Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Koloniën. ~~1finanticeL Faillissementen, No. 12 18 9 6 24 6 9 11 22 11 2 13 22 fr, 5000 1000 500 250 250 125 125 125 125 125 125 125 125 Serie 7824 12207 12207 12207 12207 12207 12394 14476 14473 14497 14497 14497 Y i g g c h e r ij. Scheep vaa rt. 11 ai> del. Bij Kon. besluit is de met verlof in Euro pa aanwezige kapt.-kwartm. van bet leger in Ned.-Indië M. H. Kroonenburg met 1 Nov. eervol uit den militairen dienst ont slagen met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is de O.-.X. ambtenaar P. C. van Yrijbergbe de Coningh, gewezen ass.-res. van Blitar, Kediri, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek g< kend van. en met 1 Sept. wegens physieke ongeschiktheid eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is met 15 Oct. benoemd tot ourator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam dr. J. Zeeman. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Sept. aan dr. R. van der Laan op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Maastricht. Bij Kon. besluit is, lo. aan na te melden auditeur eu officieren bij dienstdoende schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend: a. bij die te Purmerend, aan K. E. Nu- man, als auditeur bij den schuttersraad; b. wegens verandering van woonplaats bij die te 's-Gravenhage, aan H. v. Reijer- dam, als kapitein; bij die te Alkmaar, aan C. Dijserinck, als 2e-luit. bij die te Vlissingen, aan S. Hobma, idem a. onder gehoudenheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij vol brengen bij die te Oosterbeek aan A. J. de Grauw, als le luit.; bij die te Rotterdam, aan rar. W. Ta- bingh Suermondt, als 2e-luit.; bij die te Amsterdam, aan J. T. Staken burg, als le luit. 'bij die te Hoorn, aan S. C. Verwijs als kapt. bij dte te Groningen, aan W. E. L. Wreesmann, als le luit.; en zijn 2o. bij de dienstdoende schutte rijen benoemd bij die te Tilburg, tot 2e luit., J. M. S. A. Swagemakers, thans 2e-luit. a la suite; tot 2e-luit. a la suite, G. C. J. M. van Spaen- donck, thans schutter; bij die te Nijmegen, tot 2e-luit, C. Groe- nendaal, P. Vermeulen, M. A. van der Haer, M. J. van Campen en H. J. M. van Koolwijk, allen thans schutter; bij die te Amsterdam, tot 2e-luit. H. J. H. van de Pas en J. F. Krabbé-dam, beiden thans serg.-titulair bij die te Haarlem, tot 2e-luit., \V. Stolp en J. J. Kerbert; bij die te Purmerend, tot auditeur bij den schuttersraad, P. M. Sigling Jr. bij die te Deventer, tot 2c-luilE. J. Slichtenbree en L. Leignes Bakhoven, bei den thans sergeant bij die te Kampen, tot majoor-comm., A. L. de Groot, thans kapt.; tot kapt. dr. H. van de Stadt, vroeger le-luit. bij de dienstd. schutterij te Middelburg; to le-luit. M. F. L. Ennema, thans 2e-luit.tot 2e-luit. J. P. Vos, thans schutter en J. W. A. Stilte; bij die te Groningen, tot le-luit., C. L. Zeilenga, thans 2e-luit. achten, ook in den vorm van een algemeen verbod van alle dergelijke loterijen, waar van in bijzondere gevallen vrijstelling door B. en \V. kan worden verleend. Eenige commissieleden der in 1900 te 's-Gravenhage te houden geschiedkundige tentoonstelling van het Nederlandsche zee wezen hebben zich in de laatste weken naar bet buitenland begeven om aldaar naspo ringen te doen. Zij bezochten reeds Dene marken, Zweden en Engeland, Onze Minister van Buitenl. Zaken bad onzen gezanten en consuls verzocht steun te verleenen. Uit het onderzoek is gebleken, dat er overal volop materiaal voor de ten toonstelling aanwezig is, zoowel in open bare als particuliere verzamelingen. Onze consul te Kopenhagen, de heer van Haarst, heeft zich de belangen der tentoon stelling reeds aangetrokken en onze consul- generaal te Londen, de heer Maas, zal zijn hulp verleenen bij de pogingen die aange wend worden om een Engelsch comité voor de tentoonstelling te vormen. De lieer Hulstkamp, werkzaam op het consulaat al daar, heeft zich bereid verklaard als secre taris van zulk een comité op te treden. De heer S. Van Milligen is bezig de laatste hand te leggen aan zijo dramatisch weik ïDarthula" (tekst van den heer E. Coen- ders). Met de partituur hoopt lijj deze maand nog gereed te komen. De Hooge Raad gaf gisteren een beslis sing omtrent de bevoegdheid van de ge meentebesturen tot het verbieden vau lo terijen. De gemeenteverordening van Epe bevat het algemeen verbod om verlotingen te hou den beneden de waarde van honderd gul den, en daarbij de bepaling dat burgemees ter en wethouders van dat verbod onthef fing kunnen verleenen. Een kleedermaker, wegens overtreding van het verbod vervolgd, werd deswege door den kantonrechter te Apeldoorn van alle rechtsvervolging ontslagen, omdat in de dagvaarding geen melding was gemaakt van 't gemis van vergunning van B. en W. De Hooge Raad heeft nem echter tot geldboete veroordeeld, op grond in de eer ste plaats, dat het gemis van vergunning hier niet als een bestanddeel der overtre ding kan worden aangemerkt, wijl het ver bod algemeen is, onafhankelijk van vergun ning, en daarvan alleen ontheffing kan wordem. verleend; en voorts: dat de rege ling omtrent het verbod van particuliere lo terijen beneden de waande van honderd gulden in verordening opgenomen, geheel in overeenstemming is met het voorschrift van art. 5 der wet van 22 Juli 1814; dat toch in dat artikel aan de gemeentebesturen de verplichting wordt opgelegd om zorg te dra gen dat van het houden van kleine loterijen beneden de waarde van f 100 geen misbruik worde gemaakt, en deze volkomen bevoegd zijn om bij vordering zoodanige beperkende bepalingen te maken als zij daartoe noodig Met 9 October i- de iruoer per spoor we, van llollandsche milderen en schapen met bestemming naar de slachthuizen te Ander lecht Antwerpen, Biust-el, Gent en Luik toe gelaten op idle Maandagen vau 11 lot 12 uui lang*- Chnge (station). Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat te Amsterdam plannen bestaan tot het oplichten van een nieuwe wielerbaan niet te ver warren met de ïeeds bestaande baan, die, zooals men weet, ook planoen heeft tot het bouwen van een nieuwe baan. (»TeI.") Stokers "3de klasse. De qualiteit van stoker der 3e klasse ver valt uit de bemanningen der oorlogssche pen. liet Klirhaus. De „Stoompost" verneemt, dat het Kur- haus te Schevenïngen, door bijtreftking na verbouwing van aangrenzende villa's, be langrijk zal worden uitgebreid. Wij kunnen, na ingewonnen informatie, verzekeren dat van de hier bedoelde uitbrei ding geen sprake is. Machinisten en stokers op BijnsDepbootcn. De werkstaking voor de booten wier ree- ders het officieels contract niet teekenden, duurt te Dordrecht nog altijd vooit. Wel liggen er nog slechts weinige booten, maar de machinisten en stokers zijn en blijven overtuigd, dat het varen met sondei kruipers" hun op den duur niet zal,schaden, daar deze lieden over 't algemeen niet voor hun werk in staat zijn. Gisteren is dan ook in vergade ringen van de afdeeling Dordrecht van d Bond van Machinisten en Stokers met alge- meene stemmen besloten geworden, om de werkstaking te handhaven. Oefenwaggons, Men meldt ons uil 's-Gravenhage Vergezeld van den clief der afdeeling Nijverheid aan zijn departement, den heer De Marez-Oyens, heeft de Minister van Waterstaat heden, onder geleide van den heer Cluyssenaers eu van den hoofdinge nieur Haagsma, twee Indische waggons in oogenschouw genomen. Ze zijn bestemd voor den dienst van tractie en materieel. Deze wagens zijn ingericht om het aankomend machine-personeel voor den spoorwegdienst op do hoogte te brengen van alle onderdee- len van het door hen te behandelen stoom tuig. Verschillende technische ambtenaren der spoorwegmaatschappij en hoogleorarcu en studenten van de Polytechnische school te Delft werden heden in de gelegenheid gesteld deze inrichting te bezichtigen. Intercommunaal verbonden. Oldenzaal zal het volgend jaar aan het in- teico nmutiaie telephoonnet vei bonden wor den. Inbraak. In don nacht van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maandag is ingebroken ten kantore van den heer Richartz, commissio nair in effecten, in de Veenestraat te 's-C-ravenhagc. Kasten en lessenaars waren doorsnuffeld en alles overhoop gehaald. De pogingen om de brandkast te openen, zijn niet geslaagd. Vermist worden slechts twee Antwerpsehe loten, die door den bediende in een kast waren geborgen. De politie doet onderzoek. Op vrije voelen Men meldt ons uit Delft De beidt vreemdelingen, die in de vorige week alhier getracht hebben voor ongeveer f 8000 Russische effecten te verkoopen en toen door de politie hier werden aangehou den, zijn op last van den officier van justi tie op vrije voeten gesteld. Een zonderlinge grap. De justitie te Maastricht heeft eene instructie geopend tegen den persoon aldaar, die aan een ander loog voor anisette gekscheiend had toegediend, Deze had er van gedronken en 2ou aan de gevolgen overleden zijn. De vermoedelijke dader zal nu waarschijnlijk wegens het door schuld veroorzaken van den dood worden vervolgd. 'Een aanstaand maarschalk. In de commissie die zich belasten zal met het op te richten Hollanderskorps is o a. ge- koz.en de lieer Klooster, onderwijzer te Pie- toria die zich de benoeming liet welgevallen omdat hij reeds militaiie diensten in Neder land had verricht als korporaal bij de infan terie enals tamboer bij de rustende schutterij. De Pest. De daling der temperatuur is gevolgd door een toeneming der pest te Oporto. Ge durende de week wan 1826 September hebben zich 13 nieuwe gevallen voorgedaan. Van de gevallen, met Yersin's serum be handeld, is nog niet één doodelijk geëin digd misschien zal het hier zijn verloren roem opnieuw verwerven. Te Alexandria zijn weer, na 3 weken, 2 nieuwe pestgevalleu voorgekomen, juist toen men op het punt stond, in overeen stemming met de Weener-Conferentie, som mige quarantaine-maatregelen op te heffen. Onder het oppertoezicht van Pinching Bey zijn 800 personen aan het werk, om alle noodïge maatregelen uit te voeren. Te Poonah blijft de toestand nu gunstig. Evenals in andere' Indische steden, blijkt ook daar, dat bij een tweede epidemie meer Europeanen worden aangetast. Gedurende de week van 1319 September zijn te Bom bay 89 en te Calcutta 44 personen aan pest gestorven. Van Hongkong vermeldt het weekbericht 16, van Mauritius 38, van Ma- gude (Portug. Oost-Afrika) 2 sterfgevallen Het dorji Pombacus in die bezitting is ge isoleerd en de aangetaste woningen zijn ver brand. De Syrische kust is onder quarantine ge plaatst wegens liet voorkomen van pLotge vallen in verscheidene zeehavens. De bewe ring omtrent het voorkomen van pest te Ascunoion wordt volgehouden, maar no, steeds door ,,The Brit. med. Journ." betwij fold. Prins Alexander van Oldenburg heeft de regeering van Astrakan aanbevolen, een kamp voor 1000 personen in te richten Hieruit schijnt men te moeten afleiden, dat de toestand daar ter plaatse niet gunstig is. Te Falmouth, de haven waar schepen uit Portugal veelal liet eerst binnenvallen, zijn bijzondere maatregelen voor bet onderzoek van passagiers en goederen ingevoerd. 0,T. w G.") De loei van Andree. De boei is geopend doch leeg gevonden men gelooft nu, dat de koene poolreiziger stellig verongelukt is, daar de gevonden boei diegene is welke bij het bereiken van den Noordpool zoude uitgeworpen worden en dit natuurlijk gevuld met een brief. Zware brand. Te Bordeaux zijn in den nacht van Zater dag op Zondag zes houtpakhuizen en ettelijke loodsen met wijn en alkohol afgebrand. De schade wordt op l'/s millioeu frs. geraamd Stierengevech ten Gisteren zouden ook te Enghien-les-Bains stierengevechten plaats hebben. Een ont zaglijk aantal nieuwsgierigen was met tien bijzondere treinen uit Parijs overgekomen. Er ontstond echter een geweldige paniek doordien een der stieren ontsnapte. Vrou wen en mannen raakten onder den voet, acht personen werden gekneusd. De stier holde de velden in, werd door gendarmes nagezet, met revolverschoten gekwetst en eindelijk afgemaakt. Het schouwspel mocht niet doorgaan. Dat gaat éénmaal goed. Een aardige manoeuvre-geschiedenis ver haalt een. Lotharingseh blad. Het dorp Fe- kirchen in Lotharingen zou inkwartiering bekomen. Den juist in dien tijd met drukke bezigheden overleden boeren was dit verre van aangenaam. Eenige bijzonder pittige luidjes trachtten er aan te ontkomen, door te melden: hun paarden had'den een be smettelijke ziekte. Dat hielp. De ingekwar tierde artillerie trok onmiddellijk naar het naastbijzijnde plaatsje Gelmingen. De Gelminger boertjes hadden van den Fekirchener truc gehoord en wilden even leep zijn. Nu kwam echter der militaire overheid de zaak wat verdacht voor. Den districts-veearts werd opgedragen, de stal len en de zieke dieren to onderzoeken. Zijn oordeel luidde natuurlijk„Alles kernge zond, van ziekte geen sprake," Fekirchen bekwam nu, in plaats van voor enkele da gen, inkwartiering voor een ganscke week. Electrische verlichting van vuurtorens. Aan een verhandeling van Lawrence Ir- well, voorkomende in „Scientific Ameri can", over de verlichting van vuurtorens, ontleent de „Stoompost" de volgende be schouwingen. Terwijl in de eerste jaren der toepassing van het electrisch licht vrij algemeen werd aangenomen dat dit zich bij uitstek zoude leenen voor de verlichting van vuurtorens en andere bakens ten behoeve van de scheepvaart, is men daarvan in de laatste jaren vrijwel teruggekomen. De ondervin ding toch heeft afdoende aangetoond dat zelfs buitengewoon sterk electrisch licht niet in staat is op voldo-ende wijze door ruist van eenige densiteit heen te boren, ter wijl de waarneming van olie- of gaslichten onder dezelfde omstandigheden weinig te wenschen overliet. Daarbij komen aan de andere zijde weder klachten over de ver blindende uitwerking van dat licht bij hel dere atmospheer, waardoor de waarnemers misleid worden ten opzichte van de voor werpen en aanduidingen die buiten den lichtbundel vallen of wel wanneer men zich in de onmiddellijke nabijheid der lichtbron bevmdt. Vandaar dat bijv. in Amerika bij na algemeen olie als lichtbron voor boven aangegeven doel wordt gebruikt, hetzij oor spronkelijk, hetzij zelfs ter vervanging van vroeger bestaande electrische verlichting, zooals te Hell Gate bij New-York in 18S6. De Fransche vuurtoren-autoriteiten bobben het electrisch licht aan langdurige proefne mingen onderworpen, waarvan dc- resulta ten zoo onbevredigend waren, dat men dit systeem geleidelijk weder verlaten beeft. Op grond hiervan is, naar wij vernemen, door het Departement van Marine in ons land afgezien van het voornemen om den nieuwen uurtoren op het Noorderhoofd aan den Hoek van Holland, die weldra zal verrijzen, van electrisch licht te voorzien. Er bestaat echter één wijze van toepas sing waarbij het electrisch licht de voor keur verdient boven elk ander, en dat is het werpen van flikker-lichtbundels tegen de lucht of de wolken, waardoor de plaats van den vuurtoren reeds wordt aangeduid, geruimen tijd voor dat het baken zelf vanaf de schepen kan worden waargenomen. Hoe ver of deze licht/weerkaatsing is waar te nemen, schijnt moeilijk uit te ma ken; het Hollman-flikkerlicht op de kust van Denemarken is opgemerkt tot op een afstand van 51 mijlen, dat van Calais op 36 mijlen en verscheiden Engelsche kustlich ten op afstanden, afwisselend tussehen 41 en 49 mijlen. Atjeh. De correspondent van de „Deli Ct." te Lbo Nga schrijft dd. 25 Augustus: „Te Tapa-Toewan wordt nog steeds ge vochten, het terrein is er dus nog niet ge heel gezuiverd. „Zoo' stiet een patrouille van 25 dappe ren het hoofd tegen de goed versterkte ban ting Seneboék. Hardnekkig werd zij door Teungkoe Joesoef en zijn volgelingen ver dedigd, die vermoedelijk erg brani is gewor den met den weet, dat hij maar weinig te genover zich had. Aan onze zijde werd dt. Europeesche sergeant Bodemeyer door een revolverschot onder de hartstreek levensge vaarlijk gewond, ook een inlandsch fuselier kreeg een wond, terwijl vijf minderen lich tere verwondingen bekwamen. „Ruim 25 gewond; geen wonder dat do patrouille moest aflaten, wilde zij de de- veinc onzerzijds met zoo erg maken, dat te rugtrekken onmogelijk werd gemaakton der de gegeven omstandigheden zal dit toch al moeilijk genoeg zijn geweest, van die din gen weten wij toevallig mee te praten, ziels- verheffend en opwekkend zijn die tochten allerminst en worden officieren en minde ren onder die omstandigheden heel wat sterker aangegrepen, dan bij een overwin nend voorwaarts rukken, waarbij de geval lenen door volgende troepenafdeelmgen worden opgenomen; daarom, de kleine troep heeft zich kranig gehouden, al mocht het hem niet gelukken de vijandelijke sterk te te nemen. „Goed was het gezien van den waarne- menden controleur, om er den volgenden dag dadelijk weer op uit te gaan met groo- ter macht, om den vijand niet in den waan te brengen, dat wij het tegenover hem af legden. Met achterlating van vier dooden met hun wapens moest hij dan ook het veld luimen, terwijl wij slechts een paar licht gewonden kregen, door randjoes. Uit het hierboven geschrevene moet evenwel vol strekt niet worden afgeleid, dat de toestand te Tapa-Toewan slecht is. Onze troepen zijn daar zeer actief en patrouilleeren op kolos sale afstanden in den omtrek. Dat Ter koe Joesoef en Toekoe Blang P-edié, die bij een geregelde orde van zaken wel kunnen verliezen, maar niets winnen, zich tegen unze inmenging trachten te verzetten, is zeer begrijpelijk. ,,'t Zal hun evenwel niet batenevenals zoovele anderen vóór hen, zullen zij ook ge noodzaakt worden 't hoofd in den schoot te leggen, of wel naar elders te verhuizen. „Van Melaboe hoort men weinig nieuws, t schijnt, dat de bende van Tjoet Nja Dm zoover in de bovenstreken zit, dat zij nooit met onze troepen in aanraking komt. „De Tjoet Nja gevoelt zieli evenwel daar ook niet erg senang, want naar luid van de berichten, al is 't dan ook maar kabar an- gin, zou zij niet veel vertrouwen stellen in de Melaboesche hoofden cn bevolking en bevreesd zijn, dat deze haar bij het even tueel oprukken eener colonne derwaarts, zouden verraden. Het lijkt haar daarom be ter, om een schuilhoek te zoeken in Boven- Rigas, ook zal zij daar liever zijn, omdat zij zich dan weer kan vereenigen met kaar voornaamste panglima's, die or nu niet meer naar Boven-Melaboe willen, of wel niet durven, uit vrees voor den radja van Tenom. „Van haar kant heeft evenwel Tjoet Nja Din dal gebied ook te passeeren. wanneer zij naar Rigas wil. Voor ons is 't makkelij ker, als zij wat dichter bij komt, dan heeft de colonne in 't voorjaar niet zulke grootc- afstanden af te leggen. „In Groot-Atjeh is 't volkomen rustig.' V Kota's. Blijkens een door de regeering uit Poelau Gedang ontvangen telegram, werd dc waar nemende gouverneur van Sumatra's West kust den 3en September te Bangkinang door alle hoofden der V Kota's plechtig ontvangen. Door hen werd vergiffenis ge vraagd en de hun opgelegde boete wegens de nict-uitlevering van acht voortvluchtige medeplichtigen aan den moord op den heer Clifford voldaan, zoomode de vergoeding voor de aan genoemden heer geroofde goe deren en gelden volledig betaalddaarop werd onze vlag plechtig geheschen, de eed van onderwerping en trouw werd in den voormiddag van 4 dezer afgelegd door alle hoofden der V Kota's en door de radja's van Kampar en Tambang, welke laatste in den avond van den vorigen dag te Bangki nang was aangekomen. Alle versterkingen zijn geslecht, terwijl ruim 200 lilas en vele andere wapenen inge leverd werden. De onderwerping is volkomen. Bevorderdbij den milit. geneesk. di™» dirig. off. van gez. Ie kl., de ding. off van.!! 2e kl. M. K. Enthoven; tot dirig. off. 2e kl., de off. van gez. le kl. dr. A.A, Geif" Departement van S1arine. M" Benoemdbij de gouv.-mar,, tot gezaoh k!., de gezagh. 3e kl. J. V. Crans; t. 3e kl., de le stuurm. J, Kaan. Ontslageneerv. de gew. lichtw. bij fa w, etabl. te Poeloo Bras Radieop vorz êervA gezagh. 2e kl. bij de gouv.-mar. J. MoJenaLr op verz. eerv. de gew. lichtw. bij het kustUbM op Poeloe Bodjo.Aüe. VU de Staats-Courant. Uitgesproken: 6 Oct. J. Mosk, winkelier in koloniale warea te Amsterdam. Rechter-comm, mr. B. Simon Cnrator mr. J. A. van Sonsbeeck. 8' J. G. Solleveld, kleermaker en winkelier te 's Gravenhage. Rechter-comm. jhr, mr, w' H. de Satornin Lohtnan. Curator mr. J, v Bevers. "s* J. K. Schnetz, bouwondernemer te IkW veningen. Rechter-comm. jhr. mr. J. F. Schuur, beque Boeije. Ourator mr. M. F. de Pinto. Opgeheven: C. Brinkman, te AmsterdamA. J, W. Tanec- chio, stukadoor, te 's-GravenhageJ. c, L. H Dietz, koffiehuishouder, te RotterdamS. Subob koopman, te Stad-AlmeloJ. L. de Graaf, krui' denier, te Uithoorn T. M. Visser, bakker, té Minnertsga; J. W. Tops, Rotterdam; A.'da Vries, vleeschhouwer, te Amsterdam. Cit lotingen. LOTEN VAN BRUSSEL (Zeehaven) 2% net a fr. 100 van 1898. Trekking 7 Oct. Betaalbaar 2 Jan. 1900 3115 6967 7824 12207 12391 14473 14497 Serie 14497 7824 14473 14497 14497 3115 3115 3115 3115 5967 7824 7824 7824 No. 23 2 7 10 21 25 5 2 17 19 20 23 fr. 125 125 125 125 125 125 125 125 125 125 125 125 De overige nummers in bovenstaande serieêa vervat, zijn betaalbaar met fr. 100. HOEK VAN HOLLAND, 9 October. Helen aan den afslag de stoomtrawler Simon. Markt prijzen tarbot middel f C, kleine f 1.50, griet f 1.60, groote tong f I, middel 60 c., kleine 30 c., groote schol fl.20. middel 70 c., kleins 40 c., alles per stukstortscho! f 6, handscho! f910, schar f4 50, knorhanen f3, gullen f3, alles per mand. SCHEVEN1NGEN, 9 October. Heden kwam hier in vei koop een partij steurharingvoor het kantje werd f22 tot f22.50 gemaakt. Van do haringvisscherij zijn binnengekomen 4 loggers en 3 bomschuiten met een vangst van 3 lot 9 last haring. IJMUIDEN, 9 October. Heden waren aan de markt de stoomtrawlers Zeehond, Betsy, Hol land 3 en Assumburg, met belangrijke partijen schelviscli, kabeljauw, groote schol, wat tong en tarbot. Twee Pernisser sloepen met zeer weinig vangst. Drïo kotters met 160 a 280 tongen, enkele taibot griet, 13 a 35 mandjes scholletjes schar. Er werd betaald Voor groote schelv. f8.50 a 11, middel f4.90 a G.70, kleine f3 a 4.10, groote schol 111.50 a 13, middel f7 a 7.75, kleine f2.80 a 4.25, schar f 1,60 a 1.95, kleine poonen f3 a 3.20 alles per mand; gr. tongen 90 a 95 c., rihdd. 05 a 70 c., kleine 30 a 35 c., gr. tarbot f8.50 a 8.75, middel f4 a 4.20, kleine fl,60 a 2.20, rog 75 a 90c., kabeljauw f0 70 a 1.80, lev. schelv. gr. f0 95 a 1.15, kl. 40 a 55 c. alles per stuk. Hoogwater te Schiedam. Oct. 11 v.m. 7.52 nam. 8.12 12: s 8.45 9.14 Hoogte van liet water op de Rivieren. Berichten van 9 October. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot assist-res. van Billiton, do id, van Loeboe Sikapmg, res. Padangsche Boven landen M. H, Witbols Fetigen, tot assisf.-reB. van Mageian de id. van Poerbolinggo H, E. B. Scbmalbausen, tot voorz van de landraden te Medan en Bindjei de voorz. van de landraden te Pedang en Priaman, jhr. mr. A. W. v. d. Brandeler, tot hulponderwijzeres 2e kl. de hulp- tmderw. mej. M. P. H. Kuijl, bij den post- en lel.dienst tot inspect. 2e kl. bij het hoofdbureau te Batavia, J, H, W. Voigt, tnt adjunct insp gepl. te Batavia als chef der 7e pest- en telogiaafafd. V. E. Bietterinan, tot chef der io afd. te Batavia, de inspect. 2e kl, VV. P. S. Janson, tot chef der 5e afd. te Pudang, de adj.- insp, A. Doorn. tot chef der werkpl, bij de S.S. ter Sumatra's Westkust, E. C. Ch. Middclaer; tot civ. gezagh, van de afd. Pulosbaai de collecteur bij de lande lijke inkomsten te Manipi, W. H. Niels; tot onderw. 3e kl. II. J. Hartgers en Ch. Meijer bij de S.S. op Java; tot onderopz. 1e kl. de tijd. onderopz. le kl. R. F. M. Hartmar.bij de in- en uitvoerr., tot tijd. opzienor, W. F. van Campen, thans particulier. Ontslagen: eerv., de ingan. 3e kl. M. A. van Öort; eerv. d. ambt. op waehtg. L. Geurin, laatste), schout voor de politie te Soerakarta eerv. de le stadsgeneesb. te Semarang, P. J. Hijmans van Anrooijde le commies bij de m. rekenk: E. Burgemeestre en de leerl.- letterz. bij de Sandsdr. te Batavia, A. G. de Bie, de twee eerstgen. [op cverz,weg. ziekte eerv. de wd. onderwijzeres 2e kl. A. C. A. Nieuwenhuijs. Verleendweg. ziekte een tweej, verlof aan den cont. der le kl. C. J. Westenberg; wegens langd. dienst, een jaar verlof aan den cont. 2e kl. H. Selleger. Militair Departement. Benoemd tot bataljonsadjud. bij het 16e bat. de 1» luit. bij het garnizoensbat. van Sumatra's Westkust, F, O. R. de Groot. 2 uur 's raidd. 10.39 Gev. 0.16 M. 12 uur'sinidd, 0,88 Gew. 0.04 M. 6 uur's morg. 1,92 Gev. 0.03 M. 12 uur *8 mid. 0.45 Gev. 0.08 M. 8 uur's morg. 1.25 Gev. 0.06 M. Zon en Slaan. Zonsopg. Oct, 11: 6.20 v.m. onderg. 5.12 n.m. 12: 6.22 J 5.09 LOB1TH, MAINZ, KOBLENZ, TRIER, RUHRORT, Eerste kwartier 12 Oct. Volle Maan 18 Oct. LONDEN, 9 October. Op de veemarkt werden aangevoerd: 1900 runderen, 8000 schapen en lammeren, 5 kalve ren en varkens. Prijzenbeste runderen 2)4 a 418, schapen en lammeren 3/4 a 5/8, kalveren a varkens a p. steen, HAMBURG, 9 October. Petroleum loco 7,85 brief, dito 8e'"- Spiritus per Oct. 19, Nov./Dec. 18Va. Stemming kalm. BUDAPEST, 9 October. Tarwe billijker. Mrt. Mei. 37% Mrt. Mei. 80% 80% NEW-YORK, 9 October. Oct. Nov. Dec. Jan. Mais.38% Oct. Nov. Dec. Jan. Tarwe. 74S/4 77% A B S U A. 11 Oct. Groote Schouwb. Rotterdam, Fran sche opera, Faust, 7Va uur. 12 n Doele, Rotterdam, Amst. A. Capella- koor, 8 uur. 12 3> Zaal Nut, Rotterdam, Aesthetiscn Genootschap, Kunstbeschouwing 2— 4, 89. Voordrachten 9 uur. 16 Zaal Nut, Rotterdam, Concert d'An- drade, 8 uur. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Casino Variété, Cool- singel, 8 uur; Psehorr Dameskapel, Korte Hoogstr., 8 uur. Gedrukt ter Drukkerij y. d. Sohzedajooei CourW* i

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6