Woensdag 11 October 1899 Tweede Blad. 53*" Jaargang No. 10060. UIT IH2 pers. KIXNENLANJ). [Tagen Lil de vSiaaiscouruiii. SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal- Voor Schiedam en VI aar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Iloterstraat 68. a'irryrovp .wtiyi wmmu Prijs der Advertentiën: van 1 7 regels 00 cents; iedere regel meer 12'ë cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine ativertenfiëti opgenomen tot den prijs van 40 cerns per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. HET YEREENIGINGSBECHT Men leest in de „Soc. Dem.": „Van de zijde onzer partijgenooten zijn bij (ie behandeling der begrooting van Jus titie in de afdeelmgen der Tweede Kamer twee punten ter sprake gebracht, die met name voor de vakvereenigingen van bijzon der belang zijn. Het betreft lo. de herhaalde aanranding van het vereenigingsrecbt in de laatste ja ren en 2o. het partijdig optreden der poli tie bij werkstakingen. Het ontslag van leden van Sigarenmd- kersbond te Drachten en Dokkum is de naaste aanleiding tot besproking van het eerste punt, terwijl het tweede punt ter sprake komt naar aanleiding van de inlich tingen, die den Minister gevraagd zijn om trent het optreden der Dordtsche politie bij de werkstaking van stokers en machinisten op sleepbooten. Vooral over het eerste punt is in de af- deelingen een zeer walm en principieel de bat gevoerd, waarbij de gevoelens dikwijls lijnrecht tegenover elkander stonden en te genover het optreden der patroons door on ze tegenstanders verschillende feiten wer den gesteld, die zouden moeten bewijzen, dat de arbeiders zich niet minder jegens den werkgever vergrijpen als omgekeerd. Daar ook het oordeel der Regeering is ge- viaagd omtrent de handhaving van het ver eenigingsrecbt der arbeiders, kan in de openbare zitting in December een volledig debat over dit zoo belangrijke punt worden tegemoetgezien." Reeds heeft het bestuur van den Int. Si- garenmakersbond, op welks verzoek de aanranding van het vereenigingsrecbt ter sprake is gebracht, naar de „S. D.'' verder mededeelt, Troelstra de meest volledige ge gevens, waarbij vele schriftelijke bewijsstuk ken, doen toekomen. Voorts wekt zij andere vakvereenigingen op evenzoo te doen en te gen het laatst van November een meeting te houden, waar zij hun bedreigd recht van vereeniging ongeschonden opeischen en pro testeeren tegen elke aanranding van dat recht, hetzij door patroons, hetzij door de openbare macht, waar deze bij werkstakin gen enz. zich aan de zijde van den patroon schaart. Het «Vaderland" teekent hierbij aan Dat deze dingen ter sprake komen, keu ren wij zeer goed. Omtrent hetgeen te Drachten en te Dokkum gebeurd is, ont breken ons volledige inlichtingen, zoodat wij daarover geen oordeel vellen, maar wat de Dordtsche werkstaking betreft, is het ook ons voorgekomen dat dc politie op hoogst partijdige wijze is opgetreden en wij zouden het zeer betreuren als de liberalen het maar weer aan de socialisten overlieten op te komen voor 't geschonden recht, even als twee jaar geleden, bij de onrechtvaardi ge uitzetting van twee anarchisten, De Koninginnen te Potsdam. Reuter seint In het «Neue Palais" had 's avonds bij den Keizer en de Keizerin een muzikale soirée plaats, waartoe driehondetd gasten waren genoodigd. Behalve de Nederlandsclie Koninginnen, wartn de in Potsdam aanwezige prinsen, de heeren en dames van het gevolg, de Kabinetschef, de Staatssecretarissen, de ministers, de ambassadeurs, de gezanten, vreemde officieren en generaals met dames tegenwoordig. Het conceit werd uitgevoerd door de Ko ninklijke Kapel, het Koninklijk domkoor, de Berliner en de Mannergesangverein. De too- neelspeler Kraussneck droeg een door Laufl' gedichte proloog tot het Nederlandsche Volks lied voor. Nadat een reeks Nederlandsche liederen waren voorgedragen, werd io de muziekzaal aan kleinere tafels gesoupeerd, waai bij de Keizer tusschen de beide Koninginnen was gezeten. De correspondent van de «N R. C." seint omtrent gisterenavond uit Potsdam De hedenavond gegeven Musikalische Un- terhaltung in het Neue Palais ter eere von de Koningin, heeft zich metterdaad ontwik keld tot iets van grooter afmeting dan oor spronkelijk werd vermoed. Meer dan drie honderd uitnoodigingen waren verzonden, zoowel aan al de op dit oogenblik te Berlijn vertoevende buitenlandsche gezanten als aan de ministers van staat en liooge lunetion- narissen. Onder anderen waren minister Miquel «n de staatssecretaris von Bülow tegen woordig. Een uitgezocht program is, onder leiding van den Kon. Kapelmeester Muck, door het Kon. Domkoor, de Berk Mannenzangvereeni- ging en de kapel der Kon. Opera uitgeroeid. 't Concert is tegen achten begonnen. Toen tegen tienen het eerste meer algemeene ge deelte was geëindigd, begon, na een kot te pauze, een tweede meer bijzonder deel, dat een uitdrukkelijk huldebetoon was aan Koningin Wilhelmina. De Keizer had zelf het plan er voor gemaakt en alles geregeld met groote zorg. Het was een verrassing, door hem aan 11. M. bereid. De hoftooneelspeler Kraussneck verscheen in het kostuum en de rol van een Zeeland- schen watergeus uit den tijd van den Ne- derlandschen vrijheidsoorlog, en las van een groote perkamenten rol, waaraan een dik rood zegel hing, een proloog, getiteld Het Nederlandsche Volkslied. In opdracht van den keizer is deze proloog gemaakt door den bekenden hofdichter overste Josef Laufls te Wiesbaden hij heeft dat in aller ijl moeten doen. Literair is het gedicht niets waard, maar het huldigt onder opsomming van een aantal oud-Hollandsche liederen, de fiere en veimetele dingen van dien grooten tijd. Aller lei namen worden genoemd, ons hier bekend door de op aanstichting van den keizer weder populair geworden liederen. Daarna richt de dichter zich onmiddellijk tot de Koningin met de volgende woorden Der Bettelslab der Geusen trieb in Saefte, Wahrzeichen einern kommenden Gesehlecht, Und wand durch ewig neue Lebenskraefte Um Fürst, um Volk sein immergtiia [GefDcht. Das war ein Blühn, ein fiöhlich [Wurzelschlagen Es wuehs der Siamm, vom Lorbeerschmuck [umlaubt, Und wob den Kranz zuletzt in unseren Dir, Königin, ums jungendliche Haupt. Nadat de proloog geëindigd was, dioegen de Beri. Mannenzangvereeniging en het Dom koor, door liet orkest begeleid, voor: Bergen- op-Zoom, 't Wilhelmus, Gebet vor der Schlacht, Slurmlied en Daukgebet. Tegen half elf volgde op liet prachtige concert een souper in de schelpenzaal, die fonkelde in waai [ijk spiookjesachtige pracht. Er waren twaalf kleine vierkante en twee grootere ronde tafels. Aan de twee ronde zaten HH. MM., eu wel aan de tafel rechts van den ingang, de Keizer tusschen de twee Nedei landsche Koninginnen. Naast Koningin Wilhelmina zat rechts de gezant Fürst Munsternaast Koningin Emma zat de staatssecietaris von Bülow, dan volgde de erfprinses vau Wied, de vroegere Amei i- kaanscb? president Hairison, gravin Weifel, de gezant jhr. van Tets, die juist tegenover den Keizer zat, naast hem jonkvr. 11. van de Poll, de gezant graaf Wedel en de vorstin van Wied. De tafelronde aan den keizers- disch telde dus twaalf personen. Aan de tafel der Keizerin zaten o. a. Me vrouw Van Tets, graaf Du Monceau, de Spaansche en de Italiaansche gezant, Baro nesse van Hardenbroek, de Vorst van Wied e. a., in het geheel elf personen. Koningin Wilhelmina droeg vanavond een wit zijden kleed, waarin bloemen prachtig waren gestikt. Ze had een op een kroon ge- lijkenden diadeem op het hoofd. Haie Moedei was in lichtgrijze zijde. De Keizerin was in zilverbrokaat, dat een merkwaardigen groen- achtigen weerschijn afgaf. Op de Keizerstafel lag vóór de plaats van Koningin Wilhelmina een bloemstuk van zeer bijzondere geelrose rozen. Uit een kians van orchideeën, anjelieren en rozen, stak in bet midden van den dricli een negenarmige zilveren luchter op. Men dronk uit oude, goudgerande glazen uit den lijd van deu Ouden Frits; dooreengeslingerd staan op die glazen de letters F. R. (Frederieus Rex,). Bs«e. Sloet had het genoegen naast Mi uister Miquel te zitten. Ook de Engelsehe en de Amerikaansche gezant waren tegenwoordig, en natuurlijkerwijze eveneens de raad van legatie Baron Sweerts de Land as en Mr. van Weideren Baron Rengers. De echtgenoote van den Nederlandschen gezant heb ik reeds genoemd. Verder het geheele gevolg van H.ÏI. M.M. De tafel der Keizerin was voornamelijk getooid met roode anjelieren. In de nissen van de zaal dartelde en sprong het water uit sierlijke marmergroepen, eri als uiterst fantastischeversiering viel een reeks van zware herte- sn elandsgeweien in het oog, die op eigen standaarden als een guirlande langs den gesloten lengtewand van de zaal waren aangebracht. Eerst tegen middernacht eindigde dit feest. Naar ik verneem,®lieeft de Keizer tegen morgenavond nog tot een afscheidsdiner van grooter afmeting besloten, /lat in de zooge naamde jaspiszaal van het Neue Palais zal plaats hebben. Er zgn ongeveer zestig uitnoo digingen voor verzonden, en wel zullen, be halve de keizerlijke en koninklijke majestei ten en hun gevolg, daaraan deelnemenal le te Berlijn en Potsdam vertoevende prinsen uit regeerende huizen, alle leden der familie Wied, de heeien en dames van het Neder landsche gezantschapde Rijkskanselier Hohenlohe, de staatssecretaris von Bülow, de minister van het K. Huis en de chefs van het kabinet. Te Berlijn werd heden verteld, dat de Koningin misschien morgen toch nog in ge- zeischap van den Keizer een kleio uitstapje naar en door de hoofdstad zou maken. Ietwat koel, maar ovorigeus prachtig hel der en zonnig weder heeft tot nu het verblijf van H.M. le Potsdam begunstigd. De correspondent van liet „Hbl." bericht over Zondag nog Het openbare leven van do Koningin nen heden, heb ik reeds gemeld en daar alles zoo eenvoudig en on-officieel toegaat, valt daarvan niet veel meer te vertellen. Gelijk ik geseind licb was er, in weerwil van den Zondag en van hot ongewone vor stelijke bezoek, niet zoo lieel veel volk op de been; men wist volstrekt niet hoe laat de Koninginnen zouden uitrijden en even min precies welken weg zij zouden nemen. Er kon dus geen sprake zijn van zulk een belangstelling als wij bij ons gewoon zijn. „Ze moest eens naar Berlijn komen," zei mij heden een Berlijner, „dan zoudt ge eens wat zien! Daar is ze werkelijk jiopulair!" In Potsdam vandaag was men meer nieuws gierig dan enthousiast; de menschen, die voor de ramen der photografiewinkels de menigvuldige portretten der Koningin had den bekeken, wilden nu wel eens zien of die photo's juist waren en hadden er vaak een uur waclxtens voor over om de Koningin voorbij te zien komen. Dan namen de man nen hun hoeden af en sommigen bogen. Hocraroepen heb ik niet gehoord, trouwens ook niet toen de Keizer gisteravond aan 't station kwam, of vanmorgen toen hij eu de Keizerin bij de villa van den prins van Wied aankwamen, waar bovendien heel wei nig personen werden t-oegelateii. Do villa staat in een buitenwijk van Potsdam, aan den Neuen Gazten, een klein park, eu ziet cr, dicht gedrongen tusschen andere villa's, in 't minst niet opvallend uit. De rijtui gen van de vorstelijke personen roden langs een nauwen, korten oprit vóór, do andere hielden buiten voor liet hek stil. Escorte was er niet. Van de doopplechtigheid, die verbazend kort moet liebben geduurd, heb ik nog dit op te merken dat de predikant uit Neu- vvied voor den doop was ontboden omdat hij ook liet huwelijk had gesloten. Het is vermakelijk om te lezen wat over deze liee- le aangelegenheid door sommige Duitsche bladen voor dwaasheden worden verteld. Er was er een die van den doopeling een dochtertje maakte. En de „Vossischc Zei- tungbeweerde vanmorgen zeer beslist dat gisteravond zoodra de Koningin in het slot was aangekomen, de Koninklijke Standaard was geheschen. Vermoedelijk heeft dc duis ternis Tante Voss een poets gebakken (het was natuurlijk pikdonker daar bow «n de lucht) want toen ik vanmorgen te Potsdam kwam en natuurlijk terstond onzen Ivo- ningss-taudaard zocht, vond ik in plaats daarvan de gele vlag met het zwarte ijze ren kruis en den zwarten adelaar: den Kei zerlijken standaardEen politie-agent, wien ik eerst gevraagd liad wat voor vlag dat was, betuigde het volstrekt niet te weten. Waarschijnlijk, zei hij, zou het de vlag van Wurlemberg zijn. Ik merkte op, dat de Ko ning en de Koningin van Wurtembcrg in 't geheel niet bleven logeeren. Ja, dan moest het bepaald de Belgische vlag zijn, want de Koningin van België was in het slot Maar laat mij de Potsdammer politie in cere houden. Ze is beleefd en coulant al kent niet iedere agent don Keizerlijken standaard. Wat men te Potsdam zoo in 't algemeen over de Koningin hoort zeggen is steeds van den meest vleienden aard, maar tevens van dc grootste onbeduidendheid. Sic sïeh't ja recht niedlich aus. Eine schlauke Fi- gur. Ein sc-liönes Madchen. Eine liiib- sche Person. Wirklicli selir nctt. En zoo voort. liet Ilollandsch is tamelijk rijk aan gemeenplaatsen, maar het Duitsek, geloof ik, nog meer. En dan, natuurlijk, de welbekende verlo vingspraatjes. „Men zegt!" IJk en herijk. De minister van waterstaat enz. heeft be paald, dat het goedkeuiingsmerk gedurende het jaar 1900 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van maten en ge wichten, de letter h in den gewonen schrijf vorm by den ijk en herijk van gasmeters, de koninklijke kroon; brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 1 van de beschikking van den minis- van binnen!, zaken van 25 Jan. 1873, nr. 174, 12e afd., nijverheid, laatstelijk gewijzigd bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid van 12 Maart 1898, jjt. I, afd. handel en nijverheid (le onderaf- deeling), als merk bij de eerste stempeling aan de nagenoemde ijk kantoren gebe/igd wordt, het cijfer achter den naam van elk kantoor geplaatst 's-Hertogenbosch 1 Middelburg. 12 Arnhem3 Utrecht. 14 's-Gravenhage 5 Leeuwaiden 15 Rotteidarn. 6 Zwolle 16 Leiden7 Groningeu 17 Dordrecht 8 Assen18 Amsterdam 9 Maastricht 19 Alkmaar10 (»St.-Ct.") Saldo van 's rijks schatkist op 7 Oct. Bij de betaalmeesters f 1,611,781.47 Door de Nederlandsche Bank was, ingevolge art. Uiis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot verstrekt van - 3.769,835.52 Rijkspostspaarbank. Het jaarverslag over 18ÜS van de hand vau den diieetcur dier inrichting, den heer Armand Sassen, is thans in druk versche nen en verkrijgbaar bij Gebr. van Glcef le 's-Gravenhage. Bij het verslag zijn ook thans weer ver schillende grafische voorstellingen gevoegd eu wel van :i. De toeneming van tiet gemiddeld sal do-tegoed, voor elke provincie afzonderlijk; b. de verhouding tusschen liet aantal in leggers cn de bevolking, mede voor elke provincie afzonderlijk; e. liet aantal boekjes, uitgegeven, geheel afbetaald, en per saldo in omloop, in het gausche Rijk d. Het bedrag der inlagen, der terugbe talingen, en van het saldo-tegoed, over het gausche Rijk e. Het aantal in omloop zijnde hoekjes, benevens het saldo-tcgoeü der inleggers; wederom voor elke provincie afzonderlijk f. De vergelijking, per maand, van het bedrag der inlagen, mot dat der terugbeta lingen, over liet gausche Rijk. Ditmaal is het rapport vermeerderd met ecne grafische vooistelling, betreffende de verhouding tusschen het aantal boekjes, staande ten name van werklieden, en het totaal der boekjes. Mr. t. Houten over mr. Rorgcsius, Een nieuwe staatkundige brief van den heer Van Houten is verschenen, voorname lijk strekkende om le waaraehuwen tegen mr. Borgesius' onderwijspolitiek, waarin de heer Van Houten ziet een heulen met liet clericalisms en een poging om door middel van een toenadering tot de antirevolutionai ren hel politieke leven der geavanceerde groep te redden. Ten aanzien van de onge vallenwet, zoowel als van de leerplichtwet raadt de oud-Minister aan goed op de details toe te kijken, onder de leus «beier geen wst dan een slechte wet", want het geldt hiei Happen te doen op het gebied der sociale dwang wet geving, middelen toe te pa-seu, welke noodig kunnen zijn ter genezing vari sociale ziekten, maat waarvan de dosis dooi den wetgever beliooit te worden toegemeten met de voorzichtigheid, waarmede de arts vergiften toedient. Een van die vergiften is, zooals men weet, bereid door het Kabinet, waarvan de heer Van Houten deel nu maakte. Eerlijk. Wij lezen in de «Soc. Dem." «De ongevallenwet komt Dinsdag, den 24n October, des voormiddags te elf uur, in open bare behandeling. Gelegenheid voor afhan deling der wet bestaat dan niet meer in dit j iar zullen de heeren dus vermoedelijk niet vei der komen dan de algemeene beraadsla gingen. En dan komt tijd, komt ïaad!" Nu moet men weten, dat toen de hoer Veegens op 16 Juni voorstelde nog dezen zomer de algemeene beschouwingen te doen plaats hebben, de heeren Tioelstra, Van Kol en Schaper medegewerkt liebben om dit voorstel te doen vallen. Evenredige vertegenwoordiging. Van liet nriemaandel ij kseh tijdschrift „Evenredige Vertegenwoordiging", tot welks uitgave de Ned. Ver. voor Evenredi ge vertegenwoordiging heeft besloten, is dc eerste aflevering verschenen. Het staat ouder redactie van den heer C. E. van Koetsveld te Goes, secretaris-pen ningmeester van 't bestuur. liet- doel van de E. V. wordt in een be schouwing door den voorzitter van liet be stuur der vereeniging, mr. J. A. van Gilse, te Arnhem, uiteengezet. O. in. zijn in dit nummer opgenomen de statuten der vereeniging, eenige bijzonder heden omtrent de evenredige vertegenwoor diging in België, alsmede een artikel, over genomen uit de „Arnhemsche Courant aan liet Belgisch kiesrecht-ontwerp gewijd. Er is oen commissie benoemd, die na be spreking en vergelijking der verschillende stelsels van Evenredige Vertegenwoordi ging, een rapport zal uitbrengen, dat der vereeniging kan dienen tot leiddraad bij haar keuze van de voor Nederland meest geschikte wijze van toepassing van het be ginsel der Evenredige Vertegenwoordiging. Volksonderwijs. Ilct hoofdbestuur van. „Volksonderwijs" deelt mede, dat in deu aanbickcndcn win ter als spreker z:eh beschikbaar stellen de heeren M. Horn te Schiedam, dr. II. A. van der Meulen te Bergen-op-Zoom, C. Ilkr, to Amsterdam (3e Oosterparkstraat 22G), KL de Vries Sz. te Enschedé eu C. A. Zelvelder tc Utrecht, benevens de heer C. II. A. van der Mijle. arts, te Smilde (over sclioolliy- giëno cn schoolartsen). Verder geeft het hoofdbestuur aan de af- cleeliiigen een leiddraad voor het in tc stel len onderzoek naar de behoefte aan voort gezet onderwijs in de richting van vakon derwijs, om bij gebleken behoefte daaraan de stappen te doen, die in dezen wensche- 1 ijk bleken. Voorts brengt het hoofdbestuur in her innering, dat liet zich op de algemeene ver gadering bereid heeft verklaard, zich tot de regeering te wenden mot het verzoek om subsidies te verkenen aan die gemeenten of vereenigingea, die dït voor hef verstrek ken van liet gcwen'sehte voort.gez.et onder wijs behoeven. Drankbestrijding. Nader kan woiden medegedeeld, dat als tweede inleider over het onderwerp: «Ver plichte opneming van drankzuchtigen in asyls en herstellingsoorden", op de eeistvolgende jaarvergadering van de «Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank", naast dr. Ruysch zal optreden dr. G. Jel- gersma, hoorleeraar te Leiden. Een referendum zal dezer dagen beslissen of het besluit der jongste algemeene verga dering om voortaan alleen onthouders van alle alcoholische dranken als lid <ler Veree niging toe te laten, bekrachtigd zal worden. Pensioenfonds voor Notarissen. In «De Mentor" is opgenomen een open briel van den heer J. M. van Hoogstraten, hoofdinspecteur der levensverzekeringmaat schappij «Dordrecht", aan d« commissie, be noemd door de Bioedeischap der Noisiriweil in Nedeiland, om verslag uit ie brengen omtrent de oplichting van een pensioenfonds en toeliet doen van verdei e vom stellen aan liet hoofdbestuur. De schrijver komt tot de conclusie dat de voorwaauleri veel mindet bezwarend /ouden zijn en de toestand veel zuiverder en vooial veiliger zou worden, wanneei be-loten werd lot liet aansluiten bij eene levensverzekering maatschappij met ai de voordeden, dam aan verbonden, dan tot het oprichten van een eigen fonds. Wanneer over eenige jaren een fonds van notarissen zou springen, dan zou z. i. het vernauwen m levensverzekering een gedach ten schok ordorgaan. Blijkens bij hei Bepatt, van Marine ont vangen bericht is IJr. Ms. fregat Tromp, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. II. M. Jansen, in den namiddag vau 7 dezer van Vlis-ingen verlrokken. ter aauvaaidmg van de reis naar OoH-Indië. De heer C E. J. M. van oer Poel, notaris le Arnhem, heeft naar wij vernemen als zoo- dauig tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag aan gevraagd. Naar wij vernemen komt in aanmeiking voor directeur van het Marktwezen te Rot terdam de heer T. Albeida inspecteur van politie 3e kl. aldaar. Het is een-1 nieuwe functie die den 27 Juli II. door den llaad gecreëerd werd en waarvoor zich verscheidene sollicitanten w. o. verscheidene officiereu aanmeldden. Bij Kon. besluit is met 1 Nov. in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf de kapitein A. lloogeboom, van liet Ge reg. inf.. gedetacheerd als leer aar bij de Hooge- ro Krijgsschool. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve- 2e luit. bij liet wapen der inf. en wel bij het 7e reg. de vaandrig G. van der Graaf, van genoemd korps. Bij Kon. besluit is dc met verlof hier te lande aanwezige kapitein der genie van het icger in Ned.-lndië K. J. Leeflang ter zako van lichaamsgebreken met 1 Dec. eervol uit den militairen dienst ontslagen met toeken ning van pensioen. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische amb tenaar met verlof U. Uges laatstelijk ge zaghebber le kl. bij de Gouv.-maxine in Ned.-lndië, op zijn verzoek met 1 Dcc. eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Bij Kon. besluit is de met verlof in Euro pa aanwezige luit.-kol. der inf. van bet le ger in Ned.-lndië J. \V. van den Broek d'Obrenau op zijn verzoek met 1 Doe. eer vol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen.

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5