53"c Jaargang. Zaterdag 28 October 1899. Eerste Blacl No. 10075. Maar een mensch! BUITENLAND. êtó, 30I- rte SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dragelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureac Boterstraat 68. 'M-l'Hlill Prijs der Advertentiën: Van 17 regels fl. 0.90; iedere recel meer VI'-'2 cents. Reclames 30 cents per regel. Grootc letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jsleine acLr.ertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 27 Oct. '99. Be oorlog. Een waarschuwing. Wij moeten vandaag beginnen met een waarschuwing. Herhaaldelijk worden er doer een Rotterdamsch blad', dat liet wel eens meer met de waarbei-i op een akkoord je gooit, berichten over deu oorlog de we reld ingezonden, die totaal bezijden de waarheid zijn, waarvoor althans elk gege ven ontbreekt. Zoo deed het gisteren velen gelooven dat de Boei*en de St. Lucia-baai hadden bezet Daarvan is niet het minste hekend; de naam der baai is zelfs in geen- telegram genoemd. Men zij dus voorzichtig met dergelijke be richten, en overtuige zieh eerst van hetgeen bladen die niet op sensatie werken, der waarheid getrouw, mededeeleu. Engelsche berichten. De Engelsche regeering speelt, onzes in ziens, hoog spel. Er is een geest van impe rialisme, van jingoisme in het Engelsche volk gevaren, maar met dat al is het nog steeds het volk dat van oudsher zijn rech ten en vrijheden liet vastleggen in char ters, clat nooit van één recht afstand heeft gedaan en koningsbloed geen te duren prijs achtte voor de beveiliging der oude rechten. Nog is het de natie die ons en de geheele wereld schonk grondwet en ministerieele verantwoordelijkheid. Het Engelsche volk is paramount poirer in den Staat. En dat zelfde volk, al heeft het zich een roes gedronken van bedwelmend imperialis me, zou zich laten misleiden door de minis ters, zou zich overwinningen op de mouw laten spelden die later blijken meer van ne derlagen dan van triomfen weg te hebben De Britschc regcering oefent een scherpe censuur op alle uit Zuid-Afrika komende berichtenaan de Engelsche pers zij de zorg gelaten voor een contra-eensuur op do smakelijke schoteltjes die het legerbestuur in de offieieele keuken van op zich zelf vaak weinig animeerend materiaal weet te fabriceeren. Er zijn al bladen wij noe men de „Daily Chronicle" en de „West- minster Gazette" die met een hartig „Dank je wel" den ministericelen schotel van zieh afschuiven en boven de regeerings- pastei de voorkeur geven aan roggebrood metspek, waarbij men weet wat men krijgt, al ligt het wel wat zwaar op de maag. Chamberlain moge er kalm en gerust on der blijven ai slingert Patrick O'Brien hom het welverdiende verwijt in het gezicht dat zijn. hand evenzeer met bloed bevlekt is als die van den ergsten misdadiger, de «taatssecretaris van koloniën hoede zieh voor de woede van het volk, wanneer het bemerkt dat men het om den tuin leidt. Engeland's geschiedenis in verschillende cri- tieke tijden is een waarschuwing voor de re geering. DOQE no, nst, [of- vel, IDA BOY-ED. 23) Martha, de aanstaande van Reinald, had erg tegen de ontmoeting met haar mooie aanstaande schoonzuster opgezien, van "wie de Mühlauei-s en de officieren zei den, dat zij ongenaakbaar trotsch en akelig verstandig was. Nu hield Sabine het blon de, frissche meisje in haar armen geklemd, kuste haar op de wangen on zeide toen den beelen dag nog vele goede, lieve woorden tegen haar. Martha was gelukkig en droeg van. dit uur af een. letterlijke vereering aan de zuster van haar aanstaande toe. Met va der Yoigtstedt, een vroolij'k inan van zes en veertig jaren, eoquetteerde Sabine letter lijk, zoodab deze meer dan eens waar derend „Drommels! dat is een aardig wijf je!" dacht. Mevrouw Voigtstcdt was het vroeg oud geworden evenbeeld van. haar Martha; maar toch geleek haar kleine, dik ke gestalte nog sprekend op die van haar dochter. Alleen om haar lichtblauwe oogen vertoonden zich reeds vele rimpels, en een bittere trek strekte zich van het st-ompe reusje bot aan de dikke lippen uit. Men zeide, dat Mijnheer Voigtstcdt aan zijn. vrouw veel reden tot jaloezie gaf. In al len gevalle jiad hij een plompe manier, er ®ver te schertsen, dat vrouwen niet meer deugden, als zij haar eerste jeugd achter j6?, hadden. Sabine vond nu herhaal delijk een sprekende gelijkenis tusschen de ®°oder, die er nog jeugdig, en de dochter, die er al ouwelijk uitzag, hetgeen Mevrouw 'Mgtetedt graag wilde hooren. Met Martha's kleine, half volwassen zus- N a t al. Terwijl de eerste berichten over de ge beurtenissen in Natal blijkbaar de waar heid ontwricht hebben, hooren wij, nu de waarheid door den wand van tendentieus gefantaseer begint te sijpelen, bijna niets meer. Maar wat er komt, versterkt voortdu rend de meening dat liet succes in Natal voorloopig aan de zijde der Boeren, niet aan die der Engekchen is. Allereerst het eerste gevecht, van Vrij dag 20 October, bij Dundee. Het is onwaar dat de Engelsehen vijf kanonnen der Boe ren hebben veroverd; uit Transvaalsche en Engelsche berichten blijkt dat, en het tele gram uit Pretoria via Lorenco Marquez zegt dat integendeel de Boeren op de E11- geisehen een maxini-kanon hebben veroverd. Indien de Engelsclien hier- dus eenig succes hebben gehad, dan mag het toch wel een zeer twijfelachtige overwinning heeten. Duidelijk blijkt dit uit het Engelsche te legram uit Glencoe van den 23stem Het zegt, dat de Engelsclien, na de overwinning op Vrijdag, meenden voor enkele dagen van dm vijand bevrijd te zijn, maar weldra za gen zij, dat zij zich daarin volmaakt hadden vergist. Inderdaad, reeds den volgenden dag viel de hoofdmacht onder Joubert hen op het lijf en dwong de Engelsclien Dundee te ver laten met affitrrlatuiff der (/eirundni. Im mers, het bericht dat generaal Symons die toch aan zijn wonden bezweken is overleden was, i= door Joubert aan generaal White gezonden. Het verlaten der stad, zonder de gewon den te kunnen meevoeren, gelijkt meer op een vlucht dan op een terugtocht om tacti sche redenen. Evenzoo is 't met het gevecht bij Elands laagte. Berichten van Transvaalsche zijde brengen de ontzaglijke verhezen der Boeren Lenig op 10(1 dooden en gewonden, toch nog een respectabel cijfermaar heel wat lager dan de overdreven Engelsche berichten. Dat White geen voordeel heeft getrokken van deze „overwinning", maar op Ladysmith terug moest gaan, pleit voor het vermoeden dat ook hier, als bij Dundee Hill, liet effect zeer gering was. En het vermiste escadron huzaren Men leze hierover als over andere wapenfeiten dc meening van onzen Engelsclien corres pondent in ons Tweede Blad van hedc-n. Zo- ker is het thans dat dit escadron door een zijner oud-officieren op vermoedelijk 84, minstens CO man geschat met al zijn of ficieren door de Boeren is gevangen geno- en. Nog erger is het met den terugtocht van Yule op Ladysmith en White's poging om hem de hand te reiken. Veilig mag men aannemen dat White daar aanvankelijk on danks de „overwinning" aan de Modder spruit en hij Rietfontein niet is geslaagd. Er is ook een bericht, dat Yule reeds te Ladysmith was, toen White daar van ltiet- fontein terugkeerde Trouwens in dit ge vecht zijn ook weder de verliezen der En gelsclien zwaar geweest: over de honderd iian dooden en gewonden. Zelfs zouden de Boeren maar 9 dooden en gewonden hebben gehad, terwijl de Engel sclien 100 man aan dooden en gewonden ter en haar broer, een langen slungel, die ten gevolge van zijn onhandigheid anderen al door stootte en trapte, praatte zij alleraar digst. Zij huichelde niet. Het was haar een be hoefte des harten, haar broeder geluikkig te maken, aan allen genoegen te versohaffen. Haar ziel was als bevleugeld. En terwijl zij met deze vreemde, ach, haar zoo wild vreemde menschen intiem lachte en praatte, zag zij aldoor dien langen, zwijgenden, wei sprekenden blik vóór zich. De dag liep ten einde en men reed naar huis terug. Leo en Mill? huilden, waren doodmoe en vielen eindelijk in slaap, met hun hoofdjes tegen de schouders van Sabine en Lize leunende; want nu zat Lizc ook 11 het rijtuig. En dat was maar goed ook want Milly werd erg misselijk en braakte over den kant van het rijtuig heen. De op- perbaljuw pruttelde er over, dat men op Wendessen de kinderen overvoerd had en dat hij zelf van den Bordeaux van Voigt stcdt den volgenden dag wel haarpijn zou hebben, en zeide, dat Reinald aldaar her vormend zou moeten optreden. Het scheen, dat de vele genoegens van den dag allen in een slechte luim gebracht hadden, en dat alles, wat men aan beminlijkheid bezat-, ver bruikt en uitgeput was. I11 de straten van Miihlau brandden de gaslantaarns al, toen men eindelijk vóór het huis stilhield en de vermoeide kinderen uit het rijtuig droeg. Sabine gevoelde zieh doodop, toen zij ein* delijik in haar bed lag. Het was een ver moeiende dag geweest. 'tWas een kra-clits- erspilling, eigenlijk zonder doel en reden. Want werd Reinalds geluk daardoor ver hoogd, dat de Reide familiën zich een gehee- len dag lang in plotseling ontstane intimi- veiloren en de Boeien een honderdia) gevan genen maakten. Er zou dus gegronde reden zijn om van een overwinning der Boeren te spreken. Nu staan White en Yule te Ladysmith met 8000 man. De spoorweg tusschen Elandslaagte en het Engelsche kamp is door den vijand vernield, wiens hoofdmacht, 10,000 man sterk, vooruitrukt en reeds de stad nadert. In White's linkerfin 't staat bij Bestors Farm het ongeveer 9000 man sterke korps Vrijstate; Mogelijk is het ook dat de Boerenmacht die zich in Zoeloe-land, bij Melmoth. heeft vertoornd, niet naar de zee rukt, zooals wij gisteren vermoedden, maar een omtrekken de beweging over Pietemiaritzburg bewerk stelligt om de Engelsclien in den rug te vallen. Zeker is bet dat bij Ladysmith dc strijd zeer ernstig zal zijn. Een groot voordeel heb ben de Engeischen in hun waaiselrijnlijk èn in sterkte èn in bediening superieure ar tillerie. Of onder de 8000 man die White vo-lgens den „Temps"-correspondent onder zijn beve len heeft, leeds begrepen is de versterking uit Pietermaritzburg, waarvan een telegram gewaagt, weten wij niet. Hoe het zijis de berekening van den correspondent juist, dan zijn de Boeren verre de meerderen in aan tal, terwijl hun positie niet slecht schijnt. Men wachte zich echter nu den toestand te gunstig voor dc Boeren in tc zien. Ook al wordt bij Ladysmith door lion een overwin ning behaald, sir Redvers Buil er is in aantocht met versterkingen, en bezuiden Ladysmith wordt het voortrukken voor de Boeren steeds gevaarlijker. I n h e t N o 0 r d e 11 en li e t W e s t c n. Ook in het Noorden, aan de Rhodesi-sche grens, is gevochten. De basis der Engelsche troepen daar is Tuli. Het telegram uit Kaapstad is zeer onvolledig en onklaar. Waarschijnlijk zijn de Boeren de Krokodil rivier overgetrokken bij Rhodes Drift en zijn daar in gevecht gekomen met de man nen van kolonel Plunier uit Tuli. Aan wel ke zijde is dc overwinning geweest? Het bericht dat uit Pretoria herkomstig is. zegt het niet. Is de Engelsche censuur misschien weer aan 't werk geweest? Te Mafeking was den 2Gen volgens Engel sche berichten alles wel. Maar sinds hebben de Boeren Dinsdag en Woensdag de stad gebombardeerd, blijkbaar met succes. Ver scheiden huizen stonden in brand. Het is dus te betwijfelen of Badeit-Po-weLl het nog lang kan houden. Over Kimberlev komen nu weer wat meer berichten. Er schijnt een vrij geregel de berichtendienst te zijn gevormd door stoutmoedige ruiters uit de streek om Kim- berley die door de liniön der Boeren weten heen te* dringen en zoodoende tijding uit de „benauwde veste" overbrengen naar De Aar. Het is een stout stuk, wanneer men bedenkt dat de Boeren tot aan ITopetown, 90 K.M. zuidelijk van Kimberley aan de Oranje-rivier, hun troepen vooruitgescho ven hebben. ITopetown ligt ongeveer hal verwege Kimberley en De Aar. Maandagavond kwam zulk een. koerici te De Aar aan met een hoogst avontuurlij- teit wederkeerig krampachtig voor elkander trachtten te interesseeren? ïlad zij den ge- lieelen dag één enkel woord gehoord, dat haar geest had opgewekt of ook maar haar begrippen opgeklaard En hoe rijk was dien morgen dat ééne korte uur voor haar geweest Zij gunde aan haar broer het geluk, dat hij gevonden had, als hij zich z ij n geluk dan zóó dacht. Suzanna Osterroth die zou zeker meer voor hem geweest zijn. Die was ook een gezond en eenvoudig meisje, evenals Martha. En daarbij was Suzanna zeer ontwikkeld. Naast liaar zou Reinald geen boer geworden zijn. Naast Martha ech ter Ik heb mijn broer met den dag van he den verloren, dacht Sabine nog. Maar zij gevoelde zich met dat al niet ar mer dan te voren. V. Mijnheer V011 ITallendorf was het met zich zelf eens geworden. Zooals het bij en gagementen, sterfgevallen en andere fami- iievoorvallen pleegt te gaan, had men te Miihlau en oo-k in het officierencasino de financieele omstandigheden der Voigtstedts en der Deubens besproken. ITallendorf hield den opperbaljuw tot dusverre voor iemand met een klein kapitaaltje, met welks rente zijn zoon voor een gedeelte wellicht de te geringe opbrengst van Heinsdorf moest aan vullen. Dat had hij altijd zeer betreurd, om dat zijn verliefdheid op de mooie Sabine zich nu nooit anders dan in een weinig coquet- tecren mocht uiten. Bij de koele houding der jeugdige weduwe was zijn liefde echter gedurig meer aangewakkerd, en hij had dik wijls oogenblikken, waarop hij zich voor een ongelukkigett minnaar hield en zich zelf diep beklaagde. ken tocht. De man was zóó uitgeput, dat hij nog juist zijn berichten kon overgeven aa.11 den kommandaiit; toen viel hij bewus teloos neer. Hij was Zondagsmorgens vóór het aanbreken van den dag uit Kimberley gereden en ontsnapte alleen door zijn uit nemende terreinkennis aan een verwoede vervolging. Eindelijk slaagde hij er in ecu hoeve te bereiken waar hij een vcrsch paard vroeg. De eigenaar was op de hand der En gelsclien, maar had gehoord dat dc gevrees de generaal Cronjé Kimberley zou aanval len en achtte het raadzamer de partij, die hij als de verliezende beschouwde, geen diensten meer tc bewijzen. De bode reed daarop naar een hoeve in zijn eigen district, waar zijn verloofde woonde. Daar aangeko men, vernam hij dat er gewapende Boeren in de keuken waren;dus zette hij zijn tocht op zijn afgemat paard voort. Weldra viel het dier neder en bleef dood liggen op zijn berijder. Dc man b wijdde zich met moeite en verloor daarbij een paar vingers. Toch ging hij voort, al loopende zijn gewonde hand verbindende. Toen de tweede dag be gon te dagen, bereikte hij een hoeve, waar hij voor geld en goede woorden een versch paard kreeg. E11 zoo kwam de man uitgeput te De Aar. Veel nieuws brengen de boden echter niet. Geruststellende verzekeringen genoeg over de sterkte der plaats, den moed der bezetting, de energie van Rhodesook dat de waterleiding niet is afgesneden. E11 leu gens ook, bijv. dat president Kruger een hoeve van 120 IL.A. met huis en veestapel heeft uitgeloofd voor wie den gehate» Rho des dood of lovend te Pretoria levert. Een vraag. Zou men onder zoo groote ge varen cn moeilijkheden boden uitzenden a's het niet was om op hulp, op spoedige hulp aan te dringen? Zou het waarlijk al leen zijn om geruststellende tijding over te brengen, dat flinke ruiters paarden dood rijden en hun eigen leven op het spel zet ten Wie het geloove, wij niet. ITet komt ons voor dat men te Kimberley wel degelijk zier bezorgd is. E11 hoe ,1 't anders, waai de communicatie geheel ..fgesneden en de omliggende streek blijkbaar geheel in han den der Boeren is? Windsorton en Klip- dam, noordelijk van Kimberley. zijn door hen bezet; Douglas in het Westen zal wel spoedig volgen. Verschillende berichten. Een der hoogst geplaatste ambtenaren der Zuid-Afrik. Republiek moet den verlegen- wooidiger Van Dal/.iel verklaard hebben, dat een vriendschappelijke regeling thans nog niet geheel en al onmogelijk was. President Steyn heeft een proclamatie gericht tot de Llasueto's, waarin hij hen ilit- noodigt neutraal te blijden, er op wijzende dat er viede heerscht tusschen de Boeien en de Basoeto's en dat den laatelen geen leed zal geschieden, wanneer zij de Engelsclien niet helpen. De hoofden der Basoelo's moeten in een door den Engelsclien resident bijgewoonde wrgadering trouw hebben beloofd aan Gioot- Biitannië. Nu vernam hij, dat de opperbaljuw een zeer vermogend man wasde cijfers, die er geuoemd werden, en welke de burgemeester, die het wel weten moest, tegenover hem be vestigde, klonken hem zeer liefelijk in de ooien. Bovendien beviel liet hem ook heel goed, dat de opperbaljuw slechts de helft van zijn vermogen, het gedeelte, dat zijn zoon eenmaal zou erven, in de zaak van Heinsdorf had gelaten. Oo-k hadden de schier gierige oudelui ternauwernood de helft van hun rente noodig en deden zij op die -wijze hun kapitaal voortdurend aan groeien. Hallendorf hield rekening met omstan digheden en getallen en kwam daardoor tot het volgende besluit: vroeger zou de opper baljuw met zijn aanleg tot knijperigheid iederen officier, die geen vermogen bezat, als echtgenoot voor zijn doen ter afgewezen hebbenintusschcn zijn ook gierige ouders, als hun dochter reeds een ongelukkig leven achter zich heeft, gaarne tot het brengen van een offer bereidvan een groote som behoefde de oude man geen afstand te doenhet was al voldoende, als lrij aan zijn dochter een jaarlijksche toelage van 6 a S000 Mark toestond; van de goede stem ming, waarin de vader door het engage ment van zijn zoon gekomen was, moest ge bruik gemaakt worden; Reinald Deuben kon aan zijn ouden heer voorhouden, dat een kapitein in allen gevalle geen slechte partij was en dat men toch eventueel Sabi ne, die zooveel geleden had, ook aan een kapitein zonder vermogen niet zou kunnen weigeren. Bovendien zijn engagementen al tijd aanstekelijkde oude Deuben was nu toch met het goedkeuren van engagementen bezig. Zóó daclit Hallendorf. Dat Sabine en hij Kolonel Schiel heeft volgens de «Standard" bij Elanddaagte beide beenea verloren. Bij Elandslnagte is nog gesneuveld De Jonge, diiecteur van ondeiwjjs in Transvaal. Woensdag is te Kaapstad een batterij aangekomen en een bataiilon infanterie uit Nalai. Het 3de bataiilon garde-grenadiers, 1000 man sterk, is te Gibialtar ingescheept op de Goorkh a. Kolonel Colville en verschei den officieren gaan mede. De volgende maand gaan 4716 man met 135 officieren naar Zuid-Afrika als aanvul- lingsti oppen. De Duitsche Staatscourant maakt bekend dat te Aden door Engeland een censuur wordt geoefend op de telegrammen over den kabel naar Zanzibar en Lorenfo-Maiquez. Telegrammen in overeengekomen taal worden niet toegelaten gebruik der Engelsche taal is, om moeilijkheden ie vooikomen, ge- wenschl. In liet Lagerhuis. Verschillende punten van belang zijn gis teren in het Lageihuis ter sprake gekomen. Allereerst vroeg sir Ellis A«hmead B.irilett inlichtingen omtrent de Swazis, of hen liet Engelsche protectoraat zal worden aaogebo- en of zij in hunne oude rechten zullen wor den hersteld. De staatssecretaris van koloniën, Chamber lain, antwoordde, dat de Engelsche consul op 14 October Swaziland verlaten heelt, doch de opdracht had, voor zijn vertrek het voor- naarnsie hoofd te waarschuvvan, zijn volk rustig te houden en niet tusschenbeide te komen in den 001 log, die een zaak der blanken is. II ij meende dat de Transvaalsche Regce ring haar ambtenaren uit Zwaziland terug trok. Op de tweede vraag van Sir Ellis Ashmead Baitlett antwoordde Chamberlain, dat de regcering nog niet in staat is, op dat punt eenige veiklaring af te leggen. De onder-staatssecretaris van oorlog Wynd- liam veiklaaide, dat geen kogels met holle punt (dum-dum-kogels en No. 4) in den «trijd in Zuid-Afrika gebruikt worden. Minister Balfour sprak over de Delagoa- baat-quaes tip. Hij vei klaarde, dat de beslissing der scheidsrechters in de zaak van den Dela- goabaai-spoorweg nog niet gegeven is, doch binnenkort vei wacht kan woiden, Wyudham deelde nog mede, dat het be richt van den dood van generaal Symons door generaal Jout ei t onder betuiging van leed wezen gezonden is aan generaal White. Dit (eit versterkt het vermoeden dat generaal Yule de gewonden te Dundee moest achter laten. Te Mafeking was, volgens zijne be richten, alles wel. Eindelijk sprak Wyndham over den verple gingsdienst in Natal. Er zijn genoeg ver- plegtngsmiddelen wellicht kan er echter te veel noodig zijn, wanneer de Engelsclien voor een groot aantal gewonde Boeren moeten zorg dragen. Er woiden echter zooveel moge lijk maatiegelen genomen. r Oeiucngde iNcdedecIlngen. Steeds krachtiger worden de geruchten dat de Duitsche regeering spoedig weder elkander bij nadere kennismaking wel eens niet zouden kunnen meevallen, daaraan dacht hij niet Zijn gedachten snelden reeds zóó ver vooruit-, dat Lij er aan dacht, voor een kommando in een groot garnizoen te „werken". Met zulk een vrouw moest nien in de wereld verkeeren. Die liielp carrière maken. Hij nam Deuben als „kameraad" in den arm, maar liet hem eerst beloven, dat hij noch aan Sabine noch aan haar ouders voor loopig een syllabe daarvan, zou verraden. Ilemald wilde er graag de hand toe leeneu, dat Hallendorf en Sabine eenige malen zoo wel bij hem als op Wendessen te zamen uitgenoodigd zouden worden; hij was zelf zóó gelukkig met zijn Martha, dat hij zijn zuster ook graag gelukkig zou gezien heb ben. Hij besprak de zaak met zijn Martha, en deze was er erg mee ingenomen, zulk een verbintenis in de hand tc mogen werken en tot stand te helpen brengen. ITallendorf, die lang en mager was. en 7.00 wat als een kip op liooge pooten liep, hetgeen hem met zijn langen, lichtblonden snorbaard iets karakteristieks gaf, vroeg al lereerst eeu crediet bij de klecderkas van het regiment aan en vernieuwde een en an der aan zijn uniform. Hij kreeg een aanmoediging door de con travisite, die de opperbaljuw bij hem af legde, waarvoor de oude heer een tijd koos, waarop zijn als wacht bij het raam gepos teerde vrouw opgemerkt had, dat Hallen dorf uitgegaan was, hetgeen deze natuur lijk niet kon vermoeden. Hij vond het visi tekaartje bij zijn thuiskomst op zijn tafel liggen en dacht: O zoo! (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1