeling der verschillende wapens en diensten zijn. de volgende wijzigingen voorgesteld Aan het personeel der militaire admini stratie wordt een compagnie administratie- troepen toegevoegd. De infanterie zal 14 re gimenten teilen, waarvan 12 veld- en 2 ves- tiag-infanterie. Het regiment grenadiers en jagers wordt niet bij name gehandhaafd. Overigens omvat het wapen der infante rie, behalve den staf, het instructie-batal jon, het alg. depot van discipline en de nor maal-schietschool de cavaleriestaf, 3 re gimenten, een eskadron ordonnanccn en de xij- en hoefsmidschoolde artillerie de sta ven (gesplitst) van bereden en vesting-art., 3 reg. veld- en bet korps rijdende artillerie met de instructie-batterij, 4e reg. vesting- art., het korps pantserfort-art.heb korps torpedisten, een mstructie-comp., de art.-in- richtingen, de rijschool der bereden art., de art.-scbietschool, de magazijnmeesters en conducteursde geniestaf, een regiment en de hoofdopzichters en opzichters van for tificaties. Uit de genoemde regimenten worden in tijd van vrede gevormd drie samengestelde divisiën, elk bestaan de nit: 3 reg. veld-inf., een rog. cavalerie en een reg. veld-art. een reserve-divisie, bestaande uit 3 reg. veid-inf twee afdeelingen vestingtroepen, elk be staande uit een reg. vesting-inf. en 2 reg. vesting-art. Aan het hoofd van de militaire admini stratie, de infanterie, de cavalerie, de bere den en de vesting-artillerie en de genie staan inspecteurs met den rang van gen.- majoorde chef van den gencralen staf, de komm. van de reserve-divisie en de komm. van de stelling van Amsterdam kunnen den rang hebben van luit.-generaal. Ten opzichte van de officiers-rangen is bepaald, dat de majoors-rang vervalt. Het bevel wordt gevoerd over een regiment door een, kol. over een bataljon, korps of afdeeling veld-art., door een overste over een comp., batterij of trein-afdee- kng, door een kapitein; over een eskadron door een ritmeester. De samenstelling van de landweer en van den landstorm, voor zoover deze laatste tot diensten bij de landmacht is bestemd, wordt Ttoor zoover daarin" niet bij de wet is voor zien, bij Kon. besluit geregeld. In geval van oorlog of oorlogsgevaar kun nen officieren van heb leger bij de landweer en omgekeerd worden overgeplaatst. Het grondgebied des Rijks wordt ver deeld in 3 militaire afdeelingen; als grond- dag voor de samenstelling der landweer overigens in landweer-districten, waarin de militie-commissarissen en prov. adjudanten ais komm. optreden. Omtrent de militie-wet valt meer bepaald: het volgende aan te stippen Jaarlijks worden bij de militie ingelijfd ter volledige oefening ten hoogste 12,300 man tot korte oefening ten hoogste 5200 man. Behoudens uitzonderingen, bij de web vastgesteld, duurt de dienst voor de inge- hjfden te land 8, thans 7, en voor die der zeemilitie 5 jaren. De land-miliciens worden, tenzij de Ko ningin dab niet noodig mocht achten, om- her de wapens gehouden: de ingeiijfden ter volledig© oefening; bij he onbereden korpsen en bij de beredeia sorpaen 18 maanden; de ingeiijfden tot korte oefening 4 maan den. Zij komen na volbrachten eersten oefe- ningstijd voor herhalings-oefeningen in wer kelijker! dienst: de volledig geoefenden bij de onbereden korpsen 12 weken, verdeeld in ten hoogste 3 perioden; bij de bereden korpsen eenmaal voor 6 weken, de voor korte oefening ingeiijfden 12 weken, ver deeld over 2 perioden. Zij gaan, bij hun ontslag uit het leger met uitzondering van de torpedisten en de bereden korpsen over naar de landweer, waarbij zij gedurende 7 jaren blijven inge deeld. Het is de bedoeling do beide wetten op een nader bij Kou. besluit te bepalen dag in werking te brengen. Wat de kosten betreft wordt berekend, dat de meerdere uitgaven, die de organisa tie zal teweegbrengen, per jaar zal bedra gen voor het leger f 235,950, terwijl de kos ten voor de landweer op f 510,000 per jaar worden berekend. (®Vad.") Telegrammen naar Oost-lndie. Opdat het publiek in Nederland zijn met de stoomschepen der Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" te Amsterdam eu van de „Rotterdamsclic Lloyd" te Rotterdam naar Nederlandsch Indië verzonden brieven per telegraaf kunnen aanvullen, verbeteren of bevestigen, alsmede om dc gelegenheid te openen tot het verzenden van berichten aan geadresseerden in Nederlandsch-Indië, zon der genoodzaakt te zijn het tarief voor ge wone telegrammen naar Ned.-Indië te be talen, worden, niet ingang van 1 November aanstaande, brieftelegrammen ingevoerd. Deze telegrammen worden verzonden naar de agenten van de genoemde Stoomvaart maatschappijen te Genua en Marseille, die zorgen voor de overbrenging daarvan met de eerstvolgende mailboot naar Padang om van daar uit te worden geseind naar de plaats van bestemming. Op die wijze wordt niet alleen een tijdwinst van 4 a. 5 dagen boven een brief, maar tevens een prijsver mindering tot ongeveer 1/10 van het tele gramtarief van Nederland naar Ncd.-Indië verkregen. Omtrent het juiste tarief, het uiterste tijdstip van verzending van de brieftele grammen en de overige bijzonderheden van dezen dienst zijn volledige inlichtingen aan de telegraafkantoren te bekomen. („St.-Ct.") Het opstootje te Borneo. Naar aanleiding van den moord op Iweo Nederlandschü ambtenaren door de bevol king van Kendangan gepleegd, schrijft men aan het „Haagsche Dagbl." Kendangan was tot het jaar 1898 een controle-afdeeling, ressorteerende onder do ass.-resideutie Ainoentliai, toen met een re organisatie van bestuur laatstgenoemde ass.- residentio in tweeën werd gesplitst en Ken dangan tot een ass.-residentie werd verho ven. Welke de aanleidcndo oorzaak, is van de ongeregeldheden, waarbij een controleur en een asp. controleur het loven moesten laten, werd niet geseind. Eenige maanden geleden kwam echter een kort bericht voor in een der Soerabaya bladen dat te Barabay op ongeveer 24 paal afstand van Kendangan een vijftal heden werden gevat, die in het geheim bezig wa ren de bevolking op te hitsen om de zijde van den pretendent-sultan te kiezen, en aan een opstand t© zijnen behoeve deel te ne men. Een ieder, bekend met de Z.-O. afd. van Borneo, weet dat die zgn. protendcnbsultan zicli met een betrekkelijk gering aantal vol gelingen aan de boven Téwek-rivïer op houdt en feitelijk ons gezag in deze streek eindigt aan de benteng te Moeara Téweb. Deze lieden hebben het daar hoogst ar moedig, en de zeer bejaarde Pretendent zou niets liever wenscken dan zich met het Gou vernement te verzoenen, ;doch zijn aanhan gers, die in zijn naam rooven en plunderen, zouden bij een verzoening hun broodwin ning verliezen en verzetten er zich immer tegen. Toch heeft de Pretendent-Sultan meer malen pogingen tot verzoening aangewend, die echter steeds op den eisch tot onvoor waardelijke overgave afstuitten. De Preten dent, of liever zijn aanhangers, wilden zich de oude SuJtanstad Martapoera (een brand punt van kuiperijen) als verblijfplaats aan gewezen zien. Dit werd natuurlijk geweigerd, te meer daar in den laatsien tijd in de gebeele resi dentie het fanatiek-godsdienstig leven in zeer sterke, zelfs verontrustende, mate toe neemt. Ieder jaar loopt het gerucht onder de Ma- leiscke bevolking, dat de Sultan zal komen afzakken, waarvan telkenmale een zekere agitatie het gevolg is. Toen werkelijk wij meenen in 1894 de Pretendent zich naar Amoenthai begaf om te onderhandelen, werd hem overal door de bevolking ale vorst eer bewezen. De troe pen waren in de benteng geconsigneerd en het geschut- was geladen. Die onderhande lingen hadden om bovengenoemde reden geen succes en de Pretendent, die vrijgelei de had, trok naar zijn onherbergzame schuilplaats terug. Wie meent, dat het in de Z - en O.-afd. van Borneo zoo rustig is als het wel schijnt, vergist zich deerlijk. In het geheim bestaat er nog steeds een machtige Sultanspartij, die wroet en weikt en van heb fanatisme tracht partij te trek ken. De aanwezigheid der bentengs houdt hen echter in toom; alleen omdat er troepen zijn, is het rustig. Misleid door die oogenschijnlijke rust, be stond reeds verscheidene jaren het voorne men om verschillende bentengs, o. m Bara bay en Kendangan op te heffen, en in ver band daarmede het garnizoen te Amoen thai tc versterken en de benteng aldaar met snelvurend geschut te bewapenen. Generaal Stemfoort, die eenige maanden geloden een inspectiereis naar die streken maakte, wil de zich persoonlijk vergewissen, in hoeverre zulk een regeling (als bezuiniging) mogelijk was. Het civiel bestuur, dat beter dan de mi litaire autoriteit op de hoogte is van de werkelijke gevoelens van de bevolking, was cr toch vrij algemeen sterk tegen. Wat ook generaal Stemfoort's rapport moge inhouden, het is t-e hopen, dat de Re geering door de treurige ondervinding ge leerd, niet tot de slechting der bentengs overgaat, maar integendeel de in bouwvalli- gen staat verkecrende bentengs o. m. te Ba rabay door een nieuwe versterking ver- vange. Nu bet gouvernement erfpachtsperceclen, mijnconcessies uitgegeven heeft en tabaks- opkoopondernemingen zich in die streken hebben gevestigd, is de kans op verwikke ling met den onafhankelijken, tuchteloozen, luien en ploertigen Maleier veel grooter dan vroeger. De onhandige wijze van optreden van sommige Europeanen, onbekend met het karakter van den Baudjoeroes, is dit valt niet te loochenen oorzaak, dat er, zij heb dan ook voorloopig, gesmoorde vij andelijke gezindheid tegen de Europeanen ontstaat, die, als dc gelegenheid zich voor doet, tot uitbarsting moet komen. Ook zijn dikwijls do jongere ambtenaren geenszins voor hun moeilijke taak berekend. Gelukkig dat dc Zuider- en Oosberafdee- ling in resident Kroesen een krachtig, door tastend bestuurshoofd bezit. Bij Kon. besluit is jonkvr. A. Teding van Beikliout, te Haailem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Cij Kon. besluit is bepaald, dat bij afzon der lijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, alsnog eervol zullen worden vermeld de le 'uit. der cav. J. W. F. Ilerlkens, thans tijdelijk leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda, en de fuselier J. A. Boger, beiden van bet leger in Ned.-Indië. en dit ter zake van bun gedrag by de krijgsverrichtingen in Atjeh, voor zooveel de eerstgenoemde betreft op 12 April 1896, bij gelegenheid van de opheffing van de posten Biioel en Lam Koen jit, en voor zooveel den laatstgenoemde aan gaat op 10 Juni d. a. v. op den terugmarscli van Lamkrak naar Lambaroe. Volgens sliet Centrum" lijdt de Pauselijke Internuntius, mgr. Tarrmssi, sedert eenige dagen aan een ontsteking. 7,ijn toestand is evenwel vooruitgaande, zoodat een spoedig hei stel verwacht mag worden. Te Rome wordt als vermoedelijk opvolger van mgr. Tarnassi, als internuntius bij het hof der Nederlanden, genoemd mgr. Guidi, attaché aan de pauselijke staabsecretarie, (Maasb.) Burgerlijke Stand van Overscliie. Getrouwd: 28 Sept. A. Plas 21 j. en G. A. van der Gang jd. 22 j. Geboren: 21 Sept. Adrians, d. van M. Noordam en A. Alphenaar. 28. Adrianus, z. van A. Bos en E. van der Mark. Overleden: 23 Sept, G. van Vliet 71 j. wed. van L. Snijders. By Kon. besluit is aan G. A. Swart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Ooslzaan. Bjj Kon. besluit zijn benoemd bij liet wapen der cavalerie bij het le reg. huzaren tot majoor de ritm. R. H. O. baron van der Capeilen, van het 3e reg. huzaren; bij het 2e reg. huz. tot le luit. de 2e luit. G. W. Vreede, van bet 3e reg. huz.bij het 3e reg. huz. tot luit.-kol. de maj. M. R. Hamming, van den staf der cav., toegevoegd aan den insp. van Jhet wapentot ritm. de le luit. J. M. baron Van Boecop, van den staf van het wapen, werkzaam b\j de Kon. Mil. Acad. De heer H. F. von Solisten, benoemd tot consul te Maceió, is in die hoedanigheid door de Braziliaansehe regeering erkend. Bart Verballen lieert in den Ilaag mede gewerkt aan een concert van het kunstring- kwartet. Al een dag of wat hingen er hier en daar aanplakbiljetten van. Het Vader - land" is over dit concert best te spreken. Van Verballen zegt bet* sde heer Vei hallen heelt temperament, te veel som-, en hij heeft een rnooien toon." Een rare wethouder. Vcor do rechlbank te Arnhem werd giste ren behandeld de zaak van J. van E., landbouwer en wethouder te Gendt, beschul digd van smaad len opzichte van den bur gemeester van Gendt. De beklaagde had iu een herberg gezegd, dat de burgemeester I 5, waarvan de verdwijning eau den secre taris der gemeente ten laste was gelegd, in zijn zak had gestoken. Meer persoonlijk was dit beweerd tegen den onder wijzer Pel ser, die er met zijn schoolhoofd over sprak. Ook tegen dezen hield v. E. zijne bewering v d z. i. kwam 't er ook minder op aan of de burgemeester of de secretaris bet gedaan had. Trouwens in de eerstvolgende raads vergadering zou hij de zaak ter sprake bren- gen. De burgemeester diende naar aanleiding van dit alles een klacht in bij de justitie Tegen den beklaagde werd gebiecht 8 dagen gevangenisstraf'. De verdediger mr. A. van der Goes uit Nijmegen wees op den gpspannen toestand in de gemeente Gendthet feit, waarvoor bekl. terecht stonl, was een gevolg van de vele fouten die in de gemeente administratie ontdekt waren. Pleiter ontkende dat bekl., die trouwens voor den lechter-commissaris ontkend had te hebben ge-pioken van »in den zak ste ken", do bedoeling had gehad den burge meester te bele< drgen. hij had alleen gecon stateerd, dat deze de bewuste I 5 niet had ver antwoord of had vergeten te verantwoorden, firj is hiermede vooruitgeloopen, wat hij zou zeggen in de openbare raadszitting. Van smaad was overigens geen sprake, hoogstens van eenvoudige beleediging. Dezelfde wethouder van Gendt stond daar na terecht, beschuldigd van huisvredebreuk, in vereeniging met twee anderen, die hoven- dien beschuldigd waren van wederspaunig- heid. Op den 19en Juli vvaran de burgemeester en eenige raadsleden in een herberg. De be wuste v, E. en zijne twee vrienden kwamen hierop binnen. Na eene kleine woordenwis seling verzocht de herbergier hun zich te verwijderen. Toen zij dit niet deden, ook niet na sommatie door den burgemeester, werd de veldwachter geroepen. Tegen v E. en v, D. werd geëi«cht 8 dagen gevangenisstraf. Ten opzichte van den derden beklaagde G., die bhjkens het verhoor geen schuld Inul, concludeerde de officier van justitie tot vrij spraak. A. verkocht verleden jaar aan de firma B. moutwijn. Naar aanleiding van een ver schil over eene andeie pariij. kwamen de partijen scherp tegenover elkander te staan, zoodat de koopster den verkooper bij exploit tot levering sommeerde en, toen hjj rriet leverde, tegen hem voor de rechtbank te Rotterdam eene vordering instelde, tot ont binding der koopovereenkomst met schade vergoeding. De verkooper voerde aan, dat de sommatie bom niet in gebreke stelde, omdat de firma B. baar fusten aan hem had moeten toezen den en in de tweede plaats, omdat zij bij de sommatie tot levering geeo aanbod van betaling bad gedaan, terwijl by (A.) alleen tegen contante betaling behoefde La leveren. Daartegen beweerde de koopster, dat naar de usance de veikooper orn toezending der lusten had moeten vragen en het vast ge bruik is dat de moutwijn eerst betaald be hoeft te worden nadat bij uitgeslagen is en na voorafgaande keuring. Terwjjl zij aanbood die beide usances door getuigen te bewijzen, achtte de andere pai ty dat bewijs in deze niet ter zake dienende, omdat zelfs bij het bestaan dier u-ances de sommatie tot levering tocli aan bovenver melde gebieken bleef lijden. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in die zaak en stelde den verkooper in het gelijk. Zij overwoog, dat het bestaan der usance alleen Ier zake dienende is, indien de veikooper met het oog op die usance in gebreke is gesteld. Daar er geen fusten dooi de koopster aan den veikooper waren toe gezonden, oordeelde de rechtbank, dat eece behoorljjke ingebrekestelling ontbrak en ont zegde zij mitsdien aan de firma B. bare vordering. Voor haar had gepleit mr. L. C. Driebeek, voor den verkooper mr. Jos. van Raalte. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Aalsum, II. de Groot, Gz., te Zoeterwoudete Rage, C. Heems kerk, eand.; te Lunteren H. C. Lamberts, te Eeksta; te Poederooien en Loevestein A. J. van Ingen, cand. le Utrecht. Aangenomen: naar Antwerpen door W. A. van Grietliuy-en J.Mz., te Alkmaar. Bedankt: voor Rouveen, door E. J. Bomoet. te Ouderkerk n/J. IJselvoor Kootwijk door A. W, van Ingen, cand. te Utrechtvoor Gasselte door J. W, Poort, cand. te Leiden. Dc algemeen© kerkeraad dear Ned. Her vormde Gemeente te Amsterdam heeft aan de provinciale kerkbesturen in Nederland een schrijven gericht met bezwaren tegen liet besluit van de jougstgeliouden vergade ring der Algemeene Synode, om aan de hoofdelijke stemming van de leden der pro vinciale kerkbesturen te onderwerpen een reglement op een generale kas voor de be hoeften der Ned. Hervormde Kerk, waarbij voortaan allen die „tot liet lidmaatschap der Kerk toetreden" voor die kas hebben op te brengen een verplichte jaarlijksche bijdrage van ten minste 25 cents, welke ver plichte bijdrage do algemeene kerkeraad aioet vragen. De kas zou moeten dienen voor do Syno de om daaruit, als uit een suppletiekas, die synodale fondsen, welke thans nog door vrij willige bijdragen gevoed worden, te sup- plceren, ten behoeve van de stichting en on derhouding van kerken, pastorieën en an dere kerkelijke gebouwen ,van predikants traktementen en pensioenen van emeriti- predikanten; van nagelaten betrekkingen van predikanten; en ook ten behoeve van andere ongenoemde kerkelijke doeleinden. Behalve op onderscheidene bezwaren van bijzonderen aard, meent de Amsterdamsche kerkeraad te mogen herinneren, dat 't vrij willigheidsbeginsel ook in de gemeenteleden zéér diep wortelt. Menigeen, die vrijwillig gaarne het viervoud geeft, bedankt voor het opbrengen van een verplichte bijdrage. Bovendien, waar eenmaal verplichte bij dragen worden geëisebt, zooals voor nood lijdende predikanten en hun nagelaten be trekkingen, waarom dan ook niet voor an deren, die de Kerk eveneens gediend heb ben? En zoo zet men ook den voet op den weg van verplichte armenzorg in den gewo nen zin des woords. De liefdadigheid houdt dan op vrij en ongedwongen te zijn. De algemeene kerkeraad acht zich zede lijk verplicht om gelijk reeds op de sa menkomst te Wezep in 1568 geadviseerd werd mode te werken voor het onder hond van de dienaren des Woords enz,, en voor den openbaren «eredienst in 't alge meen. Maar liij wil vrijgelaten worden in de keuze van de middelen. Hij verzoekt daarom den provincialen besturen te stem men tegen het bedoelde reglement en de toevoeging bij art. 16 van bet synodaal re glement voor de kerkeraden. („Hbld.") Geref. Kerken. Beroepen: te Berkel M. W. Verhoef, te Gerkesklooster. Bedankt: voor WVjckel en Balk door 11. Thomas, te Pui merend. R. K. Keric. In het Provinciaal Kapittel der Paters Augustijnen, gehouden te Amsterdam, werd griuren gekozen tot Provinciaal, pater J. B. van Eert. Mgr. F. A. II. Boermans, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot kapelaan te Ell, den heer P. Scheyven, bacchalaureus in de godgeleerdheid aan de universiteit te Leuventot kapelaan aan de Sint Mathias- keik te Maastricht, den heer K. H. M. H. Receveur; tot kapelaan te Mook, den heer P. J. J. Artstot kapelaan le Vlodrop, den heer M. \an Muiken; tot rector aan het klooster der z.z. Ursulinen te Echt, den heer W. M. A. H. Theunissen tot rector aan het klooster der z.z. Franciscanessen te Schin-op- Geul, deu heer W. J. lïck, allen priesters uit liet Seminarie en tol rector aan het kloos ter der z.z. Ursulinen te Venray, deu beer L F. Peters, tot dusver professor aan fret Bisschoppelijk College »St. Joseph" te Weert. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candiduats-examen in de geneeskunde afge legd door den heer J. W. Tjeenk Willink; het 2e natuurkundig examen door de heeren A. G. de Koek en F. N. Sassenhet theor. geneeskundig examen door de heeren A. J. Verhagen en A. L. Schenk. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer L. E. M. von Fisenne, geb. te Rysvvijk (Z.-H.) op proefschrift 5>Opmerkingen over het koninklijk referen dum"; bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer H. J. La verge, geb. te Strijen, op proefschrift: sOver microscopische verhou dingen bij de geretineerde placenta". eiéSsts

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5