ZZJvl aarpiMén, Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BONENLAND. MAASSLUIS. STADSNIEUWS. It e c li t z a k e n. A} cin¥nff(l¥ i e uws. Staten-GencraaL zouden 870 gevangenen naar Pretoria zijn gezonden. Engeland heeft de Transvaalsche regeering verzocht den Amerikaanschen consul te Pre toria te machtigen eens per week een lijst der Engelsche gevangenen te zenden met mededeelingen over hun gezondheid. Een Engelsch oorlogsschip heeft in de Delagoabaai geschoten op een schip dat zijn vlag niet vertoonde. Het bleek een Engelsch schip te zijn. Met welk recht oefent Engeland daar politie macht uit?- "Vijfhonderd Servische oud-gedienden moe ten Engeland hun hulp als viykorps hebben aangeboden, uit dankbaarheid voor Enge- Jand's bescherming van de Balkan-stnten tegen Turkije. De regeering zal trachten ook des Zondags door middel der postkantoren de verliesiijsten overal in Groot-Britannié bekend te maken. Gemengde Mcdcdcellugcn. De officieuse »Noordd. Allg. Ztg." schrijft ïEen blad hier ter stede heeft beweerd van officieele kringen inlichtingen gekregen te hebben die de staatkundige beteekenis vari de aanstaande ontmoeting van den Duitscben keizer met den keizer van Rusland bij voor baat tendentieus zou verzwakken. »Voor zoover bij dergelijke vertelsels mis schien officieele kringen zyn betrokken, zijn dit zeker geen Duitsche maar buitenlandsche. Het is voldoende dit dus vast te stellen, nDe inhoud van die beweringen, die aan geven dat de byeenkomst slechts een ont moeting van uitsluitend particulieren aard zou zyn, is zooals van zelf spreekt, van allen grond ontbloot." De »Figaro" gelooft dat keizer Wilhelm's bezoek aan Engeland van groote politieke beteekenis zal zijn. Gestorven is op bijna 71-jarigen leeftijd mgr. Hafïner, bisschop van Mainz, de opvol ger van den uit den Culturkampf bekenden bisschop Ketteler. De winkeliers te Barcelona hebben gisteren hnn winkels gesloten als protest tegen de arrestatie van winkeliers die onlangs wei gerden belasting te betalen. Fouretiu-Lamy's expeditie moet veilig te Zinder rijn aangekomen. Bij Manilla is een Engelsch schip dat de blokkade trachtte te breken, door de Ame- kanen naar Manilla opgebracht. Aan het ministerie van oorlog te Washing ton zal eerstdaags een afzonderlijk koloniaal departement worden gesticht. Bynamlet-versclicping. De heer X. schrijft in de »N. R. Ct." het volgende naar aanleiding der bekende be richten Velen zullen zich na de diverse be richten over de verscheping van dynamiet via Maassluis naar Londen hebben afge vraagd, of de Nederlandsche regeering die verscheping in de gegeven omstandigheden moet en mag gedoogen, en of zy zelve, door het beschikbaar stellen van haar kruithaven, daarbij behulpzaam mag zyn. lüdien dat dynamiet eens dienen moest in den oorlog van Engeland met den Oranje- Vrijstaat een souvereinen staat, waarmede Nederland in vrede leeft 1), schendt dan onze regeering niet de plichten, die hare neutraliteit haar oplegt? liet schynt wenschelijk die vraag onder de oogen te zien. De beantwoording dier vraag is niet een voudig dynamiet toch is niet per se seon- trabande" het behoort niet tot de goederen, die als geschut, granaten enz. alléén voor oorlogsdoeleinden gebezigd worden. Dynamiet behoort tot de waren \an lialf- slachtigen aard zoowel tot vredes- als tot oorlogsgehi'uïk dienstig: ingeval van oorlog hangt het van de omstandigheden af, of die waren contrabande zijn of met. Maar van die waren is dynamiet wel een der meest ïoorlogzuchligo". Om een voorbeeld aan te halenin de Russische vei klaring van 1877 bij het uit breken van den oorlog met Turkije wordt dynamiet in één adem genoemd met kanon nen en torpedo's en tot contrabande verklaard. Het is nu in de gegeven omstandigheden' zeker van belang na te gaan hoe men over dergelijke artikelen in Engeland denkt. En nu achten wij zeker toepasselijk eene minisce- rieele verklaring in het Lagerhuis betreffende steenkolen; gelijk bekend in ooi logstyd tot zekere hoogte contrabande. In deze verklaring van 1854 werd gezegd snot necessarily contraband bat liable to detention in circumstances warranting the suspicion, that it was intended to apply the coals to the military and naval uses of the enemy. (Detention hier aanhouding door een oorlogvoerende). Waar eene dergelijke suspicie bestond, mochten Engelsche oorlogsschepen aanhouden mag eene neutrale mogendheid dus uit voer verbieden na eventueele neutraü- teitsverklaringmag eene neutiale mo gendheid in geen geval zelf bij 't uitvoe ren helpen. Bestaat eene dergelijke suspicie in dezen M. i. ja, want Londen is op dit oogenblik niet sa purely mercantile port, with no pre sumption against the paciGc use of the goods." Het komt mij voor dat van de Nederl. regeering met het oog op al het bovenstaande verlangd mag worden, dat zij zich van de om standigheden rekenschap geeft om te onder zoeken of het dynamiet in kwestie contra bande is of niet. Het is dus in ieder geval te hopen, dat de uitvoer niet geschiede vóór daai omtrent voldoende zekerheid verkregen is en desnoods waaiborgen gegeven zyn van de vredelievende bestemming. X. 1) De Transvaal, waarvan de souvereini- teit betwist wordt, blijve buiten beschouwing. Inlichtingen voor Zui<l-Afrifea. De sRand Post" geeft de volgende opgave van namen, waardoor landgenooten misschien ingelicht kunnen worden over betrekkingen en vrienden in Transvaal. De volgende heeren zijn benoemd tot liet hoofdcomité van de afdeeling voedsel te Jo hannesburg Burgemeester J. B. de Villier*, mijn-commissaris J. L. v. d. Merwe, eerste crim. landdrost N. v. d. Berg, en tot secre taris Joh. J. C. Leyds. Voor het commissariaat zijn benoemd A. F. Arnold), J. T. de Beer, T. J, Smith. Tot hoofdmngazijnmeester: M. Adolfs. Deze commissie is weer io sub-eomitó's ver deeld, waarvoor lespectievelijk gekozen zijn Voor Johannesburg: II. D. Stiglingli, 11. J Louw, P. J. van Os, Paul Ilartogh, J. J Raaiï, C. F. Be veis. Voor Jeppo, Oud en Nieuw Doornfontein Troyeville etc.A. v. d. Broek, L. E. van Diggelen, A. B. van Os, C. F. Obermeyer, J. H. Scrutton eri J. van Hoogstraten, secre taris; Chalmers, magazijnmeester. Voor Foidsburg: C. A. Lagesen, George R. Grey, G. F. Ciiiie, J. V. Mc Lean en ds M. Postma. Voor de Joodsche ingezetenen B. Aaron B. P. Maiks, Jacob Kark, Leon Steinweis. Rosenberg. Voor Ophirtcn T. Schenk Sr. Voor Booysen W. A. Joubert. Voor TuilTontein: P. J. Pentz. Voor Elandsfontein: C. J. van Niekeik, G. Griffith, C. Muller, A. J. Rossouw, G. Hofmeyr, Carel Engel, secretaris. Voor RoodepoortK. C. Hamman, G. van Wijk, H. Claassen, W. en D. Viljoen. Voor Maiaisburg: II. G. van Elden en D. J. Viljoen. Tot secretarissen der commLsie van rust on orde zijn benoemd de heeren M. Mulder en J, van Gelder, beiden geboren Neder landers, De »Rand Post" vindt deze keuze zeer gelukkig. Byzondere telegrammen voor deZuid-Afr. Republiek kunnen niet meer worden ver zonden, evenmin de telegrammeu aan het Gouvernement dier Republiek, Slechts telegrammen van buitenlandsche Gouvernementen aan hun consulaire agenten woiden toegelaten. (»St.-Ct,") onderneming zou kunnen worden benadeeld of in twijfel getrokken, te voorkomen. Ove rigens erken ik dankbaar dat mijn plan door bet gansche land met de meeste sympathie is ontvangen en de ruimste medewerking geniet. De schaalcoiiecte van wege het IIaag*che mannen- en vrouwen-comité v/h. Roede Kruis gisteren te 's-Gravenhage gehouden in de straten, welke de lorige maal niet werden bezocht, heeft opgebracht f1320. Het bedrag van de beide collecten en inmiddels nog ingekomen giften bedraagt nu f 14.000. Door B. en W. is aan A. Hoogendijk Jz. alhier vergunning veileend tot oprichting eener likeurstokerij in hel pand G 251 aan de W. Beukeiszoonstraat. Daar onze Regeering met betrekking tot de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de striksta onzijdigheid wil gehandhaafd zien, in over eenstemming met de verplichtingen van een neutralen staat, is niet kunnen worden vol daan aan een verzoek om de Kon. Mil. Kapel te doen medewesken tot eeu concert ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der Trnnsvaleis en Oranje-Vrij staters. Tot de gewonden bij Giencoe behoort ook S. van Wijk. Dit is waarschijnlijk de heer S. J. van Wijk, vroeger hoofd der Christe lijke school te Heerenveen, die in het begin dezes jaais met zijn gezin naar Transvaal vertrokken is. Uit een brief van den heer S. van Wijk blijkt dat zijne hoogste klasse jongens van 12 lot 14 jaar mee uitgeiukt is naar het slagveld. Tweede Kamer. De heden vooi middag verge lerde afdeehu- gen der Tweede Kamer hebb»n benoemd tot Rapporteurs de heeren Bouman, llai te van Tecklenburg, Travaghno, Rink en F. van Bylandt (Apel doorn) o. a. over het wetsontwerp tot aan koop van het Paleis in het Korte Voorhout voor den dienst der Justitie; de heeren Bouman, Pijnappel, C. van Bij- landt (Gouda), Feif en Bastert o. a. voorde conventie van Brussel betieffende het invoer recht op alcohol; de heeren de Boer, Krap, Mackay, Tyde- man en Van Gijn o. a. over de wetsontwer pen betreffende de rentelooze voorschotten voor den Westiandschen stoomtramweg en voor een stoomtramweg van Nijmegen naar Wamel. De heeren De Boer, Van der Kun, Schaafsma Goekoop en GroeD van Waaider o.a. voor de onteigening ten behoeve van het Zieken huis te Utrecht en de overeenkomst met de Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen. Het bericht in de dagbladen dat gisteren buitengewone ministerraad zou zijn gehouden is onjuist. Heden was er gewone vergadering vau de Ministers. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een huissleutel, een pelerine van eenjon- gensmantel en een tabakszak met nikkelen sluiting. De rechthebbenden kunnen zicli ter terug bekoming vervoegen aan gemeld politie bureau. Geveilde en Terkochte onroerende goederen. Vei kocht: 1 November. Notaris A. Knottenbelt te Vlaardingen Een woonhuis, gelegen aan de zuidzijde van de Oostersiraat, wijk R no. 100a en l, groot 76 vierk. ellen, geveild voor f1050, niet afgemijnd. Een woon- en winkelhuis, gelegen aan de Noordzijde van den Maassluischen dijk, wijk N nr. 4, groot 69 vierk. ellen, geveild voor f 1500, opgehouden. De lieer HELDT meent dat de MinisU. thans met andere argumenten komt tesen de verzekering van landbouwarbeiders Nadat de heer FOKKER zijn amendement voor dienstobodenverzekering had ïuwtn-b ken, komt de heer VAN KOL op°tew 's Ministers bedreiging dat van de wet mets kan komen wanneer de landbouw er m wordt opgenomen. Spr. begrijpt niet waarom, leden die gisteren voor bedoelde verzekering wa ren, thans daartegen zijn, afkeurende het mede m debat brengen dezer aangelevemhP1',t door den Minister. S ™eiti De heer TIJDEMAN, eerst voor het 3a TTtr _i i -t er BU RGERLIJ KE STAND. Ondertrouwd 2 Nov. Jan Both en Adrinantje Gardenier, Jan Pieter Boomsma en Maria van Gen- deren. Overleden 2 Nov. Christina Nieuwstraten, oud 79jaar, echtg. van M. J. Verdoes, Markt. 3 Nov. Leveni. aangeg. dochter van I. S. Korpersboek en J. v. d. Kooij, Singel. Heden werden alhier ter kaasmaikt aan gevoerd, 17 stapels kaas, wegende 4193 K.G. prijs 24 29'/s ct. Handel vlug. Het gerucht liep heden dat onze gezant te Londen, baron van Goltstein te 's Gra- venhage zou zijn teruggekeeid. De gezant bevindt zich evenwei nog steeds opzrjnpost en denkt niet vóór Januan, tegen welken tyd hij ontslag heeft gevraagd terug te komen. De volgende week wordt de afgetreden Gouverneur-Genei aal van N.-Indië jhr. van der Wijck in Den Haag verwacht. Ter eere van den geboortedag van Z. M. den Keizer van Japan, wapperde heden de lag van het gebouw van het Japansche gezantschap te 's-Gravenhage, Gen.-maj. Moorrees, inspecteur der artillerie bezocht heden het remonte-depot te Millingen. Majoor v. Hasselt vergezelde iiem. De heer Mr. O. W. Star Numan, griffier van de Eerste Kamer, is ernstig ongesteld. Zijn toestand was heden Diet zonder gevaar. Volgens de berichten van hedenmiddag js de toestand van rar, Star Numan beden kelijk. De iN. Rott. Ct." bevatte onlangs de mededeeling van een gerucht, overgenomen uit de nCorrieie d'Ilalia", volgens hetwelk de Ned. consul te Napels de leverancier was van de muilezels voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Dit wekte hier te lande niet weinig verontwaardiging. Thans blijkt echter dat daarvoor geen grond bestaat. Wij lezen toch in hetzelfde Italiaan- sehe blad de volgende tegenspraak van het bedoelde gerucht en haasten ons, met inge nomenheid daaraan verdere openbaarheid te geven sWij hebben onlangs gesproken over ge- tuchten, die te Napels liepen over den aan koop van muilezel*, gedaan voor den oorlog van Engeland tegen de Transvaal en wij hebben gezegd dat die aankoop gedaan was onder de bescherming van den consul van Nedeiland, hetgeen ons de verontwaardiging heef- op den hals gehaald van een goed Hol lander, die er tegen protesteert in naam van de algemeene of bijna algemeene sympathie in zijn land voor de zaak van de Boeren. We zouden niet mepr over die zaak ge sproken hebben omdat ze eigenlijk de moeite niet waard is, maar juist heden ontvingen we een bericht, dat wij onpartijdigheidshalve moeten plaatsen. De gezant der Nederlanden in Italië, de lieer Westenberg, heeft een zorgvuldig onder zoek ingesteld en daaruit is gebleken dat de onderhandelaar over deze beruchte muilezels een Romein is, die vele reizen heeft gemaakt met Engelsche ambtenaren naar Foggia en naar andere deelen van Apulieen het feit dat deze heer een vnend en cliënt is van een bekend bankier, die te Napels de betrekking van consul der Ned. bekleedt, heeft door kwaadsprekendheid of min of meer onwille keurig, het misverstand doen ontstaan, dat meer en meer verspreid werd en tot het hier boven bedoelde gerucht aanleiding gaf." Naav aanleiding van de opmerking over den naam van de sTransvaal-tentoonsteiling" te Utrecht, schrijft de heer J. F. van Some ren aan het ^Handelsblad": j>Als ontwerper van die tentoonstelling kan ik mededeelen, dat zij dien naam niet draagt en niet zal dragen. Reeds weid my van zekere officieele zijde een dergelijke opmerking ge maakt, die ten gevolge had dat ik den op merker antwoordde, dat de tentoonstelling aangekondigd is onder den naam van »Ten- loonstelhng ten voordeele der Boeren-repu- blieken in Zuid-Afiika." Ziedaar de waie officieele naam, die niefr kan of mag worden verdrongen door den in dagbladen gebruikelijken verkortingsnaam. Elk der beide Z.-A. Republieken zal een afzonderlijke etalage hebben, en aan beide zal de opbrengst ten goede komen. Ik meen dit in het openbaar te moeten zeggen, om allen grond tot gevoelens van achteruitzetting of gebelgdheid, waardoor het goede doel der Met ingang van 1 November is mej, S. M. Post van der Burg benoemd tot telephoniste alhier. Hedenmorgen waren aan de visclimarkt aangevoerd 5 partyen schol, bot, rog en spiering; de prijzen waren voor schol van f0.35 tot f 0.75, bot van f0.40 tot f2.65, rog van f0.40 tot fl.32t/s, spiering f 0.82Vs, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 3 November. Notaris D. van den Berg, te Overschie. Een winkel en woonhuis met open grond en erve aan het Broersveid, gemerkt no. 156, en acht hui*jes met open grond en erven, in een gang aldaar, gemei kt 154», 1543, 154", 154', 1544 en 154", 154s en 1541", ter geza menlijke grootte van 2 aren, 79 centiaren, te veilen in 4 perceelen, 1. f1400, 2.f250, 3. f360, 4. f160. BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 27 Oct. tot en met 3 Nov. Ondertrouwd Jan Bavister, 64 jaar, wedn, van T, Bieu- gem en Jaapje Dijkxhoom, 59 jaar, wed. van J. de Kromme. Adrianus Warnaar, 22 jaar, en Aaltje Noordam, 21 jaar. Gehuwd W. Rodenburg en A. Buitelaar. C. de Bloois en J. Berkhout. Geboren s Wilhelmina, dochter van J. v. d. Hoest en M. v. d. Mark. Arie, zoon van J. v. Oeveren en II. A. Bleijksloot. Plona, dochter van J. H. v. Aken en P. Holleman. Overleden Neeltje Kouwenhoven, oud 21 jaar. Naar wij vernemen is het reeds geruiiren tijd hangende geschil tusschen den automo bielenfabrikant Diehle en de Staatsspoorweg maatschappij betreffende het vervoer van een motorrijwiel ten gunste van eerstgenoemde uitgewezen. Ter herinnering diene, dat de in Limburg als bagage ten vervoer aangenomen motor cycle, waarvan aan den eigenaar een ontvang bewijs was verstrekt, hier ter stede niet aan den houder vari het repu werd afgegeven zoolang niet daarvoor de vrachtprijs, voor vervoer van een rijtuig werd betaald, wat de fabrikant weigerde. amendement-Van Kol, verklaart dat hij thans zal tegenstemmen omdat hii 'fc uitvoerbaar acht. De heer KUYPER verzoekt namens de C v. R. van den Minister nadere uitlegrino- van zijn bezwaren tegen opneming van liet land- bouwbedrijf, en hij meent dat na den tweeja-* rigen termijn opneming van genoemd bedrijf wel mogelijk is. J De MINISTER merkt op dat hij reeds in de stukken opneming van het landbouwbe drijf ten sterkste heeft ontraden. Nadat de heer HELDT veoekeringspLdh- tigverklaring van het landbouwbedrijf nader heeft verdedigd, werd het debat gesloten Verworpen met 41 tegen 37 stemmen een amendement-Drucker c. s. (alle bedrijven, met stoom- of gaskracht onder de wet te brengen). Aangenomen met 56 tegen 8 stemmen het amendement Pyttersen om ook verder de verzekeringsplichtige bedrijven op je nemen dat van het bedienen vun sluizen eu beweegbare bruggen. Verworpen met 38 tegen 35 stemmen het amendement-Van Kol c. s. (opneming land bouwbedrijf). Voor stemden Ilartogh, Heldt, Fokker Krap. Rink, v. d. Berch van Heemstede', Verheij, Biummelkamp, Groen van Waarder* Pijnacker Hordijk, de "Waal Malefijt, v. d! Velde, Kuyper, Donner, Staalman, de Ras! v. d. Zwaag, Tijdens, Seret, Nolting. Kerdijk, Van Kempen, Schaper, De Klerk' Troelstra, Van Kol, 't Hooit, Pyttersen' Schaafsma, Bouman, Lieftinck, Zijlma, Ketelaar, Van Deinze, Rethaan Maeaié, Aangenomen met 53 tegen 22 stemmen een amendt-Fokker (splitsing van het Apo thekersbedrijf). Verworpen met 52 tegen 22 stemmen een amend.-Van Kol c. s. (opneming van het kruiersbedryf). Verworpen met 65 tegen 9 stemmen een amendement-Van Kol c.s., (onder de verze keringsplichtige bedrijven op te nemen hetg exploiteeren van publieke vermakelijkheden) Art. 11 daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De heer TROELSTRA stelt bij art. 12, bepalende dat landbouwbedrijven met vallen onder verzekeringsplichtige bedrijven, ook al wordt daarin een krach twerkUug gebozigd, voor het landbouwbedrijf waarin een kracht- werktuig wordt gebruikt, met uit te sluiten. Heb amendement werd bestreden door den Minister en de heeren Ferf en Mackay met het oog -op do algemeens regelin, der zaak omtrent den landbouw. Hot debat liep hedon niet af. Donderdag te 11 uren voortzetting, (Het laatste gedeelte is ongecorngeei d.) BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd i 2 Nov. M. Keuzenkamp, 27 jaar, en J. van der Knaap, 24 jaar. - M. Bleecke, 19 jaar, en S. C. Lamens, 18 jaar. J. Verkade, 26 jaar, en N. Groen. 20 jaar. D. van Hulst,- 25 jaar, en J. C. M. Brókling, 25 jaar. Geboren 1 Nov. Piet, zoon van D. van Gulik en J., Fillekes, Stationstraat. Bartholomeus, zoon van A. J. Noordijlc en M. F. Th. Over- zier, West-Frankel. laan. 2 Nov. Johanna Ida Maria, dochter van A, M. den Brinker en M. G. van Asten, JVieuw- straat. Overleden 1 Nov. Willem Prins, oud 25 jaar, Dirkje Meesterslraat. De jury voor den toonee! wedstrijd uitge schreven door de vereeniging »Hollandia" alhier oij 11 November as. bestaat uit de heeren P. A. v. Abshoven en J. Bronkhorst van hier en M. J. Gillis te 's Gravenhage, "Gisterenavond vergaderde in het hotel »Bel!evue" de Harddraverij-vereeniging »De Eendracht". Rekening en verantwoording werd gedaan door het bestuur, over het af- geloopen seizoen. Deze werd in volmaakte orde bevonden. Het bestuur, dat in zijn ge heel aftrad, werd herkozen. "Met de postboot van gisteravond '10% uur, kwamen hier drie mariniers uit Hellevoet- sluis om per spoor de reis naar Rotterdam te vervolgen. Op vermoeden van desertie werden zy echter door den surveilleerenden agent aangehouden, waarop direct twee het hazenpad kozen. De derde werd gearresteerd en is hedenmiddag naar Hellevoetsluis over- geb: acht- TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 November. Ongevallenwet. Vervolg.) De MINISTER VAN WATERSTAAT be streed de opneming der landbouwarbeideis (amendement-Van Kol), wegens al te groote uitbreiding daardoor van het gebied der wet. Zelfs bij uitstel tot over 2 jaar (subamen dement-Fokker) zou de taak te zwaar zijn. De amendementen-Van Kol-Schaper-Tioel- stra om ook liet ki uiei sbedrijf en de exploi tatie der publieke vermakelijkheden in de wet op te nemen werden door de voorstellers veidedigd en bestreden door den minister. Vrijdag te 1 >/s ure stemming over de amen dementen, Zitting van Vrijdag te l'/s uur. (Per Telegraaf.) De beraadslaging over art. 11 (verzekerings- plicMtige bedrijven) wordt hervat. De heer FOKKER stelt voor ook d-e dienstboden mannelijke zoowel als vrouwe lijke te verzekeren en licht daartoe een amendement boe, bepalende, dat hij die dienstboden houdt voor persoonlijken, buis- 'houdelijken of staildiensb, geacht wordt een bedrijf uit te oefenen en werkgever te zijn; en dat hij die bedoelde dieasten tegen loon verricht, als werkman wordt beschouwd. Spr. stelt voor, bedoelde bepaling 3 jaren na het in werking treden dezer wet te doen gelden. De heeren BASTERT en LOEFF bestrij den 'het amendement als anti-nationaal, niet passend in het kader der wet, omdat het huishouden geen bedrijf is, en omdat het in elk huisgezin staatsvoogdij brengt, enz. Ook de heer* FERF zal er tegen stemmen. Hij wil de taak der Reg. niet verzwaren, om zoodoende te bevorderen een spoedige uitvoe ring der ongevallenwet. Iets and'era is het hoofdbeginsel der wet later uit te breiden. De heer KUYPER verklaart dat de C. v. R. eenparig aanneming van het amendement- Fokker ontraadt. Spr. oppert tal van bezwa ren. Alleen bij een geheel afzonderlijke wet aal de dienstboden/verzekering moeten gere geld worden. De MINISTER VAN WATERSTAAT zegt dat aan invoering van het stelsel van den heer Fokker's amendement eenvoudig niet kan worden gedacht. Hij acht de bezwa ren aan het amendement zoo groot, dit hij bij aanneming er van ernstig zou overwegen of hij de wet niet zou moeten intrekken. Dit zal ook het geval zijn bij aanneming van het amendement tot verzekeringsplichtig verklaren van het landbouwbedrijf. De heer "VTEEGENS zal na deze verklaring tegen die amendementen stemmen. Ladysmith en de Amsterdamsche sigarenwinkeliers. Onder dit opschrift schrijft heb „Handels blad" het volgende, dat mutatis mutandis van toepassing is op sommige Rotterdamsehe nieuwsfabrieken. Zoo maakte men ons er voor een paar dagen bijna een verwijt van, dat wij heb leiigenbenciit omtrent de bezet ting van de Sb. Lucia-baai nog niet hadden, dat in heel Rotterdam al bekend was". Heb „Hbl." dun schrijft Laidysmith heeft zich overgegeven Ladysmith is gevallen! Ladysmith heeft gecapituleerd! Hoe dikwijls we deze en dergelijke woor den gisteravond niet hebben gelezen, weten we niet. En toch, aan ons bureau wis geen enkel dergelijk bericht ingekomen; zou bet „Handelsblad" zóó achterlijk zijn? Want waar moest het wezen, al'le sigarenwinke liers wisten het immers, allemaal hadden ze het met blauw krijt, op een papiertje gekrab beld en dat gehangen, voor hun ruiten. En de mensc'ben holden er op af in troepjes. 'De eene sigaren-handelaar was al beter in gelicht dan de andere vertelden ze alle maal dab Ladysmith het had afgelegd, er wa ren er ook die er al bij wisten te vertellen, dat generaal White zijn geliefde trouw was gebleven tot in den dood en haar gevolgd was, door zichzelf een kogel door het hoofd te jagen. Zelfs was er een die, nu toch een maal bezig zijnde met opsn,.., met het publu ceeren van telegrammen, er maar meteen bij vertelde dab ook Miafekmg zich had overge geven. Weer een ander stak er de vlag nog hij uit ook. En nog altijd was er op het bureau van het „Handelsblad" geen bericht ontvangen, was op speciaal daarvoor telegrafisch in heft buitenland aangevraagde inlichtingen het antwoord gekomen dat er nog niets van al die geruchten hekend was. De berichten kwa men door de censuur toch al zoo söhaarsdh en daar kwam nu nog bij, dat de Boeren de te legraaflijn ten zuiden van Ladysmith had den doorgesneden en dat de kabel tusschen Delagoa-baai en Mozambique onklaar gf ■raakt, was, zoodat het al bijzonder möeihjK was uit do belegerde stad eenig bericht te verzenden naar welk deel der wereld ook. En toch stonden de Amsterdamsche siga renwinkeliers blijkbaar in recbtstreeksche te legrafische gemeenschap met Zuid-Afrika Hoe kon dat toch, ze konden toch geen nieu wen kabel ontdekt hebben, dat zijn ding;®11 die je moet leggen en die niet zoo maar zij11 te ontdekken, zooals bijvoorbeeld Amerika ontdekt is. We hebben gezocht en gezocht op we~® wijze die sigarenwinkelimw toch aan hun to richt kwamen, maar we zijn er niet ach»» kunnen komen. We vermoeden, dat het blur- fen der Engelschen hen zoo hinderde, dat ze ook maar aan het bluffen geslagen zijn, zooals

Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2