53"e Jaargang. Zaterdag 4 November 1899. No. 10081. Eerste Blad Maar een mensch! BUITENLAND. lifegs'mwès**-». - SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dragelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaarjdingen (1. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pi-ijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—7 regels fl. 0.90iedere regel meer 121/2 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 3 November '99. De oorlog. Om Ladysmith, Er valt haast niet aan te twijfelen dat de Boeren er in geslaagd zijn Ladysmith te isoleeren. Er komen geen berichten meer van "White. Het laatste is van gisteren en meldde, naar men verzekert, dat de Engelschen zich handhaven. Daarop is gevolgd een depêche van den gouverneur van Natal dat sinds halfdtie 'smiddags de communicatie met Ladysmith is verstoord. Nu mogen de militaire autoriteiten daarin geen bevestiging zien van het 11 avas- bericht dat Ladysmith ingesloten en Colenso door de Boeren bezet is, ons komt het voor dat de Boeren wel degelijk in hun operaties geslaagd zijn en de stad met een gordel van troepen en geschut hebben omringd. Wij hadden gisteren een Londenscli tele gram, meldende dat volgens eeo depêche uit Ladysmith de Boeren in zuidoostelijke rich ting de stad voorbijtrokken. Die depêche, van Dinsdagavond 11 u. 40 m uit Ladysmith gedateerd, luidt in haar geheel: »De eer van den dag komt toe aan onze kanonniers. Het artillerie-wei k van de mari niers heeft groote bewondering gewekt in het geheele kamp. De Boeren werkten liaid met hun zware kanonnen, maar elk stul, werd reeds vroeg in den morgen tot zwijgen gebracht. ïOnze mannen wierpen een granaat in de batterij der Boeren, en toen hield liet vuren geheel op. sLater begonnen frissche batterijen der Boeren het vuur, maar weer werden bun kanonnen tot zwijgen gebracht. "Van avond heropenden zjj het vuur; onze artillerie ant woordde met succes. ïEen troepenmacht der Boeren trekt in zuid-zuidoostelijke richting. Hun doel is, naar men gelooft, de spoorlijn bij Colenso te be- zetten en de gemeenschap met Pieterman"tz- burg en Durban te verstoren. Zonder het plan van den generaal te willen onthullen, mag ik toch zeggen dat deze operatie voor zien is en maatregelen getroffen zijn ter verdediging van onze linie." Wij vinden dit telegram o.a, in de n West- minster Gazette". Eu in de volgende kolom onderaan staat, blpbnar op de pers eerst er in gevoegd, de veelzeggende mededeeling i>Er is reden om te gelooven dat de vijand de telegraaflijn tusschen Ladysmith en Dur ban heeft doorgesneden." De uitstekende en tot op het laatst bij gewerkte kaart van Paul Langhans nu geeft aan dat de telegraaflijn langs dea spoorweg loopt. Het is dus geen gewaagde conclusie, wanneer men aanneemt dat de Boeren ondanks de maatregelen waarvan het Central News- telegram spreekt, meester zijn van spoorweg en telegraaflijn. DOOP. IDA BOY-ED. 29) „Dat weet ik. Hallendorf heeft mij aan tafel verteld, dat hij op Heinsdorf genoo- digd is. Hallendorf spreekt heel dikwijls over u." Zij haalde de schouders op. Langzaam gingen zij den weg, die regelrecht naar het bosohje voerde, langs. De boom en staken zwart tegen den lichten avondhemel af. Geen windje bewoog hun toppen. Over het kleine vijvertje verspreidde zich een wit achtige nevel. Arnold liep naast Sabine voort. Het woord van het afseheidmemen moest gevon den worden. Zij wisten d'it niet te vinden. Eindelijk stak zij hen zwijgend de hand toe. Zij stonden reeds onder de boomen, en de duisternis viel al meer en meer. Hij keek baar in het bleeke gezicht; het kwam hem "voor, als w)as het smeekend naar hem opge heven, als vertoonden zich bittere brokken o® haar mond. En toch kon hij slechts haar fonkelende oogen duidelijk onderscheiden. Hij nam haar hand'. Met zijn beide han den hield, hij haar omklemd. „Goedennachtfluisterde Sabine. i.Goedennaoht I"/ zeide Arnold. Zijn hoofd boog zich naar haar voorover, en het hare wendde zich naar hem toe. Hij '/drukte haar een bus op het haar. -a weg. Hij kon haar witte japon in de verte nog zien, totdat zij binnen de poort ;iVam Heinsdorf verdSveen. Over de gebeurtenissen der laatste dagen weten wij dan ook niets met zekerheid. Vol gens geruchten is Colenso na een gevecht door de Boeren genomen. Te Colenso ligt de sleutel van White's positie de spoorbrug over de Tugela. Wanneer de Boeren deze vernielen, dan is voor langen tijd de Noord punt van Natal, die ingeklemd ligt tusschen Transvaal en den Viijstaat, gescheiden van Pietermaritzburg en Durban. En eenmaal ie Colenso, kunnen de Boeren die brug al zeer gemakkelijk vernielen. De militaire medewerker der Westm, Gaz noemt die brug een der zwakste punten in de Engelsche verdedigingslijn. Edn schot van een 40-ponder kan haar voor maanden on bruikbaar maken. White's positie is dus verre van aangenaam. Hoe optimistisch ook de laatste berichten mogen luiden, het geschut der Boeren schijnt wel degeljjk flink te werken. De ernstige verwonding van luitenant Ethelston van de Powerful bewijst althans dat de Boeren niet zonder succes de zware Engelsche marine-kanonnen onder vuur hebben genomen. Een maxim-kanon moet rernieid zijn. Men spreekt van een zeer ernstig gevecht bij Colenso, en indien generaal White inder daad flinke maatregelen heeft genomen tei bescherming der spoorlijn, dan is het zeer begrijpelijk dat te Colenso een gevecht is geleverd »niet minder hevig dan Maandag op Nicholson's Nek." De Engelschen zouden verslagen zijn door de Vrijstaters met een verlies van 1300 ft 15G0 man aau dooden, gewonden en avermisten", d.w.z, gevangenen. Deze cijfers komen ons echter zeer over dreven voor. Het is moeilijk te gelooven dat White een zoo groote macht naar Colenso heeft kunnen zenden. Zal White liet kunnen houden, twee, drie weken lang, totdat hem versterkingen kunnen werden toegezonden? Een vraag die voor ons moeilijk te beantwoorden is. De Engelsche bladen achten het mogelyk, mits White zich tot een strikt defensieve houding bepaalt. Maar ook dan nog lijkt het ons onwaarschijn lijk dat dit stadje, omringd door heuvelen waaiop de Boeren met hun zwaar geschut slaan, het lang zal kunnen uithouden tegen over een zeer machtigen vijand. Gaan of niet gaan? De vraag of do opperbevelhebber, sir H. Itcdivors Buller, al dan niet naar Natal muet gaan, nvord't ampel besproken in de Engelsche bladen. Do correspondent der „Daily Telegraph" meldt dab Buller met een deel van zijn staf van Kaapstad, naar Durban is vertrokken. Hij zou Dinsdagavond per trein naar East London zijn gereisd om daar de D u n o 11 o r Castle weer te vinden, die hem naar Dur ban zal brengen. Volgens de „Standard" gaat de opperbevel hebber naar Natal. Heb blad voegt er aan toe: „Hem is volkomen de vrije hand gelaten in Zuid-Afrika, met volledige bevoegdheid om af to wijken, van het plan de campagne dat in overleg met hem vóór zijn ver-trek door de militaire autoriteiten is opgemaakt. Het is een publiek geheim dat liet plan was Hoe still was heb al op heb plein en in het huisSlaperig en vermoeid scheen deze klei ne wereld te zijn. Dat deed Sabine goed. Niemand sprak te gen haar, vroeg haar iets, stoorde haar in haar overpeinzingen. Zij genoot letterlijk in die eenzaamheid, zij doorleefde nog eenanaal in haar gedachten dat laatste zwijgende en toch zoo oneindig zalige halfuur En terwijl het buiten stikdonkere nacht- werd en alle geluiden allengs geheel weg stierven, zat Sabine en schreef. Eenmaal hoorde zij nog de klapperende hoefslagen van een paard. Haar broeder kwam huis waarts gereden. Spoedig daarna knarste de groote poort op haar hengsels en viel kra kend in het slot. Toen bleef alles stil. Sabine kon haar hart niet gesloten hou den. Haar temperament drong er haar over machtig toe om zich te uiten. Zij moest het uitschreien en uitjubelen, wat haar geheel vervulde. Aan haar trouwe vriendin Suzan- 11a mocht zij openbaren, wat er in haar bin nenste omging. „Waarom zou ik voor je verbergen, wat ik voor mij zelf niet langer verbergen kan en wil Ik heb hem liefIk heb hem lief 1 Ik heb hem Kef 1Hoor je het wel Mis schien hebben al mijn brieven je dit reeds verraden. En misschien ontstel je daarvan. Ik heb den man lief, die mijn echtgenoot heeft doodgeschotenEn in mij is geen sid dering en geen vrees. I'k sta niet onder den druk der hopeloosheid. Iedere polslag zegt het mijhij heeft mij insgelijks lief. Zeg niet tegen mij, dat dit in mijn geval niet voldoende is om blijde in de hoop te zijn. Zeg niet tegen mij, dat de omstandigheden Arnold en mij van elkander scheiden. Ik beschouw die omstandigheden volstrekt niet als hinderpalen. van Kaapstad op to rukken naar Kimberley en van daar door den Vrijstaat naar Johan nesburg en Pretoria 0111 aldus de Boeren die 111 Natal zijn gevallen, te bedreigen met het verlies van hun verbindingslijnen met hun hoofdsteden. „In Natal aankomende," vervolgt het blad, „zal hij vellicht bevinden dai, eeaige wijzi ging in zijn veldtochtplannen noodzakelijk is. Maar men vermoedt dab hij in ieder geval uit Natal naar Kaapstad zal terugkeeren om zelf de toebereidselen te leiden en zijn plan de campagne uit te werken." Dat Buller het opperbevel in Natal van White zal gaan overnemen, is al heel onwaar schijnlijk. De „Daily Telegraph" merkt ten deze op dat de benoeming van White m zijn tegenwoordig kommando juist in September op Butler's verzoek is geschied. Da militaire medewerker der „Westminster Gaz." gelooft niet dat Buller in Natal blijft, zelfs niet dat hij er tijdelijk heen is gegaan. Oorspionkelijk lag het althans niet in zijn bedoeling naar Durban te gaan; wanneer lnj dit doet, dan is het omdat er een belangrijke verandering is gekomen in den toestand. Waartoe zou hij naar Natal gaan Om met White telegrafisch te conferee ren Maar Buller weet dat de communicatie zeer wel verstoord kan zijn, en daarenboven, indien de lijn m orde is, kan hij ook van Kaapstad uit White raadplegen. Waartoe dan Om zelf ie Ladysmith het bevel in handen te nemen 1 Er zou dan wel met meer beleid en tactiek gehandeld wor den; maar toch zou Buller met kunnen be letten dat Ladysmith geïsoleerd woidt. En wie zou dan het organiseeren der nieuwe le germacht moeten, leiden Als Buller werkelijk naai- Durban is ge gaan, dan maalct do schrijver daaruit op, dat een divisie van liet legerkorps dat in Zuid- Afrika wordt verwacht, in Durban zal wor den ontscheept. Alleen zal Buller zeer ze ker niet naai- Ladysmith gaan; misschien wol met ecu krachtige divisie die de Engel schen veigunt in Natal offensief op te tre den. Dat Buller volmacht heeft om naar bevind van zaken te handelen, is wel waarschijnlijk, ofsclioon hij natuurlijk per kabel in gemeen schap blijft met het ministerie van oorlog te Londen. Trouwens na de conferentie van Woensdag van de voornaamste ministers met generaal Wolseley, waaraan ook sir Evelyn Wood als Zuid-Afrikaansche specialiteit blijkt deelgenomen te hebben, zijn Buller te legrafische aanwijzingen gezonuen. Moeningeu en ca-itieken. Wij zeiden reeds dat de berichten over den toestand in Natal, ook over den slag bij La dysmith van Maandag, uiterst scliaarsohzijn. Een juist overzicht van den strijd die de En gelschen zoo duur te staan is gekomen, ont breekt nog. Maar dit schijnt onbetwistbaar: generaal White moge een ridderlijk, mannelijk soldaat zijn, de verplettering der lersdio fuseliers en der Gloucesters komt op zijn verantwoording en is niet te wijten aan de onlioudbaarheid der positie alleen. 'Eenige opmerkingen uit Engelsche bladen mogen hier nog haar plaats vindon. De „Westm. Gaz." stelt deze vraag: „Hoe „Denk toch eens na'! Zie toch eens een weinig om je heen 1 Herinner je je de ge schiedenis Witzow-Hamstra nog wel In alle gezellige kringen sprak men. al twee ja ren lang over Baron Witzow en Mevrouw Y011 Hamstra. Natuurlijk was Hamstra de laatste, die dit te weten kwam. Toen daagde hi] Witzow uit, en Witzow schoot hem dood en trouwde een jaar daarna met Mevrouw Von Hamstra „Verder nog die andere geschiedenis, die er met de Volkners gebeurd is. Mevrouw Von Barenburg leefde in een nameloos on gelukkig huwelijk, haar eigen ouders dron gen op een scheiding aan, iedereen wensch te haar de vrijheid toe. Zij won haar proces, en de rechtbank doelde haar de beide kinde ren toe. Later leerde zij Professor Volkner kennen en ging met hem een zeer, zeer ge lukkig huwelijk aan. Volkner werd voor de kinderen een teederminnend vader. Maar Barenburg vervolgde zijn vroegere vrouw en zijn kinderen. Meer dan eens moest Profes sor Volkner hem het doen van pogingen tot toenadering krachtdadig beletten. Tever geefs, Barenburg wist de kinderen op den weg naar school en op de wandeling op te sporen, trachtte invloed op hen te oefenen, wierp een schaduw over hun jeugdige vroo- lijkheid. Nu daagde Volkner den vroegeren echtgenoot zijner vrouw uit, en ditmaal be haalde het recht de overwinning: hij schoot Barenburg dood. „Van zulke geschiedenissen zou ik je wel een dozijn kunen vertellen. In de eerste speelde een gruwelijke misdaad mee, een vloekwaardige doodzonde. En. de beiden, die elkaar liefhadden, kregen elkander toch „Op Arnold en mij drukt geen schijn of schaduw van schuld. Wij leerden elkaar eerst kennen, toen i'k vrij was. wist sir Goorge White dat een paniek onder de muilezels ontstond, in aanmerking genomen dat hij getuige zijn totale onbekendheid met de ramp die de troepen op de linkerflank had getroffen geeneiiei gemeenschap daar mede onderhield Inderdaad, White's eerste telegram spreekt wel van de paniek onder de muilezels; hot bericht van de ramp kwam eerst een dag la- Ier. Met het blad, kunnen wij hopen dat dit belangrijke punt opgehelderd zal woiden. Heel wat scherper nog is de „Standard", welk blad schrijft „Uit White's eigen rapport blijkt aat hij twee zeer oncomplete bataljons zond, onge veer 1050 man in 't geheel [inderdaad spreekt White in zijn laatste rapport maai* van 10J compagnie, niet van 16, zooals de complete formatie omvat Red], met een batterij 7- pondera om den rechtervleugel om te trek ken van den vijand dien hij wist dat onge veer 18000 man telde Hij begon zijn rechter vleugel en zijn centrum kort 11a half tien te rug te trekken; maar zooals uit zijn eigen te legram blijkt, deed hij geenerlci poging om den linkervleugel te bevrijden uit de onhoud bare positie waarin liij dien had gebracht. Zoover als op de kaarlen te zien is, ligt de heuvel waarop de linkervleugel stand hield, ongeveer vier mijlen van Ladysmith; toch schijnt heb geknetter der salvo's onopge merkt te zijn gebleven, behalve door den cor respondent van de „Standard". Verscheiden uren nadat de hoofdslag reeds geëindigd was, vochten de Gloucesters en de Iersehe fuseliers dapper door, ongetwijfeld hun zakken vul lend met patronen die zij van hun doode en gewonde kameraden overnamen. Eerst hoopten zij nog op hulp, maar- ten laatste zul len zij met bitterheid geconstateerd moeten hebben, dat iemand een flater had begaan dat zij vergeten waren door den generaal en zijn staf, en dat hun, na hun Laatste patroon te hebben verscholen, niets restte dan over gave en gevangenschap 1e Pretoria geduren de den overigen oorlog." En de militaire medewerker der „Daily News" zegt: „Men moet vermoeden dat zij zelfs geen bereden ordonnansen mede haddenanders zou er zeker wel een in geslaagd zijn naar het kamp terug te keeren en den toestand mede te deelon. Het is moeilijk te begrijpen waar om toch niet eenige mannen dit deden, tenzij de Boeren hun nachtelijken marscli gevolgd en de verbinding afgesneden hadden." En de „Morning Post" wijst op het gomis aan cavalerie, die gemeenschap had. kunnen onderhouden tusschen de linkerflank en de hoofdkolonne. Het bladi verwijt den generaal dat hij te weinig waarde heeft gehecht aan éclaireurs. Do „Pioneer", het bekend© Engelsch-Indi- solie blad, wijst op dezelfde fout. Het blad zegt dat deze ramp haar gelijke niet heeft in de Britsche oorlogsgeschiedenis der laatste OÖ eernv, en aenifc de overgave van een zoo groo- te macht moeilijk te verschoonen voor wie er de verantwoordelijkheid voor draagt. Hoe de buitenlandsche pers over het ge beurde denkt, deelden wij reeds gisteren me de. Is heb niet wat al te brutaal dat de cor respondent der „Times" te Parijs durft zeg gen, dat de Fransche pers een voor de Engel schen zeer sympathieken toon aanslaat? „En zulke complicaties, als de arme vrouw van Professor Volkner beleefde, zijn volstrekt buitengesloten er leeft niemand, die aan. Arnold, mijn liefde en de genegen heid der kinderen misgunt. „Moet ik niet juist een wonderbare be schikking van het lob daarin zien, dab de man, die zooals je weet slechts ge dwongen duelleerde die mijn kinderen van hun vader beroofde, weder een vader voor hen zou kunnen zijn en zeker een betere, dan die overledene was? „Maar ik wil je nog meer zeggenzelfs als er schuld bestond, als mij ondergang be dreigde, ellende en doodIk heb hem lief en ik zal mijn geluk bemachtigen, eener we reld ten trots. Er bestaat geen hinderpaal, waar liefde is. Er bestaat geen vooroordeel, waar hartstocht spreekt. Er bestaat geen zelfverloochening voor den oppemiachtigen wil van het gevoel." VI. In een wanhopige stemming reed Arnold naar huis. Hij gevoelde hetdeze vlammen grepen hem aan, deze gloed verteerde hem. Zijn polsen sloegen. Hij verwensclite zijn noodlot. Het was hem, als was hij gedoemd gewor den, een onmanlijke rol te spelen, omdat hij de vrouw, die hem met haar liefde te ge- moet kwam, niet in zijn ai-men geklemd en haar dorstige lippen met kussen overladen had. Ik moet een man van eer blijvien, dacht hij. Aan hem stond het, te handelen en het gevaar te ontwijken, voordat zijn leven en het hare daarbij omkwam. Van de Amerikaansche bladen kan dit eer der gezegd worden, al noemt de „Sun" ook liet verlies bij Ladysmith de ernstigste slag smis menschenheugenis geleden. Het ooi-deel is over liet algemeen gunstig, wat betreft den uitslag van den oorlog De „World", die op de hand der Boe-ren is, meent daarentegen dat generaal White overgeleverd is aau de Boeren en noemt de En gel si be officieren slechte strategen. Blijk baar hebben zij in hun oorlogen met wilde volken de krijgskunst verleerd. Verspreide berichten. Voor de gebeurtenissen aan de Zuid- en Westgrens verwijzen wij naar de telegrammen. Korteüjk snmenvnttend kan men zeggen dat de Boeren Mafeking en Kimberley nauw insluiten, en dat zij krachtig de verdediging van den Vrijstaat tegen een inval uit de Kaapkolonie voorbereiden. Zij schijnen hun troepen voorwaarts te schuiven langs de spoorlijn Port ElizabethBloemfontein. Coles- berg moet door hen bezet zijn. Over Kimberley zegt een telegram van I Nov. van De Aar: Een vluchteling die te llopetown is aangekomen, meldt dat CüDO Boeren Kimberley omsingelen, langs alle wegen patrouilleeren en alle verbindingen die tocii reeds moeilijk waren, onmogelijk maken. De man is van oordeel dat meer dan de helft der Hollanders benoorden de Oranje-rivier zich tengevolge der Transvaal- sche en Vrijstaatsche annexatie bij de Boeren aansluiten. Ook de Hollanders in de Kaapkolonie schijnen niet te te best te vertrouwen. Sir A. Milner schijnt over hun houding aller minst gerust te zijn. Te begrijpen is het, wanneer het succes der Boeren in Natal hun moed heeft aangewakkerd. Een telegram uit llopetown van Dinsdag zegt, dat de Britsche ambtenaren van Klip- dam daar ztjn aangekomen. Zij berichten dat de Boeren die de stad bezetten, 1500 man telden en verscheiden kanonnen hadden. Het depaitement van oorlog maakt bekend dat in den slag bij Ladysmith van Maandag G officieren werden gedood en 9 gewond, teiwijl van de manschappen 54 sneuvelden en 231 weiden gekwetst. Engelsche bladen berekenen de geleden verhezen gedurende den veldtocht in Natai op 133 officieren en 783 minderen, onge rekend de verliezen in den slag bij Lady smith, De Westm. Gaz." komt tot een totaal van 2200, de sDaily Chronicle" tot slechts 1800 man. Zij schatten dan de gevangen genomen bataljons bij Ladysmith op niet meer dan 1000 man. Vermoedelijk is hun berekening te laag. Een telegram j> Exchange Telegraph Com pany" van Dinsdagmorgen 9 u. 25 uit Pieter maritzburg zegt: ^Achterblijvers van het Gloucester-regiment komen te Ladysmith aan. Een aantal muil dieren met een deel der bergbatterij komt eveneens het kamp binnen." Zou het waar zijn De correspondent der uStar" heeft Nichol son's Nek bezocht. Hij vond er eer twintigtal lijken en vele andere waren reeds begraven. Meer dan 100 gewonden zijn opgenomen. Er Langzamer en langzamer liet liij zijn paard stappen. Het geheele landschap lag in het diepe stilzwijgen van den helderen zomernacht. Op een weide, die hij voorbijreed., rustten, dicht op elkaar gedrongen, de zware licha men van slapende koeien. In de verte ver toonde zich een lichtje uit een kleine boer derij. De dauw verspreidde zich over lager gelegen weilanden. Toen kwam hij ia het pijnboschje, en nu scheen de stilte, die hem omgaf, nog grootor te worden. Allengs kwamen zijn zenuwen tob kalmte. Duidelijk stond het hem voor den geest, wat hij te doen had. Sabine en hij mochten elkander niet meer zien en spreken. Nim mer meer 1 Ook liij zat te midden van den nacht, aan zijn schrijftafel. Maar zijn pern vloog niet over het papier, zijn lippen ontsloten zich niet tot een zalig glimlachje. Het zweet pa relde hem op het voorhoofd, en wel tien maal verscheurde hij wat hij geschreven had, eer hij den gewenscliten vorm had. Telkens vreesde hij, dat de zin zijner woorden deze was: U heeft mij lief, Me vrouw, maar ik wijs het geschenk uwer lief de vol dankbaarheid van de hand. Hij mocht slechts over zich zelf spreken, slechts over z ij n gevoelens, over heb ge-Vaar, waar aan liij zich zelf blootstelde. Wat hij nib haar geheele voorkomen opgemaakt had, dat moest hij vergetenhij moest blind en on begrijpelijk sehijnen. (Wordt vervolgd.) -J

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1