Spooriepplnk te BreiMei. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL A AIIDIN GEN. MAASSLUIS. Jl e c li t z a k c n. Gemengd Nieuws. Kunst en Wetenschap, Kerk en School. Laatste Nieuws. T e 1 e g r a m 111 c n. De mijnwerkers van Geugnon, die sinds vier maanden staken, lieben nu ook Wal- deck-Rousseau's bemiddeling gevraagd. Egyptische bladen vei tellen dat Dreyfus met vrouw en kinderen den winter ;n Egypte gaat doorbrengen. Er zou reeds een villa voor hem gehuurd zijn bij Kairo. De bFigaro" publiceert stukken uit brieven van kapitein Voulet, waaruit blijkt dat deze door generaal Trentinian, gouverneur van Soudan, nooit is tegengewerkt. Voulet spreek daarin zelf zijn erkentelijkheid en tevieden- heid uit over de hulp, die hem op alle posten werd verleend. Te Ilannover is de partij lag dcrDuitsche sociaal-democraten bjjeen. Er zijn meer dan 200 afgevaardigden. Singer werd tot vooi- zitter gekozen, die de buitenlandsche partij- genooten toesprak. Dezen antwoorddenvooi Nederland sprak Vliegen. Uit het jaarverslag blijkt dat de partij-pets steeds iu bloei toeneemt. Lang werd gediscussieerd over de houding van het partij-bestuur tegenover het bekende geval te Löblau. De partijdag zal vooral belangrijk zijn omdat de vraag ter sprake zal komen of de sociaal-democratie moet vasthouden aan de toekomst-idealen of overgaan in een reform- partij. Het ,,Fremdenblatt" verneemt dat de voorzitter der Oostenrijkscho Kamer het besluit des Keizers heeft ontvangen tot sluiting der zitting. De Joden te Weenen hebben in een druk bezochte vergadering plechtig geprotesteeid tegen de beschuldiging van ntueele moorden Men verwacht te Sofia een ministerieele crisis. Waarschijnlijk zal de minister-presi dent Grecoö een nieuw ministerie vormen Koning Alexander van Servië gaat eerst daags een bezoek brengen aan den Sultan. Een honderdtal Jong-Turken zijn uit Konstantinopel gevlucht, uit vrees van ge vangen te worden genomen. De moord op Djavid-bey, den zoon van den groot-vizier, schijnt geen politieke be- teekenis te hebben. President Kruger wordt heden 7-1 jaar. De correspondent der „World" te Chica go heeft een invloedrijk lid van het minis terie der Vereenigde Staten gesproken die hem zeide dat, waar Engeland de Unie had gesteund in den oorlog met Spanje, Mc Kin- ley nu ook niets zal doen dat Engeland in een oorlog met Transvaal zou kunnen hin deren. De President en het Kabinet sympathi- seeren tot op zekere hoogte met do Boeren, maar hun genegenheid voor Engeland is sterker. De tentoonstelling te Parijs. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Omtrent de Nederlandsche afdeeling ter Parijscke tentoonstelling in 1900 kan nog het volgende worden medegedeeld. Door de groepsgewijze indeeling der ten toonstelling is de afdeeling over heb geheelo tentoonstellingsterrein verdeeld. Nabij de reeds beschreven Indische af deeling komen ter weerszijden van de Jena- brug de Nederlandsche groepen „Handel en Scheepvaart", met modellen van booten en betimmering van salons in groote schepen, en „Jacht en Visscherij", met inzendingen betreffende Zuider- en Noordzee. In de ge bouwen op het Champ de Marsonze af- deelingen „Opvoeding en Onderwijs", „Ver voermiddelen en Waterstaat" en „Chemi sche Nijverheid"voorts is in een afzonder lijk gebouw aldaar onze textiele kunst ver tegenwoordigd, en is een kleine ruimte ge reserveerd voor het mijnwezen. In een groo- te miiddenhal in het hoofdgebouw met het eleotrisch paleis aam het einde der zijvleu gels zullen de inzendingen gesteld worden van onze groote fabrikanten: electrische in stallaties, een diamantslijperij in werking enz. „Landbouw en Voedingsmiddelen", „Natte en Droge Waren", vindt men in de voormalige machine-galerij. Bij de Al- mabrag is heb gebouw der sociale weten schap, waarin de Nederlandsche afdeeling een beeld zal geven van de Hollandsche ge zelligheid. Even verder komt onze tuin bouw, terwijl bovendien nabij de Koloniale afdeeling, op het terras van het Trocadero een Hollandsch tulpenveld wordt aange legd. Op een der annexen van de Espla nade der Invalieden zal men onze decoratie en meubileering te zien krijgen, terwijl in het groote Paleis aan de Champs Elysees één zaal voor onze bouwkunst en twee zalen voor onze schilderkunst bestemd zijn. Om de verschillende Nederlandsche in zendingen op elke plaats van 't uitgestrekte terrein te herkennen, zal éénheid in kleu ren en conceptie worden gehouden waartoe de commissie voor iederen inzender de be- noodigde vitrines doet vervaardigen. Voor de uitvoering hiervan is het technisch bu reau druk werkzaam, onder leiding van do heeren Sluyterman, leeraar aan de Poly technische School, en Joh. Mutters, archi tect, aan wie is toegevoegd de heer Eberson als architect. Yolkssanatorla. De vereeniging tot oprichting en exploi tatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland zal den 22en October des na middags ten 14 uur haar 2e buitengewone algemeene vergadering houden in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Behandeld zullen worden de inge komen voorstellen tob aanwijzing der statu ten en. van het huihoudelijk reglement der vereeniging. Alle leden der vereeniging hel bon het recht deze vergadering bij te wonen en aan de dicussies deel te nemen. verneemt dat de Minister van Justitie een gerechtelijk onderzoek heeft gelast met betrekking tot de openbaarmaking door een der Haagsche bladen van een lesumévanhet nog niet ingediende ontwerp-legerwet. In de residentie werd lieden druk gevlagd ter eere van den verjaardag van Faul Kruger. •KETHEL EN SPALAND, 10 Oct Gisteren lijn door een tiental officieren van het gar nizoen te Delft onder leiding van den overste- garnizoenscommandant in en om deze ge meente kadermanoeuvres gehouden waartoe zij per fiets naar hier waren gekomen. Onder deze officieren waren behalve den coma aridant, twee kapiteins en acht luite nants, terwijl bovendien een paar ondeioffi cieren en 1ö minderen daarbij als legercoip- sen voorgesteld door verschillende vlag getjes dienst deden Om 9 uur aangekomen vet trokken zij weder te 41'/s uur. Blijkens voicnstaande kennisgeving komt de commissaris der Koningin in deze pro vmeie Iiier Donderdag as zijn gewoon bi zoek brengen. Wjj meidden onlangs, dat het ïKunst kringkwaï tel", waai in ook de heer Bait Verhallen zijne medewerking verleent, te 's-Gravenlmge met veel succes was opgetre den. Naar wy met genoegen vernemen zal genoemd kwartet ook hier ter stede eene uitvoering geven en wel op 3 November a.s iri »Musis Sacrum". Aan dit concert zal nog medegewei kt wordeu door den baiyton Adelin Vermin. Door de Willebrordus-Stichting, daaitoe uitgenoodigd, zal binnenkort in de zaal der Olficieren-Vereeniging een lezing worden gehouden over Katholiek Onderwijs" door prof. De Groot te Amsterdam. De datum waarop die lezing zal plaats vinden, kan eerst later worden medegedeeld Waarschijnlijk iemand die aardig wil we zen schrijft in de laatste dagen briefkaar ten naar winkeliers met bestellingen die moeten bezorgd worden bij de weduwe Ak- kermans aau de kaarsenfabriek. Deze weet natuurlijk van die bestellingen niets, zoo dat die weer terug moeten. Tijdverlies en dikwijls scliade is daarvan voor de winke liers het gevolg. De politie vestigt daarom de aandacht op deze manie. BUKGEKLDKE STAND, Geboren 8 Oct. Aloubius Maria, zoon va-i M. G Massing en L. Jan«sens, Eerste Tuinsinqel. Maarten, zoon van J. G. Lems en W. J, van Dijk, Fiel-IIeinstraat. 9 Oct. Petronelia, dochter van P. Wittebol en E. Baron, ViUastraat, Overleden 8 Oct. Pieter Hersbach, oud 8 jaar en 7 maanden, Qecl. Broemvest. In verband met het bij de wet van 24 Mei 1897 bepaalde vervallen op 1 Januari 1900 van rechtswege alle plaatselijke veioideningen betreffende i echten en loonen. B. en W. stellen, daar de inkomsten hieruit niet te missen zijn, aan den gemeenteraad voor de verordeningen, deels gewijzigd, voor dien datum opnieuw vast te stellen, n 1. die be treffende begiafenisrechten, kiaangeld, leges, maiktgcld, schoolgeld op de bewaarschool, recht van gebruik van de vleeschhaf, waag geld en leggeld en havengeld. Gisternamiddag te 2 uur is een zesjarig knaapje door een vvantwagen overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Van ooggetuigen vernamen wij dat de bestuurder aan het ongeluk geen schuld had. BUSG ERLIJ K E~STAN D. Geboren 7 Oct, Jacoba, dochter van A. v. d. Meer en N. Poot, Hoogstraat. Overleden 8 Oct. Teums Nelernaat, oud 7 weken, Nieuwelaan. 9 Oct. Johannes Petrus Ko-ter, oud G jaren, Bijkestraat. De stoomschepen A s t a r 1 o a van Bil bao en City of Malaga van Barrow, beiden naar Rotterdam, zijn hedenmorgen tijdens mist beneden deze gemeente met el kander in aanvaring geweest, waardoor bei de lichte schade bekwamen en bovendien de City of Malaga amker met ketting verloor. Beide stoomden op naar Rotterdam. Het stoomschip Argentina, van Bue nos Ayres naar Rotterdam, is hedenmorgen boven Maassluis aan den Noordvval aan den grond gevaren, doch kwam zonder assisten tie vlot. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond heden terecht de 56-jarige schilder H. V., die zich had schuldig gemaaJct aan diefstal van moutwijn. Voor hetzelfde feit had zich ook te verantwoorden de 46-jarige sjouwer J. J. v. L„ doch deze was niet opgekomen. Bekl. bekende dat hij, na een afspraak: met een tapper om hem een 5-kanskruik moutwijn te leveren, op twee verschillende nachten aan boord van een pakschuit was gegaan, liggende buiten de Spoorbrug in de Sehie te Schiedam, en daar met behulp van een lederen slang een kruik had gevuld uit een vat moutwijn, toebehoorende aan J. de Kuyper Zn. Twee schippersknechts, die door hun pa troon belast waren toezicht te houden, daar in den iaatsten tijd herhaaldelijk diefstal len plaats hadden, snapten eerst zijn kame raad, dien zij aan de politie overleverden. Onderweg had de dief de kruik stuk ge gooid, maar de stukken waren zorgvuldig bijeen gegaard en prijkten nu in een siga renkistje op de tafel. Toen deze zich in arrest bevond, vertelde hij dat er na hem een dief kwam die nog meer kwam stelen, hetgeen ook de arresta tie van den tweeden bekl. tengevolge had De moutwijn door dezen gestolen, behoorde aan de firma Bol en Dunlop. Het O. M. rcquircerde voor den eersten beklaagde 2 jaar en voor den tweeden 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. D. Lodder noemde de beweegreden die zijn cliënt tot de diefstal had gebracht, daarin gelegen, dat hij een ongelukkig zwer vend leven leidt eu slechts moeilijk aan do kost kan komen. Wegens deze omstandig heid cn de geringe hoeveelheid die ont vi cemd is, vroeg pleiter een lichtere straf. Voorts werd 3 dagen gevangenisstraf ge- ïequireerd tegen den 24-jar. kuiper A. D te Vlaardingen, die des nachts driemaal op de deur gerammeld had bij Jan van Leeu wen te Vlaardingen. De 25-jarige zeeman H. C. B. en de 30- jarige P. S. hadden nadat zij wegens dron kenschap uit een herberg verwijderd waren, op straat gevochten. Door de politie werden zij gescheiden, doch mishandelden den agent van politie K. Giimbergh en beten hem in den rechterduim. Het O. M. achtte het bijten in den duim niet bewezen, doch vroeg .vegens de mis handeling 3 maanden gevangenisstraf. De rc-chtbank te Rotterdam veroordeelde heden F de L15 jaar. on J. IJ., 16 jaar, we gens diefstal van zink van het terrein der gasfabriek te Vlaardingen, ieder tot 7 da gen gevangenisstraf. G. V., horlogemaker te Vlaardingen, ver dacht van verduistering van een gouden horloge, werd vrijgesproken. J. M., zeevarende, te Vlaardingen wegens wederspannigheid, tot 3 weken gevangenis straf. L. G„ sjouwer te Schiedam, wegens belee- digmg van een politie-agent tot f 5 boete sub. 5 dagen hechtenis. Men seint ons hedpn uit Amsterdam Hedenmorgen omstreeks 7 uur is een ern- tig spoorwegongeluk gebeurd bij Breukelen. Een goederentrein uit Utrecht is op een peisonentrein van Amsterdam naar Rotter dam geloopen. Wegens een reparatie aan de brug bij Breukelen moest de goederentrein n 1. op verkeerd spoor loopen. Wegens de mist kon de machinist van den goederentrein de veiligheidsignalen niet zien. Met groote vairt liepen de beide treinen op elkaar. Van den personentrein zijn de locomotief en vier waggons over den weg verspreid. De locomotief van den goederen trein is in een waggon van den personen trein gedrongen. De rnaterieele schade is zeer groot, Won dei boven wonder zijn echter geen persoon lijke ongelukken te betreuren. De wegnaar Rotterdam is versperd. De dienst naar Utiecht daarentegen kan langs één lijn geschieden. Onze Amsterdamsche coriespondent, die op ons verzoek naar de plaats des ónheils ging, seint ons nader over dit ongeluk Bij eeri persoonlijk bezoek bleek ons dat liet spoorwegongeluk niet zoo groot is als de geruchten het deden voorkomen. Ziehier de ware toedracht. De personentrein uit Amsterdam stond voorbij Breukelen voor het afstamlsein stil op het punt, waar de lijn zich splitst in de richtingen Utrecht en Rotterdam. De machinist van den goederentrein uit recht zag door den mist niet dat het sein op onveilig stond. Er waren echter knalsig- nalen op de rails gelegd. Door de gladheid der rails kon de machinist echter den trein niet tijdig sloppen. De goederentrein liep zoodoende van ter zijde schuin op den stilstaanders personentrein ter plaatse van den eersten bagagewagen, die gevuld was met stukgoederen. Duor een gelukkig toeval bevond het trein personeel zich in den dei den wagen. Persoonlijke ongelukken hadden dan ook niet plaats; er werd zelfs niemand gekwetst. De passagiers, ongeveer 20 in getal, bleven allen kalm. Ook de rnaterieele schade is niet zeer groot. De ingeloopeu bagagewagen werd uit de rails geworpen en kantelde om. De locomo tief van den goederentrein en twee bagage wagens één van den goederen- eu één van den personentrein, zjjn licht beschadigd. Door den inspecteur Huizinga en de ingenieurs Van Egmond en Van Iloorn uit Utrecht werd al spoedig begonnen met de regeling van het verkeer en de opruiming an den weg. De passagiers van den personentrein zijn over Utrecht naar hun bestemming vervoerd, en liet verkeer tusscheri Amsterdam en Rot terdam is over Utrecht verlegd. Tegen den namiddag hoopt men het spoor weer geheel vrij te hebben. Intusschen was in den moigen het verkeer tusschen Amster dam, Rotterdam en Utiecht in groote ver- Haging. Be brand te Arnhem. Omtrent den in een vorig nummer reeds medegedeelden brand te Arnhem meldt de N. Arnh. Ct." de volgende nadere bijzon derheden Vrijdagavond is het perceel op den hoek van het Eiland en de Bentinckstraat, waar- j in de kruidenier M. H. Haffmans Woont, nagenoeg geheel uitgebrand. De brand is ontstaan door een onvoorzichtigheid of door een vergissing. Het is nl. bij een ingesteld onderzoek Zaterdagmorgen gebleken, dat jl. Donderdag uit de loods, aan O nd erlangs, waar de heer Haffmans zijn petroleum be waarde, doch waar zich ook bussen benzine in bevonden, inpla_ts van twee bussen pe troleum, twee bussen benzine door de knechts van den heer Haffmans werden aangebracht naar den kruidenierswinkel. Vrijdagavond nu, tegen half negen, kwa- en klanten van den heer Haffmans bij hem om te klagen over de qualiteit van de j zgn, petroleum, die ze van hem. hadden ge kocht. De heer Haffmans verzekerde inte gendeel, dat de petroleum altijd uitstekend \vaSj,maar om de klanten te overtuigen, zou hij er een lucifer in brengen. Brandde ze, dan deugde ze niet. Ging de lucifer uit dan was natuurlijk de petroleum goed. En zoo gezegd, zoo gedaan. Doch in min der dan geen tijd stond de psoudo-petro- leuni in vlam en de bus van vijf liter, die in de nabijheid stond, eveneens. Toen merkte men, dat het benzine was en fluks grepen twee knechts de bus om die op straat te brengen. Wellicht ware hierdoor brand voorko men, zoo niet iemand, van buiten komende, de knechts de behulpzame hand had gebo den. Hierdoor kwam nl. de bus benzine te kantelen en vloeide de brandende inhoud op den grond. In een seconde stond nu de geheele win kel m lichte laaie. Er was dadelijk brand gealarmeerd. De hitte, die van het brandend perceel uitging was al onmiddellijk zoo groot, dat men haast de brandkraan, tegenover den winkel gelegen, niet kon gebruiken1. Dit gelukte eerst nadat een artillerist met behulp van zijn mantel er de hand aan had geslagen. Zeer spoedig was de brandweer ter plaat se. Met drie stralen op de waterleiding werd het blusschmgswerk aangevangen. Doch er bevond zich nog in liet branden de huis de bediende P. Jansen, uit Harder wijk. Hij had eerst zijn koffer in veiligheid gebracht, doch toen hij daarmee weer bui ten kwam, bedacht hij dat nog een paar jassen op zijn kamertje waren. Die wilde hij ook nog in veiligheid brengen. Maar 't publiek hield hem tegen. Niettegenstaan de de kracht van drie mannen, die hem vast hielden, wist Jansen zich los te rukken en verdween in het huis. Inmiddels was de commandant der brandweer op het terrein aangekomen, waar zich ook bevond de waar nemende burgemeester, de heer G. A. van Nispen, en dadelijk ging bij met den ad junct-brandmeester Hiddink en twee brand- waclits het perceel binnen. Al blusschen.de ging men naar boven en bereikte men de kamer, die aangeduid was als die van den bediende Jansen. Docli men vond er nie mand. Steeds doorblusschend werd het on derzoekingswerk voortgezet. Eindelijk op de dienstbodenkamer vond men Jansen, liggend achterover op een bed. Een weinig bloed liep hem uit den neus; men begreep, dat hij in den rook gestikt was. Vermoedelijk is Jansen, toen hij de jas sen had, willen terugkeeren, doch werd hem de terugtocht afgesneden door de vlammen bij de trap. Als hij echter de tegenwoordig heid van geest had gehad om een venster op den zolder te openen, liad hij daardoor kunnen overstappen in de goot van de bu ren, waardoor hij gered zou zijn geweest. Geneeskundige hulp was spoedig aanwe- dig, doch dr. van Santen kon niets anders doen dan den dood constateeren Het lijk werd nu in het benedengedeelte van hot brandende huis zoolang neergelegd en werd Zaterdagnacht omstreeks één uur overge bracht naar de begraafplaats „Onder de Linden", waar het, nadat de lijkschouwing liad plaats gehad, werd ter aarde besteld. Bij de blussching werden gebruikt een groote en twee kleine brandkraanwagens, de gewone en de machinale ladder. Na een uur was de brand, die een zeer ernstig aanzien had, in hoofdzaak geblusclrt. Een gedeelte van het brandmaterieel bleef nog aanwe zig; één slang werd zelfs Zaterdagmorgen om 6 uur nog gebruikt. Het perceel is gedeeltelijk uitgebrand. De schade is door assurantie gedekt. Vermeld moet nog worden, dat de loop knecht, zoodra de brand uitbrak, de kin deren van dta heer Haffmans uit het huis redde. .De waarnemende burgemeester heeft Za terdag bij openbare kennisgeving de ingeze tenen ernstig gewaarschuwd tegen het ge bruik van petroleum, die Donderdag en Vrijdag bij den heer Haffmans mocht zijn gekocht. Den geheelen dag stonden vele nieuws gierigen voor het uitgebrande perceel te kijken, dat nog steeds door politie wordt bewaakt. Maison Stroucken. De drie perceelen, te zamen uitmakende het bekende Maison Stroucken, aan de Mar- nixstraat te Amsterdam, zijn in de veiling gisterenavond afgemijnd door den makelaar Z, Deenik, voor f 8000 boven het hoogste bod van velleden week, f166,100. De per ceelen hebben dus te zamen opgebiecht f174,100 en zijn aangekocht voor rekening eener Duitsche bierbrouwerijde heer Mar tens, gérant van het Hótei l'Europe en van het café Hollandais op het Leidscheplein, was bij den aankoop betrokken. De alleroudste. Aan Utrecht komt vermoedelijk de eer toe de oudste inwoonster van ons land te huis vesten, nl. mej. H. H. Muller, die, naar ons van bevoegde zijde wordt gemeld, den 29en September jl. in goede gezondheid haar 103n verjaardag mocht beleven. (»N. v. d. D.") Treurig. In de Scheidemakersgas te Nijmegen woont het echtpaar v. L. De man was metselaar en stond als oppassend bekend, wat uiet gezegd kan worden van den inwonenden zoon, die, vooral als hrj sterken drank ge dronken had, zeer ruw en lastig was. Heden morgen moet hg zijne moeder geslagen hebben, waardoor de vader zoozeer in woede ontstak, dat hij een beroerte kreeg en kort daarna overleed. De politie heeft den jongen v. L. gearresteerd en stelt een onderzoek in naai de oorzaken van den dood van v. L. Sr. (pNijm. Ct.") De secretaris van „Apollo-", de heer M. Merens, te Amsterdam, verzoekt ons, om trent de festiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer maatschappij tot steun van oude kunstenaars mede te deelen Dat op 30 November een gala^voorste! hng m den Stadsschouwburg zal plaats heil ben, waarvoor een Nederlandsch auteur een blijspel schrijft. Naam van den auteur e» titel van het stuk wensclit men voorlooni niet openbaar te maken. Op 1 December zal een gala-soirée artis tique, mede m de Stadsschouwburg, eesi ven worden, waarvoor een commissie 1_" waarin leden van „Arti" zitting hebben de plannen uitwerkt, en welke soiree zeer schitterend belooft te zullen zijn. Op 2 December wordt een voorstelling <re geven, uitsluitend voor de donateurs der Maatschappij. Zij die thans nog donateur* worden, hebben ook aanspraak tot de vnm- stellingen in 1900. Op 3 December is er gala-concert in het Concertgebouw, onder leiding van den heer Mengelberg, waarvoor van het bestuur van dit Gebouw, alsmede van orkest en vele ar- tisten welwillende medewerking is verkre- gen. Aangezien reeds heden plaatsen kunnen worden besproken, zij hier bericht dat die zijn Beneden en eerste loge Op den ln feest dag f 7, op den 2n f 5 en den 4n f 5. Voor de 3 avonden 15. Voor een heer en dame op den len avond f 12.50, 2n en 4n f 7.50 Voor de 3 avonden f 25. Afzonderlijke da^ meskaarten f 5, f 3.50 en f 3.50. Boven-loge f 2.50 voor de 3 avonden f 6. Tweede Boven-loge (sohellinkje)f\ eB voor de 3 avonden f2. Gelijk men weet, zal tot stijving der kas mede een verloting gehouden worden, waar voor onze eerste schilders prijzen hebben toegezegd. Als: Jozef Israëls, Mesdag, Apol, W. Maris, (ook wijle Jacob Mans had toezegging gedaan), Duchattel, Klin kenberg, Tholen, Breitner, Arntzenius, Nokker, Gabriel, de dames Aletta en Carl line Boelen enz. II. M. de Koningin-Moeder, bescherm vrouwe der Maatschappij, gaf den Raad van Beheer in een vleiend schrijven te ken nen van Hare liooge waardeering in het streven der Maatschappij blijk te willen ge ven. De leden van het eere-comité, waarvan Z Exc. den Min. van Binn. Zaken voorzit ter is, zullen alle de tentoonstellingen met hun tegenwoordigheid vereeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Poortugaal, H. van der Hoeven P.Az., te Benningbroek. Te Zoute- lande, A. J. W. van Ingen, cand. te Utrecht. Te Kadzand, W. II. Weeda, te Heineuoord. Te Ursern, J. W. Poort, cand. te Leiden. Aangenomen: Naar Losser, door L. de Geer. cand. Bedankt: Voor Eist, door A. J. W. van Ingen, cand. Voor Bovensinilde, door P. J, Bakker, cand. te Utrecht. Geuef. Kerken. Aangenomen: Naar Zevenhuizen door C. W. de Vries, te Nijavvier c.a. Bedankt: voor Cuiemborg, door Veen- stra, te Sint Anna Parochie, De commissiën van rapporteurs voor de eerste drie hoofdstukken der Staatsbegroo- tmg voor 1900, zijn heden vergaderd. Tlians heeft mr. J. Kalff zijn aanvrage om ontslag als vice-president van den Hoo- gen Raad ingediend. De Haagsche hoofdcommissaris van poli tie hoeft eervol ontslag aangevraagd, nadat hij wegens lichaamsgebreken voor den dienst was afgekeurd, waardoor hij aan spraak op pensioen heeft verkregen. Men meldt ons uit Amsterdam: Ter eere van Paul Kruger, die heden zijn 74sten verjaardag herdenkt, hebben onder scheidene Amsterdammers de Nedeilandsche driekleur ontplooid, AMSTERDAM, 10 October.^ Koffie goed ord. Java 26, Santos 171/2 Suiker prijshoudendnajaar 10t% gedaan. Tarwe op leveling zonder noteering. Rogge op loverinv flauw; Maart f144. BERLIJN, 10 October. Spiritus per loco 43.90. PARIJS, 10 October. Spiritus. Oct frs. 36.25; Nov. frs. 36.50; vier eerste maanden fr. 37.50vier maanden van Mei fr. 38.25. LONDEN, 10 Oct. Een detachement van 80 lanciers uit Nieuw-Zuid-Wales, te Aider- shot geoefend, marcheerde dezen morgen door de City van Londen om zich voor Zuid-Afrïka in te schepen. Een enorme menigte juichte hen geestdriftig toe. LONDEN, 10 Oct. De »Times" meldt uit Pietermaritzburg dat een infanterie-korps van gevluchte Uitlanders zal gevotmd worden. De hertog van Devonshire verzekerde ander maal dat de Erigelschen niet zullen aanvallen, voordat Transvaal de Engelsche eischen vol komen heeft overwogen. De admiraliteit charterde zeventig schep®- DURBAN, 10 Oct. Yijf transportschep® met troepen zijn heden aangekomen. Gent; raai Bulier en de officieren van vertrekken den 14en October naar Zuid- Af rika. LONDEN, 9 Oct. In een redevoering le Sheffield zeide de lord-president van den ïPri'J Council", de hertog van Devonshire ie vreezen dat hel eenige hoopvolle teeken was dat dj) Boeren niet tot den aanval overgingen, ge't de toebereidselen deden vermoeden. fl°ev5f de Biitsche regeering het niet geschikt acht haar krijgstoerustingen te staken is tot dusver nog een onherstelbare stap gedaan en Tnm,s' vaal heeft nog ruimschoots gelegenht» Engeland's eischen te overwegen. De rege ring acht het noodig de bescherming va.n.?® burgeis en de Britsche belangen in Afrit te verzekeren, maar de zaken hebben gr* ernstiger aanzien gekregen. Spr. hoopte a

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2