53"° Jaargang. Donderdag 19 October 1899. No. 10067. Tweede Blad. Oom IPaul. kte rd 8/i H in n pint UIT I) E PEKS. i BINNENLAND. Uit (le Staatscourant. U e in e n g d Nieuws. "/3§! eej iDalyji SCHIEDAMSCHE COURANT f Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.23. Franco per post fi. 1-65. prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: van 17 regels 90 cents; iedere regel meer '12'ft cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gralis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine mlrrrtentiët* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Xo. XS3. Transvaal. De heer V. schrijft in het uNederiandsehe Dagblad", dat hij niet gelooft dat alleen gouddorst de Engelschen in hun handelwijze tegenover Transvaal drijft, rZien wij juist, zegt hij, dan zijn het de verkiezingen in de Kaapkolonie, die allereerst den oorlog van Engelsch standpunt noodig hebben gemaakt. Toen de Afrikaanderpai tij het van de Engelsche partij gewonnen had, begreep Engeland, dat het vechten moest of zich op den duur het verlies van Zuid-Afrika getroosten. Toch zal het daartoe komen. Tenvijl de Engelschen van imperialisme droomen en van een groot Engelsch wereldrijk, gaat de stroom juist den anderen kant uit. Canada zal zich, vroeg of laat, wel bij Amerika aansluiten of door Amerika worden veroverd. De Vereenigde Staten van Australië zullen op den duur even zelfstandig worden, als Amerika nu is, en in de Vereenigde Staten van Afrika zal het Nedeilandsche element den boventoon voeren. Het Neder landsch zal daar de ofGcieele taal zijn. Volks plantingen gaan nu eenmaal, vroeg of laat, hun eigen gang, zooals volwassen kinderen het ouderlijk huis verlaten. Prof. H. Wefers Bettink rchrijft aan het jUtrechtsch Dagblad Ailerwege bespreekt men in de dagbladen de wensehelijkheid, dat men toch gelden inza- meie otn den nood van onze stamverwanten in Zuid-Afrika en van hun nagelaten be trekkingen te lenigen. Engeland bracht in twee dagen f 600,000 voor de Engelscheu bijeen; wij redeneeren nog steeds. Laat ieder, die hart voor de Zuid-Afrikannsche Republiek en den wakkeren Vrijstaat heeft, de hand aan den ploeg slaan. In den afgeioopen zomer werden mij van wege de Zuid-Afr. Vcreeniging lijsten ge zonden om daarop handteekeoingen te verza- melen; het gold een beroep op het Engelsche volk, lot behoud van den vrede. Wij weten, hoe tien duizenden met groote bereidwillig heid dit adres hebben geteekerid, maar ook weten wij, dat het, helaasI niet heeft mogen baten en roofzucht over rechtsgevoel heeft gezegevierd; de ooi log is begonnen. Ik heb nu aau hen, die zoo bereidwillig hun naam hadden gegeven, een inteekenlijst aangeboden voor geldeljjke bijdragen. Ik deed dit persoonlijk, werd evenwel met de meeste voorkomendheid ontvangen, ontving van nie mand een weigering en had in een paar uren ongeveer honderd gulden bijeen, groo- tendeels door personen uit den nijveren stand geschonken, Een busje gaf aan hen, die slechts een kleine gave missen konden, en liever niet op de lijst teekenden, gelegenheid otn van hunne instemming te doen blijken. Wanneer nu alleD, die persoonlijk hand- teekeningen hebben gevraagd, nu ook per soonlijk een inteekenlijst voor geldelijke bedragen aanbieden, ben ik overtuigd, dat er, waaneer dit door het geheele land ge schiedt, een zeer belangrijke som zal worden bijeengebracht, Groote gemeenten verdeele men in wijken, en in ieder dier wijken belaste zich iemand in die wijk bekend en vertrouwd, persoonlijk tot de inzameling. {Slot.) De jonge Paul werd al strijdend in 18-12 benoemd tot ondervcldkomet en drie jaar later tot veldkornet en hoogste ambtenaar in zijn district. Toen is er iets met hem ge beurd, wat nooit werd opgehelderd; want plotseling was hij verdwenen, om in de bos- schen een eenzaam kluizenaarsleven te lei den. Men zag hem eerst terug, toen er on der de verschillende Boerenhoofden ou- eenigheid was uitgebroken, waarbij hij de partij koos van Pretorius tegen Potgieter. Immers ook hierin verloochende het Ba- taafscke karakter zich niet zoodra het gevaar voor Engelschen en Kaffers wat be gon te luwen, kwam er onrust in Kerk en Staat, en onderling krakeel verhitte de ge moederen, als in de tijden der Arminianen en Gomaristen in het Moederland. Zeer veel heeft Kruger in die dagen ge daan om de eenheid te herstellen. Door zijn toedoen werd ook Pretoria gebouwd en als Hoofdvestiging van het gezag aangewezen. Reeds toen, terwijl hij eenvoudig militair bevelhebber was, streefde hij naar een sa mensmelting der drie Republieken, Lijden burg, Transvaal en Vrijstaat, maar zijn ar beid had niet het gewen sekte gevolg. De Het bijeengebrachte kan met nauwkeurige vermelding van de som aan de Zuid-Afri- kaausehe Vereeniging of aan een door haar daaitoe aangewezen commissie worden toe vertrouwd en beheerd worden, daarvan naar gelang van behoefte en omstandigheden uit keerende. Sympathie beluigen is uitnemendhare waarde blijkt echter het duidelijkst uit offer- vaaidigheid, Het »Dagblad" ontving een schrijven van een onzer artisten waarin hij naar aanleiding van den oproep svoor weduwen en weezen in ZuidAfiika", het heusche aanbod doet van een belangrijk werk van zijn hand. Hij zou dat schilderij willen bestemmen voor een verloting, waarvan de opbrengst zou kunoeu dienen tot stijving van het bijeen te bren gen fonds. sMisschien, zeer waarschijnlijk zelfszoo schrijft hij kon zulks dan aanleiding geven dat andere collega's met mijn welgemeend pogen instemden en mijn voorbeeld volgden" Het Dagblad", dit heusche aanbod ten zeerste waardeerende, nam het voorloopig gaarne aan, in afwachting, naar het hoopt, van de ontvangst van meer dergelijke be wijzen van sympathie met dit werk van liefde en geestdrift van de zijde onzer artisten. Het blad is dan gaarne bereid de zorg voor de met dat doei aan te bieden kunst werken en voor hun eventueele verloting aan een comité van bevoegde personen over te dragen. Lege rwet. Thans zijn aan de Tweede Kamer ter over weging aangeboden de ontwerpen van de wet tot reorganisatie van onze levende strijdkrach ten en van die tot wijziging van de militiewet. In het onderstaand uittreksel zyn de hoofd beginselen thans volledig vermeld en is een juister opgaaf wat de kosten aangaat opge nomen. De hoofdbeginselen zijn in 36 artikelen saamgevat als volgt: lo. afschaffing der schutterijen en vervan ging daaivan door een landweer; 2o. de sterkte van het jaarltjksch militie-contingent bedraagt met inbegrip van 500 zee-miüciens 17500 man,' waarvan 12300 man voor volle dige oefening en 5200 man voor verbotte oefening (van 4 maanden) zullen worden opgeroepen. Deze zoogenaamde 4 maanden dienen in vredestijd ter vervanging van het thans be slaande bljjvend gedeelte en in oorlogstijd voor aanvullings-reserve. Voor den dienst als 4-maanders zullen, in mindering van boven genoemd aantal, vrijwilligers worden aange nomen dezen geven daardoor hun kans op vryloting prijs, maar genieten het voordeel dat voor hen de geheele eerste oefeningstijd en nagenoeg al de herhalingsoefeningen in de wintermaanden vallen. Tot deze vrijwillige verbintenis worden iutussehen alleen zij toegelaten, die door han- denaibeid helpen voorzien in de behoeften van het gezin waartoe zij behooren of waarin zij zijn opgenomen. De volledige oefening kan voor beredenen hoogstens 18, voor onbe- redenen hoogstens 12 maanden bedragen; de organisatie berust echter op een eersten oefeningstijd van deze laatsten van pl m. 8l/s maand. 3o. wettelijke verplichte herhalingsoefe ningen van 12 weken voor de onberedenen, die niet meer dan 8!/s maand voor eerste oefening onder de wapenen zijn geweest, dus vestiging der republiek Transvaal kan op die wijze gerekend worden te zijn. geschied in 1852, terwijl de Oranje-Yrijstaat eerst na de ontruiming door de Engelschen, dus van 1854 dateert. Alhoewel verdediger van liet gezag, koes terde Kruger een onvcrwinlijko haat tegen dwingelandij en eerzucht en aarzelde niet, zich aan het hoofd der Boeren te stellen, die in 1864 president Selioeman afzetten en Pretorius in zijn plaats benoemden. Toen vooral lieerschten groote verwarring en anarchie in Transvaal en scheen het dappe re volk door zijn onbegrijpelijke twistziekte rijp voor den. ondergang. In dit opzicht vooral kan Kruger als dc grondvester van den Staat worden beschouwd, wijl hij in een 35-tal jaren zoodanig heeft gemanoeuvreerd, dat er langzamerhand orde is gekomen in den chaos en dat men thans als dén man rondom zijn President staat,""bereid om met hem te overwinnen of onlder te gaan. Kruger, eerst onderoommandant en toch leiider van den „coup d'étab" tegen Selioe man, werd onder Pretorius opperbevelheb ber, zoo dikwijls en overal waar er gestre den moest worden. En dat deed hij met de onversaagdheid van 'n Macchabeeër. Steeds vooraan, nooit ontbrekend op het gevaar lijkste punt, nooit ziek, nooit gewond, vaak strijdend met de geweerkolf te midden eener troep zwarten, die wel zijn kleederen, ook voor de 4 maaneters. Bij langer verblijf onder de wapenen voor eeiste oefening, wor den de herhalingsoefeningen verminderd. Voor de bereden wapens duren de hei ha lirtgsoefeningen 6 weken of mindet. 4o. de diensttijd bediaagt voor de onbere den wapens 8 jaar in het leger en 7 jaar in de landweer; voor de bereden wapens 8 jaar in het leger. 5o. de tusschentijdsche inlijvingen worden afgeschaft: de inlijving geschiedt tweemaal per jaar, nl. tusschen 1 en 15 Maart en tus- schen 1 en 10 November. 6o. afschaffing van de vrijstelling van eenige zoons. 7o. Het Nederlanderschap wordt een van de gror dslagen voor dienstplichtigheid. De in Duitschlaod en België vertoevende Nederla- deis zijn tot inschrijving gehouden. 8o. Vermeerdering der infanterie tot 12 regimenten (waarvan één grenadiers en ja gers^ makende 48 bataljons a 4 compag nieën veld-infanterie en '2 regimenten (te za nten 9 bataljons ii 5 comp.), vesting-infan terie; de bestaande regimenten veld-artilleiie worden elk met ééne afdeeling van 2 batte rijen uitgebreid. 9o. indeeling van de pontonniers bij de genietroepen, waarvan een regiment wordt gevormd lOo. oprichting van afzonderlijke admini stratie-troepen en van eene algetneene gym- nastiekschool llo. het leger zal behalve uit enkele speciale korpsen, zooals de rijdende artillerie, de torpedisten enz. bestaan uit 3 samengestelde divisiën elk van 3 regi menten veld-infanterie, 1 regiment cavalerie en 1 regiment veld-artillerie1 reserve-divisie van 3 regimenten veld-infanterie, en •2afdeeiingen vesting-troepen, elk bestaande uit 1 regiment vesting-inlanterie, resp. van 5 en 4 bataljons en 2 regimenten vesting- at lilierievan deze afdeelingen ressorteert er éen onder den commandant van de Nieu we Hollandsche Waterlinie. 12o. Den rang van luitenant-generaal kun nen bekleedende commandant van de re serve-divisie. tevens aangewezen commandant van liet veldlegerde chef van den generalen staf en de commandant der stelling van Am sterdam. 13o. Afschaffing van de rangen van luite nant-kolonel en majoor en vervanging daar van respectievelijk door overste der le en der 2e klasse. 14o. Verdeeling van het rijk in 36 land weerdistricten en afschaffing, in verband daarmede, van den prBvincialen staf en van de militiecommissarissen. 15o. Aan militie-kader woiden gerekend benoodigd ie zijn 633 luitenants, 1402 on derofficieren en 2306 korporaals; in de samen stelling van het vaste kader, beneden den rang vau officier, komt nagenoeg geen ver andering. 16o. De jaarlijksdse kosten zullen voor leger en landweer te zamen in ronde som 2th ton meer bedragen dan in 1897 was uitgetrokken voor leger en schutterij. Hierbij is met in aanmerking genomen wat door de leden der schutterijen zelve wordt betaald of door werkverzuiming wordt gemist. Worden deze cijfers welke natuurlijk slechts be naderd kunnen worden in rekening ge bracht, dan zou de nieuwe organisatie minder kosibr.tr zijn dan die in 1897. Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur der posterijen en tele graphic heeft bepaald dat, behalve den23en van elke maand van Amsterdam via Marseille maar nooit ziju huid. met hun assegaaien konden beschadigen, kreeg hij den schrik onder, de inboorlingen, die hem vreesden als een duivel, maar hem ook weldra acht ten als een edelmoedig en zachtaardig man, omdat hij nimmer een druppel bloed ver goot, als hij niet werd ■aangevallen, en ten strengste alle wreedheid van zijn onderlieb- benden Le keer ging. In hun oog was deze blanke een wonderlijk wezen, niet van deze aarde. Ivruger moet van dit bijgeloof vaak gebruik hebben gemaakt, maar nooit tot schade van de arme „schepsels". Een en an der gaf hem intusschen ook groot overwicht op de Boeren, terwijl de Engelschen in het Kaapland don indruk ondergingen van zijn superioriteit boven hun eigen regeerders en ambtenaren. Aau de gebeurtenissen die nu volgden nam Kruger slechts in zooverre deel, dat hij te allen tijde het gezag hielp handhaven, totdat hij in 1876 tot vice-president der Re publiek werd gekozen. Er was evenwel een sterke partij in de Republiek, die Burgers een te zwak regent oordeelde en die Paul noopte, zich in '77 eandidaat te stellen voor liet presidium. Kruger zag het oppergezag langzaam naar zich toe komen, maar oefen de geduld, want eerst in 'b volgend jaar, na dat hij de ziel was geweest van het verzet tegen de annexatie der Transvaal onder Shepstone, werd hij tot President gekozen. met de stoomschepen van de Compagnie des mes^ageries maritime.*, ook brieven eri andere stukken naar Transvaal en den Orauje-Vrij staat kunnen worden gezonden: den G>-n November, den 4en December en den len Januari e. k. van Amsterdam via Napels met de stoomschepen van de Duitsche Oost-Ahika- lijn. Pakketten voor de Zuid-Afiikaansche Re publiek en den OiUnje-Vrijstaat woiden tij delijk uitsluitend over Duitechland verzonden. handenarbeid. Naar wij vernemen, heeft de Mini-ter van Binnenlandsche Zaken de heeren W. Middel- veld Viersen, districts-schoolcpziener te Mid delbui g, P. H. van der Leij, directeur der rijkskweekschool te Alkmaar, uitgenoodigd den «Informationscursus" voor handenarbeid te Leipzig bij te wonen. Deze cursus wordt gehouden van 16 tot 26 October en is bestemd om scliooS-autoriteiten een denkbeeld te geven van wat de Handen- aibeid wil en bedoelt en welke plaats hij in het onderwijs moet innemen. Yoor dat doel worden er een reeks van voordrachten gehou den en proeflessen gegeven, terwijl ook de deelnemers onderling tot discussie worden opgewekt Dr. J. II. Gunning Wz., die zelfs vroeger een dergelijkea cursus bijwoonde en daarvan verslag uit bi acht, vestigde onlangs de aan dacht op dezen tweeden cursus en sprak de hoop uit, dat enkele Nederlandsche school- autoriteiten er aan mochten deelnemen. Het doet ons genoegen, dat Minister Goeman Borgesius dit thans heeft willen bevorde ren. (sSchoolblad") Het Nut. Onze Haailemsche correspondent schrijft: Gisteravond vergaderde het hier gevestigde Nutdepartement, Behalve een aantal punten vatt huislioudelijken aard kwam ook op de agenda voor het uitbrengen van verslag dooi de afgevaardigden ter algetneene vergadering. Dit gescbiedd- bij monde van mr. II. J D. D. Enschede, die o. a. herinnerde aan liet op die vergadering voorgevallen incident. Naar aanleiding namelijk van eert opmer king, door den algemeenen voorzitter gemaakt over liet departement Haariem (dat in zijn voor de algomeene vergadering gehouden bijeenkomst zich tegen een reeks van rooi- slellingen der agenda verklaaid bad) dienden de aigevaardigden van Haarlem na oveileg met den president van het dep. op den twee den dag der algetneene vergadering een ver klaring in. Hierin sprak het dep. Haarlem als zijne rneeniug uit, dat het in de openingsrede aan het dep. gedaan verwijt een principieel ver schil betreft. De meening van het ïlep. richt zich vooral tegen de velerlei telkens benoemde commies en tegen de eindelijk verschijnende rapporten, die niet genoeg belangstelling vin den. Naar de meening van hit dep, kan de Maatschappij nuttiger werkzaam wezen zoo dat liet zich dan ook voorstelde tijdig zijn denkbeelden te belichamen in een voorste], waarover de eerstvolgende algetneene vergade ring zich zal kunnen uitspreken. Ten vervolge hieiop werd nu door de ver gadering van Haarlemsch departement be sloten, spoedig de leden van dit departement bijeen te roepen, om te beraadslagen over een ontvverp-voorstel, dat voor het bestuur zal worden ingediend. Idioten en achterlijken. Gisteren werd te Utrecht de algetneene vergadering gehouden van de Vereen, tot Chr. vei zorging van idioten en achterlijke De nederlaag der Engelschen onder Chelms ford was hot sein tot den vrijheidsoorlog, die in 1S84 eindigde met do conventie van Pretoria, waarover cf liever waaromheen nu weer de strijd is ontbrand. IIoc heeft Kruger het zoo ver gekregen, dat er als ware het een electrisclie stroom is opgewekt in heel het Hollandsche ele ment aan do Kaap 1 De haat der Engel schen spreekt van heerschzuclit, van hui chelarij. Natuurlijk, tegen hen, die zich de geboren heerschers achten, is elk wederstre ven een onrechtmatige daad. Het begrip, dat ook andere volken hun aandeel w i 1- 1 c n en kunnen hebben in het bescha ven en organiseeren van nieuwe Staten, is nog niet tot de Britsche hersenkas doorge drongen, en dat deze Boor zijn eiscli daad werkelijk heeft getoond c.n geratificeerd, schijnt een gruwel der gruwelen. Bovendien is voor een Engelschman geen andere gods dienst denkbaar dan waarin hij wordt voor gegaan door een „clergyman" van Harer Majesteit® „Hooge Kerk En Kruger wil daarvan niets weten. Hij is houder ook van cenig kerkelijk leergezag; hij preekt zelf voor zijn volk. Dapper veldoverste, wakker en wijs staatsman en godsdienstleeraar die, na Cromwell, in zijn historie nooit zelfs twee dezer functies in één persoon ver eenigd heeft gezien. Die godsdienstzin voor al moet huichelarij wezen. En aan zulke kinderen: 's Heeren Loo. onder presidium van ds. J. C. van Schelven, die de vergade ring inet gebed opende. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Kortlang, bleeit, dat het aantal leden en begunstigers thans 4170 bedraagt, dat der cot respondenten 510. Het aantal patiënten is 170, terwijl er 7 in gezinnen verpleegd wor den. De gebouwen verkoelen in goeden staat. De stoomwasscheiij is gereed gekomen, 'ater de waterleiding. De toestand der geldmiddelen is niet on bevredigend. Hoewel de uitgaven f48.622.lGVa hooger waren dan de inkomsten f48.216.94, weid dit nadeelig saldo uit het vooideelig des voriiten jaars gedekt. Ue balans winst bedt aagt f 426.22. De heeren Chevallier en Eisma werden als bestuursleden herkozen. Ds. J. Wisse van Gouda hield een referaat over: Tweeërlei Levensbeschouwing. Te Nijmegen, heeft een alg. vergadering plaats gehad van de Vereeniging van spoor wegambtenaren Voorzorg". Veel belangrijks was er niet aan de orde, uitsluitend zaken van huislioudelijken aard. Op voorstel van 875 ledeu, werd hei eere lidmaatschap der Vereeniging toegekend aan den heer Van Duyl, buitengewoon lid te Hil versum. Het aftredende bestuur werd herkozen en bestaat uit de heerenM. G. Van Duyl, ingenieur te Hilversum, J. C. Evers, eerelid te Utrecht, F. J. Haitgerink, controleur te Utiecht, L. Muller, stationchef te Eindhoven, W. G. Notebos, hoofdopzichter te Breda, J. II. Van Kysbergen, inspecteur der Exploit, te Groningen, J. F. A. D. Schreinmacher, werktuigkundige te Tilburg, A. De Looy, handelsagent te Zutpher, F. E. Lefrère, stationschef te Giers, J, J. Van Beuningen, inspect. der Exploit, te Rotterdam, A. Labrijn, hoofdopzichter te Zwolle. Bij Kon. besluit is aan mf. J. Kruseman op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend als i echter-plaatsv. in de Recht bank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als- zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. beduit is aan den luit. ter zee 2e kl. R. W. Bosssevain vergunning verleend tot liet waarnemen van een particuliere be trekking buiten het zeewezen voor den tijd vau een jaar, ingaande 21 Oct. 1899, onder •dilstaod van non-aciiviteitstrakiement en zonder opklimming in de ranglijst. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve- tweede luit. bij het wapen der inf. en wel bij het 8e regt., de vaandrig G. J. Theissen, van genoemd korps. Bjj Kon. besluit is bepaald dat L. Taat, thans havenmeester van de vissehershaven te IJmuiden, met ingang van 16 Oct. 1899 zal dienst doen als havenmeester van hei kanaal door Walcheren, te Vlissmgen. Bij Kon. besiuit is de officier-machinist 2e kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst J. J. Kriottei', met ingang van 1 Nov. a.s., bevor derd tot officier-machinist le klasse. 3de klasse met-rooken. Sedert de invoering van coupés sniet roc ken" ook voor de 3e klasse op onze spoor wegen, heeft zeker menigeen gedacht, dat de reiziger 3e klasse ook recht op zulk een coupé had. Dit blijkt slechts waar te zijn zoolang er plaats is in zulke coupés. Een reiziger, die onlangs in liet station hén geeft zoowel do oude. Waller als zijn jonge spruit Sant gaarne den bloedneus Reeds in den aanvang heb ik doen uitko men, dat het vooral zijn groote kennis is van de middenstof v n de elementen waarin hij leeft, die hem in deze den weg heeft ge wezen. Kruger kent al de Boeren, en hij kent ook al de Engelschen van de Kaap, en hij weet dat hetgeen komen gaat, komt om dat het moest. Zich eraan onttrekken kan noch w i 1 hij, en een Engel uit den Hemel zou noodig wezen om hem te zeggen dat hij zich moest gewonnen geven. Die onverzette lijkheid heeft hij echter ook geput uit zijn volk zelf. Kruger toch heeft, zoo lang hij President der Transvaal is, .liet opgehouden te leven met zijn volk. Hij Reeft zich niet boven den. gewonen Boer gesteld. Hoewel een schat rijk man, bewoont hij een eenvoudig land- liuis en vertoont alleen eenige staatsie wan neer zijn ambt het vordert. Want dat het gezag met ecnigeu luister moet worden om kleed, ook dat heeft hij in zijn Bijbel gele zen. Maar overigens is bij de meest genaak bare man van al de Vrijboeren, zonder dat hij er ooit een vleit of zich verlaagt tot een laf opzitter en pootjesgever. Zijn huis staat voor ieder open, die hem in zijn vrije uren wat te vragen heeft. En zoo druk wordt daarvan gebruik gemaakt, dat de Volksraad den President 300 pond sterling toestaat i <f°. FN r? IS v^§

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5