Gemengd Nieuws. FinantieoL V i s s c li e r li. Scheepvaart. Faillissementen. 17700 fr. 8000 11843 s 1000 103 048 6451 7946 9297 10625 12817 12841 16549 17834 18219 300 300 300 300 300 300 300 300 300 300 300 No. 18716 fr. 3qq 25874 28168 28759 29239 40430 soo 49065 49568 53347 57279 57394 58280 i 300 300 s> 300 300 300 300 Handel, 17 Oct. Musis Sacrum, Schiedam, Nutslezing, spr. J. G. v. d. Berg, Heerenveeo, 8 u. 17 Groote Schouwb. Rotterdam, De Vrouw van mijn Zoon, Mijn Kleer maker, 8 uur. 17 s Tivoli, Rotterdam, De braafste man van Frankrijk, 8 uur. 18 Groote Schouwb. Rotterdam, Ned, Opera, Cleopatra, 8 uur. 20 Groote Schouwb. Rotterdam, Vriend Fritz, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationspletu, 8 uurCasino Variété, Cool- singel, 8 uurPschorr Damesbapel, Korte Hoogstr., 8 uur. steeds strijdend tegen, liet woudgedierte, doorliep hij een leerschool, die liem in later loven uitmuntend te stade kwam. Gedeukt zee Dsuxbxbij v. d. Scheedaimoh» Cou&ust. Ter gelegenheid, van liet vijftigjarige be staan der Utrechtsche Mannenzangvereein ging zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben Zondag 22 October; nam. 1 uur tot half drie, receptie in Tivoli, waarbij belangstel lenden vrijen toegang hebben. Maandag 23 October, 's avonds 8 uur, al- gemeene repetitie voor koor, orkest en so listen, in de groote zaal van Tivoli. Dinsdag 24 October, 's avonds S uur, groot vocaal- en instrumentaal concert der verecnigmg, met medewerking van vele in vite's en het TJtr. Sted. Orkest. Solisten inej. Diergart, concertzangeres uit Dussel- dorp, en dc heer .Tac. Urlus, tenor van do Nederl. Opera te Amsterdam, liet program ma dezer uitvoering luidt als volgtOuver ture ,,Euryantlic'', van IVcber; Liederen voor tenor, „Seefahrt", van Joh. Wage naar; Liederen voor mezzo-sopiaan Fanta sie over een Oud-Nederlandseh Lied. van Joh. Wagenaar; ..Erklarung", van Rich. Hol; „Das Meer", van J. L. Nieodé. De heer Hol zal zijn „Erkliirungdiri- geeren, terwijl de heer W. Oosterbaan, lee- raar aan do Muziekschool van Toonkunst te Utrecht zijn welwillende medewerking voor de klassieke geleiding heeft toegezegd. Donderdag 2G October, 's avonds half S, gezellige bijeenkomst in de groote zaal van Tivoli. De afd. Haarlem van de Alliance Fian- paise is opgeheven. Er hadden sedert den vorigen winter zooveel leden bedankt, dat het bestuur zijn mandaat in handen van de leden stelde en een voorstel deed om een nieuw bestuur te benoemen. Den eersten keer toen men daarover vergaderde, wilde niemand der aanwezige leden de taak op zich nemen en de tweede maal, Zaterdagmiddag, waren er behalve het oude bestuur maar twee leden present, die ook voor de eer bedankten. Derhalve is toen besloten de aldeeling op te heffen. De Dreyfus-quaestie zal aan dit treurig uiteinde wel niet vreemd zijn geweest. Heden 5s het 50 jaar geleden dat Chopia stierf. Verschillende vereeuigingen in verschillende steden zullen ter herinnering aan dezen mees ter die door Rubenstein de klavierbard, de ldavierrlmpsode, de klaviergeest en klavier- ziel werd genoemd, uitvoeringen worden geor ganiseerd. Nog altijd leeft Chopin's muziek in de harten der ware kunstminnaars. Wel worden zijn liederen niet meer in de concertzaal gezongen en worden zijn twee concerten voor klavier evenmin dikwijls meer gehoord om dat de geheele orkestbegeleiding niet zoo recht meer van onzen tijd is, toch blijven de zelfstandige klavierstukken, zooals de So nates en Fantasie in F. kï. t. d. Scherzo, Balladen, Polonaises, Walsen, Preludes en de prachtige Etudes steeds in de concertzalen en de muzieksalons heerseheu met onverzwakte kracht. Aan W. Kes was de betrekking van t/1 lof- ka peil meister" aan de Opera te Weenon aan geboden, die door het overlijden van Fuchs vacant werd. Maar Kes moest bedanken, daar hij tot 1901 te Moskou verbonden is. Reservekader. De minister van oorlog, overwegende, dat het organiek getal vrijwilligers van het re servekader bij liet reg, grenadiers en jagers aanwezig is, brengt ter aigemeene kennis, dat bij vermeld korps voorloopig geen viij- willigers voor het reservekader kunnen woi- den aangenomen. H'et verdwenen knaapje. In verband met de verdwijning van den jongen Van Wezel op 25 April worden door den commissaris van politie 4e aldeeling te 's Gravenhage, W. H. Olivier, inlichtingen verzocht omtrent een rijtuig, dat in de eerste dagen van Mei des morgens 4Vs uur zoovvat een kwartier heeft stilgestaan op den Hiiil- schenhoekweg. De man, die het kind ontvoerde, was pl. m. 30 jaar oud, tamelyk lang, mager en bleek, zonder baard of knevel, blijkbaar pas gescho ren, gedeeltelijk in het grijs gekleed, dragende een parapluie in de hand. Hij is gezien met een pet en later met een hoed op. Misdaad Zondagmiddag zou de sloep PR 00 uit Pernis naar zee vertrekken, toen door een der opvarenden de opmesking werd gemaakt, dat het schip te diep lag. Het voorluik werd vend, trekkend en strijdend tegen wilde dieren en wilde volken, geworden is tot een nieuwe »oort mensch, kan men lezen in reis verhalen uit het laatst der vorige en het begin van deze eeuw, en dit is noodig om goed te verstaan en te begrijpen, waarom thans de oorlog gevoerd wordt. Immers, het is wel eenigszms waar, dat het gaat om de mijnen en om het belang van beurskoningeu en goudwolven, maar t redelijk verstand zegt toch ook. dat hier voor met het geheele Angelsaksische ras in beweging komt. Er is wel degelijk quaestie van de hegemonie over het zuidelijk vaste land van Afrika, en de vraag is: wie haar voeren zal, de Engelsckman of de Boer. Paul Kruger heeft een halve eeuw gelegen heid gehad dien strijd te zien aankomen. Met zijn kennis van land eii volk en zijn on dervinding van de Britsche koloniale poli tiek, sedert Engeland in het oud-Iiolland- sc'ne Kaapland den seliepter voert, kon hij berekenen, dat de slag eenmaal geleverd zou worden. Maar het is zijn eer en roem, dat hij in elk geval of de zege of den onder gang van zijn volk ais zelfstandige natie op voorbeeldige wijze heeft voorbereid. De waarde van zijn verhond met Steijn kan nog niet worden beoordeeld, dat dit alsnog zou kunnen blijken als een blok te zijn aan 't been van de Transvaalsche republikeinen. Men denke zich maar eens wat het zeg gen wil, een volk, hetwelk in de stad Rot- geopend, en nu bleek dat het schip veel water maakte. Terstond werd een onderzoek inge steld, waarbij bleek, dat een kwaadwillige de looden bunpijp had afgehakt en de bun- kraan geopend, waardoor liet schip, in zee komende, bepaald zou gezonken zijn en der tien mensehen hun dood in de golven zouden hebben gevonden. De justitie is van het feit m kennis gesteld. Nader meldt men aan de )>N. R. C.": De peisoon, die gisteren in de sloep P. R. 00 van Pernis de looden bunpijp heeft afge hakt, moet geheel op de hoogte zijn van de inrichting van ijzeren rioepen. Jly moestom zijn euveldaad te kunnen volvoeren eerst een vastgesjord vat wegnemen, toen een luik in den vloer openen om bij de pijp te kunnen komen; daarna moest hij den dissel van zijn plaats tialen. Ook is de bunkraan achtereen trap onder een plaat verborgen. In bet schip stond reeds bijna vijf voet water. 'Fut de siècle. In een Fiiesch socialistisch weekblad komen advertenties voor. waarin twee paartjes be kend maken, dat zij niet willen huwen voor de wet, maar aan hunne vrienden en geest verwanten verzoeken hen als echtgenooten te beschouwen. Droevig. Uit een zittinglokaal voor de loting voor de Nationale Militie te 's Gravenhage moesten gisteren twee lotelingen die zwaar beschon ken waren verwijderd worden. Een kunner vei keerde zoodanig onder den invloed van sterken dratdt, dat hij per raderbaar dooi de politie moest worden weggebracht. Verzakking. Aan het fort »Aagtendijk" nabij Velsen zijn na de jongste groote manoeuvres ver zakkingen waar te nemen in enkele muren vertoonen zich scheuren. Opruiing. Zondagavond tusschen tien uur en halfelf zijn door den pen of anderen lichtschuvven vredesvoorstander, op de ramen en de deuren van de kazerne der Koloniale Reserve te Zutphen strookjes papier geplakt, waarop met duidelijke letters gedrukt was: «Soldaat, als gij schieten moet, vuurt dan op dengene die het u beveelt." De moord te Koewacht. Men schrijft ons uit Koewacht liet is thans zeker, dat de verdachte vrou wenmoordenaar August Missegbers aan de Nederlandsche justitie zal worden uitgeleverd. De uitlevering zal geschieden te Sas van Gent, vanwaar Misseghers door de Neder- lamhche politie naar Terneuzen zal gevoerd worden om vervolgens met de boot naar Middelburg te vertrekken. De dag is nog niet bekend. Zaken doen onder een hor rel. Te Hoogwoud (N.-H.) kwam een koopman in vaikens, toen hij ondereen borrel ge kochte vat kens zou betalen, tot de onaange name ontdekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Hij ging zonken iri het hok der zooeven gekochte varkens, en kwam juist op hetzelfde oogenbük, toen hij de beesten het laatste stukje der portefeuille (en daarmee ook ruim f300 aan bankpapier) verslinden zag. Een duel in dc dierentcereld. In den Heitenkamp te Assen kon men Zateidagochtend in de vroegte getuige zijn van een tweegevecht, dat zeker zelden hier te lande is voorgekomen. Twee herten, waar schijnlijk door minnenijd gedreven, leverden elkander daar slag met het gevolg, dal de oudste, een piachtig dier, door den jong«te met de horens doodelijk in den kop werd getroffen. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Amster dam verklaart zich bereid inlichtingen te geven betreffende Charles Muller en Mackaij Thomas, wonende te Londen, respectievel'yk 137 Charing Oro-s Road en 3 Os-ultonst reet Euston Road, die agenten in Holland schijnen te zoeken. Zij doen geldaanbiedingen aan personen, die tijdelijk in nood verkeeren. Een ieder wmdt in zijn belang geraden alvorens zich met deze personen in verbinding te stellen bij den hoofdcommissaris voornoemd informatiön in te winnen. "Een Amerikaansche stoomboot verbrand. Zatei dagmorgen is het stoomschip »N u t- terdam geheel zou kunnen gehuisvest wor den, den oorlog tc doen verklaren aan het machtige Rijk van koningin Victoria, en de Engelsche staatslieden te dwingen tot een machtsontwikkeling z.ooals sedert den groo- tcn strijd tegen Napoleon slechts de Krim- oorlog heeft te zien gegeven. Maar hier komt den Boereu-Piesident zijn kinderlijk- aandoenlijk vertrouwen op God uitstekend te stade Ware hij jonger, men zou hem mis schien een dweper durven noemen, maar zelfs de grootste scheptici deinzen thans daarvoor terug en erkennen, dat in het hoofd van dezen man een waarachtige ken nis moet bestaan van wat hij doet, dat het besef erin huist, dat hetgeen hij doet het goede, het door God gewilde is. Hij-zelf is daarbij allerminst onrechtvaar dig in de beoordeeling van zijn vijand. Van hem zijn geen scherpe woorden, geen kleine venijnigheden aan het adres der Engelsche staatslieden bekend. Meer dan iemand weet hij dat in de ziel van het Engelsche volk een hoog besef van eigen waarde heeft; hij weet ook dat het Angelsaksische ras zich hoeft leeren beschouwen als het eenige, dat bestemd is om beschaving te brengen over de landen met gekleurde bevolking, dat het recht heeft te heersehen en ook de tijde lijke vruchten te plukken van zijn bescha vingswerk. Maar niet voor niemendal heeft hij gezien hoc met dat werk geen xnensch- 1 levende Christenen, maar gelukzoekers en ra e g-S t a t e, van de Bridgeport-lijn, met zes en vijftig passagiers en een bemanning van drie en twintig koppen aan boord, tot aan de waleilijn algebrnnd. De brand werd ontdekt nabij Eaton's Neck, aan de kust van Long Island het schip liet men op het stram! loopen; liet was in den tijd van anderhalf uur totaal wrak. Men is reeds zeker, dat vijf personen bij deze ramp liet leven hebben vei lorendoch mmi vreest, dat dit aantal te gering geschat is en dat er minstens tien mensch en levens te betreuren zijn. De schuld daarvan wordt grootendeels geweten aan de bemanning, welke het hoofd Imd verloren en zich uiterst barbaarsch moet hebben gedragen. Een der passagiers doet daaromtrent het volgende verhaal De bemanning liep doodsbleek rond en was door een paniek aangegrepen. Ik zei hun, dat zij de passagiers moesten helpen de booten uit te zetten. De matrozen storm den nu los op de eerste reddingsboot, aan de bakboordzijde, lieten haar neer en klauter den als apen langs de touwen naar beneden. Iemand liet een vrouw met twee kinderen in de boot neer. Een jong echtgenoot liet zijn viouw aan een touw zakken en bezwoer de mannen haar mede te nemen. Een zeeman sneed een der touwen door; het achterschip zonk en allen stortten iti het water. De officieren, die met het neerdalen der passagiers belast waren, hadden totaal liet hoofd verloren. Er bestond geen methode. Ieder handelde zoo hem zelf goed dacht. Onder de bemanning gold het recht van den sterkste en de viaag, wie het eerst bij de boot kon komen. Een moeder vocht voor baar kinderen een jong echtgenoot vocht voor zijn vrouw; het was verschrikkelijk om aan te zien. Te midden van de grootste verwarring Üet het overblijvende deel der bemanning de tweede boot zakken eenige leden der be manning sprongen er in, terwijl de passa giers op het dek stonden met geladen revol vers en dreigden den eerste den beste te zullen doodschieten, die het waagde de tou wen los te maken, vóór de boot vol was. De tweede boot bevatte vier en dertig per sonen, grootendeels matrozen. Toen werd een vlot neergelaten, en alle manschappen, die nog aan boord waren, sprongen er op toe sommigen bereikten het, anderen grepen de touwen, die er aan hingen. Het vlot verdween in den rook en de dui sternis. De bemanning trad op als krankzinnigen. De vrouwen hielden zich het dapperst en haar moed deed dien van anderen herleven. Als de matrozen een voorbeeld aan de vrou wen genomen hadden, zouden er niet zooveel ongelukken hebben plaats gehad." De oorzaak van <ie ramp is niet bekend. De vlammen biaken het eerst middenscheeps door het dek, en versperden de gemeenschap tusschen voor- en achterschip. Scheep s o tig e lu k. Ten gevolge van den dikken mist zijn op de Wolga Zondag de stoombooten D i m i t r en Kommercant tegen elkaar geloopen de laatste zonk. Reeds zijn twaalf lijken op gevkcht, maar men vreest, dat er nog veel meer personen om bet leven zijn gekomen. Alweer de noodrem. Drie renpaarden, die Zondag aan dc wed rennen te Laval hadden deelgenomen, wer den per spoor naar Parijs teruggezonden. Tusschen Pont de Gennes en Connéré werd de staljongen, die op een bos stroo bij de paarden sliep, door het slaan dezer dieren wakker geschrikt. De waggon was vol rook vermoedelijk was het stroo door vonken van de locomotief in brand geraakt. Dadelijk wilde hij alarm maken, maar in den waggon was geen noodrem, terwijl de deur aan de buitenzijde was gesloten. Ofschoon reeds door de vlammen geschroeid en door de slaande paarden, verwond, wist de jongen door een luchtraampjo op het dak van den brandenden wa-ggon te klimmen, van waar hij luide om hulp riepdoch het treinper soneel hoorde hem niet. Eindelijk werd zijn geroep opgemerkt door een paar reizigers in den volgenden waggon, die terstond de noodrem overhaalden, maar deze weigerde cn steeds snelde dc trein voort. Eerst aan het station Connéré ontdekte men wat er gebeurd was. De waggon was geheel uitge brand en van de paarden vond men slechts de verkoolde lijken. De spoorwegmaatschap pij heeft thans, om een eisen tot schade loosstelling te ontgaan, tegen den jongen een aanklacht ingediend, als zou deze in den waggon gerookt en aldus den brand veroorzaakt hebben. moordenaars belast worden. Want dat is het kenmerkend onderscheid tusschen de koloniscerende volken waar hoofdzakelijk Engelsche kolonisten in Amerika de bevol king des lands hebben vernietigd, hebben dc Hollandsche ..trekkers" in Afrika niet die gruwzaamheid ten toon gespreid, zoo dat de zwarte bevolking wel werd dienst baar gemaakt, maar bleef bestaan onder den naam van „schepsels". Toen de algemeens „trek" der Boeren begon, nl. den leu Januari 1836, was Paul een knaap van 11 jaar. De geheele familie Kruger nam deel in de beweging, die vier jaar duurde, tot groote ergernis der Engel sehen, welken het evenwel niet konden ver hinderen, al peinsde de Regeering te Lon den voortdurend op middelen om de Boeren binnen haar grenzen te houden. Maar de vernederingen der Engelsche ambtenaren, die hen wel uitzogen, maar niet bescherm den tegen de Kaffers, waren te groot, de vrijheidszucht zat te veel in het bloed dier oude Hollanders. Paul heeft gedurende den vierjarigen „trek" de helden en aanvoerders der Boeren persoonlijk gekend. De „Verkla ring"' van Piet Retief, uitgevaardigd vóór zij Kaapland verlieten, schijnt Oom Paul als model te hebben genomen voor zijn par lementaire speechen en diplomatieke cor respondenties. „Wij veriaten aldus besluit dit Boe- ren-document, hetwelk men niet kan lezen Groote trein-diefstal in Amerika. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op den Chicago and North Western spoor- wee een brutale trein-dielstal gepleegd. Tegen middernacht werd tusschen Maple Task en Kalb een trein tot stilstaan gebracht door gemaskerde roovers, die den postwagen en de brandkast openbraken en daaruit voor een bedrag van ongeveer 25,000 pd. st. aan geld medenamen. liet verbranden van vuilnis te Hamburg. Op het 22e congres van de Duitscbe ver- eeniging ter bevordering der volksgezondheid heeft de heer Meyer de wijze beschreven, waarop men te Hamburg te weik gaat bij het verbranden der vuilnis. Het gebouw, waar dit geschiedt, bevat 36 oiens, naar het stelsel Horsfall; daarheen wordt, sedert den aanvang van 1896, al het vuil gebracht, dat afkomstig is van het cen- ti ale gedeelte der stad, dat wil zeggen, van ongeveer de helft der bevolking. Het staat zeer nabij de plaats, die het te bedienen heeft en het vuil woidt daarheen gebracht in volkomen gesloten, ijzeren wagens van vier kubieke meters inhoud. De verbranding geschiedt onder den invloed van een geweldigen stroom heete, droge lucht; men verbiandt er niet minder dan 7000 kilogram per oven en per dag, zonder daartoe eenige andere brandstof te gebruiken, dan die noodig is om de ovens aan te maken, De warmte toch, die bij de verbranding van het vuil zelf wordt ontwikkeld, dient om de dynamo's te drijven, die de noodigé' electriciteit leveren om de blaasbalgen in be weging te brengen, de lokalen electrisch te vellichten, enz. Afkoop van diefstal. Het is bekend, dat in vele streken, waar bandieten nog vrij spel hebben, gegoede personen zich voor elke aanranding of be- rooving kunnen vrijwaren door aan de iieeren roovers jaarlijks eene zekere afkoopsom te betalen. Minder bekend is het wellicht, dat de Engelsche Bank een dergelijk systeem toepast ten opzichte van de dieven, die haar bewijzen, dat zij in staat zijn haar te bestelen Voor het eerst werd zulk een premie uit gekeerd in 1850, Op zekeren dag ontvingen de gouverneuis van de Bank een bezoek van e-;n rioolwerker, die beweerde een onfeilbaar middel te hebben gevonden om door te drin gen in de kelders, waar het ongemunte goud en zilver wordt bewaard. De gouverneurs haalden de schouders op; zy meenden dat hun schatten achter ijzeren deuren en stee- nen muren, door gewapende schildwachten bewaakt, volkomen veilig waren. Maar de man hield zijn bewering zoo stijf vol, dat zij besloten hem de proef te laten nemen. Op een afgesproken tijd begaven zij zich nhar de kelders, en hoorden daar iets onder den grond beweger. Weldra kwam de rioolman triomfantelijk te voorschijn. De gou verneurs gaven hem een jaargeld van 2000 pd, st., en waren nog blijde, dat zij er zoo goedkoop afkwamen, want de kelder bevatte millioenen 'aan goud. Ongelukkig vond liet voorbeeld navolging. Aspnam-dieven en aspiranl-tnbrekers kwa men van alle zijden opz-tten. En de Bank on derzocht en overwoog ieder plan, en betaalde, in vei houding tot de kansen op wélslagen. Nog zeer onlangs heelt zij, naar liet «Journal des Déhats" mededeelt, zich voor eene som van 4000 pd. st. verzekerd van de «beschei denheid" van een jeugdig chemicus, die haai" aantoonde, dat hij instaat was het papier en het watermerk der bankbilletten geti ou welijk na te maken. De bank heeft sedert 1850 belangrijke sommen aan premiën uit betaald, maar zjj acht de daarvoor verkregen veiligheid niet te duur betaald. Vit de Slaats-Courant. Uitgesproken: 13 October. T. Jonkman, weduwe J. F. L van der Laan, zonder beroep, vroeger winke lierster, Amsterdam. Rechter-eomm. mr. S Slees wijk. Curator tnr. Paul Scholten. A. Kaspeis, huisvrouw van W. de Jong, zonder beioep, Amsterdam. Rechter comm. mr. S. Sieeswijk. Cur. mr. Paul Scholten. S. Olman, kolüehuishouder te Delft. Reeh ter-comm. jhr. mr. J. T. Sehnurbeque Boeije, Curator mt. P. IJssel de Schepper. -- A. Smit, metselaarsknecht, vroeger aan nemer van metselwerk te 's Gravenhage. Rech- zonder getroffen te worden wij verlaten het land onzer maagschap, de vruchtbare landouwen, waar wij verbazende verliezen en eindelooze kwellingen hebben geloden en doorstaan, en trekken in een vreemd land vol gevaren, in volkomen vertrouwen op een alziend, rechtvaardig God, vol genade cn goedertierenheid, Dien wij steeds zullen vreezen en Wien wij in allen ootmoed zul len trachten te gehoorzamen." Hoe sterk de Boeren toen. in aantal wa ren, heb ik nergens vermeld gevonden. Wel licht hebben zij ook geen telling gehouden, daar vaak ieder „trok" op eigen, gelegen heid of in „klompies". Kruger-zelf was reeds als 13-jarige knaap getuige van een der he vigste gevechten niet de Kaffers en nam het jaar daarop deel aan den oorlog tegen de Matabelen, die wel 150 doodon op het slag veld achterlieten, maar wier overschot in zijn vlucht al het vee der bijeengetrokken Boeren wegvoerde. De familie Kruger werd toen van den hongerdood gered door de mannen van Pieter Maritz. In 1838 werd een „klompie" Boeren, onder aanvoering van Piet Retief, door een groote horde Kaf fers overvallen en vermoord, wat ook den Engelsclien de schrik om het hart deed slaan, vooral toen daarop de slag volgde aan de Bloedrivier, waar 500 Boeren stre den tegen 12,000 Kaffers, die de nederlaag leden. Kruger was daarbij geweest, en op die wijze, steeds vechtend tegen wilden, (sr-comm. mr. C. Krabbe. Curator mr SI. Steenberghe. geheven: Sipkes, handelende onder de firma Blii Co., boekdrukker te Rotterdam* a •I, smid en koopman, en P. Desm'ares'bat* beiden te Tilburg. '0al£- (Jltlotln gen. LOTEN VAN FREIBURG (Kanton) van lRRv Trekking 30 Sept. Belaalb. 20 Jan. 1900 O A en Driel, ker, No 306 300 300 300 44474 300 1JMUIDEN, 16 October. Heden waren aan de markt stoomtrawlers Bruinviscb, Holland 4 nwt partijen schelviseh, kabeljauw, schol, tong,'tar- bot; zes kotters met 170 a 260 tongen, 15a3»" mandjes scbolletjes, schar; een sloep met weinig vangst, bestaande uit enkele levende en wat doeds schelviseh. Er werd betaaldvoor levende abelvisch, groote f 1.15 a 1.40, kleine fG30a 0.50 per stuk, groote doode schelviseh f950 n f 13, middel f5 a 7, kleine f 3 50 a 5, groote schol fll a f 12.50, middel f7 a f8.25,kleins f2.75 a f3 25, poontjes f 4.25 a f 1.60, schar f 1-70 a f2.20, alles per mand; groota tongen f0.75 a (0,80, middel f 0.40 a f0.45, kleine f0.20 a 0,25, kabeljauw f 1.10 a ff.60, rog 0.70 a 0.80, groote tarbot f6 a 7, middel f4 a f 5, kleine fl.50 a f 2.75, alles per stuk, Hoogwater «e Schiedam. Oct. 18; v.m. 3.07 nam. 3.30 19: 3.51 4.J2 Hoogte van bet water op de Rivieren. Berichten »an 16 October. LOBITH, 2 nur 's raidd. 10.42 Gov. 0.09 M. MAINZ, 12 uur 's roidd. 1.00 Gev. 0.05 M. KOBLENZ, 6 uur 's morg. 2.04 Gev. 0.00 II IBiER, 12 uur'smid. 1.04 Gev. 0.11 M. RUHRORT, 8 uur's morg. 1,30 Gew. 0.07 M. 'Zon en Haan. Zonsopg. Oct. 18 6.31 v.m, onderg. 4.58 n.m. 196.33 s 4.56 Volle Maan 18 Oct. Laatste kwartier 20 Och Rijnvrachten. RUHRORT, 16 Ociobor. Vrachten zijn vasterschepen, vooral klei nere, gezocht. Men betaalt voor schepen van middelbare grootte naar Rotterdam f2.j Schiedamf2.10. Vracht van Ruhrort naar Mannheim mk. 3.50 naar Frankfort mk. 3,75 per kar van 1700 kilo vrij sloepen en lichten, op water stand afladen M. 1.80. LONDEN, 16 October. Op de veemaikt werden aangevoerd: 1900 underon, 8000 schapen en lammeren, 15 kalve ren en varkens. Prijzen: beste lunrieren 2/4 a 4'8, schapen en lammeren 3/4 a 5/8, kalveren a varkens a /p.steen. HAMBURG, 16 October. Petroleum loco 7.85 brief, dito geld. Spiritus per Oct. 49i/a. Nov./Dec, 181/2Stemming kalm, BUDAPEST, 16 October. Tarwe kalm. NEW-YORK, 16 October. Oct. Nov. Dec jan, Mrt. Mei, Jlais.38 3/4 377/g Oct, Nov. Dec. Jan. Mrt. Mei, Tarwe. 76SjH79% 79 A O K N I# A. Geen wonder dat deze man, zooals trou wens al zijn stamgcuooten, ook een bijzon der godsdienstig leven leidde. Daar in de woeste wildernissen, werd steeds gebeden en gezongen. Het oude Dordtsclie Calvinisme, dat de Boeren van huis hadden medege bracht, kon. er, waar men als "t ware steeds in doodsgevaar verkeerde, niet ontaarden m los ongeloof en lichtzimiigen twijfel. B® stem van het woud zoo goed als het geluid der golven spreekt te luide van een. hoogere Macht boven den nietigen mensch. Hier gevoelde men dagelijks en elk uur van den dag, hoe weinig de mensch betee- kent, als hij aan ziehzelven en aan de na tuurkrachten is overgelaten. Daar, bij de aclitvuren in de wildernissen neergezeten, met vrouw en kinderen om zich heen, kon iedere Boer zich voorstellen, hoe de Aarts vaders geleefd hebben, van wie zij lazen in hun Bijbel. En men moet zich niet verwon deren, dat de Transvalere van heden óch eenigermate vergelijken met liet uitverko ren volk Gods, dat op bijzondere wijze uit de macht der Egyptenaren. is geraakt en door Gods wil is voorbeschikt tot groote dingen, ook om het geweld, de in hun oog onrechtmatige heerschappij der Britten te weerstaan. Slot volgt.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6