53"° Jaargang. Zondag 29 en Maandag 30 October 1899. No. 10076. Eerste Blad Maar een rnensch! Artikel 243 der Gemeentewet. BUITENLAND. if- SP,HIED Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. «MliM'li Prijs der Advertentiën: van 1—7 regels 90 cents; iedere regel meer 12% cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine u&eertentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 133. II. (Slot.) De hoofdelijke omslag van Schiedam is ingericht naar het nieuwe artikel 243. Al thans op de verordening tot heffing van een plaatselijke directe belasting naar liet inko- komen in deze gemeente, vastgesteld 7 jfaart 1899 en gewijzigd 27 April 1899, is de Koninklijke goedkeuring verkregen. Vol gens die verordening wordt, ter berekening ran bet belastbaar inkomen, van elk inko men afgetrokken een bedrag van f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud en bovendien f 25 voor ieder eigen of stiefkind beneden 18 jaar, dat geen eigen middel van bestaan heeft. Ieder belastingschuldige wordt, naar mate van zijn belastbaar inkomen, gerang schikt in een der klassen van een tabel en aangeslagen naar het minimum-cijfer dier klasse. De eerste dier klassen omvat belast bare inkomens van f 1 tot beneden f 100. Nu zullen do belastingschuldigen, die in de bed'oelde eerste klasse worden gerang schikt, daardoor_ zeker niet erg bezwaard worden. Immers, daar zij worden aangesla gen naar liet minimum-cijfor dier klasse ad fl, zal, indien het percentage der heffing bijvoorbeeld op 31 bepaald is, huu aan slag de so-mma van 31 cents bedragen. Vol gens den rechtsregel, dat op minieme bedra gen niet gelet wordt-, kan men zulke aansla gen, die de aangewende moeite en kosten in het geheel niet loonen, veilig verwaaidoo- zen. Om het percentage te vinden, dat in ceni- ge verdere klassen van het werkelijk inko men betaald wordt, worde aangenomen dat elk belastingschuldige gemiddeld vier kin deren beneden 18 jaar te zijnen laste heeft. De aftrek bedraagt dan 400 benevens vier maal f 25 of in het geheel f500. Verder worde ondersteld, dat elk belastingschuldi ge een inkomen geniet ten bedrage van het gemiddeld cijfer der klasse waarin hij valt, plus de afgetrokken f 500. In de tweede klasse, omvattend belastbare inkomens van 100 tot beneden f 200, alzoo f 150 plus f 500 of in het geheel f 651). Zoo verkrijgt men, bij een percentage van waartoe deze week in den gemeente raad besloten is, in de volgende klassen de volgende heffing •aoraojjat ijfijoiiiaüj I ppppiwoS taqnuA aSvinooiacj oto-^reoi-ot OO C O O Ol o' d H* ai ei ei ei co icoioo o io ei »o ©j >c I. «s i> ei co co ei -• ei ri co co 05 ie i> ?-»o '4-f I I I I I aomoijnt rfii-npoM pjoppiuiDO P3 oooooooo »C lO lO O O IO C O ai>000öl,0 rH *-< ei co >o co *0SSBIH oooooooo oooooooo ei co ce ei ei co cm o ~r* ei co «5 CO CO R R tï ft 2 OOOOOOOO OOOOOOOO rt 71 tO O O O 1> O 1—1 CS co co co tw I t I oocjöjoooö OlWCHOHCOO H H Cl d IC DOOB IDA BOY-ED. 24) In den loop der week echter gebeurde er 'ets, dat de verwezenlijking van het plan de campagne van Hallendorf voorloopig onmo gelijk maakte. De kleine Leo kreeg in erge mate de mazelen, ofschoon doctor Sebold do vpidernie voor geweken verklaard had en er zich over uitliet, dat het tegen alle be rekening en verwachting was, dat Leo daar door aangetast werd, en dat het lijnrecht ®et de statistiek in strijd was. Dat maakte Sabine zeer ongeduldig, Of het nu volgens of in strijd met de ge neeskundige statistiek was, haar aangebe den jongen was ziek, en dat kwam voor haar «s moeder op hetzelfde neer, als wanneer "ij tijdens de epidemie ziek geworden was. •Zij trok terstond met den kleinen patiënt •j®ar de kamer op den zolder. Daar stonden •ogen den éénen muur drie kolossale kas ten, lichtgeeld met spikkeltjes geschilderd; daartusschen een ledekant. Aan den straat kant .waren twee ramendaartusscken -Wond, onder een smallen spiegel, een wasch- Feitelijk zijn dus, in de onderstelling dat elk belastingschuldige gemiddeld vier kindereu heeft, inkomens beneden f 600 slechts met 3J cents belast, om niet te zeg gen geheel vrijgesteld. Van een gemiddeld inkomen van f 650 wordt slechts 0.50 be taald. Bij een gemiddeld inkomen van f750 bedraagt de belasting echter reeds 0 86 om bij gemiddelde inkomens van f 1050 en f 1600 te stijgen tot 1.54 en 2.03 en ver der gelijk blijkt uit bovenstaande tabel. Bij een inkomen van f 6000 ongeveer over schrijdt de belasting de 3 terwijl de stij ging van het percentage in de hoogere klas sen nagenoeg onmerkbaar is, daar wegens den aftrek van f500 van elk inkomen de volle 31 nooit bereikt wordt. Kan een aldus werkende hoofdelijke om slag, mits in andere opzichten goed gere gold, gezegd worden aan de eisclien der bil lijkheid te voldoen? Ons antwoord moet ontkennend luiden. Vrijstelling en aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud zijn daarbij, voor belastingschuldigen met het gemiddeld aantal van vier kinderen, feite lijk tot f 600 opgedreven, ofschoon de tal rijke personen, die f 500 a f 600 inkomen genieten, zeer wel een matig bedrag aan de gemeentekas zouden kunnen betalen. De drijfveer tob die overdreven hooge vrijstel ling is denkelijk geweest, hen, wier inkomen liet vrijgesteld bedrag slechts weinig te bo ven gaat, zooveel doenlijk te sparen. Aan vankelijk is dit doel bereikt; een heffing van 0.53 van een inkomen van f 650 is gering. Maar in de derde klasse stijgt het percentage van beffing reeds aanmerkelijk, terwijl het ook in de overige klassen van kleine en matige inkomens sterk blijft klimmen. De toeneming van hot percen tage wordt eerst langzamer, waar het inko men zekeren welstand aanduidt, om voor aanzienlijke inkomens zoo goed als geheel tc verdwijnen. Deze fouten der Scbiedamsche verorde ning zullen overal worden teruggevonden, vraar het nieuwe artikel 243 der Gemeente wet wordt toegepast. Immers, zij zijn nood zakelijke gevolgen van het in dat artikel uedergelegde stelsel. Vrijstelling of aftrek van een bedrag voor noodzakelijk levenson derhoud, zonder progressieve heffing van liet overblijvend deel dei' inkomens, moet er noodwendig toe leiden of kleine inkomens boven het vrijgesteld bedrag veel te zwaar te treffen, of, wanneer men dit euvel ver mijden wil, d-c vrijstelling tc hoog op te drijven. Voorts is heb in dit stelsel onmoge lijk te ontgaan, dat het percentage der hef fing voor matige inkomens te snel omhoog gaat en voor aanzienlijke inkomens daaren tegen niet noemenswaardig meer stijgt. Hierbij komen de bezwaren, aan gelijke be lasting van de inkomsten uit arbeid en van die uit kapitaal verbonden. Ongelijkmatige druk, te zware belasting van den kleinen middelstand en te geringe belasting daar, waar bet draagvermogen zeer groot is, zie daar zoovele nadoelen, waaraan men bij toe passing van bet nieuwe artikel 243 onmoge lijk kan ontkomen. Nu wij, met de Scbiedamsche verordening in de band, de gebreken van bet stelsel voor een deel onder cijfers gebracht hebben, zal bet ons niet moeilijk vallen de vraag te be antwoorden, of oen progressievo belasting- beffing, gelijk tot heden in zeer vele ge meenten werkt, de vermogende ingezetenen tafel. In dit ongezellige vertrek buisde Sa bine nu. Leo's bedje stond iu bet midden daarvan. En omdat zijn oogen hem pijn de den, waren de gordijnen altijd neergelaten. Vele dagen achtereen bad hij een hevige koorts, en Sabine verging bijna van angst. Zij waakte dag en naclit bij den kleine, en doctor Sebald maakte zich wel een beetje ongerust. Hij bad. Sabine voor onpractiseh gehou den, ook niet voor bijzonder zelfopofferend en geduldig, eu op den eersten dag der ziek te op bet nemen van een ziekenverpleegster aangedrongen, hetgeen Sabine beslist wei gerde. Nu zag llij, dat de verpleging zóó was, dat hij haar zelf „onverbeterlijk" noemde. Met waardeering gewaagde bij daarvan tegen baar ouders, die met trots en aandoening zeiden, dat dit bij Sabine van zelf sprak. Maar tegelijkertijd zuchtten en klaagden zij dikwijls over al bet ongerief, dat de ziekte voor hen meebracht. Aan de mpertinente Lize kon men Milly dag noch nacht toevertrouwen. Sebold drukte bun deelnemend de hand. Voor Sabine kropen de dagen zoo lang zaam om. Zij meende, dat bet er wel al hon derd moesten zijn. Eu toch waren het er nog maar aoht. Buiten regende bet aldoor. Sabino hoorde de regendroppels tegen de te zwaar treft en de minder gegoeden te zeer ontziet. Natuurlijk is het wel mogelijk een pro gressie uit te denken, die onbillijk zou wer ken. Een zoodanige namelijk, die er op is aangelegd zeer enkele vermogende ingezete nen eener gemeente buitensporig zwaar te treffen, ten einde de lasten der overigen on evenredig te verlichten. Er zouden Friesche gemeenten zijn te noemen, die bij den uiterst benardeu staat, waarin haar geldmiddelen eenige jaren geleden verkeerden, in meerde re of mindere mate in dit kwaad vervallen zijn. Of zij er zijde mede gesponnen hebben, zal nog te bezien staan. Vermogende lieden, wieir het verblijf in een gemeente op deze wijze nadeelig en onaangenaam gemaakt wordt, zullen allicht bedacht worden op ver huizing naar een andere gemeente, waar hun geen zoodanige bejegening te wachten staat. De kans hierop moet praeventief wer ken, althans ten gevolge hebben dat buiten sporig zware belasting van enkelen niet dan bij uitzondering wordt beproefd. Acht men dit niet voldoende en ziet men ook in de vereisen te Koninklijke goedkeuring geen af- doenden waarborg, dan kan men bij de wet grenzen stellen aan de progressie, die bij de regeling der hoofdelijke omslagen zal mo gen worden toegepast, en aldus schadelijke uitwassen voorkomen. In de meeste gemeenten, waar tot heden progressieve belastmghcfing plaats vindt, wordt de progressie echter niet misbruikt, maar is zij veeleer een alleszins normaal middel om bij de regeling van den hoofde- lijken omslag behoorlijk rekening te houden met de draagkracht der belastingschuldi gen. Die draagkracht wordt niet alleen be paald door hun inkomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat iemand met een kleiner inkomen een grooter draagvermogen bezit dan een ander, wiens inkomen groo ter is. De samenstelling van het gezin, waar mede bij hot nieuwe artikel 243 rekening gehouden wordt, kan thans ter zijde worden gelatenmaar wel dient de aandacht te worden gevestigd oji de bronnen, waaruit bet inkomen voortvloeit. Een inkomen uit kapitaal blijft bestaan, ook wanneer de be zitter van het kapitaal overlijdt; zijn nala tenschap gaat dan op zijn erfgenamen over. Doch een inkomen uit arbeid houdt op met liet overlijden van dengene die het geniet, zoo niet reeds bij zijn leven, namelijk wan neer zijn werkkracht door den last der jaren teniet gaat. Hij moet dus als voorzichtig huisvader een deel van zijn inkomen afzon deren voor zijn onderhoud op zijn ouden dag, of althans voor dat der zijnen na zijn dood. Hieruit volgt, dat hetzelfde inkomen een grooter draagvermogen aanwijst, wan neer hot verkregen wordt uit kapitaal, dan wanneer liet door arbeid verworven wordt. Een belastingstelsel is sleclits billijk te noe men, wanneer het de ingezetenen treft naar elang van hun draagvermogenen daar hiermede bij andere plaatselijke belastingen weinig of geen rekening kan geliouden wor den, dient er op Le worden gelet bij de re geling van den lioofdelijken omslag, door minder zware belasting van de inkomsten uit arbeid dan van die uit kapitaal. Er is echter meer. Wanneer het inkomen zich boven het benoodigde voor levenson derhoud verheft, valt in de draagkracht zel ve progressie waar te nemen. Op het deel van het inkomen, dat uoodig is om den he ruiten kletteren. Zij zag den grauwen, tries- tigen hemel niet, want het papieren gordijn verborg de wereld voor haar blik. Aan den overkant ging Hallendorf dik wijls vóór zijn raam staan en keek naar bo ven, naar liet zolderkamertje. Altijd nog neergelaten gordijnenMaar deze ziekte was een geschikte gelegenheid om Sabine telkens aan hem te herinneren. lederen mor gen zond hij zijn bediende om te vragen, hoe het met Leo ging. Dikwijls bracht deze ook een paar rozen mee met de bijvoeging: „Van den kapitein voor zijn klein vriend je." Sabine was daardoor diep getroffen. Zooveel gevoel had zij bij Hallendorf vol strekt niet verwacht. Zij schaamde zicli, dat zij dikwijls met zijn zonderlingen gang den spot gedreven had, en dacht er over na, hoe zij hem na Leo's herstel haar dank zou kun nen betuigen en hem een wederdienst be wijzen. De zielsangsten, waaraan zij in dezen tijd blootgesteld was, bereikten in een zekeren bangen nacht hun toppunt. Er woedde een lievig onwedor. Bliksem schichten en donderslagen volgden elkaar onafgebroken op. Het blceke schijnsel van het nachtlichtje werd alle oogenbliklceu door het hemelvuur overvleugeld. Beneden in huis was het levendig, want de opperbal- zitter voor gebrek te behoeden, volgen dee- leu, bestemd ter vervulling van behoeften, die zich evenzeer in hoogc mate opdringen. Een inkomen, eenigzins hooger dan hetgeen onmisbaar is om in do nooddruft van het gezin te voorzien, is bijna evenzeer noodig als het noodzakelijk minimum. Bij verdere stijging van bet inkomen kunnen hoogst wenschelijke uitgaven \yorden gedaan; dan uitgaven, die ook nog wenschelijk zijn; en zoo vervolgens, in afdalende reeks wat de mate van noodzakelijkheid betreft, totdat zich eenige weelde begint te openbaren. In omgekeerde rede van de noodzakelijkheid der uitgaven, die uit het inkomen kunnen worden gedaan, stijgt de draagkracht van den bezitter. Van liet volstrekt noodzake lijk inkomen, kan niets voor belasting wor den afgestaan; van liet bijna evenzeer uoo- dage slechts zeer weinig; van het hoogst nuttige reeds iets meer. Zoo gaat liet voort, totdat het deel van het inkomen bereikt wordt, dat dient om m uitgaven van weelde te voorzien en in ruimere mate belastbaar is. Weelde is overigens een zeer betrekkelijk begrip. Hetgeen voor den een weelde is, zal de ander onmisbaar achten. Hieruit volgt, dat de betrekkelijke draagkracht met de stijging van het inkomen nog toeneemt, na dat reeds in eenige uitgaven van weelde kan worden voorzien. Met dit progressief karakter van het draagvermogen moet een billijke belasting heffing rekening houden. Van liet inkomen, dat na aftrek van het bemoodigde voor le vensonderhoud overblijft, behooren de op eenvolgende deelen te wonden belast naar een percentage, geleidelijk opklimmend van een minimum tot een maximum. Dit laat- ste is niet meer dan billijk, omdat er bij stijging van het inkomen een zeker punt komt, waarop alle werkelijke behoeften ten volle zijn bevredigd, zoodat daarboven nog slechts uitgaven van weelde tc doen zijn. Daar behoort de progressie haar grens tc hebben. Tot progressieve belastingheffing in dezen zin dient aan do gemeenten vrijheid te wor den gelaten. Daardoor worden bij behoor lijke regeling, waarvoor ook liet hooger ge zag kan waken, noch de minder gegoeden te zeer ontzien, uocli de vermogenden te zwaar getroffen. Daarentegen is het hoogst onbillijk, de gemeenten te persen in het keurslijf van een wetsartikel, dat niet kan worden toegepast zonder in grove fouten tc vervallen. Dit is te onbillijker, omdat hot Rijk zelf doet hetgeen het aan do gemeenten ver biedt. Bij de vermogens- en bedrijfsbelas tingen wordt, behalve vrijstelling eu aftrek van een bedrag voor noodzakelijk levenson derhoud, eon geleidelijke progressie toege past en verschil gemaakt tussehen inkom sten uit- arbeid en uit kapitaal, in dien zin dat de laatste zwaarder belast worden. De genieenten mogen op deze belastingen geen opcenten heffen. Maar uict duidelijk is, waarom zij bij haar eigen belastingheffing niet zouden mogen te werk gaan naar de zelfde beginselen, die de Rijkswetgevcr juist en billijk heeft bevonden. Het nieuwe artikel 243 der Gemeentewet is dan ook een onhoudbaar artikel, waar van spoedige wijziging dringend noodig is. juw zou voor geen geld van de wereld bij een onweer in bed gebleven zijn. Sabine knielde met gevouwen handen naast het bedje van den kleine; haar ang stige oogen waren aldoor en. met schier on natuurlijke inspanning van al haar krach ten op het kind gevestigd. Zij bewaakte zijn gelaatstrekken, zijn kleur, zijn adem, zijn bewegingen. Hij ijlde. Kinderlijke eti geheel verwarde woorden kwamen er over zijn lip pen, en daaronder één, dat Sabine tot in het diepst van haar hart schokte. Hij riep om zijn papa! „Kijk eens, pa!" En dan, tussehen steunen, fluisteren, onrustigheid, weder „Pa, pa, een leeuw!" Uit den grond der ziel was de herinne ring weder bovengekomen, en wat liet kind in de opgewektheid van zijn kleinen geest door alle gebeurtenissen van den dag reods vergeten scheen, te hebben, was hem nu weer te binnen geschoten. Blijkbaar liielden zijn phantasieën zicli met het eerste en tegelijkertijd eenige be zoek bezig, dat Zeuthem met zijn zoontje aan den Zoölogischen Tuin had gebracht. Sabine sidderde en huiverde. Langs haar wangen biggelden tranen. Maar zij lette er niet op. Den volgenden morgen verklaarde Sebald Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 28 Oct. '99. Be oorlog. De toestand in Natal. Wanneer men deu toon der Engelsclie bladen vergelijkt met dien van een week ge leden na de zoogenaamde overwinning bij1 Dundee, dan is liet verschil inderdaad zeer merkwaardig te noemen. Voor het pralerig geroep over de meer derheid der Britsehe troepenmacht en de minachtend-medelijdende verzekeringen dat do Boeren zoo ontmoedigd zijn, is nu iu de plaats getreden ernstige, ja men mag gerust zeggen bezorgd-angstige bespreking van de positie der Britsdie strijdmacht. Er is reden voor. De Boeren hebben de Engelschen voor zich uitgedreven naar het Zuiden. Van overwimiignen der Engelsdie ti'oepen is geen sprake meer; men gaat zelfs zoo ver het Yule reeds als een hoogst ver dienstelijke daad aan te rekenen dat hij zijn leger te Ladysmith heeft weten te bren gen Was dat dan het doel van het vooruit schuiven van een legerkorps onder wijlen generaal Synions, sinds door Yule opge volgd, naar de sterke lijn Dundee-Glencoe 1 Zeer zeker niet. Blijkbaar wilde generaal White de Transvaalsche macht scheiden van de Vrijstaalsche die uit de Van Reenenspas Natal is binnengerukt. Symons moest aan de Transvaalsche Boeren in het Noorden liet hoofd bieden, zoo mogelijk hen over de grens terugwerpen. White zou hetzelfde doen met dc Vrijstaters in het Westen. Dit is niet gelukt. Bij Dundee Hill be haalde Synions een twijfelachtige overwin ning; maar Yule kon het den volgenden dag noch te Dundee noch te Glencoe hou den hij moest onder zeer ongunstige om standigheden terugwijken naar het Zuiden. En niet dan ten koste van. nieuwe groote offers is White er in geslaagd Yule's terug tocht op Ladysmith mogelijk te maken. Nu staat de vereenigde troepenmacht vun White en Yule te Ladysmith tegenover een veel sterker Boerenleger; spoedig zaj daar een beslissende slag volgen. Mag men de „Temps" gelooven, dan is de toestand voor de Engelschen zeer kritiek. Is het waar, dat de Boereu meester zijn van den spoorweg tussehen Ladysmith en Co- lenso, dan is het Engelsehe leger van alle zijden, ook in het Zuiden, door de Boeren ingesloten. Bezorgd zijn de Engelsclie bladen; zelfs de „Times" ziet haar eenige hoop in dc on begaanbaarheid der wegen ten gevolge van den regen, waardoor de Boeren in hun op- marsch zeer gehinderd zullen worden. Ook meent het blad dat de Boeren om Lady smith geen gunstige positie zullen vinden. En dan rekent de ..Times" op de spoe dige aanko-mst van sir Ilodvera Bulier met versterkingen. Den 9en November wordt de opperbevelhebber te Kaapstad verwacht; maar liet organ iseeren der groote leger macht met zijn kanonnen en trein noemt liet blad zelf een zeer moeilijke taak. Men mag dus aannemen dat hot half November zal worden, voordat de Engelsclie legerver- sterkingeu naar het ooi'logsterreiu gaan. Er is dus ptricuhuu in mora. Wachten is gevaarlijk. Joubert zal dit begrijpen en de Engelsehe legermacht zoo spoedig moge lijk aangrijpen. Elandsl a agtee ïi Rietfontein. Er komen nog telkens nieuwe berichten over de gevechten in de afgeloopen week. Over liet eerste gevecht bij Duudee de dat de crisis nu voorbij was en dat men het gevaar als geweken kon beschouwen. Hij beval aan Sabine een dagelijksche wande ling van minstens eeu half uur aan. Toen zij weigerde, haar kleinen jongen ook maar voor een minuut te verlaten en hem aan do weinig sympathieke Lize toe te vertrouwen, hield doctor Sebald haar voor, dat zij ook verplichtingen tegenover de kleine Misty had, die erg naar haar mama verlangde en met wie een ontmoeting sleclits raadzaam was na zich buiten eerst eens flink uitge- lucht te hebben. Dat zag de jonge vrouw m. Op den tienden dag nadat Leo ziek ge worden was, ondernam zij haar eerste wan deling. Zij sloeg den weg naar de heide in, waai- op droge, lage heuvelen een dennen- boschje de lucht met harsachtige geuren vervulde. Nog dreven er wolken in phantas- tisc-he groepen aan den hemel en deden do weinige plekjes blauwe lucht, die zichtbaar waren, des te donkerder blauw schijnen. De frissclie wind woei Sabine aangenaam in het gezicht. (Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1